Het Land van Hensden en Allena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Henschenwaarde. De vrouw van den Banneling, NIET ALLEEN den geweldigen voorsprong. Coinb. Peek kloppenburg Bij dit nr. behoort een Bijvoegsel. FEUILLETON. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. IVo. 3472. Zaterdag 12 Juni 1013. de oude reputatie nieuwste methoden VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijs verbooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 7% ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. 't Is een ons allen bekend feit dat in het gewone, dagelijksche leven de waarde van den mensch vrij hoog wordt gehouden. Tenminste de waarde van het lijf. Wie zich vergrijpt aan het lijf of leven van een ander, dat is, wie hem meer of minder zwaar licha melijk letsel toebrengt, wordt gestraft door den burgerlijken rechter, door gaans naar verhouding van het toege brachte letsel. Dat is billijk en vol komen terecht. Want, waar zou 'theen indien het anders ware. Het zou hier op 't ondermaansche, gezien den adel der menschelijke natuur in vele ge vallen, niet zijn uit te houden. Nu is deze vergelding van toege bracht lichamelijk letsel vrij gemakke lijk te regelen. Men maakt bepalingen, waaraan ieder, die op eigen leven prijs stelt, zich moet onderwerpen, op poene van weerwraak. Waarmee we natuur lijk niet willen zeggen dat aan deze weerwraak een ongezonde gedachte ten grondslag moet liggen. Tot zoover gaat dus alles goed. Maar de waarde des raenschen zit hem niet alleen in 't lichamelijke. Ook het moreele vraagt zijn verzor ging. En als de verzorging van het lichamelijke en geestelyke niet hand aan hand gaan, is er iets niet richtig. Hierin, in deze verzorging namelijk, schuilt het moeilijke. Hetgeen alvast hieruit blijkt dat er velen zijn, die beweren dat de samenleving in deze verzorging te kort is geschoten. Want 't is wel eigenaardig dat niet ieder in staat is, ook al heeft hij den manne- lijken leeftijd bereikt, voor zich zei ven te zorgen. Vele oorzaken werken daar toe mede. En daarom heeft de maat schappij in deze een hartig woordje mee te spreken, wijl zij er belang bij heeft voor hare leden te zorgen en geestelijk welzijn te behartigen. "Wat zij dan ook doet. Of zij dat op de beste en juiste wijze wel doet, is hier de vraag niet. In het dagelijksch leven gaat het dus als volgt. We schreeuwen moord en brand als de een of ander zich ver grijpt aan het lichaam of de stoffelijke 68) De storm, dien Marcella zoo lang gevreesd had, was dus eindelijk losgebarsten, en in het prachtige kasteel van La Varenne, voor heen de verzameling van alles wat door rijkdom, talent en schoonheid uitmuntte, en het tooneel van luidruchtige gastmalen en festijnen, welks eigenaren door den geheelen omtrek benijd werden, bleef nu niets over dan een jong meisje in haar teederste gevoelens door een ellendeling beleedigd, en een man wiens misdadige berekeningen gefaald hadden, en die nu op het ziekbed ter neder was geworpen, ten prooi aan wroeging en berouw over zooveel nuttelooze misdaden en zooveel ver woest geluk. Toen ten vijf ure de beroemde professor het kasteel La Varenne binnentrad, reed een groote weelderig ingerichte omnibus voor de stoep voor het kasteel van Boissy voor en hielp de graaf zijn vrouw, de kleine Gabrielle, de trouwe Susanna en de twee mulattinnen bij het instijgen. Zult gij u spoedig bij ons voegen? vroeg Helena. Morgen. De griffier van Mayenne was de eenige man, die al die dames vergezelde hij nam zijn kostbaren schat papieren mede en hoorde opgewekt naar de woorden, die Jan de Marcilles hem toevoegde Over een paar dagen kunt gij daarvan naar uw goeddunken gebruik maken. Ik reken er op, antwoordde Besuou vroolijk, dat de misdadigers aan de justitie bezittingen van zijn medemensch. Maar bij een geestelijk vergrijp, d. i. een vergrijp aan den geest van onzen mede mensch, hooren wij dien kreet lang zoo erg niet. Soms in 't geheel niet. Misschien wel uit kracht der gewoonte, of omdat onze voelhorens zijn afge stompt. Want het is een gewoon ver schijnsel dat we gewend zijn geraakt aan de verzuchting dat er menig pro fessor in de sloot staat. Waarmee ech ter niet toegegeven behoeft te worden dat de professor noodzakelijk gelukkiger en tevredener zal wezen als professor dan als slootgraver. Maar om terug te keeren tot ons onderwerp: hoe staan we nu in bui tengewone omstandigheden, bijv. in deze dagen, met de lichamelijke en geestelijke verzorging? Merkwaardig dat dan alle zorgen tn koesteringen op zij worden gezet. En zeer merk waardig is verder dat men de groote massa zoo onverwachts, en zonder dat zy 't zelve verkiest, op kommando werkt. En nog meerdat zij er een groote eer in stelt zooveel menschen- levens te vernietigen als maar moge lijk is, 't liefst in zoo kort mogelijken tijd. Zou het geen tijd worden dat der gelijke buitensporigheden, een bespot ting in den hoogsten graad van alle menschenwaarde, eindelijk eens ophou den Want, zou men zeggen, burgerrecht en volkenrecht kunnen toch gelijkwaar dig zijn? Waarom bij het laatste nog steeds het zoogenaamde recht van den sterkste toegepast Hoe deze ommekeer te verkrijgen? Door welke wet het zou moeten ge schieden? Wij gelooven dat opvoeding en onderwijs in deze een woordje moe ten meespreken. Een goede zaak ken nen is een goede zaak voorstaande zaak van menschelijkheid en recht. En per slot van rekening zijn toch de volkeren in de eerste plaats de belang hebbenden. Buitenland. De correspondent van de „Daily Chronicle" in het noorden van Frank rijk voorspelt een zwaren aanval der Duitschers op het front der geallieerden in Vlaanderen. Reeds nu spannen de Duitschers alle zullen worden overgeleverd, waarop de graaf ontwijkend antwoordde: Dat is een zaak, die Cesar aangaat. Wij kunnen hen bovendien nu wel missen 1 Vindt gij dat ook niet? O zeker! en met een triomfeerend lachje hield de griffier zijn dossier in de hoogte. Ik heb hier al wat er noodig is, juichte hij. De omnibus reed naar het station van Mélun, zette daar zijn pas-'agiers af, en nam den terugweg naar Boissy aan. Te zeven uur was de barones te Parijs en reed naar het station Mont Parnasse waar zij met haar gezelschap den trein naar Nantes en Saint-Nazaire nam; te Le Mams nam de griffier met een hartelijken handdruk af scheid. Nu ontbreekt graaf Jan niets anders dan zijn vaderland, maar wees onbezorgd, ook dat zal ik terugkrijgen, zeide hij bij het afscheidnemen, met moeite zijn aandoe ning bedwingend. Tegen twee uur des nachts verliet hij den trein te Laval, doodelijk vermoeid, maar zoo innig verheugd, dat zijn vrienden, wien zijn herhaalde reizen naar Parijs verdacht waren voorgekomen, nu spoedig het doel daarvan zouden ver nemen. Welk een zoete wraak wachtte hem na al zijn beslommeringen I Intusschen vervolgde de gravin haar reis naar Saint-Nazaire, waar zij haar echtgenoot zou opwachten ook zij was opgewekt ge stemd, hun scheiding zou niet lang meer duren, want in een laatste innige omhelzing had Jan „Tot morgen," gefluisterd. Na zooveel leed begon eindelijk het zon netje van den voorspoed weer te schijnen. XVI. Vader en zoon. De gevangene van Boissy, Lazare Pidon doch ook de toegepast op den juisten manier gaven onzen kleeding llagaz|jn voor Heerenkleeding Boogeusteenweg 39—94, 's Hertogenboscli- krachten in om tusschen Yperen en Atrecht door te breken. De laatste 36 uren was de beschieting van de linies der geallieerden bijzonder hevig. De Franschen hebben echter alle aanvallen afgeslagen. Op verscheiden punten waren de troepen in een hevig hand gemeen gewikkeld. De Duitsche artil lerie overstroomt het Engelsche front met projectielen van groot kaliber. Het is duidelijk, dat de vijand een laatste poging voorbereidt, alvorens zich er bij neer te leggen, om zich voortaan tot het defensief te bepalen. De Duitschers gebruiken kanonnen van groot kaliber. De druk op het geheele front is geweldig. Uit Lissabon wordt aan de „Central News" geseind: Aan den gouverneur van Angola zijn instructies gezonden om de zuidelijke provincie en de forten te bezetten, om aldus indien mogelijk het ver lies aan gebied dat is genomen, goed te maken. De Portugeesche strijdkrachten wor den voor deze nieuwe actie voorbereid. Uit Genève wordt aan de „Daily Express geseind Uit Innsbiück wordt bericht, dat de Duitsche keizer plotsbiiug Vrijdagmid dag per automobiel te vVa?nen aan kwam. en zijn meester Fulgence Guillard hadden intusschen ruimschoots den tijd gehad, om over hun toestand na te denken, maar zelfs de vruchtbare verbeelding van Straub kon geen middel uitdenken, om uit diemoeie- lijkheden te geraken, hoe gaarne hij dat ook gedaan zou hebben, want de raadsel achtige bedreigingen der beide broeders, beangstigde hem meer en meer, naarmate de wijzer van de pendule zijn weg ver volgde. Straub had een uitstekend geheugen, en herinnerde zich best den vasten toon, waar op graaf Jan de woorden gesproken had: Gij zult niet van hier vertrekken, gij zijt veroordeeld, en uw vonnis zal hier te Boissy voltrokken worden. Deze woorden konden geen ij dele be dreiging zijn, het uur zelfs was bepaald, want het onderhoud had den vorigen avond om elf uur plaats gehad, en Jan de Mar cilles had nog gezegd: Morgen op den zelfden tijd, zal uw vonnis ten uitvoer gebracht worden. Het uitstel was maar kort, en hoeveel pogingen Straub ook in 't werk stelde om zich zelf wijs te maken, dat al dat dreigen maar ij dele woordenpraal was, 't gelukte hem niet zich zelf, noch zijn leerling gerust te stellen. Hij moest ook ronduit toestemmen, dat de broeders hem niet behoefden te ontzien, en dat hij eerlijk alles verdiende, wat hem in de toekomst kon wachten. Na zijne aankomst waren de luiken der ramen achter de tralies gesloten en beletten iedere verbinding met de buitenwereld blijkbaar hechtte men dus meer gewicht aan zijn persoon, dan aan dien van zijn compagnon, die zoolang hij alleen was, minder streng bewaakt was. 't Was onmogelijk om binnendoor een poging tot ontsnapping te wagen, want Straub, wiens gehoor bijzonder fijn was, Er is officieel bekend gemaakt, dat het doel van deze reis was, den aarts hertog Friedrich te feliciteeren met den val van Przmysl, doch het eigenlijke doel was een beter veldtochtsplan tegen Italië te ontwerpen, daar de Duitsche generale staf zich beklaagt over het weinige succes der Oostenrijkers. In de Nederlandsehe bladen, die met toestemming der Duitsche autoriteiten te Brussel verkocht worden, komt het bericht voor, dat burgemeester Max, die zich, zooals men weet, te Glatz in Silezië bevindt, aan tuberculose lijdende sou zijn. De correspondent van „de Tel." te Brussel kan dit bericht beslist tegen spreken. Vrienden van den heer Max te Brussel ontvangen dikwijls brieven van hem, waaruit blijkt, dat de oud burgemeester het goed maakt en met vertrouwen de toekomst tegemoet ziet. De Amerikaansche Staatssecretaris Bryan heeft zijn ontslag ingediend. De aanleiding hiervan kan van groote beteekenis zijn, omdat zij berust op de Nota voor Duitschland, die voor den vredelievenden regeeringsmagistraat te scherp gesteld is, en dus oorlogsgevaar oplevert. Bryan 2 egt in een brief aan Wilson dat zijn aanblijven hem ontrouw zou maken aan de zaak, die hem 't naast aan 't hart ligt, nl. voorkoming van hoorde de doffe stappen van de heon en weer loopende schildwachten op het dikke tapijt van den corridor. Maar al kon hij niet ontkomen, in de weelderig ingerichte gevangenis ontbrak het hem aan niets. De bedden waren uitstekend, de behangsels en gordijnen van lichtkleu rige zijde, zouden het boudoir van een vrouw der wereld niet ontsierd hebben tusschen de beide ramen was een kostbaar met geciseleerd brons versierde commode geplaatst, terwijl de tafel met fijn damast gedekt, een maaltijd droeg, die de fijnste lekkerbex niet zou versmaad hebben. Paté de foies gras, koud vleesch, Spaansche wijn, confituren en vruchten, alles was in ruimen overvloed voorhanden. Van honger zou men hem dus niet laten omkomen Maar hoe dan Onophoudelijk had die vraag Fulgence Guillard gedurende den doorwaakten nacht vervolgd, zonder dat het hem gelukt was een bevredigend antwoord te vinden, en ook de langzaam voortkruipende uren van den dag, brachten geen licht in de duis ternis. Pidon had het nadenken al lang opge geven. Hij zat in stomme vertwijfelende wanhoop neder, als een veroordeelde, wien zooeven de voltrekking van zijn doodvon nis is aangezegd. Zonder zich te bewegen, richtte hij alleen nu en dan het woord tot zijn vroegeren beschermer met de vraag, hoe ver deze al met zijn overleggingen ge vorderd was, op welke hatelijke insinuatie deze een vredelievend stilzwijgen bewaarde. Zijn afzondering begon hem zwaar te vallen, hij verlangde er naar om van aan gezicht tot aangezicht met den vijand te staan, hem voet voor voet het terrein te betwisten, met sluwheid en gevatheid te strijden, en zeker van zijn macht, hoopte hij nog zich door de kracht zijner over reding uit de moeielijkheid te kunnen den oorlog. Daaruit zou volgen, dat het kabinet te Washington tot oorlog heeft besloten. Inkrimping van den duikbooten-oor- log, waarbij ongewapende handelssche pen ongemoeid moeten blijven, schijnt de eisch van Amerika te zijn, en Duitsch land zal hieraan zeer waarschijnlijk niet toegeven.. De nota zou Donderdag aan Duitsch land overhandigd worden. Wanneer Duitschland deze verlangde waarborgen niet geeft, dan zullen naar alle waarschijnlijkheid de betrekkingen tusschen de Vereen. Staten en Duitsch land worden afgebroken. Van een feite lijken oorlog, waarbij een Amerikaan sche vloot actief zou optreden, zal ver moedelijk geen sprake zijn, maar wan neer Duitschland met zijn duikbooten oorlog op de bekende wijze voortging zou Amerika de hand kunnen leggen op de vele groote Duitsche koopvaar ders, waaronder de „Vaterlaud," van de Hamburg Amerika lijn, het grootste schip ter wereld. Volgens een Grieksch blad heeft de Grieksche ministerraad een nota aan Italië gericht met den eisch dat de wederrechtelijk tot den dienst in het Italiaansche leger opgeroepen Grieksche onderdanen weder van den dienst zul len worden vrijgesteld. redden, zelfs de geest van Machianelli kon hem niet heipen, zoolang hij tusschen de vier muren van zijn gevangenis opgesloten bleef! Sedert zijn gevangenneming had hij nie mand gezien dan de beide mulatten,[tegen wier spierkracht hij niet opgewassen was, en die bij de eerste woorden, die hij tot hen gericht had, hen door schouderophalen duidelijk maakten, dat het nutteloos was woorden te verspillen, daar zij geen Fransch verstonden. Einlelijk, toen de gevangenen hopelooze blikken op de pendule wierpen, die al acht uur aanwees, werd het verlangen van den Duitscher om ten minste iemand te zien, of te spreken, ten laatste vervuld, want Cesar De Marcilles trad de kamer binnen door de deur die op de gang uitkwam. Straub ging naar hem toe, en toen hij zag, dat zijn bezoeker een stoel nam, volgde hij diens voorbeeld, en ging naast hem zitten. Met een oogopslag zag hij dat de burggraaf er bekommerd uitzag, en dat schonk hem zijn gewone brutaliteit terug, overtuigd als hij was, dat menschen als de heeren De Marcilles nooit een misdaad, zelfs niet uit rechtvaardige vergelding, zouden begaan. Wanneer zal het u believen, ons onze vrijheid terug te geven, vroeg hij, en toen Cesar het antwoord schuldig bleef, ver volgde de schurk op brutalen toen De behandeling, waarvan wij het slachtoffer zijn, heet berooving van vrijheid. Gij zult er rekenschap van moeten geven. De oud-kapitein van den generalen stat bleef het stilzwijgen bewaren. Er is ook diefstal gepleegd, waarom trent gij nog opheldering schuldig zijt, her nam Straub. Wordt vervolgd)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1915 | | pagina 1