De bijzondere correspondent van de Lokal Anzeiger seint uit het oorlogs- perskwartier dat de nu reeds eenige dagen durende hardnekkige gevechten om Brest-Litowsk den vorm beginnen aan te nemen van een grooten veld slag. De Russen hebben op de geheele linie grooto strijdkrachten vereenigd, waardoor de voorwaartsche beweging van de Duitsch-Oostenrijksche troepen wel niet tegengehouden doch vertraagd kan worde Inmiddels blijkt hieruit dat de Russen zoo lang mogelijk de omsingeling van Brest-Litowsk willen uitstellen. In verband met de uitwisseling van zwaargewonden met Engeland worden te Aken thans vele gebouwen in ge reedheid gebracht om deze op te ne men. Naar de Daily Mail bericht is met de Duitsche regeering overeengekomen dat een nieuwe uitwisseling van inva lide gevangenen zal plaats vinden op 25 en 26 dezer, 6 en 7 October en daarna op den 6den en 7den van elke maand. De beslissing of de gevangenen werke lijk ongeschikt voor den verdeden dienst zijn, is geheel overgelaten aan de re geeringen die de gevangenen houdt. Een dergelijke overeenkomst is ge troffen voor het terugkeeren van bur gers, die niet voor den dienst geschikt zijn. Wij lezen in de N. R. Ct. Het Central News-agentschap seint uit Petrograd de volgende mededeeling door den president der Doema, in de vergadering d«r Doema gedaan In het zeegevecht bij Riga hebben de Duitschers een super-dread nought de Moltke, drie kruisers en z^ven tor pedobooten verloren. De Duitsche vloot heeft zich terug getrokken uit de golf van Riga. De Duitschers hebben een landing trachten te doen bij Pernsvin. Vier lichters van reusachtige afmetingen, overvol met soldaten namea er aan deel. De landingspoging werd verijdeld door Russische troepen zonder hulp van artillerie. De Duitschers werden in de pan gehakt en de lichters buitge maakt. Ook de Times correspondent te Pe trograd spreekt van een Russische overwinning bij Riga en het verlies van de Moltke. Volgens dezen correspondent is de landingstroep met vier groote lichters te Pernau aangekomen, omsingeld en krijgsgevangen gemaakt. Te Petrograd heerschte Zondagmiddag vreugde over deze tijdingen, waarvan de otficieele communique's echter nog zwijgen. Een «root aantal aanzienlijke Duit schers hebben bij den rijkskanselier een vertoog ingediend tegen een poli tiek van annexatie van veroverd ge bied. De tekst van dit vertoog luidt: „Duitschland is niet ten oorlog ge gaan met het plan op verovering, maar ter handhaving van zijn door de vij andelijke coalitie bedreigde bestaan, van zijn nationale eenheid eu voort schrijdende ontwikkeling. Ook bij het sluiten van den vrede mag Duitsch land slechts trachten naar wat strekt tot dat doel. Vertoogen, die Uwe Excel lentie zijn geworden, gaan tegen dat doel in. Wij achten het daarom onzen plicht, dat streven roet allen nadruk te weerstaan en het openlijk uit te spre ken, dal wij in zijn verwezenlijking een politieken misslag met ernstige ge te merken. Ofschoon altijd vriendelijk en beleefd jegens hem, behandelde zij hem nooit met meer hartelijkheid dan de an deren. Zij houdt zich maar zoo, verklaarde Doortje. Dat is zoo de manier bij de rijke lui, maar van binnen ziet het er anders uit, nietwaar tante Mie? Bemoei jij je daar maar niet mee, maar blijf bij je potten en pannen, klonk het vermanend uit den mond der oude vrouw, die met haar gewonen ijver bezig was den wintervoorraad te verzorgen. Liesje moest haar steeds daarbij behulpzaam zijn „want zie je, mijn hartje, je moet hetlee- ren als toekomstige huismoeder!" Vandaag werd aan de oude noteboomen geweldig geschud en getrokken. Nelly en Liesje waren eenigen tijd getuigen geweest van het gespeel en gelach der dominees kinderen, die er een spelletje van maakten. Daarop begaven beide vriendinnen zich naar het prieeltje. Nauwelijks hadden zij plaats genomen, of de jonge freule begon ijverig aan het handwerkje, dat zij had medegenomen, te arbeiden. Ja, ik heb het erg druk, sprak Nelly tot haar viendin. Den vijftienden October is de bruiloft reeds, en dit hierbij wees zij op haar borduurwerkje heb ik tot zijn huwelijksgeschenk bestemd, doch het is nog lang niet gereed. Den vijftienden October herhaalde Liesje, in diep gepeins verzonken. Ja Ach, ik ben zoo bevreesd voor Army's toekomstig geluk! ging Nelly hoofd schuddend voort. Ik houd het er stellig voor, dat zij hem niet liefheeft. Neen, Lies je, geloof mij Het binnentreden der oude tante verhin derde haar voort te gaan. Wie is daar bij vader in de spreek kamer? vroeg Liesje, blijde dat zij aan het gesprek een andere wending kon geven. volgen en geen versterking, maar een noodlottige verzwakking van het Duit sche rijk zouden zien. „Zuiver zakelijke overwegingen heb ben ons de overtuiging geschonken, dat de inlijving of bijvoeging van in poli tieken zin aan zelfstandigheid gewende volken verwerpelijk is. Het Duitsche Rijk is ontstaan uit de gedachte van nationale eenheid, van nationalen sa menhang. Het heeft nationale elementen die het vreemd waren slechts langzaam en nog onvolkomen met zich versmol ten, en wij willen er ons noch door ge beurtenissen, noch door menschen, noch door gemakkelijk opgewekte stemmin gen toe te laten drijven, de groote grondlijnen van de rijksschepping prijs te geven en te veranderen, en het ka rakter van den nationalen staat te ver storen. Het spreekt vanzelf, dat het gebied, dat wij overeenkomstig onze vredes voorwaarden zullen ontruimen, geen bolwerk van onze tegenstanders raag worden, dat geen mededinger van Duitschland zich daar mag nestelen. De mogelijkheid mag niet bestaan, dat vijandige gevoelens van de bevolking zich uiten in vijandige handelingen, die den vrede en de veiligheid van deze grenzen zouden kunnen bedreigen. Dergelijke gevaren kunnen worden voor komen, en wij vertrouwen er op, dat het zal gelukken, geschikte en deug delijke middelen te kiezen en toe te passen. Daartoe kunnen wij echter we derom geen middelen rekenen die ons langs een omweg ten slotte toch nair inlijving zouden voeren. Wij allen zijn met heel het volk vast overtuigd, dat deze oorlog met een volledige overwinning van Duitsch land zal eindigen. Na zoo bewonderens waardige heldendaden, na zoo veel roem en zoo veel stil en met grootheid van ziel gedragen smart, zal het volk aan spraak mogen maken op een zegepriis, die, voor zoover dat nog mogelijk is, in evenredigheid is met wat het heeft gegeven. De hoogste zegeprijs zal nu altijd bestaan in het trots verworven bewust zijn, dat Duitschland ook een wereld van vijanden niet hoeft te vreezen, en in het voorbeeld van weergalooze kracht, dat ons volk aan de andere volkeren der aarde en aan toekomstige geslach ten heeft getoond. Het Duitsche volk kan echter slechts een vrede sluiten, die een vasten grond slag legt voor de strategische eischen voor de politieke en economische be langen van het land en voor de onge hinderde ontplooiing van zijn kracht en zijn ondernemingsgeest in het vader land en op de vrije zee. Wij koesteren het vertrouwen, dat het Uwe Excellentie met de grond wettelijk daartoe geroepen elementen zal gelukken, zonder mistasten, te zijner tijd en naar mate van onze overwin ningen in den oorlog een zoodanigen vrede te bewerken. Aan de „Tel." wordt uit Genève ge meld Voor de opening van den Rijksdag heeft de Duitsche Rijkskanselier een gewichtige, geheime conferentie gehou den met ministers, politieke leiders en invloedrijke personen, om de situatie uiteen te zetten en aan te sporen een verstandige bezadigdheid aan den dag te leggen. De conferentie was druk be zocht; tot de afwezigen behoorden Bas- serman en Tirpitz. De minister van financiën zette den genoodigden uiteen, dat de nieuwe bin- nenlandsche leening de Duitsche finan- cieele bronnen absoluut zal uitputten, Een vreemde heerik ken hem niet, antwoordde tante Mie. Plotseling liet ze van verbazing haar bril van den neus vallen Wat is dat? Is dat niet Sanna? die op weg is hierheen Sanna? riep Nelly uit, terwijl zij op sprong. Groote God, zou er iets gebeurd zijn Mevrouw de barones laat vragen, klonk het met een uitheemsch accent, toen de oude dienstbode het erf was opgeloopen, of de freule onmiddellijk bij haar wil komen. Om Gods wil, Sanna, wat is er voor gevallen? Moet ik bij mama, of bij groot mama komen? Bij mevrouw uw grootmama, natuur lijk antwoordde de oude vrouw, zonder Liesje en tante Mie een blik waardig te keuren. Mevrouw de barones heeft een brief met een doodsbericht ontvangen. Groote God, een doodsbericht Toch niet Army? Zeg mij, Sanna, wie is er overleden? Ik kan het u niet zeggen. Kom, Nelly lief, stel u maar gerust, sprak tante. Wanneer het een nabestaande was, zou SanDa hier niet zoo kalm staan. Wees bedaard, freule hernam de Ita- liaansche, met een bij zonderen nadruk op het woord „freule". Gravin Stontheim is overleden. Ik mocht het u hier eigenlijk niet mededeelen, vervolgde Sanna, met een geringschattenden blik om zich heenziende. Mevrouw de barones wil natuurlijk alle gebabbel vermijden, en hier Welnu, merkte tante Mie op, houd dat nieuws dan maar voor je. Wat kan het ons schelen, of die tante dood is. Ik heb met u niets te maken. Ik doe slechts wat mijn meesteres mij beveelt, zeide de oude Sanna op minachtenden toon. O ja, dat herinner ik mij nog wel van dat een vermeerdering na de uitgifte van schatkistbiljetten door de Reischs- bank een volledig failliet zal ten ge volge hebben en dat het daarom noodig is een eervollen vrede voor te bereiden. De kanselier coustateerde het grooter worden van de verschillende moeilijk heden en gaf den genoodigden den raad om hun invloed aan te wenden, ten einde in den Rijksdag en het land de oorlogzuchtige neigingen en de expansie politiek tegen te gaan en zorgvuldig vredesvoorwaarden voor te bereiden, die voor de Entente aannemelijk zouden zijn. Een diepen indruk maakte op de aanwezigen het rapport van Dernburg over de stemming in Amerika en an dere neutrale staten. Generaal von Moltke verklaarde, dat hij het volkomen met den rijkskanse lier eens was en voegde hieraan toe, dat alleen zij, die niet op de hoogte van den-toestand waren, konden hopen op de mogelijkheid, dat Rusland vol komen verslagen zou worden. Niettegen staande deze zoo gezaghebbende ver klaringen wenschte de conferentie geen motie aan te nemen, waarbij de Rijks dag geadviseerd werd, gematigdheid en bezadigdheid te betrachten. De rijkskanselier verklaarde hierop, dat, wanneer de meerderheid van den Rijksdag een onverzoenlijke en chauvi nistische houding zou aannemer, hij ontslag zou moeten nemen, daar hij niet de verantwoordelijkheid voor het noodlot van Duitschland wilde deelen. PlaatNciyk ^leuw§. Heusden 25 Aug. De heer van Alphen, hoofd der M.U.O.L. school alhier, slaagde heden te 's Hage voor de acte Duitsch zoodat hij thans alle, voor zijne funtie vereischte acten bezit. Zondag j.l. vierde de Moeder-Overste van het R. K Liefdegesticht haar gouden feest. Groot was de belangstelling ook van elders. Uit Rome werd haar door kardinaal Van Rossum, beschermheer van het Moederhuis te Tilburg, een prachtig souvenir gezonden. Werkendam. Naar we vernemen heeft de heer J. Schaddelee ontslag geno men als notabel der Ned. Herv. Kerk. /ialhiiix Hier worden pogingen aangewend om met steun uit de fondsen der „Eb", die thans jaar na jaar aangroeiden zonder dat er een bestemming ten alge- meenen nutte aan gegeven werd, te komen tot de oprichting van een motormalerij in onderling beheer. Ook wordt getracht op coöperatieven grondslag de leverantie van steenkolen aan ingezetenen op billijke voor waarden te verzekeren. We vertrouwen, dat autoriteiten wier medewerking onmisbaar is, van 't nut dier onderneming overtuigd zullen zijn. Besofjeil. Donderdag had N. S. 't ongeluk bij dn firma A. H. v. Schijndel onder den stanzmachine te geraken, waar door een lid van zijn rechterwijsvinger werd afgesneden. *ltcned<k ii-Langstraat. De hooi- handel gaat uitstekend. De commissionairs koopen druk en de prijs staat hoog. Men besteedt voor het goede hooi f 24 f 25, afwijkende soorten f 18 f 22 en schraal pershooi f 15 16, alles per f 500 kg. aan boord of in de pers. Herpt. In de Maandagavond gehouden vergadering van den raad dezer gemeente is met algemeene stemmen tot hoofd der openbare lagere school benoemd de heer Ceelen, wonende te Heusden, en onderwijzer aan de openb. school te Hedikhuizen. De handboogschutterij Ons Genoe gen" alhier behaalde j.l. Zondag op het nationaal concours te Tilburg den 2en prijs. kaatsheuvel Voor den landstorm- jaarklasse 1913 hebben zich 21 en voor de jaarklas3e 1914 18 landstormplichtigen aan gegeven. Wegens de duurte van levensmidde len, tengevolge van de tijdsomstandigheden, heeft de schoenfabrikant V. R. alhier be sloten, om het loon van zijn personeel met 50 cent per dag te verhoogen. Mocht dit tot voorbeeld dienen voor velen. In den nacht van j.l. Zaterdag op Zondag werden bij H. M. te Loonschen- dijk circa een 20-tal kippen ontvreemd. Hier en daar zijn nog overblijfsels gevonden. Van dader(s) natuurlijk geen spoor. Het wordt den laatsten tijd op dat gebied meer dan erg. Het ware te wenschen dat het de politie gelukte daar toch spoedig een einde aan te maken. Raatiisdoiik. Met genoegen deelen wij mede, dat de heer J. N. van Dongen alhier, op de voordracht staat voor hoofd der school te Herpt. Onze vroegere dorpsgenoot H. Jans- sens is weder in Oost-Indië aangekomen en geplaatst te Frenkaleng (Oost-Java.) Bij het slootje springen brak het zoontje van H. Bouwens den arm, dien dr. Smits verbond. De heer M. A. Zwets ontmoette te Vianen een persoon, die van zijn broer te Werkendam een fiets verduisterd had. Aan de politie overgeleverd, bekende de man reeds 8 rijwielen verduisterd te hebben. Een langdurig kosteloos logies staat hem zeker te wachten. Spaarbank over Juli 1915 postkan toor R'veer. Ingelegd f 7993,82. Terugbet. f 7820,31^. Laatste boeknummer 5533. Ween. Naar men verneemt is het fanfarecorps „Wilhelmina" alhier, uitge- noodigd ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. Koningin Wilhelmina, welke door de militairen te Andel op feestelijke wijze'zal herdacht worden, aldaar's avonds een concert te geven. Wfjk. Mej. C. W. Waiboer, onder wijzeres alhier, behaalde 1.1. Donderdag te 's Gravenhage de akte voor Fransch. Wij feliciteeren haar met dit succes. Dinsdag 24 Augustus zijn voor den landstorm, jaarklasse 1915, zever personen uit deze gemeente te 's-Hertogen bosch in gelijfd. Kalt-lioiumel- Was de aanvoer van veulens op de gehouden veulenmarkt be trekkelijk klein, er heerschte toch een le vendige handel en flinke prijzen werden besteed. Veulens van 2 a 3 maanden werden verhandeld voor f 160 tot f180, terwijl wij ook veulens van een jaar voor f 26Ö tot f 350 zagen verhandelen. Vergadering van den Raad der Gemeente Meeuwen. (Vervolg van het verslag van de raadsvergadering van Genderen.) 3. Onderzoek van de geloofsbrieven van de op 29 Juni j.l. gekozen Jeden van den Raad, de heeren J. v. d. Heuvel en G. v. d. Beek L.Gzn. De Voorzitter deelt mede dat zijn ingekomen: a. Een adres van eenige kiezers houdende verzoek om vernietiging der candidaatstel- ling van G. van der Beek op grond van de overweging, dat in Genderen 2 personen wonen, die den naam G. van der Beek dragen, n.l. G. van der Beek L.zn. en G. van der Beek L.Gzn. b. Een schrijven van de vier kiezers, die de candidatenlijst van G. van der Beek hebben onderteekend, waarin zij mededee len vernomen te hebben, dat enkele kiezers in de gemeente niet weten wie G. v. d. Beek is, die bij enkele Candida, itstelling op 29 Juni j.l. is gekozen en zich dientenge volge gedrongen gevoelen mede te deelen, dat bedoeld is G. van der Beek L.Gzn. De stukken bovenbedoeld worden met de ge loofsbrieven ter fine van onderzoek en advies gesteld in handen eener commissie, bestaande uit de heeren B. de Graaff, W. G. Branderhorst en J. J. van Gorkum, waarna de vergadering wordt geschorst. De heer B. de Graaff, na heropening der vergadering namens de commissie belast met het onderzoek der geloofsbrieven ver slag uitbrengende, zegt, dat de geloofsbrie ven in orde zijn bevonden en de commissie vroeger, antwoordde tante Mie, haar vijan din met een doordringenden blik aanziende. Ik ga een eind weegs met je mee, zeide Liesje tot haar vriendin, die zich ijlings tot vertrek gereed had gemaakt. Uit de houding der beide oude dienst boden was duidelijk op te maken, dat een lang gesmoorde veete op het punt stond los te barsten. Wat bedoelt ge met die woorden? vroeg Sanna toen zij alleen waren. Wat ik bedoel Wat ik bedoel Wel, moet ge dat nog vragen Uw geheele gelaat bewijst mij, dat ge 't nog zeer goed weet. Uw geweten zal het u herinnerd hebben; als ge er ten minste zoo iets op nahoudt. O misericordiariep Sanna uit. Dat heb ik er nu van, dat ik zelve hier heen ben gekomen! Mijn meesteres heeft wel ge lijk, dat zij mij altijd verbiedt, mij met dat plebaglio miserabile in te laten. Wat uwe barones zegt, laat mij al even koud als uwe Italiaansche scheld namen. Maar één ding wil ik u zeggen, nu ik u dan toch eindelijk eens onder mijn oogen heb, waarnaar ik zoo lang reeds heb verlangd. Gij en uwe barones hebt een zonde op het geweten, die ten hemel schreit. Eén is er, die weet, waarom een jong leven tevroeg is heengegaan. God is lank moedig, doch laat zich niet eeuwig bespot ten. lederen avond bid ik Hem, dat Hij mij nog eens den dag moge doen belevea, waarop ik het uw trotsche meesteres in het aangezicht zal kunnen slingeren, dat zij een Cielokrijschte de Italiaansche woe dend. Dat menech is krankzinnig! Het verwondert mij, dat zij niet zegt dat wij dat hoogmoedige schepsel vermoord heb ben! Dat kan ik met het volste recht ver klaren! hield tante Mie vol. Wat een onbeschaamdiieid! Wilt gy eenparig voorstelt de beide gekozenen J. v. d. Heuvel en G. v. d. Beek, met wien niemand anders dan G. v. d. Beek L.Gzn. bedoeld is, als leden van den Raad toe te laten. De heer Smits zegt dat op de ingeleverde candidatenlijst geen „L.Gzn" achter den naam „Van der Beek" vermeld staat, zoo dat niemand kan weten wie hier bedoeld is, wijl er 2 personen zijn, die dien naam dragen, en op de kiezerslijst achter den naam van een hunner „L.Gzn" vermeld staat. De heer De Graafl antwoordt den heer Smits, dat het toch niet twijfelachtig is, wie met „G. v. d. Beek" is bedoeld en dat temeer niet, nu bovendien de kiezers, die de candidatenlijst onderteekenden, ter zake zich nader hebben verklaard. De Voorzitter deelt mede, dat hem bij de inlevering van de candidatenlijst uit drukkelijk gezegd is, dat is bedoeld Gijs- bert van der Beek L.Gzn. De kiezer die de candidatenlijst inleverde heeft bovendien gevraagd of het noodig was, dat achter den naam van den candi- daat „L.Gzn." werd vermeld, op welke vraag spreker zelfs aan den anderen G. v. d. Beek niet denkende, onder opmerking: „iedereen kent toch den candidaat wel" ontkennend heeft geantwoord. Met betrek king tot de ingekomen en thans tegen de toelating van G. v. d. Beek geopperde be zwaren. zegt spr. dat de kiezers bezwaren kunnen indienen bij caudidaatstelling of stemming, wanneer er gehandeld is in strijd met de wet, maar waar het de toelating betreft van een gekozene hunne bemoeie nissen hebben opgehouden eD het voor den Raad, in deze alleen competent, alleen de vraag is: hoe wordt de wil van de kiezers werkelijkheid Is die wil duidelijk, is er niet gehandeld in strijd met de wet en is de Raad vol komen overtuigd omtrent den persoon van den candidaat, dan zal toelating moeten volgen. Wien de kiezers gewild hebben is duidelijk, het is bij de candidaatstelling gezegd en later, toen verluidde dat er eenige oppositie kwam, schriftelijk bevestigd. Ge heel anders ware het geval als de candi daatstelling door eene stemming ware ge volgdimmers de mogelijkheid ware dan niet uitgesloten geweest, dat iemand, op G. v. d. Beek stemmende, in de overtuiging leefde, daarmede te hebben gestemd op G. v. d. Beek L.zn. en waar de stemming geheim is, zoude een onderzoek naar den wil der kiezers uitgesloten geweest zijn. Maar ook dit is bij een candidaatstelling niet het geval, omdat daarbij van geen ge heim sprake is. Wat betreft een beroep op de kiezerslijst, waarin de gekozen| verklaarde wordt aan geduid als G. v. d. Beek L.Gzn. gaat niet op. Immers, de kiezerslijst is ten opzichte van de aanduidi g van een candidaat niet bindend, anders was het niet mogelijk om bijv. een 24-jarige, wiens naam op die lijst niet kan voorkomen, candidaat te stellen. Maar afgezien van alle overwegingen, wenscht spr. de vraag op den voorgrond te stellen: is de Raad in zijn meerderheid overtuigd, wie met G. v. d. Beek is be doeld. Twijfelt men daaraan niet, men late G. v. d. Beek L.Gz. toe, maar in het tegen overgestelde geval beslisse de Raad tot zijne niet-ioelating. De heer Smits zegt, dat de verklaring van de kiezers, als te laat ingekomen, bui ten beschouwing moet blijven. Niemand verder het woord verlangend wordt tot stemming overgegaan en besloten le tot toelating van J. v. d. Heuvel, met alge meene stemmen; 2e tot toelating van G. v. d. Beek L.Gzn., met 4 stemmen. Tegen stemde de heer Smits, terwijl de heeren L. P. Brander horst en L. v. d. Beek zich van stemming onthielden op grond van het bepaalde bij art. 46 der gemeentewet. 4. De Voorzitter herinnert er aan, dat in de vergadering van den 29sten Juli 1914 3 personen zijn aangewezen, die zouden worden uitgenoodigd het straatje gelegen tusschen de woningen van de Wed. A. Branderhorst en A. v. d. Heuvel op de verkoopwaarde te schatten. Deze schatters hebben thans medegedeeld, dat zij de waarde hebben bepaald op f 200,welk cijfer wordt verkregen door den grond zijnde 280 vierkante Meter te verkoopen tegen soms beweren, dat wij haar vergiftigd of geworgd hebben? Het was juffer Lisette's eigen schuld, dat zij stierf. Waarom moest zij zich verbeelden, dat de baron met haar zou trouwen? Waarom knoopte zij een liefdesverbintenis aan boven haar stand? Zulk een voornaam heer ziét wel meer dan één mooi meisje. Zoo, wilt |gij baron Frits nu ook nog belasteren? riep tante Mie met steeds stij genden toorn uit. Zij waren eerlijk met el kander verloofd, en zij zoude zijn vrouw geworden zijn, hadden niet valsche ellen delingen, erger nog dan roovers en moor denaars, hen wreed van elkander gerukt. Doch de wraak is niet uitgebleven. Wat is er van de nazaten der eerst zoo trotsche Derenbergs geworden? Tante Mie klonk de angstige stem van mevrouw Erving uit het venster. Ik kom direct, Mina! Jij weet, wij oudjes praten graag over lang vergeten dingen, vooral als wij elkander in zulk een langen tijd niet gezien hebben, als Sanna en ik. Met deze woorden ging zij het huis bin nen, zonder haar vijandin met een groet te verwaardigen. Een paar dagen waren inmiddels ver- loopen. Vlijtig had Liesje tante Mie ter zijde gestaan en meer dan in de laatste dagen het geval was geweest, had thans haar heldere lach door het huis weerklon ken. Met innige tevredenheid sloeg tante die verandering gade. „Zij is in den strijd overwinnaar gebleven" dacht de goede ou de, en het beeld van anderen, dien blon den, flinken jongen handelsman, stond haar voor den geest. Het middagmaal dampte reeds op de tafel en Liesje snelde naar buiten, haar vader tegemoet, zonder te bemerken, door; wien hij vergezeld was. Goeden morgen, papaatje! riep zij vroolijk, wat hebt u voor mij meegebracht? Toen eerst bemerkte zij dat de jonge Selldorf achter haar vader stond. Hij had zijn hoed afgenomen en zag hem smeekend aan. Tot van avond, waarde Selldorf! Waar is je moeder, Liesje? vervolgde hij tot zijn dochter, nadat zijn jonge vriend zich na een eerbiedigen groet verwijderd had. Ik moet haar spreken. Maar, Frederik, de soep! riep tante Mie uit de keuken. Dat is waar ook nu, dan naden eten Gedurende den maaltijd gaf de fabri kant blijk van groote verstrooidheid. Dan lachte hij, dan weer keek hij zijn dochter met ernstige, bijna treurig e blikken aan. Toen de maaltijd geëindigd was, begaf hij zich met zijn vrouw en de trouwe Marie in de huiskamer. Liesje wandelde in den tuin op en neer en zette zich ten slotte, het hart vervuld van een bang voor gevoel, op de steenen bank onder het raam neder. Daar binnen werd druk gesproken en eindelijk hoorde zij tante Mie zeggen: Neen, Frederik, dat ééne moet je mij beloven; als. zij niet wil, tracht haar dan niet te overreden, want „met een gedwon gen echt gaat het altijd slecht." Dat spreekt van zelf, antwoordde haar vader. Maar men kan haar toch ten minste de voor- en nadeelen onder deoogen brengen. Het jonge meisje werd plotseling doods bleek. Zouden haar ouders het dan goedvin den, dat zij den onden molen, waar zij was geboren en opgevoed, moest verlaten om een vreemden man te volgen, ver van allen die haar lief waren geworden (Wordt vervolgd -

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1915 | | pagina 2