Hel Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Ijorkbockei), TUIN VAN LEEUWEN Go., J. ËLEKM, Havenstraat 5 (nabij liet station) 's-Bosch 1913. Heusden. L. J. VEERMAN. MEUBELEN, Zondags na i uur kantoor gesloten. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3486 Zaterdag 31 Juli Mortier Zn. Hoogstraat Gorinchem. ■lairs in Ververstraat 25, 's Hertogenbosck RECHTSKUNDIG ADVISEUR, ADVIES en BIJSTAND YOOB Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke rege meer 77i ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. Buitenland. De Amerikaansche nota aan Duitsch- land begint met te zeggeD, dat de Ame rikaansche regeering betreurt genood zaakt te zijn te verklaren dat zij de Duitsche nota hoogst onbevredigend vond, wijl deze de werkelijke geschil punten tusschen de twee regeeringen niet bespreekt en geen weg wordt aan gegeven, langs welken de aangenomen beginselen van recht en menschelijk- heid kunnen worden toegepast in de ernstige zaak, waarover het geschil loopt, maar de nota integendeel schik kingen voorstelt tot gedeeltelijke ver zaking aan deze beginselen waardoor zij in werkelijkheid op zijde worden gezet. De regeering constateert met vol doening, dat Duitschland de geldigheid van de beginselen erkent, op welker toepassing de Amerikaansche regeering aandringt inzake het gebruik van on derzeeërs tegen de koopvaardijschepen maar de Vereenigden Staten zijn leven dig teleurgesteld te bemerken, dat Duitschland zichzelf ten eenemale vrij acht van de verplicbtinge deze begin selen in het oog te houden, ook wan neer neutralen er bij zijn betrokken, door hetgeen Duitschland de Britsche politiek acht ten opzichte van den neutralen handel. De Vereenigde Staten kunnen geen besprekingen voeren over deEngelsche politiek, welke heelemaal niets te ma ken heeft met de gedachtewisselingen met Duitschland betreffende de ernsti ge onwettige schending van de rechten der Amerikaansche burgers door Duit sche onderzeeërs. De onwettige en onmenschelijke da den zijn niet te verdedigen, wanneer zij de neutralen van vaststaande rech ten, in het bijzonder het recht te leven, t?erooven. Zulke daden zijn, wanneer zij voort duren, een onvergeeflijke beleediging jegens de souvereiniteit van de betrok ken neutrale natie. De Vereenigde Staten zijn bereid re delijke concessies te doen voor nieuwe, onverwachte gezichtspunten wat betreft den oorlog ter zee, maar zij kunnen daarom toch niet de grondwettelijke rechten van het volk laten schenden. Na hun voldoening te hebben uit gesproken over de jongste verandering in de wijze van optreden van de Duit sche onderzeeërs-commandanten en het verzoek te hebben gedaan om afkeuring over de vernietiging van de „Lusitania" uit te spreken, zegt de nota dat de Vereenigde Staten niet het voorstel kunnen aanvaarden om zekere schepen aan te wijzen, die vrij zullen zijn op 'de zeeën, die onwettig gesloten zijn. Daarbij wordt verklaard, dat een over eenkomst op dit punt stilzwijgend in zich zou sluiten de goedkeuring om andere schepen aan te vallen, hetgeen gelijk zou staan, met het opgeven van de beginselen, waarvoor de Vereenigde Staten opkomen. Omtrent de nota der Vereenigde sta ten aan Duitschland schrijft men uit Washington. Na de openbaarmaking van de nota aan Duitschland is bekend geworden dat president Wilson aan de hoofden der departementen van oorlog en ma rine rapporten omtrent de landsver dediging heeft gevraagd. Afgescheiden van de hangende geschillen, is Wilson reeds sedert eenigen tijd bezig met het ontwerpen van een doeltreffend vloot- program, dat hij bij het Congres zal indienen. Eenerzijds wenschende dat de vloot elke andere vloot in sterkte zal evenaren, bereidt Wilson zich er anderzijds op voor in zijn eerstvol gende boodschap aan het Congres een voorstel in te lasschen omtrent een uitbreiding van het leger door een vol doende militaire oefening van de bur gers, in overeenstemming met de Ame rikaansche traditieste dien aanzien moeten in het algemeene plan der landsverdediging reeds eenige zeer be sliste beginselen zyn aangenomen. Omtrent deze vernemen Engelsche bladen nog bizonderheden. liet leger zou worden uitgebreid met een reserve van een half millioen man en de noo- dige militietroepen. Voor de vloot zou den 30, mi-schien wel 50, duikbooten worden aangevraagd, verder verschei dene gepantserde kruisers, tenminste 4 dreadnoughts en een overeenkomstig getal lichte kruisers en kleinere oor logsvaartuigen. Voor de vloot zal ver moedelijk 600 millioen gulden worden aangevraagd, voor het leger 480 mil lioen, wat een verdubbeling van de laatste begrooting beteekent. Uit het Oostenrijk-Hongaarsche oor- logsperskwartier wordt, onder den titel „een oorlogsjaar vol", gemeld Op beide oorlogsterreinen zegevierend vechtende, gedenken onze troepen het verstrijken van het jaar na dien aan beslissingen rijken dag, waarop het ulti matum van Oostenrijk Hongarije aan Servië afliep. Een heele wereld van vijanden is sedert dien tegen de eng verbonden middenrijken opgestaan en menige vuurproef werd onze legers op gelegd. Heden echter rust, terwijl onze tegen standers slechts een smalle strook gronds in Oost-Galicië en Elzas bezet houden, Duitschland's hand vast op heel België als ook op de rijkste streken van Frank rijk. En in het Noordoosten staan do verbonden legers van Oostenrijk-Hon- garije en Duitschland diep in Russisch Polen. Hun vuurmonden zijn nu op het grootste bolwerk van het tsarenrijk gericht. In het Zuidwesten offert onze nieuwste vijand vele duizenden men- schenlevens op zonder een bres in den muur van onze strijders te kunnen slaan. Aan de Dardenellen houdt de derde in ons bondgenootschap onwan kelbaar de wacht. De verbonden legers zullen in trouwe wapenbroederschap den goeden weg, dien zij zijn ingesla gen, tot het zegevierende einde weten af te leggen. In de Temps lezen we, dat er hon derd-en-dertig industrieelen en koop lieden uit Roubaix als gijzelaars naar Duitschland zijn gevoerd, omdat de eigenaars van de weverijen te Roubaix geweigerd hadden zakken te laten ma ken, die met aarde gevuld, dienen moesten ter versterking van de Duit sche loopgraven. Volgens) de Temps zouden de indus trieelen zich op de conventie van den Haag beroepen hebben, maar ten ant woord gekregen hebben, dat rechts kwesties de Duitsche overheid niet in teresseerden en dat de bevolking ge hoorzamen moest aan de orders, die zij kreeg. Die orders zouden uitgevoerd worden ondanks alles, ook al zou de stad er om verwoest worden. Tot de gijzelaars uit Roubaix behoo- ren de voornaamste personen der stad. Er zijn zes geestelijken onder en vijf- en-dertig gemeenteraadsleden. Te Rijsel hebben zich, volgens de Temps, ongeveer dezelfde feiten voor gedaan. Toen er, naaf het inzicht van de Duitsche overheid, niet genoeg zak ken gefabriceerd werden, moest de stad 300 000 mark boete betalen, en toen het gemeentebestuur zich onmachtig verklaarde de som op te brengen, werd de gemeentelijke brandkast opengebro ken en verscheidene instrieelen werden gevangen genomen en naar een Duitsche vesting gezonden. De „Berliner Ztg." verneemt uit Galicië Officieren, van het Poolsche front gekomen, berichten, dat de Russen bij hun aftocht radikaal alle dorpen af branden om den opmarsch der centra- len zooveel doenlijk te bemoeilijken. Doch hun vlucht gaat dikwijls zoo snel, dat enkele kleine gemeenten, aan de vernieling ontsnappen. De opmarsch-linie biedt derhalve een treurig beeld. Overal stoot men op puinhoopen en nog rookende ruïnes. De horizon vertoont steeds 'n rookende vuurzee; zelfs de boomen in de om geving der afgebrande dorpen zijn kale, zwarte stompen, met slechts weinige naakte, verkoolde takken. De bevolking toont zich kalm en gelaten en verhaalt, dat diepe neer slachtigheid zich van de Russische offi cieren en soldaten meester maakte. Meer nog dan de aftocht in de poelen be droeft hen het verlies van Galicië, in welks verovering zij tenminte een équivalent zagen voor de gebrachte reusachtige offers. Over de behaalde successen in Polen en Koerland juicht de geheele D litsche pers en Berlijn is overvol feestelijk be- vlagd. Aan de Times wordt uit Toronto ge meld, dat de werving in Canada be vredigend gaat. In hot geheel zijn nu 140.000 man voor den dienst in Canada en over zse aangenomen. De Weensche correspondent van de „N. R. Ct." schrijft: De boeren in de omstreken van Weenen, die Russische krijgsgevange nen hebben gekregen om hen bij den oogst te helpen, zijn zeer er tevreden mee. Alle partijen zijn voldaan. De Rus, omdat hij met dat werk een klei nigheid verdient en niet in een kamp hoeft te zitten, de boer omdat hij een goedkoopen en vlijtigen daglooner heeft gekregen. Het zijn goede menschen, die stil en vlijtig hun werk verrichten en die 's avonds na afloop van het werk van den boer wijn krijgen en op zijn bank een pijpje rooken. Zij z n allen zeer godsvruchtig en gaan Zondags bij gebrek aan een Grieksche naar de Roomsche kerk. Men hoort niets dan goeds over hen. In hun vrije uren ma ken zij allerlei knutselwerk, dat ze mogen verkoopen, en verder: Er werken thans 15,000 menschen in de kanonnengieterij van Skoda in Pil sen. De fabriek is zeer uitgebreid, en op elk vrij stukje grond van het ter rein is een nieuwe werkplaats opgericht. Van alle kanten der Monarchie stroomt het werkvolk naar Pilsen. De techniek is zoo ver, dat men dagelijks een enorm aantal kanonnen en machinegeweren kan afleveren. De schietplaats is te klein geworden, men is bezig aaD de inrichting van een nieuw terrein. Den heelen dag hoort men in Pilsen het gedonder van het geschut en het ge knetter der machinegeweren die inge schoten worden. De werking der Pilsener's, zooals die mortieren door de bank genoemd wor den is, dat de luchtdruk reeds instaat is de menschen te dooden.Op die wijze is Hermgield Wagner, die voor de Reichspost oorlogscorrespondent in Bul garije geweest is, gesneuveld. Binnen den omtrek van 100 meters doodt de bom van 2800 pond alles wat leeft. Max en Moritz (zoo noemt men het paar) van Skoda zijn erger dan de dikke Bertha van Krupp. Een mensch die een duw van die kwajongens krijgt, ver dwijnt in atomen en de loopen van ge weren smelten, als het dicht bij inslaat. Volgens betrouwbare berichten uit Konstantinopel is de Breslau in de Zwarte Zee getorpedeerd en met een gat van zes meter lang en 3 meter breed onder de waterlinie te Konstan tinopel teruggekeerd. Verder wordt ge meld, dat de Duitsche duikboot 51 bij Tsjehmedzje is gestrand. Binnenland. Men schrijft uit Venlo aan Do Geld. Ondanks de berichten over de over voerde Duitsche eiermarkt en de ver wachte daling der eierprijzen, in weer wil van de reusachtige aanvoeren op elke eierveiling, te Roermond vari eert de aanvoer op één veilingsdag nog altijd tusschen 1U/g millioen stuks, hier ter stede tusschen 400500.000 stuks is van goedkoope eieren nog weinig te merken. De prijzen blijven abnormaal hoog. Er wordt nog altijd besteedt 67 cent per stuk. En alsof 't zoo hoort, verdwijnt verreweg het grootste deel, om niet te beweren onge veer alles, van dien overvloed over de grens. Een 70-jarig inwoner van Tholen die circa 50 jaren geleden als soldaat in garnizoen te Middelburg lag, ont ving dezer dagen een brief met een bedrag van acht gulden ingesloten. Het merkwaardig epistel luidde „Vriend V.! Uw zal van deze inhoud wel staan zien, daar uw indertijd in Middelburg in dienst waart, heb ik eens een Gulden van uw ontvreemd uit een blikke doos die van uw vader was gezonden en daar dit mijn ziel bezwaart, moet ik dit eenig ter mate goed make en wil ik dit ook doen met het uw acht dubbel weder te geven, hopende dat het mijn ziel verlichting geven zal, en kan het zijn, uw, tot een zegen." Bij de infanterie en veldartillerie zal een proef worden genomen met een nieuw model kepi van grijs laken, waarvan de klep met dezelfde stof is overtrokken. De kokarde kan van de kepi worden afgenomen en ter bewa ring aan de binnenzijde van het hoofd deksel worden bevestigd. Deze kepi is bestemd ter vervanging van de schako als veldhoofddeksel te komen. Bij de proef zal worden nagegaan of de kepi geschikt geoordeeld wordt om de pet van de officieren en onderofficieren te vervangen. Met ingang van 15 Augustus moe ten alle dienstplichtigen in Duitschland die tot nog toe wegens hun werkkring bij bankinstellingen, groote bedrijven in den koophandel, enz. vrijstelling hadden, onder de wapenen komen. Slechts bij hooge uitzondering zal de tijdelijde vrijstelling verlengd worden. De Matin maakt melding van een origineel testament, dat een dame na gelaten heeft, die een paar dagen ge leden te Marseille gestorven is. „Zoo ik sterf voor het einde van den oorlog, aldus staat er in het testament te lezen, dan verzoek ik, dat mijn lijk slechts voorloopig bijgezet worde. La ter moet het dan begraven worden op het slagveld, waar de beslissende en laatste overwinning behaald is. Ik vermaak voorts mijn geheele fortuin aan de stad die den naam dier over winning draagt". Bij Kon. Besl. van 24 Juli j.l. zijn regelen getroffen voor het geneeskun dig onderzoek der landstormplichtigen. Dit onderzoek zal gesshieden door de keuringsraden en niet zoo streng zijn als bij de militie. Wanneer slechts één der geneeskundigen, die het onderzoek verrichten, iemand voor den dienst ge schikt houdt, moet de raad dien per soon voor „geschikt" aanwijzen. Afkeu ren moet dus met een-stemmigheid van de onderzoekende doktoren plaats vin den. Een herkeuring wordt niet toe e- laten, waaruit volgt dat hij die onge schikt verklaard wordt, ook direct wordt ontslagen. Te Oosterbeek heeft een proefneming plaats gehad van een nieuwe vinding. De uitvinder M. D. Nakken te Arnhem demonstreerde zijn vinding voor een kleinen kring genoodigden, in den vijver van Sonsbeek bij Arnhem. De uitvinding berust in hoofdzaak op 1 et overbrengen langs electrische golven van het kommando van den wal af naar de boot. De boot kan dus vanaf den wal zijn bevelen krijgen. Zij wordt gedreven door een electrischen motor, die even eens van den wal af in beweging wordt gebracht en stopgezet. Het roer kan worden bediend, de seinlichten worden ontstoken, kanon nen kunnen worden afgeschoten, tot elke hoeveelheid en willekeurig. De boot luistert naar alle kommando's die van wal af gegeven worden. De boot heeft ruim 800 meter gevaren en voer in verschillende cirkels. De toeschou wers waren verbaasd over de vernuftige vinding. ADVERTEHTIEIV in alle afmetingen, met en zonder gezangen gebonden op alle gewenschte wijzen. fijn geschil derd in donker roode en in 5 gele kleuren 1 Gevraagd f 500 4 pCt. 's Boschofferte. fl000 34pCt. N.-Brab. Mij. voor Gemeente Credietofferte. 11500 aand. Mij. tot Exploit, van Bouwterrein 's Bosch offerte. 2 pCt. obl. Waterschap Groot Mijdrechtofferte. 34 pCt. obl. Bommelerwaard boven den Meidijkofferte. Aandeelen Katholieke Illustratie offerte. Aangeboden 10 k f500 aand. Mij. tot Exploit. p^- v. Bouwterrein 's Bosch 60 f15.500 44 pCt. gem. Coevorden .§1014» f 5000 41/2 pCt. Gewest Pasoeroean 98 f 1000 41/2 pCt. gem. Enkhuizen 101 f 2000 44 pCt. gem. Maastricht 102 f1000 34 pCt. gem. Veendam 90 f 30.000 4 pCt. prov. Zeeland p. 1 Aug. 97} f30.000 44 pCt. gem. Amersfoort L01}„ f20.500 44 pCt. gem. Velsen §1014» 2 f500 4 pCt. gem. Harderwijk 97 f 1000 4 pCt. gem. Winschoten 97 f f 500 4 pCt. gem. Roermond 974» f60.000 44 pCt., gem. Goor p. §1014» f 5000 4 pCt. prov. Noord-Holland 98 f6000 4 pCt. gem. Nijmegen 97},, 11000 4 pCt. prov. Zuid-Holland 97} f 1000 4 pCt. gem. Middelburg 974» f 40 f 500 44 pCt. gem. Almelo per 15 Aug§1014» f500 4 pCt. gem. Almelo 97 Vragen en aanbiedingen worden KOSTELOOS geplaatst, slechts bij uitroe ring wordt prorisie in rekening gebracht. Coupons te Amsterdam betaalbaar. KANTOOR VAN met betrekking tot processen, strafzaken, faillissement, nalatenschappen, boedelschei ding, voogdij, curateele, echtscheiding, ar beidscontract, enz. Behandeling van alle voorkomende Rechtszaken, zoowel bij Rechtbank als bij Kantongerecht, innen van Schuld vorderingen, regeling zaken van debiteuren met hunne schuldeischers, maken van Contracten, Re «nies ten, enz. enz. Degelijke en prompte afwerking. Billijke Conditiën. N.B. Bij niet inkomen der schuldvorde ringen in der minne, worden geen kos ten in rekening gebracht. nmiuD

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1915 | | pagina 5