De herstelling van het bloed. ia, een slechte strategie is, legers naar ook zoo over, hetgeen blijkt uit het troepen terug te roepen uit de streek afgelegen woestijnen te detacheeren en feit, dat zij twee derden van hun hoofd- die de entente-troepen weuschen te de voornaamste legers in Frankrijk, macht tegenover ons in het veld hou- bezetten. Radand en aan den Isonzo nog minder den. Duitschlands kracht is niet onuit- bekwaam te maken, om een beslissing puttelijk. De uitgestrektheid van zijn ten gunste van DuHschland te bewer- front moet noodzakelijk te kort doen ken. Het Berliner Tageblatt ontleent aan de Corriere della Sera een telegram aan den samenhang en de stevigheid van haar correspondent in Servië. Hij ervan. De Grieksche regeering heeft geant- zegt dat de Servische regeering zich weliswaar nog te Prizrend bevindt, doch aanstalten maakt naar Ochrida of Gewgeli te verhuizen. Over de Ser vische hoofdmacht in de vlakte vaD Kossowo heeft men geen berichten, woord op de nota vau de entente. Naar Uit Saloniki is volgens de „N. R. Ct." men verneemt, willigt zij het verlangen Woensdagavond, aan de Daily Telê- der entente in betreffende het niet out- graph geseind: wapenen van de verbonden entente- Ik ben in staat uit gezaghebbende troepen, hun vrijheid van beweging op bron te verzekeren dat van Duitsehe evenmin over het aangekondigde Ser- Grieksch gebied met het oog op hun zijde aan Servië het voorstel is gedaan vische offensief tegen Katsanik. Men veiligheid en faciliteiten met spoorweg 0m een afzonderlijken vrede te sluiten.maakt zictl g®en illasies meer, Servië en telegraaf. De regeering houdt zich Het aanbod was belichaamd in een is reddeloos verloren. Met beklemming zekere bizonderheden ter nadere over- boodschap van generaal von Macken- mei1 de insluiting van het her weging voor. De verklaring, dat het sen, die onder dekking van de witte vi8®^® leger door j de Bulgareu en gedeelte van het koninkrijk Grieken- vlag naar de Servische linies is gebracht Duitschers tegemoet. De Servische mi- land, dat door de entente is bezet, te gericht was aan den Servischen bister vau oorlog Bojowits gaf den gelegener tijd teruggegeven en er een kroonprins te Prizrend. correspondent toe dat een capitulatie redelijke schadeloosstelling betaald z*l De boodschap stelde onmid lellijke °i®^ uitgesloten is worden, heeft bij de Grieksche regeering staking der vijandelijkheden voor; de den indruk gewekt, dat de Entente Duitschers, Oostenrijkers en Bulgaren haar welwillend gezind is. zouden de stellingen, die zij toen in- namen en die ongeveer dezelfde waren Een par. telegram aan de N. R. Ct. als thans, blijven bezetten. Zoodra zegt: mogelijk zouden dan gevolmachtigden Er is een belangwekkend verhaal bijeenkomen voor het vredesverdrag verschenen omtrent een krijgsgevangen 0p den grondslag van afstaan aan Bul- Duitsch officier, die naar Duitschland garije van den uitersten noordoosthoek trachtte terug te keereu en daarvoor van Servie, van Knjadzewats tot Pirot bijna de heele wereld omreisde tot hij en van geheel Servisch Macedonië met op de Noordzee, toen hij zijn vaderland inbegrip van het wilajet Uskup. Oud zoo goed als in het zicht had, werd gevangen genomen. Zijn naam is Engen Wahleu. Hij was officier in het 152e Pruisische regiment (infanterie)? en werd door de Russen bij Tannenberg gevangen genomen. Tot tweemaal toe- trachtte hij, telkens uit een ander kamp, te ontsnappen. Tweemaal viel hij weer in handen der Russen. De derde maal wist hij te ontkomenhij kocht van een Jood, dien hij ontmoette, een spoor kaartje door Siberië naar Moekden en bereikte van daar Peking, waar hij verscheidene maanden bleef, tot hij eindelijk verder reisde naar Yokohama, San Francisco en New York. Daar werd hij door eenige Duitsch-Ameri- kanen als zeeman uitgerust en scheepte hij zich als lid der bemanning in op een Noorsch zeilschip, dat naar Europa vertrok. Toen het schip in de Noordzee kwam, werd het aangehouden door een Eugelsch oorlogsschip. Wahlen werd ontdekt en het schip naar eeu Engelsche haven opgebracht. Wahlen is een ver mogend man van aristocratische ge boorte. Vernon is een stadje in het Fransche departement Eure. In de buurt daarvan is een kamp met straten enz. opgetrok ken, waar op het oogenblik 800 ver minkten en 500 arbeiders uit oudere lichtingen van het Belgische leger een onderkomen hebben gevonden en het beroep leeren, dat het meest bij hun aanleg enz. past. Men wil in de toe komst daar de gelegenheid scheppen, 4000 verminkten weer aan goregelden arbeid te helpen om hen zoodoende voor een toestand van zedelijke in zinking te bewaren. Baron Bayens is hier de organisator. De volksmond heeft het kamp dan ook reeds Bayensville gedoopt. Vier en veertig beroepen worden er uitgeoefend. Daar wordt voor het front gewerkt en ofschoon alle artikelen voor 50 procent minder dan de particuliere nijverheid doet, aan de Belgische Re geering worden afgeleverd, maakt men er nog winst. Naar Reuter uit Athene verneemt, zal Venizelos een proclamatie uitvaar digen, waarin hij uiteenzet waarom de liberalen zich van de verkiezingen ont houden en er op wijst, dat deze ont houding niet beteekent, dat hij zich uit het politieke strijdperk zal terug trekken. Hij zal zich weer met de po litiek inlaten, wanneer de horizon is opgeklaard. Als de liberalen thans aan de verkiezingen deelnamen, zou de toestand veel moeilijkheden opleveren, terwijl het niet wenschelijk is, dat zij de oorzaak zijn van binnenlandsche troebeUn op een oogenblik dat de buitenlan8che toestand zoo verward is en de strijd zoo dicht bij de grens woedt. Het „Dagblad van Barcelona" bevat eenige belangwekkende bijzonderheden over een onderhoud van den Catalaan- schen afgevaardigde Salvatella, die on langs generaal Joffre een bezoek bracht. I)s Fransche generalissimus zeide: Wij zullen stelselmatig voorwaarts rukken zonder overijling. Ik beken, ik ben zuinig met Fransch bloed, maar wij zullen voorwaarts gaan. De toestand op den Balkan belemmert de actie der geallieerden op het westfront niet. Duitschland moet Konstantinopel be reiken voor de geallieerden, daar men in Duitschland een triumf, die indruk maakt op de menigte, zeer noodig heeft. De Duitsehe middenstand is den oor log moe dat blijkt uit de verkla ringen der krijgsgevangenen en uit andere aanwijzingen. Maar, zelfs al be reiken de Duitschers Konstantinopel, zoo blijft toch het westfront het oor- logstooneel, waarde eindbeslissing moet vallen. De DuiUchers zelf denken er Uit Helsingfors wordt aan het cor respondentie bureau „Norden" bericht, dat generaal Koeropatkin benoemd is tot opperbevelaebber van het Russische leger, dat tegen Boelgarije zal oprukken. Dit leger dat in Zuid-Rusland uitgerust werd, telt ongeveer 200.000 man en is bewapend met Japansch geschut. De Morning Post verneemt uit St. PetersburgDe Duitschers hebben een moeilijke operatie begonnen door toe bereidselen te treffen om zich teiug te trekken, nu de vermeestering van Riga en de Duna-linie in het algemeen een hopelooze taak voor hen is gebleken. Uit Mitau, hun vooruitgeschoven basis, is reeds alles wat moeilijk te hanteeren of van waarde was weggehaald. Servie zou Servisch blijven. Het gevechtsterrein tusschen de Ser vische en de Duitsehe linies werd voor gesteld als plaats, waar de gevolmach tigden zouden bijeenkomen. De Servische kroonprins beantwoord de het voorstel met een stellige wei gering. De Serviers verzekeren dat zij met de Bulgaren niet willen ond.'rhandeleu Volgens berichten zijn 250 000 Rus en zoolang mogalijk tegenstand zullen sen te Ismail en Reni bij de Roemeen- blijven bieden op de bergen en de gche grens onder generaal Wisolski sa- passen, die de vlakte van Kossowo (het Merelveld) omringen. De tsaar heeft persoonlijk een tele gram aan Pasjits gezonden, waarin hij belooft dat binnen een week Russische troepen in Bulgarije zullen verschijnen. Ook de Italiaanscbe regeeriDg heeft de zending van een expeditielegf r van 40,000 man beloofd. mengetrokken. De Tsaar en de Tsesaré- witsj hebben die troepen Dinsdag ge schouwd. De „Lokal Auzeiger" ontleent aan de „Roeskoje Slowo'' een artikel,waar in bewondering wordt uitgesproken over de deugdelijke Duitsehe voorbe reiding voor den aanstaanden wiuter- veldtocht, die aan alle Russische hoop op de hulp van de vorst als bondge Volgens berichten uit Boekarest zijn te Odessa een honderdtal Japansche uoot den bodem inslaat kanonnen aangekomen, die naar de De Duitsehe soldaten zijn zoo goed grens van Bessarabië en Boekowina iVlin wollen goederen en warm onder worden overgebracht. j goed voorzien, dat de koude hen niet Baron Ishii, de Japansche minister schaden kan. van buitenlandsche zaken, heeft aan een medewerker van het Petit Journal j l*luat*cl|}k Nieuws. verteld, dat Japan reeds reusachtige hoeveelheden wapenen en munitie aan Heusden 27 Nov. Rusland heeft geleverd en dat zal blij- rper geiegenbeid van het Sint Nicolaas- ven doen. Tegen het eind van deze feest Zal op Zondag 5 December op de post maand zal het grootste deel van de en hulpkantoren geene gelegenheid wor- Russische gemobiliseerden voortref- den gegeven om pakketten ter post te be- felijk bewapend ziju. Tot dusverre was zorgen. slechtB o ïgeveer een derde der gemo- j gij bet spelen in de militaire werk- biliseerden goed uitgerust. plaats geraakte het zoontje van A. V. onder De Japansche regeering beeft totuu een aanbeeld, met het noodlotiig gevolg, toe het zenden van een leger naar dat zijn beentje even onder de knie is ge- Europa niet overwogen; wanneer ech broken. ter de wenschelijkheid van een expe- Werkendam. Donderdagmorgen ditie naar Europa mocht blijken, zou is het schip van B. Cornet Cz, te Wemel- zij dadelijk een zeer sterk leger kun- dirge gezonken. De opvarenden zijn be nen zenden. houden. Zaterdag 1.1. is van C. G. alhier, een Naar de „Neue Wiener Journal" uit ^ie^s ontvreemd. Lugano verneemt, heeft overste Was- Woensdag 1 December hoopt voor sitsj, de bevelhebber van de Servische de nutsleden, alhier, op te treden het ech t- strijdkrachteo aau den Baboenapas, te- Paar Schmidt Waarda. legrafisch het verzoek aan koning Kon- Aalst.. Beroepen tot predikant alhier, stautijn gericht, om in naam van de de heer J. J. Timmer, candidaat te Utrecht. menschelijkheid zijn geslagen en van *HenedeiidLaii«slraat Nu voor alle benoodigdheden beroofde troepen de winterprovisie is ingeslagen gaat er ongehinderd doortocht door Grieken- momenteel in aardappelen niets om. Flinke land naar Albanië toe te staan. Om hoeveelheden werden dan ook reeds tot trent het antwoord van den koning is k®t voorjaar ingekuild. In den fruithandel nog niets bekend geworden. is het thans ook 8tiJ» zoodat de prijzen zich niet kunnen staande houden. Van late appelen zitten hier en daar nog aanzien- Tijdens zijn verblijf te Athene sprak lijke voorraden, lord Kitchener met verschillende Griek- Capclic. De maximumprijs van sche autoriteiten. Hij erkende, dat de melk is door den Minister van Landbouw, oorlogsverklaring de Entente volkomen Nijverheid en Handel vastgesteld op 95 cent onvoorbereid voor zulk een langduri- per liter voor deze gemeente. Wordt met ge campagne had gevonden. Maar thans een mindere hoeveelheid melk dan één was de toestand veranderd. liter verkocht, dan is de maximumprijs Engeland, zeide Kitchener, zal in berekend naar 10 cent per liter. Maart a.s. vier millioen soldaten onder Werd vroeger twee dagen voor het de wapenen hebben en in staat zijn verruilen der broodkaarten gelegenheid ge ien en te K®ven, in 't vervolg zal daarvoor slechts éen dag zitting worden gehouden en wel den eersten van eiken maand. en in zes millioen Russen te wapenen en te voeden. 't Gaat met de oorlogsberichten uit *-Wosdagavond j.I. gaven de militairen 77 in de zaal van L. van Dongen een uit- het Oosten al 1 zelfde als met de voeriDg) kosteloos en alleen toegankelijk andere; men dient in aanmerking te y0or genoodigde burgers. nemen of zij van bevriende of van vij T ma j "ij ri j u i 1ü den nacht van Woensdag op Don- an de lyke zijde komen Zoo deelt bet derdag werd(m Mj A g alhier8,/ee ko- Servische gezantschap te Parijs, in strijd ontvreemd. Van de(n) dader(s) geen met andere berichten, mede, dat de 8p00r. toes and van het Servische leger is keveren. Donderdagavond heeft verbeterd. Het Bulgaanche leger is tot door mB 0Dgelukkig toeïal d8 vrouw van tweemaal toe verslagen, ten Noord- g Colijn een been gebroken. Dr. Oer- westen en ten Zuidoosten van Prizrend. Jemans was spoedig ter plaatse om genees- Overigens is het onjuist, dat de Ser- kundige hulp te bieden, viërs Monastir zouden hebben ontruimd. De troepen, welke deze plaats verdedi gen hebben in geen enkel opzicht wij ziging in hun opstelling gebracht. Door stemgerechtigde leden der Ned. Herv. Gem. alhier, zijn tot ouderling ge kozen de heer H. v. d. Kolk en tot diaken de heer L. C. v. d. Kolk. rt /~l l - Kaatsheuvel. J.L Woensdag 24 De Grieksche regeering heeft er, dezer gevoelden zich enkele kinderen op volgens de Daily Telegraph, in toege- de chr. school alhier onwel en vroegen om stemd om, wauneer troepen der bond- naar buiten te gaan. De onderwijzer, eerst genoten uit Servië terugtrekken op niet wetende wat er aan de hand was, Grieksch grondgebied, de Grieksche werd maar al te spoedig gewaar, dat er een zeer benauwde atmosfeer in 't lokaal aanwezig was en besloot direct de school uit te laten gaan, waardoor erger voorko men werd, want bij 't uitgaan vielen eenige kinderen bewusteloos, doch kwamen ge lukkig gauw bij. Bij onderzoek bleek er iets aan de kachel te haperen, tengevolge waarvan er te veel gas in 't lokaal geko men was. J.l. Woensdag 24 dezer zijndeheeren G. Spiering en J. de Roon met algemeene stemmen tot notabelen der Ned. Herv. kerk a.d. Loonschendijk herkozen. De coöperatieve brood bakkerij te Loonopzand, alsmede de looierij van M. aldaar, worden aanmerkelijk uitgebreid door plaatsing van motoren en verschil lende machines. Deze week viel geheel ongedacht het paard van pater Berthier alhier, zoo maar plotseling dood. Assurantie dekt de schade. Sleeuwjjk- De verwisseling van broodkaarten op 1 December as. zal voor deWerken plaats hebben van 9,30lluur. v.m.; voor Sleeuwijk van 910 uur v m. en voor de Kille van 1212,30 uur n.m. Neen. Door de landbouwers alhier is de zoete melk weer met 1 cent per liter verhoogd en wordt ze thans verkocht voor 10 cent per liter. Naar men verneemt zijn bij heeren Gedeputeerde Staten te 's-Bosch geene be zwaren gerezen om den heer S., gekozen raadslid als zoodanig toe te laten. f Wllk. De ingezetenen dezer ge meente zijn in de gelegenheid gesteld tot het bekomen van regeeringsspek, hetwelk geleverd wordt door den slager C. K. te Veen. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer J. Colijn, is als kommies 2e klasse met ir.gang van December a.s. overgeplaatst naar Dongen (N.-B.) Zalf hommel. Op de gehouden na jaarsveemarkt waren aangevoerd 88 run deren en 37 kalveren. Er heerschte matige handel. Besteed werdVette koeien f 200 tot f 270, vette ossen f 270 tot f 310, hok- kelingsvaarzen f 120 tot f 170, hokkelings- ossen f 120 tot f 180, varekoeien f 140 tot f 180, kruispinken f 90 tot f 140, ospinken f 100 tot f 160, graskalveren f 60 tol f 90, nuchtere kalveren f 20 tot f 27,50 per stuk. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Meeuwen, gehouden 18 Nov. 1915, n.m. 7 uur. Tegenwoordig 5 leden. Voorzitter de heer Brune, Burgemeester. Secretaris de heer J. P. Sprong. De voorzitter opent de vergadering, waar na de notulen der vorige ergadering wor den gelezen en onveranderd vastgesteld. Mededeeling wordt gedaan van: a. Een besluit van Ged. Staten tot vast stelling der gemeenterekening over 1914. b. Een brief van het Bestuur der ver- eeniging van kleine stedelijke en platte landsgemeenten in Nederland om de ge meente lid te doen worden van die ver- eeniging. Aangenomen voor kennisgeving. Besloten wordt ontheffing te verleenen aan een tweetal aangeslagenen in den hoofd, omslag, beiden voor drie twaalf e gedeelten van hunnen aanslag, wegens vertrek naar elders. Overeenkomstig eigen verzoek, wordt aan mej. R. Pruissen eervol ontslag verleend als telefoonkantoorhoudster. In haar plaats wordt benoemd mej. J. C. Pruissen. Tot plaatsvervanger A. Vos. Op voorstel van Burg. en Wethouders, wordt met algemeene stemmen besloten de kosten van verpleging van den krankzin nige A. P., met ingang van 1 Januari 1916 voor rekening der gemeente te nemen. Vervolge s wordt overgegaan tot het be noemen van een stembureau. Tot leden worden benoemd Adr. Straver W zn. en A. L. de Graaff, tot plaatsvervangende leden D. van Buuren en W. Lankhaar C.zn. ha behandeling van nog eenige andere onderwerpen van ondergeschikt belang, wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. ifciiiueniaiid. Naar de „Tel." verneemt is te Mo len kop, bij IJzendijke, een Duit-ch soldaat aan den geëlectriseerden draad doodgebleven. Aan den draad hing oen haas Twee werklieden vruegen aan den schild wacht of zij het dier mochten hebben. De militair weigerde, zeggende, dat wat aau den draad bleef hangen, van hem was. Meteen greep hij den haas bij een der pooten, maar kreeg tege lijkertijd zoo'n geweldigen schok, dat hij driemaal over het hoofd buitelde en dood bleef liggen. Het „Geïll. Volksblad" bevat volgend puntdicht van „Anonymus": „Om Alvu's tienden penning vocht Holland zich eens vrij Wel ongeveer het dubb'le daarvan betalen wij, Komt daar nu straks dj portie van mr. Treub nog bij, En wordt het geen drie tienden. wel man, wees dan maar blij 1" Na een reis van 10 dagen kwam Zaterdag te IJmuiden aan de markt de aldaar thuisbehooreude stoomtreiler „Anna Josina" (IJtn. 169) met een lading versche visch, welke zeldzaam groot was en bij verkoop in de Rijks vischhal ruim f 170U0 opbracht. Zulk een zeldzaam hooge besomming, na een reis van 10 dagen, is nog nim mer door een IJmuider stoomtreiler aan versche visch bereikt. Volgens het „Soar. Hhl." zullen bet volgend jaar stappen worden gedaan voor invoering van een militie voor Ned.-Indië, uitsluitend geldend voor in Indië verblijvende Europeanen. Zij die in Nederland hun militairen plicht vervuld hebben, zullen herhalingsoefe ningen moeten meematen. Op het eiland Wieringen wordei. te genwoordig groote hoeveelheden mos selen en alikreukels gevischt, die voor de consumptie naar Duitschland ge zonden worden. Id het laatst der vo rige week werden ruim 450 balen ver zonden, waarvoor de ongekende hooge prijs van f 8.werd gemaakt. Naar men ons meldt, moet binnen kort wederom de indiening te ver wachten zijn van een wetsvoorstel, waarbij opnieuw een buitengewoon oor- logscrediet wordt aangevraagd, ditmaal, naar verluidt, van 50 millioen gulden. Bij het afbreken van een oude boe renwoning van den heer C. M. van Houweling te Peursum zijn in den grond twee potten met geldstukken uit den tijd van Koning Willem II ge vonden. De eene pot was gevuld met gouden, de andere met zilveren munten, alles ter waarde van ongeveer f 1700. Met zekerheid wordt thans aange nomen dat de te IJmuiden thuisbe- Looreude stoomtrawler „Hibernia", als verloren moet worden beschouwd. De namen der opvarenden zijn: B. van der Plus, schipper, B. Konijn, stuur man, C Koelemeij, 1ste machinist, W. Bragt, 2e machinist, C. Ruijgrok, stoker, W. de Jong, treramer, G. Hollaar, kok en B. van der Vegt, E. Koper, G. van der Vegt en A. Groen, matrozen. Het militair gezag te Ha derwijk heeft aangehouden en in bewaring ge steld de visscher J. L. De man is op heeterdaad betrapt, dat hij met zijn vischschuit geïnterneerde Belgen tot ontvluchting gelegenheid gaf. Hij moet reeda meerdere Belgen ge holpen hebben. Een reeks van maatregelen zijn noo dig wanneer een lijder aan blo darmoede moet behandeld worden. Die maatrege len vormen dep leefregel en hebben betrekking op dte hygiëne, op het voed sel op de uren van werk, van oefening, van rust. Buiten den leefregel is het de geneeswijze die bestaat in hulp aan het gestel' om opnieuw eeu rijk zuiver, krachtig nloed tp maken. Dat is wel de zaak der Pink «Pillen die, wat spreek woordelijk is, bloed ihet iedere pil geven. In den doosjes is gerold, rospectus die om de vinden de zieken alle noodige aanmijzingen voor het vast stellen van een goeden leefregelin het doosje zelf vinden zij de pillen die hen genezen door r ieuw bloed te vormen. Aan de zieken lie over de gevolgde genosswijzen niet voldaan zijn, raden wij den strijd niet op te geven en een laatste proef te nemen met de Pink Pillen, die, zij hebben het herhaalde malen zoo goed bewezen, genezen wan neer andere geneesmiddelen gefaald hebben. Hiervan wordt ons opnieuw een treffend bewijs gegeven door de geneztng van een Fransche dame, Mme Vanthier wonende te La Varenne- St.-Hilaire (Seine Frankrijk), Avenue Coffin no. 42, die ons den volgenden brief schrijft „Ik was door eeü erge bloedarmoede aangetast en zeer vervallen doordat ik bijna niet at en evën weinig sliep. Ik was aau het eind van mijne krachten en leed voortdurend aan benauwdheid, vooral bij het bestijgen van trappen, aan hartkloppingen^ aan schele hoofd pijn Ik was zoo zw*ik dat ik al mijne bezigheden had moeten opgeven, en bleek om bang van te worden. Na vele versterkende middelen te hebben ge- nomec, zonder eenige merkwaardige verbetering, was ik ongerust en vroeg mij af of ik niet een dier borstziekten had waarvoor geen kruid is gewassen. Eindelijk heb ik uwe Pink Pillen ge bruikt, die door het goed dat zij on- midd Uijk hebben gedaan, mij volko men gerust hebben gesteld. Ik heb be- greoen dat ik daar het ware genees middel voor mijn kwaal had. De Pink Pillen hebben mij inderdaad zeer goed genezen." De Pink Pillen genezen: bloedar moede, bleekzucht, algemaene zwakte, maagpijnen, schele hoofdpijnen, zenuw pijnen, neurasthenie, storingen van het vrouwelijk geslacht. Verkrijgbaar f 1.75 per doos, en f9 per 6 doozen, bij het Generaal Depot der Pink Pillen, DaCostakade 15,Amster- pam; voor Heusden en Omstreken bij M. Malingré, Drogist te Heusden, de fuma P. J. van Gils, Apotheek te Waal wijk, en verder bij verschillende apo thekers en goede drogisten.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1915 | | pagina 2