Bel Land van llrusdri en Altena, Laogslraai en de Boiomelerwaard. ONZE POSIT! p Oe viouw van den Banneling, Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3443. Woensdag 3 Jflaart FEUILLETON. 1913. VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijs verbooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 7l/t ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. SMS B De nog dagelijks zich uitbreidende wereldoorlog gaat voort vooral aan de neutrale landen bijzonder zware eischen te stellen. Tal van plichten zyn hun opgelegd in allerlei vorm, terwijl om hun rechten vaak bitter weinig wordt gegeven. De woorden door den Duit- schen rijkskanselier in die gedenkwaar dige zitting van den Rijksdag, kort na de opening der vijandelijkheden tegen België uitgesproken „nood kent geen gebod", schijnen het parool te zijn geworden voor gansch dezen wereld- strijd. Tractaten en overeenkomsten, bezegeld en bezworen, zijn tot scheur papier geworden, wetten en regelen van den oorlog te land en ter zee worden miskend en met de voeten getreden, zoodra een der partijen daartoe de nóódzaak ziet. Is de positie der onzijdige staten daarbij zeer moeilijk, voor geen van hen is deze zoo ernstig als voor ons land. Zijn staatkundige ligging maakte dat een groot deel van dezen wereld brand tot onder den rook zijner grens plaatsen woedde en dat het alle denk bare voorzorgsmaatregelen had en heeft te nemen, om te verhoeden, dat de verzengende vlammen in eigen huis slaan. Geen der andere neutrale landen, groot en klein, heeft in die spannende onzekerheid geleefd, ais die wij hebben moeten doormaken en nog bij wijlen doormaken. Was het aldus te land, ter zee is de spannende toestand, waarvan wij )s zeevarende natie reeds in volle mate den nadeeligen invloed ondervinden, nog steeds toenemende. Na den 18en van deze maand, zijnde de fatale ter mijn, waarop de Duitsche actie ter zee een nieuwe, dreigende phase is inge treden, is ook voor onze strikt neutrale scheepvaart een hoogst moeilijke tijd aangebroken. Dat het van Duitschland geen ijdeie woorden waren, waarmede het Z/ch in den aanvang dezer maand tot de verschillende neutrale zeevarende mogendheden richtte, is al aanstonds na den 18 Februari duidelijk gebleken. Schier geen dag gaat sedert dien ter mijn voorbij of er heeft een aanslag van den een of anderen Duitschen 37) Geef mij een paar dagen tijd; Ga- brielle was er nog en daarom durfde ik niet alles, maar nu gij terug zijt schrikt niets mij meer af! Ik zal u mijn liefde bewijzen, om uw vergiffenis te verwerven. Vaarwel I Gaat gij ons nu al verlaten? Houd mij niet terug, zeide zij; de oogenblikken zijn kostbaar, en niemand mag iets van dit onderhoud weten. Laat mij vrij om te handelen. Over enkele dag^n, misschien morgen al, gaan wij naar La Varenne, een kasteel in Seine-et-Marne dicht bij Montereau, op eenigen afstand van Bois- sy, waarover de baron u gesproken heeft. Vrees niets, ik zal slagen; want al is die man sterk, om uwentwil zal ik hem over winnen Opnieuw drukte hij haar innig aan zijn borst. Ik kan de gedachte niet verdragen, dat gij weer naar zijn huis terugkeert 1 Ik zou liever sterven, dan hem toe- behooren 1 Na een korte omhelzing van Jan, verliet zij het vertrek en de beide broeders hoorden het geritsel harer kleederen langs de bouw vallige trap; uit het venster zagen zij, hoe zij weer in het rijtuig stapte, dat op een sukkeldrafje den weg naar de rue de Ba- bylone in loeg. Tien minuten later verlieten twee onbe rispelijk gekleede heeren het paviljoen aan den kant der rue de Grenelle en arm in arm bereikten zij een victoria, die bij de brug d'Alma wachttede witte poedel bleef onderzeeër op een handelsschip in de wateren rondom Engeland plaats. Hoe zeer de positie onzer eigene handels vloot daarbij in hooge mate betrokken is, behoeft geen nader betoog. Eik uur, elk oogenblik kan ons de tijding ge worden, dat ook een, onder onze vlag varend schip, het slachtoffer van dezen zee-oorlog is geworden. Wat daarvan de gevolgen zouden zijn, direct of in direct, dient afgewajhtdoch afgewacht met kalme beradenheid en helder in zicht. Aan vastberadenheid en inzicht ont breekt het, hetzij tot ons aller gerust stelling gezegd, onze regeering in deze, ook voor haar uiterst moeilijke tijden, niet. Te midden van de volle maat der oorlogsonheilen, die aan een neutralen staat bij mogelijkheid kan worden toe gemeten, heeft zy, daarin gesteund door de natie en haar vertegenwoor digers, zoodanig haar zware taak tot dusver weten te volbrengen, dat zelfs de meest onredelijke stemming, die ten opzichte onzer houding in enkele der oorlogvoerende landen heerschte, tot de erkenning gekomen is, dat blaam noch verwijt, in welk opzicht ook, Neder land kan treffen. Nochtans schijnt zulks niet voldoen de om onze positie het zoo noodige ontzag bij te zetten, wanneer daarbij niet een vaste wil blijkt om door woord en daad te toonen, dat, hoezeer zelf kleine mogendheid, wij onze rech ten door de groote mogendheden erkend en geëerbiedigd willen zien. Het ant woord onzer regeeriug op de jongste Duitsche nota's tér zake der z.g. blok kade der Engelsche wateren gegeven, spreekt inderdaad van zulk een vasten wil. De waardige en flinke toon van het te Berlijn overhandigde bescheid der Neierfandsche regeering, waarbij zy nadrukkelijk de keizerlijk Duitsche regeering aansprakelyk stelt voor al de gevolgen ten opzichte van Nederland- 8che schepen voortvloeiende uit haar verscherpte actie in de Engelsche wateren en ra de wateren, die door Duitschland tot oorlogsgebied verklaard zijn, kan ginds niet misverstaan zyn. Wij hebben dan ook geen enkele reden om te veronderstellen, dat de Duitsche onderzeeërs thans uitvaren voor de tenuitvoerlegging dier Duitsche dreige menten visa Engeland, niet de meest strikte instructie zouden hebben ont vangen om de schepen, die zij als alleen achter in de kamer, die zij zooeven verlaten hadden. Op 't zelfde oogenblik verlieten barones en Susanna de magazijnen der Bon Marché door den uitgang in de rue de Sèvres en de lakei opende en sloot eerbiedig het por tier van de coupé, die in pijlsnelle vaart in de richting der avenue Gabriel voort rolde. XIV. Braafjes «lie duur lielaald worden. 't Was negen uur voormiddag en de werkman, die iederen morgen den parket vloer van het agentschap Pidon opwreef, had juist met zijn borstals onder den arm het kantoor verlaten, toea Martha Ribout, weldra naar zij hoopte de meesteres van het bureau, blijkbaar zeer slecht gehumeurd, binnentrad. Pidon had bezigheden in Seine- et-Oise voorgewend, die hem twee dagen zouden bezighouden en was zonder adres achter te laten, vertrokken. Cabiral wa3 zeer in zijn schik met zijn ontdekking in de rue de Moscou, en wreekte nu zijn na ijver op Pidon om de arme Martha met haar liefde te plagen, en haar te verstaan te geven, dat hij meer wist, dan hij zeggen wilde; de Gasconjer was zeer scherp in zijn toespelingen geweest, Martha had achterdocht opgevat en verdenking en wan trouwen verbitterden haar leven. Zij had dan ook nu weer een slechten nacht door gebracht en toen zij met saamgeknepen lippen aan haar schrijftafel plaats nam, moest, het iedereen opvallen, hoezeer zij in de laatste weken veranderd en verouderd was. Op veertigjarigen leeftijd ondervindt een vrouw het verlies van haar liefste verwachtingen en schoonste illusiën niet, zonder dat dat verlies ernstige sporen op Nederlandsche onderkennen, ook als zoodanig te behandelen en te ontzien, gelijk |uu reeds gebleken is mei de „Koningin Wilhelmina" van de stoom vaartmaatschappij „Zeeland." Het komt er maar op aan dat de onderkenning duidelijk kan zijn, en voor vergissin gen vrijwaart, doch juist in dit op zicht worden der neutrale scheepvaart zeer ernstige moeilijkheden bereid, door het gebruikmaken van de neutrale vlag door handelsschepen van vijandelijke nationaliteit, in oogenblikken van ge vaar. Het laat zich echter aanzien, dat het gevaar voor onze handelsvloot althans minder groot is, dan wij aanvankelijk, onder den indruk der Duit3che nota's, meenden dat het geval zou zijn. Indien deze toestand zich, naar gehoopt en verwacht mag worden, bestendigt, dan hebben wij dit voorzeker in de eerste plaats aan het bovenbedoeld beleidvol optreden onzer regeering te danken. Echter zou dit optreden, ter plaatse waar zulks bedoeld is, niet zoodanigen indruk gemaakt hebben, ware het niet, dat men ginds zeer goed weet, dat achter de regeering een eensgezind volk staat, dat bewijs gegeven heeft, reeds maanden lang, zijn uiterst moeilijken positie ten volle te begrijpen. Juist omdat Nederland, zoowel vol gens zijn staatkundige ligging als in economisch opzicht, het neutrale land is, dat het sterkst de invloeden van den romdom woedenden wereldkrijg onder gaat, kan het niet anders of het heldere inzicht der regeering, gepaaid aan het duidelijke besef der bevolking, wat de positie van ons land is en moet zijn, dwingt bij de oorlogvoerende partijen erkenning, kan het zijn eerbiediging van zijn standpunt af. De ernstige gezindheid van volk en regeering om onze positie naar beide zijden te beveiligen en onze rechten van strikt neutrale mogendheid te handhaven, is de beste waarborg die wij ons verschaffen kunnen, om in deze reusachtige worsteling der volken, ons standpunt van vredelievende natie, met behoud onzer hoogste nationale belangen, te kunnen handhaven. Zonder uitdagend vertoon en zonder zelf-overschatting, vindt onze positie de meeste baat ra deze onzekere tijden, by nauwgezette waakzaamheid en zelfbewuste kracht. Buitenland- De Engelsche admiraliteit meldt, dat het bombardement der Dardanellen- forteu den 25ste Februari voortgezet is. Vier forten aan den ingang werden door het Fransch-Eugelsche eskader tot zwijgen gebracht. De Dardanelieu zijn over een lengte ran vier mijlen van mijnen gezuiverd. Den 26ste zijn drie Engelsche slag schepen de Dardanellen binnengevaren en bombardeerden daarna het fort Dar- danus. Landingsdetachementen zijn te Kum- dale en Seddelhahr aan land gegaan en voltooiden de vernietiging der forten. Ook de kanonnen, welke den ingang der Dardanellen bewaakten, zijn ver woest. Onze verliezen bedragen 4 dooden en 8 gewonden. Volgens berichten uit Athene be stond de Franscb-Engelsche vloot, die de Dardanellen-forten bombardeerde uit 22 groote pantserschepen en 20 torpedojagers. Voor de laatste beschie ting begon hadden drie water-vlieg tuigen braudgranaten op de forten ge worpen, die er brand veroorzaakten. Het bombardement, waaraan 150 ka nonnen deelnamen, heeft drie kwartier geduurd. Er zijn meer dan 2000 schoten gelost. De „Indépendence Beige" meldt, dat de oudste zoon van koning Albert, prins Leopold van België, die den titel van Brabant draagt, zich thans aan het front bevindt. Prins Leopold, die in 1901 te Brussel geboren werd, is 14 jaar oud. Zoodra de aanvallen der Duitschers op de versterKte stelling Antwerpen be gonnen, werd de hertog van Brabant met zijn jongeren broer, prins Karei, graaf van Henegouwen, en zijn zusje, prinses Marie José, naar Engeland ge bracht, waar zij de gasten waren van lord Curzon, terwijl koningin Elisabeth zich bij koning Albert in het hoofd kwartier in Vlaanderen bevond. Prins Leopold heeft zijn ouders ver zocht wederom naar het leger te mogen gaan. Zij keurden dit, na lang aarzelen, goed. Thans is hij weer in Vlaanderen en heeft met koningin Elisabeth ver scheidene ambulances bezocht. Koning Albert heeft hem de loopgraven laten zien en aan de troepen voorgesteld. haar gelaat en in haar houding achterlaat en wanneer neerslachtigheid haar de zorg voor haar uiterlijk doet vergeten, gaat dit hollend achteruit. Dat ondervond ook de linnenmeid van Combiers; zij had tot nu toe haar veertig jaren met eere gedragen, maar nu de dubbelzinnige toespelingen van Cabiral doe getroffen had en zij haar vertrouwen in Pidon verloren had, veron achtzaamde zij haar toilet en verdiepte zich in overpeinzingen, die alleen op de ontrouw van haarvriend betrekking hadden. Hoe! terwijl zij trouw op haar post was, en 't voorbeeld van zooveel andere Parijsche vrouwen volgde, die tuk op winst, haar beste jaren verslijten achter de tralies van een bureau, in de hallen of de magazijnen der rue St. Denis, of du Marais, bedroog Pidon haar en zocht zijn genoegen op allerlei wijze, waarvan zij buitengesloten was. Alles was leugen en bedrog, de zaken, die hij voorwendde, en zoowel als zijn reizen in de omstreken van Parijs 1 Waar zou hij nu weer zijn? Met triomfeerenden blik kwam Cabiral binnen, en zag er in tegenstelling van de dame recht opgewekt en tevreden uit. Gij komt te laat, merkte Martha droogjes op. Maar Cabiral was niet iemand die om een dergelijke opmerking in zijn schelp kroop; hij glimlachte dus en ant woordde met beminnelijke oprechtheid: Luiheid is een van mijn kleinste on deugden. Hij was goed gekleed en droeg een blauw jasje, dat hem als aan 't lijf gegoten zat; hij legde zijn hand op een kast en kwam vlak voor de kas staan. Hoe vindt gij dat pak? vroeg hij. Zeer ongepast voor een bediende, zeide zij hem van het hoofd tot de voeten op nemend. 't Kan mij volstrekt niet schelen, vrat Van 1 Maart wordt van het Rus sisch front gemeld Bij Prasnytsj hebben de Russen stand gehouden en zijn zij weder tot het offensief overgegaan. Blijkbaar heb ben zij daar weer een overmacht kunnen concentreeren die thans als een inge drukt elastiek terugspringt en evenals ua den slag bij Tannenberg, den terug tocht in den aanval doet verkeeren. De Russen hebben om te beginnen Pras- nytsj, waarvan de Duitschers, zich eerst meester hadden gemaakt, heroverd. De terugtocht der Duitschers breidt zich uit over een steeds grooter wor dend front en neemt volgens een Rus sisch communiqué hier en daar zelfs het karakter van een wanordelijke vlucht aan. Het aantal krijgsgevangenen, voor dit reeds is vastgesteld, bedraagt 40 officieren en 3600 man. En nog steeds komen vluchtelingen in grooten getale aan. De Russische cavalerie neemt deel aan de achtervolging der terugtrek kende Duitschers. De oorlogscorrespondent te Sluis van „de Tijd" meldt over den toestand in Noord-Frankrijk bet volgende: Hoe groot ook de nood in West- Vlaanderen mag wezen, veel erger in hij in het door de Duitschers bezette deel van Noord-Frankrijk, gelijk mij een ernstig onderzoek duidelijk heeft gemaakt. Niet alleen is het vleesch er zeer schaarsch, maar zelfs het brood is zeld zaam en zeer slecht. Als men het krijgen kan, betaalt men met 55 centiemen per kilo wat voor die streek zeer hoog is. Boter fr. 5.50 per kilo. Alles: automo bielen, fietsen, landbouwgereedschap pen, telefoontoestellen enz., heeft men naar de gemeentehuizen moeten brengen en op het bezitten van duiven staat de doodstraf. Daar de nood in deze streek groot is, zag de bevolking zich dikwijls ge dwongen verscheidene kilometers te loopen, om in België voorraden te gaan opdoen. Om zulks tegen te gaan, hebben de Duitschers nu sinds enkele dagen, uit vrees voor spionnage, ook de Bel- gisch-Fransche grenzen streng afge sloten. In Rijssel waren sinds het begin der bezetting door de Duitschers tot 1.1. Donderdag 28 proclamaties aangeplakt, ongeveer dezelfde als reeds bekend uit verschillende plaatsen van België. Rijssel heeft minder door het bom bardement geleden dan door den brand. Openbare gebouwen werden niet ver woest, wel veel bekende en groote hotels. De stad zelf ligt niet meer in de vuurlinie, maar wel wordt er sinds maanden hevig gestreden op 5 K.M. past of niet, ik leef alleen voor mijn ge noegen, en zou niets liever doen, dan den grooten heer spelen en 't goud met volle handen rondstrooien, alsof ik al de schatten van Peru bezat, en met den elleboog op de kas geleund, voegde hij er geheimzinnig bij Wilt gij een goeden raad van mij aan nemen? 'k Heb er geen noodig. Ik zal hem in uw eigen belang toch geven, want ge weet hoeveel ik met u op- heb. Volg mijn voorbeeld en laten wij ons verbinden, spring ook eens uit den band I Gij waagt er niets bij 1 Gij zijt gek! Nog niet; ik heb mijn verstand best dat verzeker ik u! Waartoe dient het uw jeugd op te offeren ten voordeele van men- schen, die u achter den rug uitlachen? Wat weet gij daarvan? Och kom, zijt gij onschuldig genoeg, om aan de mooie woordjes van Pidon te gelooven Ik word woedend, als ik zie hoe iichtgeloovig gij zijt, en tevens zoo onrecht vaardig voor mij, en zoo partijdig voor Hier hield hij op; hij was op een gevaar lijke helling, maar Martha dwong hem door te gaan. Gij zijt begonnen en moet nu uit spreken, niet langer van die dubbelzinnig heden en geheimen. Ik wil alle3 weten O! alles! zeide hij hoofdschuddend, dat zou te gek zijnl Wat bede elt gij Cabrial begreep, dat hij een voordeel behaald had, hij nam een stoel en ging in het kantoortje zitten naast de cass ère, die die vrijpostigheid ditmaal niet euvel op nam, want zenuwachtig als zij was door de onrust en den twijfel der laatste dagen, wilde zij nu tot iederen prijs de waarheid weten. De Gasconjer legde zijn hand op haar knie, maar Martha schoof haar stoel wat achteruit en voegde hem to^: Nu begin dan! Wat zijt gij boos! Gij heb slechts oogen en ooren voor hem, die u ontrouw is. Hoe onbillijkI Zie, wij zijn beiden be dienden, die geëxploiteerd worden, door die schurken Guillard of Straub en Pidon, Lazare zooals de dames hem noemenHij heeft u weten in te pakken, toen hij u uit verveling te Combiers het hof maakte, maar hij lacht u uit en gaat zijn eigen gang! O, hij is zoo goed, die Pidon! Hij houdt u, omdat gij zoo werkzaam en zuinig zijt, het kantoor zoo goed te besturen weet, en omdat hij in heel Parijs daarvoor uw weder gade niet zou vindenWat mij betreft, ik bedank er voor om langer onderdrukt te worden! Oorlog aan de verdrukkers! Is dat alles wat gij weet? Dat en nog wat anders. Haast u wat, de tijd gaat voorbij. Ik heb geen haast; ik zit hier best! Opgewonden en onrustig wachtte zij zijn onthullingen af, zonder zijn bedekte lief- koozingen af te weien; tot nu toe had zij haar minnaar onbepaald vertrouwd, en vijf of zes jaren van samenwerken hadden hen nauw verbonden. Pidon had haar ook goed behandeld, en partij weten te trekken van haar vele goede eigenschappen. Zij was flink genoeg om de kas te houden, en ver standig genoeg om de klanten te woord te staan, en aangenaam gezelschap voor haar verloofde te zijn, terwijl Pidon haar vleide met de hoop, haar, zoodra de om standigheden dat veroorloofden, te zullen trouwen. Cabiral zag even uit het raam naar buiten er was geen onraad, en hij ging toen voort Luister eeDS, gij wijst vrienden, die het goed met u meenen, van u af, alleen omdat gij alles gelooft, wat die vreeselijke Pidon u vertelt. I En waarom niet?

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1915 | | pagina 1