Uitbreiding van den Landstorm. Alle voorteekens wijzen^opeen nieuwe aciie der geallieerden, die binneokort in de zeeëngten te land en te water zal beginnen63 transportschepen met landingstroepen zijn van Egypte naar de Egeïsche Zee onderweg. Elk schip geschat op 2000 man, krijgt men on geveer 125.000 man om de landings- manoeuvre uit te voeren. Ongeveer even groot aantal moet Rusland in den Shersoness hebben saamgebracht oin van uit het noorden teg-n Konstanti- nopel te opereeren. Zelfs in het neu trale buitenland erkent men dat min stens twee en een half maal zooveel troepen noodig zijn om succes te hebben. Het is echter geen geheim dat de ge allieerden daartoe nimmer in staat zijn. Daarbij komt de volkomen onbruik baarheid der voor de Dardanellen ge legen eilanden tot vlootbasis. De Triple Entente speculeert nog maals op de zwakke zenuwen van eonige neutral© Balkanmachten, allereerst mis schien op Griekenland, dat zij denken te imponeeren met een optocht van de transport vloot, die wel opzettelijk daar om dicht langs de Helleansche kust voorbijstoomde; ware Griekenland daar door geïmponeerd en tot meegaan ge noopt, dan zouden de andere Balkan machten van zelf volgen. Het treft goed dat de Grieksche minister-president nogmaals duidelijk blijk gaf van den vasten wil om streng de neutraliteit tot het laatste oogenblik te handhaven. Aan de Daily News" wordt uic Genève gemeld: Het op Dinsdag aan den Rijn in de nabijheid van Bazel enlstein gedurende twee uren gevoerde gevecht in de lucht werd gadegeslagen door een groote menigte. Vier vliegers der bondgenooten werden aangevallen door een sterkere macht en trokken zich terug. Nadat zij versterking ontvangen hadden ach tervolgden zij op hun beurt de Duitschers. Het grensverkeer met België is weer geopend, maar de Duitsche schildwach ten bebben bevel gekregen iedereen die België binnenkomt te zeggen, dat zij er voorloopig niet meer uit mogen. Volgens een bericht heeft de Fransche kruiser Destrées beslag gelegd op de lading van het Italiaansche stoomschip Washington, welke uit sinaasappelen, huiden en andere waren bestond en zich in de Middellandsche Zee bevond. Uit Londen wordt gemeld: De Engelsche mijnwerkers hebben besloten in staking te gaan ingeval hun eisch van 20 pCt. loonsverhooging als oorlogstoeslag niet wordt ingewil ligd. Deze tijding viel als een bom onder de mijneigenaren, die verklaarden, dat een staking op dit oogenblik on mogelijk is, daar de Britsche vloot zonder Waleskolen niet tot eenige actie in staat is. De mijnarbeiders betoogden dat de mijnheeren kolossale sommen verdienen, zoodat de aangeboden toeslag van 10 pCt. veel te gering is. Een zeer invloed rijk arbeidersleider deelde mede, dat de vloot de mijnwerkers niet kan missen. Sedert het uitbreken van den oorlog heeft de admiraliteit 15 millioen ton steenkolen, binnen een jaar lever baar besteld tegenover l1/, millioen in gewone tijden. De arbeidersleider dreigde met ernstige verwikkelingen zoo de mijneigenaren niet bukten. De Petersburgsche academie van wetenschappen heeft haar lid, professor Szmurlo, naar Galicië gezonden om daar een studie te maken van de voornaamste kunstvoorwerpen. Szmurlo heeft de kasteelen der Poolsche magnaten be zocht en daar de aanwezige kunstvoor werpen gecatalogiseerd. Nu heeft het Russische militaire bestuur al deze voorwerpen in beslag genomenvoor de veiligheid, zoo heet 't, worden deze voor een deel naar Petersburg over gebracht. Generaal Ettore Mari schrijft in de Corriere d'Italia een artikel over het geweldig verbruik van munitie in den tegenwoordigen oorlog. Hij beweert, dat de Duitsche generale staf had berekeud, dat in den modernen oorlog 10 of 20 maal meer munitie noodig zou zijn dan vroeger. Maar deze berekening is be neden de werkelijkheid gebleven, omdat de staf niet gedacht had, dat de oorlog langer dan zes maanden zou duren. Duitschland beschikt nu slechts over munitie, die dagelijks in de fabrieken gemaakt wordt. Generaal Mari betoogt, dat deze dagelijksche productie onvol doende is en geeft als bewijs, dat de Duitschers zuinig zijn met hun munitie op het oostelijk, zoowel als op het westelijk front. Van de Italiaansche grens wordt ge meld, dat de lichting van 1891 opge roepen is en dat de officieren bevel hebben gekregen, zich gereed te houden. Er zijn reeds maatregelen voor het ver voer van troepen genomen en vele af- deelingen worden naar de Oostenrij ksche grens gezonden. De .Morning Post* verhaalt'in een beschrijving over het succes der^En- gelschen bij Zillebeke het volgende IDe Engelsche mijnen waren buiten gewoon krachtig en een gedeelte van den heuvel werd bij de ontploffing dan ook geheel weggeslagen. Verschei dene honderden Duitschers vonden hierbij den dood. Het dorp Kemmel geniet een zekere bekendheid daar bij dit dorp de eenige berg, dien Vlaan deren bezit, gelegen is. De verovering van dezen berg, die een 500 voet hoog is, is van belang voor de omsingeling van den Duitschen rechtervleugel. De strijd was even heftig als bij Neuve Capelle. De Eogelschen moesten bij hun opmarsch een ruimte oversteken, waar zich nog geen loopgraven be vinden. De infanterie was hier, terwijl zij bezig was met zich in te graven, aan een hevig vuur blootgesteld. De actie duurt nog voort en de opmarsch der Engelschen is niet tot staan gebracht. Achthonderd Duitsche krijgsgevange nen zijn reeds achter het front ge voerd, en alles wijst er op, dat de ver liezen der Duitschers grooter zijn dan bij Neuve Capelle. De Duitsche vliegmachines leggen groote activiteit aan den dag, waar 't bombardeeren van open steden betreft, maar zij worden zorgvuldig uit de na bijheid van de Britsche linies gehou den. De vijand is dientengevolge niet in staat achter onze voorbereidselen voor den aanval te komen. Het terrein, waar de Engelschen strijden, biedt tal van moeilijkheden, daar het dicht bevolkt is en zij vaak gedwongen zijn om te vechten in stra ten, huizen, fabrieken en loodsen. Naar de Times mededeelt, zijn er in den nacht van 12 op 13 dezer in loop graven van het 2e Engelsche legerkorps uit de Duitsche loopgraven steenen ge worpen, waaraan brieven waren beves tigd. De eene luidde: „Beste, geëerde kameraden. De oorlog heeft nu al negen maanden geduurd en heele dorpen zijn met de inwoners verwoest. Het is nu hoog tijd er een eind aan te maken. We hebben alle genoeg van dit wildenleven, en gij zeker ook. Onze dierbare vrouwen en kin deren verlangen naar onze terugkomst, de uwe stellig niet minder. Hopende, dat wij hiermede iets goeds doen, blijven wij, met vriendschappelijke groeten de Duitschers." De andere luidde: .Waarde Franscbe en Engelsche kameraden. Het wordt nu tijd, dat gij er mee ophoudt, want ik denk dat gij spoedig van den oorlog genoeg zult hebben. Onze verliezen zijn groot, maar de uwe moeten drie maal erger zijn. Eiken dag wordt het weer mooier. Het ware beter om thuis te zijn bij vrouw en kinderen, die ons dagelijks ver wachten, zooals de uwe op u. Laten wij vrede op aarde hebben voor de kersen bloeien, maar hoe eer hoe beter. Of wilt gij voor eeuwig in deze ver vloekte loopgraven zitten? Met vrien delijke groeten de Duitschers De Londensche correspondent van de Romeinsche „Stampa" becijfert de di recte oorlogsuitgaven van Engeland tot 3 Juli op 17 milliard, 690 francs en tot het einde van het jaar op 26V8 milliard. Men weet, dat in Engeland vrouwen allerlei betrekkingen waarnemen van mannen, die naar het front zijn. In Zuid-Wales zijn vrouwen aangesteld aan het hoofd van twee hulp-spoorwegsta tions. De regeeringscom missie voor de spoorwegen heeft verder besloten, dat er van nu af aan geen man, die voor den krijgsdienst geschikt is, bij de sporen zal aangesteld worden, tenzij waar het werk door geen vrouw kan geschieden, b.v. rangeeren. De minister van landbouw, nijver heid en handel brengt ter kennis, dat het in de bedoeling ligt vergunning te verleenen voor den uitvoer van bepaalde partijen hooi, welke hier te lande met het oog op den naderenden weidetijd niet kunnen worden ver bruikt. De Rjetsj, een Russisch blad, be richt, volgens Duitsche bladen, dat in Rusland do ongediende landstorm van de lichtingen 1900 tot 1915 is opge roepen. Te Triest in Istrië, schrijft de Milat neesche „Italia del Popoio", verwach- men, dat Italië in den loop dezer maand tusschenbeide zal komen. De geheele Italiaansche kustbevolking wacht deze gebeurtenis verlangend af en maakt zich gereed een warme ontvangst te berijden aan onze land en zeetroepen. Een Oostenrijksch-luitenant, van Duit sche nationaliteit, vertelde dat de grens goed versterkt is, maar de waarde der troepen, hoe talrijk zij ook zijn mogen, is zeer gering in verband met den leeftijd en de voorbereiding der man.j schappen. Eenigen tijd geleden kon zijn compagnie, na eenige kilometers ge- loopen te hebben niet meer voort. „Het doet er weinig toe of wij over winnaars of overwonnen zullen zijn", zeide een generaal „als er maar een einde aan komt. De Australische regeering heeft aan geboden, nog meer troepen naar En geland te zenden, deels artillerie, deels infanterie. In den a.s. zomer rekent men een millioen man Australische troepen op het Westelijk front te kunnen hebben behalve die naar andere gevechtster reinen worden gezonden. De Fransche regeering heeft op ver schillende steenbakkerijen langs de Waal 400 millioen steenen aangekocht, dadelijk na den oorlog a contant te leveren. President Wilson heeft aan een maaltijd van de „Associated Press" ge zegd, dat de onzijdigheid der Vereenig- de Staten niet toe te schrij ven was aan een kleinzielige zucht om zich uit de zorgen te houdsnhet was iets veel grooters. De Vereenigde Staten wensch- ten een volk met zelfkennis en zelfbe- heersching te worden. Een dergelijk volk moet een belang rijke rol spelen bij de regeling van de toestanden in de wereld, wanneer de oorlog ten einde was. De Unie was niet voornemens ook maar een voet te zet ten op iemand anders grondgebied en was daarom vrij om andere volken van dienst te zijn. Alle Amerikanen moes ten tot hun motto nemen: „Amerika vóór." Hun vriendschap zou niet naar een van beide partijen moeten gaan, doch zij hadden zich er op voor te bereiden beide partijen te helpen, wanneer de oorlog voorbij was. K*laatN«*l|jk Nieuws. Voor Dames- en Kinder kleeding is de Firma Taverne De Meere, Hinthamer- straat 69, 's-Hertogenbosch, het beste adres voor deze omstreken. Deze zaak is ook des Zondags van 10 tot 1 uur geopend. lleusden, 24 April. Terugontvangen in de le helft der maand April 1915. W. de Groot, Rotterdam. Wed. PullesStokwielder? F. J. v. d. Weijden, Rotterdam. Een otter lag op den loer, even buiten de z.g. bromsluis, toen een eendvogel in het riet een rustplaats ging zoeken. Voor bijgangers op den wal zagen het monster toeschieten, dat op aankomst van personen, met zijn prooi snel in het water dook alleen de kop van den vogel en enkele veeren achterlatende. Zoover bekend werd nooit een otter zoo dicht bij de stad opge merkt. In den vroegen morgen ran Donder dag, was de stoomboot „Tilburg I" aan het lossen van goederen, toen de kapitein met zijn voet tusschen de lier geraakte, waardoor een zijner teenen ernstig bekneld geraakte. Na verbonden te zijn is hij naar Waalwijk, zijne woonplaats vervoerd. Door het dagelijksch bestuur der ge meente njn benoemd tot hoofdlieden bij de brandweer, de heeren A. Swagemakers en H. Vos. Capelle. F. D. viel bij het lossen van meel in de haven. Het werkvolk der firma Sneep mocht het genoegen smaken den drenkeling van een zekeren dood te redden. Als een bijzonderheid mag gemeld worden, dat bij R. Blom alhier, een geit vijf jongen ter wereld bracht. Het paard van den groentekoopman S., onbeheerd staande, reed de kar achteruit, waardoor deze te water geraakte. Het paard bleef op den kant. Eenige rappe handen hadden het gespan spoedig op het droge. 's Gravenmoer Op de classicale vergadering d-r Geref. kerken, gehouden Woensdag te 's-Hertogenbosch, is den Wel Eerw. heer G. Klumper, voormalig pred. der Chr. Geref. Gem< ente alhier, onderzocht, en met volle vrijmoedigheid beroepbaar- verklaard in de Geref. kerken. Heesbeen. Donderdag werd door B. en W. aanbestoed het verbouwen der openbare lagere school en onderwijzers wo ning. Er werd ingeschreven door A. J. van Haren, voor de school f 910, voor het woonhuis, f 225,samen f 1135, P. van Gerven, voor de school f 882,40, voor het woonhuis f 247,15, samen f 1129,55. G. van Diggelen, voor de school f 905, voor de woning f 220, samen f 1125, Het werk is nog niet gegund. kaatsheuvel In de Woensdag avond j.l. gehouden ledenvergadering der chr. school a. d. Loonschendijk, is C. de Roon Jz. benoemd tot bestuurslid. itaauisdonk. De „Emmabloem" heeft in deze gemeente f161,opgebracht. 1189 bloempjes werden verkocht. Een woord van dank aan de lieve verkoopsters, die met zooveel toewijding dit liefdewerk vol brachten. Sprang- Zaterdagavond 8,30 uur, zal door één der bestuursleden van de afd. „Patrimonium" alhier, het nut der Coöpe ratie ter bespreking worden ingeleid. Belangstellenden hebben vrijen toegang. SleeuvtQk. Ter Secretarie dezer gemeente zijn voor hetdienstjaar 19141915, 715 kostelooze weggeldrijkaarten uitgereikt. litwUk In de richting Nieuwen- dijk, werd Donderdagmiddag een zware brand waargenomen. Al de militairen wor den opgeroepen voor hulp. - Uit Nieuwendijk meld men De brand is uitgebroken bij den land bouwer J. Verschoor. De vlammen sloegen het eerst over naar de groote boerenstelling van C. de Bolevervolgens naar de woning van A. van der Stelt, agent van een levens verzekeringmaatschappij en naar de arbei derswoningen van D. Eeuwijk, A. v. d. Stelt en C. de Jong verder naar de bóeren- stelling van de wed. Bax en naar de wo ning van den rijwielhandelaar W. Bax, naar de groote boerenstelliag van A. Mid delkoop met een arbeiderswoning, bewoond door G. Pruissenvoorts naar de boerenstel ling van de wed. L. Branderhorst, den win kel van Joh. Colijn en de bakkerijen van Hagoort en Kersbergen en de smederij van J. Moreen; verder nog naar het heerenhuis van D. den Dekker en den kruideniers winkel van G. Heijblom. Een café kreeg veel waterschade. In het geheel zijn er 15 huizen vernield. Alleen de inboedel van den arbeider G. Pruissen was niet verzekerd. Veen. Door de dames W. en J. werd Woensdag alhier eene collecte gehouden voor den verkoop van het welbekende „Sm mabloempje." Ze hadden daarmee nog al een aardig succes, daar de collecte f 18,20 opbracht. Donderdag deed het gerucht de ronde, dat onder het vee van den landbouwer V. het mond- en klauwzeer was uitgebroken. Door den veearts werd evenwel geconsta teerd, dat de koe aan eene andere ziekte lijdende was. IV(ik Teneinde opening van den gesloten kring in deze gemeente te ver krijgen, had van W. zich tot den districts veearts gewend. Het gevolg was, dat door den veearts Hilwig uit Heusden, het vee van de eigenaars in den betrokken kring gekeurd is, en bevonden niet lijdende te zijn aan mond- en klauwzeer, zoodat de eigenaars hun vee naar de weide konden brengen. Vlffk en Aalburg. Verleden week Donderdag herdacht de heer N. v. d. Maaden, den dag dat hij vóór 25 jaar zijn vader opvolgde als brievengaarder. Het was den wensch van den jubilaris dat dit we gens de tijdsomstandigheden stil en in eigen kring zou plaats vinden. Het zij ons evenwel veroorloofd er een hartelijk woord aan toe te voegen. De ouderen onder ons herinneren zich de redenen die hem trok ken uit den militairen dienst naar het gezin zijner Moeder. Dit is wel de schoonste bladzijde uit zijn leven en aan hem zien wij weer bevestigd: „die zijn Moeder eert, zal leven". Namens de gemeente Wijk en Aalburg, brengen wij hem onzen warmen dank en hulde voor zij^e getrouwe dienst vervulling en zijn werk op velerlei gebied, want hij was voor ons niet alleen de post ambtenaar, altijd helpende in en buiten dienst, doch bovenal ook door zijn arbeid op liefdadig gebied verdient hij den onuit- wisbaren dank der gemeente. Hoezeer toch dien arbeid gewaardeerd werd, blijkt wel uit zijne benoeming voor eenige jaren tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Hij is vermoedelijk wel de eenigste Ridder brie vengaarder der circa 1000 ambtenaren in Nederland. Moge hij nog lang in ons mid den zijn. Wij wenschen hem met zijn gezin hartelijk geluk. SSurgerUjUe ^>tu»d. Almkerk, 721 April. Getrouwd: Paulus van Drunen, 21 j. en Sijke van der Stelt, 20 jHuibert Verlee, 54 jweduwn. van W. Teuling en Maria Pullen, 38 j., weduwe van W. Teuling; Jan Hoeke, 29 j. en Adriana Kant 29 j. Geboren: Adriana Dingena, d. v. N. de Graaf en D. Boogert; Willem, z. v. H. Zwart en C. BurghoutMaarten, z. C. van der Wel en E. Verlee; Pieter, z. v. J. de Pender en M. de Graaf. Overleden: Dingena Smeermaas, 75 j. wed. van A de RooijArend Raams, 70 j. echtgenoot van J. Confurius. Vertrokken naar: Gorinchem, H. van Wijk en G. de Hoog. Meeuwen, van 115 April. Getrouwd: Adriaan Lankhaar, 37 j. en Susanna de Zeeuw, 29 j. Overleden: Jan Hagoort, 76 j. Ingekomen vanGorinchem, A. Duijnshouwer. Wijk c. a., van 12 tot 17 April. Vertrokken naar: Bleskensgraaf, W. van Helden. DeWerken en Sleeuwijk, van 1623 April. Ondertrouwd: Marinus Paans, 21 j. en ADtonia van Heukelum, 22 j. Geboren: Adrianus Hendrikus, z. v. W. van Veen en M. Schaddelee; Ger- rigje, d. v. A. Slagmolen en O. A. Ver hoeven; Neeltje Mechelina, d v. D. A. Groeueveld en T. Konings. Overleden: Kasper van Helden, 76 j., echtg. van A. Walraven; Gerrit Hane- graaff, 27 j., echtg. van Adriana Cor nelia van Oorschot; Neeltje Mechelina Groeueveld, 4 d.Adriaantje van der Mast, 58 j., wed. van Arie Westerhout. HcflUzukett. Kantongerecht Heusden. Uitspraken van 22 April. Openbare droukenschapJ. A. d. R., zwervende en O. d. W., te Dussen, ieder f 5 of 3 d.G. V., te Almkerk, f 15 of 3 d.F. C. Z., te Werkendam, f 5 of 3 d.J. P., te idem, f 10 of 3 d. Rijwiel zonder licht: A. K., te DeWerken en Sleeuwijk, f 4 of 2 d. Met woonwagen verblijven binnen de groep Woudrichem der N. H. W. D. van V., zwervende, vrijspraak. Overtreding trekhondenwet, G. d. B., te Sleeuwijk, f 2 of 1 d. Opposant van het vonnis van dit Kantongerecht d.d 25 Maart 1915 M. J. van D., te Almkerk, verzet vervallen verklaard. Binnenland. De Regeering wijst er nog eens op, dat aanleiding tot de indiening van dit wetsontwerp gevonden werd in het nog steeds voortduren van den kritieken toestand in het buitenland. Van alge- meene bekendheid mag geacht worden, dat de ons omringende oorlogvoerende mogendheden zich voortdurend onledig houden met het versterken hunner strijdkrachten. Voorts verklaart de Regeering nog maals, dat de bedoeling van het ont werp geen andere is dan, voor het ge val wij in den oorlog mochten worden betrokken, dan wel de mogelijkheid daartoe een voorde Regeering duidelijk waarneembaar dreigend karakter aan neemt, de sterkte onzer legerreserve tot een hooger peil te kunDen opvoeren, en wel met oudgedienden, mannen, die weer spoedig in den militairen dienst thuis kunnen zijn. Tegen het denkbeeld om de even- tueele oproeping van de in dit wets ontwerp bedoelde personen afhankelijk te maken van een vooraf door de Sta- ten-Generaal te verleenen toestemming, heeft de Regeering overwegend bezwaar. Wanneer de omstandigheden tot op roeping noodzaken, moet daartoe bin nen den kortst mogelijken tijd kunnen worden overgegaan De Regeering is niet voornemens vóór de indiensttreding der landstorm- plichtigen een algemeen onderzoek naar hun geschiktheid te doen instellen. Hij, die meent ongeschikt te zijn, kan ont slag vragen. De dienstplichtigen van den land storm vallen niet onder de toepassing van art. 5, eerste lid, letter c, der Kies wet. Intusschen zij opgemerkt, dat, in dien de landstoraamannen in werkelij- ken dienst worden opgeroepen, de om standigheden vrij zeker van dien aard zullen zijn, dat aan de uitoefening van het kiesrecht niet zal kunnen worden gedacht. Het ligt in de bedoeling der Regee ring de thans tot den dienst bij den landstorm te verplichten personen niet van dien plicht te ontheffen, voordat de wettelijke termijn daartoe is aangebro ken. De vraag, of het wenschelijk moest heeten versterking van onze legermacht of legerreserve op andere wijze dan de voorgestelde te verkrijgen, is door de Regeering met ernst overwogen. Daarbij werd in de eerste plaats de aandacht geschonken aan het in het Voorloopig Verslag aangegeven middel, n.l.het verplichten tot den militairen dienst van de vrijgestelden en vrijgeloten der laatste militie-lichtingen. Na rijp beraad heeft de Regeering echter vermeend zich, althans voorshands, te moeten be palen tot deachtereenvolgens door haar voorgestelde middelen. Uit Maastricht meldt men aan de „N. R. Ct.", dat de stoomtram naar België weer mag rijden via het greus- kantoor te Vroenhoven langs de andere grenskantoren is het vervoer nog ver boden. De grenzen worden nog scherper bewaakt dan tevoren. In Duitsche marine-kringen, aldus meldt de „Korr. Norden" uit Berlijn, ziet men met spanning den uitslag te gemoet van het onderzoek inzake de „Katwijk." Men zou het levendig be treuren, indien werkelijk een Duitsche duikboot oorzaak van het ongeval zou zijn geweest. Men erkent te Berlijn te zeer de loyale onzijdige houding welke Neder land gedurende den oorlog heeft aan genomen en welke door geen inciden ten is verstoord, dan dat men zonder grond Nederlandsche belangen zou schaden. De Duitsche marine denkt in dit op zicht Diet anders dan het overige Duit sche volk. De Kölu. Ztg." meldt uit Kresel, dat daar een Nederlander als spion is ge vangen genomen, die opgaf jhr. Van Raders te zijn. Volgens het blad moet het nauwelijks twijfelachtig zijn, of hij is een spion in dienst van een buiten- landsche mogendheid. Nader meldt men, dat de bepaling, dat met mailbooten der „Zeeland" voor loopig geen passagiers mogen worden vervoerd, weder is ingetrokken. Dinsdagmorgen ontbrak bij het och tend appel in de kazerne te Dordrecht een militair. Bij onderzoek bleek, dat de vermiste den vorigen nacht was uit- Postkantoor te lleusden. Lijst ran de onbestelbare brieren en briefkaar ten, waarran de afzenders onbekend zijn.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1915 | | pagina 2