Bel Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Boiumelerwaard HET GEKKENHUIS. De vrouw van den Banneling, WEG met ALiLiE vooroordeel ONZE IIEERENKLEEDING takPEEKHLOPPENBllG. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden, No. 3460. Zaterdag 22 Mei 1013. EERSTE BLAD. FEUILLETON. tegen gemaakte kleeding, gesneden door Eerste Klas coupeurs, ver vaardigd door prima vaklieden, van uit sluitend solide stoffen, stelt het beste daar, wat in kleeding valt te bereiken. Magazijnen voor Heeren- en Kinderkleeding VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijsverhooging. Afzonderlijke nmmers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 71/, ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. Dezer dagen zagen we voor de ra men van een boekwinkel een kaart, Europa voorstellende als een groot gekkenhuis. Frankrijk en Duitschland slaan elkaar met stevige vuistslagen om de ooren ook E" geland hakt er op inRusland deelt Oostenrijk een stevige oorvijg toeItalië trekt Oos tenrijk aan een zijner laarzen enz. en als toeschouwers in de verdrukking zien we de zoogenaamde „neutrale" landen. Ons werelddeel een groot gekken huis Zegge in het jaar 1915 En bijna twee duizend jaren is het evan gelie der liefde gepredikt en verbreid Het schoone gebod „Hebt uw naaste lief als u zelve", vond weerklank, en de aanhangers van de schoone leer van den grooteu Meestér telden dui zenden, weldra millioenen. Ook aan de hoven der machtigen der aarde drong ze door. En eveneens in de ka binetten der diplomatie werd ze bele den. Maar toch moord en doodslag de heele geschiedenis der menschheid doorin de oudheid, in de middeleeu wen, in de nieuwe geschiedenis, in de nieuwste geschiedenis, tot op dezen dag. Verbonden en verdragen be schouwd als scheurpapierhet recht van den sterkste steeds het hoogste rechtin naam der rechtvaardigheid, in naam der menscuheid, in naam der beschaving, in naam van den vooruit gang, steeds en bijna overal het recht van den sterkste hoogtij vie rend. Mist, overal mist. En toch een lichtstraal dringt heen door het dichte gordijnen nog is de weerschijn zwak, maar langzaam aan doet hij den nevel optrekken en zal hij het aardrijk doen baden in het volle licht. Ook de nevelen, die het verstand van een groot deel van de Europee- sche bevolking van zijn lichtglans be- rooven, zullen optrekken, en er zal rust wederkeeien in de verhitte ge moederen. Dat geeft hoop en moed op de toe komst. Er is geen oorlog in de geschiede 62) En toen zij zag, dat er nog meer paar den ontbraken, vroeg Marcella opnieuw Wie is er nog meer uitgereden Mevrouw de barones maakt een wan delrit. Daar schijnt zij bizonder veel van te houden. Zij zal wel spoedig terugkomen. Dat is te hopenwas zij alleen Ja, mevrouw de barrones is alleen uitgegaan. Marcella wendde zich tot haar gezel schapsjuffrouw met de woorden Ik geloot, dat wij gelijk gehad heb ben om een prettig toertje te maken, de avond zal saai genoeg zijnen zich weer tot den palfrenier wendende, vervolgde zij Is er niemand hier geweest, Louis Niemand, freule. Ik vergeet, dat er behalve wij weinig Parijzenaars in de buurt zijn. En mijnheer De Parsay? Mijnheer de Parsay is vandaag niet hier geweest, freule. Zelfs hij niet, dat verwondert mij Hij wordt ons ontrouw, die verraderKom, miss Evelina, wij zullen ons met elkander moeten behelpen Vóór het kasteel waren twee tuinlieden bezig, een laan op te harken. Plotseling bleef Marcella staande gedachte schoot haar te binnen, dat de kleine Gabrielle, het kind van den veroordeelde van Laval, dat zij niettegenstaande haar vroeg rijpe nis bekend, zoo moorddadig als de te genwoordige. Wat niet te verwonderen is bij de hooge volmaking der tech niek. Maar er is ook geen oorlog in de historie bekend, waartegen zoo alge meen en zoo luid geprotesteerd wordt als deze. Zelfs de vrouwen doen mee. Gelukkig dat het zoo is, dat haar stem wordt gehoord als een luide kreet om een einde te maken aan deze slachting, die de menschheid ont- eert en een bespotting is van alle kuituur. In allerlei toonaarden werd gepro testeerd op het internationale vrouwen- congrês tegen de valsche leuze, die de mannen te velde roept en tot moord en doodslag en vernieling aanspoort, „tot verdediging van vrouw en kind". Terecht werd opgemerkt dat vrouw en kind er veel beter mee gediend zouden zijn als voortaan oorlogen ver meden werden. Ook de valsche leuze, dat de taak der vrouwen is de wonden te heelen, die door de mannen zyn geslagen, werd onder de oogen gezien. Er tegen over werd gesteld dat het wel zoo practisch en wel zoo aangenaam zou wezen als de regeeringen nalieten zul ke wonden te slaan. En het hoogtepunt werd bereikt, toen de resolutie werd aangenomen dat de vrouwen van verschillende vol ken, klassen, partijen en geloofsover tuigingen bijeen vergaderd waren in warm medegevoel met het lijden van allen, die onder den last des oorlogs voor hun vaderland lijden en strijden, om het even tot welke nationaliteit zij behooren. Daar de volken van alle in den oorlog betrokken landen meenen geen aanvallers te zijn, maar voor hun bedreigd nationaal bestaan te strijden, zoo dringt het Internatinaal Vrouwen congres er bij de regeeringen op aan het bloedvergieten te staken en vre desonderhandelingen te beginnen. En zoo zal dan, naar we allen hopen, uit deze onzinnige worsteling veel goeds worden geboren. Want de vraag zal zich meer en meer naar voren dringen of er niet een emde gemaakt moet worden aan veel dat tot op dezen dag stand heeft gehouden uit kracht der gewoonte, uit traditie. En zoo zal de vraag onder de oogen moeten wor den gezien of het gewone, burgerlijke melancholie teeder liefhad, toch wel thuis zou zijn. Hebt gij Gabrielle ook gezien vroeg zij aan de beide mannen. Neen, treulel Waar kan zij dan zijn Ik kan het u niet zeggen, freule. Is het gansche huis dan verlaten? De twee dames traden het kasteel bin nen, daar was ten minste alle3 op zijn plaats er zaten twee gegalonneerde lakeien op de banken, en de jachttafereelea en andere schilderijen, die de muren der vesti bule versierden waren niet uitgegaan. Wat is het toch mooi hier, miss Brampton, indrukwekkend mooi, dat kan men niet ontkennenmaar biecht eens eerlijk op, krijgt ge geen gevoel van heim wee, nu we hier zoo alleen ronddolen? De arme Engelsche durfde haar pupil niet tegenspreken en vergenoegde zich met te zeggen Och, kom freule, gij overdrijft. Op de gang der eerste verdieping namen zij afscheid, en beiden zochten haar eigen vertrekken op, om zich voor het diner te kleeden, maar de doodsche stilte hinderde Marcella, en met een ruwen ruk aan de schel, riep zij haar volmaakte Parijsche kamenier, die den naam Yictorine droeg. Gewoonlijk hield de freule er van met haar gedienstige te schertsen, maar nu bepaalde zij zich tot de vraag: Waar kan Gabrille toch zijn, dat zij nergens te vinden is, en waar zou de baro nes zijn. Waarom komt zij niet voor het diner thuis? Yictorine kon slechts herhalen wat de tuinlieden zooeven gezegd haddenzij wist er niets van. Te zeven uur luidde de schel Voor het diner en miss Brampton en Marcella na men samen plaats in de groote eetzaal, waar voor vier personen gedekt was. Vra- Hoogenstsenweg 22—24 'S-HERT0GENB03CH. recht niet van toepassing moet worden verklaard op de vragen, die zich kun nen voordoen bij de zaak van het rechtsgenootschap der volkeren. Buitenland. Het te Boekarest verschijnende Rus- sisch-gezinde blad „Diminsatza" schrijft over den toestand in Galicië: „De Russen trekken voortdurend terug, zonder tot dusverre het even wicht te hebben gevonden, dat voor een tegenaanval of ernstigen tegenstand noodig zou zijn. Het verlies van de San-linie is van groote strategische beteekenisondanks alle successen aan den Dnjester zal het den Russen niet mogelijk zijn hun strategische ontwikkeling aan die rivier te voltooien. Het gevaar dat hun dreigt is thans niet alleen, dat hun front terug wordt geslagen, maar dat de vijand doorbreekt naar het oosten. De toestand van het Russische leger begint kritiek te worden het gebrek aan eenheid in de operaties in het westen en oosten is onverklaarbaar. Uit Londen meldt men: De „Pall Mall Gazette" bericht dat lord Fisher, de eerste zeelord van de admiraliteit, zijn ontslag heeft genomen. Het ministerie is gevallen en een gend zag het jonge meisje haar duenna aan, als wilde zij van haar de oplossing van dezen raadselachtigen toestand krijgen terwijl de bedienden, schijnbaar zonder be lang te stellen in hetgeen er om hen heen voorviel, rustig het bevel tot opdienen af wachtten, dat dan ook eindelijk door Mar cella op kort afgemeten toon gegeven werd. Zij durfde niemand meer ondervragen, bevreesd als zij was, dat nu haar geheim voorgevoel bewaarheid zou worden. WaJ, kon dat plotseling vertrek van haarvader, en de afwezigheid van de barones en haar kind beteekenen Wat gebeurde er toch Zij durfde er niet aan denken en was tegenover de bedienden verplicht zjch goed te houden, 't Was voor 't eerst van haar leven, dat zij zich in zulk een moeilijk heid bevond, en 't was met het talrijk personeel van bedienden gemakkelijk ge noeg geweest een boodschap achter te laten om haar te waarschuwen. Want hoe weinig Marcella ook van de barones hield, zij kon haar niet van een dergelijke inbreuk op de meest gewone beleefdheid beschuldigen. Wat kon er dan toch voorgevallen zijn, dat zoo de zaken in de war had gestuurd Hoe later het werd, hoe gejaagder het jonge meisje werd, en toen het diner in zwijgende haast gebruikt was, bleef zij in gedachten verdiept op het terras staan, zotider het schoone natuurtafereel, dat zich voor haar uitstrekte, haar aandacht waar dig te keuren. Eindelijk, toen zij haar on rust niet langer bedwingen kon, riep zij Anton. Heeft mijn vader geen boodschap achtergelaten Neen, freule. Altijd, neen, herhaalde zij, terwijl zij met haar kleine voetjes ongeduldig op den grond stampte. Anton zag er terneergesla gen uitook hij meende, dat het dreigend ouweer eindelijk zou losbarsten, maar hoe? ■fy- coalitie-kabinet van conservatieven en liberalen gevormd. Dinsdag is een algemeen verbod van uitvoer uit Rusland van fourage, rogge, tarwe, haver, gerst, boekweit, peul vruchten, aardappelen, rijst, meel, grut ten, paarden, huiden en messing uit gevaardigd. Ook de uitvoer naar bevriende landen is verboden. Zooals men weet heeft de „Times" tal van brieven ontvangen van gena turaliseerde Britten van Duitsche of Oos- tenrijksche afkomst, die zich afkeurend uitlaten over de Duitsche oorlogsmetho den. Dinsdag maakte de „Times" mel ding van een schrijven van den heer Guthe, directe ïr van de West Hartle pool Steam Navigation Company. Deze heer is helaas, zegt hij, in Saksen ge boren, maar hij woont al een veertig jaren in Engeland en is volkomen Brit geworden. Om hiervan het bewijs te leveren looft hij een premie van 100 pond sterling uit voor den gezagvoerder van een Britsch koopvaardijschip dat er in slaagt een vijandelijk oorlogsschip in den grond te boren. De vereeniging tot bescherming van vogels in Duitschland heeft al sedert jaren vrijplaatsen voor vogels ingericht, waar ze ongestoord op dezelfde wijze Marcella riep hem terzijde en vervolgde opgewonden Gij ziet, hoe ongerust ik ben. De ba rones is niet teruggekomen en haar doch tertje verdwenen.... er moet een reden voor dat plotseling vertrek zijn. Ik weet het niet, freule. Gij moet die reden kennen. Ik zweer u van niet. Wat heeft mijn vader gedaan, voor hij vertrok Mijnheer de baron heeft zich gedu rende ruim een uur in zijn kamer opge sloten Wanneer komt hij terug? Mijnheer de baron moet aan den trein van twaalf uur te Montereau afge haald worden. Dat was ten minste goed nieuws 't was al halfnegen en haar wachten zou dus niet eeuwig duren. 't Is goed, zeide zij, gij kunt gaan eten, Anton. Zij zond ook miss Brampton heen en bleff alleen, gefolterd door koortsachtige nieuwsgierigheid schijnbaar om haar ka mer weer op te zoeken, ging zij de trap op, maar halverwege de trap bleef zij staan en sloeg een zijgang in, waar zij weldra de door de barones bewoonde vertrekken bereikte. Zonder gevaar van verrassing, daar noch Helena, noch haar kamenier, noch haar kind teruggekomen waren, trad zij binnen om haar nieuwsgierigheid te be vredigen en haar onrust tot bedaren te brengen alles was in de volm aaktste orde het boudoir, de kleedkamer m et haar kost bare kleinigheden, de kamer met haar fraai behangsel en vergulde meubelen, nog doortrokken van den licht welriekenden geur, dien de barones gewoon was te ge bruiken't was of alles op de terugkomst der barones wachtte. Hier en daar waren bloemen in vazen en manden geplaatst, dus als ten onzent de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten in het Naardermeer, kunnen broeien. De inter nationale bond tot" bescherming van vogels heeft de vrijplaatsen Langeroog, Nordeaney, Hiddensee, Liebes, Wühren en Heuwiese in het leven geroepen. Op Langeroog zijn bijna uitsluitend zilvermeeuwen, die men graag van de andere vogels weg houdt, omdat zij laarvan de eieren opeten. Thans echter, nu men hl les doet, om de voorraad van levensmiddelen te ver grooten, heeft naar wij in de „Tagliche Rundschau" lezen, bovengenoemde ver eeniging besloten de kolonie Langeroog aan het vaderland op te offeren. Er zijn daar twaalf duizend paren meeuwen. Men heeft van deskundige zijde van alle vogels eenige eieren weg genomen, gevaar voor het uitsterven der meeuwen is niet te duchten, daar de vogels als het wegnemen maar oordeelkundig ge schiedt, de eieren weer aanvullen. De vereeniging rekent op een opbrengst van meer dan 400,000 eieren, die bin nenkort naar Berlijn komen. Deze zullen dan worden verkocht en de opbrengst zal beschikbaar gesteld worden voor geschenken aan de soldaten. Kenners moeten aan het weinig be kende ei van de zilvermeeuw nog de voorkeur geven boven dat van den kievit. niets duidde een overhaast vertrek of een plotselinge vlucht aan. Toen Marcella zonder iets te vinden het vertrek doorsnuffeld had, trok zij de deur achter zich toe en begaf zich naar de kamer van haar vader, daar zou zij misschien gelukkiger zijn. Het in ernstigen, strengen stijl gemeu beld vertrek vormde een merkwaardig con trast met het boudoir der barones. Alles was er somber en deftig. Het bed met ko lommen en zijn fraaie gordijnen, de fauteuils met vierkante ruggen, waarachter de grootste man gemakkelijk verdwijnen kon, de oude schilderijen uit de Venetiaansche en Vlaam- sche school, in hun donkere, stemmige lij sten, falies sprak van grooten rijkdom, maar ook van groote degelijkheid. Terwijl zij de kamer rondkeek vond zij een brief, waarop in haast het volgende geschreven was: „Aan mijn dochter Marcella." Deze regelen, alleen voor U geschreven mogen niet onder de oogen van vreemden komen, want, als Gods rechtvaardig :b. zal ik gedood worden in den strijd, waarin ik mij niet verdedigen zal. Uw heldere blik heeft alles geraden en uw doorzicht u niet bedrogen. Een schuldige liefde, vreeselijk in haar gevolgen, heeft mijn hartstocht opgewekt en mij verblind! Ik heb, om in het bezit te komen der beminde vrouw, mijn toevlucht g<3nem*vn tot ellendelingen, die tot alle» in stunt, toch misschien minder schuldig zijn dan ik. die hun schurkenstreken betaalde. Mijn geheim is bekend. Ik ben op het punt onteerd te worden, en zou de hand aan mij zelf geslagen heb ben, als dit duel mij niet voor zelfmoord bewaard had. (Zie vervolg in het bijvoegsel). lil El HUK»

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1915 | | pagina 1