voor Hel Land van Heusden en Allena, de Langstraat en de Bommelerwaard. FËRHiOEl, Union. Hoilogère. W. Timmermans Zonen ARNOLD HOIJER, r-. Steeds het nieuwste voorhanden in alle Genres, Firma JAN W. LIPPITS, Stoomhoutzagerij „De Linge". Holtz en Advokaat. Buitengewone Aanbieding. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3304. Zaterdag 2 October Markt 61, 's-BOSCH. der Horloges der Grootste keuze Pendules in alle stijlen, Regulateurs, Wekkers, enz. HEERENHOEDENMAGAZIJN Hinthamerstraat 10, 's-Bosch. Hout- en Steenkolenhandel. Kantoor: Arkelstraat, Gorinchem. 1913. Correspondentschap Eerste Klasse van De Nederlandsche Bank to Waalwijli, Vraagt bij mij de Limonades Voor Cantines en Café's rabat. UW8 Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke rege meer 77j ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag; middag 12 uur ingewacht. Buitenland. Volgens berichten uit betrouwbare Servische bron is de Duitsch Oosten- rij ksche strijdmacht, die tegen Servië geconcentreerd is niet meer dan 300.000 man sterk. Zij wordt hoofdzakelijk ge vormd door oude en jeugdige mannen, doch is voorzien van een sterke artil leriemacht. Deze troepenmacht wordt echter als onvoldoende beschouwd en de voorgenomen aanval op Servië zal, naar men gelooft, noodzakelijkerwijs moeten worden uitgesteld. Aan het „Berl. Tageblatt wordt ge seind, dat volgens een bericht in het Atheensche blad „Hestia", Engeland en Frankrijk een hulpleger van 150.000 man met zwaar geschut aan Grieken land hebben aangeboden, om het Griek- sche leger te versterken, indien dit Servië te hulp zou komen. De Duitsche berichten over het of fensief der geallieerden zeggen, dat de opmarsch is tot staan gebracht, maar erkend wordt tevens dat op enkele punten bij Atrecht en in Champagne de aanvallers in het bezit kwamen van gedeelten der eerste versterkingslinies der Duitschers. Het Fransche avond- communiqué van Dinsdag deelt mede, dat bij Atrecht de toestand onveranderd bleef, de gemaakte terreinwinst be houden. In Champagne duurt het vech ten voort en de Franschen staan op een uitgebreid front tegenover de tweede Duitsche verdedigingslinie. Het aantal kanonnen, door hen buitgemaakt is 70, evenals het aantal gevangenen is dit een record op het westelijke front. In antwoord op de vraag of hij de eerstvolgende dagen een verklaring wilde afleggen nopens de werving en de dienstplichtkwistie heeft Asquith Dinsdag in het Engelsche Lagerhuis gezegd „Ik kan mij daartoe niet verbinden. De regeering overweegt de zaak nauw gezet en zij zal, zoodra zij daartoe in staat is, mededeelen welke gedragslijn zij denkt te volgen. Inmiddels doe ik een beroep op alle groepen, om zich te onthouden van discussies daaromtrent. Het is thans een kritiek oogenblik in de geschiedenis van den oorlogwij slaan met belangstelling, sympathie en hoop de moedige gecombineerde in spanning van de verbonden strijdkrach ten gade. Aan Engeland en zijn bond- genooten zou men geen grooter ondienst kvnnen doen, dan de wereld in den waan te brengen dat hier de meeningen verdeeld zijn Er volgden eenige opmerkingen over de dienstplichtkwestie; geen der ministers nam aan die discussie deel. Het Pruisische ministerie van oorlog deelt bijzonderheden mede om te be wijzen, dat de beschieting van de nu geheel vernielde kathedraal van Reims door militaire maatregelen der Franschen gerechtvaardigd was. Het noemt een bericht van liet Fransche tijdschrift Illustration, alsmede de ver klaring van een Engelschman, wiens naam en adres opgegeven worden, be helzende dat op den kerktoren naast de Roode Kruis-vlag zich een telefoon, een installatie voor electrisch licht en soldatenbedden bevonden. De Parijsche berichtgever van de Times heeftin de nabijheid van de kathedraal een Fransch artilleriepark met sterke infanterie- dekking gezien. Volgens een beëedigde verklaring van den vicaris van Pruellage die als vrijwillig ziekenverpleger in Fransche gevangenschap was geraakt, bevonden zich meer dan honderdvijftig Duitsche gewonden in de kathedraal, toen deze den 19en September 1914 door de Duitsche granaten getroffen weid. De vlammen sloegen van het houtwerk van de kathedraal over op het bedde- stroo der gewonden, die in allerijl op het plein vluchtten. Toen de wacht den uitgang versperde, bevonden zich nog honderd gekwetsten in den verstikken- den rook. Toen het den Franschen geestelijke gelukte de deuren te laten openen, werden de gewonden, die naar buiten kwamen, door de menigte mis handeld. De secretaris-generaal der Oosten- rijksch-Hongaarsche Bank heeft een studiereis gemaakt naar het veroverde Polen. Uit zijne mededeelingen blijkt, dat de kolenmijnen van Dabrowa in volle.exploitatie zijn. en datde waarde der maandelijksche productie op kr. 2 millioen mag worden geschat. De be roemde kopermijnen van Kielce, waar van de ertsen 60 pCt. aan koper in houden, en die door Rusland niet ge ëxploiteerd werden, omdat het een mak kelijker exploitatie-terrein vond in den Oeral, zijn nog nist in bedrijf gebracht, maar men hoopt binnen twee maanden zoover gekomen te zijn met de voorbe reidende maatregelen, dat de exploitatie een aanvang kan nemen. Tenminste aL in dien tus3chentijd de Russen niet de Duitschers en Oostenrijkers hebben afgelost, schrijft de N. R Ot. Wij lezen in de N.R.Ct. dd. 30 Sept. Reuter's bizondere correspondent in het Engelsche hoofdkwartier in Fran krijk zegt in een telegram van gisteren Na drie dagen van hevige gevechten zijn de Britsche troepen, ondanks he vige tegenaanvallen op tal van punten, in het vaste bezit gebleven van de op den vijand veroverde stellingen. Gis teren zijn belangrijke bewegingen uit gevoerd. Te Loos zijn nog meer gevangenen ge maakt en kanonnen vermeester*!. Men heeft daar een aantal vijanden in de kelders van het dorp verborgen gevon den. In en bij het dorp is nog een aan tal kanonnen, naar verluidt 23, in beslag genomen. Het is nog niet be kend of het veldkanonnen dan wel machinegeweren zijn. Ongetwijfeld zal men nog meer buit ontdekken als het dorp nauwkeurig is afgezocht. De ver spreide ligging van de huizen bood den vijand nl. tal van goede punten om kanonnen op te stellen en versterkte stellingen te maken. Verwonderlijk is, dat in het dorp nog eenige inwoners zijn aangetroffen, ondanks de verwoede gevechten, die er zijn gele.erd. Op tal van punten is vandaag weer hevig gevochten. Het terrein, ongeveer 1000 meter ten westen van Haisnes, is het middelpunt van infanteriegevech ten die nog voortduren. Om een zeker punt op heuvel 70, dat thans nog niet in onze handen is, is ook fel gestreden. Op de overige gedeelten van onze linie schijnt het betrekkelijk rustig te zijn geweest. De voorbereiding door de artillerie, die aan deu grooten aanval voorafging, was vreeselijk. E9n groot aantal kanon nen was op verschillende punteD opge steld en reusachtige hoeveelheden gra naten bijeengebracht. Reeds dagen laug was bij tu9schenpoozen geschutvuur onderhouden, doch Zaterdag, kort na middernacht en in de vroege morgen uren, begon de beschieting der Duit sche stellingen met een in dezen oor log ongeke ide hevigheid. Op een af stand klonk het geluid als dat van een reusachtig machinegeweer en het vuur was zoo geconcentreerd, dat geen af zonderlijke knallen konden worden on derscheiden. De Duitsche linies waren gehuld in stof en rook, verschansingen smolten weg, prikkeldraadversperringen verdwenen, de geheele lucht was ver vuld van het gebulder, dat met enkele tusschenpoozen den geheelen dag aan hield. Ik ontmoette bij toeval een groot aantal krijgsgevangenen die op een spoorwegstation wachtten om te worden weggevoerd. Zij zagen er allen uitge put uit en hun uniform was bemodderd en zoo versleten dat het veldgrijs de kleur van den grond had aangenomen Het waren meest Polen, lichamelijk flinke mannen, doch zij leken afge stompt. Ze werden bewaakt door sol daten met de bajonet op 't geweer, doch dat was werkelijk overbodig, want ze waren te uitgeput om te vluchten en erg gedwee. De meeste waren te Loos gevangen genomen. De Duitschers aan drie kanten omsingeld, zijn daar als in een val gevangen en moesten zich overgeven, toen zij naar de ge vangenen zeiden hun laatste patro nen hadden verschoten. De Belgische regeering heeft koning Albert een rapport toegezonden omtrent de voorwaarden die eventueel bij den herbouw van door Duitschers vernielde steden in acht genomen zullen worden. Met den herbouw zal eerst begonnen worden, nadat de Duitschers uit Bel gië verdreven zullen zijn. Het denk beeld om eenige ruines te laten staan als herinnering aan de Duitsche ge welddaden is verworpen. In iedere ge meente zal een monument opgericht worden, waarop de namen van de sol daten die er voor hun vaderland zijn gevallen en van de andere slachtoffers vermeld zullen worden. Dit wordt vol doende geacht om de geschiedenis de zer dagen in de herinnering van het nageslacht levendig te houden. Uit Engeland schrijft men aan de N. R. Ct. Te Pontypool (Wales) is Maandag avond een vergadering van mijnwer kers gehouden, waarin de dienstplicht ter sprake is gekomen. Er was een motie aan de orde gesteld, waarin de beweging voor dienstplicht werd ver oordeeld. Nader deelde de voorsteller van de motie mede, dat deze slechts van toepassing was op de zaken zooals zij nu stonden. Van geestdrift voor dienstplicht is op de vergadering der mijnwerkers, te oordeelen naar het ver slag, dat wij in de Times aan aantref fen, niets gebleken. Een der sprekers zeide, dat hij in beginsel tegen dienst plicht was, maar hij achtte het plicht om de autoriteiten te steunen, wanneer die denken, dat dienstplicht noodig is. Toen deze spreker zeide„wanneer mannen als lord Kitchener, die zijn leven in dienst van het land gegeven heeft werd hij sarkastisch in de rede gevallen. De spreker zeide daarop: Jullie kunt den keizer als je kameraad hebben, als je daar zin in hebt. Maar ik zou, als ik vijftig zonen had, hen liever voor mijn land zien vechten, dan den keizer met zijn vuilen troep hier te hebben. Sommigen van julie zijn niet tevreden met Engeland. Ga naar Duitschland. met de Duitschers leven (Tumult). Een andere spreker betoogde, dat verzet tegen den dienstplicht het eenige middel was om het tyrannenstelsel af te schaffen. En weer een ander betoogde, dat zijns inziens de noodzakelijkheid van dienstplicht niet was bewezen. Hij voor zich was niet van zins zoo maar lord Kitchener of Asquith te gelooven, als die meenden dat dienstplicht wel noodig was. Naar de Gazet van Brussel verneemt, zijn de geallieerden, ten einde de nij verheid in België weer op de been te helpen, overeengekomen de daarvoor uoodige grondstoffen te laten binnen komen, op voorwaarde dat die niet worden opgeëischt en dat de voort brengselen ervan vrij mogen worden uitgevoerd. Naar het schijnt is het Duitsche be stuur ook eene herneming van den ar beid genegen. Het juiste bedrag der inschrijvingen op de Duitsche oorlogsleeningen is thans vastgesteld en bedraagt M. 12,101 mil lioen. De Zaterdag te Marseille aangekomen stoomboot Memphis heeft daar de uit 34 koppen bestaande bemanning van het Engelsche s.s. Natal (6500 ton) aan gebracht. De Natal is den 13en Sep tember door een Duitsche duikboot in de nabijheid van Kreta in den grond geboord. Volgens een telegram in de Eugel- sche bladen zijn de Duitsche verliezen aan gesneuvelden en gewonden gedu rende een periode van 3 weken in de poging om den hoogten te heroveren, die het Boven Fechtdall beheerschen reeds boven de 50,000 gestegen. gevestigd teD kantore van Kassiers en Commissionairs in Effeeten. Openen Rekening-Courant tegen billijke conditiën. Buitenlandsche Wissels, Coupons, vroemd Bankpapier en Muntspeciën worden steeds tot de hoogste koersen uitbetaald. Wissels en andere waarden op 't Buitenland worden ten billijkste gefourneerd. Kantoor-uren op alle werkdagen yan 9 tot 6 uur, voor het Correspondent schap van de Nederlandsche Bank van des voorm. 9 lot des nam. 1 uur. HINTHAMERSTRAAT, 's-HERTOGENROSCH Franco huis naar alle plaatsen in Nederland, bij opgave van taillewijdte en toezending van postwissel. Niet naar genoegen kan geruild worden. Voor slanke fleuren. No. 1. Sterk Hercules Corset, droit devant Model, 54 74 cM. f 1.80. Extra tailles 76 88 cM. f2.10 2. Zelfde Model, in prima kwal., tailles 58 74 cM. f2,75. Extra tailles 76 88 cM. f 3. 3. Directoire, lang elegant Model, in prima kwal. in écru en crème tailles 54 74 cM. f3,25 4. Victoria Corset, lang elegant Model, in écru, crème en rose of blauw Broché 54 74 cM f3,90. 5. Victoria en Modesca Autoplastique, beste merken, op alle Wereldtentoonstellingen met goud bekroond. Extra lange Directoire fagons in prachtige écru en crème en gebrocheerde rose, blauw en crème, met roestvrije baleinen. Profilia, alléénverkoop, tailles 56 74 cM. f6.50, f5.50, f4.90, f4.25. Kalkhaven, GORINCHEM. Telefoon 67. Caseuse, Ala-Cola, Aardbeien, Lemon, Crème, Frambozen, Citroen, Chocolade, Champagne-Pils, Benedictine. Vraagt Prijscourant. Neemt proef. Aanbevelend, Ij. DE IIA A Cl O. TELEFOON INTEROOMM. No. 49. AGENTSCHAP van het Eenig Verkoopkantoor voor Nederland van het Kheinifleh-Weitl&lisehe Kohlen-Sjndieat iimiLii M 1AMD",

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1915 | | pagina 5