voor Hot Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Firma van Kuyk. Telefoon no. 165. llezoekt de Lunchroom Plaatsini iet schriftelijke prantie. 'ÊT« Umb :Ali Goud, Zilver en Diamantwerken. Gouden en Zilveren Dames- en Heerenhorloges. Kerkboekjes met Gouden en Zilveren knipjes. i-o In Hetzelfde ptaw w Zalen iisponiM voor iet hooien van Veipteinpn en Partijen. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. i\o. 33Q2. Zaterdag 23 September Lage vaste prijzen. 5 pGt. korting a contant. Tandheelkundige behandeling PIJNLOOS. Oppert 156, Rotterdam. KOOPT steeds in den Bosch's Goedkoopste Manufacturen en Beddenmagazijn ,D E KROON i Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. 1913. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke rege meer 71/, ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en VrijdagS middag 12 uur ingewacht. Buitenland. „De officieren en manschappen van de Engelsche oorlogsschepen benijden hun kameraden, die aangewezen zijn om jacht te maken op de Duitsche duikbooten, iets wat beschouwd wordt als een prikkelende sport" schreef on onlangs de Amerikaansche journalist Palmer na een bezoek aan de Britsche vloot. Een maritiem correspondent van de „Daily News" geeft een anderen kijk op wat deze Amerikaan een „prikke lende sport" genoemd heeft. Een der gelijke kenschetsing acht deze Engelsch- mau wel een beetje bezijden de waar heid, voor iets dat feitelijk een gevaar lijk en eentonig leven is. Dan geeft hij de volgende bijzonderheden. Er zijn voortdurend 2300 treilers, mijnenvegeis en andere hulpvaartuigen aan het werk buiten den geregelden dienst, om de Noordzee schoon te vegen. Wij hebben altijd aangenomen, dat er langs onze kusten ongeveer 3000 schepen in actie zijn en waarnaar zoekt deze ongeëvenaarde Armade op de een zame zeevlakte? Wat is het wild, dat zulk een spannende sport oplevert? Be trouwbare cijfers omtrent het aantal Duitsche duikbooten die in zee waren, toen de oorlog verklaard werd, zijn niet te verkrijgen. Maar het zijn er mis schien een vijftigtal. Er hebben fantastische verhalen de ronde gedaan omtrent duikbooten, die in verschillende fabrieken gemaakt waren en over land werden vervoerd; schepen van 1000 ton let wel uitgerust met de fijnste en gevoeligste machines. Maar alle gekheid daarge laten, de Duitsche werven zouden toch in een jaar tijdj niet meer dan 20 nieuwe duikbooten hebben kunnen af leveren. En als wij dus aannemen, dat geen enkele duikboot bij Kiel of Hel goland of in de Oostzee ligt, dan is de feitelijke toestand deze, dat reeds een jaar lang 3000 schepen een groot jacht vermaak genoten hebben en benijd zijn geworden door de geheele overige vloot, omdat zij hebben mogen zoeken naar ruim 50 onderzeeërs. Geen heugel-wed strijd in een modderig kanaal heeft ooit vervelender kunnen zijn. De maand wordt voor deze kleine oorlogsschepen aldus verdeeldruim de helft van de 30 dagen actief pa trouille-werk ongeveer een derde van de maand liggen ze op de ree voor anker, gereed om zich zoo noodig bij een of ander smaldeel te voegen, de overige dagen liggen zij in de haven en de bemanning heeft verlof. Maar het werk is, op zee en in actie, bij lange na geen sport. Neem bijv. het werk van de mannen die in bepaalde gedeelten van de zee moeten patrouilleeren. Zij varen 10 mijl naar eiken kant heen en terug heen en terug, zonder afwisseling steeds op den uitkijk, steeds op den loer, steeds gereed voor het geval, dat de verborgen vijand, die een millioen vierkante mijlen tot schuilplaats heeft, plotseling opduiken mocht in de zone die zij bewaken moeten. Nacht en dag staan de kanonniers bij hun stukken gereed om te vuren. Het is zelfs af mattend om die schepen van de kust af voorbij te zien varen, zooals zij daar heen en weer stoomen. En hoe moet het dan voor die mannen aan boord zjn, wier oogen steeds ingespannen moeten uitzien en wier werkzaamheid nooit vérslappen mag? Bij mooi weer is dat leven nog uit te houden, maar denk eens aan die vuile winternachten. Wat is het plei- zier van het bestaan in smalle torpedo booten, die door een Maartsche bui als kurken heen en weer geslingerd wor den? De verliezen, die de Duitsche onder- zeevloot geleden heeft, moeten enorm groot zijn. Toen deze oorlog uitbrak moesten wij nog leeren, hoe de onder- zeesche vijand bestreden moest worden. Maar na het verlies van de „Hogue", de „Cressy" en de „Aboukir" duurde het eenigen tijd eer de „Pathfinder" en de „Hawke" getroffan werden en het iluurde lang voor de Duitschers iets uitrichten konden tegen de „Formi dable". Maar wij hebben de moeilijk heid overwonnen en bezitten thans de middelen om duikbooten op het spoor te komen, zoodra zij een bepaalde zone binnenvaren. Deze middelen behooren tot de zorgvuldigst bewaarde geheimen van de marine. Maar algemeen bekend is onder de zeelieden, dat zij een onder water varende duikboot kunnen ont dekken door den vorm van de golven, die boven hem aan het oppervlak van de zee ontstaan. Onze zeelieden zijn er nu op afgericht om de golf te ontdek ken. Zelfs leeken zullen begrijpen, dat een groot voorwerp dat zich onder water voortbeweegt, zelfs al geschiedt dit op aanzienlijke diepte, een zekere bewe ging in de wateroppervlakte moet ver oorzaken. Die bewegingsgolf is niet gemakke- kelijk te ontdekken als de zee onstui mig is, maar toch lukt het ons, en als wij haar eenmaal ontdekt hebben valt het niet moeilijk haar te volge^ want de duikboot laat onophoudelijk" lucht belletjes naar boven stijgen. Zij wij haar zoo eenmaal op het spoor gekomen, dan is de duikboot ten ondergang gedoemd. Zij kan niet ontsnappen. Het „Berl. Tageblatt" bevat een on derhoud van zijn medewerker Emil Ludwig met den Turkschen minister van oorlog Euver Pasja. Deze was vol lof voor de Duitsche hulp aan de Dar- danellen en verklaarde, dat men, voor zoover daar Duitschers waren, met hun leiding en hun prestaties te land en te water zeer tevreden was. Op de vraag of er geen Russische aanval te verwach ten was op Konstantinopel, antwoordde En ver Pasja: wij zijn gereed, zij kunnen komen waar zij willen, we hebben meer dan twee millioen mannen onder de wapens; de vorige maand hadden wij er 1.940.000. Sedert is er nieuw kader gevormd, zoodat wij tot meer dan twee millioen zijn gekomen, ongeveer 50.000 man ongewapende Armeniërs en Grie ken niet meegerekend; ook de jongste manschappen die van dit jaar, zijn er nog niet bij. In de Duitsche pers circuleert het volgende bericht Een merkwaardig geval deed zich voor bij een soldaat, die aan het Wes telijk front streed. Bij een gevecht bevond hij zich in een van de voorste rijen, waar hem ach ter elkaar vier kogels troffen. De twee eerste doorschoten zijn mouwen zonder echter de armen te raken. Een shrapnell verbrijzelde zijn ge weer, verwondde echter zijn hand niet. Het laatst schot uit een machine-geweer zou hem waarschijnlijk het leven gekost hebben, wanneer hij niet juist zijn veld- flesch aan den mond gezet had. De kogel verbrijzelde den bodem, maar bleef in den hals van de flesch steken. Een te Parijs ontvangen bericht uit Boekarest meldt, dat de cholera in Hongarije in hevigheid toeneemt. De hitte en de slechte gezondheidstoestand onder de burgerlijke bevolking moeten de verspreiding der ziekte, die Boeda pest heeft bereikt, in de hand werken. Gedurende e week van 2ö Aug. tot 1 Sept. moeten 610 gevallen zijn vast gesteld, waarvan 292 met doodelijken afloop. De Fransche regeering heeft, vol gens een bericht uit Washington aan de „Evening Star", 40 000 paarden in de Vereenigde Staten opgekocht. Naar uit Konstantinopel aan de „Frankf. Ztg." wordt geseind, heeft een Duitsche duikboot bij Kreta een volgeladen Engelsch transportschip van 15,000 ton getorpedeerd. Het schip, dat van Egypte naar de Dardanellen onderweg was, is binnen korten tijd gezonken. De buit die de Duitschers bij Nowo Georgiewsk behaalden, bedroeg volgens de thans geëindigde telling1640 ka nonnen, 23219 geweren, 103 mitrail leuses, 160.000 projectielen en 709800 geweer-patronen. Het getal van de bij Kowno ver overde kanonnen is tot 1301 ge stegen. In het weekbericht van een groote Bank te Berlijn komt voor, dat op den voorgrond der belangen van den koop liedenstand de inteekeningen der derde oorlogsleening staan, welke binuen- komen op een wijze die alle verwach tingen overtreffen. In de pers worden dagelijks reeksen van groote inteekeningen bekend ge maakt, welke nu reeds de voorspel ling toelaten, dat de leening schitte rend zal slagen. AaD inteekeningen van meer dan een millioen in eens, zijn nu reeds meer dan 300, tot eeu gezamenlijk bedrag van 1500 millioen ingekomen. De tot nu bekend geworden inteeke ningen overtroffen reeds nu de milli- oenen-inteekeniugen der tweede leening met eenige honderden millioenen. Mag men den Atheenschen correspon dentder Tribuna gelooven, dan zijn er den laatsten tijd geregeld Duitsche sol daten in troepen van 250, als burgers vermomd, per trein naar Konstanti nopel gezonden. Op die manier, be weert hij, is er een leger van 30.000 man doorgesmokkeld. De gezanten der Entente te Boekarest zijn er achter gekomen en hebben er de aandacht van de Roemeensche regeering op ge vestigd, die nu een scherp toezicht houdt op reizigers uit Oostenrijk en Duitschland. Volgens een bericht uit Berlijn heb ben de berichten omtrent het aanleg gen van permanente versterkingen op de Alandseilanden in de Zweedsche pers veel stof opgeworpen. Het „Göteborgs Aftonblad" stelt voor dat Zweden met toestemming van Rus land nog tijdens den oorlog Aland zal bezetten om te verhinderen, dat de eilanden in den oorlog worden betrok ken. Na den oorlog zouden zij dan worden teruggegeven. Andere bladen zijn van meening, dat de eilanden slechts door aaukoop verworven zouden kunnen worden, zoo als dit indertijd is geschied met Hel goland en Alaska. Zou Rusland dit weigeren, dan zou men daaruit Rus- lands bedoeling tegenover Zweden kun nen leeren kennen, doch dan zou dit laatste in plaats van een welwillende onzijdigheid een geheel andere houding moeten aannemen. Het „Giornale d'Italia" verneemt uit Sofia, dat de (bladen aldaar den tekst publiceeren van de op 22 Dec 1914 tusschen Rusland, Engeland en Frank rijk gesloten overeenkomst omtrent de Dardanellen. De belangrijkste bepaling van het verdrag is, dat Konstantinopel en de zeestraten aan Rusland zouden worden afgestaan Het contract moest voor de Balkanstaten geheim worden gehouden. Bliiinenlaud. Van Urk wordt gemeld Dat net visschersbedrijf, hetwelk in zonderheid des nachts moet worden uitgeoefend, thans gevaarlijker dan voor den oorlog was, is verleden week op nieuw gebleken. Op eenige uren afstands ten N.W. van IJmuiden „den wal uit het zicht" was een groepje botters, tien uit Urk en drie uit Enkhuizen, aan het vis schen gegaan, wijl bij de kust weinig te vangen was. In den nacht van 16 op 17 Sept. om halfvier werden al de opvarenden door een hevigen slag op geschrikt. 't Was te donker om te we ten te komen wat er eigenlijk was ge schied of wien een ongeluk was over komen, maar toen het begon te dagen, bleek de Enkhuizer botter No. 110 van schipper W. de Jong verdwenen te zijn De U.K. 50 van schipper Dirk Korf trof weldra de overblijfselen van de E H. 110 aan, maar zag niets van de bemauning, die hoogstwaarschijnlijk in den donkeren nacht door aanvaring op een mijn het leven heeft verloren. Twee Urker vieachers Rikle de Vries en Wil- o >+-• cd cd a> s_ cd cd CD cd cd ct> t=J £2 a> CP? 5 ps o ES ^T (de eerste te GORK^CHEll) aan het eind wan den Langencltfk, Achter het gebouw is een groote en fraai ingerichte TUIN met TUINHUIS mede ten dienste van het publiek. Een lokaal tot berging van Rijwielen bevindt zich achter de Lunchroom. Comfortabele inrichting. Zeer nette bediening. De Ondernemer, J. DE WIT. GK!YE§TIGD sinds 1899- f 2-— per tand, f 40.per gebit. M.II. Bij plaatsing van 3 Kunsttanden vergoeding van reiskosten. Zondags consult alleen op aanvrage. Hooge Steenweg 4. Gebr. UBINK. Japonstoffen. Mousselines. Katoentjes. Overhemdendrills. Wit katoen. Grasllnnen. Oogjes en Blokjes. Engelschleer. Manchester. Dames Ondergoederen Corsetten. Handschoenen. Ceintuurs. Kanten kragen. Galons-Kantstof. Linten-Tressen. Kindermutsen. Garneering. Sporthemden. Boezeroens. Blauwe Jassen. Blauwe Broeken. Blauwe Kielen. Manch. Broeken. ■11 DEN BOSCH. Baeverteen Broeken. BI. piqué Broeken. Schilderski ei en. Bedden en Dekens. Matrassen. Ledikanten. Karpetten. Vloerzeil. Linoleum. Gordijnen. Cocosloopers. Matten. Vaste prUzen a Contant. 1IIIW11LU) CD CL. C. Stolt SSt erb CD CD —t Adverteereo doet verkoopen

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1915 | | pagina 5