lannesi en Vronwen van Helerland uitgeputte mannen over. Een jongen werd bewusteloos aan boord van een schip, dat reddingswerk verrichtte, gebracht en zijn eerste woorden, toen hij bijkwam, waren: Is er ook een blad met moppen aan boord? Het lijk is gevonden van een matroos met een klein kind op zijn schouders gebonden. Twee kinderlijken zijn uit zee opge haald, de kinderen hielden elkaar vast in hun armen geklemd. Er moeten veel meisjes en kleine kinderen omge komen zijn. Twee uur nadat de Lusitania getor pedeerd was, begonnen visschersschepen, sleepbooten en trawlers op de plaats van de ramp aan te komen. Uit over volle, half zinkende reddingbooten wer den overlevenden en gekwetsten over genomen. Uit zee werden nog mannen, vrouwen en kinderen, sommigen aan stukken wrakhout geklemd, andere ronddrijvend in reddingboeien opgepikt. Vreeselijke tooneelen speelden zich af te Queenstown, waar veel schipbreuke lingen aangebracht werden. Zij die ver wanten of vrienden aan boord van de Lusitania gehad hadden, konden er geen rust vinden. Vrouwen smeekten om iets van hun mannen, hun kin deren te vernemen en moeders, die hoorden, dat er in dit of dat huis een kleine jongen of een meisje was opge nomen, gingen daarheen, vragend:Is het mijn jongen Is het mijn dochtertje? Dr. Moore, een geredde Amerikaan, heeft aan den Times correspondent te Queenstown verteld, dat zoowat om twee uur het schip door de torpedo getrof fen werd, juist toen velen zaten te lunchen. De passagiers hielden zich kalm, hoewel het schip terstond zwaar begon te hellen, waardoor het moeilijk was over het deK te loopen. Dr. Moore kwam in een reddingsboot terecht, die te veel menschen had opgenomen en zonk jjDe Amerikaan dreef mee dan een uur in zee rond, zich vastklemmend aan een vat, vraar ook een steward zich aan boven hield. Vervolgens werden zij op een vlot opgepikt, waar al 25 menschen op zaten en ten slotte kwam een stoomboot hen allen redden. De Lusitania is gezonken terwijl er verscheidenene reddingbooten nog in de davits hingen. Een andere Ameri- kaansche dokter, dr. Foss, heeft aan de Times medegedeeld, dat er onder de bemanning meer opwinding heerschte dan onder de passagiers De bemanning rende half verdwaasd rond, zonder toe te zien, dat de reddingbooten goed te water gelaten werden. Inderdaad lieten, volgens dezen zegsman, mannelijke passagiers de meeste booten zakken, waarbij sommige leden der bemanning dan een handje hielpen. Zoo de offi cieren en de bemanning de booten goed bediend hadden, dan hadden er, vol gens dr, Fqss, nog wel 500, misschien wel 1000 menschen gered kunnen wor den. (N. R. Ct.) De Daily Mail trekt in een hoofd artikel „de oorlog die klein maakt" van leer tegen de Engelsche regeering, na eerst de Ver. Staten te hebben voor gehouden, dat zij tegen Duitschland niets vermogen en zich tevreden moe stellen met ijdel© protesten of op zijn best met het in beslag nemen van Duitsche schepen, die in hun havens liggen. De Duitschers trekken zich niets aan van het „vechten met den mond van Engelsche en Amerikaansche politici", zegt het blad. Als men hun voorhoudt dat zij na den oorlog verantwoordelijk ■zullen worden gesteld voor hun daden, zal hen dat slechts vermaken en hun toegang tot de kapel. Daar trof een schouwspel zijn oog, dat hem als van den donder getroffen, aan den grond vastnagelde. Helena zat op een om gevallen kapiteel van een kolom te midden van hoogopgaand gras en rustte in de ar men van een forschgebouwde man, wiens woorden zij blijkbaar met de grootste toe wijding aanhoorde. Die man moest haar minnaar zijnl Met vervrongen gelaatstrek ken, doodsbleek van woede en ontsteltenis, naderde de baron de beide schuldigenop zijn verschijning uitte de barones een lich ten kreet van schrik, maar de ander hief slechts even het hoofd op; op zijn gelaat stond vrees noch verrassing te lezenhij wachtte af, hoe de baron het gesprek zou beginnen. Bij den hemelviel deze uit, de plaats is slecht gekozen en veel te gemakkelijk te ontdekken, voor een rendez-vous 1 Zijt gij markies d'Anguilas? En gij baron Raynaud Ik ben de echtgenoot van die vrouw. Zoolang Jan de Marcilles leefter ken ik er slechts één, en dat is hij. Graaf De Marcilles is dood Gij bedriegt u graaf De Marcilles, de man dien gij tot dwangarbeid hebt doen veroordeelen, uw slachtoffer, dat gij alles ontnomen hebt, leeft nog. Het bewijs De man stond op. Het bewijs? vroeg hij, hier is het.Ik jen graaf Jan de Marcilles. Alsof hem een spooksel verschenen was, deed de baron een stap achteruit. Dreigende, weinig goeds voorspellende blikken werden tusschen de mannen ge wisseld. Gedurende enkele seconden bleven zij onbewegelijk staan, terwijl de barones als b wijs harer liefde haar armen om den hals van haar wettigen echtgenoot geslagen had. duikbooten zullen hun pogingen ver dubbelen. Van wat er in dezen oorlog is gebeurd, had veel voorkomen kunnen worden, als de Engelsche regeering wat meer vooruit had gezien, meent de Daily Mail. Als het in den grond boren van koopvaarders zoo doorgaat, zal de over brenging naar Engeland van de oogst, die nu in Canada rijpt, heel wat moei lijker gaan, dan wel wenschelijk is. Waarom na niet een begin gemaakt met het „mobiliseeren van de voedings bronnen van het land en met het voor komen van prijsopdrijving door profijt- jagers? Waarom niet wat meer het oog gehouden op buitenlanders in ons midden, die ons elk oogenblik af breuk kunnen doen? Waarom hen niet in veilige plaatsen onder toezicht bijeen gebracht, zooals Duitschland dat met onschadelijke Eogelschen doet? Waarom niet de ongehuwde jongelui, die nu bij duizenden en duizeuden des Zondags in onze steden rondflaneeren, gemobiliseerd, in plaats van de kost bare dienstneming van gehuwden?" Zoo vraagt het blad nog door en zoekt het antwoord op alle vragen in de vrees van de regeering om zich aan koud water te branden. Als zij die vrees van zich wist af te schudden zou zij het volk gaarne be reid vinden, het leger dat noodig is, op de been te brengen. Het is niet mooi eindigt het blad onze dappere bondgenooten te laten opdraaien voor werk dat wij Z9lf moesten doen. Plaatselijk nieuws. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma Taverne De Meere, Hinthamer straat 69, 's-Hertogenbosch, het beste adres voor deze omstreken. Deze zaak is ook des Zondags van 10 tot 1 uur geopend. I Heusden, 12 Mei. Hoewel er reeds enkele weken zijn voor bijgegaan, dat geheel Heusden zich adres seerde aan den heer Directeur-Generaal der Posterijen, teneinde verbetering te krijgen in de uren van ontvangst der post, kwam tot heden daarop nog geen antwoord in en blijft de hopelooze toestand alsnog besten digd. Des namiddags circa 2 uur, komt hier de eerste post aan. Vóór honderd jaar kreeg men reeds de brieven en couranten des morgens ten 8 ure. Bij het te 's-Bosch gehouden examen voor onderwijzer, slaagde met zeer gunstige cijfers de heer C. Zoon, zoon van den laatsten directeur der Rijks-Normaallessen alhier. Dr. J. Verhoeven, die als geestelijke dezer dagen slaagde voor Doet. in de Let teren, is tijdelijk aangesteld als Professor in de Philosophie aan het Groot-Semenari te Haaren. Werkendam- De heer L. van Loon, van wien we onlangs meldden, dat hij op straat was ineengezakt, is Zaterdag avond laat plotseling overleden. Hij had den zelfden avond nog op straat met ken nissen staan praten. Babfjloniënbroek. Naar wij vernemen, hebhen aan den cursus van her- halingsonderwijs aan meisjes, alhier 6 deel neemsters zich aangemeld. Beiicden-Langstraat. Even als andere jaren om dezen tijd, worden jonge biggen weder schrikkelijk duur ver kocht. Men betaalt thans van f 13,tot f 18,per stuk. 's-Cüravemoer. Vrijdag is alhier gearresteerd en gevankelijk overgebracht, de schippersknecht T. uit Capelle, beschul digd van het opzettelijk vernielen van het uier eener koe, grazende in het Ravensbosch. Naar men verneemt, heeft hij na een streng verhoor zijne misdaad bekend. Opnieuw deed de baron een schrede na der Graaf Jan de Marcilles is dood volgens de wet, herhaalde hij op afgemeten toon ik ken hier slechts den markies 'dAn- guilas betrap hem met barones Raynaud ...ik maak van mijn recht gebruik Op twee schreden afstands van zij n tegen - stander bleef hij staan, laadde met bliksem snelheid zijn revolver en zijn wapen op den graaf richtend, eindigde hij zijn volzin met de woorden om hem te dooden. De gravin wilde zich tussch°n de beide mannen werpen, maar de graaf hield haar terug. Toen echter gebeurde er iets dat de baron niet voorzien had. Op 't oogenblik, dat hij den haan overhaalde, deed een kreet hem omzien, een koord werd hem om den hals geslingerd dat hem naar den grond trok, waarbij de revolver aan zijn hand ontviel. Een oogenblik later, en 't was met het leven van den graaf en zijn vrouw ge daan geweest, zoo snel was alles in zijn werk gegaan. Tegelijkertijd gleed een lange gedaante langs een der nog staande ge bleven kolommen naar beneden, en fluister de den aan zijn voeten uitgestrekten baron in 't oor Zie mij aan, ik ben Toussaint Vardon de strooper van La Varrenne, de verloofde van Louise Mordines. Assunto, de gaucho van burggraaf Cesar, de man die in de pampas geleerd had hoe met den lasso de wilde paarden te vangen, riep zijn meester toe: Dat is een mooie worp geweest, die ons uit groote verlegenheid redt. De baron schuimbekte van woede; zonder dat hij het verhinderen kon, werd hij naai denzelfden landauer gebracht, die dienst bad gedaan om Pidon naar Boissy te brengen, en oie op eenigen afstand in een laan stond te wachten. De ex-kapitein sprong op den bok, nam de teugels uit de handen Van den A.s. Vrijdagmorgen van 9 tot 12 uur, zal voor deze gemeente in de openbare lagere school, de herijk van maten en ge wichten plaats hebben. Op Hemelvaartsdag, des middags om 2 en 5 uur, zal het Leger des Heilsophet landgoed der familie Loeff alhier, open luchtsamenkomsten houden; bij ongunstig weder evenwel in de zaal van den heer Blom. Gentleren. Gedurende de maand April zijn aan het hulptelegraafkantoor be handeld 67 telegrammen, verzonden 24, aangekomen 43. De nieuwe Dagnormaalschool te Waal wijk. zal door vier leerlingen van hier be zocht worden, n.m. D. Brune, J. Meiresonne, J. Boil en Heiltje Kleinloog. Raamsdonk- Zondagavond werd alhier bij een tweetal rustige ingezetenen de ruiten ingeslagen. De politie stelt een ernstig onderzoek in. Mprang A.s. Zondag, des namid dags 2 uur, hoopt ds. P. H. Vreugdenhil bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, zijn intrede te houden. Door den Kerkeraad der Geref. Kerk is besloten, gedurende de zomermaanden (beginnende a.s. Zondag), de middaggods dienstoefeningen te 2.30 uur te doen aan vangen. Tot leden der schattingscommissie, bedoeld in de Wet op de Inkomstenbelas ting, zijn benoemd de heeren C. G. H. H. Meijer, J. C. Maijers, B. Verhoeven en F. M. de Jong. Sleeuwfjk.- Door den Militieraad zijn van den dienst bij de militie vrijge steld wegens broederdienst, L. van der Brugge, J. Duiser, J. J. Kramer, C. Pel- likaan en M. Schoon. A. de Jong, A. G. Ottevanger en J. C. Ottevanger, zijd door Ged. Staten voor één jaar vrijgesteld van den dienst bij de militie, wegens kostwinnerschap. W«k Over de maand April zijn in deze gemeente verhandeld 43 telegrammen, waarvan 33 binnen en 10 buiten den kos- teloozen kring besteld zijn. Tot leden der schattingscommissie voor deze gemeente, bedoeld in art. 57 der wet op de inkomstenbelasting, zijn door den gemeenteraad d d. 6 Mei benoemd de heerenW. van Wijk Az., P. Lakerveld Wz., C. B. Vos en W. Mouthaan. Van de 23 ingeschrevenen voor de lichting 1916, uit deze gemeente, zijn door den militieraad d.d. 28 April 1915, 5 per sonen vrijgesteld wegens broederdienst en 1 persoon door Ged. Staten wegens kost winnerschap. De uitvoering der werkzaamheden, betreffende het uitbaggeren van het Heus- densch Kanaal, nabij de aanlegplaats te Aalburg, is door den raad dezer gemeente opgedragen aan P. Bonds, aannemer te Sliedrecht. Bij de gehouden verhuring en in schrijving van het „Wijkerzand" werd voor dit jaar de prijs per koeschaar op f 36, vastgesteld. Wtl§pik- Bij L. Pruissers kreeg een koe 2 kalveren en bij N. de Bont een paard 2 veulens. Raadsvergadering, gehouden te Sprang, den 5 Mei 1915. Tegenwoordig alle leden, behalve Haver- hals Eén vacature. Na opening der vergadering en goedkeu ring der gelezen notulen, herdenkt de Voor zitter in ^hartelijke bewoordingen het ver lies, dat de Raad geleden heeft door het overlijden van den heer Vos, die gedurende vijftien jaren een trouw bezoeker was van de vergaderingen en medewerker aan de behartiging der gemeentebelangen. Zijn heengaan, dat wij allen betreuren, zegt spreker, zal een leegte achterlaten. Aan de orde van behandeling worden getseld de volgende punten: 1. Mededeeling ingekomen stukken. koetsier over, en pijlsnel vlogen de fiere rossen den weg naar Boissy op. 't Geheele tooneel had maar enkele minuten geduurd. 't Zou niet gemakkelijk geweest zijn voor den gevangene om te ontsnappen aan de mannen, die hem bewaakten, want hij stikte bijna onder den lasso, dien Assunto maar even losgemaakt had om zijn ademhaling gemakkelijker te maken bovendien hadden Toussaint Vardon en een der reusachtige mulatten tegenover hem plaats genomen, terwijl de slag hem zoo onverwacht getroffen had, dat hij op geen tegenweer bedacht was. De slag was vernietigend en alleen de gehechtheid aan het leven was oorzaak, dat de baron niet van woede stikte en er door verpletterd werd. De catastrophe, die hij zoo lang gewacht had, was eindelijk daar, en 't was gemakkelijk genoeg, de gevolgen daarvan te berekenen. Zijn schandelijk gedrag zou aan 't licht komen, en nu op zijn beurt zijn naam door 't slijk gesleurd en hij zelf voor de rechtbank gebracht worden. Zijn dochter Marcella, met wier voorgevoelens hij den spot had gedreven, had dus wel gelij k gehad in haar vooroordeel tegen de vrouw, die hij in zijn huis gebracht had; zijn agenten hadden hem, zoowel als zichzelf bedrogen, en de verborgen macht, die hij op 't toppunt van zijn rijkdom en macht getrotseerd had, wreekte zich nuwant Jan de Marcilles leefde en Raki, de opzichter, moest den gevangene hebben laten ontsnappen. Geheel de historie van Cayenne was bedrogzijn slachtoffer was teruggekeerd en had nu in overleg met Helena, die hem evenzeer moest haten, als zij haar eersten echtgenoot liefhad, de wraak voorbereid. Helena had hem baron Raynaud, in 't belang van den ander, verraden. Zonder hoop op reddmg, zonder ook maar ergens uitkomst te zien, wenschte hij vurig zjjn revolver weer terug, nu niet Hieronder behoort een adree van de Chr. werkliedenvereeniging „Bid en Werk" al- deeling Sprang van het Nederl. Werklie denverbond „Patrimonium", waarin dm Raad verzocht wordt uitvoering te geven aan de circulaire van den Minister van Landbouw, Niiverheid en Handel van 20 Maart 1.1. no. 330, betreffende verkrijgbaar stelling van goedkoope levensmiddelen Aan genomen voor kennisgeving, omdatgenoemd ministrieel schrijven reeds weder is inge trokken. 2. Aanbieding van het Gemeenteverslag en het verslag, bedoeld bij art. 52 der wo ningwet. Deze worden ter Secretarie ter lezing gelegd. 3. Vaststelling van het kohier der hon denbelasting tot een bedrag van f 82.50. 4. Benoeming van 4 leden der schattings commissie, bedoeld' in de wet op de in komstenbelasting. Benoemd worden de heeren C. G. H. H. Meijer, J. C. Maijers, B. Verhoeven en F. M. de Jong. 5. Adres van het bestuur der hulpkas van Patrimonium om een jaarlijksche sub sidie uit de gemeentekas. De Voorzitter zegt dat B. en W., gelet op den slechten toestand der gemeente- financiën, het bejammeren dat ze moeten voorstellen op het adres afwijzend te be schikken, maar dat zij hopen dat aan deze hulpkas van particuliere zijde moveel steun zal worden verleend, dat een gemeentelijke «ubsidie overbodig wordt. De heer De Jong had verwacht dat B. en W. wel met een ander voorstel zouden geko men zijn. De hulpkas doet veel goed en staat er slecht voor. Spreker stelt voor dit* jaar een subsidie toe te kennen van f 10, De Voorzitter en de Wethouders ver klaren dat als de vereeniging met een sub sidie van f 10.tevreden ie, zij daartegen geen bezwaren hebben. Nadat het voorstel tot afwijzende be schikking door B. en W. is ingetrokken, wordt het voorstel De Jong met algemeene stemmen aangenomen. Hierna gaat de Raad in geheim-comité ter behandeling hoofdelijke omslag. Burgerlijke Stand. Heusden, van 411 Mei. Geboren: Justina Antonia, d. v. Ger- rit Hille en Dornelia Dekker. Overleden: Antonie van Delft, 82 j. Dussen, over de maand April. Ondertrouwd: Wijnand Leeggangers 44 j. en Theodora Pennings, 48 j. Getrouwd: P. Been, 24 j. en A. J. van Wijngaarden, 22 j. Geboren: Marinus A., z. v. B. van Daalen en C. G. v. d. Stelt; Hubertus M., z. v. H. J. van Bergen en H. de WitGardina, d. v. W. Verschoor en J. de Horn; Lucia, d. v. J. Verduijn en A. van Wijngaarden; Anna, d. v. Fr. J. Pellicaan en J. de Waal; Petro nella H. C., d. v. P. H. M. Scheeren en A. G. Fabrie; Theodora A., d. v. C Ribbers en A. J. v. d. Valk; Gerardus A., z. v. H. van der Pluijm en A. M. Bossers; Joannes Th., z. v. A. v. d. Pluym en H. Nieuwenhuijzen. Overleden: Adriana Johanna Leeg- gangers, 14 m.; Antonie L van Dijk, 56 j., echtg. van E. van NunenPetro- nella de Wit, 74 j., wed. van J. Wijt- vliet. Ingekomen van: Schimmert, W. J. G. Paes; Rotterdam, P. van Tilborg; Geer- truidenberg, W. C. de Wit; 's Graven- hage, G. J. v. d. Pluijm; Amsterdam, P. A. M. van Honsewijk; Willemstad, A. Hollemans. Vertrokken naarDen Helder, G. van Dijk; Andel, A. de Vette; Raam-donk, C. F. van Vliet en gezinGinneken, H. J. VerbuntBrandwijk, C. v. d. Mast. Werkendam, van 30 April7 Mei. Geboren: Jacob, z. v. A. Paans en J. Ippel; Adrianus, z. v. P. Koman en om een ander, maar om zichzelf het leven te benemen; hij kon de schande niet over leven. In ijlende vaart legde de landauer den weg tusschen de kapel en het kasteel Boissy af, reed het plein op en hield voor de deur van een der gelij kvloersche salons stil. 't Was hetzelfde vertrek waarin Simon Rivolard 's morgens den brief van gravin Helena had overhandigd. Op 't zelfde oogenblik naderde graaf Jan te paard in gezelschap zijner wedergevonden gade, en trad zonder verwijl het salon binnen, waarin baron Raynaud met zijn bewakers opgesloten was. Laat ons alleen, zeide hij tot de beide mulatten, maar verwijdert u niet. Alleen Cesar de Marcilles, Toussaint Vardon en de griffier van Mayenne bleven achter. Mijn metgezel in de galeien, burg graaf Cesar de Marcilles, mijn broeder en mijn beste vriend; zoo stelde hij den baron het gezelschap voor. Ga zitten, mijnheer, en laat het nu tus schen ons tot een verklaring komen. De oogenblikken zijn kostbaar, want de loop der gebeurtenissen is niet meer te stuiten. In een paar woorden kan ik u mededeelen wat onze plannen zijn, luister I Onafgewend zag de baron den spreker aan, die vervolgde: Ik behoef u mijn grieven niet in her innering te brengen, uw medeplichtigen hebben alles bekend, ik heb hun verkla ring in mijn bezit en zou u voor den rech ter kunnen brengen Maar wij, mijn broeder en ik komen uit een land, waar men gewoon is, zich zelf recht te ver schaffen, en ook heb ik mij bedacht, dat gij een dochter hebt, die onschuldig aan uw misdaden isGij moet twee ver klaringen teekenen... de eerste ds al op gemaakt en zal u door mijnheer Besnou voorgelezen worden. P. Visser; Johanna Levina, d. v. W. A. Ran en A. Muller. De Werken en Sleeuwijk, van 23 April tot 7 Mei. Ondertrouwd: Gerrit Willem van Andel, 26 j. en Jacoba Hendrika Roa- bos, 22 j. Getrouwd M. Paans, 21 j. en A. van Heukelum, 22 j. Geboren: Dingena Gilia, d. v. M. Schoutee en D. Walraven Anna Eli zabeth, d. v. C. den Hollander en C. C. van 't Verlaat; Maaike Jacoba,d. v. L. de Pender en G. van der Stelt; Klazinua, z. v. C. Verhagen en M. van der Meijdenlevenloos kind van J. J. van Oord en L. A. Paana. Overleden: Pieter van Anrooij,68j. echtg. van P. VinkDingena Gilia Schouten, 4 d. Wijk c. a., van 30 April6 Mei. Vertrokken naar: 's Gravenhage, E. M. Jasper. Ingekomen vanMeevwen, H. Ockers. Brakel, over de maand April. Geboren: Beatrix, d. v. H. van Dalen en G. StabijJan, z. v. W. J. Ermstrang en J. A. van Dalen; Antonie, z. v. L. van Dalen en G. van Tongerlo; Hen drika Johanna, d. v. D. v. Wijgerden en M. van WijgerdenJieles, z. v. 11. van Kooij en A. BrandHendrik, z. v, A. van der Linden en E C. van Zanten, Overleden: Matthijs Schreuder, 13 j. Teuntje van Zanten, 80 j. wed. van A. den Boef. Poederoijen, over de maand April. Getrouwd: J. van Rijswijk, 26 j. te Veen en L van Wijk, 29 j. Geboren: Marigje, d. v. H. v. Driel en G. Loef; Adries, z. v. C. H. Bok en W. A. Bok; Dirk, z. v. G. den Hollan der en A. M. Oomen. Overleden: Marinus Crielaard, 1 j. Binnenland. 15 dezer worden de dienstplichtigen van de oudste landweerlichting, wier diensttijd onder normale omstandig heden zou geëindigd zijn op 1 Augustus 1914 voor zoover zij zulks wenschen en voor zoover zij geen rang bekleeden of daarvoor in opleiding zijn in het genot van voorloopig (klein) verlof ge steld. Aan het kader dezer landweer lichting kan geen verlof worden ver leend, evenmin aan het landstorm- plichtige kader, dat onder de wapenen is, Echter zullen de sergeants en kor poraals (behalve de fouriers), behoorende tot den landstorm én tot de lichting landweer 1907 zooveel mogelijk worden werkzaam gesteld in of nabij hun woon plaatsen tot hulp bij de opleiding van den vrij willigen landstorm. Het aantal van deze landstorm-af- deelingen is gaandeweg zeer toegeno men, zoodat het bedoelde kader daarbij onontbeerlijke diensten zal bewijzen. De diensten van het hoogere en admi- stratieve kader van de onderhavige lichtingen landweer en landstorm kun nen bij den troep nog niet worden ge mist. Op de Internationale Bijeenkomst, welke van 710 April 1915 te 's Gra venhage op initiatief van den „Neder- landschen Anti-Oorlog Riad" heeft plaats gevonden, waren 30 mannen en vrouwen van beteekenis, van uiteen- loopende politieke en godsdienstige richtingen, personen van wetenschap en van parlementaire ervaring, be- De griffier haalde een papier te voorschijn en begon: „Ik ondergeteekende, Maxime Raynaud, erken dat graaf Jan de Marcilles onschul dig is aan alles, wat hem ten laste is ge legd. De moord en de diefstal te Orgères zijn gepleegd door, door mij betaalde hand langers, Straub, Pidon en Cabiral, wier getuigenis overeenkomstig de waarheid is. Gedaan te Boissy den 7en Juni 1884." De baron schudde het hoofd. Gij kunt mij dooden, als gij wilt, zeide hij, maar nooit zult gij er mij toe brengen zoo zelf mijn naam te onteeren. Breng mij voor de rechtbank, dan kan ik mij verdedigen. Gij zult ni$t voor den rechter ver schijnen, antwoordde graaf Jan, en ik eisch deze verklaring alleen om u te dwingen woord te houden, op wat ik van u vragen ga. Heb ik niet gezegd, dat ik gewoon ben mijzelf recht te verschaflen? Verklaar u nader. Als ik in La Plata was, zou ik zoo veel omslag niet maken en u eenvoudig met een steen om den hals in 't water laten werpen, of u een dolk in 't hart stooten en 's nachts op den hoek van een straat nederleggen. Want alles is mij ver oorloofd tegenover een man, die om ik weet niet welken onreinen hartstocht te bevre digen, zich op mij heeft geworpen, mij mijn eer, en mijn beminde vrouw, de moeder van mijn kind, ontstolen, en mij als een- misdadiger tot dwangarbeid heeft doen ver oordeelen. Zoo lang, zoo wreed kan de wraak ni«*t zijn, of zij is geoorloofd te genover zulk een ellendeling! Welnu, ik, graaf Jan de Mare lies, 'k deins voor der gelijke laagheden terug! Wij zijn in Frank rijk, waar onze voorvaderen als fatsoen lijke lieden geleefd hebbenen ik wil leven en ik wil leven en mij wreken, zooals zij (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1915 | | pagina 2