Ondanks den oorlogstoestand had Zaterdag de slotsteenlegging plaats van het hoofdstation te Leipzig. Het is ge lakt dit geweldig bouwwerk klaar te krijgen, precies op het tijdstip dat men zich in vredestijd had voorgesteld. Het Leipziger station is het grootste van Europa en telt 25 perrons waarlangs tegelijkertijd 80 in- en uitgaande trei nen opgesteld kunnen wordenhet overdekte gedeelte beslaat een opper vlakte van 16.000 vierkante meter. Het personenstation met het aangrenzende goederenstation beslaat een uitgebreid heid van 2 5 kilometer in oostelijke, 2.3 kilometer in noordelijke en 1.7 kilometer in westelijke richting. Het spoornet heeft een lengte van 150 kilometers met 320 wissels. Volgens den treinenloop zullen in vredestijd 500 treinen per dag uit het nieuwe station kunnen vertrekken. De gezamenlijke bouwkosten bedragen 13.5 millioen Mark. De Morning Post hangt een ver schrikkelijk tafereel op van de ellende in Polen In Polen en Littauen, vooral iu de gouvernementen Grodno, Kovno en Wilna zou de bevolking letterlijk van honger omkomen. De Joden vroegen hulp aan hun geloofsgenooten in Duitschland en Oostenrijk, doch de autoriteiten zouden het zenden van levensmiddelen verboden hebben. Stappen bij den gouverneur Von Glastnapp leidden tot dusver tot geen resultaat. De gouverneur merkte op, dat Duitschland deed wat het kon en dat de Russen de schuld der ellende zyn, daar zy niet de noodige voorra den achterlieten. Ettelijke honderden vrouwen van soldaten die in het Russische leger dienen, zonden een adres aan de voe dingscommissie. Prins Lubomirski ver klaarde, dat hij het menscheninogelijke deed en hij gaf aan elk der vrouwen 20 kopeken (60 centimes). De duurte moet ontzettend zijn. Te Lodz en elders moeten tering e i bloed armoede een zeer groote sterfte ver oorzaken. Alle fabrieken liggen stil. Veertigduizend gezinnen ontvangen maar 40 kopeken per week, plus 25 kopeken voor elk kind. Plaatsel(|k Nieuws. Heugden 8 Dec. Met ingenomenheid maken wij melding van eenige surprises, op St. Nico aasavond aan tal van gezinnen gebracht. De vereeniging Dorcas", bestuurd door enkele Dames, onder leiding van mevrouw Ruijsch van Dugteren, waaraan een groot aantal dienstmeisjes medewerken, hield voor genoodigden een kleine tentoonstel ling van het vervaardigde, dat practise!) gekozen en keurig bewerkt was en bestond uit hetgeen blij kt uit de lijst der uitgedeelde kleedingstukken. 12 lakens. 12 sloopen. 15 vrouwenhemden. 12 vrouwenbroeken. 12 vrouwenschorten. 10 manshemden. 3 mansboezeroenen. 2 jongensboezeroenen. 14 kinderschorten. 13 kinderhemden. 8 wollen borstrokjes. 4 wollen jongensbroekjes. 3 wollen rokjes. 3 witte broekjes. 5 witte rokjes. 3 lijfrokjes. 6 jurkjes. 1 jongensblouse. 7 dassen. 2 wollen vrouwenbroeken. 1 wollen meisjesbroek. der haar verzoek zouden hebben gedaan. Dit bericht was te mooi om maar zoo te verzwijgen. Een rijke blanke vrouw, die met een Indiaan trouwde. Edith wilde naar de tent terugkeeren, daar de avond reeds begon te vallen. Ze moest, om dien te bereiken de paal voor bij, waaraan de gevangene was vastgebon den. „Edith, leef gelukkig," riep hij. „Ik heb alles gedaan om u vrij te ma ken," zei ze. „Dat wa^ verkeerd. Ik verwacht den dood reeds. Zonder u kan ik toch niet leven. Vergeet mij en leef gelukkig, Edith. Denk altijd goed over mij. Ik heb ge dwaald, het is waar, maar uit liefde voor u, O, Edith, wat heb ik u steeds bemind." Zij was wreed en zelfzuchtig, maar die woorden brachten haar een oneindig mede lijden. Zij vond het vreeselijfc de oorzaak van zijn ellende te zijn. Zij leed bij de ge dachte, hoe ruw zij hem behandeld had. Waarom was hij ook geen hertog ot ten minste heel rijk. Dan zou zij hem hebben losgemaakt, en zij zou met hem gevlucht zijn, maar nu kon zij het niet doen. Zij begeerde te zeer rijkdom en macht. „Gray, ik zal altijd met liefde aan u denken," zei ze. „En morgen zal ik door uw hand sterven, ach welk een heerlijke dood, door uw hand Edith." Zij wist niet wat zij moest antwoorden, maar zij zag Christobal aankomen. „Lieveling," zei hij, „kom bij mij, het is reeds avond, en ik kom uw antwoord vragen." Zij gehoorzaamde. „Pas op voor dien blanke," zei hij on derweg. „Hij is valsch." „Hij is zoo goed, maar ik heb hem ver- 1 wollen lijfje. 3 paar manswanten. 2 paar jongenswanten. 2 paar polsmofjes. 7 zakjea. 25 paar vrouwenkous?n. 10 paar kinderkousen. Te zamen 212 Btuks uitgedeeld aan 42 huisgezinnen. Een bezoek van militairen, op marsch, vergezeld door stafmuziek, gaf alhier eeDe opgewekte afwisseling. We zagen daarbij een zestal mitrailleuses, elk getrokken door 2 honden. De honden bleken goed voor hun taak geschiktgoed onder dressuur en flink gebouwd, zoodat men geen vermoeienis er bij kon opmerken. Na een oponthoud van circa een uur, waren allen weder ver dwenen. Bij de Herv. Gemeente is herbenoemd als Ouderling de heer H. Prins en als Diaken de heer J. Zonneveld en zijn verder als Notabel herkozen de heeren G. J Reas en J. A. Steinz. Van circa 60 trekhonden uit Heusden, Herpt, Hedikhuizen c.a. en Oudheusden c.a opgekomen ter keuring voor het leger, zijn uit de drie eerste gemeenten elk een hond genomen tegen taxatieprijzen van 50 en 60 guld9n. 5 Werkendam. J. Hanegraaf, die laatst alhier van den zolder viel, is tenge volge van dien val overleden. Door de Oudeliedenfonds alhier is Vrijdag 1.1. een vergadering van leden ge houden. Uit het verslag over het afgeloopen jaar blijkt, dat f 204 voor steenkolen zijn besteed, f 123 voor aardappelen en f 35 voor manufacturen, terwijl aaD geld f 50 wer len uitgegeven. Tot bestuurslid is her kozen de heer F. Kramer C.Dz. Zondag is de schuit van J. V., die met bieten geladen bij het Oude Veer lag los geslagen en bij hoog water op 't zand gezet. Nadat men denzelfdon dag nog bij laag water het water uit de schuit kon pompen, is ze bij hoog water weer vrij ge komen en was ze Maandag weer geschikt om de bieten naar de fabriek te Puttershoek te brengen. Zaterdag 1.1. werd ons een briefkaart vertoond, die twee jaar per post noodig had gehad om van hier naar den Biesbosch te komen. De heer De Waard begreep dan ook eerst niets van wat de heer Van Don kelaar hem schreef. Nuclei. In deze gemeente doet zich bij een schoolgaand kind een geval van mazelen voor. Op het hulptelegraafkantoor zijn ge durende de maand November 214 tele grammen en 222 gesprekken behaudeld. Doordat het paard schrok, geraakte de kar waar de knecht van den heer K. bieten mee had gereden, .boven van den dijk. Met krachtige hulp van een aantal passeerende militairen was een en ander spoedig weer boven gebracht, waar bleek dat de knecht zich gelukkig slechts weinig had bezeerd en ook de matrieele schade zeer gering was. Besomen. De fruithandelaar A. Korsten kwam Vrijdag te Tilburg in bot sing met een ander voertuig; hij werd van de kar geslingerd en kwam terecht tusschen den bak en 't rad van zijn kar. In deer- niswekkenden toestand werd hij opgeno men en verbonden, daarna werd hij naar Utrecht getransporteerd. Waarschijnlijk zal hij een zijner oogen moeten missen. Zaterdag viel de vrouw van J. B. in een beerput, door toegeschoten hulp kon de vrouw bijtijds op 't droge gebracht worden. Beneden LanK8(raat De han del in vette kalveren gaat matig. Vette var kens zijn eenigzins dalend. Nuchtere kal veren en bi'gen worden ook lager omgezet. Men besteedt voor vette kalveren 55 a 60 cents per k.g., vette varkens 50 a 51 cents per halve k.g., nuchtere kalveren f9 a f 16 per stuk, fokkalveren f 18 a f 25, biggen f 10 a f 15, schapen f 16 a f 25 en ko nijnen f 1,af 2, keerd beoordeeld." Hij is valsch. Een man die zijn eigen broeders verraadt is slecht en heeft een verkeerde ziel," zei Christobal en h:i ver telde aan Edith de geheele geschiedenis van het verraad van Gray. De Apachen hadden een geliefd Opper hoofd, die het geheim wist van de rijke mijnen, die eens toebehoorden aan de oude Azteken. Zijn naam was El Oro. Op een dag, toen velen zich verwijderd hadden om te strijden, werd het dorp waarin de oude hoofdman was achtergebleven, aangevallen, en de vijand vermoordde allen en nam den ouden hoofdman gevangen. Toen de Apachen terugkeerden was hun dorp verwoest en El Oro verdwenen. Men zocht lang en vergeefs. Eindelijk, een jaar later kwam Gray. Hij vertelde dat hij in een verlaten kloof van de Sierra della Escandido een ouden Indiaan stervende had gevond -n. Hij had hem verzorgd, en getracht hem in het leven te behouden. Eenige dagen was het gelukt maar ten laatste was de oude man in zijn armen gestorven. Die oude mar was El Oro. Alvorens te sterven had hij aan den blanke een „totem" gegeven, met de vraag het aan Christobal te laten zien. Het totem werd bezichtigd, en bleek wer kelijk an El Oro te zijn. Dat kon meB niet ontkennen. Het was een soort brief van aanbeveling, waarin hij geprezen en bedankt werd, en hij die zulk een stuk bezat moest steeds door de Indianen in hooge eere worden gehouden. Hij was eenigen tijd te midden der In dianen gebleven om het plan beramen, waardoor hij de Indianen hunne scalpen en zich zelf de millioenen zou bezorgen. De Indianen zagen hem ongaarne vertrekken. Zij waren hem dankkaar voor den dienst, die hy hun hoofdman bewezen had. Chris- öeWerken en Sleeuwtfk. Verslag van de Gemeenteraadsvergadering, gehouden Zaterdag 4 December 1915. Tegenwoordig8 leden. Afwezig de heeren Koman, Monshouwer en Slagmolen. Voorzitter: de heerSigmond,Burgemees ter. De Voorzitter opent te half tien de ver gadering, waarna de Secretaris de notulen van de vorige vergadering leest, welk - on veranderd worden vastgesteld. De Voorzitter doet mededeeling van de ingekomen stukken, als: Een besluit van Ged. Staten tot goed keuring van het in de vorige vergadering genomen besluit tot wijziging der begroo ting voor 1915. Een besluit van Ged. Staten tot vaststel ling en sluiting der rekening over 1914, zooals die door den Raad voorloopig is vastgesteld. Wordt besloten tot het doen van af- en overschrijving op d begrooting voor 1915 tot een bedrag van f 142,55. Worden herbenoemd tot le ien der bur gerlijke armbesturen de heeren P. Ippel en J. Verhagen Cz. Wordt vastgesteld de begrooting voor 1916 in ontvang-t en uitgaaf ip f 24820,16. Wordt vastgesteld het kohier van school gelden over het le kwartaal 1916. Hierna wordt de vergadering gesloten. 's-Gravemoer. De rijwielherstel ler G. S. alhier, beliep brandwonden aan zijne hand, waarna deze erg opzwol. De dokter constateerde bloedvergiftiging en wist door spoedig ingrijpen erger te voor komen. In de vorige maand zijn door het hulptelegraafkantoor alhier behandeld 117 telegrammen, waarvan 54 verzonden en 63 ontvangen. Het aantal telefonische ge sprekken bedroeg 33. Op de rijkspostspaarbank werden 25 in lagen gedaan tot een bedrag van f 2919.06, terwijl 19 terugbetalingen plaats hadden tot een bedrag van f 1340 23. Haafieil. Zaterdagnacht werden alhier bij den predikant vier groote spiegelruiten stukgeschoten. De geheele kamer was als bezaaid met hagelkorrels. Naar men ver neemt moet de aanleiding gezocht worden in de ontevredenhêid van vele inwoners over de beslissing van de commissie van toezicht op de kerkelijke goederen te Arn hem, om voortaan de groote Kerken waard publiek te verpachten in plaats van uit te geven tegen f 30 per koeschaar, 't innen van bolgelden, 't heffen van gelden voor een graf op 't kerkhof enz. Er worden nog meer relletjes verwacht, 't Is te hopen, dat het de politie moge ge lukken de dader(s) van deze laffe daad op te sporen. Ci eert rui<leu berg. De gemeente veldwachter Simons, van Raamsdonk arres teerde in de trein alhier den Raamsdock- schen soldaat C. K., sedert 8 weken ge deserteerd. Herpt- Dat de ve-eeniging tot ver betering van het geitenras alhier succes op haar streven heeft en tevens, dat het nut eener goede afstammir g meer en meer wordt ingezien, blijkt wel uit het feit dat ook uit naburige gemeenten al meer en meer er van gebruik gemaakt wordt. Meeuwen. Voor het dep. Meeuwen van het Nut, trad Vrijdagavond hier op de heer Frans Hullemam van Amsterdam, 't Was 'n mooi program, dat te genieten gaf. Naast het dramatische „een verwoest menschenleven" naar een novelle van Guy de Mauppassant, noemen en roemen we den prettigen humor van het tooneelspel „Schakels" door Herman Heijermans, als mede het geestige stukje van Jan Feith „als vreemdeling in Amsterdam", terwijl een fragment uit de Gijsbrecht ons de rijke en k achtige taal van Vondel deed hooren en gevoelen. Kortom de spr. pakte zijn gehoor geheel in, dat dan ook naar de meening van den Voorzitter dankbaar en voldaan naar huis toe kon gaan. Met alle vertrouwen kunnen we den heer H. aan bevelen. Ter vervulling van de vacature ont- staan door het overlijden van den heer J. de Graaff, is bij de op 3 December j.l. gehouden verkiezing, bij enkele candidaat- tobal daarentegen haatte hem. Hij vond het onaangenaam dat de herinnering aan El Oro nog steeds or.der zijn ondergeschikten voortleefde. Elke verheerlijking van El Oro scheen hem een aanslag op zijn eigen gezag. Hij haatte Gray omdat deze telkens over het overleden opperhoofd sprak, en omdat hij met zijn totem de gedachten steeds weer op El Oro bracht, en dan ging men vergelij kingen aan, die Christobal liever niet had. Dit was de reden, waarom hij deze ge legenheid had aangegrepen om hem ter doo-1 te veroordeelen. Edith begreep, dat Gray niets van Chris tobal behoefde te hopen. Ze giDgen naar den tent. Aan den ingang gekomen vroeg Christo bal: Neemt mijne blanke engel het voor stel aan „Ja," antwoorde Edith kort Hij keek haar lang aars zonder iets te te zeggen, en vervolgde toen: „Ik zal onmiddellijk mijne mannen bij eenroepen om hen de blijde tijding bekend te maken Ik zal al mijne geheimen mede- deelen, en als wij in het dorp zijn terug gekeerd, dan wordt gij mijne vrouw." Zij traden de tent binnen. „Wacht hier maar" zei hij, en ging naar buiten om aan de ouden te zeggen, dat zij de stam moesten bijeenroepen omdat hij hun goed nieuws moe-d, mededeelen. Zij gehoorzaamden. Na een halfuur had den de Indianen zich voor de tent verza meld en wachtten nieuwsgierig naar de tijding. Het opperhoofd verliet de tent, Edith aan de hand medenemend. Dit was voor velen eeae ontdekking. Zij begrepen wat Christobal hen wilde mede deelen, omdat hij al eens meer gezegd had, dat hij weer wilde trouwen. Alles wat hij van eene yrouw verlangde, stelling, tot lid van den raad dezer ge meente gekozen de heer P. de Raad alhier. Raanisclonksveer Koopmans beurs Hotel „De Witte Leeuw": Boonen 1 20, erwten f 16, haver f 13.50, tarwe f 10.40, maïs 10.25, rogge f 9 10. De poetkantoorbediende S. uit den Haag, heeft zich Zaterdagmiddag te Kei- zersveer door verdrinking van het leven beroofd. Zijn lijk is hedenmorgen gevischt. Sprang. Bij de gehouden verkie zing voor een diaken bij de Ned. Herv. kerk is gekozen de h^-er J. M. van Pelt. Daar de heer J. M. van Pelt voor zijn benoeming tot dLken bij de Ned. Herv. kerk bedankt heeft, zal spoedig een nieuwe verkiezing plaats vinden. J.l. Woensdag had de milicien-kor poraal Visser het ongeluk, toen hij een paard aan de hand had, te vallen, met het gevo g dat het dier zijn geheele hand open- trapte. Onmiddellijk werd de hand door den militairen geneesheer verbonden. Over de maand November werd aan het hulppostkantoor alhier op 'sRijkspost spaarbank belegd f 1832,13 en terugbetaald f 1115,57. Mejuffr. H. geraakte bij het sluiten der ramen met haar vinger zoodanig be kneld, dat zij voor de bekomen verwonding genoodzaakt was geneeskundige hulp in te roepen. Naar wij vernemen besloten de onder wijzer der Ned. Herv. Zondagsschool in overleg met den Kerkeraad, dit jaar voor de kinderen een Kerstfeest te organiseeren. Enkele dames waren reeds zoo bereidwillig voor dat doel gelden in te zamelen. De korporaal Kuipers kreeg bij het poetsen der paarden van een der dieren een trap op zijn hand, waardoor deze op verschillende plaatsen werd verwond. Nadat eerst een militair noodverband was aan gebracht, werd deze later door den mili tairen geneesheer verbonden. De hevige storm, welke woedde in den nacht van Zaterdag op Zondag heeft hier ook nogal sporen achtergelaten; ver schillende rieten daken zijn stuk gewaaid en pannen afgeworpen. Een in aanbouw zijnde loods is ingestort. Waspik Van de werf der heeren Gebrs. Van de Rijken, liep met goed gevolg te water de stalen sleepkaan „Johanna", groot 580 last, voor rekening van den heer D. van E. alhier. Zaltbommel. Door geldelijken steun van eDkele kindervrienden waren de dames van school I in de gelegenheid voor de kinderen der drie laagste klassen een St. Nicolaasfeest te organiseeren, dat uitstekend is geslaagd. „Een kinderhand is gauw gevuld," dat bleek ook thans. Wat waren de kleintjes verrukt met hun speelgoed en snoeperijen, 't Is jammer, dat de kindervrienden niet eens een kijkje zijn gaan nemen, dubbel voldaan zouden ze huiswaarts gekeerd zijn, overtuigd dat hunne bijdragen wel besteed waren en vele kleinen gelukkig hadden gemaakt. De balans der voorloopig vastgestelde gemeente-begrooting dienst 1916 bedraagt in ontvangst f 137459.02^, in uitgaaf f 137269.44^, vermoedelijk batig slot f 189.58. De onvoorziene uitgaven zijn hierbij ge steld op f 1369.161(2, Door de politie is te Zaltbommel aan gehouden een bioscoop-operateur, respec tievelijk te Sliedrecht, te Gorcum en te Zaltbommel woonachtig. Deze persoon is naar Gorcum overgebracht om met een bioscoop ondernemer, met wien hij in be trekking stond, gehoord te worden, die hem verdenkt films ter waarde van f300 voor f 60 verkocht te hebben, zoomede een remboursement geïnd en ten eigen bate aangewend te hebben De films en het bedrag van het rembourse ment zouden volgens de beschuldiging het eigendom van den bioscoop ondernemer zijn. Bovenstaand bericht, aan de N. G. Ct. ontleend, kan worden aangevuld met mede deeling, dat de hier bedoelde persoon naar Tiel is overgebracht had hij in Edith gevonden, en daarom had hij haar dit voorstel gedaan. Het viel bij niemand in den smaak. De Indiaan is van nature en door zijn opvoe- diig de vijand van den blanke, en allen zouden liever gezien hebben, dat, hij een Indiaansche vrouw had genomen, maar niemand durfde zijn ontevredenheid uiten. Christobal was machtig en gevreesd. Men durfde hem niet weerstreven, en dus weer klonken uitbundige bijvalskreten, zoo in strijd met het gewone optreden van den Indiaan, die zijne gevoelens anders steeds verbergt Maar men was bang de veront waardiging op te wekken van het machtige en wantrouwende opperhoofd. Edith geraakte in vreugde bij dit hulde betoon; 't was voor de eerste maal, dat ze zoo werd toegejuicht. Christobal gaf dien avond een groot feest. Vuren w rden ontstoken, waarop vleesch werd gebraden, groote zakken met levens middelen werden te voorschijn gehaald en flesschen met drank werden niet vergeten. De damp van deze dranken, wier ver- verderfelijke kracht de Indianen nog niet bekend was, steeg hen naar het hoofd. Zij, van nature stilzwijgend, werden wel bespraakt, zongen, schertsen, en eindigden met dronken te worden. Den volgenden morgen was Christobal het eerst op. Zijn mannen sliepen nog allen. Hij was boos op zich zelf, dat hij geen schildwachten had laten uitzetten. Hoe ge makkelijk had een vijand niet tot den aan val kunnen overgaan, terwijl allen sliepen, Zijn toorn werd evenwel in hooge mate opgewekt, toen hij de schandpaal zag en bemerkte dat Gray daar niet meer aan vastgebonden was. Hij maakte alarm, Gray werd overal gezocht maar was niet in het kamp. Velen gingen hem achterna om zijn spoor te zoe ken, Chistobal ondervroeg al zijne mannen, Burgeriyke Stand. Heuaden van 1 tot 7 December. Geboren Louisa, d. v. H. J. A. H. M. Crijns en S. M. H. Clout. Overleden: Johannes van der Aa, 81 j. Werkendam van 26 Nov. tot 3 Dec. Geboren Margaretha, d. v. A. v. d. Wiel en M. Dekker. Genderen over de maand November. Geirouwd: J. W. Versteeg 35 j. en J. van Wijk 34 j. Overleden W. van Asch, 66 jaar, echtgenoot van G. Kooijman. Meeuwen over de maand November. Getrouwd: A. A. v. d. Heuvel 41 j. en R. Pruissen 26 j. Overleden: J. W. de Graaff 71 j. liiniieniaiKi. tloelij oerverbond. De Woensdag 1 December te Haar lem gehoaden straatverkoop van hoef ijzerspeldjes, ten voordeele van het weldra te bouwen Kinder-herstellings- oord te Nunspeet, heeft opgebracht f 905,16s. Donderdag 2 December werd op deze wijze t© Schagen opgehaald f 160,665. De Hoefijzerdag te Alkmaar braeht Zaterdag 4 December f 361,31 op. Te Kooten (Fr.) werd een verkoop dag van hoefijzerspelujes gehouden op 24 November, die f 42,opleverde. Het Hoefijzerverbond hoopt door 't geheele land de Hoefijzerdagen te hou den, die reeds in Augustus 1914 waren uitgeschreven, doch door den oorlog werden uitgesteld. Prof. C. A. Verrijn Stuart, uit Gro ningen, deelt de volgende merkwaar dige cijfers mee: De aarde heeft 1679 millioen inwo ners, daarvan zijn 969 millioen recht streeks bij den oorlog betrokken, t. w. 825 millioen aan de zijde der Entente en 154 millioen aan die der centralen. De twee groote gevolgen van den oorlog zijn de duurte en het dekken der oorlogslasten. Sedert Juli 1914 zijn in Engeland de prijken der levensmid delen met 43 pCt. gestegenin Berlijn met 78 pCt in Weenen zelfs met 80 pCt. Terwijl het hier is: 30 pCt. Er staan 15 millioen volwassen man nen onder do wapenen, wier plaatsen in de maatschappij niet zijn te ver vangen. Meer nog dan op het slagveld is de oorlog de verwoester van de pro- dukten van den menschelijken arbeid. Een andere oorzaak van de duurte is de depreciatie van het geld. In de oorlogvoerende landen in erge, in de meeste neutrale landen in beduidende mate. Van de financieering van de oorlogs lasten in de verschillende oorlogvoe rende landen is de Fransch-Russische de slechtste, omdat het bovenmate in omloop brengen van papier-geld het herstel van gewone omstandigheden bemoeilijkt. De Engelscbe methode is beter, wijl daar het geld door belastin gen wordt gevonden. Duitschland staat wel achter bij Engeland, doch het is toch odjuist, dat Duitschland meerma len met dezelfde marken betaalt. Het betaalt met wissels op de toekomst, het kan trotsch zijn op het vertrouwen, dat het volk in de oorlogsleeningen heeft, doch het zou zelfverblinding zijn, te ontkennen, dat het er financieel daar te lande niet al te mooi voorstaat. De Duitsche methode is gevaarlijk omdat men de uitgaven dekt met het geld, dat na den oorlog moet worden om te ontdekken, wie hem had bevrijd. Ook de woudloopers kwamen aan de beurt. Ook dezen zeiden geen deel te heb ben aan zijne ontvluchting. Toen viel zijne verdenking op eene andere persoon. Hij liet Edith bij zich komen. Wil mijne blsnke engel niet bekennen, de hand te hebben gehad in de ontvluchting van dm misdadiger?" vroeg hij. Zij antwoordde ontkennend. Hij hield lang vol, maar zij bleef ontkennen. „Ik ben eene vrouw van karakter," zei ze, „als ik Gray bevrijd bad, dan zou ik er ook eerlijk voor uitkomen, ik weet zeker, dat gij het mij zoudt vergeven." Christobal zag haar lang en onderzoekend aan, en ten slotte was hij overtuigd. „Neen, deze vrouw was de schuldige niet." „Maar wie kon Gray dan bevrijd heb ben De zaak bleef een geheim, want zij, die uitgezonden waren om Gray te zoeken, kwamen met ledige handen t rug. Nog eenigen tijd bleven de Indianen aan de oevers der Nadadores kampeeren, doch toen het losgeld der bankiers betaald was, en deze in vrijheid gesteld waren, gingen zij naar hun dorp terug waar het huwelijk van Christobal en Edith met zeer veel luister en plechtigheid werd gevierd (Slot volgt.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1915 | | pagina 2