Hel van Heusden en Allena, de Langstraat en de Bommelerwaard. DE MACHT DER Jiffl. De vrouw van den Banneling, den oorspronkelijken pasvorm behoudt. Comb. PEEK k CLOPPEMILRIi, Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3476. Zaterdag 36 Juni Bij dit nr. behoort een Bijvoegsel, is onze kleeding soliede en degelijk afgewerkt. voor 1915. FEUILLETON. Dit is de oorzaak waarom zij tot het laatst Magazijn voor Heeren-Kleeding Hoogenstaenweg 22—24 's-HERTOGENBOSCH. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elk6 regel meer 71/# Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. Wij allen staan bloot aan verande ringen. Beter gezegd, wij ondergaan die veranderingen. Niet alleen licha melijk, naar het uiterlijke, maar ook en vooral naar het innerlijke. Onlangs ontmoetten wij een vroege- ren schoolmakker. In zijn jeugd was hij een toonbeeld van vroolijkheid en gezonde vroolijkheid. Toen we hem ontmoetten, na lange jaren van schei ding, herkenden we hem nauwelijks meer. Niet alleen door verandering in het uiterlijke, maar vooral door ver andering naar het innerlijke was hij nauwelijks herkenbaar. Hy had iets stroefs over zich, iets dat meer af stootte dan aantrok. Toch was hij ge zond gebleven naar het lichaam. Maai de tijd had zijn sporen diep in zijn gemoed achtergelaten. Want hij had veel ondervonden. Veel, zooals hij zich uitdrukte, was in hem stuk gegaan. En zijn hart, dat vroeger zoo open was, zonder in overdryving te verval len, had hij nu toegeschroeid, teneinde minder ontvankelijk te zijn voor in- indrukken en aandoeningen van bui tenaf. Maar gelukkig in den grond van zijn hart was hij dezelfde eerlijke vent van vroeger gebleven. Toegeschroeid Dit woord herinnerde ons aan de geneeskunde van vroeger eeuwen, toen volgens het verhaal, schotwonden door de chirurgen werden behandeld met gloeiende ijzers of kokende olie. Te genwoordig doet men dat niet meer, althans niet meer op deze wijze, al is het „branden" dan nog niet geheel afgeschaft. Op het gebied van het geestelijke leven vindt de „brandmethode" nog zeer veel toepassing, denkelijk veel meer dan wij weten. Gevoelige natu ren, die zoo vaak in botsing komen met conventie, wie zoo vaak geweld wordt aangedaan door invloeden van buitenaf, zij zullen in arrenmoede, ten einde meester te blijven van zich zei ven, hun hart in velen gevallen moe ten verharden. Want niet ieder onzer heeft de kracht te strijden voor het geen hij goed en edel acht, tot den einde toe. Bn dan is het immers veel 72) Boissy met zijn zwart gebrandde, in puin gevallen muren leverde nauwelijks zulk een droevigen aanblik op, als het kasteel van La Varenne, waar in hun eigen kamers aan de tegenovergestelde vleugels van het ge bouw de baron en zijn dochter nog altijd op het ziekbed waren uitgestrekt, 't Was drie uur in den namiddag, toen de beroemde geneesheer, die voortdurend zijn zorgen aan den baron wijdde in het rijtuig steeg, om den trein naar Parijs te nemen en markies De Parsay hem even staande hield. Wat denkt gij er van vroeg hij. Hij zal misschien blijven leven, maar De onuitgesproken woorden beteekenden dat het beter was geweest, als hij er niet van bovenop gekomen was, want mocht de baron de gevolgen van het schot al te boven komen, hij zou een lijdend en pijnlijk be staan voortsleep-nwant al kon de kunst den dood voortkomen, zij kon hem zijn oude kracht en gezondheid niet hergeven, die door de gevaarlijke wonde voor goed vernietigd waren. Maar, voegde hij er bij, men moet nog altijd een deurtje voor de hoop overlaten misschien, de natuur heeft zooveel hulp middelen! In ieder geval sta ik voor zijn leven in. 't Had lang geduurd eer de geneesheer zulke opwekkende woorden gesproken had, want geruimen tijd had de toestand van den patient hem hopeloos toegeschenen, en nu ging markies De Parsay peinzend de trappen op, om zich naar de kamer van gemakkelijker wat minder gevoelig te zijn, wat minder lief te hebben, onze idealen wat in te binden. Want hij, die veel liefheeft, zal ook vele teleur stellingen ondervinden. Maar tot deze soort van levenswijs heid komt men langzaam aan, en voor de toepassing is er dan ook gelegen heid te over. Van Christus is gezegd dat hij veel geleden had, toen hij zich over Jeru zalem beklaagde dat het niet gewild had. En hoewel wij heiligschennis zouden bedrijven door den zondigen mensch te vergelijken met den groo- ten Meester, het zal toch wel vast staan, dat veel ondervonden leed en teleurstelling de grondoorzaak is van de joort van levenswijsheid, die we zoo pas noemden, en die zoo veelvul dig wordt toegepast. Gevoelige en liefderijke naturen lij den het meest, zeiden we zoo pas. Zij lijden pijn, als zij de natuur in hare ongereptheid en zuiverheid geweld zien aangedaan, eiken dag die de natuur liefhebben, ook „als bron van de blij moedigheid en levensvreugde van hon derden menschen", kunnen niet met ongedeerd hart aanzien dat deze bron niet zuiver en rein wordt gehouden. Wie zijn schoone moedertaal iiefheeft en ziet hoe vaak zij ontsiert en be dorven wordt door woorden en uit drukkingen, uit het buitenland overge bracht, zal pijn lijden, zich verzetten. Maar eindelijk zullen die personen met zulke gevoelige naturen berusten, geleid door de gedachte dat het voor eigen welzijn beter is niet zoo senti menteel en niet zoo aantrekkelijk te wezen. Wij kunnen ons deze methode be grijpen, want niet allen hebben den moed te volharden bij, en te strijden voor het ideaal. Maar ongetwijfeld staat deze manier van doen hooger, want wie zijn beste aandoeningen on derdrukt of uitdrijft, vergrijpt zich aan het beste wat in hem is, aan den adel der menschelijke natuur. Laten wij sterk zijn en ons niet laten afschrikken door veel, wat ons in den weg treedt, gedachtig ook aan het schoone woord, dat we den steen uit den weg moeten ruimen, die ons deed struikelen, om te zorgen dat zij, die na ons komen, ongehinderd hun weg kunnen vervolgen. Eu schooner is de getuigenis tot den einde liefgehad te hebben, dan bij] het naderend einde van den weg bij de pakken te hebben neergezeten, wijl dat gemakkelijker was. Buitenland. zijn dierbare zieke te begeven. Ook Marcella had lang tusschen leven en dood gezweefd en was sedert den vreeselij- ken aanslag in de kroeg van Lafouille ten prooi geweest aan een hersenkoorts, die haar meermalen aan den rand van 't graf bracht. Eindelijk verklaarden de genees- heeren haar buiten gevaar, al bleef zij ook nog lang gekweld door nachtmerries en hallucinaties, die meermalen de vrees in boezemden, dat zij haar verstand zou ver liezen. Vaak rees zij des nachts in haar bed overeind, staarde met pijnlijk verwron gen gelaatstrekken naar een onzichtbaar punt, en weerde met de handen een spook beeld af, onder hartverscheurende angst kreten. Niemand dan Christiaan kon de gespannen zenuwen zijner verloofde tot be daren brengen en trouw had hij de lange zomermaanden aan haar ziekbed doorge bracht, en de voorschriften van de genees- heeren opgevolgd. Deze waren bekend ge worden met alles wat er gebeurd was; toen markies De Parsay hem na een lange nacht wake het vreeseiijke tooneel had verteld en de bezorgde uitspraak luidde: Als zij hem maar nooit terugziet. Hem, het monster, het schrikbeeld, dat haar dag en nacht vervolgde, en wiens verschijning haar in de hitte der koorts deed beven en sidderen. Christiaan had er over nagedacht, en over een middel gepeinsd om den ruwen dronk aard uit den weg te ruimen en voor Mar cella onschadelijk te maken. Hij herinnerde zich den brutalen toon van Rigoisop zijn bedreiging, dat zij elkander zouden weder zien en de woorden: Zoodra gij wilt! Moest die misdaad dan ongestraft blijven, en mocht Marcella blootgesteld worden aan eet gevaar, het monster weer te ontmoeten, dat haar zoo wreed behandeld had? Dat was onmogelijk, vooral nu de geneesheeren Op groDd van betrouwbare mede- deelingen is, naar uit Berlijn gemeld wordt, aldaar bekend geworden, dat de Quadruple Entente van Bulgarije geëiscbt heeft, dat het onmiddellijk zou mobiliseeren en tegen Turkije opruk ken. Als tegen-prestatie zou dan aan Bulgarije worden toegekend Servisch Macedonië, de haven van Cavalla, be nevens het achterland met de grenslinie Euos-Midia en tevens ondersteuning in geld ontvangen. Bovendien zouden de Entente Mogendheden getracht hebben Bulgarije te bewegen om de Dobrudscha terug te geven. Bulgarije heeft de Quadruple Entente daarop zeer beleefd in den vorm van tegenvragen geant woord die op het volgende neerkomen: Welke schadeloosstelling zal Servië ontvangen voor den afstand van Ma cedonië? In hoever gelooft de Quadruple Entente het aanbod van Macedonië werkelijk in ernst te kunnen maken? Zijn met Servië onderhandelingen ge voerd over dat deel van de Dobrudscha dat de Entente belooft aan Bulgerije terug te kunnen geven? vVelke scha deloosstelling krijgt Griekenland in Klein Azië voor den afstand van Ca valla? Wat is onder achterland van Cavalla te verstaan. Bulgarije vestigt daarbij tevens de aandacht er op, dat het noodzakelijk is, dat het precies west wat hem toe gezegd wordt en dat hem daarvoor be paalde garantiën gegeven worden daar het land ten gevolge van den Balkan oorlog reeds danig uitgeput is en een deelneming aan den tegenwoordigen oorlog een ongewone krachtsinspanning zou vorderen. de veelbeteekenende woorden gesproken hadden Als zij hem maar nooit terugziet. Zou haar verstand een nieuwen schok kunnen doorstaan? Intusschen had Rigois, die over de ge volgen van zijn misdaad gerustgesteld was door het stilzwijgen van zijn slachtoffer, door den droevigen toestand van het kas teel, door de treurige gebeurtenissen, den brand van Boissy, en de verwonding van den baron, die naar men zeide stervende was, en die alle aandacht in beslag namen nadat hij het van Melia ontvangen geld verbrast had, zijn gewone handwerk weer opgevat, en doorkruiste de bosschen als gewoonlijk met paard en kar. Hij was onder zijn kennissen de held van den dag geworden, daar hij van een gedeelte van het gewonnen geld zijn vrien den duchtig onthaald had en zich nu be roemde op zijn aanslag in alle herbergen en tot ieder die het hooren wilde. Eindelijk kwamen de geruchten van die praatjes ook Christiaan ter oore, en deden den goeden, niet licht te bewegen man, in woede ontsteken. Voor de rechtbank kon hij de zaak niet brengen, want hij deinsde er voor terug, de eer zijner verloofde aan de bank der beschuldigden en der getuigen besproken te zien, een behandeling die even verplettert nd als de misdaad zelf zou ge weest zijn. Toen hij dien dag de kamer binnentrad vond hij Marcella in haar bed overeind zitten met een lichten glimlach om de lippen, maar zoo bleek, zoo veranderd en zoo zwak, dat de tranen hem in de oogen kwamen. Hem dank ik mijn leven, dokter, zeide zij hartelijk. Ja, zij was gered, de aanvallen der koorts namen in hevigheid af en weldra gaf de dokter zijn pa tien te verlof om eenige uren De „Corrière della Sera" bericht dat het Bulgaarsch antwoord aan de Entente te Nisj als negatief beschouwd wordt, en derhalve het bestaan aangenomen wordt van een afspraak tusschen Bul garije en Oostenrijk. Aan de Servische Regeering was ook niets betreffende de aanbiedingen aan Bulgarije medegedeeld evenmin is zij omtrent hare opinie ge vraagd geworden. De ofiicieuse „Samoe prava" meent dat het Boekarester vre- destractaat een politieke fout van Bul garije geweest is en zegt dat niemand het recht heeft van Servië te verlangen, dat het aan Bulgarije uit gemeenschap pelijke belangen concessies doet, al vorens Bulgarije zich voor deze belangen in touw gelegd heeft. De publieke opinie is absoluut tegen op te zitten daarna schreef hij kleine wan delingen of een ritje in een gemakkelijk open rijtuig voor, en altijd begeleidde de markies haar, wim de laatste woorden van den geneesheer „Vooral geen ontmoetingen" waarschuwend in de ooren bleven klinken. Dien dag was zijn besluit genomen, hij kustte Marcella op 't voorhoofd, nam zijn stok en yertrok. Op 't zeltde oogenblik, dat hij zijn wan deling door de bosschen in de richting der Schaapskooi begon, hield Bernard Rigois met zijn door drie forsche paarden getrok ken zwaar beladen kar voor de deur der herberg van Lafouile stil, om een kleine hartversterking te nemen. —i— Markies De Parsay is onzichtbaar te genwoordig, merkte hij tegen zijn vriend Pidaille de aardwerker op. Hij verpleegt de freule te La Varenne, men zegt, dat zij op 't uiterste gelegen heeft. Ja, maar zij zal er wel weer bovenop komen. Hebt gij hem nooit meer ontmoet? Wien? Den markies. Wel neen Ge moogt wel oppassen. Kom, loop heen, en Bernard Rigois toonde zijn stevige vuisten, en stroopte de hemdsmouw over zijn harigen arm op. Laat hij maar eens beginnen. Ge weet, dat hij het lang niet goed opnam. De voerman uitte een rouwen vloek. Ik ben niet bang, zeide hij, stootte zijn glas tegen dat van den aardwerker, en liet zijn zweep lustig knallen. Laat hij maar komen, ik zal hem zijn bekomst wel geven. Hu paard! De logge beesten trokken aan de strengen en het zware voertuig kwam langzaam in bewe ging- een Servisch gebiedsafstand aan Bulga rije en wil vóór een besluitname het oorlogsoinde afwachten. De „Liberté" bevat het verslag van een interview met den Paus. Z. H. verklaarde, dat hij voorstander der neutraliteit was, omdat hij Italië de ellende van den oorlog bespaard wilde zien, maar ook omdat hij wenschte, dat de Heilige Stoel in verbinding zou kunnen blijven met de geloovigen in alle landen. Verder verklaarde Z. H. dat niemand voorzien kan, hoe het volk van Rome de overwinning of de nederlaag zal opnemen en dat ten gevolge van het vertrek van do vertegenwoordigers der mogendheden, het Vaticaan in geval, dat eene revolutie mocht uitbreken, minder beschermd zou zijn. De Paus protesteert niet tegen de begane gruwelen, omdat die aan beide zijden plaats hebben en ook omdat het moeilijk is, op dit oogenblik de juiste waarheid te leeren kennen. Het uur is nog niet aangebroken om het initiatief tot den vrede te nemen, waut de Paus moet het geschikte oogen blik afwachten, teneinde zijne moreele autoriteit niet te verzwakken. Met koortsachtig verlangen waeht hij echter dat oogenblik af en hij zal met graagte de eerste hand grijpen, die hem zal toegestoken worden. Waar brengt ge dat heen, schreeuwde Pidaille hem na. Naar Bréau. Slechte vregen. Ja eeu eind tenminste, in het ravijn van Ronce, maar dat is nu eenmaal zoo. Tot ziens! Goede reis! En de voerman verwij derde zich onder het neuriën van een plat deuntje. 't Is niet te zeggen, wat er gebeuren zal, als de ander hem eens mocht ontmoe ten! overlegde Pidaille bij zich zelf. Het ravijn van Ronce is een sombere plaats, die vroeger in kwaden reuk stond en waar een vervallen kruis de plaats aan wijst waar een eenzaam reiziger door struik roovers vermoord en uitgeplunderd werd Zij grenst aan de eigendommen van La Varenne en ligt te midden van een dichl bosch, dat aan verschillende eigenaars toe behoort en zich, afgewisseld door stukker bouwland en boerenhoeven, mijlen ver uit strekt. Bernard Rigois volgde voor zijn paar der uit een zijweg, die den afstand van dei weg naar Mormant aanmerkelijk verkortte hij volgde de grens der bosschen van Lt Varenne, en was op 't punt de vrij sterke helling af te dalen, die naar 't dal voerde toen hij midden op den weg op honderc pas afstands [een man zag staan, die hen den doorgang belette, en hem blijkbaar scheel op te wachten, 't Was een forsch gebouwd per soon, gekleed in een donkerblauwe ja en een grijze pantelon, terwijl een slapp vilten hoed zijn hoofd bedekte. Met eei oogopslag ontdekte Rigois, dat hij den mai kies De Parsay voor zich had. Zou Pidaill gelijk gehad hebben? Wat kon hij daa uitvoeren (Wordt vervolgd Tot In de kleinste bijzonderheden a

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1915 | | pagina 1