Volgens Stockholms Tidningen heeft de Zweedsche gezant, Graaf Wrangel, in London geprotesteerd tegen de op- brenging van de „Sir Ernest Cas- sel", die voor Rotterdam bestemd was en eerst naar Kirkwall, later naar Mid dlesbrough werd opgebracht. Mocht hst juist blijken, zegt het blad, dat dit duidt op een nieuwe wending in de Britsche contrabandepolitiek en zou dat beteekenen dat dus de Britsche regee ring nu toch den Zweedschen export wil verhinderen, dan zou het reeds eenmaal afgewende ongeluk, dat den Zweedschen handel dreigde te treffen, toch nog komen Om de groote massa der arbeiders, die daardoor zouden wor den getroffen, hoopt men ernstig, dat de zaak uit de wereld kan worden ge bracht. Drie-en-twiutig-duizend Turken, Koer den en Arabieren, gewapend met 28 kanonnen, hebben Maandag en Dinsdag de Engelschen in Shaiba in Mesopo- tamië aangevallen. De Engelschen namen Dinsdag het offensief en dreven de aanvallers in Noordelijke richting op de vlucht, waarbij zij 18 officieren en 800 man gevangen namen alsmede 2 kanonnen en verscheidene vlaggen buit maakten. De Engelsche verliezen bedroegen Maandag 9 gesneuvelden en 4 Engelsche officieren, 23 manschappen en 65 man Indische troepen aan ge wonden. Het gerucht besprekende, dat de Paus geneigd zou zijn elke poging, welke de Vereenigde Staten zouden willen doen om tot vrede te komen, te steunen, zeide president Wilson, dat er herhaaldelijk wenken van dien aard waren gegeven, maar dat hem geen be paalde mededeeling was gedaan. Wilson voegde hieraan toe, dat er geen grond is voor het gerucht, dat aan de Vereenigde Staten de voorwaar den zouden zijn medegedeeld, waarop een vrede tot stand zou kunnen komen. Een onderzoek naar de juistheid van het bericht der Daily Mail, meldend dat Duitsche duikbooten een schuil plaats hebben gezocht in de Bergens- fjord en vandaar door de Noorsche autoriteiten zijn verdreven, heeft uit gemaakt, dat van dit bericht geen woord waar. In het neutrale buitenland heerscht, zoo meldt een bericht uit Berlijn, naar het schijnt de opvatting, dat in Berlijn geen brood meer is en dat de reizigers dus gedwongen zijn, brood mee te brengen. Het „Csntraal-bureau voor vreemdelingenverkeer" te Berlijn deelt m«e, dat daar vreemdelingen zijn aan gekomen, die een kolossale hoeveelheid brood meebrachten Het Centraal-bureau laat, op verzoek der vereeniging van Berlijnsche hotelbezitters, in het buiten land mededeelen, dat vreemdelingen te Berlijn volop brood kunnen verkrijgen, en dus geen brood behoeven mede te brengen. De „Daily Chronicle" meldt dat Duitschland, ondanks Italiaansche pro testen, nog steeds weigert om goederen en goederenwagens welke zich aan de Zwitsersche grens ophoopen, naar Italië door te laten. Italië dreigt met vergel dingsmaatregelen, voornamelijk ten aanzien van voedingsmiddelen. Het schijnt dat de spanning toeneemt. Uit Kopenhagen wordt aan de Daily Mail geseind, dat Maandagochtend twee vliegers bommen over Hamburg hebben geworpen, waardoor de kazerne getroffen en brand veroorzaakt werd, waarbij vele soldaten gewond geraakten. Woensdagavond vloog een Zeppelin in alle kalmte over Blyth (kustplaats N.N.O. van Newcastle in Northumber land) en wierp in het kolendistrict, eenige mijlen het land in, ruim twintig bommen naar beneden, die slechts lichte schade aanrichtten. Alle branden waren spoedig gebluscht. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. De Zeppelin verdween weer over de zee. Het heele district was in duisternis gehuld. Omtrent de houding van Italië lezen we De toestand is ongetwijfeld kritiek en nu voor de eerste maal is er reden om aan te nemen, dat de tusschenkomst van Italië op handen kan zijn. Men meldt, dat Italië eindelijk zijn eischen om concessies van Oostenrijk- Hongatije heeft ingediend. Er is goede reden om dit aan te nemen en te ver onderstellen, dat deze eischen datgene wat Oostenrijk-Hongarije bij mogelijk heid kan aanvaarden, ver overtreffen. Uit Engeland komt het bericht dat vijfendertigduizend vrouwen, waaronder vele ervaren krachten, zich vrijwillig beschikbaar hebben gesteld voor werk in wapentuigfabrieken, militaire kleer makerijen, enzteneinde mannen in de gelegenheid te stellen dienst te nemen bij het leger. De Fransche minister-president Vi- viani heeft een rede in de vergadering van den Algemeenen Raad van het Seine-departement gehouden, waarin hij zei: Duitschland had niet hel minste besef van den Franschen geest. Thans onder gaat het de straf voor zijn dwaling. Hij meende tegenover zich te vinden een verdeelde en lichtzinnige natie; het stuitte echter op 'n ijzeren muur en heldhaftigen tegenstand, waartegen zijn beste bataljons zich te pletter liepen. Viviani bracht hulde aan den hel denmoed van Engelschen, Belgen, Franschen, Russen en Serviërs en ver volgde Evenmin als Engeland, Rusland, Bel gië en Servië, wilde Frankrijk den oorlog, maar het zal dien voeren tot het einde. Wij zijn zeker van de overwinning, die de zege der rechtvaardigheid zal zijn. Wij willen een bevrijd Europa, een vrij België, teruggave van de verloren pro vincies, verplettering van het Pruisische militairisme, met welks bloedige grillen de wereldvrede onvereenigbaar is. Dat is de taak, die wij zullen vervullen, en wanneer wij morgen de overwinning zullen begroeten, zullen wij in de ge schiedenis der mensehheid een bladzijde hebben geschreven, die het nageslacht niet zonder ontroering en trots zal kunnen lezen. De „Matin" zegt, na een zeer nauw keurige persoonlijke berekening, te kunnen vaststellen, dat de Fransche troepen thans een front van 870 kilo meter innemen de Eugelsche troepen houden een front van 50 kilometer, de Belgische 28 kilometer bezet. In het geheel 948 kilometer. In het oosten staan de Russen over een front van 1370 kilometer opgesteld, in het zuiden bezetten de Serviërs en Montenegrijnen een front van 350 kilo meter. Er wordt dus over een front van 2668 kilometer gestreden. Nooit te voren is dit in de geschiedenis voorgekomen. De Vereen. Staten hebben een scherp gesteld antwoord gezonden op de Duit sche nota, waarin geprotesteerd wordt tegen de levering van wapens aan de geallieerden. Met nadruk verklaren zij, dat het aanhouden der schepen een ongewet tigde inbreuk op de neutraliteit is. De Senaat van de universiteit van Alberta (Canada) heeft besloten aan het departement van militie het aan bod te doen van een veldhospitaal van 250 bedden met de noodige uitrusting en hot noodige personeel. Reeds schonk de Senaat haver ten behoeve van de imperiale autoriteiten en meel ten be hoeve van België, terwijl uit Alberta 11000 man zich voor legerdienst aan meldden. De gezondheidscommissie bij het Fransche leger heeft vastgesteld, dat bij het begraven van gesneuvelden en lijken van dieren de hygiënische voor schriften onvoldoende zijn toegepast, zoodat men vreest dat er vergiftiging op groote schaal door drinkwater ont staan zal. De gezondheidscommissie zal daarom de lijken weer laten opgraven. Uit Chalons-sur- Saone komt een be richt, dat de overstroomingen in Mid den Frankrijk een dreigend karakter aannemen. In het Saone-dal staan heele landstreken onder water. Reuters bijzondere correspondent meldt, dat de Engelsche oorlogsschepen „Renard" en „London" Maandag de Dardanellen binnengest xrnid zijn. Eerst genoemd vaartuig drong de zeestraat over een afstand van tien mijlen bin nen. De Turksche batterijen op de Aziatische zijde vuurden hevig, zonder de oorlogsschepen te treffen. De batte rijen op de Europeesche kust bleven zwijgen. De Renard is een torpedojager en de London een slagschip. Naar de Tijd uit Rome verneemt, heeft kardinaal van Rossum deze)' dagen bij kardinaal Gasparri een van meer dan één zijde geuit verzoek ingediend, om aan aalmoezeniers te velde het voor recht te schenken, katholieken soldaten in doodsstrijd een vollen aflaat te ver- leenen. De H. Stoel heeft goedgunstig beschikt op dit verzoek en allen bij den oorlog betrokken priesters, hetzij ze de wapens dragen of alleen met de zielszorg of ambulancedienst zijn t elast, het privilegie toegekend, aan de ster vende soldaten den pauselijken zegen met een daaraan verbonden vollen af laat too te kennen in zoo beknopt mo gelijken ritueelen vorm, die niet voor elk afzonderlijk geval behoeft herhaald te worden. In het Engelsche Lagerhuis deelde de staatssecretaris van oorlog mede da» het totaal der Engelsche verliezen to» en met 11 April 139347 man bedraagt. De Duitsche regeering heeft, naar aanleiding van het torpedeeren van het stoomschip Katwijk, bevel gegeven een onderzoek in te stellen. Plaatseliik Nieuws. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma Taverne De Meere, Hinthamer straat 69, 's-Hertogenbosch, het beste adres voor deze omstreken. Deze zaak is ook des Zondags van 10 tot 1 uur geopend. (lensden, 17 April. Een der voordeelen van de mobilisatie i->, dat we nu en dan in de gelegenheid ge steld worden van degelijke krachten op kunstgebied te profiteeren. Zoo was het ook Donderdagavond, toen de heeren Roest (Muziekdirecteur te Dordrecht), Pierre van Ravesteijn (Baryton van de Duitsche Opera) en Willem Hunsche (Lid van het Rotter damsch tooneel) op „Concordia" een kunst avond hadden georganiseerd. Een groot publiek (waaronder ook de eerste stand goed vertegenwoordigd) was aanwezig. De heer Roest gaf, met de middelen aan wezig, het bewijs van een vaardig piano speler. We hoorden de opmerking „we zouden hem nu ook wel eens op een eerste kla3 instrument willen hooren, wat zou dat verrukkelijk zijn." De heer Van Rave steijn, met zijn zuiver orgaan en goede voordracht, bracht h~t gehoor in verrukking en de bijvalsbetuigingen waren dan ook algemeen. Bij het „Avé Maria" van Gounod werd zelfs een bis-nummer gevraagd, waar toe echter de tijd ontbrak. De heer Hunsche (Sergeant bij Grenadiers en Jagers en adspirant-officier) was de acteur achter den lessenaar. Wat hebben smakelijk gelachen bij het diner van Manus en de Chetto gijntjes, terwijl de tooneelzanger met liedjes van Hullebroeck en anderen door hem eveneens prettig werden voorgedragen, waarbij humor en ernst elkaar de hand reikten. Toen ten elf ure de finale was gegeven, stond de auto gereed om de heeren kunst vrienden met spoed te transporteeren, opdat allen te middernacht weder te Gorinchem zich zouden kunnen melden. We vermeenen uit naam van het geheele auditorium te spreken, wanneer we zeggen oprecht te hebben genoten. Aalburg. Al is ons dorpje klein toch bezit het nog krasse inwoners. De oudste inwoonster, de 87-jarige wed. A. Verhagen, houdt zich nog dagelijks bezig met het zonder bril kousen te stoppen, ter wijl ze eveneens zonder bril geregeld nog de courant leest, hetgeen wel tot iets zeld zaams behoort. Aalst. Met het oprichten van een steenoven, zullen spoedig de toebereidselen worden gemaakt. Door de heeren Jurgens, eigenaars van de Koewaard, is een stuk grond aangekocht voor dit doel. Voor de arbeidende klasse is dit dus een goed voor uitzicht. Aildel. Bij den landbouwer S. is mond- en klauwzeer onder zijn vee gecon stateerd. Behalve het eene lijdende beest, werden nog 2 koeien, 17 schapen, benevens 3 zware varkens onteigend. H. D. alhier, vond Woensdagmorgen zijn hit, nog slechts 14 dagen in zijn bezit, verdronken. Voorwaar voor den man, die er zijn kost mee moet verdienen, een heelo schadepost. Droilgeleil- Dezer dagen ontving onze dorpsgenoot A. Lagendijk bericht, dat hij met 1 Mei a.s. is benoemd tot kweske- ling bij de rijkskweekschool voor onder wijzers te Maastricht. Hij ontving zijne op leiding bij den heer M. Verzijl, hoofd der school alhier. §-Gravemoer. Alhier worden po gingen in het werk gesteld om in vereeni ging met Waspik tot de oprichting te ko men van eene afdeeling van het „Groene Kruis". In eene bereids gehouden vergadering hebben zich de heeren D. Smits, burge meester, dr. W. Wijbrandts, arts, beiden te 's-Gravemoer en dr. Locher, predikant te Waspik, bereid verklaard een reglement te ontwerpen. Kaatsheuvel. De heer L. S., schoenfabrikant alhier, gaat zijn fabriek aanmerkelijk uitbreiden, door het plaatsen van een 5 p. k. gasmotor met de noodige andere machines. De in deze week, door het muziek gezelschap „Euphonia" alhier gehouden aanbesteding, inzake verbouwing en restau ratie van haar bijeenkomstgebouw is gegund aan C. M. voor f 2050. Dezer dagen zijn een 17-tal stuks vee van J. B. alhier, wegens uitgebroken mond en klauwzeer, afgemaakt. Mieuwend|jk. De beide leerlin gen der chr. school alhier, die zich daarvoor hadden aangemeld, Jac. Luteijn en mej. A. de Later, hebben met gunstig gevolg toelatingsexamen voor de chr. kweekschool te Gorinchem afgelegd. Raauiidonksveer. Ook in deze gemeente zal den 21sten April het Emma- bloempje ten verkoop worden aangeboden. Op initiatief van het bestuur van het „Groene Kruis" te dezer plaatse, werd een dames-comité gevormd, dat zich welwil lend met den verkoop zal belasten. Moge de opbrengst, die strekken moet ter bestrijding van de tuberculose,zoojzijn, dat met voldoening op dit werk der liefde zal gezien worden. Sleeuwjjk. Door den heer H. E. Verschoor van Öleeuwijk te Amsterdam, is aan de. meisjes, welke den 1 April j.l. de openbare school hebben verlaten, een naai doos uitgereikt geworden. Veen. Vlak bij den molen, had Woensdag een motorrijder het ongeluk met fiets en al van den dijk te tuimelen. Ge lukkig bleef hfj uog in de heg hangen en bracht hij het er wonder boven wonder met eene lichte kwetsure aan den arm af. De motor bleef ongedeerd. Terwijl bakker V. van den zolder wilde gaan, had hij het ongeluk mis te stappen, met het gevolg dat hij naar bene den stortte. Door den val had hij zich zoo danig bezeerd, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Siur^crlijUe Mand. Werkendam, van 2 tot 9 April. Getrouwd: Oornelis Kuip, 19 j. en Jenneke de Dekker, 19 j. Geboren: Cornelia Lijntje, d. v. D. Verheij en N. C. L. Hoogendoorn. Overleden: (te de Werken c.a.,) Jacob Kerkhoven, 66 j., echtgen. van Ida Dirk zwager. Brakel, over de maand Maart. Geboren: Jan, z. v. H. van Wijger- den en A. van OortGeertje Adriana, d. v. W. van Kooij en J. de Vries; Dirkje Sophia, d. v. C van Wijgerden en J. Schreuders; Pieter, z. v. M. Ververs en L. van Leerdam. Overleden: Maria van Hemert, 2j. en 11 ra. Pouderoijen, over de maand Maart. Getrouwd Willem Baggerman, 44 j. (wonende te Driel) en ilendrika van Ballegooijen, 30 j Geboren: Willemijntje, d. v. II. Blom en B. Sprang; Cornelis, z. v. O. van Willigen en C. Kauselaar. Overleden: Cornelis den Hollander, 8 m. Veen, over de maand Maart. Geboren Cornelis Marie, z v. C. M. Haseleger en P. Schreuders Maria Jo hanna, d. v. H. Duister en M. Sack Cornelia Adriana, d. v. M. Smits en C. de Bruiju. Overleden: Geertruida Johanna Jo- seuhans, 68 j., echtg. van M. J. van WaardhuizenHelena Verheul, 88 j., wed. van M. Sonnevelt. Wijk c. a., van 9 tot 15 April. Geboren Elizabeth, d. v. Ph. van Rijswijk en B. de Waal. Getrouwd Willem van Tilburg, 21 j. en Hendrika Elizabeth Verhoek, 17 j. Overleden: Johanna van Rijswijk, lj. De Werken en Sleeuwijk, van 2—16 April. Getrouwd: C. H. Walraven, 24j. en J. de Vries, 22 j. Geboren: Cornelia Geertruida, d. v. L. Paaus en E. C. Koman Jenneke, d. v. J. Boterblom en J. van der Stelt; Adrianus Hendrikus, z. v. W. van Veen en M. SchaddeleeGerrigje, d. v. A. Slagmolen en C. A. Verhoeven. Overleden: Johannes de Hoog, 4 m.; Jacob Kerkhoven, 66 j echtg. van I. Dirkzwager Pieter Sterrenburg, 75 j., wedn. van A. Swets Kasper van Hel den, 76 jechtg. van A. Walraven. Binnenland. Een Jubileum. Vrijdag 16 April herdacht de Alge- meene Paarden- en Veeverzekering Maatschappij, gevestigd te 's-Graven- hage, Pieter Bothstraat 38, haar 20 jarig bestaan. Deze Maatschappij werd 16 April 1895 door den Directeur, den heer D. P. Linthout te Zwolle opgericht, terwijl in 1906 de zetel naar 's Gravenhage werd verlegd en vanaf dat tijdstip aan den naam der maatschappij werd toegevoegd „De Oude Zwolsche van 1895". Was het destijds voor den Directeur, den Heer Linthout, een moeilijke on derneming om een assurantie van paar den en rundvee op uitgebreide schaal te beginnen, daar beproefde gegevens totaal ontbraken, zoo toont de beduiden de ontwikkeling, die deze Maatschappij verkregen heeft, aan, dat een goede leiding heeft voorgezeten. Uit de navolgende cijfers blijkt, welke omvang na een 20vjarig bestaan is be reikt a. De Maatschappij werkt thans met ruim 1600 agenten, 12 Hoofdagenten en 2 Inspecteurs. b. Het verzekerd kapitaal bedroeg per 1 Januari 1915 f 6.487 785. c. De jaarlijksche premie-inname be draagt gemiddeld f 260,000. d. Aan schadevergoeding werd tot 1 Januari 1915 uitbetaald f 2.038.005,82. e. Het gestort maatschappelijk kapi taal en de reserve, in Staatspapieren belegd en bij de firma A. vau Deven ter Zn. te Zwolle gedeponeerd, als mede de onbezwaarde kantoorgebouwen, stallen en woning vertegenwoordigen een gezamenlijke waarde van f 12ó,808,55. f. Gedurende haar 20-jarig bestaan werd nog nimmer een na-omslag ge heven en sedert 16 jaren wordt met vaste premiën gewerkt. g. De Maatschappij heeft reeds tal van jaren de paarden en runderen van den Staat der Nederlanden geassureerd. Wij wenschen den Directeur dezer Maatschappij, den Heer Linthout, ge luk met de door hem verkregen resul taten en hopen dat zijne Maatschappij een gelijk succes zal blijven volgen. De directeur der Zeevaartschool in het Zeevaarthuis te Amsterdam, de heer P. Tjobbes, wil in de groote vacantie, na 1 Augustus, in Gaasterland, nabij het Slotermeer, een groot kamp orga- niseeren voor 100150 jongens tra daaraan verbinden een vioot van 1520 vaartuigen van diverse tuigage. Deel nemers zullen zijn die leerlingen van Zeevaartscholen, Hoogere Burgerscho len, Gymnasia, en dergelijke die zich aanmelden, den leeftijd van 16 jaar hebben bereikt en goed kunnen zwem men. Allerlei oefeningen en tochten op de Friesche meren zullen worden onder nomen, afgewisseld door fietstochten en marschen in Gaasterland en door ver schillende soorten sport te water en te land; een en ander natuurlijk onder deskundige leiding en toezicht. Geslapen wordt hoofdzakelijk in de tenten van het kamp en gedeeltelijk op tie daar voor geschikte vaartuigen, welke in de nabijheid van het kamp verankerd wor den. Alle voorkomende werkzaamheden worden door de jongens zelf verricht, terwijl voor het koken ran eendegelijken pot een scheepskok wordt geëngageerd. Op 'n mooie dag in begin Augustus kiest de vloot zee en stevent van Am sterdam over de Zuiderzee naar het paradijs voor de zeilsport naar Friesland's merenrijk (bij minder goede gelegenheid gaat de route binnendoor De kosten van het kamp worden over de deel nemers omgeslagen en kunnen bij flinke deelneming niet hoog worden, terwijl leerlingen van Zeevaartscholen reductie genieten en bij geoleken geschiktheid worden aangesteld tot bootmansmaat. Commandanten der vaartuigen zijn natuurlijk menschen van het vak, van rijperen leeftijd, om gewaagde experi menten onmiddellijk te onderdrukken. Bevaren stuurlieden, bekwaam in het sloepzeilen kunnen zich daartoe aan melden. 't Is een aardig plan, dat, als het uitgevoerd wordt, ertoe kan medewerken om onze jongens meer dan tot nu toe thuis te doen raken op het water, het element, dat van zoo groot belang is voor onze welvaart, voor ons volksbe staan, zelfs voor onze verdediging. Varen en welvaren is voor ons noodig, varen op de zee zoowel als op de kleine wateren, die behooren tot het inundatie stelsel. Omgaan met boot, zeil en roei riem is voor een Hollandschen jongen een buitengewoon nuttig iets. Het Nederlandsch Verbond van Vak- vereenigingen bericht dat langzaam aan een kleine vermindering van de werk loosheid intreedt, zooals blijkt uit on derstaande gegevens, die den stand der werkloosheid op 1 Maart 1915 aange ven. Van 33 organisaties, met te zamen 89,029 leden, werden gegevens verstrekt. Deze organisaties hadden 12,235 leden onder de wapenen, 13,478 waren werk loos, 884 werkten minder dan 3 dagen (eventueel 6 halve dagen per week) en 4984 leden werkten 3 dagen (eventueel 6 halve dagen) of langer per week, doch korter dan gewoonlijk. Het aantal leden, dat minder dan 3 dagen per week werkte, is, vergeleken met de cijfers van 1 Fe bruari 1915, verminderd van 1882 tot 884, het aantal dat 8 dagen of langer per week werkte, doch korter dan ge woonlijk, is daarentegen gestegen van 4639 op 1 Februari tot 4984 op 1 Maart. Het totaal aantal van beide groepen vertoont' echter een daling. De werkloosheid in de bouwvakken is, vergeleken met de gegevens van 1 Febr., vrijwel stationnair gebleven. Volgens ontvangen telegrammen lig gen er te Cuxhaven 12IJmuider stoom- treilers, die door Duitsche oorlogssche pen op zee zijn aangehouden en derwaarts opgebracht. Van vier dezer is bericht ingekomen, dat zij weer zijn vrijgelaten. Of de ladingen visch gelost zijn, is nog onbekend. De weer vrijgelaten treilers zijn de St. Nicolaas, de Rijnland 1 en de 2. Sedert het uitbreken van de vijan delijkheden zijn tnans in het geheel 487 mijnen op onze kust aangetroffen aldus naar oorsprong verdeeldEngel sche 259, Fransche 54, Duitsche 28, onbekende oorsprong 146. Te Vlissingen worden den laatsten tijd herhaaldelijk vrouwen en meisjes door een onbekend jongmensch op donkere, althans minder goed verlich te" plaatsen aangehouden en met een scherp voorwerp verwond, vooral in het gelaat. Een der vrouwen is aar, de lippen verwond, een ander kreeg een groote snij wond in den wang, terwijl ook een geval bekend is, dat de aan rander zijn slachtoffer alleen in het ge laat sloeg. Geneeskundige hulp werd in enkele gevallen noodzakelijk geacht. De politie is met een en ander in ken nis gesteld. Het stoomschip Katwijk, geladen met graan voor de Nederl. regeering, is op weg naar Rotterdam, terwijl 't bij het lichtschip Noord-Hinder voor anker lag, door een duikboot getorpedeerd, en na 20 minuten gezonken. De bemanning werd gelukkig gered. De duikboot schynt zich te schamen

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1915 | | pagina 2