Een syndicaat, waarvan de heer Ju les Bernard aan het hoofd staat, in de Vereenigde Staten opgericht, heeft het d-partement van buitenlandsche zaken voorgesteld, Amerikaansche schepen met Amerikaansche bemanning te charteren om' uit Rotterdam de goe deren te halen, welke daar opgehou den worden als gevolg van de maat regelen van de Britsche regeering. Het departement heeft zijn houding ten deze nog niet bepaald. Uit Genève wordt aan de Voss. Ztg. geseind, dat de Frausche bladen in den laatsten tijd groote ongerustheid ook over het eigen front aan den dag leg gen. Er worden steeds meer stemmen gehoord, die op een aanstaand offen sief van de Duitschers op het weste lijk front doelen. Volgens een artikel van generaal Berthaut in de Petit Journal ziet men met bezorgdheid het uitblijven van een tegenwicht als een geslaagden druk van het Russische leger op het Duitsche centrum gade. Nog meer betreurt men het feit, dat de Russen naar het schijnt noch tegen de Boekewina noch tegen de Bulgaren iets zullen ondernemen. De Eng lsche ambassade te Washing ton heeft de aandacht van het Ameri kaansche departement van buitenland sche zaken gevestigd op een particu lier station voor draadlooze telegrafie bij Portland (Maine), dat verbindingen onderhoudt met schepen op zee en verdacht wordt getracht te hebben een transatlantische veroinding tot stand brengen. Gedurende de maand October hebben Russische troepen totaal gevangenen gemaakt aan Duitschers eu Oostenrij kers 674 officieren en 49.2U0 soldaten en 2i kanonnen, llfi machinegeweren, 18 bommenwerpers en 3 zoeklichten. Ingevolge ontvangen instructie wor den in de haven van Marseille geen goederen meer ter verscheping naar Griekenland aangenomen. Volgens de Matin zijn Fransche en Engelsche kruisers en monitors voor Saloniki verschenen en zijn opnieuw aanmerkelijke troepenmachten, provi and en materiaal ontscheept. Uit Saloniki wordt aan de Lokal Anzeiger geseind, dat de verbinding van Monastir naar het noorden afge sneden is. Het gevaar voor het Servi jsche leger wordt dagelijks grooter. Bij de laatste gevechten bij Stroemitza hebben de Franschen zware verliezen geleden. Volgens berichten in Zwitser- sche bladen is een derde der Fransche troepen buiten gevecht gesteld. De Romeinsche-correspondent van de Star heeft, volgens de N. R. Ct. van diplomatieke zijde vernomen, dat het resultaat van den stap der ententemo- gendheden in Athene niet voor Zater dag bekend zal worden. Het is intus schen zeker, dat een onmiddellijke actie zal volgen, daar de geallieerden niet het minste oponthoud zullen dul den. De noodige voorbereidingen zijn in alle onderdeelen getroffen. Hun aard wordt natuurlijk geheim gehou den, ik mag aldus de correspon dent alleen zeggen, dat Italië be stemd is een buitengewoon belangrijke rol te spelen in de aanstaande gebeur tenissen. De Duitsche grenswacht in Belgie, die eerst bestond uit landstormman nea van 4045 jaar. wordt thans be trokken door jonge militairen, meestal jongens van 19 en 20 jaar. Hun op treden is veel strenger dan van hun voorgangers. Bij het opruimen van het slagveld van Tsjartorisk is eerst de volle om vang van het Oost-Duitsche succes ge bleken. De Russen hebben daar zware verliezen geleden; tot dusverre zijn er 2500 Russen begraven. Verscheidene duizenden geweren en groote hoeveel heden munitie zijn onze buit, die nog wel zal toenemen. De Russen hadden op den linker oever van de Styr vier achter elk sar gelegen stellingen met prikkeldraad versperringen, steunpunten, flankver sterkingen en een uitgebreid kamp met barakken, blokhuizen en loodsen Daaruit blijkt dat zij zich reeds voor den winter hadden ingericht. Uit Kristiania wordt geschreven In tegenspraak met de loopende ge ruchten kan worden geconstateerd, dat de vaart op Archangel volkomen ver zekerd is. De haven beschikt over een aantal krachtige ijsbrekers. Den vori gen winter is 1 ijsbreker er in geslaagc de vaart tot half Januari open te hou den. Toen werd de vaart gestremd door een defect aan den ijsbreker. In ma iuekringen is men overtuigd, da dit jaar de ijsbrekers den geheelen winter de vaart naar Archangel kun nen openhouden. Het Berliner Tageblatt verneemt uit Boekarest, dat de Servische regeering maatregelen treft om den zetel naar Montenegro te verplaatsen. Groote hoe veelheden levensmiddelen zijn reeds daarheen verzonden ter verzorging van het Servische leger, voor het geval dit daarheen moet uitwijken. De Servische regeering stelt de be slissing zoo lang uit, totdat generaal Sarail het offensief tegen de Bulgaren ran beginnen. Als de berichten van de Russische 5ers juist zijn, tracht Duitschland een Turkschen aanval voor te bereiden op Egypte. In Abyssinie trachtten de Turken een opstand tegen Engeland e verwekken, dat echter totaal geen belang heeft bij den Europeeschen oorlog, om tegelijkertijd een Turksch optreden tegen Egypte en vijandelij k- leden in den Soedan uit te lokken. Blijkens een officieel bericht uit Lon den is het hospitaalschip „Angliea" in het Engelsche Kanaal op een mijn ge- stooten en gezonken. Er waren onge veer 385 personen aan boord, van wie er ongeveer 300 zijn gered. Het kolenschip „Lusitania," dat in de nabijheid was, streek onmiddellijk twee booten. Terwijl deze naar de An- *lica roeiden, zagen de matrozen, dat lun eigen schip, eveneens op een mijn stootende, in de lucht vloog. Het ge lukte hun echter nog het overige ge deelte der bemanning, die in het ge heel 5 koppen telde, te redden. Torpsdobooten pikten een groot aan tal geredden van de Anglica op. Behalve de Lusitania is ook nog het Engelsche stoomschip Treneglos ge zonken. De Kölnische Zeitung verneemt uit Athene, dat het Servische leger zich verzameld heeft op een front Rasjka MitrowitzaPrisjtina, gereed voor den beslis8enden slag. In de heele Russische pers valt een uiterst gedrukte stemming over het lot van Servie waar te nemen. De Roesskoje Slowo schrijft: Nog nooit heeft de wereldgeschiede nis een volk aanschouwd dat, evenals de Serviers, met den zekeren dood steek van den tegenstander vooroogen tot den laatsten ademtocht vecht. De Djeu bericht naar inlichtingen uit di plomatieke kringen, dat de toestand der Serviers wauhoopig is. Hun staan nog twee wegen open of naar Albanië vluchten, alwaar de bevolking hu n met wilden haat wacht, of naar Griekenland uitwijken, waar ze met volkomen ze kerheid zullen worden ontwapend. Het eerste regiment Servische land weer is aan het muiten geslagen en heeft zijn bevelhebber, kolonel Pre- bitsjewits, een van de hoofdleiders der samenzwering tot den moord op aarts hertog Frans Ferdinand, gedood. Het regiment is daarop uiteengegaan naar de aangrenzende dorpen. Uit Parijs seint men aan de Daily Telegraph De toestand te Saloniki houdt de aandacht van de Engelsche en Fran sche regeering ernstig bezig en er zullen belaugrijke besluiten genomen worden. De Fransche regeeriug heeft nu besloten, het dralen van den ko ning der Hellenen niet langer te ge- doogen. Naar verder medegedeeld wordt zal de minste handeling van niet-onzijdtg karakter van de zijde van de Griek- sche regeering te Saloniki met maat regelen van ernstigen aard beantwoord worden. Volgens de J rily Mail worden 90 Grieksche schepen te Liverpool en te New Castle vastgehouden. K*laatsel(ik Nieuws. Heusden 20 Nov. Donderdag 1.1. trad de heer W. J. Giel, gep.-kolonel van het Ind. Leger, daartoe door het Nut van 't Algemeen uitgenoo- digd, voor een talrijke vergadering op in de zaal „Concordia", na vooraf door den heer Hilwig, als voorzitter van het depar tement, aan de vergadering te zijn voor gesteld. Het te behandelen onderwerp zou zijn „Het Zielsleven der Archipelbewoners." Na eene korte inleiding over hetgeen men onder „ziel" en „zieleleven" verstaat, deelde de geachte spreker mede, hoe bij de onbeschaafde natuurvolkeren de gedach ten zich veel meer op het ongeziene con- centreeren, dan bij de meer ontwikkelde Westerlingen, die al hunne aandacht aan het geziene wijden en dat van de vroegste tijden af de menschheid gezocht heelt naar eene verklaring van de schijnbare raadselen, die haar omgaven. Men zocht steeds naar eene hulp, een steun in de verwikkelingen en moelijkheden die het leven bracht, naar een weg om het Hoogere, het Eeuwige, dat in ieder menschenhart woont, tot uiting te brengen. De verschillende wijzen nu, waarop men zich een verklaring van het bestaan heeft trachten te verschaffen en dit nog tracht te doen, bepalen de talrijke gods dienetvormen en philosophische stelsels. Achtereenvolgens schetste spreker nu het Animisme, het Hindoeisme en den Islamj voor zooverre deze godsdiensten in den Archipel werden beleden en hun stempel op de bewoners, op de kunst, wetenschap enz. hadden gedrukt. Het ging hier minder om het leveren van ethnografische schetsen, dan wel om te doen uitkomen, hoe wij door de Inlanders in het algemeen verkeerd werden begrepen, alleen, omdat hetgeen van ons-Westerlingen uit gaat, nu eenmaal niet is gebaseerd op aan den Oosterschen religieusen gedachtengang ontleende traditie en gebruiken. Daarna zette de heer G. uiteen, hoe aan het Animisme de meest bijgeloovige vrees was verbonden; hoe daardoor elke cultuur in den weg werd getreden, sterfte werd be vorderd en zindelijkheid en hygiëne abso luut niet werden betracht. Aan de hand van talrijke lichtbeelden maakte het auditorium verder kennis met de verschillende afgoden en geesten, waar aan eer wordt bewezen, terwijl ook de ondergrond werd verklaard van tal van wreede gebruiken, zooals koppensnellen, heksenjagerij enz. Volgens spr. was hieromtrent alleen ver betering en opheffing te verwachten van kerstening, van goed onderwijs en vooral van een goed, Christelijk, voorbeeld van de Westerlingen. Daarna werd het Hindoeisme behandeld waarbij de heer G. wees op de groote ver draagzaamheid die de Hindoes tegenover belijders van godsdiensten steeds hadden betoond, zoo zelfs, dat sommigen gelijktijdig Brahmaist en Boedhist waren, niettegen staande deze beide godsdiensten principieel veel van elkaar verschillen. Hij wees ook op het schoone altruisme, dat in de leer van Boeddha was gelegen en dat de Wester lingen in dezen tijd van razernij en ver nielzucht wel eens beter hadden mogen betrachten. De lichtbeelden deden kennis maken met het Hindoepantheon en met de Hindoe bouwwerken op Java en Bali, waarbij de heer Giel een uitlegging van den Boroboe- doer gaf, in welk bouwwerk vele tableaux voorkomen, die de boeddhistische leer be lichamen. Ten slotte werd de Islam behandeld welke iu zijn wezen in het kort werd verklaard, waarbij spreker vooral bleef stilstaan bij de godsdienstplichten van den Mohamme daan, die voor den Westerechen werkgever van belang zijn, aangezien deze in den tegenwoordigen tijd van geestelijk ontwaken verplicht is zijn dienstbaren in de uitoefe ning van Godsdienst de v-ije hand te laten. Ook werd de invloed van den Islam op het maatschappelijk en het familieleven geschetst, waarna spr. ons door eenige lichtbeelden liet kennismaken met ver schillende groepen belijders van dien gods dienst. Na eenige moskeëen, grafmonumen ten de heilige graven te Mekka, Islam- belijders enz. te hebben vertoond, drukte de heer Giel ten slotte den wensch uit, dat men nu, met de wetenschap waarom sommige zaken door den Oosterling anders worden opgevat dan door ons, men in voorkomende gevallen het „tout savoir c'est tout pardonner zoude toepassen." Met een woord van dankzegging aan den geachten spreker sloot de Voorzitter de ver gadering, nadat zij door bijvalsbetuigingen had te kennen gegeven, dat het gehoorde zeer op prijs werd gesteld. 't Was Dinsdagnamiddag een weemoedige plechtigheid in het Diaconessenhuis alhier, toen vele vrienden van de directrice zuster Martha van den Berg samengekomen waren om van H. E. afscheid te nemen. Vergrijsd in den arbeid der liefde, voelde zij den tijd gekomen haar zware taak aan jonger krach ten over te dragen. Daartoe overgekomen uit Den Haag, opende ds. Snethlage, predikant directeur van het Diaconessenhuis aldaar, desamen- komst met het lezen van Hand. 20: 32-37. Z. W. E voelde behoefte het uit te spreken, hoe zwaar het hem en het Haagsche Bestuur viel de post Heusden niet verder te kunnen helpen met zusters. Maar de arbeid breidde zich in de residentiestad dermate uit, dat er een tekort was aan helpende krachten. Nu echter het Haarlemsche Diaconessen huis zusters wilde afstaan,vertrouwde Z. W.E. dat de arbeid alhier goeden voortgang zou hebben. Na een woord van hartelij ken dank gericht tot allen die zuster Martha hadden gedragen door hun liefde en steun, ging hij voor in het gebed. Alsnu kreeg ds. Ruijsch van Dugteren het woord. Met warmte sprak deze over hetgeen door zuster Martha en haar mede zusters in Heusden was verricht. Haar groote toewijding en zelfverloochenende liefde hadden de Protestantsche Zieken verpleging een gulden naam gegeven. Na mens allen die door haar iets ervaren hadden van de liefde, die zich geeft, dankte hij haar voor alles, wat zij gewpest was voor kranken en lijdenden en sprak den wensch uit dat haar verder leven nog rijke vrucht mocht dragen voor dezen arbeid in het Koninkrijk God;\ Alsnu werd haar een geschenk een makkelijke stoel waaraan velen harer vrienden hadden bijgedragen, aangeboden. Diep geroerd dankte zuster Martha voor dit blijk van erkentelijkheid Nog werden woorden van hartelijke waar deering gesproken door dr. Herman, g nees heer alhier en ds. Gobius du Sart, predikant te Wijk. Moge onder de leiding der nieuwe zusters ons diaconessenwerk bloeien en vrucht dragen. Veel te weinig wordt door Heusden en omliggende plaatsen beseft welk een voorrecht het is zulk een ziekenhuis te bezitten Blijke het, ook uit meerderen stoff-ilijken steun, dat men dezen e ht-chris- telijken arbeid op prijs weet te stellen. Vergadering van den Raad der ge meente op Vrijdag 19 Nor., des namiddags te half acht. Te behandelen onderwerpen: 1. Notulen der vorige vergadering. 2. Mededeehng van ingekomen stuxken. 3. Vast telling ge ueente-begrooting 1916. 4. Voorstel van B. en W. verhooging maximum-heffing hoofd, omslag met f-500. 5. Voorstel van B. en W. verhooging weekloon gemeente-arbeiders en c.q. wijzi ging voorloopige pensioensgrondslag. 6. Verzoek firma De Haan Oerlemans om aankoop stukje gemeentegrond bij de scheepswerf. 7. Rekeningen over 1914 en begrootingen voor 1916 der Godshuizen. 8. Reclames hoofd, omslag. lVerkendam. Dinsdag 11. ia J. Hanegraaff, ah ier, van den zolder komen vallen en heeft zich ernstig bezeerd. Woensdagmiddag ging een paard met wagen in onze dorpstraat op hol. Het knechtje van den heer de Waard, dat zich dapper weerde kreeg een trap van het paard en schoot onder den wagen door. Het paard holde door en de wagen werd stuk geslagen tegen palen en stoepen. Gelukkig waren er weinig kinderen op de straat en bleef het paard bij de Kerkewiel staan, nadat het de stoep bij 't Laantje was afgerend Het knechtje, hoewel zich bezeerd heb bende besteeg onverschrokken het uitgeholde dier en bracht het zoo naar den Biesbcsch. Beneden-Langstraat. De na- schaar van den akker was dit jaar vrij goed te noemen. De herfstknollen gaven over het geheel een goed gewas. Door de vele regens weet men dit zoo door het vee begeerde groenvoeder echter niet meer van het land te krijgen. En als de vorst nu mocht in vallen gaat een groot deel der waarde van dit voeder verloren. Tengevolge het weder weet men de winter rogge thans ook niet gezaaid te krijgen. ltrakel. Leveren van 4 dikke vimmen (dikke vim 156 bos) Geldersch rijshout met 20 bos latten per dikke vim en 1 paal per bos, benevens 200 bos palen (10 stuks per bos). Dijkstoel van het Polderdistrict Bom melerwaard beneden den Meidijk. J. H. van Dalen, Brakel, Geld. rijshout f65 per dikke vim, palen f 19 per 100 bos; E. Vos, Well, gem. Ammerzoden, Geld. rijs hout f44 50 per dikke vim; K. Hobo. Zui- lichem, Geld. rijshout f 43.50* per dikke vim, palen f 15.91* per 100 bos. Gegund. Capelle. De straatverlichting zal in 't vervolg in plaats van tot 10 uur tot 10.30 unr duren. Tot lantaarnopsteker in de Nieuw- straat is benoemd Jan van Peer alhier. Wegens ziekte van een ouderwijzere aan de school in de Heistraat wordt aldaar les gegeven door een militair-hoofd-onder- w ijzer. E. S. alhier gleed deze week met zijn fiets uit, waardoor hij zich ernstig aan zijn knie bezeerde. A. v. T alhier kwam van een ladder te vallen en met zijn rechterhand in een spijker. Geneeskundige hulp was noodza kelijk. Kaatsheuvel. Dezer dagen werd de wacht bij den keukenwagen der hier vertoevende soldaten, onverwachts door een hond aangevallen. Toen hij zich wilde ver dedigen, ging per ongeluk zijn geweer af. De kogel vloog door den keukenketel en veroorzaakte aanzienlijke schade alsmede veel stoornis in 't koken. Op de door B. en W. opgemaakte voordracht voor de benoeming van hoofd der school in de Moer, komt als no 1. voor G. J. H. Dijkhuis uit Losser (O.) De molenaarsknecht van G. D. te Loonschendijk is van de trap gevallen en heeft zich ernstig bezeerd. Medische hulp was noodzakelijk. Op Maandag 22 Nov. e.k. zal op 't gemeentehuis te Vrijhoeven de groote jaar lij ksche vergadering van de afdeeling Het Groene Kruis voor Capelle en omstreken worden gehouden. Aanvang 's avonds half zeven. Nederheuiert. Zondagmorgen werd in de Ned. Hervormde Kerk alhier beves tigd als predikant de heer C. Verloop, can- didaat tot den H. D., door ds. Van Voorst Vader uit Doesburg, zulks naar aanleiding van Openb. van Johannes 3: 8. Des middags deed de heer Verloop zijn i trede, waarbij hij tot tekst gekozen had Psalm 36: 10. In beide godsdienstoefeningen was de op komst zeer talrijk. Nieuweiidlik.. De collecte voor het militair tehuis alhier langs de huizen gehouden, heeft f 60,opgebracht. Sprang- Tot Ouderling en Diaken zijn bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, respectievelijk herkozen de heeren H. E. v. d. Leeden, M. Ros, J. Nieuwenhuizen en G. Vos Mzn. Naar men ons meedeelt zijn ten nadeele van zekere R. alhier, kippen ge stolen. Van de(n) dader(s) geen spoor. J.l. Dinsdag viel de 7 jarige P. v. d. Hoven uit de slede, met de gevolgen dat hij een diepe wonde aan zijn hoofd op I liep. Men was genoodzaakt geneeskundige hulp in te roepen. Naar wij vernemen heeft de afd. Patrimonium alhier, besloten 's wekelijks visch voor de leden aan te koopen. Zij die geen lid dezer vereeniging zijn, kunnen, door tusschenkomst der leden, ook van dit voedingsartikel profiteeren. VrUhoeven-Cappel. De uit voering die Woensdag j.l. door de zang- vereeniging „Hallelujah" alhier zou gegeven zijn, is tot nader vast te stellen datum uitgesteld. Dinsdag 1.1. werd de heer J. Oerle mans bij enkele cvndidaatstelling benoem i tot lid van den gemeenteraad. Waspik- Naar we vernemen hoopt dr. J. C. Looher op 2 Januari aanstaande zijn afscheidsrede te houden. Tot directeur der Zangvereeniging „Oefening kweekt kunst", is benoemd de heer Kooien te Waalwijk. Di sdagavond a.s. hoopt ds. J. C. i Locher te 7,30 ure in de Ned. Herv. kerk op te treden met het onderwerpChristen- Zaltbommel- Door de groote najaars veemarkt te Gorinchem was de markt alhier van geen beteekenis. Slechts vijf kalveren werden aangevoerd, waarvan er toch nog drie verhandeld werden. Verslag van de Gemeenteraadsvergade ring van deWerfcen en Sleeuwijk, gehou den 18 November 1915. Tegenwoordig 6 leden. Afwezig de heeren Slagmolen (wegens ongesteldheid), Van der Meijden, Mons- houwer, Pruissen en Verhagen. Voorzitter: de heer Sigmond, Burge meester. Te ruim elf uur opent de Voorzitter de vergadering, waarna de Secretaris de no tulen van de vorige vergadering leest, welke onveranderd worden vastgesteld. Agenda: 1. Een besluit van Ged. Staten tot goed keuring van het in de vorige vergadering genomen besluit tot wijziging der begroo ting van 1915. 2. Een schrijven van Ged. Stilten hou dende eenige bemerkingen op de rekening over 1914, welke zullen worden toegelicht. 3. Wordt b sloten tot het doen van af- en overschrijving op de begrooting voor 1915. 4. Wordt de begrooting voor 1916 aan geboden. Hierna wordt de vergadering gesloten. Raadsvergadering, gehouden te Sprang, den 17 November 1915. Tegenwoordig: alle leden. De Voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen worden gelezen en goedgekeurd. Mededeeling wordt gedaan van een ge houden kasopneming, waarbij bleek dat alles in orde was. Voorts dat de rekening over 1914 door Gedep. Staten is gesloten met een goed slot van f 945,30. Een voorstel tot wijziging der begrooting yoor 1915 wordt met algemeene stemmen aangenomen. De begrooting voor 1916 wordt, na voor lezing en toelichting, m t algemeene stem men vastgesteld op een bedrag in ontvangst en uitgaaf van f 10503,11. Na onderzoek der geloofsbrieven, wordt met algemeene stemmen besloten tot toela ting als raadslid van den heer G. L. Vos. Tot onderwijzeres bij het herhalingson- derwijs voor den loopenden cursus wordt benoemd mej. A. M. B. van der Bolck. Hierna gaat de Raad in geheim comité ter behandeling reclames Hoofdelijken Om slag. Hinnenland. De Regeering heeft bepaald, dat de manschappen van de Landweerlichting 1908, die zulks wenschen, op 25 dezer met voorloopig (klein) verlof huiswaarts zullen worden gezonden. Ook zullen de manschappen van de landweerlichting 1909 ongeveer 20 De cember a.s. met voorloopig (klein) ver lof naar huis worden gezonden. Naar de Avondp. meldt, bestaat het voornemen om het vrij vervoer van militaire verlofgangers met ingang van 1 Januari a.s. in te trekken, en alsdan aan de met verlof vertrekkende mili tairen een bijslag op hun salaris toe te kennen. Voor het vervo°r op de spoorwegen zou voor de verschillende klassen een gelijk militair tarief worden ingevoerd, ongeacht den af te leggen afstand, zoodat dus alle militairen een zelfde bedrag aan reisgeld moe'en be talen om hun woonplaats te bereiken. Donderdagnacht is een smokkelaar bij de Laagsche Paal bij Ootmarsum, die op het aanroepen door de grens wacht-patrouille niet stilstond, in het been geschoten en gearresteerd. Hij bleek een Duitsch-militair in uniform te zijn. Hij is per rijtuig naar Olden- zaal vervoerd en verder naar Almelo overgebracht ter beschikking van den officier van justitie. Toen 16 dezer des nachts ongeveer 1V2 uur te Rilland Bath een patrouille soldaten naar hun wachtpost, ten huize van den herbergier P. Ealdaar, terug keerde, ging bij aankomst aldaar op onverklaarbare wijze een van de geweren der manschappen af. De kogel die door de zoldering drong trof den op den zolder te bed liggenden 18-jarigen zoon van den herbergier levensgevaarlijk in den schouder, ten gevolge waarvan deze dan ook Woens dag is overleden. De voornamenbelasting heeft een Amsterdamsch journalist aan zoeken gezet in het Amsterdamsch adresboek. Hij vond 260 Jansens, hiervan 18 met voornaam J. en 64 J. en een of meer toevoegingen. Na de invoering der voor- namenbelasting zullen deze toevoegin gen wel weinig voorkomen. Resultaat: weinig opbrengst en 64 Jan Jansens. Is dit zoo vraagt hij een be vordering van het gemak der admini stratie? En dan nog allen, die niet in het adresboek staan En als er alge meen vrouwenkiesrecht komt, zullen er zijn (gesteld dat er 3 X meer in woners zijn die niet dan die wel in het adresboek staan) 2X4Xö4= plna. 500 kiezers genaamd J. Jansens I dom en de Oorlog. Afscheid Zuster Martha ran den Berg.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1915 | | pagina 2