voor Hel Land van Ileusden en Allena, de Langstraat en de Boinmelenvaard Voorradig een Prachtcollectie artikelen, alle zeer nuttige en gewilde als Blouses, (Zijden en Stoffen,) Gostuumrokken, Onderrokken, Peignoirs, Golf-Jackets, Handschoenen (Stof en glacé), Zakdoeken, Vuchterstraat 1, Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden No. 352Ü Zaterdag 27 November Uhb/AHÏIU^ Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. 1915 Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 71/, ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. Binnenland. De Bussumsche politie heeft aange houden zekeren D., te Hilversum woon achtig. Dit heerschap blijkt lid te zijn van een bende, die er haar werk van maakte overal in den lande fietsen te stelen en deze dan weer aan den man te brengen. In Alkmaar, waar dezer dagen fietsen waren gestolen, ver moedde men, dat ze per spoor naar Bussum verzonden waren en waar schuwde men dus de politie aldaar. Het vermoeden bleek juist te zijn en men legde de hand op genoemden D. Een huiszoeking in zijn woning aan den Geuzenweg bracht liefst 24 rijwielen te voorschijn, waarvan er reeds ver scheidene herkend zijn als thuis te be- hooren te Hilversum. Ter gelegenheid van de herdenking van de troonsbestijging van Koningin Wilhelmina, stelt de „Vossische Zei- tung" in het licht dat de Koningin gedurende den oorlog geen oogenhlik is afgeweken van den weg door de voorzichtigheid geboden. De Koningin beleeft deze herdenking in een moei lijken tijd, vervolgt het blad, reden te meer om H M. op dezen dag de ver zekering te betuigen van de sympathie voor haar persoonlijkheid en haar goede eigenschappen als souverein. Ook het te Weenen verschijnende „Fremdenblatt" wijdt een svmpathiek artikel aan het Regeeringsjubilee van onze Koningin. Het blad herinnert aan de regeeringswerkzaamheid van onze vorstin, en aan de groote liefde en ver eering die het Naderlandsche volk baar toedraagt. Het constateert, dat de Ko ningin steeds naar goede betrekkingen met het buitenland heeft gestreefd, en dat Harer Majesteit's Regeering ook thans, te midden van den wereldoorlog, zich beijvert de haar waarlijk niet ge makkelijk taak, tot handhaving van een stipte onzijdigheid, naar beste ver mogen te vervullen. De Tweede Kamer is aanstaanden Maandagmiddag 20 November bijeen geroepen 's middags te half twee, ter behandeling der Indische begrooting. Het corrospondentiebureau verneemt, dat alsdan in de plaats van den minister van Koloniën, die op medisch advies eenigen tijd rust moet houden, de minister van Marine de verdedigingder Indische begrooling op zich zal nemen. Onze gemobiliseerden kunnen nog niet naar hui?. Niet alleen de ministers van Oorlog en Marine hebben die be slissing gegeven, maar de heele regee ring zou zich niet verantwoord achten wanneer anders werd beslist. 't Is nu maar de vraag, zegt „Het Volk", of aan de militaire bewinds lieden niet te veel invloed is gegund De regeering eischt opnieuw blind vertrouw n van de Staten-Generaal in dit deel van haar beleid. In het Oranje boek heeft zij een deel van de beschei den openbaar gemaakt, door haar met de oorlogvoerende mogendheden ge wisseld, maar over de vraag, in welke mate het land nog in oorlogsgevaar verkeert, weigert zij in discussie te treden. Het is voor de volksvertegen woordiging zeer moeilijk, welk ant woord zij op deze weigering moet ge ven. Niet voor hen, die leven uit het woord: zooals de heeren het wijzen, moeten de* gekken het prijzen Voor de leden, die bij het toestaan der enorme uitgaven voor de mobilisatie, in hun geweten overtuigd zijn dat al die mil- lioenen inderdaad onontbeerlijk zijn. De moeilijkheid zou minder groot zijn, meent het blad indien bij voorkomende gelegenheid bleek, dat een geest van waakzaamheid en beleid alle daden van het legerbestuur be- heerscht. Maar niet steeds is dit het geval geweest. Een belangrijk deel van de taak van het leger is, de smokke larij aan de grens te beletten en het valt niet te ontkennen, dat hier ernstige tekortkomingen zijn gebleken. Zoo ernstig, dat de op sensatie beluste kranten de voorstelling hebben kunnen wekken, alsof de heele bewaking van de grens niet meer dan een ïjdele pa rade was. Wij zijn overtuigd dat minder vriendelijke maatregelen van Engelschf zijde mede hieraan te wijten zijn. Van een tekort aan manschappen kan hierbij niet worden gesprokenwel van ge brek aan beleid en waar dit zoo sterk sprak, valt 't moeilijk, in de groote vraag of or niet blijvend te veel man schappen op de been worden gehouden, onvoorwaardelijk de uitspraak van de regeering te aanvaarden. Binnen zeer korten tijd kan worden verwacht de benoeming van jhr. mr. O. F. A. M. vau Nispen tot Sevenaer, iid en oud-voorzitter van de Tweede Kamer, tot gezant in tijdelijke en bij zondere zending bij den Pauselijken Stoel. De orgeltrapper in de R.-K. Kerk te Böesd (Gelderland) verdient als zoo danig f 6.50 per jaar. Onlangs kwam hij in aanmerking voor ouderdoms rente. Hij ontvangt thans behalve zijn traktement van orgeltrapper, welke be trekking hij nog langen tijd hoopt waar te nemen, een pensioen dat 16 maal zooveel bedraagt als zijn traktement Uit Weenen wordt geineld, dat ter aanvulling van den door den inval der Rns3eu zeer gelanden veestapel van Galicië, 503 k x i-u at Nederland zullen worden aangekocht, voor rekening der Oostenrijk-Hongaarsche regeering Het inkoop-bureau zal in den loop van Nov en Dec. het vee uit ons land betrekken en f 125 per 100 K G. besteden, een goede prijs als men weet, dat een koe levend gemiddeld ongeveer 500 K.G. weegt. Men meldt aan de „N. R. Cfc." Namens de commissie voor aaneen sluiting van sodaverbruikers in Neder land is Maandag j.l. een tweede ver gadering gehouden te Amsterdam va de voornaamste belanghebbenden bij de soda-comsumptie Het bleek ter ver gadering weldra, dat de behoefte door den stopgezetten invoer in enkele tak ken van bedrijf zéér dringend is ge worden, zoodat, indien niet binnen zéér korten tijd een oplossing gevonden wordt, tallooze fabrieken als wassche- rijen, glisfabrieken. zeepfabrieken, kris- talsodafabrieken, enz. geheel stop gezet zullen moeten worden. Deze industrieën omvatten te zameu vele tienduizenden arbeiders, welke dus ernstig in hun bestaan worden bedreigd. Het blijkt, dat op het oogenblik nog slechts onderweg en te verwachten is, een zeer beperkte hoeveelheid soda, nauwelijks voldoende om de behoefte voor zes weken te dekken. Naar men ons meldt, zal vermoede lijk in den loop der maand December e.k. reeds worden overgegaan tot keu ring van de landstormplichtigen der jaarklasse 1916. De dienstplichtigen dier jaarklasse worden in hoofdzaak ingeschreven op t December e.k. of zoo spoedig moge lijk daarna in de gemeente waar zij alsdan gevestigd zijn. Van hun inschrij ving ontvangen zij bericht van den betrokken burgemeester. W\\$ xti Ém m Lvy wm iiitniiui r fft '- U-V4 WV:VV vY vlTv.-'u MM ST. NICOLAAS-C ADEAUX KANTWERKEN. MAISON DERICKS,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1915 | | pagina 5