Sprang;. De Unie-collecte h«eft bii opibht^ht",ef- fin geplukt. Ze waren groot van stuk en fijn van smaak. J Heden (Woensdagavond 6| uur) zal door de Chr Zangvereeniging „Excelsior", met vereerende medewerking van de heeren Van Loon, De Boer, van de Wol, Sijstma en Meendersma (Declamatie) in het Ned. Herv. Kerkgebouw een uitvoering worden gegeven. Militairen hebben vrijen toegang. :>ytik Met bestemming voor Spanje, is bij den veehouder W. Hoeflaken alhier een koe aangekocht voor den prijs van f 500. Het dier is door hem zelf opgefokt, hij schijnt dus de kunst wel te verstaan. Gedurende de afgeloopen week werden, naar men aan de „N. R. Ct." meldt, op de Beneden-Waal van Tiel tot Gorinchem geen enkele zalm gevangen. Te Woudrichem werd een partij snoek, baarsch en witvisch gevangente Brakel een partij snoek en witvisch; te Herwijnen een partij witvisch en snoekte Opijnen een partij witvisch en snoekte Rossum een partij witvisch te Yarik een partij witvisch; te Bato's Erf een partij snoek en witvisch. Er kan geen prijs worden opgegeven, want deze vischsoorten komen niet op de vischmarkt, daar ze door de vischhande- laren naar elders worden verzonden. De zalmvisscher8 hebben hun netten opgebor gen. Bij gebrek aan zalm zoeken zij elders werk. Verslag van de raadsvergadering der ge meente 'sGravemoer. Aanwezig zijn alle leden. Voorzitter en secretaris is de heer D. Smits, Burgemeester. De voorzitter opent de vergadering en leest de notulen der vorige vergadering, die daarna onveranderd worden vastgesteld. De herkozen raadsleden, de heeren Bos man en Mouthaan worden opnieuw be- eedigd en geinstalleerd. De voorzitter deelt mede, dat door B. en W. op 28 en 29 September het gewone bezoek der scholen heeft plaats gehad dat de prijs van het regeeringsmeel op f 10.20 per 100 K.G. is gebracht, waardoor mede de broodprijs tot 12 cent per K.G. wordt verhoogddat aan het personeel der tele foon voor buitengewone diensten van 1 Augustus tot 31 December 1915 eene ver goeding van f 56.50 is toegekenddat voor eene op te richten kantwerkschool eene rijks- en provinciale bijdrage is toegezegd; dat is ingekomen eene raming der school- behoeften voor 1916 en dat op 1 October een meisjes- en op 1 November een jon genscursus voor herhalingsonderwijs aan vangt. Ingekomen zijn: 1. Een adres van den Bond van Ge meente-politiebeambten in Nederland, in zake verbooging van het salaris van den veldwachter, waarop afwijzend wordt be schikt. 2. Een verzoek van het bestuur der Tuin en Landbouwvereeniging om een verlicht en verwarmd lokaal der school voor het houden van een 2-jarige tuinbouwcursus, hetwelk met algemeene stemmen wordt toegestaan. 3. Een adres van het onderwijzend per soneel der openbare lagere school, inhou dende verzoek tot hoogere salarieering, dat wordt afgeweken. 4. Een verzoek van het bestuur van het Departement der Maatschappij tot Nut van het Algemeen, inzake financieele steun voor de fröbelschooleveneens afgewezen. 5. Een adres van den heer Van Heioma, gemeente-ontvanger, verzoekende verhoo- ging zijner jaarwedde, waarop ook afwijzend wordt beschikt. Op voorstel van den heer Bosman, ge steund door den heer Beunis, wordt de instructie van den Gemeente-Ontvanger gewijzigd, door daaraan een tweede zitdag in iedere week, n.l. op Donderdag, toe te voegen, tengevolge van d s Ontvangers ge ringe tegemoetkoming aan buiten de ge meente wonendon, die buiten de kantoor uren betalingen wenschen te doen. 6. Rekening der ontvangsten en uitgaven van het Burgerlijk Armbestuur over 1914, dewelke op voorstel van den heer Beunis, rapporteur der commissie van onderzoek, na enkele bemerkingen met algemeene 8temm°n wordt goedgekeurd. 7 Begrooting alsvoor over 1916, welke na onderzoek derzelfde commissie, wordt goedgekeurd, behoudens de post der be deeling, die men gaarne met f 100 vermin derd zag. 8. Reclames hoofdelijken omslag over 1915, die achtereenvolgens worden behan deld. 9. Concept van het stroomleveringscon- tract inzake electrische verlichting en drijf kracht, tusschen de gemeenten Dongen en 's Gravemoer, hetwelk met algemeene stem men wordt aangenomen. Als plaatsing van het transformatorge bouw wordt de nabijheid der haven aan gewezen. 10. Een verzoek van het Burgerlijk Arm bestuur tot wijziging der begrooting over 1915, inzake verhooging der verwarmings- kosten voor de armen, dat wordt goedge keurd. Voorts zijn aan de orde: a. Wijziging der gemeentebegrooting over 1915 en 1916, inzake de wettelijke verhoo gingen van de jaarwedden der onderwijzers en hunne pensioensbijdragen, waartoe wordt besloten. b. Gratificatie aan mej. Van Deelen, onderwijzeres in de nuttige handwerken; de gewone j aarlij ksche gratificatie wordt wederom verleend. c. Benoeming armmeester, waartoe B. en W. aanbevelen de heeren S. Blom en M. Mouthaaa. De eerstgenoemde wordt als zoodanig herbenoemd. d. Vaststelling suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag, waartoe wordt over gegaan. e. Verpachting vischwater der gemeente. Daaromtrent wordt besloten dit door inge zetenen te laten bevisschen tegen betaling van 25 cents per jaar en per toestemming, terwijl uitwonenden voor het visschen met peur en hengel hiervan niet worden uit gesloten. f. Vernieuwing legger wegen en voet paden. In verband met de daaraan ver bonden aanzienlijke kosten wordt deze herziening uitgesteld. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de de voorzitter de vergadering. lïurgerlifke &tau«l. Werkendam, van 815 Oct. Geboren: Arie, z. v. B. de Heer en T. H. Schaar. llinnenlaiid. I)e heer dr. Bos en een en-dertig man nen van verschillenden staat des levens zullen de regeering van advies hebben te dienen, „op welke wijze een tijde lijke belastingjkan worden ingericht, welke ten doel heeft buitengewone ver meerdering van inkomen of van ver mogen als direct of indirect gevolg van den oorlogstoestand te treffen." Over de instelling dezer staatscom missie schrijft mr. Marcliaut in de „Vrijzinnig-Democraat" De regeering heeft getracht, doo heffing van uitvoerrechten zekere oor logswinsten te treffen op het oogenblik, dat zij konden worden geacht te worden gemaakt. Deze poging is mislukt. Blijk baar heeft de regeering er van afgezien, langs een anderen weg te streven naar het belasten van oorlogswinsten aan de bron, waaruit ze voortvloeien. Anders zou zij niet den tijd hebben Is ten ver- loopen, waarin nog groote oorlogswin sten werden gemaakt en zij zou de op dracht aan de ingestelde commissie hebben geformuleerd in andere woorden. De commissie toch zal niet haar aan- Uit Saloniki wordt gemeld, dat de Stroemitsabrug ernstig door de Bulgaren bedreigd wordt. Er zijn 20.000 Engel- schen en Franschen ter versterking van de Serviërs daarheen getrokken. Volgens een telegram van Reuter heeft Lord Reading in een intervieuw g zegd, dat Engeland met geen ander einde van de tegenwoor iige worsteling tevreden zou wezen, dan de overwin ning „Wat er ook gebeurt, zeide lord Reading, niets kan de houding van E jgelaud en zijn bondgenooten veran deren Het Engelsche volk is tot elke op ff ring bereid tot de eind-overwin ui ig zal zijn bepaald Sir Arthur Oonan Doyle, de bekende Engt-lsehe scnrijver, betoogt in de „Times" dat hij een middel heeft ge vonden, dat Engeland van de Zeppelin aauvalleu kan verlossen. Hij beveelt aau, dat aan een kleine afdeeling van snelle Britsche vliegtuigen aan de Ovistelijke grens vau Frankrijk zal wor den gevestigd Zoodra zij uit Eugeland bt-ricüt krijgen, dat Zeppelins een open st*d hebben aangevallen, moeten zij zouder mededoogen drie aanvallen doen op Duitsche steden. Hoewel schrijver denkt, dat den Britschen vliegers dat werk zal tegenstaan, moeten zij- •r volgens hem, aan deuken, dat reeds mg vrouweu en kiadereu ia Eugeland ah slachtoffers vallen van de Zeppelins. E--U particulier telegram uit Parijs am de N. R. Ct. zegt: Alle Duitsche aanvallen aan het front van Obreoovats, Belgrado en Semeudria zijn afgeslagen met aanzien lijke verliezen voor de aanvallers. liet Dniische leger, dat den Servischen vleugel bij Semeudria trachtte te om vatten, ia teruggeworpen in de Godomi- ue-moerassen op den rechteroever van de Douau, vlak bij de vesting Semeudria. Een Beiersch bataljon is in de rivier gedrongen. Bij P.jaravas blijven de Duitschers eeu Kmc tigen druk uitoefenen. Bij Semliu, Pantsjowa en Kewawara worden talrijke vijandelijke versterkin gen uit bet Noorden gemeld De Oosteurijksche en Duitsche ver- hezHii worden op 25.000 dooden en 60 1)00 gewonden geschat. Het Noordelijke Servische leger heeft ook gevoelige verliezen geleden. Nisj en andere Servische stwden be- reideu zich voor op een schitterende ontvangst van de Engelsche en Fransche troepen. Algemeen is men hier overtuigd, dat de aankomst van eonige Fransche en Eugelscno regimenten om onder de Servische troepen mee te vechten tegen Oostenrijkers en Duitschers den geest ouder de Servische soldaten ten zeerste ten goede zal komen. Welke verwachtingen de Franschen koesterden, meldt een Duitsch stafbe- ricbi, blijkt behalve uit het legerbevel van Joffre, van 14 Sept., uit het vol gende bevel, geteekend J. Joffre, dat bij een gesneuveld Frausch stafofficier is gevonden „Groot Hoofdkwartier der oostlegers, Generale Sta' 3, No. 12975, 21 Sept. 1915. (Geneim). Bevel aan de noorde lijk* en middelste legergroep. Aan alle regimenten moet voor den aanval duidelijk worden bekend ge maakt, welke de kracht zal zijn van den stoot, dien de Fransche en Engel sche legers zullen toebrengen. Voor de operaties zijn bestemd 35 divisies onder bevel van generaal De Casieluau, 16 onder bevel vau generaal „Hier?" vroeg de bediende verbaasd. Ja „Hij ziet er armoedig en smerig uit, hij ziet er uit of hij uit eene gevangenis ont snapt is," zei de knecht. „Gehoorzaam „Onmiddellijk. Is u over mij tevreden „Ditmaal vergeef ik u, maar doe nooit meer iets tegen mijn wil." „Nimmer meer" zei de bediende, ter wijl hij de deur uitging. Gray ging op den rand van het bed zitten. „Wat wil Jeronimo toch?" mompelde hij. Hij behoefde niet lang op antwoord te wachten. De deur ging open, en eene zon derlinge gedaante kwam binnen. Een Creool, heel oud reeds, klein en mager, met een paar heldere oogen, en zware wenkbrauwen, met een klein baardje. Hij had groote rij laarzen aan met buitengewoon groote sporen, een korte donkerroode broek met franje, en een veelkleurige Mexicaansche mantel, maar verkleurd en gelapt. Uit den gordel staken de kolven van een paar pistolen, en het gevest van een dolk, in de liukerhand hield hij den sombrero, de groote hoed met slappen rand. Hij sloot de deur met zorg, naderde Gray en zeide met spottenden glimlach „De heiligen zijn mijne getuigen, zelfs Van der B lt kan zich zulk eene weelde niet veroorlooven." ,,'t Is noodig om mijn plan uit te voeren," zei Gray. „Of om uwe ij delheid te bevredigen vroeg Jeronimo. „En als dat eens zoo was vroeg Gray. „Gij zijt baas om met uw geld te doen, wat gij wilt. „Gij hebt zeker geen recht, mij dat te beletten. Ik kan u wel zeggen, Jeronimo, dat ik van niemand opmerkingen ver- Foch, 13 Engelsche divisies en cava leriedivisies (waaronder vijf Engelsche). Bovendien staan nog gereed om op te treden 12 infanteriedivisies en het Belgische leger. Drie vierde gedeelten van de Fransche troepen nemen der halve deel aan den algemeenen slag. Zij worden gesteund door 2000 zware kanonnen en 3000 veldstukkeu, welker voorraad aan munitie dien bij het be gin van den oorlog verre te boven gaat. Alle voorwaarden voor een zeker succes zijn dus aanwezig, vooral wan neer men zich herin iert, dat bij onze laatste aanvallen in de streek van Atrecht slechts 15 divisies en 300 zware kanonnen aan de gevechten hebben deelgenomen." De correspondent van de „Temps" te Saloniki seint, dat uit Turkije be richten komen omtrent groote troepen bewegingen. Alle verkeer tusschen Konstantinopel en het binnenland van Klein-Azië is gestremd, daar alle treinen gebruikt worden voor het vervoer van troepen Het grootste gedeelte van de troepen die Smyrna verdedigden, wordt naar Konstantinopel gezonden en van daar naar Bulgarije. Ook is een gedeelte van de troepen, die te Konstantinopel in gekwartierd waren en van welke deta chementen naar Gallipoli waren ge zonden, naar Bulgarije getransporteerd. Er is reden om te veronderstellen, zegt de correspondent, dat de Turksche troepen speciaal zullen worden gebruikt voor de verdediging van de havens Varna, Bsergas en Dedeagatsj en onder bevel van Duitsche officieren zullen staan en dat slechts een klein gedeelte zal deelnemen aan den aanval op Servië. De troepen uit Smyrna worden ge deeltelijk vervangen door ongeoefende recruten. De „Daily Telegr." verneemt uit Rome, dat in goedingelichte Italiaan- sche kringen wordt gemeend, dat tij dens den winter geen groote beslis sende actie op de Europeesche fronten kan worden beproefd en dat de Balkan het eenige belangrijke oorlogstooneel zal zijn. Men meent daarom dat de en- tente-mogendheden bet voorbeeld van Duitschland en Oostenrijk moeten vol gen en haar inspanning moesten con- centresren in het oosten. Een hoogge plaatste politieke persoonlijkheid zeide tot den correspondent dat de heftige Oostenrijksche offensieve bewegingen aan den Isonzo en in het Karstgebied in Carnia en de Herzegowina, de of fensieve actie op de Duitsche fronten tegen Rusland blijkbaar alleen ten doel hebben om den Euteute-mogendbeden te beletten aanzienlijke strijdkrachten naar den Balkan te zenden. Duitsch land begrijpt dat als de geallieerden het Oostenrijk-Duitsche offensief tegeu Ser vië kunnen tegenhouden, de Europeesche oorlog beslist verloren zou zijn. De En tente heef thans absolute zekerheid dat Turkije aan het eind van zijn hulpmiddelen is gekomen en dat bet binnen een maand, indien er geen Duitsche hulp komt, gedwongen zal zijn om vrede te smeeken. De Entente kan twee of drie malen zooveel troe pen naar het Oosten zenden als de Oostenrijkers en Duitschers. Het komt er dus nu slechts op aan met snelheid en kracht te handelen; elke vertraging zou een misdaad tegen de beschaving zijn. Wat het Engelsch publiek reeds lang bekend is geweest, begint eerst langzaam door te dringen tot het inzicht der wacht." JeroDimo begon hard te lachen. ,,Ha, ha, ha, wat een teeder weerzien na zooveel maanden. Eerst wilt gij mij uit uw huis verjagen, dan roept gij mij terug on begint mij te beleedigen. Ik moet zeggen, dat ik zooveel beleefdheid werkelijk niet verwacht had." „Wat voor den duivel doet gij hiir, ik had u gezegd mijn pad niet te kruisen. Uw tegenwoordigheid kan reeds hinderlijk voor mij zijn." „Daarom kom ik zeer vroeg en ga direct weer weg." „Wat hebt gij mij te zeggen?" „De Apachen zijn het wachten moede." „Nu al „Zij wachten reeds acht maanden en verliezen het geduld." „Maar het „totem" van El Oro?" „El Oro is al twee jaar dood, en zijn totem begint zijn waarde te verliezen." Dood vroeg Gray spottend. „O, 't is nutteloos het te willen ont kennen. Niemand gelooft, dat hij nog iü 't leven is. Hij is dood, en de herinnering aan hem verdwijnt langzamerhand, hoe meer Christobal zich een uitstekend opper hoofd betoont; het totem verliest iederen dag meer van zijn waarde." Maar mijne belofte?" „Is wel verleidelijk, maar gij zult haar handhaven „Zeker." Ieder dacht dat eerst ook, maar sedert men gezien heeft, met welke weelde gij u omgeeft, denkt men dat gij hier voorgoed het anker hebt uitgeworpen, en deze stad niet meer zult verlaten „Neen, neen, ik zal mijne belofte zeker houden. De weelde waarmee ik mij omgeef dient om de visschen beter te doen bijten. Mijne belofte is mij heilig, tot geen prijs zal ik die breken." Amerikanen, n.l. dat de aan die di plomatie toegeschreven overwinuiog op Duitschland in de Arabic"-kwestie in werkelijkheid meer een overwinning van de Engelsche vloot is geweest dan van het Amerikaansche ministerie vtn buitenlundsche zaken. In eqp artikel van de „Press" wordt gezegd: Duitschland heeft niet toege geven wegens het standpunt door de Amerikaanscha regeering ingenomen, zelfs niet uit vrees voor oorlog met de Vereenigde Stateu, maar omdat het spel verloren was, daar de boudgenooten aan 't optreden der Duitsche duikbooten een eind hadden gemaakt. Zoolang als de duikboot werd beschouwd als een mo gelijk middel om de wereld te dwingen, kon de admiraliteit van Tirpitz in blinde woede aanvallen zonder te vragen welke eigendommen ei welke levens er ge offerd werden en Berlijn verdedigde tartend die politiek tegenover ons zoo wel als tegen Eugeland, Frankrijk en iedere andere mogendheid. Eerst toen de bondgenooten de duikbooten op de open zee hadden uitgeroeid, stemde het departement van binnenlandsche zaken er in toe een wapen, waarover ;het de beschikking niet meer had, niet tegeu ons te richten. PlaatNclUk \ieiiH8. Heusden 20 Oct. Ter beroeping van een predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Dinxperlo is het vol gende drietal opgemaakt G. P. A. Ruijsch van Dugteren, te Heus den A A. vau Western te Hiaure c.a. en J. W. van Petegem te Groede. De laatste weken is hier algemeen liefhebberij in! het visschen op snoek en baars. Fabelachtige verhalen worden er gedaan over het succes dat sommige per s inen hebben. Vermoedelijk zal er wel wat overdrijving onder schuilen. Zouden de visschers dat niet even goed kunnen als jagers? Door den overvloedigen appelen-oogst in de Betuwe is er „gebrek" aan... alles: gebrek aan plukkers, gebrek aan manden, gebrek aan voerlieden, en het grootste ge brek aan spoorwagens. Dagelijks worden er tientallen bij de Betuwsche stations aangevraagd en nu en dan komen er maar enkele. Dit geeft een groote stagnatie in de ver zending naar Duitschland, waar nu juist de handel weer veel beter gaat, tot zoover een bericht in De Tijd." Een ondernemende groot handelaar in Fruit uit Rotterdam, rijdt hier, vergezeld van zijne vrouw, in een auto het geheele Land van Heusden en Altena, benevens de Bommeler- en Tielerwaard af, om appelen en ajuin te koopen. Tal van wagens ziet men hier aankomen, allen met fruit bela den. Overal wordt ruimte gezocht voor op slagplaatsen. Flinke prijzen worden besteed en alles contant betaald. De officieele Reisgids der Ned. Spoor wegen, zooals die 18 October in werking is getreden, geeft geen verschil in aankomst en vertrek der treinen aan het Station Drunen —Heusden, met de tot dien datum geldende regeling. lie Werken. Bij het fruitplukken verloor in het laatst der vorige week Jobs. Ippel (aan de Schans, alhier), het even wicht en kwam van tak op tak vallende ten slotte op den grond terecht. Hoewel hij vrij ernstige kneuzingen heeft bekomen, is hij weer zoover gevorderd, dat hij reeds op het ?rf is geweest. Hcrpt. De mangel wortelstroopfabrie- ken zijn weer begonnen te werken. De op brengst der mangelwortelen valt niet mee. De fabrikanten betalen f 10,50, per 1000 pond. De handel in aardappelen wordt iets levendiger. Er begint meer vraag te komen voor de winterprovisie. Men betaalt f 3 per H.L. voor bravo's en roode star. „Gij denkt hit te kunnen, maar zult gij er toe in staat zijn?" „Twijfelt gij aan mij „Ik niet, maar Christobal wil met zijne Apachen niet om den tuin geleid worden, ze zijn het wachten moede, en willen andeie ondernemingen, al zijn ze minder schitte rend, ze kosten minder en zijn zekerder." „Mijne beloften zijn verleidelijk genoeg." „Zeer verleidelijk en juist daarom denkt men dat gij ze niet zult houden," „Ja." „Dan had gij wel kunnen wegblijven. „Gij moet de zaken niet zoo licht op vatten. Christobal heeft u iets opgedragen „Ja." „Nu nog mooier." „Gelooft gij mij niet „En als ik u niet geloof?" „Dan hebt gij hier het totem," zei de Creool, de hand in zijn mantel stekende, en uit een zijner jaszakken een vierkant stukje bombast halende, dat Gray nauw keurig bekeek. Het was wit en kunstig van figuurtjes voorzien, die er met een j untig voorwerp in gekrast waren en die nog beter te zien waren daar ze door een kleurstof waren aangegeven. Gray bekeek het larg en zijn onderzoek toonde aan dat de Creool gelijk had en hij zei dus: „Welnu, wat wil het opper hoofd „Hij zal nog drie maanden wachten, vanaf den dag, dat ik hem verlaten heb als gij in dien tijd niet komt dan acht hij zich van de belofte ontslagen, het totem 'van El Oro verliest alle waarde, het gewijde amulet is zijn kracht kwijt, hij zal dan uw vijand zijn, en hij zal trachten u te straffen voor de lange uaanden die gij hem hebt laten wachten. Hij zal tegenover u zijn eed handhaven, en dan is uw leven niet laDger veilig." Gray lachte spottend. „Ha, dus bedreigingen, daar ben ik niet bang voor, en ik zou alleen de zaak neer werpen om hem te toonen, dat ik van niemand bevelen afwacht, dat ik gaarne op een verzoek inga, maar alle bedreigingen weersta." „Maar die prachtige zaak „Wanneer zijt gij van de Apachen weg gegaan „Ongeveer twee weken geleden." „Er blijft mij dus nog maar twee en een halve maand „Zoo ongeveer." „Het is voldoende." „Gaat gij naar hen terug?" „Heden reeds." „Zeg hem dat hij nog zes maanden wacht." ,,'t Is nutteloos." „Beproef het." „Ik zal het hem zeggen, maar het is nut teloos. Hij zeide mij dat als gij verlenging vroegt, hij dit zou weigeren, denk daar aan. In twee maanden kan men veel doen, en gij hebt dan nog veertien dagen om al les ten uitvoer te leggen." „Wij zullen zien," bromde Gray. „Wat hebt gij hem te zeggen?" „Dat ik spoeuig bij hem zal zijn." „Goed zoo. Ik ben blij dat gij den raad aanneemt. Christobal vroeg nog iets." „Wat?" „Het totem van El Oro." „Hij of gij vroeg Gray spottend. Hij. Ik heb er niets aan." „Werkelijk? En wat moet Christobal er mee doen „Hij wil het aan zijne mannen laten zien, om hen tot geduld aan te manen. Het totum zal meer uitwerken, dan al zijn woorden. ,,'t Is genoeg, ik doe het niet." „Doe het, ter wille van u zelf." „Neen." „Gij weigert?" „Christobal is handig, maar ik ben ook niet stom." „Wat wilt gij daarmee zeggen?" „Dat ik het totem onder geen voorwaarde afsta, dat alleen geeft mij gezag onder de Apachen. Christobal, als hij het eenmaal had, zou het mij nooit terug geven." „Gij weigert dus?" „Zeg hem, dat ik het totem zelf zal mee brengen, gij vertrekt dus nog heden „Ja." „Ga dan naar de keuken en laat u wat eten geven." Jeronimo zag hem spottend aan. „Gij eet van porcelein in uwe met goud versierde zalen, en ik, die zeker uw min dere niet ben, moet in de keuken eten Ik dank u zei hij. „Als gij in mijn salon zoudt eten, dan viel dit te veel in het oog". ,,'t Is genoeg. Gij misleidt uwen ouden kameraad. Pas maar op, dat gij mij den een' of anderen dag niet nog eens noodig hebt. Ik zal u daD met gelijke munt be talen. Aalmoezen neem ik van niemand aaD," zei de Creool, naar de deur gaande. „Hebt gij nog iets noodig?" vroeg Gray, die hem niet kon missen en die dus alle ruzie wilde vermijden. „Neen." „Geen reisgeld?" De Creool antwoordde niet. Hij opende de deur, ging er uit en wierp hem met een slag dicht. Gray bleef eenige oogenblikken in ge dachten verzonken. „Christobal is in staat zijn bedreiging uit te voeren," mompelde hij. „Ik moet mij dus haasten om dit mees terstuk uit te voeren. {Wordt vervolgd)-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1915 | | pagina 2