Over de beschieting van de Belgi sche kust verneemt „de Tel." het vol gende De Duitsche stallingen aan de Bel gische kust beginnen te Middelkerke en loopen tot voorbij Westende, waar zij aan de Belgische stellingen te Lom- bartzijde, aan deze zijde van de IJser, grenzen. Op de e stellingen van de Duitscbers had de Belgische artillerie van de landzijde en het Engelsche vlootgeschut van de zee uit, het ge munt. Uren daverde het kanongebulder over Vlaanderen en vooral dat van de schepen trok de aandacht, door het aanhoudend gerommel, dat geen oogen blik scheen te worden onderbroken. De posities te Westende en te Mid delkerke, benevens die in de gehuch ten langs de kust. zooals Raverszijde en Slijkbrugge, kregen een regen van granaten. Bij vroegere beschietingen was reeds veel verwoest. Sommige ge bouwen, die tot militaire doeleinden worden gebruikt, hebben du ook veel geleden en vooral de loopgraven had den het zwaar te verantwoorden. Er is weer heel wat naar toe gesleept voor de herstelling. Ook op Ostende werden eenige pro jectielen gericht. Het was geen bom bardement van de stad, maar van ee i deel der havenwijk en de electrische centrale. 1 e meeste schade werd ver oorzaakt aan het havenstation dicht bij zee en aan den vuurtoren. Naar het aantal slachtoffers moeten wij natuurlijk raden, maar het is be kend, dat er talrijke gedoode soldaten en militaire arbeiders in de duinen begraven zijn en veel gewonden te Ostende, Brugge en Turnhout zijn aan gekomen. Tal van gewonden, die te Ostende lagen, hebben zich naarBlan- keuberghe begeven. Albert Edward Allen, soldaat in het 25ste bataljon van het Middlesex-regi ment, heeft niet minder dan zes broe ders verloren in den oorlog en hij be vindt zich zelf gewond in het hospi taal te Hornc urch. Hij is de eenige mannelijke overge blevene; hij heeft nog drie zusturs van wie er twee aan de Dardauellen als pleegzuster gewond zijn. De onders leven in Cornwall. Niet alleen onder het publiek, maar ook in officieele kringen constateerde de Berlijnsche correspondent vaD de N. Y. World Woensdagavond de hoog ste spinning, in de stellige verwach ting van sensationeel nieuws over generaal Von Hindenberg's operatien tegen het groote Russische leger bij Wilna. Van uur tot uur hoopt men op de binnenkomst van het bericht, dat de omsingeling van het Russische leger is voltooid. Da Russen doen wanhopi ge pogingen om althans een stuk hun ner legermacht en een deel der artil lerie te redden. Het is een wedloop tusschen de Russen om de kleine, nog open ruimte te bereiken en de Duit- schers, die de opening voordien willen sluiten. Reeds Maandagavond te 9 uur zou den Duitsche patrouilles de eenige spoorlijn, die den Russen overbleef, hebben bereikt en plaatselijk vernield. Indien dit juist blijkt, zouden de Russen inderdaad in een zeer critieke positie verkeeren, die de vergelijking met Sedan zou rechtvaardigen. Over de sterkte van het met om singeling bedreigde Russische leger doen zeer uiteenloopende schattingen de ronde. Maandag sprak men van zeven legercorpsen, hetgeen 200.000 man zou wezen. Later noemde men reeds 10 a 12 corpsen en enkelen noemden heden een sterkte van 400.000 man. nelboring behulpzaam waren, on twee passagiers van de tram, die in het gat viel. Er waren 78 menschen in de tram, en de passegiers werden door een paniek aangegrepen. Zoo waren er 10 vrouwen, die met haar bloote han den de ruiten stuk sloegen, om uit den wagen te kunnen komen. Op bet oogenblik, dat het ongeluk gebeurde, was de straat vol menschen. Dat het aantal slachtoffers nog niet veel grooter is, moet worden toege schreven aan het feit, dat hoewel de straat inviel, de trottoirs terzijden van het gat het uithielden, zoodat slechts weinig wandelaars in de opening ver dwenen. Brandweerlieden lieten zich aan tou wen naar beneden zakken en brachten de gewonden boven. De aannemers, die het werk der tun nelboring uitvoerden, ontkenden, dat er een overmatige lading dynamiet was gebruikt. Zij beweren, dat een groot rotsblok tegen het draagwerk, waarop de straat- vloer rustte, geslingerd was, waardoor dat steunwerk werd weggeslagen. Er werkten meer dan 70 arbeiders in de tunnelmaar de meesten waren tot op veiligen afstand teruggegaan voordat de dynamiet tot ontploffing werd ge bracht. PiaatMeiyk nieuws. In een telegram van de Times uit Petrograd dd. 20 September staat o.m. het volgende te lezen Wat den algemeenen toestand be treft, niettegenstaande de dapperheid van de westelijke Russische legers, worden de terugtochtlinies dagelijks nauwer. De ruimte tusschen de vijan delijke colonnes en de Polesische moe rassen worden gaandeweg kleiner, en wij moeten niet blind zijn voor het feit zulks de taak van den generalen staf in verband met den terugtocht in hooge mate ingewikkeld maakt en waarschijnlijk de verklaring vormt van de langzaamheid van de bewegingen der Russen. De Times neemt deze uitlating als tekst voor een hoofdartikel, waarin de toestand van Rusland verre van roos kleurig wordt voorgesteld en op grond daarvan de wenschelijkheid van een algemeenen dienstplicht in Engeland betoogd. De politie te New York rapporteert dat 7 menschen zijn omgekomen en meer dan 50 ernstig gewond tengevol ge van een dynamietontploffiug bij het horen van een tunnel voor een nieu wen ondergrondschen spoorweg. Een tram, die juist boven de plek der ont ploffing was, en verscheidene voetgan gers, vielen in het gat. Onder de doo- den zijn vyf arbeiders, die by de tun- Heusden 25 Sept. Gisterenmiddag passeerde zeer hoog over onze Gemeente in Zuid-Westelijke richting een vliegmachine. Aan de tramhaven kreeg J. van Beijnen bij het losse een bak met 200 kilo grint op zijn lichaam. Deerlijk verminkt werd hij per brancard naar het ziekenhuis vervoerd. Werkendam. Naar wij vernemen, heeft de heer C. de Boon, zijn ontslag ge nomen als Kerkvoogd der Ned. Herv. kerk alhier. Door de drijvende bioscoop Alham- bra zou Donderdag gewerkt worden, vol gens verspreide programma's. Velen gingen naar den Sasdijk, waar bleek, dat men een vergeefsche reis had gedaan, omdat de di rectie vergeten had vergunning te vragen. Aalst. Waren de inwoners alhier reeds verblijd, dat alhier een telefoon met spreekcel zou worden opgericht, thans ver neemt men dat het gemeentebestuur het plan heeft dit uit te stellen tot het voorjaar. Beneden-Langstraat. Het fruit valt dit jaar een en al mede. Vooral van appels is er een groote opbrengst. Wel jammer echter, dat het met den handel niet erg vlot. Men besteedt voor het mid- delvroeg fruit slechts f 2 a f 3 per H.L. Late zure appelen worden thans tot f 4 per H.L. gekocht. BeSO(jen. Vrijdag viel nabij de Haven een paard, behoorend bij de alhier ingekwartierde soldaten, plotseling dood neer. Zondagmiddag werd de milicien T. D* bij een voetbalwedstrijd zoodanig tegen zijn been geschopt, dat geneeskundige hulp noodig bleek. Een zekere H. S. legde 't eerste verband aan, daarna werd hij naar huis vervoerd. Gameren. Woensdagmorgen kwam alhier de tijding, er komen militairen voor een paar dagen ter inkwartiering. De jeugd was in de wolken en het schoone geslacht kon over dit bericht zich niet genoeg uiten. Den soldaatjes werd dan ook een hartelijke ontvangst bereid. Den eersten avond gaf het militair muziekgezelschap, met mede werking van de leden der fanfare alhier, een concert in de buitenlucht. De militairen welke over de roijale behandeling niet wis ten wat ze wederkeerig zouden doen, be reidden zich voor een muzikale wandeling door 't dorp te doen, dat Donderdagavond plaats had. Telkens was er een ongekende .nenschenmenigte op de been. Bij het ver trek, Vrijdagmorgen mankeerde van de dorpelingen haast niemand een hartelijk vaarwel aan de soldaten toe te roepen flerpt. De vereeniging tot verbete ring van het geitenras „Ons Belang" al hier, heeft een prachtigen raszuiveren stam- boekdekbok „Herman III'' aangekocht. Naar wij vernemen zal, met het oog op het belang, dat de arbeiders- en kleine burgerstand heeft bij het bezit van een goede melkgeit, de dekbok ook ter beschik king worden gesteld van belangstellenden in de verbetering van het geitenras van elders, tegen een dekgdd gelijk aan wat de leden der vereeniging betalen. Naar wij vernemen ontving de ver eeniging tot verbetering van het geitenras alhier, een Provinciale subsidie van f 17,10. De Raad dezer gemeente verleende een subsidie van f 15,—. Baatsheuvel. Deze week zijn bij verschillende menschen aan den Loonschen- dijk appelen en peren ontvreemd. Totnog toe geen spoor van de daders. Een ver scherpt politietoezicht was hier niet mis plaatst, te meer daar het den laatsten tijd zoo veelvuldig voorvalt. Baauisdonk- Op de gisteren te Oosterhout gehouden keuring werd goedge-1 keurd de li-jarige springstier van den landbouwer W. de Wit, alhier. Sprang;- J-l. Woensdag is alhier een christelijke militaire jongelingsvereeniging opgericht. Het bestuur is uit de navolgende heeren samengesteldJ. de Wilde, Voorz Van der Meer, Secretaris, Lijoklema, Pen ningmeester. De vergaderingen zullen in de Consistoriekamer van hst Ned. Herv. kerkgebouw gehouden worden. J.l. Zaterdagavond werd in de Be- soijensche steeg alhier, een militair door een burger met een mes een diepe snede toegebracht Naar men ons mededeelde, is spoor vermoedelijken dader op 't As. Donderdagavond half zeven, zal in het militair tehuis, door de militairen een voordrachten uitvoering gegeven worden. Zoover de ruimte het toelaat, hebben ook de burgers vrijen toegang. Ai*y hoeve-Cappel Naar wij ver nemen, is in deze gemeente een circus aan gekomen, dat hier eenige keerpn zal spelen. Een en ander tot ontspanning voor de militairen. De Belgische familie, die alhier nog steeds woonachtig is, was voornemens naar haar land terug te keeren. Door ongunstige berichten uit patria, is zij alsnog besloten hier te blijven. Aeen- De heer B. van Wijk, sedert Juni wonende alhier, werd gisteren door den Raad tot onderwij er aan de openbare school alhier benoemd. Tot onderwijzer en hoofd van het herhalingsonderwijs werd benoemd de heer P. Weeda en tot onder wijzeres mej. M. van Kraanen. Donderdag werd alhier ter aarde besteld de oudste inwoner dezer gemeente Jacob Vos. De overledene bereikte den respectabelen leeftijd van 90 jaar en 8 maanden. Door het telefoonkantoor alhier zijn over de maand Augustus behandeld 75 telegrammen, waarvan 32 werden ontvangen en 43 zijn verzonden. Wijk. Bij Koninklijk besluit van 20 Aug. 1915, No. 55 is aan een aantal gemeenten een zeker bedrag toegekend, teneinde de ambtenaren van het hulptele- graaf- en telefoonkantoor die van 31 Juli tot en met 31 December 1914, buitenge wone diensten hebben bewezen een ver goeding te verstrekken, waaronder ook deze gemeente valt. Als een zeldzaamheid kan worden gemeld, dat een appelboompje bij A V. te Aalburg, voor de tweede maal van dit jaar bloesem draagt. Zaliboitllliel. Op de Donderdag ge houden najaarspaardenmarkt was de aan voer belangrijk lager dan vorige jaren en bedroeg slechts 281 paarden, waarbij 64 veulens. Er heerschte, met uitzondering van de lux -paarden, een matige handel met dalende prijzen. Naar vol-jarige luxe paarden was veel vraag. Besteed werd voor: luxepaarden f 600 tot f 750, werkpaarden f 300 tot 550, 2-ja- rige f 350 tot f 500, 1^-jarige f 350 tot 700, veuler f 250 tot f 400, hitten f 160 tot f 260. Burgerlijke Kiand. Almkerk, van 922 September. Getrouwd: P. van Wijk, 28 j. en Z. K. Sterrenburg, 27 j.; J. Alblas, 54 j. en D. Koekkoek, 49 j. Geboren: Johannes, z. v. Elizabeth Daim Johanna Adriana, d. v. A. Kant en W. A. Lagrouw Cornelis Teunis, z. v. C. T. van Herwijnen en T. van Oudheusden; Johanna, d. v. W. van Varik en P. den Bok Cornelia Eliza beth, d. v. H. Nieuwenhuizen en E. A. van OudheusdenMarinus, z. v. A. W. van Honk en H. Pullen Anneke, d. v. B. Geerts en W. H. van Oud heusden. Overleden Berbers, de Koning, 54 j. Wijk c.a., van 17 tot 23 Sept. Geboren: Josina, d v. J. H. Vos en Chr. Naaijen Gerrit, z. v. G. van Kapel en G. Schouten. Overleden: A. Bax, 68 j. Kantongerecht lleusden. Uitspraken van 23 September 1915. Overtreding visscherijwetJ. v. H., te Herpt en G. v. B., te Hedikhuizen, terug aan de ouders zonder straf en hengel verbeurd verklaard. Openbare dronkenschap H. A. S„ te Heusden, (le herh.). 3 d. hecht.M. v. d. B., te Heusden en P. A. v. d. P., te Hank, ieder f 10 of 3 d. StraatschenderijC. v. d. Loo, te Heusden, vrijspraak. Valsche naam opgeven P. J. van H., zwervende, vrijspraak. Strooperij J. V., te Dussen, f 3 of 2 d. Vee laten op hooiland: J. d. V., te Vlijmen, f 3 of 2 d. Niet uitvliegend pluimgedierte laten loopen op bezaaiden grondH. C. K., te Wijk, f 3 of 2 d. Loopen op hooilandM. J. van M., te Bokhoven en L. J. v. d. O., ieder f 3 of 2 d.A. van T., te idem, f 1 of 1 d. Rijoon over eens anders grondH. v. d. W., te Vlijmen, f 1 of 1 d. Rijden met vuile wielen, G. P., te Sleeuwijk, f 1 of 1 d. Rijwiel zonder licht: J v. d. S. en T. B., te Werkendam, ieder f 3 of 2d Landbouw en Veeteelt. Geitenfokvereenigingen. Men schrijft lil de Baronie van Bre da aan „De Tijd": Wie 't laatst lacht, iacht het best 1 Wat is er intertijd toch gelachen om onze geitenfokvereenigingen Tot zelfs de wanden van 's lands vergaderzalen hebben ervan gedaverd. Wij lieten de lachers begaan en nu zij uitgelachen zijn, beginnen wij. Vier zes jaren hebben die gesma de vereenigingeu gewerkt. En laten wij nu eens zien, wat zij hebben gepres teerd. Toen was de arbeidersstand in het bezit van geiten, van wie niemand kon zeggen tot wat soort zij behoorden. Thans wijst de arbeider n met trots op zijn rasgeit. Toen de geiten, die z'n hoogst een uielkopbrengst hadden van 2 2x/a liter per dag. Thans idem dito van ongeveer het dubbele. Toen werden de pasgeboren geiten verkocht voor tien heele centen per stuk. Thans voor 2 3 gulden. Toen gold het voor een wondergeit, die 20 gulden opbracht. Thans bood men op de jongste ten toonstelling voor een bekroond exem plaar (tevergeefs) zestig gulden. Toen algemeen de klacht: voor de boeren wordt alles gedaanstieren aan geschaft, hengsten, enz. en voor den arbeider niets. Thans de algemeene opinie in vele arbeidersgezinnen: Wat'n weldaad zijn die fokvereenigingen En daarom nu lachen wij. Keuring van merrieveulens. Dit jaar zullen er weer keuringen van merrieveulens gehouden worden, waarvoor zijn uitgeloofd voor elk der 10 keuringsplaatsen 9 onderhoudsbij dragen ieder groot 40 gulden. De keuringen zullen plaats hebben te Oss 4 October, 's Bosch 5 October, Ginneken 7 October, Mill 8 October, Eindhoven 8 October, Ossendrecht 11 October, Steenbergen 12 October, Ze venbergen 15 October, Heusden 18 Octo ber, Almkerk 19 October. De veulens moeten zijn geboren in 1914. De dieren moeten in het district verblijven waar de bijdrage is toege kend en voor de fokkerij gebezigd wor den. Zij moeten jaarlijks op de voor keuringen worden voorgebracht Binnenland. De „Koningin Emma" van de Stoom vaartmaatschappij Nederland is onder de Engelsche kust op een mijn ge- loopen, door de ontploffing werden ruim 1 en 2 zwaar beschadigd zoodat deze volliepen. Hoewel het stoomschip drijvende bleef, werden de passagiers door tehulp snellende schepen over genomen. De Kapitein trachtte het schip op een bank te zetten. De „Koningin Emma" had ruim 100 passagiers aan boord. Woensdagavond berichtte een draad loos telegram, dat het schip gezonken was. De bemanning is gered. Naar aan de „Tel." wordt medege deeld, zijn het schip en de machine rieën van de „Koningin Emma" ge- j taxeerd op f 2.151.000. Daar het schip niet tegen molest is1 verzekerd, kan de directie geen schade reclameeren. Men meldt uit Amsterdam aan de „N. R. Ct.": De directie van de Stoomvaart-maat- j schappij Nederland heeft direct Dirk- j zwager's Berging Maatschappij uitge noodigd, een onderzoek in te stellen naar de Koningin Emma. Daartoe ver trekt de sleepboot Schelde, van de Intern. Sleepdienst-Maatschappij, met het noodige duikermaterieel derwaarts.1 Uit Amsterdam meldt men aan de „D. Ct.": Tegen half twaalf kwam het stoom schip „Maasstroom" van de Holland- sche Stoomboot Mij. voor den wal. Aan boord kwam een gedeelte van de bemanning van het stoomschip „Ko ningin Emma" van de Maatschappij Nederland dat Woensdag in de Noord zee voor de Theemsmond op een mijn geloopen was. Voor het schip gemeerd lag zag men Javanen en Chineezen nog met reddingsgordels op het achter dek. Niemand mocht aan wal. Een bootje van de Maatschappij Nederland kwam langszij van den zeestoomer om de zeelieden 63 in getal over te brengen naar de etablissementen der Mij. aan de Ykade. Op dien overtocht waren we in de gelegenheid vaneukelen dier schipbreukelingen mededeelingen om trent den ramp aan hun schip over komen, te vernemen. Woensdagmorgen had men te vijf uur Deal verlaten. Het weer was zeer kalm toen plotseling ongeveer 10 uur een zware doffe slag vernomen werd en het geheele schip trilde. Iedereen begreep dadelijk wat er gebeurd was en dit is misschien wel oorzaak ge weest dat geen paniek ontstond. De noodige bevelen werden gegeven tot het verlaten van het schip, terwijl ge seind werd om hulp. Weldra daagden van verschillende zijden handels- zoowel als oorlogssche pen op. Voornamelijk werd de hulp aanvaard van enkele Eogelsche torpedojagers en de Nederlandsche stoomschepen „Bata vier IV" en „Maasstroom" en later van de „Kambangan", een van de vracht schepen van de Mij. „Nederland", even eens op reis naar Amsterdam. De «Ko ningin Emma",;hoewel uiterlykniets te zien was begon langzaam voorove te ga. n. De kop dook hoe langer ho dieper- maar het schip bleef voorloopi drijven. Een gedeelte van de bemai ning ging terug aan boord, toen blee dat het schip bleef drijven. De mach nes bleven mot volle kracht door wet ken. Het volledige machinekamerpej s meel heeft toen weer dienst godaar In den middag moest het stoome worden gestaakt omdat toen de schroe ven boven water kwamen en het schi maakte toen reeds slagzij. Het schi werd toen gedeeltelijk weer veriater De machines werden daarna gestopt ook die van het electrisch licht Tegen zes uur keerde weermaehin< personeel waaronder de hoofdmachinij terug. Chineesche stokers gingen no een ketel opstoken om weer opnies1 te beginnen met pompen. Om acht uu moest men deze laatste poging oj geven omdat het verblijf aan boor onmogelijk werd. Intusschen waren d meeste passagiers op de „Kambangan verzameld op enkele uitzonderinge na. Een paar gingen naar Londen, hel zij aau boord van „Batavier", hetz met een Eugelschen torpedojager. D passagiers hebben niets anders ine kunnen nemen dan in een handkoffertj gaat. Voornamelijk waren dit natuui lijk voorwerpen van waarde en wa toiletbenoodigdheden. Ook de bemar ning heeft alles in den steek gelater De officieren en machinisten die w dan ook spraken hadden zoowat alle verloren. Woensdagmorgen vroeg is het s. Caledonian van Huil te Rotterdar aangekomen met twee leden van d bemanning van den Katwijkschen log ger KW. 171. Het waren Arie Ros en Dirk de Mo twee 13-jarige jongens uit Katwijk. Zoodra wij hiervan hoorden, aldu de Maasbode, zijn wij er op uitgetrok ken om meer bijzonderheden aangaar de het vreeselijke drama, dat zich aai boord van den logger heeft afgespeelc te vernemen. Arie Ros, die tusschen twee haakje ons absoluut niet krankzinnig blij iel vertelde ons het volgende, waarvan hi ooggetuige was geweest Wij waren met 13 man van uit Kat wijk zee ingetrokken, toen op eei Zondagavond Arie Vlieland zeide, da hij den H. Geest in zich voelde; hi was een uur dood geweest en had toe: de H. Geest gezien. Gedurende eei viertal dagen is hij toen aan het vei tellen geweest over God, en allerle zaken, die in den Bijbel staan. Zoo langzamerhand, aldus onze zegs man, voelden we allemaal zoo iets raar in ons opkomen. Een zekere Klaas Kuyt is op eei avond, den juisten datum kon hi ons niet noemen wel een uur lan| aau het dansen geweest en heeft ziel allerzonderlingst gedragen. Vlieland zei, dat Kuyt er om lachti en niets gaf om de zedepreeken vai Vlieland. Tegen de morgen heeft de beman ning zich woedend op Klaas Kuyt,di op het achterdek stond, geworpen ei hem over boord gegooid. Den avond van dien dag is een ze kere Piet van Duin, ook een Katwij ker, naar beneden gegaan en wilde zoo vertelde Ros verder, mijn vader t< lijf. Hij greep hem bij de keel en wild' hem wurgen, doch mijn vader duwd hem in de hoek, waar hij hard gin zitten schreeuwen en zich als een gel aanstelde. Hij werd toen door de be manning onder de bank getrapt, om dat hij ook van den duivel bezetei was. Men is teen schoppen en stokkei gaan halen en daarmee ging men hen te lijf. Een ijzeren schop werd dubbe geslagen op zijn hersens en een hou ten schop werd middendoor geslagen zoo hard sloegen zemaar dood wa hij nog niet, toen nam Jacob Jonke een bijl en sloeg hem zijn hoofd mic( dendoor. Jonker is daarop naar boven gegaai en wierp de kap van het vooronde af. Daarop is de heele bemanning naa boven gesneld en het bleek daar da Jonker ook van den duivel bezeten was Jonker stak er den draak mee ei onder den uitroep: „jullie zijn alle maal gek, geloof jullie daar nog aan" ging hij naar beneden en sloot zich ir zijn kooi op. Door de opgewonden bemanninj was hij daar spoedig uitgehaald en me dissels werd hij den schedel ingeslagen De lijken van de beide vermoordei zijn o ver bood gegooid. Toen de lijken van dek waren, giri gen ze aldus Ros het vaartuig aftakelen, de breels werden overboori geworpen, daarna de tonnen, die aai dek stonden en ten slotte liet men d« vleet schieten. Zoo hebben we eer nacht rondgezwalkt toen we door der „Jonas Rein" werden opgepikt. Tot zoover het verhaal van Ros, da we natuurlijk geheel voor zijn rekening laten. Van sterken drank heeft hij geen woord gesproken. Een onzer medewerkers heeft Don derdagmorgen een onderhoud gehad met den gezagvoerder van de „Profes sor Buys", het schip waarmede 5 leden van de waanzinnige bemanning van d(

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1915 | | pagina 2