Het Laud van lensden en Altena, de Langstraat en de jtommelerwaard. Buitenlandsche Politiek. De vrouw van den Banneling Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3449. Woensdag 24 Haart FEUILLETON. 1915. J - r,.. C- -.v ;.c. ■V* 'i .-Hv' - lANB t/AN .Atf VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijsverbooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 7Vi ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. Men kan gerust zeggen, dat ons volk in zijn geheel beschouwd, tot voor kor ten tijd ten eenenmale vreemd gebleven is aan, -wat men in staatkundigen zin noemt, het volgen der buitenlandsche politiek. De belangstelling der natie afgemeten naar den omvang der be raadslagingen in ons parlement over de verschillende hoofdstukken der rijksbe- grooting, sprak zich slechts in de laat ste plaats uit ten opzichte van het po litiek beleid onzer regeering met het buitenlandde begrootingen van bin- nenlandsche zaken, van leger en raajine, waterstaat, landbouw, handel en koloni ën, bogen alle in meer of mindere mate op een groote belangstelling on zer Kamerleden, evenredig aan het belang, dat onder de breede rijen des volks in deze verschillende takken van landsbestuur wordt gesteld. Doch voor de begrooting van buitenlandsche zaken is, op enkele uitzonderingen na, de aandacht der Kamer altijd aanmerke lijk geringer geweesten ons parle ment is ten deze slechts een getrouwe afspiegeling van de gevoelens dergenen, die zyne leden afvaardigen. Deze toestand duurt reeds tientallen jaren ja zoo niet eeuwen, daar feitelijk immer de regeling der verhouding van het vaderlandsch gemeenebest tot de andere landen een zaak is geweest, waarmede de gemiddelde Nederlander zich het hoofd niet brak, en in welker geheimen dan ook slechts enkele tien tallen uitverkorenen schenen te zijn ingewijd. Eerst de latere jaren zagen daarin gaandeweg een wijziging komen en bleef de diplomatie niet langer een zoo geheimzinnig boek met onverbreek bare sloten, als de bezitters het bij voorkeur deden voorkomen. Het wereldverkeer en de reusachtige uit breiding van den wereldhandel deed in de meeste landen een nieuw ge slacht van meestal voortreffelijke ambte naren, de beroeps-consuls ontstaan, die ten nauwste samenwerkend met de diplomaten, er niet weinig toe bij dragen den sluier der geheimzinnig heid, waarin deze laatsten zich zoo gaarne hulden, te verscheuren. Wel bleef nog de diplomatie een soort af zonderlijke „kaste'', waartoe slechts weinigen toegang kregen, doch ook 43) O, mijn God, fluisterde zij, dat zou vreeselijk zijn, maar om 's Hemels wil, zeg de waarheid, niets dan de waarheid 1 Luister, daar gij ze eischt, zult gij ze vernemen Er zijn oogenblikken ia het leven, waarin de sterkste, koelste man zijn zelf beheersching verliest, en bvron Maxime bracht een van die oogenblikken door. Alles wat hij gedaan had, had tot nu toe tot niets geleid, omdat de vrouw, die hij ten koste van een misdaad had weten te verkrijgen, hem geen liefde kon schenken en zich onwillig van hem bleef afkeeren. Slechts door een uiterste poging kon hij haar winnen, en die wilde hij nu beproeven Bovendien is 't niet mogelijk ziju leven lang een drukkend ge heim rond te sleepen en in 't leven van ieder misdadiger breekt eenmaal het uur aan, dat hij in een uitbarsting van vreugde of droefheid, onder den indruk van vrees of vermoeidheid plotseling dien drukkenden lost van zich moet werpen. Toch berekende de baron, slim als hij was, nog eerst zijn kans van slagenhij onderzocht het gelaat van Helena als een duellist die voor dat de wapens gekruist worden de gelaatstrekken van zijn tegenstander nog eens goed op neemt. Maar met een uiterste mspanniug van al haar wilskracht wist Helena nog eenmaal te veinzen en de baron las op haar schoone Lekken niets dan een gevoel van teeder medelijden en diepe smart, maar vergiste zich in de oorzaak, waarvan zjj de daar werden door de eischen der mo derne tijden en van het wereldverkeer onder de volken, talrijke verouderde hinderpalen uit den weg geruimd. Kortom, de belangstelling van het groote publiek wendde zich ook meer en meer naar dezen, voor elk land, zoo belangrijken tak van landsbestuur en thans is, onder den drang der om standigheden, de belangstelling in onze verhouding tot het buitenland, als het ware gemeen goed geworden. Het kan niet anders of, mits met mate en bezadigd inzicht gepaard gaan de, moet zulk een belangstelling goede vruchten dragen. Men leert dan gaande weg de wereldgebeurtenissen om ons heen meer en meer begrijpen, en tast niet langer in het duister. Dit beter begrijpen der staatkundige verhoudingen in de wereld en van ons eigen land tot de omringende landen, door ons allen, zal ook zich afspiegelen in hen, die ons in 's lands vergaderzaal ver tegenwoordigen, en de regeermg, ge steund door een vast beraden parle ment, zal bij haar buitenlandsch poli tiek beleid alsdan te eerder en te ge- reeder den juisten weg vinden. Dat zulks noodig zal zijn, vooral in den tijd, dien wij thans te gemoet gaan, zal men moeilijk kunnen ontkennen. Alleen wanneer een regeering gerug steund wordt door sen van zyn eigen plaats, rechten en verplichtingen in de rij der volken welbewuste natie, kan zij op de hoogte harer taak zijn en hare klachten onbeschroomd aan de zaak geven, die haar werd toevertrouwd. Die taak zal zijn het schip van staat door de branding der woelige Euro- peesche belangen-politiek te sturen, waarvan de eerstvolgende tijd zal ge wagen. Deze politiek der staten is er eene die slechts het oog heeft op de be langen van i lk hunner afzonderlijk, en alleen wanneer, door toevallige dan wel opzettelijke omstandigheden, deze be langen samengaan, zal de eene staat den andere bijstaan. Deze, vereenigd, zullen weder tegenover andere wier belang hèn tezamen brachi, komen te staanen in die lijn voortgaande, zal het er wellicht mede eindigen, dat de geheele wereld in twee reusachtige be- lau gen-groepen van staten gesplitst wordt, die elkander alsdan op leven en dood bekampen gaan. Wat wij reeds thans aanschouwen in de groe peering der Ententemogendheden eener- zijds en die der midden-Eüropeesche mogendheden anderzijds, ligt al geheel in die lijn. Het spreekt vanzelf, dat bij zulk een historische ontwikkeling van statenbe- langen, die elkander aanvullen of ver nietigen, de persoonlijke inmenging van vorsten of staatslieden geenszins zulk een overwegend karakter kan dragen, als dit in vroeger tijden op den loop der gebeurtenissen het geval was. Ook thans ziet men, nu de eerste felle in drukken bij het uitbreken van den tegen woordigen oorlog ontstaan, wat geluwd zijn, duidelijk in, dat weliswaar de staatshoofden het conflict eenigen tijd hadden kunnen uitstellen, doch geenszins voorgoed konden voorkomen. Het door Duitschland's voorbeeldelooze opkomst in de laatste halve eeuw ver broken evenwicht in de machtsverhou ding der groote staten kon niet anders dan op een r. usachtigen oorlog uit- loopen, die dit evenwicht, zij hei ook ten koste van honderdduizenden men- schenlevens en van ettelijke tientallen milliarden, zal moeten herstellen. En het hangt slecht r van het meer of minder herstel van dit evenwicht der staten af, of de oorlog, eenmaal beëin digd, niet weder na luttele jaren op nieuw zal ontbranden gaan. Hei belang, dat ons land bij dit al les heeft, is duidelijk genoeghet gaat daarbij om niet minder dan om zijn plaats van onafhankelijk rijk in de rij der staten. Om dat belang te dienen, elk naar de mate zijner krachten, mag niets ons te veel zijnwij kunnen daartoe het onze doen, door, zoo wij nog jong genoeg en krachtig zijn, den wapenhandel te leeren om als geoefend weerbaar burger, met het zwaard in de vuist, ons de aanranders van het vaderlandsch gemeenebest van het lyf te houdenmaar, zoo wij de jaren dier onstuimige kracht te boven zijn, kunnen wij ons beijveren met juist overleg en bezadigd en vooral met een helder inzicht in het wezen der dingen, ons zelf en anderen te nutte te zijn en aldus ook de gemeenschap en het ge meenschappelijk vaderland te dienen. Om dat helder iuzicht ons deel te doen worden, dient onze belangstelling zich uit te strekken tot alles, wat met 's lands welvaart en het behoud van zijn plaats in verband staat. En de ernstige tijden die wjj thans beleven, hebben afspiegeling waren. Want niet hem be klaagde zij, maar Jan De Marcilles, den geliefde harer jeugd, haar waren vriend,, den beminde van haar hart, wiens lijden zij deelde en wiens smart zij medeleed. Hij die haar ziel tot medelijden opwekte, was niet de beul, maar het slachtofler. De baron ging naast haar zitten, greep plotseling haar arm, en begon toen op den toon van een meester, die beveelt in plaats van een schuldige die zich ver dedigt. Ik had u gewaarschuwd, herinnert gij u ons laatste onderhoud niet meer aan den vijver van Combiers? Ja. Gij weigerdet n ar mijn liefde te luis teren onder 't een of ander voorwendsel van deugd of plicht, maar ge moest mij al heel slecht kennen, als gij kondt meenen, dat ik zonder verdere pogingen van u af zou zien. Een hartstocht als de mijne, kent paal noch perk! Kan ik bet helpen, dat het toeval u op mijn weg had geplaatst, dat ik hartstochtelijk op u verliefd en door jalousie verteerd werd als ik u, aan den arm van uw echtgenoot u verwijderen zag? Gij raaddet mijn gevoelens niet die ik trouwens uit trots zooveel mogelijk voor anderen trachtte te verbergen. Toen smeekte ik u, en uw weigering deed mijn besluit rijpen. Gij moet mij, nu kalm nadenken de hevige gemoedsbeweging van den eersten tijd vervangen heeft, toegeven, dat ik alles in 't werk gesteld heb, om zonder strijd en zonder misdaad uw liefde te winnen Wat zal ik u zeggen? In dezen tijd is veel voor geld te koop en wie betalen kan, is meester van de wereld! Ik kende een omkoopbaar persoon wien alle zaken wel kom zijn, mits ze maar geld opbrengen Ik riep hem naar Combiers Beschaamd legde ik hem mijn gemoedstoestand bloot Ik zeide hem, wat het geneesmiddel ons maar al te zeer geleerd, dat een onbekrompen volgen en inzicht er langen in de roerselen, die aan de ver houding der staten en hun onderlinge betrekkingen, kortom aan de buiten landsche politiek ten grondslag liggen, waarlijk geen overdaad is. lluitenland. Naar Reuter heeft geseind, is de Eugelsche regeering het eens geworden met de vertegenwoordigers der vakver- eenigingen die betrokken zijn bij de fabricage van oorlogsmateriaal. De overeenkomst houdt in, dat er tijdens den oorlog geen werkstakingen zullen zijn. Geschillen over loon en arbeidsvoorwaarden zullen, als zij niet door overleg geschikt worden, bij scheidsrechterlijke uitspraak worden be slecht. De vakvereenigingen zullen zoolang de oorlog duurt, alle beperkende be palingen intrekken onder voorwaarde dat ze daarna weer gelden. De Turksche overwinningen aan de Dardauellen worden thans officieel door de geallieerden erkend. Reuter seinde uit Londen, dat de Engelsche admirali teit bekend maakt, dat de Britsche slagschepen „Irresistible" en „Ocean" on het Frausche slagschip „Bouvet" in de Dardanellen op mijnen geloopen en gezonken zijn. De Britsche verliezen aan menschenlevens ziju niet groot, zoo luidt de bekendmaking verder, maar de bemanning van het Frausche schip is vrijwel geheel om het leven gekomen. De Eugelschen hebben een Ameri- kaansch stoomschip met levensmid delen, dat voor Gothenburg en Stock holm bestemd heette, aangehouden, omdat, naar zij vermoeden, de la ling bestemd is voor Duitschlandverder is een Spaansch s s. met ijzererts aan gehouden dat voor een Üuitsche haven zou zijn bestemd. Het Fraosche ministerie van marine onderzoekt op het oogenblik, evenals het ministerie van buitenlandsche zaken, het bij monde vau de Overzee trust ingediende verzoek strekkende om den la3t, voortvloeiende uit de repre saille-maatregelen der Entente, te ver minderen, in het bizonder wat aangaat het handelsverkeer tusschen Nederland en zijn overzeesche bezittingen. Er is nog geen beslissing genomen. kon zijn Ik bekende hem alles, zooals men zijn lichamelijke wonden aan den' geneesheer, die ze behandelen zal, bloot legt Ja, Straubriep zij vol verach ting. Straub of Fulgence Guillard, als u dat liever is wat doet het werktuig er toe, als het doel maar bereikt is. Voor hem zouden honderd anderen klaar gestaan hebben om 't ze'fde te doen Ik wilde dat de graaf zou verdwijnen en in 't ongeluk gestort worden Zelfs zijn dood? Waarom hebt gij hem dan niet eenvou dig gedood, dat ware minder wreed geweest. Dat weet ik, maar ik heb mij niet bemoeid met het lage komplot dat >.egen hem gesmeed werd De middelen? baron Raynaud be taalde slechts zijn handlangers zij bleven vrij om naar eigen keuze te handelen, en de middelen te gebru ken, die hun het minst gevaarlijk voor hun eigen veiligheid toeschenen: de justitie is blind! Maar toch moet men met haar rekening houden, en waagden die menschen hun huid. Straub ondernam dus de regeling, zooals hij het beste oordeelde, dat was zijn zaak, niet de mij ne. Helena bracht de hand aan haar gloeiend voorhoofd; een benauwd gevoel beklemde haar ademhaling tot stikkens toe. O! 't is waarlijk afschuwelijk! fluis terde zij en zich tot den baron wendende, ging zij luider voort Geef mij als 't u blieft een glas water I Hij gehoorzaamde en toen hij haar na derde, had zij den moed hem toe te lachen. Dank u, zeide zij. Hij waande zich zeker van de overwin ning. Die bekentenis mocht moeielijk en vernederend zijn, vrouwen vergeven zelfs de ergste misdaden, als die om harentwil gepleegd zijn. Ik heb u gezegd, dat ik onbekend was met de handelingen, die den graaf De Mar cilles voor het gerechtshof brachten Ik zweer het u op mijn woord van eer. De kreet, zwijg ellendeling, spreek niet van eer, zweefde haar op de tong, maar de voorzichtigheid hield dien op haar lippen terug, zij wilde alles weten. Ik werd door den schijn bedrogen, vervolgde de baron, zoowel als de rechters, de vrienden van den graaf en 'zelfs zijn broeder Cesar De Marcilles, zoo listig was de strik gespannen; ik meende, dat uw echtgenoot schuldig en terecht veroordeeld was. Eerst later leerde ik de waarheid ken nen, en toen, ik wil het eerlijk bekennen, drong wroeging mijn hart linnen. Maar herstel was onmogelijk, en ik zag u terug de zoo lang ingehouden liefde sloeg in laaie vlam uitIk wilde u alleen en onverdeeld bezitten, gij waart te edel en te kuisch, om een ander dan uw echtgenoot uw liefde te schenken. Dat wenschte ik te worden, en daarom moest de tot de galeien veroordeelde onschuldige Ga voort, wat ik u bidden mag I Voor altijd buiten staat zijn, om het mij moeielijk te maken. Zoo mogelijk werd Helena nog bleeker met langzame teugen dronk zij het naast haar staande glas water-leeg. Ga voort, drong zij aan. Ik wil oprecht zijn. Ik gaf mijn beve len, alles werkte mee, gij begrijpt wel, de ontsnapping van den graaf en den anderen veroordeelde. De ontsnapping was onmoge lijk, en er is iemand in Cayenne, machtiger dan de gouverneur, en bereid tot alles, waarvoor hij betaald wordt; omkoopbaar heid is van de hoogste tot de laagste sport van de maatschappelijke ladder doorge drongen. Het oude Europa is zijn einde nabij De Duitschers zijn na een gevecht bij Tauroggen over de grens terugge worpen. Een ander Russisch detache ment bezette den 18en Maart de stad Memel, na een straatgevecht, waaraan ook burgers deelnemen. De Duitschers ontruimen het dorp Pilvischki en de streek Oostelijk van de linie Ozero Kopeiwo. In de Karpathen leed bij een tegen aanval de 39e Honred-divisie een ern stige nederlaag. Bij een tegenaanval bezuiden Gorli- ce werden meer dan 800 Oostenrijkers gevangenen gemaakt. Het garnizoen van Przemyl verloor bij een uitval in Oostelijke richting 3000 man en 78 officieren aan gevan genen en 7 mitraljeurs. Volgens de „Tribuna" en het „Gior- nale d'Italia," wordt in bijna officieuze politieke kringen een ultimatum aan Oostenrijk, om de door Italianen be woonde Oostenrijksche gebieden af te stain ten einde een oorlog te voorko men, onvermijdelijk geacht. Uit Washington wordt nog aan de „Morning Post" gemeld, dat de Itali- aansche bankiers en exporteurs en de Amerikaansche banken metltaliaansche relaties onlangs eene aanzienlijk bedrag aan Duitsche papieren van de hand hebben gedaan. Dit wordt voor een aanwijzing van een spoedige deelneming van Italië aan den oorlog, gehouden. Volgens gegevens die van Russische zijde worden openbaar gemaakt, zijn er in Ruisisch-Polen in dezen veld tocht 95 steden en groote dorpen in puin gelegd, terwijl van de 27,000 klei nere dorpen 4500 zijn verwoest; daar van ziju 1000 geheel platgebrand. De schade wordt ruwweg op 1200 millioen gulden geschat. Zondagmorgen is door een noodlan ding gedwongen een Engelsche twee dekker onder de gemeente Sint Kruis nabij Oostburg geland. De twee vliege niers werden geïnterneerd en naar Oost burg gebracht. Zij waren opgestegen te Duinkerken. Ouder donderenden bijval van den Rijksdag verklaarde de Duitsche staats secretaris Helfferich, dat de inschrijvin gen op de nieuwe oorlogsleening de ze8 milliard ver hebben overschreden en wellicht tot zeven milliard zullen stijgen. Dus zou het resultaat der beide lee ningen in ronde cijfers 12 milliard be- loopen. Men wist, dat graaf Jan op middelen zoo, om zelfs met gevaar van zijn eigen leven te ontsnappen, want om weer met u ver eenigd te kunnen zijn, was hij tot alles bereid. Een boot werd in zijn nabijheid gebracht, om hem uit te lokken, maar die toch niet in staat was zee te bouwen. Op een avond stapte hij er met zijn metgezel in, de schildwachten waren gewaarschuwd, en de twee vluchtelingen zijn in de baai verdronken, getroffen door hen achterna gezonden kogels. Nu ben ik geëindigd Waartoe in bijzonderheden te treden daar gij den uitslag kent. Gij waart vrij en ik huwde u; in mijn vreugde, heb ik die vreeselijke gebeurtenissen vergeten... H^b ik wroeging gevoeld?... Misschien, maar in de drukte van een leven vol beweging en afwisseling, valt het noeilijk zijn ge voelens te ontleden. Van de hoogte, waarop wij ons bevinden, ziet men de donkere diepten niet, waarin het gepeupel, die on- gelukk'gen, die voor hun levensonderhoud strijden, z'ch bewegen. Dat lijkt ons een reusachtige mierenhoop, waar alles ruste loos heen en weer loopt en elkander verdringt en verdrukt. Men kan heD, die vallen en weer opstaan, anderen die ver pletterd worden, niet onderscheiden! Wie denkt er dus aan, hen te beklagen? Voor mij is sedert het oogenblik, dat gij uw hand in de mijne legdet, het overige verdwenen. Ik kende slechts één geluk meer, uw bezit; slechts één verlangen, dat ran u te omringen met alles wat een vrouw aangenaam kan zijn, u een leven te be zorgen zonder zorg, u 't voorwerp van aller bewondering en aller ijver-'.ucht temaken! Nu voel ik mij geluksig! Die bekentenis heeft mij verlicht! Ja, ik ben schuldig, ik heb die afgrijselijke misdaad gepleegd, om u te kunnen toebehooren, maar uit liefde gedreven door hartstocht. Als iemand schul dig is, zijt gij het zelf, of liever God, die s

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1915 | | pagina 1