Do Fransche "Kamer "heeft eenstemmig het wetsontwerp aangenomen tot op roeping der reservelichting I9i7. De minister van oorlog deelde mede, dat de ammunitie-voorraad van het land met 600 pCt. is vermeerderd en dat binnenkort, een vermeerdering met 900 pCt. zal zijn bereikt. Het aantal zware batterijen was thans zes maal zoo groot als bij het begin van den oorlog. De „ooggetuige" bij het Engelsche hoofdkwartier wijst er op, dat een machinegeweer gewoonlijk 500 kogels per minuut kan afschieten. In de sector van Neuve Chapelle, waar de Duitschers 15 machinegeweren over een front van 250 Yards hadden opgesteld, zouden dus 7500 kogels per minuut kunnen zijn afgevuurd zonder de kogels der infanterie-geweren mede te rekenen. Het is klaarblijkelijk, welk een uitwerking zulk een regen van lood zou hebben gehad op aanvallende infan terie, die opgehouden wordt door ver sperringen of over open grond vooruit trekt op de langzame wijze, die alleen voor zwaarbepakte soldaten mogelijk is. In Rome zijn van de Oostenrijksche grenzen telegrammen ontvangen, welke melding maken van opgewonden be- toogingeu in verschillende steden. Te Weenen moet een volksmenigte hebben betoogd, roepende: „Weg met den oorlog 1 Weg mot het leger! Weg met de generaals! Geef ons brood!" Bij een aanval met steenen op de ruiten van het ministerie vati oorlog deed de politie een charge; velen werden gewond en gearresteerd. Van de 45 Fransche stoomvaartmaat" schappijen die aan het geregelde h tn" delsverkeer met Engeland deelnemen- hebben, volgens een bericht uit Berlijn aan de Köln. Ztg., 17 hun bedrijf sedert begin Maart tot op 40 procent inge krompen. Dit is het werk van de Duit- sche duikbooten. Het Engelsche stoomschip Loc kwood is in den nacht van 3 dezer op de hoogte van Start Point (zuidwestkust Engeland) getorpedeerd. De bemanning werd door een visschersboct van Brix- ham gered. Naar uit St. Petersburg verneemt, hebben gezanten van Rusland en Amerika een verdrag geteekend, waarbij Amerika en Rusland, voorloopig voor vijf jaar, zich verbinden alle geschillen scheidrechterlijk te laten beslissen. Naar het Nowojo Wremja uit Tokio verneemt heeft de regeering van Japan in het nieuwe Parlement een meerder heid van 122 stemmen voor een oor logspolitiek tegen China. De Corriere deila Sera verneemt uit Tokio, dat de regeering het Parlement aanstonds een krediet van 940 millioen yen zal vragen voor oorlogstoerustingen. Dat bedrag is reeds uitgegeven. Naar de Frankfurter Zeitung uit Kon- stantinopel verneemt, heeft de Fransche kruiser Dentre Carteaux het Perzische koopvaardijschip Persepolis aangehou den, de Perzische vlag neergehaald, de Fransche geheschen en de Perzische bemanning door een Fransche vervangen. Dat alles niettegenstaande Perzië met geen land, ook met Frankrijk niet, in oorlog is. meen uitziende kerels te pralen, die hij van vro'ger kende; 't was niet noodig veel woorden met hen vuil te maken, en een hunner zeide: Cabiral is zoo dronken als een Zwitser, en zit op 't oogenblik volop in't geld.'t Is erg onvoorzichtig zich zoo aan te stellen Een der vaste bezoekers van het bal, ging naar Cabiral en zeide: Vind ik u dan eindelijk terug, nu moet gij betalen, duitendief 1 Nog nooit had Cabiral aan een dergelijk verzoek kunnen weerstand bieden, hij be taalde alles wat men wilde en haalde het eene geldstuk na het andere uit zijn zak te voorschijn. Het Elysée-Montmartre is een gelegenheid die slecht in de buurt bekend is, misschien zijn er nog wel erger, maar ook hier dwalen weerwolven en andere verscheurende dieren rond. De laatste berichten omtrent dien be- langwekkenden Cabiral dateerden van dien nacht. Een vroegere figurant van het theater de l'Ambigu, die vroeger met hem iederen avond zijn drie francs verdiend had, be vestigde, dat hij het bal verlaten had met een meisje van donker uiterlijk aan den arm. Niemand hoorde verder iets van hem; hij verscheen niet meer op het kantoor in de straat Castiglione, noch aan 't hotel d'Anguilas, noch ergens anders; er zijn in Parijs duizenden van die individuën zonder bloedverwanten en bijna zonder vrienden, die verdwijnen kunnen van 't wereldtooneel, zonder dat iemand zich om hen bekommert, en Cabiral behoorde tot die soort. Den volgenden morgen liet Pidon onder zoek naar hem doen en zond iemand naar 't hotel d'Anguilas om daar te vernemen of men iets omtrent hem wist, en 's avonds werd zyn plaats aan 't agentschap inge- De pesüYlientëa en plagen van de Middeleeuwen, zoo heeft dr. Cosmo Gordon [Lang, de aartsbisschop van York, in een toespraak gezegd, hebben Diet zulke verwoestingen aangericht als deze oorlog. „Wij lezen dag in,dag uit onze eigen verlieslijsten, maar zij zijn zoo samengesteld, dat het volk geen begrip krijgt van wat er werke lijk gaande is. Zij herinneren ons niet aan wat wij van fainiüe en vrienden vernemen, b.v. dat er bij een divisie infanterie, die uit Engeland gezonden was, van 400 officieren na korten tijd nog maar 44 over waren, en van 12,000 man nog maar 2330. Yan een zeer dap per regiment met ruim 40 officieren, bleef alleen een kwartiermeester over, van de 1200 man slechts 800. De verhouding tusschen de beschik bare hoeveelheden tarwe en rogge in Duitschland is veranderd tengevolge van de voorkeur voor het gebruik van rogge. Opdat nu in de laatste maanden voor den oogst niet overwegend tarwe meel voorradig zal zijn, is van over heidswege een grooter verbruik van tarwemeel in de bakkerij gelast. Men schrijft van de Oostgrens aan de „N. R. Ct.: De directie van den hertogelijken kreits Sandersheim (Hannover) liet de zer dagen den molen van den eigenaar Gustav Scbrade te Laugeloheim sluiten, omdat hij de verordening van den Bondsraad betreffende het vervoer van meel en broodkoren had overtreden. Talrijk zijn in die streken en in de naburige kreitsen de gerechtelijke be straffingen van landbouwers, omdat zij hun graanvoorraad verkeerd hadden opgegeven of het hroodkoren voor vee voeder gebruikten. Ook tegen tal van handelaren en landbouwers is een aan klacht ingediend wegens overschrijding van de maximum prijzen voor aardap pelen bij den verkoop. De Canadeesche regeering heeft in het parlement medegedeeld, dat zij voor nemens is 50.000 Canadeezen gedurende den oorlog aau het front te laten blij ven. Zoo noodig, zou dit getal tot 75,0ü0 verhoogd worden. De gezamenlijke uit gaven voor het nieuwe begrootingsjaar worden voor het Canadeesche leger, dat 100,000 man telt, op 19,095.000 pond sterling geraamd. Volgens de Times is er overtuigend materiaal in handen gekomen van de Admiraliteit, ten bewijze dat Duitsche agenten de Engelsche werklieden aan zetten tot staken, vooral in de bedrij ven die oorlogs-benoodigdheden ver vaardigen. Die agenten zouden het er meteen op toeleggen van de werklieden gegbvens te verzamelen over de fabri- katie van oorlogsmateriaal en omtrent al wat den vijand maar dienstig kan zijn. Zij trachtten in den vrijen tijd der werklieden met dezen in aanraking te komen, bedenken dan allerlei nieuwe grieven omtrent arbeidsaangelegenhe- den en zoeken op die manier ontevre denheid onder het werkvolk te zaaien. Daar ze ruim met geld omspringen, valt 't hun niet moeilijk om de men- schen, ook door middel van den drank, onder hun invloed te krijgen. Van over heidswege wordt een omstandig onder zoek ingesteld. nomen door een armen drommel, die blijde was de tweehonderd francs per maand te kunnen verdienen. Ten slotte kunnen we nog mededeelen dat twee en een halve maand ongeveer na het diner bij Lathuile, het volgende „Ge mengd Bericht" in de dagbladen stond Gisteren hebben een paar matrozen uit het kanaal Saint-Martin een drenkeling opgehaald, die blijkbaar al geruimen tijd in het water gelegen hadhij was fatsoenlijk gekleed en zijn hersenpan was ingeslagen, waarschijnlijk door een Amerikaansch wapen. Zijn linnen was geteekend N. C., maar 't was niet mogelijk zijn identiteit vast te stellen, 't Schijnt dat men hier met een misdaad te doen heeft, waarvan diefstal de beweegreden was, maar niemand kon de politie inlichtingen geven. Dat, 't schijnt dat men met een misdaad te doen heeft, was kostelijk! Deze zaak had dan ook geen verdere gevolgen en Straub en Pidon waren voor altijd van een lastigen getuige ontslagen. Waarom had die Cabiral ook zoo'n lange tong gehad? Voor een enkele maal had Straub waarheid gesproken het brengt ongeluk aan. XXI. In den trein. De griffier van Mayenne genoot van harte en zijn genoegen werd door berouw, noch zorg gestoord; als een sappeur had hij zijn mijnen en loopgraven gegraven en naderde nu langzaam maar zeker zijn doel. Zijn bundel bewijzen werd hoe langer hoe grooter; nu had hij een kostbaar stuk in handen gekregen, dat de tegenpartij der genadeslag moest toebrengen, en toen hij dus 's avonds op weg naar den trein was, om den volgenden morgen ijn werk aan de griffie weer te kunnen hervatten, genoot hy in 't vooruitzicht van de volledige lMaatselffk üieuws. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma Taverne De Meere, Hinthamer straat 69, 's-Hertogenbosch, het beste adres voor deze omstreken. Deze zaak is ook des Z ndag3 van 10 tot 1 uur geopend. Kleustlcii, 7 April. Het bewakings-detachement, gelegen^ na bij de brug bij Heusden, werd Zaterdag aangenaam verrast, toen de auto vaD baron en baronnesse Van Wassenaer, van het kasteel Neder hem ert, aldaar stand hield en een menigte eieren, krentenbroodjes en si garen voor de militairen bracht, als eene attentie voor de Paaschdagen. Dat een en ander dankbaar werd aanvaard, laat zich gemakkelijk denken. De vaart op de Maas, in de vorige maand minder druk door het sluiten van het vervoer naar en van Luik, is thans weder 'levendig. Steeds ziet men sleepen passeeren met ledige vaartuigen naar rich ting Maastricht en diep geladen, die van daar komen. Verschillende met ontplooide Belgische vlaggelukkig als ze zijn die hier vrij te kunnen laten wapperen. U'erkeiidaiu. Verleden week is bij den landbouwer L. Groenewegen Sr. op de Kievitswaard mond- en klauwzeer uit gebroken en het gedeelte van Werkendam, dat over de Sluis aan het Nieuwsasligt besmet verklaard en alle door in en uit voer van rundvee, varkens, enz. verboden. Het vee van Groenewege zal worden afge maakt. Zaterdag 1.1. werd door Notaris Kerk hoven te 6 uur een verpachting van weiland gehouden in het Café „Sprenger", te Sleeu- wijk, welke verpachting haar geregeld ver loop had. Na afloop moest hij nog iemand over zaken spreken, waarna hij een kop thee zou gebru'ken, die wel werd opgeno men, doch niet gebruikt, omdat hij plotse ling ongesteld werd, welke ongesteldheid zoo toenam, dat er geen uur verloopen was of hij had het tijdelijke met het eeuwige verwisseld. Met notaris Kerkhoven is heengegaan iemand, die gewerkt heeft tot het uur van zijn verscheiden. Nooit gunde hij zich rust en behartigde de zaken van zijn clienten zoo minutieus mogelijk Aan 't bovenstaande paarde hij dan nog onkreukbare eerlijkheid en soliditeit, bene vens soberheid in behoeften voor zichzelf. Als candidaat-notaris ten kantore van zijn voorganger werkzaam geweest zijnde, had hij z ch reeds ieders sympathie en ver trouwen weten te verwerven, die hij even eens ruim dertig jaren als notaris ongeschokt heeft weten te behouden, waarvan hij ook bij zijn 25-jarig jubilé als notaris in ruime mate de sprekendste bewijzen heeft mogen ontvangen. Hedenmiddag wordt alhier het stoffelijk overschot aan den schoot der aarde toe vertrouwd. De assche van dezen rusteloozen werker ruste in vrede 's fjiravemoer. Ged. Staten van Noordbrabant hebben bij hunne besluiten van 81 Maart j.l. benoemd in het voorloopig bestuur van Het nieuwe waterschap „Beoosten de 's-Gravemoersche Vaart" de heeren J. P. G. van der Meer, te Raamsdonkweer, voor zitter, D. Smits en W. Kielen Ez., beiden te 's Gravemoer, leden het nieuwe waterschap „de Lage weg met de velden" de heeren D. Smits, te 's-Gravemoer, voorzitter, J. Versteeg te 's-Gravemoer en M. J. Langerwerf te Was pik, leden. Als secretaris en penningmeester dezer beide waterschappen is benoemd de heer A. van Eersel te 's-Gravemoer. Doordien de landbouwer A. van E. een zeer pijnlijk gevoel aan zijne hand kreeg, ging hij daarmee naar den dokter, die bloedvergiftiging constateerde. Vlug geholpen was nu dubbel geholpen. (blessen. Bij de in de afgeloopen week gehouden verhuring van weilanden, wraak, die hem op zijn tegenstander wachtte. Die Bazouges zou wel een toontje lager moeten zingen als men hem met de stukken kwam bewijzen, dat het meester stuk, dat hem roem en voordeel bezorgd had, slechts een grove dwaling en groote dwaasheid geweest was, die in de jaarboeken der rechterlijke macht met een zwarten haal zou opgeteekend worden. En dan mevrouw de presidente A thénais Pitache, die haar prul van een echtgenoot den aangewezen persoon vond om minister president aan het hof van cassatie te wor den, en al de leden der rechtbank, van den procureur af tot den minsten schrijver toe, uit de hoogte behandelde, omdat niemand als haar Cesar de zaak van Orgères zoo handig had weten te ontwarren. Wat zou die woedend zijn, als de bom boven haar hoofd losbarstte! De griffier had dus alle reden van dank baarheid, maar verheugde zich vooral, om dat de oude familie De MarciJles, die zijn broeder de notaris en hijzelf niet onwankel bare trouw toegedaan wareD, nu haar ver loren eer weer zou terugkrijgen; zij zou haar ongeluk weer te boven komen, en haar plaats in de provincie weer innemen, dank zij een samenloop van omstandigheden, die eindelijk de v\aarheid aan 't licht hadden gebracht. Hij verlangde er naar thuis te zijn, om zijn broeder het goede nieuws mede te deelen, want het moeilij kste werk was nu achter den rug; men kende de schuldigen, de rol, die zij gespeeld hadden, eu de kleinste bijzonderheden van die gru welijke misdaad. Men moest nu nog slechts Pidon en Guillard een bekentenis zien t«* ontlokken, zooals men die van Cabiral in handen had weten te krijgen. Als een vrede lievend man dacht Besnou slechts aan een rechterlijke herziening der zaak, terwijl de heeren De Marcilles daarentegen in gezel schap met Toussaint, andere plannen koester- toebehoorende aan de Ned. Herv. kerk en de .diacoDie armen, werden hooger prijzen besteed als verleden jaar. De kiezerslijst dezer gemeente voor het dienstjaar 19151916, zooals deze door B. en W. is vastgesteld, bevat 110 namen, waarvan er 110 kiesgerechtigd zijn. !\'ederhemert Op75-jarigen leeftijd is overleden ds. C. C. John, emeritus pre dikant van de Geref kerk te Zeeland (Mi chigan Noord-Amerika). Ds. John was ge boren teElberfeld (Duitschland) en vestigde zich als jongeman in Nederland, waar hem als Evangelist der Confessioneele vereeni- ging tot eerste standplaats Nederhemert werd aangewezendaarna diende hij van 1868 tot 1874 de Evangelisatie, afdeeling „Toevlucht", te Zierikzee, welke standplaats hij verwisselde met Gent (Belgie), waar hij werkzaam was in de Vlaamsch Evang. Gemeente. Eenige jaren later keerde hij naar Nederland terug en werd hij op artikel 8 toegelaten tot den Dienst des Woords in de Chr. Geref. Kerk. Hij diende achtereen volgens de kerken van Vlissingen en Zwar- tewaal, en vertrok in 1884 naar Amerika, waar hij in verschillende betrekkingen, onder anderen als reizend predikant, meer gemeenten diende. ïtaauisdonk. Dezer dagen vertrok de heer W. Willemse, hoofd der openbare school alhier, met ziekteverlof naarUlven- hout, in afwachting van zijn pensioen. In den heer Willemse verliest ODze gemeente een werkzaam ambtenaar, die steeds zijn beste krachten aan de school heeft gewijd en aan wien velen te danken hebben, wat ze zijn. Voorzeker wenschen velen met ons den heer W. toe, dat hij nog lang genieten zal van de welverdiende rust, die op een arbeidzamen werkkring volgt. Bij den heer G. v. d. Westen kwam 1 April een halfwas haasje de keuken bin nenrennen. Voorwaar een leuke Aprilver- rassing. Spaarbank over Maart. Ingelegd f 6098,70. Terugbetaald f 4878,71. Laatste boeknummer 5489. Sprang'. Onze dorpsgenoot de heer C. Kleijn „aspirant vaandrig" thans in gar nizoen te Harderwijk, werd in de vorige week tot sergeant bevorderd. Zondag 16 Mei e.k., hoopt ds. Ph. Vreugdenhil van Ottoland zijn intrede te doen bij de Ned. Herv. kerk alhier. W|Jk Over de maand Maart 1915 zijn ia deze gemeente 38 telegrammen ver handeld, waaivan binnen 34 en 4 buiten den kosteloozen kring zijn besteld. Het aantal kiezels in deze gemeente over het jaar 19151916 bedraagt 337, waarvan 337 kiesgerechtigd zijn voor de K., 335 voor de K, S. en 310 voor de K. S. G. Kinnen land. In de vorige week hebben te Utrecht straatrelletjes plaats gehad, waarbij ook militairen betrokken waren. Dit geeft de rodactie van de „Soldatencourant" aanleiding een ernstig waarschuwend woord tot de kameraden te richten. Wij leven in een moeilijken tijd aldus het blad een tijd, die veel van ons allen en zeker het meest van leger en vloot eischt! In tijden van dreigend oorlogsgevaar, waarin we tot heden nog steeds verkeereu, zijn leger en vloot „de stut" en het doet dan ook dubbel pijnlijk aan, wanneer we een deel van onze weermacht al zou dit nog zoo'n klein deel zijn uit den band zien springen. De soldatenrok eischt, naast een hoog eergevoel veel zelfbeheersching niet alleen door tucht en discipline opgelegd, maar ook door het gevoel van eigen waarde, ontleend aan de wetenschap, dat ieder soldaat van hoog tot laag deel uitmaakt van de macht, waarop H.M. de Koningin en Haar Regeering ihans moeten kunnen bouwen tot ver den en strengere voornemens hadden, zonder daar echter rond voor uit te komen en de eenvoudige man der wet wilde aan de rechtbank een zaak opdragen, die de heeren De Marcilles en de vroegere strooper, die minder vertrouwen in de uitvoering der wet stelden, op hun eigen wijze en met vernielende middelen poogden te beslechten. Toen hij aan het station Mont-Parnasse kwam was de trein op het punt van te vertrekken; de griffier verliet het rijtuig van den markies d'Anguillas, gaf een kleine fooi aan den portier en si.elde op den trein toe; 't was vijf minuten voor negenen,'t zelfde oogenblik, waarop het rijtuig van Cabiral en Straub voor het restaurant La thuile ophield, en waarop Lazare Pidon, ontsteld over het plotseling vertrek zijner vriendin Martha, zich op weg begaf om d* wenken van zijn raadsman Fulgence Guil lard te gaan opvolgen. Athanase Besnou kwam terecht in een coupé eerste klasse waar een dame met haar rug naar hem toegekeerd bezig was om eenige pakjes in het net te bergen. Zij had een slanke taille, een net figuurtje en was zeer eenvoudig, maar smaakvol gekleed 't Is voor een ouden jongeheer altijd aangenaam een jonge vrouw tot reisgezelschap te hebben, vooral als de reis nogal van langen duur is. De machine floot, de trein zette zich stootend en zuchtend in beweging en toen de rei zigster haar plaats had ingenomen, en bij het flikkerend licht te herkennen was, uitte de griffier een kreet van verrassing. Hoe, zijt gij daar? Mijnheer Besnou, geloof ik, zeide Mar tha blozend. De portierster had heel wat van baar gevoel van e genwaarde verloren, sedert Gabiral in en vlaag van jaloezie haar het geheim van Orgères verraden had, en zij de overtuiging gekregen had, dat zij de verloofde van een bandiet geweest was zij was woedend op zichzelf, dat zij zic^ dediging van onze rechten en van onze onafhankelijkheid In het groote gezin, dat leger en vloot heet, kan niet alles zoo op rol letjes gaan of er blijft men denk© daarbij maar aan het particuliere ge zinsleven wel iets te wenschen over. Maar men voorkome, dat van een mo gelijk prikkelbare of geprikkelde stem ming misbruik gemaakt wordt door een groep straatschuimers, die gij in elke groote stad vinden kunt, om met sol daten voorop, ongeregeldheden uit te lokken. Kameraden! Heel Nederland is trotsch op de wijze, waarop na een schitterend eo goed verloop van onze mobilisatie, leger en vloot reeds 8 maanden lang hun plicht doen, hun moeilijke en zoo ingespannen taak volbrengen. Het moet U met rechtmatigen trotsch vervullen, dat ons volk op zijn weermacht ten volle tot in het uiterste vertrouwt en daarvan gaarne bewijzen aflegt. Past daarom met verdubbelde zorg op voor gebeurtenissen als de Utrecht- sche straatrelletjes, die zoo lichtelijk ontaarden kunnen in gebeurtenissen, waarvan voor u en uwe gezinnen, na- deelige gevolgen kunnen ontstaan. Laat u onder géén omstandigheid door een troep straatschuimers misbruiken voor relletjes, waarop die lieden steeds belust zijn. Waakt met alle fierheid, die immers in iederen soldaat is, tegen pogingen 7an een binnenlandschen vijand, om uw soldatenrok te bezoedelen met daden, waarover gij a later zoudt te schamen hebben. Gij, kameraden, hebt 't in uw hand om te zorgen, dat op dezen tijd, waarin het. om de hoogste belangen van het land gaat, later met plezier en vol doening kan worden teruggezien. Zelf zucht en zelfdiscipline staan het hoogst. Zij, evenals uw verantwoordelijkheids gevoel tegenover het land, moeten be letten, dat gij u, in welke stemming dan ook, laat gebruiken voor straatka baai, dat gewoonlijk de inleiding tot ernstige ongelegeldheden vormt. Gij zijt daarvoor t» goed en wij weten, dat gij het vertrouwen uwer superieuren noch het vertrouwen van het land zult beschamen. Blijft dan steeds van hen, aldus besluit de „Soldatencourant" die u op den weg van wanorde willen br ngen, terwijl het kleed, dat gij draagt reeds het teeken van de grootst moge lijke orde is." Zaterdag is net stoomschip Schieland in de Noordzee 24 mijl O. Z. O van Spura Head, op een mijn gestootenjen gezonken. De opvarenden werden op een stoker na gered. Naar wij vernemen heeft Zaterdag in het Vredespaleis eene bijeenkomst plaats gehad van den secretaris-generaal van het Permanent Hof van Arbitrage, baron Michiels van Verduynen, met den waarnemenden Duitschen gezant den heer von Kühlmann en den Arae- rikaanschen gezant dr. van Dyks», ter bespreking van financieele aangelegen heden met betrekking tot het Arbitrage- Een correspondent van het „Handels blad" schrijft over de betrekkingen tus schen Duitschland en ons land In Duitsche gezantschapskringen, die ook van de gezindheid van den nieuwen gezant zeer goed op de hoogte zijn, vernam ik heden, dat de heer von Kühlmann dezelfde politiek als zijn voorganger zal volgen en er naar za2 door de mooie praatjes van dien Pidon, dien struikroover en moordenaar, had laten om den tuin leiden. Twijfel was niet langer mogelijk Duizend kleinigheden schoten haar nu te binnen, die een eigenaardig licht op zijn woorden en daden wierpen; ver achting had de liefde gedood, aie zij dien schurk van een Pidon zoolang toegedragen had, den ellendeling die van het gestolen geld den grooten heer uithing en haar als een huurlinge op zijn huis liet passen. Al was haar gevoel van zedelijkheid ook niet al te zeer ontwikkeld en al had zij vaak lichtzinnig en ondoordacht gehandeld, zulk een vreeselijke misdaad vervulde haar met diepen afschuw Athanase Besnou begreep terstond het voordeel, dat hij uit deze toevallige ont moeting kon trekken; vriendschappelijk stak hij de vroegere linnen m id van Com- biers de hand toe, die deze huiverig was aan te nemen, zulk een innig gevoel van schaamte kwam bij haar boven, toen zij plotseling tegenover den ouden kennis, die in maatschappelijke positie zoo hoog boven haar stond, gezeten was. Zij meende, dat de onthullingen van Cabiral aan de geheele wereld bekend zouden zijn, en de angst bekroop haar, dat zij voor de medeplichtige van die ellendelingen kon aangezien worden. De griffier liet haar echter den tijd niet over al die dingen na te denken; hij greep haar hand, drukte die hartelijk en nam op de bank tegenover haar plaats. Wat ben ik blijde u te zienzeide hij. gaat gij naar uw land terug? Ja. Naar uw vader? - J a Voor een paar dagen? Ik weet het nietstotterde Martha, misschien voor langen tijd. (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1915 | | pagina 2