de moerassige streek tusschen den bo venloop van de Bobr en den linker oever van de Njemen. Toen zij terug moesten, trachtten zij hun licht veld geschut op sleden over de bevroren stroompjes te brengen, doch het ijs brak en vele kanonnen raakten te water. Op hun terugtocht langs den rechteroever van den Bobr werden de Duitschers ook beschoten door het zwaar geschut van de vesting Grodno. Het aantal ge sneuvelde Duitschers bedroeg eenige honderden. Een Duitsch leger heeft, uit de rich ting van Johannisborg oprukkend, ge tracht de enclave tusschen Bobr en Nawew met als eindpunt de vesting Lomza te bezetten, maar ook daar zijn de Russen er in geslaagd na hevige bajonetgevechten, die uren hebben ge Huurd, den vijand terug te slaan. Duitschers trekken een groote M^nmacht samen nabij Prasnycz, v\ r d^ positie voor de Russen nog m ilijk is. De correspondent M. van „De Tijd" meldtDezer dagen heeft de Duitsche luchtvloot te Gbistelles een ernstigen tegenslag geleden, waarvan ik, door de vertraging van één mijner koeriers, eerst heden de bijzonderheden kau publiceeren. Duitsche vliegers waren opgestegen, waarschijnlijk uit het vliegkamp, dat ingericht is op de terreinen van het „Oud slot van Vlaanderen" hetwelk op een afstand van een viertal K.M. langs den weg van Tourout naar Oost ende gelegen is. Of er verraad is ge pleegd, of dat de Duitschers zich reeds eerder te dikwijls hadden blootgegeven door op hetzelfde uur dezelfde route te volgen, weet ik niet. Doch klaarblijke lijk hadden aan gene zijde der vuurlinie Engelsche vliegers de opstijging, die wederom in den laten avond geschiedde, afgewacht. Aan een der Engelschen gelukte het toen door een snelle op stijging een onverhoedschen aanval, waarbij ook bommen werden gebruikt, tegen de Duitschers te richten. Twee Duitsche machines werden geheel ver nield, van een derde braken de beide vleugels en zeven Duitsche officieren verloren bij dezen aanval het leven. Op het kerkhof te Ghistelles zijn de lijken ter aarde besteld. „Aftonbladet" verneemt uit Goete borg, dat kapitein Grau van de „Hern- land", die Zondag uit Sunderland aan kwam, meldde dat een Engelsch stoom schip door een Duitsche duikboot in de Noordzee getorpedeerd werd. Dit feit werd waargenomen door de Go3tebor- ger „Patrik", die van Sunderland naar Argentinië vertrok en door loodsen aan den kapitein van de „Patrik" medege deeld. Men had gezien dat een geweldige ontploffing had plaatsgehad op een stoomschip, dat zich op een afstand van een paar zeemijlen bevond. Daar zich verscheidene stoomschepen in de na bijheid bevonden, behoefde de „Patrik" geen hulp te verleenen. Men zag, dat het door de Duitsche duikboot getroffen stoomschip een En gelsch schip was. Het Engelsch stoomschip „Oakby" is in het Kanaal getorpedeerd en ge zonken. De bemanning is gered en te Dover geland. De stoomschepen „Rio Parana", met bestemming naar Porte Ferrayo op Elba en Harpalion op weg naar Newport News zijn getorpilleerd en gezonken bij Bevezier. De bemanningen zijn gered met uitzondering van drie Chmeezen aan boord van de „llarpalion", die door de ontploffing gedood zijn. De Belgische lichting van 1914 is na voldoende oefening in Frankrijk, o ider veel geestdrift naar het front vertrokken. Een telegram uit Parijs aan het Giornale d'ltalia betoogt,- dat men er in Frankrijk verwonderd over is, dat geen Fransch vliegtuig gereed stond om den Zeppelin die Calais beschoot, aan te vallen en het bombardement te verhinderen. Het is pijnlijk voor Frank rijk, dat de wieg van de vliegkunst is geweest, en dat zich de laatste jaren herhaaldelijk records door Duitschland verbeteren zag, dat het zich thans in zijn preastaties door Duitschland over troffen ziet. Naar uit Stockholm wordt gemeld vormen zich in verschillende Zweedsche steden vereenigingen die jeugdige corp sen van op militaire wijze afgerichte vrijwilligers vormen. In Gothenburg hebben zich officieren en reserve-officieren bereid verklaard een dergelijk corps ook in den velddienst te onderrichten. De Lokal-Anzeiger verneemt uit Athene, dat wei-ingelichte kringen de opinie koesteren, dat de actie der Fransch- Engelsche vloot moet worden beschouwd als een poging om de Dardanellen te forceeren. Het bombardement is weder onverminderd en heftig aangevangen. Rusland moet er op staan door open stelling van de Dardanellen de aanvul ling van oorlogsvoorraden mogelijk te maken. De Russische wapenfabrieken kunnen baar verplichtingen absoluut niet nakomen, omdat de toevoer der noodige machinerieën afgesneden is. Bovendien zou er absoluut gebrek aan medicamenten en chirurgische instru menten beerachen. Uit Engeland wordt bericht dat Reu ter gemachtigd is bekend te maken, dat Asquith Maandag zal voorstellen een nieuw crediet voor allerlei doelein den toe te staan ter grootte van 37 000 000 pond sterling over het jaar, eindigende 81 Maart 1915. Dit verhoogt de uitgaven over dat financieele jaar tot 362 000.000 pond sterling. Mede zal Asquith voorstellen voor het financieele jaar, ingaande 1 Maart, <»en crediet toe te staan van 250 000.000 oond sterling. Plaatselijk, ülcuws. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma Taverne De Meere, Hinthamer straat 69, 's-Hertogenbosch, het beste adres voor deze omstreken. Deze zaak is ook des Z >ndags van 10 tot 1 uur geopend. lleusden, 27 Febr. Dinsdagavond gaf het departement van het Nut een avond voor Leden en verdere belangstellenden in bet Hotel Concordia. Eene groote belangstelling bewee3 het getal opgekomenen. Als spreker trad op ïïe Heer W. J. Giel gep.-Indisch kolonel der artillerie. Wij kregen een beoordeeling in handen over dezelfde voordracht, in Bergen op Zoom gehouden, die geheel weergeeft den indruk bij de aanwezigen achtergelaten, waarom wij gemeend hebben die in hoofdzaak over te nemen Spreker is er volkomen in geslaagd zijn toehoorders met behulp van een 60-tal licht beelden gedurende eeu paar uur in den geest te verplaatsen naar Neerlands bezit tingen in Indië. Om de contrasten tusschen het leven daar en hier goed te doen uit komen, werden afwisselend enkele Indische en Hollandsche tooneeltjes in vergelijking naast elkander gepla dst. Spr. begon met een korte geografische inleiding, waarna hij de reis naar Indië en het leven in de groote steden in het binnenland van Insu- linde beschreef. Daarna volgde een behandeling van den levensstandaard in Indië, waarna spr. mooi deed uitkomen, wat de Europeaan in Indië heeft en wat hij er mist. Zoo zoekt men bij v. in de tropen tevergeefs naar architec tuur en mooie oude monumenten. Spr. gaf verder een zeer interessante be schrijving over het werk en de dagverdeeling van een tabaksplanter en in de theecultuur. We werden in kennis gesteld met dealge- meene eischen, waaraan de Europeaan vol doen moet, om in Indië te slagen, met de meest doelmatige leefwijze Daarna gaf spr. nog de voor- en nadeelen van een werkkring in Indië en sloot deze zeer aangename en leerzame lezing met een oproep tot het jonge Nederlandsche volk om, wanneer daartoe in staat, naar Indië te gaan, om zoodoende het Moederland niet alleen met de wapenen te beschermen, doch ook metiutellectueele verdedigingsmiddelen de Koloniën sterk te doen zijn tegen moge- lijken indrang van vreemdelingen, waarbij spr. het lot van Z.-Afrika ten voorbeeld stelde. Onder luide toejuichingen werd de beel tenis van onze geëerbiedigde Koningin be groet, waarmede de serie lichtbeelden ge sloten werd. De Voorzitter, de heer Hilwig, vertolkte geheel het gevoelen der aanwezigen, toen hij den Heer Giel dank bracht voor zijn aangenamen en leerrijken avond. Met betrekking, tot het vertrek der Belgen vernemen wij nader: Dat Woens dagmorgen van hier vertrokken elf personen, die naar België terugkeerden en eveneens elf personen die naar het vluchtelingen kamp te Ede werden vervoerd. Uit Wijk kwamen 45 'en uit Drunen 22 lieden, die alsnu gezamenlijk de reis naar het kamp ondernamen. Te Ede werden allen opgewacht door een 5-tal Commissarissen, die vervoermiddeien bij zich hadden voor de vrouwen en kin deren en de medegebrachte bagage. Het kamp, dat 5 kwartier van het station verwijderd is, bevat ruimte voor 10,000 perst-nen. Voor het oogenblik waren er pas 1500. In Heusden blijven alsnu nog circa 15 personen, die in eigen onderhoud kunnen voorzien. De Belgische vluchtelingen zijn Woensdag van hier vertrokken. Een gedeelte begaf zich naar Antwerpen en een ander gedeelte naar het vluchtelingenkamp te Ede. Een paar families, die in eigen onder houd kunnen voorzien, zijn gebleven. Het voorjaar is in aantocht. Een zoontje van den Heer Spoor kwam ons een levende meikever toonen, in den tuin ge vangen. Aliilkei'k. A.s Vrijdagavond te half zeven hoopt in de Geref Kerk alhier op te treden Ds. G. Doekes van Nieuw- dorp in het belang der Zending. De drie arbeiders, J. S., B. S. en W. E., alhier hebben een aardig buitenkansje ge had bij het graven van een vrij ondiepe sloot; op een lengte van 25 roeden vongen zij voor ruim f20 paling. Dusseil. Dinsdag 2 Maart wordt onze geachte Heer J. J. H. Snijders, ge meente-secretaris alhier, als burgemeester van Dussen geïnstalleerd. De plechtigheid zal naar de tijdsomstandigheden plaats hebben. denderen. Door den Zeer Eerw. Heer Moest, Pastoor van Kessel, werd den 2380" j.l. eene lezing gehouden in het voor malig rechthuis aihier, over de Coöpera tieve aankoop van landbouwzaden, kunst- meel etc., in beginsel werd hiertoe staande de vergadering (welke zeer druk bezocht was), besloten. Kaatsheuvel- Benoemd tot direc teur der werkverschaffing „Agrulla" alhier, de heer Lambarts uit Besoijen. Door A. A. S., is bij B. en W. een adres ingediend, inhoudende een verzoek tot oprichting eener schietbaan voor het hier bestaande boogschuitersgezelschap „Am- vendas". De schoenfabrikant A. v. A. gaat een nieuwe fabriek oprichten, daar zijn oude te klein is. Bij de Vereeniging „Het Groene Kruis" alhier is van N. N. een gift van f 100 inge komen als blijk van dankbaarheid voor de goede wijkverpleging. Moge dit voorbeeld goede navolging vinden. In de plaats van Baron van Heeckeren, thans wonende te Arnhem, is de Heer Valter burgemeester van Vrijhoeven, benoemd tot bestuurslid van de Vereeniging „Het Groene Kruis". !%ieuiYen<lök. A.s. Woensdag 3 Maart hoopt de Chr. Jongedochtersvereeni- ging „Martha" alhier jaarvergadering te houden. De bakkers alhier hebben het tarwe brood met 5 cent per brood verhoogd. Het kost thans 32 cent per 2 K.G. De gehouden collecte in de Geref. Kerk alhier, voor da noodlijdende Zuster kerk in België, heeft ruim f53 opgebracht. Bij afwezigheid van eigen leeraar zal in de Ger. Kerk alhier a. s. Zondagvoor middag leesdienst gehouden worden terwijl des namiddags Ds. Akkerhuis van Sleeuwijk hoopt op te treden. In de Zaterdagavond gehouden ver gadering der kiesvereenig ng alhier, is tot bestuurslid gekozen de heer Johs. Heij stek Cz. De Chr. Jongedochtersvereenigin« „Martha" heeft iu 't afgeloopen jaar 189 kleedingstukken vervaardigd, die ouder verschillende huisgezinnen werdén verdeeld. J.l. Vrijdagavond hield de Geref. jongelingsvereeniging „De Zaaier" alhier jaarvergadering onder leid ng van haren Eere-Voorzitter Ds. de Hruijn. Zijn eerw. opende deze vergadering op gebruikelijke wijze en sprak daarna een ernstig woord ook met het op den ernst der tijden. De secretaris A. Koekkoek las het verslag waar uit bleek, dat 30 leden tot de vereeniging behooren, ze gesteund wordt door 40 be gunstigers en een bibliotheek heeft met ruim 500 nummers. Daarna brachten de Afgevaardigden der Knapenvereeniging alhier en die der Zusterverenigingen van Almkerk Dusaen, Andel, Waardhuizen er Sleeuwijk hunne groeten over. Vervolgens werd het programma afgewerkt in het doen van opstellen en voordrachten, waarvoor prijzen beschikbaar waren gesteld. Na afloop daarvan bleek dat de eerste prijs voor de opstellen toegewezen werd aan A. Koek koek, de tweede aan Joh. v. d. Stelt Gz De eerste prijs voor voordrachten L. Bran derhorst, de twede A. Meijersone, de derde A. Hoeke en de vierde C. v. d. Stelt Az. Dat er flinke krachten schuilen in deze vereeniging, bleek daarbij duidelijk. Na een woord van ouderling W. H. van Helden, sprak de voorzitter, L. Branderhorst, een woord van dank. waarna het Hoofd der School, de Heer Vlaanderen, deze vergade ring sloot. Kaanisd»nl!i Vrijdag overleed alhier de heer H. .J. H. Schoenmakers, ruim 30-jaren gemeente-ontvanger alhier. Door zijn nauwgezette plichtsbetrachting en groote hulpvaardigheid, was de heer S. een bemind ambtenaar, wiens heengaan zeker door vele ingezetenen der gemeente wordt betreurd. Ds. C. H. Holland, heeft het beroep naar de N. H. Kerk alhier aangenomen. Onze dorpsgenoot Chr. Duits, is be noemd als machinist aan de stoomzuivel- fabriek alhier. Zondag a.s. des nam. 5 uur, zal er in de Bijz. R. K. Meisjesschool een verga dering worden gehouden van geiten-, scha pen- en varkenshouders, ter bespreking van aan te wenden voorbehoedmiddelen tegen mond- en klauwzeer. Op de Maandagmorgen gehouden vischafslag werden verkocht 50 k.g. zeevisch. De broodprijs is van 16 op 17 cent per k.g. gebracht. vee bi. Door den landbouwer M. al hier werd aan een koopman een esschen- boom afgeleverd voor den prijs van f 50. Wel een bewijs dat de boomen hoog in prijs zijn. Door den militairen keurmeester wer van een eigenaar alhier bij de keuring een geslacht varken afgekeurd, als zijnde onge schikt voor de comsumptie. Dat dit een aanmerkelijke schadepost is laat zich begrijpen, vooral nu het spek zoo hoog in prijs is en het varken circa 200 kilo's zwaar was. De tooneel- en zangvoorstelling ge geven door eenige dames en heeren aihier, met het doel de opbrengst hier va d te be steden voor eene surprise aan de in dienst zijnde Veensche militairen, is uitstekend geslaagd. Alle zangnummers werden keurig uitgevoerd. Ook de verschillende voordrach ten vielen best in den smaak, maar het succes van den avond was het tooneelstuk „de knappe vrouw." Dit werd op onberis pelijke wijze gespeeld. Voora „de knappe vrouw" met haar man waren uitstekend in hun rol. Het tableau vivant: Geloot, Hoop en Liefde" bracht eeD waardig slot aai dezen prettigen en gezelligen avond, waar voor de dames en heeren medespeler(sters) zeer zeker den besten dank verdienen van de talrijke aanwezigen. W||k, Door den afslager de Waal alhier, werd deze week weer een flinke partij versche zeevisch afgeslagen, waarvoor een goede prijs gemaakt werd. Het schijnt dus. dat er voldoende liefhebbers aanwezig zijn. welke thans elke weefc een zoodje visch willen eten. Kerliiiieim§. SScilsdeil In piaats van des avonds half zes zal de godsdienstoefening bij de Geref. Gem. a.s. Zondag des namiddags ten twee ure aanvangen. 's-Cilra vent oer. A.s. Zondagavond hoopt Ds. P. van Hoven te Krimpen a d. Lek in de Geref. Kerk alhier voor te gaan in eene bidstond, met het oog op de tijds omstandigheden. hij weer in Duitschland aan den slag raakt, als de oorlog uit is. Verleden Zondag zat bet raadslid weer danig op zijn stokpaardje en schold zijn „ehemaligen" vriend, den directeur, de huid vol en met hem alle Duitschers «lie maar nooit een enkele overwinning moesteD behalen. Zelfs niet van een raadszetel Eu daarbij zat de man deftig in de gekloede jas gestoken hem eenmaal door den directeur zoo joviaal geschonken. Een der vrienden trok haai bij een jaspand en fluisterde hem in het oor: Zeg edelachtbare, laat hem keeren, dan kennen ze hem niet meer! SSurgei'iijke Statui. Werkendam, van 1926 Febr. Geboren: Pieternella Cornelina, d. v. C. G. Schaddelea en M. P. Vos Huibert, z. v. |W. Visser en J. E SpegerAdriaun Rookje, d. v. B J. Ruijtenberg en C. J. Visser. Wijk, c. a. over de maand Febr. Ondertrouwd DiDgeman Evertse, 26 j. en Wiiüeimina Verbeek, 26 j. Getrouwd Jakob Pieter Bouman. 29 j. en Antonetta van Tilburg, 23 j. Geboren: Herman, z. v. P. van der Pol en G. P. Straver; Gustaaf Cornells Bkunciscus, z. v. F. Goedgezelschap en J. Stevens. §ilJE48 h,CU. Biantoiigcrecht ISeusdcn. Uitspraken van 25 Februari 19^.5. Straatschenderij: O J. A. te Dussen, vrijspraak. Jagen zonder vergunning: A. P te Uedikhuizen, f 5 of 3 dagen. Overtr. motor- en rijwielwet: f 5 of 2 weken tuchtschool. Overtr. Prov. wegenreglement: K. V. te Veen, f 0 50 of 1 dag. Openbare dronkenschap: M. v. D. te Hank, en H. de V. te Werkendam, teler f 5 of 3 dagen. Overtreding leerplichtwet: P. v. D. te Almkerk f 3 of 2 dagen. Straatschenderij: J. J. S. te Werken dam, f 3 of 2 dagen. Rijwiel zonder licht: J. W. te Rijs wijk (N.-Brf 2 of 2 dagen. Openbare dronkenschap H. H., zwer vende, opposant van een vonnis d d 12 Febr. 1914. verzet vervallen ver klsard. IlinncEilaiHl. In een Noordbrabautsch dorp leefden tot aan den oorlog twee menschen, die dikke vrienden waren. De een was een Duitscher en directeur van de gasfabriek, de auder ambteloos burger, die noch tans belust was op etui zetel in den raad. De Duitscher, die een der voor naamste drijfveeren was van de in het dorp bestaande politieke tinnegieterlijke clup, die nog al iuvloi-d oefende op len gang van z tken in verkiezingsdagen, beloofde zijn vriend dat hij alle krach ten en machten zou mobiliseeren en hot kiezerskorps onder de wapenen zou brengen op zoo uitgebreid mogelijke schaal, teneinde den clup tot de over winning te voeren. De strijd naderde. Alles werd op haren en snaren gespannen tegen den grooten verkiezingsdag. De Duitsche gasdirec tear kwam, zag, en overwon en de vriend was op het kussen, dat voor een ander tot wipplank had gediend. Eu de overwinnig werd vol vreugde gevierd. De nieuwgekozene en de Duitscher heb beu elkaar in stilte omhelsd van aan doening. Toen de dag der beëediging kwam, zit de gekozoue eenigszins in verlegen heid. Hij begaf zich naar zijn vriend, den Duitscher, en zei: „Amice, nu heb je me in den raad geholpen, help me au oos aan een gekleede zwarte jas, ten einde onder ede te bevestigen dat wij niemand, ook,nooit iets beloofd ofgepre- senteerd hebben, om tot de overwinning te geraken." Wel zei de Duitscher, ik heb mijn trouwjas nog hangen, en die zal ik je niet alleen leensn, maar cadeau geven Daarmee kun je je heele leven lang iog alle officieele plechtigheden mee maken, die het lidmaatschap mee brengt." Eu het raadslid zong den lof der Duitschers in het algemeen en van den gasdirecteur in het bijzonder. Maar daar bracht Augustus de oorlog. De Duitscher werd onder de wapenen geroepen in zijn vaderland en ging b.ijmoedig. Thans is hij in de vuurlinie aan het front, vanwaar hij nog dezer dagen een briefkaart schreef aan zijn vrienden, waarin hij meedeel de, dat hij het „Sauermaszig Wohl" maakt. Meer schreef hij niet, wellicht wijl zulks niet geoorloofd is, Zijn vrienden verheugen zich, als ze iets van hem hooren, maar ouder deze vrienden is het raadslid een deserteur. Hij scheldt en toetert nu op den Duit- cben vriend en is er sterk voor, dat ar een nieuwe directeur aan de gasfa briek wordt benoemd, en dat men niet wacht, totdat de vroegere uit den oor log terugkeert. Die moet maar zien, dat Dat de Nederlandsebe veestapel ge dund zou zijn door den uitvoer naar het buitenland, dat deze daardoor voor- loopig niet te herstellen schade zou hebben geleden, zooals sommigen be weren, afgaande op de hoogc vee- en vleeschprijzen, is volstrekt niet waar. Wie bij verschillende veehouders een kijkje gaat nemen, zal zeker tot andere gedachten komen. Geen plaatsje ziet men vaak in de stallen onbezet. Eerst dan, wanneer de jongere dieren in de stallen nieuwe ruimte eischen wor en de ouderen verkocht. Er mo t mest zijn voor de landerijen en de weiden. Wat het verkrijgen van voldoende kunst meststoffen betreft, daaromtreut verkeert men nog altijd in het onzekere. De be hoefte aan geld is minder groot, weelde artikelen worden zoo niet gekocht, eten voor zich persoonlijk hebben de boeren in den regel wel voldoende, zoodat ze daarvoor geen geld behoeven uit te geven, boter en eieren en andere land bouwproducten zijn zeer hoog in prijs, zoodat men al gauw over het noodige geld kan beschikken. Bovendien eisebt elke boerderij voor den goeden gaDg van zaken een vasten veestapel, die niet te zeer mag worden ingekrompen. Het een is van het andere afnankelijk. Op andere wijze zou men er zeker schade bij hebben. Daér komt nog bij, dat door den aanvoer van mais in de be hoefte aan meel voor de dieren is voor zien. Alles te samen genomen moet eerder als de oorzaak van de dure vleesch- prijzen wordeu aangemerkt de steeds belangrijke export naai het buitenland, eu op vele plaatsen de hooge winsten der slagersware dit laatste niet het geval, dan moest spek en vleesch overal ongeveer even duur zijn. Naar wij vernemen maakt het bij de regeering een punt van overweging uit wetsontwerpen aanhangig te maken om zoo uoodig de miliciens der lichting 1916 vervroegd onder de wapenen te roepen en om aan het legerbestuur voor den landstorm de beschikking te kun nen geven over nog eenige oudere reeds ontslagen lichtingen. In de atmosfeer van spanning waar in we leven, fieeft dit bericht begrijpe lijkerwijs ongerustheid gewekt. De „Nieuwe Ct kan verzekeren dat daartoe in den inhoud vau het bericht geen reden is gelegen. Volgens de Militiewat zou de lichtiug 1916 eerst in Januari van dat jaar kun nen worden opgeroepen. Naar mate men vordert met de opleiding en vorming van nie iw kader, neemt echter de ge legenheid toe om meerdere manschap pen te oefenen en aldus de sterkte van het actieve leger te vergrooten. Hoe eerder van deze gelegenheid gebruik gemaakt wordt, des te beter; aldus zal de weerkracht van het lAud v rsterkfc worden terwijl het oorlogsgevaar nog aanwezig is. De Regeering zal, door daartoe de noodige stappen te doen in overeenstemming handelen met den aandrang die zich van verschillende zijden in het Lnd openbaart om zich niet te bepalen tot het oefenen en vol maken vau de op dit oogenblik onder de wapens zijnde legermacht, maar om deze voorzoover en zoo spoedig moge lijk blijkt, ook in aantal te doen toe nemen. Hoewel alles in dezen natuurlijk af hangt van den loop der oorlogsgebeur tenissen in Europa, waaromtrent van tevoren niets té zeggen valt, zou een guustig gevolg van vervroegde oefening en vermeerdering van het aantal weer bare mannen tevens kunnen zijn, dat dientengevolge op ruimer schaal ver loven aan de reeds langen tijd onder de wapeus zijnde oudere lichtingen zou den kunnen verleend worden. Hoofd doel van de vervroegde oproeping zou eebter de vermeerdering der actieve legersterkte zijn. Met de wijziging van de Landstorm wet zou eveneens slechts bedoeld wor den de beschikking, voor geval van nood, te t>rlangen over geoefende man schappen die volgens de bestaande be- paliugen niet meer onder de wapens te roepen zouden zijn. In geene deele valt aan het bericht de beteekenis te hechten als zou de kans voor ons land om in den oorlog betrokken te worden, in de laatste da gen belaugrijk zijn toegenomen of een bijzondere reden bestaan om deze voor het oogenblik dreigender te ach ten dan zij onder de omstandigheden van de laatste maanden is en nog altijd blijft. Het bericht, schijnbaar alarmeerend, is dus iuderdaad niet onrustbarend.In

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1915 | | pagina 2