eene DIENSTBODE, €m evesti gd BEKENDMAKING. Prikwaard. Ongeveer 100 Hectaren best WEILAND, r\ JÜRGENS Planta-Boter KJ KJ J. FJiHlA.1V Hotel JAN GEERTZEN HET NIEUWSBLAD Uilper L. J VEERMAN MARIA DE KONING, Correspondenten voor levering van Verlovingsberichten Ten huize van J. H. de Gelder. 1 tój iiscMjïii yoof 5 jaar 1915-1919, Notaris KERKHOVEN Havenstraat 5 (nabij liet station) 's-Bosch Zondags na 1 uur kantoor gesloten. St. Jaisstr. 's-BOSCH. te Werkendam LF.vanDixhooni Veearts. maakt bekend: j Heerlijkheid Drongelen. Jachlverpacliling publiek verhuren: Restauratie den geheelen dag. STALLING voor AUTO'S, FIETSEN, PAARDEN en RIJTUIGEN. eeniging, zou zich er dan ook voor m eten spannen. Zoodoend? werd Schuttevaer in de zaak gehaaldaan den heer Vlieger viel de eer te beurt die vereeniging ter zake te vertegenwoordigen. Het Federa tiebestuur belegde een vergadering, Schuttevaer en de heer Elzinga werden daarbij uitgenoodigd. De gei lelijke omslag onder de schip pers léék den secretaris van Schutte vaer niet bijzonder. Ten eerste was hij bevreesd, dat verreweg 't meerendeel van de schippers niet voor dien omslag te vinden zou zijn. Men kocht immers een kat in den zak 1 Bovendien echter had het Federatiebestuur zich een zeer overdreven voorstelling van het aantal schippers gemaakt. De eenige weg leek hem het geheim verkoopen aan een fabrikant. Deze kocht natuurlijk óók geen kat in den zak, zou vooraf een demonstratie wenschen. En de demonstratie kon niet plaats vinden, vóódat de uitvinder zich zijn geheim als zijn eigendom verzekerd had. De uitvinder zou dus octrooi moe ten aanvragen. Dit idee vond bijval. Echter, alvorens stappen in die rich ting te doen, wilde de heer Vlieger toch wel eens weten, of 't wel der moeite waard was. Daarom stelde hij den uitvinder eenige technische vragen. Niet zonder gereserveerdheid werden zij door den uitvinder beantwoord. De vragen waren de volgende 1. Is het apparaat of hoe 't anders heeten mag, zeer gecompliceerd? Antwoord: Zóó eenvoudig, dat elke varensman zeggen zal: dat ik daaraan niet heb gedacht! 2. Kan het apparaat alleen op klei nere schepen, pléizier vaartuigen en miniatuurscheepj as gebruikt worden, of is het ook aan te wenden op vracht schepen? AntwoordHet kleinste zoowel als het grootste vaartuig kan door de vin ding worden voortgedrevenhet is bruikbaar zoowel voor een wherry als voor een driedekker. 3 Zijt gij gebonden aan een bepaald model van vaartuig Antwoord: Op elk model schip kan het apparaat worden aangebracht. Zelfs fietsen, handwagens, sleden worden door toepassing van mijn vinding in den wind opgestuwd. 4. Hebt gij grooter zeilen noodig dan thans worden gebruikt? Antwoord: De zeilen zullen iets klei ner kunnen zijn, maargeheel anders gesteld. 5. Is het zeilmakers-of scheepmakers- werk, wat moet worden aangebracht? AntwoordBeide. 6. Zijt gij aan tegenwind gebonden of kan uw apparaat met elke wind richting werken? Antwoord: Met elke windrichting. Echter bij vóór den wind gaat 't minder goed, omdat het vaartuig dan den wind ontloopt. Hoe meer wind op den kop, hoe sneller het schip tegen dien wind in wordt gestuurd. 7. Is het bij gebruik van de nieuwe vinding moeilijk om bij vaste bruggen te mast-strijken? Antwoord: Niet grooter dan met de bestaande zeilagie. 8. Ingeval plotseling vaart moet worden verminderd, ofwel het schip moet worden gehouden, levert dit be zwaar op? AntwoordDe werking kan zeer ge makkelijk worden stopgezet. 9. Hebt gij brandstof, petroleum, benzine, cokes of dergelijke noodig? AntwoordNeen, de wind is mijn drijfkracht; als 't stil is, kan mijn ap paraat niet werken. De overige kosten bepalen zich tot een weinig smeerolie. 10. Ingeval een klapbrug moet worden gepasseerd, levert het „zeil" daarvoor bezwaar op? Antwoord: Ik heb als leek op scheep vaartgebied daaraan niet gedacht, maar 't is zonder moeite zóó in te richten, dat zonder hinder dergelijke brug kan worden doorgevaren. 11. Is de installatie kostbaar? Antwoord: Neen. Betrekkelijk zeer goedkoop. De heer Vlieger heeft vooral fidutie in de zaak gekregen, nu een schipper, de zeilschipper De Ruyter in het ge heim is ingewijd geworden en verklaard heeftde demonstratie heeft verre mijne verwachtingen overtroffen. Vrijdagochtend te half twaalf is in het Gebouw der Grafelijke Zalen te 's Gravenhage, een vergadering gehou den van vertegenwoordigers van Cre- dietinstellingen, uitgeschreven dooreen commissie, bestaande uit ministers van fiuanciën, van oorlog en van landbouw, nijverheid en handel, de presidenten van de Nederlandsche Bank en van de Nederlandsche Handelsmaatschappij en prof de Vooys, als voorzitter der Com missie van het Koninklijk Nationaal Steuncomité en belegd met hef doel om de voldoening aan de credietbehoefte van den kleinen middenstand als ge volg van de oorlogscrisis te vergemak kelijken. Een honderdvijftigtal crediet- instellingen (waaronder de verschillen de centrale credietbanken) waren tot bijwoning van deze vergadering uitge- noo Jigd. H. M. de Koningin hield bij de opening d#r bijeenkomst de volgende toespraak Het is mij eene levendige voldoening te ontwaren dat aan de uitnoodiging tot deze vergadering door zoo talrijke instellingen en vereenigingen is gevolg gegeven. Aan hunne vertegenwoordigers alhier wensch ik een oprecht welkom toe te roepen. Uw opkoman tot deze vergadering versterkt mijn vertrouwen in het wel slagen van den arbeid welke met de oprichting van het Koninklijk Natio naal Steuncomité werd begonnen een arbeid, welke ten doel heeft de bezwaren te overwinnen, die de huidige wereld gebeurtenissen voor breede kringen in ons vaderland na zich sleepen en die, naar gelang de belangen welke hij be hartigt, zich moet vertakken in uiteen- loopende richting. Het is U bekend dat Uwe mede werking wordt gevraagd tot het ver gemakkelen van verkrijgen van crediet voor hen, die door den oorlogstoestand hun zaak zagen kwijnen of te niet gaan. Terwijl de heer Treub Minister van Financiën, straks aan deze vergadering de ontworpen plannen toe zal lichten, gevoel ik mij gedrongen reeds dadelijk met nadruk te zeggen hoezeer het mij verheugt dat thans al een begin kan worden gemaakt met een organisatie, welke eerst na afloop van den oorlogs toestand haar geheele arbeidsveld voor zich zal zien ontsluiten. Niet alleen dat aan hen, voor wie het achterwege blijven van bijstand missen, fiuantieelen ondergang zoude beteekenen, de behulpzame hand kan worden geboden, doch ook de zorgen van de velen die buiten schuld in be narde geldelijke omstandigheden zijn gebracht, door de in uitzicht gestelde verlichting aan merkelijk kunnen worden verzacht. Ik denk in de eerste plaats aan degenen, die opgeroepen om het Vaderland te dienen, naast huis en haard een bedrijf achterlieten, dat de gevolgen huDner afwezigheid heeft ondervondendoch daarnevens aan allen die ernstig nadeel leden door de jongste storingen in den economischen toestand. Eene opwekkende gedachte is het te kunnen bijdragen tot de vergemakke lijking der bestaansvoorwaarden der door de crisis getroffenen. Eene schoone taak tevens daadwerkelijk mede te wer ken tot herstellen der vroegere wel vaart waarin ons dierbaar Vaderland zich mocht verheugen. Ik noodig U allen uit gemeenschap pelijk Uwe krachten te wijden aan dit bij uitstek nationale doel in nauwe samenwerking met de steun organisatie en de vereeniging welke de belangen der beide weermachtdieneuden behar tigt. Ik besluit met een woord van warmen dank aan uwe Excellentie voor de voortvarendheid waarmede U dit plan hebt ontworpen en in staat van behan deling gebracht. Hiermede open ik deze vergadering en verzoek u thans de leiding dezer beraadslagingen op u te nemen. Men schrijft aan de N. R. Ct. van de Pruisisch-Geldersche grenzen: Hoewel het militaire gezag militaire gevangenen voor de landbouwers be schikbaar stelt om de voorjaarsland- bouwwerkzaamheden te verrichten, blij ken vele landbouwers daar niet bijzon der op gesteld en geeft men er de voorkeur aan veldarbeiders uit Holland te laten komen, die tegen ten minste üOO mark per jaar met kost en inwoning worden aangenomen. Zaterdagmiddag heeft, naar de VI. Ct. meldt, een agent van politie te Vlissingen een vreemdeling gearresteerd en naar het bureau gebracht, die zon der vergunning fotografische opnamen nam. Dit is bij verordening door den territorialen bevelhebber verboden. Naar de N. Prov. Gron. Ct. meldt, heeft de minister van oorlog goed gunstig beschikt op het verzoek van de melkboeren-gemobiliseerden, hoofden van gezinnen, om met het oog op de te houden Landverhuringen, hun eenige dagen verlof te verleenen. H. M. de Koningin heeft f 25,000 geschonken aan de Nationale Vereeni ging tot steun aan miliciens. Voor het Schepengerecht te Dort mund stond Donderdag j.l. terecht de de Nederlander W. Idie een soldaten pak van een „Einjahriger" had gekocht, zich een IJzeren Kruis op de borst had gehecht en den eenen arm in een zwaar verband had gedaan om daarna als „verwond soldaat" het medelijden der menschen op te wekken en giften in te zamelen. In Bochum en tal van andere plaatsen had hij velen weten te bedotten en aanzienlijke bedragen ingezameld. Hij werd veroordeeld tot 18 dagen gevangenisstraf. Te Trelleborg, het Zweedsche Station van het veer naar Sassnitz, zijn twintig kisten „slagersmessen" in beslag ge nomen, die naar Duitschland uitgevoerd zouden worden. Het bleken bajonetten te zijn. De Staatscourant meldt Op handelsschepen van vreemde nationaliteit, vertoevende binnen Neder- landsch rechtsgebied, welke door het hijschen van de Nederlan Ische vlag of van een internationaal naamsein, toe- behoorend aan een Nederlandsch han delsschip, of door het aanbrengen van beschilderingen, namen of andere onder scheidingsteekenen op romp, schoor- steenen en tuigdeelen, den schijn aan nemen, dat zij de Nederlandsche natio naliteit bezitten of tot eene Nederland sche reederij behooren, zullen zoodanige maatregelen worden toegepast, dat hun het vertrek uit en de vaart door het Nederlandsche rechtsgebied wordtt be let. Nader vernemen wij dat onlangs zich feiten hebben voorgedaan dat meerdere vreemde schepen van buitenlandschen oorsprong op hun scheepsromp met grcote letters Rotterdam of Amsterdam hadden geschilderd. Een dezer schepen heeft zelfs valschelijk den naam vau een Nederlandsch koopvaardijschip daar bij geschilderd. Hedenmorgen omstreeks elf uur, be haagde het den Heere van leven en dood van ons weg te nemen onze innig geliefde Moeder Weduwe van LEENDERT VAN DER STEEN ri O VEN, na een kortstondige ongesteldheid, in den ouderdom van bijna 71 jaren. C. v. d. STEENHOVEN. C. G. v. d. STEENHOVEN— Ekdom. L. C. v. d. STEENHOVEN. J. v. d. STEENHOVEN— Mans. S. VAN RIJSWIJK - v. d. Steenhoven. P. VAN RIJSWIJK. Mevrouw VEERMAN, vraagt met Mei van 's morgens 7 tot 's avonds 8 uur. Zich aan te melden 's morgens tu^schen 10 en 12 of 's avonds tussehen 7 en 8 uur. Voor Nederland is het Duitsche in voerrecht op suiker afgeschaft, waardoor vrije invoer ook van Javasuiker en Javamelasse in Duitschland mogelijk is geworden. Mej. de wed. J. F. van Poppelen- Westerburger te Hoedekenskerke viert heden haar I03en geboortedag. OEA ii i t gegoeden sta n el- Franco brieven met opgave van betrekk. en referent, in te zenden onder letter W. Bureau dezes. Van af Maandag is de maildienst der maatschappij Zeeland naar Folkstone weder hervat. Er wordt nu weer dage lijks naar en van Vlissingen gevaren. Er zullen evenwel alleen eerste klasse passagiers, tot een beperkt aantal, wor den vervoerd. voorts zal er driemaal per week van Vlissingen naar Tilbury worden gevaren, en wel 's Dinsdags, 's Donderdags en 's Zaterdags. Met deze booten zal even eens een beperkt getal eerste-klasse- passagiers werden vervoerd. (Hoogstraat), De heer W. A. Beschoor, uitgever van den Kerstgroet van H. M. de Koningin, heeft aan het Koninklijk HET DAGELIJKSCH BESTUUR van het Nationaal Steuncomité een bedrag van Waterschap t Nieuwland van Altena, f 917 13 afgedragen, vertegenwoordigen de het batig saldo deze uitgave. Waterhoogte lleusdeu. Hoog Water. Laag Water. 12 Mrt. 1.97 M. 1.65 M. -f- N.A.P. 13 1 85 1.61 14 1-87 1.57 15 1.81 1.52 Waterhoogte Maastricht (brug) 15 Mrt. 1 17 M. boven 0. lö 0.97 WATERHOOGTE KEULEN (11 u. v.m.) 15 Mrt. 3.59 M. boven 0. 16 3.47 llai'ktherichteii 's-Kosch, 12 Maart. Op de heden gehouden veiling werden aangevoerd 49413 gegaran deerd versche inl. hoender-eieren, waarvoor werd besteed van f0.79 tot f0.80 per K.G. Amsterdam, 12 Maart. Op de veiling waren de prijzen als volgt: Kipeieren f 4,35 a f 8,75; Eendeieren f 5,25 per 100 stuks. Aanvoer 40866 4stuks. Hanen f 0,88 a f 1,10, Kippen f 0,52 a f 2,30 p. stuk; Konijnen f 0.50 a f 0,78; Wilde Eenden f 0,00 a f 0,00; Talingen f 0,00Smienten f 0, Gemeente Almkerk en de Werken c.a. dat een suppletoire legger der waterleidingen van het Waterschap gedurende dertig dagen, van af «len SO Haart 1915 toten met den 55© April 1915, ter inzage is gelegd ten huize van den secretaris van het Waterschap. Ieder belanghebbende is bevoegd in de zitting van genoemd Bestuur, welke ge houden zal worden op lAoensdag den 'IS April 1915. des na middags van O tot 9 ure, ten huize van M. v. d. HEUVEL te Nieuwen- dijk, bezwaren tegen dezen legger in te brengen. Het Bestuur voornoemd, De Dijkgraaf A. GROENEVELD. De Secretaris A. W. DONKER. Almkerk, 13 Maart 1915. der Heerlijkheid Drongelen in Noord- ISraliant, ter oppervlakte van pl m. i 340 Hectaren. Inschrijvingsbiljetten worden uiterlijk 2© Maart 1915, voormiddags 11 uur i ingewacht ten Kantore van Notaris A. SCHAAP te Waalijk, bij wien de voor waarden ter inzage liggen. Advertentiën. Voor de vele blijken van deelneming, ontvangen bij het overlijden van onzen ge liefden Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, den Heer J. PELLIKAAN, betuigen wij onzen hart el Uk en dank. Uit aller naam De Wed. J. PELLIKAAN. Werkendam, Maart 1915. te Werkendam, zal W(jdag O April 1.91.5, des voormiddags 11 uur, in bet huis op de „Prikwaard", onder Almkerk, Voor Mevrouw de Weduwe W. DE ROON VAN MAAREN. Voor liet seizoen 1915, om te beweiden: Op „De Prikwaard" nabij den Nieuwen- dijk, onder Dewerken, Almkerk en Dussen: en ongeveer ÏO M A dito, zijnde de kade van de Aalbessen bosch in den Karnemelks polder, onder Almkerk, nabij „dePrikwaard", alles in perceelen. ANTONIE PRUISSERS op gemelde „Prik waard" geeft inlichting en doet aanwijzing. Geregelde Stoombootdiensten van Heusden en omgekeerd. Van Heusden en van Amsterdam Maan dag, Woensdag en Vrijdag, 's nam. 4 uur, uitgezonderd Zondags. Aankomst aan beide plaatsen den daaropvolgenden dag, voorm Plaats van afvaart te AmsterdamKlo veniersburgwal. f Van Heusden op Maandagmorgen naar Gouda, Waddingsveen, Boskoop, Gouweluis, Allen, Oudshoorn, Woubrugge, Oude Wete ring, Hillegom, Bennebroekerbrug, Haarlem, Spaarndam, Krommenie, Alkmaar, Zaan dam en Wormerveer. Vrijdagmorgen naar Gouda, Waddings- vren, Boskoop, Alfen, Gouwsluis, Ter Aar, Nieuwveen, Vrouwenakker, Uithoorn, Ouderkerk a. d. Amstel, Zaandam en Wor merveer. Van Zaandam Dinsdag en Donderdag voorm. 10 uur. Bovenstaande diensten allen Directie W. Defais, Amsterdam en J. B. Verschure, 's-Bosch. ■f Goederen voor Delft, Vlaardingen. Schiedam, Den Haag worden aangenomen Dinsdags te 's-Gravenhage Donderdags, ligplaats, Trekweg tegenover Beerhavestraat. Agenten te 's-Hage De Korte en Scheurs, Zieke 27 en 28. Lr lorraatiën van bovenstaande diensten in te winnen bij B. VAN KUIJK, Wilhel- minaplein te Heusden. t Deze diensten zijn vrij van veergeld. in deze dure tijden 45 cent per pond, VERKRIJGBAAR BIJ Drietrompetterstraat, HEUSDEN. KANTOOR VAN RECHTSKUNDIG ADVISEUR, ADVIES en BIJSTAND met betrekking tot processen, strafzaken, faillissement, nalatenschappen, boedelschei ding, voogdij, curateele, echtscheiding, ar beidscontract, enz. Behandeling van alle voorkomende Sleclitszaken, zoowel bij Rechtbank als bij Kantongerecht, innen van Scliuld- vorderiiijsen, regeling zaken van debiteuren met hunne schuldeischers, maken van Contracten, ilequcs- tcn, enz. enz. MegelUke en prompte afwerking;. BSilIUke Conditiën. N.B. Bij niet inkomen der schuldvorde ringen in der minne, worden geen kos ten in rekening gebraoht. 3 minuten van 't Station. Aanbevelend, JAN GEERTZEN. Interc Telef. 436. voor het Land van Heusden en Altena, Beneden Langstraat en Bommelerwaard. heeft een groot aantal abonnés op alle plaatsen gelegen in bovengenoem de streek en is in Heusden, Wijk, Aal burg, Veen, Andel, Werkendam, Alm kerk, Nieuwendijk, Meeuwen, Dussen, Babilonïénbroek, Eethen, Drongelen, OenderenSprangVrijhoeve-Cappel, VGrevelduin-Capelle, Raamsdonk(v er) ,s-Gravenmoer enz. enz. het MEEST gelezen Blad. DA A MOM: de Courant voor H. H. ADVERTEERDERS. Vraagt conditiën! Zeist, Meeuwen, Aalburg, Aalburg, 12 Maart 1915. ROTI Eli!) AM.,15 Maart. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 421 vette runderen, magere dito, 140 vette en graskalveren, nuchtere kalveren. 175 schapen of lammeren, 1048 varkens, biggen. De pry zen waren als volgt: runderen le kwaliteit 100, Ie. kw 80 cent, kalveren 1 e kw. 100 2e kso 115 cl. schapen le kso. 70, Ie kso, 60 et. vette varkens 88 a 100 ct. licht soort 62 ct. per kilo. Nuchtere fokkalveren f a 00 00 idem voor de slacht /0. a 00 00 Biggen f 0 00 a 0.00 per week. 60R1NCHEM, 15 Maart. Op de veemarkt waren aan' evoerd 183 runieren, 10 nsachtere kalveren, 26 vette •.arkens 48 J biggen, schapen en lammeren. De prijzen waren als volgt: zware kal)koeien f 270 305 kal/vaarzen f 170 a 248, guiste vaarzen f 140 O' 170 melkkoeien f 240 a 285 tsoee- en-een-half jarige ossen f a ander hal) jarsge f a pinken f 80 a 95 graskalveren f a nuchtere 16 a 28, schapen f a lammeren f - a biggen /8 a 22. per stuk, Vette varkens 40 a 45 cent per half kilo. IVERKENBAM. De zetting der boter is deze soetk op de\ markt 75 ets., in de winkels dus 80 et pet half kilo. Eieren f 1.20 de 26 stuks. SLEET) WIJK. De zetting der boter bedraagt 78 ct per half kilo en die der eieren f 1.30 de 26 stuks. OOSTERHOUT, 15 Maart Boter1,64 a 1,96 per Kg. Eieren f 0.16 en 0, 8 de 4 stuks Gebruikt

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1915 | | pagina 3