Vergiftiging van het bloed. kende inboorlingen van de Bahamas, die zich bij het licht van een kwik damplamp van 2500 kaarsen tusschen visschen in zee bewegen, waaronder men een vreemden visch opmerkt, die een merkwaardige gelijkenis metdeAmeri- kaansche vlag vertoont. Een lange film laat een onderzeeschen tocht van den gouverneur van de Bahamas met zijn vrouw in de onderzeesche kamer van Nassau naar het eiland San Salvador zien. Men aanschouwt op deze film prachtige koraalformaties, „onderzee sche weiden en tuinen", met scholen zonderlinge visschen, een onderzeesch bosch, het wrak van een blokkadebreker uit 1867 en de koraalfondaties van Watli"g's Island (San Salvador). Andere films geven een kijkje in het vergaren van sponsen en het onderzoek van het oude wrak en ook is er ten slotte een zeer spannende film van een gevecht onder zee tusschen een man en een blauwen haai, dat met den dood van den haai eindigt. In de fotografische kamer bevinden zich gewoonlijk twee man, een om de camera te bedienen en een die als uit kijk dienst doet en aan de bemanning boven aan dek van het schip bevelen geeft. Vrijdag zonk op de Northrivier bij New York plotseling een lichter met 533 paarden, welke werden overgeladen in een atoomschip. De paarden ver dronken. De politie stelt een onderzoek in. Het is mogelijk dat de lichter door Duitschers, die er gaten in geboord hebben, tot zinken is gebracht. Het ongeval had plaats bij dezelfde pier waar onlangs in een schip met een lading suiker, door een bom brand is ontstaan. De vrouw van een landeigenaar uit Nieuw Pustlanken (Pruisen) is wegens moord, gepleegd op haar eersten man, op haar elfjarig dochtertje uit haar eerste huwelijk en op haar vierjarig stiefzoontje, driemaal ter dood veroor deeld. Ze had haar slachtoffers arseni cum ingegeven. Hebzucht was de drijf veer tot haar misdaad. Het gerucht, dat de Duitsche regee ring meedeelde dat de Duitscbers de Entente-troepen uit Griekenland zouden verdrijven, is volgens minister Skoeloedis ongegrond. Mp,ar daar tegenover staan tijdingen, die doen ver moeden dat het Duitsch-Bulgaarsche offensief doorgezet zal worden. De Amerikaansche regeeriog heeft een tweede nota aan Oostenrijk gereed, die vandaag zou verzonden worden. Duitsche berichten zeggen, dat men te Washington erkent, te hard van stal te zijn geloopen en nu in de tweede nota terug gaat krabbelen. Vermoedelijk neemt men in Duitsch- land den wensch voor de daad, want na de eerste, krachtige nota kan Ame rika moeilijk meer zijn eerste argu menten inslikken. In Zweden is men ontstemd over de Engelsche nieuwsgierigheid naar den inhoud van de Zweedsche pakket- post, die gedeeltelijk uit rubber schijnt te bestaan. Engeland doorzoekt niet alleen de Zweedsche, maar ook de Deensche pakketpost van en naar Amerika. In het Engelsche Lagerhuis heeft de regeering tegenover de partij, die meent, dat in dezen oorlog uitsluitend en alleen het belang van Engeland en dat van zijn bondgenooten don door slag moet geven, uiteengezet dat het noodzakelijk is tegenover de neutralen een zoo tegemoetkomende houding aan te nemen als maar eenigszins mogelijk is, ten einde te voorkomen, dat deze neutralen door al te straffe maatregelen in de armen van den vijand zouden kunnen worden gedreven. In New-York heeft men een tweeden Caruso ontdekt. Het is een koetsier, afkomstig uit Golatz in Roemenie. Zijn stem moet mooier en sterke zijn dan die van den wereldberoemdeu zanger Caruso. De vorige week was hij nog zonder geld en werk en nu heeft de toekomstige zanger een contract van 5 jaar gesloten en ontvangt in de zangschool van Mr. Aborus onderricht Morris Holm zoo heet het wonder heeft onlangs voor de New Yorksche verslaggevers gezongen. Hij kent nog geen noten, maar zijn stem moet won dermooi zijn. Tusschen den directeur van de muziekschool en den zanger is het volgende contract gesloten: de directeur zal den zanger volledig on derricht geven en gedurende dien tijd geheel voor zijn onderhoud zorgen; na zijn vorming moet Holm echter vijf jaar lang de helft van zijn verdienste afstaan. Volgens een bericht uit Zürich aan de „Gaulois" zenden do Duitschers 600.000 man naar het Westelijk front, voor het meerendeel naar Vlaanderen. Daarvan komen 180.000 man van het Russische, 50.000 van het Servische, 50.000 van het Italiaansche front en de overige uit de depots in Pruisen, Beieren, Wurtemburg en andere kleine staatjes. Omtrent de Engelsche recruteering publiceert de „Daily Sketch" een ar tikel van John Ogrady, arbeidersafge vaardigde in het parlement, die lord Derby, in zijn regeeringscampagne heeft bijgestaan. In het artikel worden cijfers, die zoo nauwkeurig mogelijk geschat zijn, gegeven. In de eerste weken was de recrutee ring zeer kalm; daarna steeg op één dag het cijfer van 74.000 tot 336.000. Twaalf December, den laatste dag van de campagne, hebben zich 326.000 re- cruten aangemeld; in de laatste week zijn er minstens 1.539.000 mannen ingeschreven; gedurende de negen we ken van de campagne van lord Derby bijna twee en een half millioen. Omtrent de werving in Engeland lezen wy nog: De kennisgeving, dat vier klassen van de recruten worden opgeroepen, wekt weinig verwondering en wordt algemeen onder alle standen met in stemming begroet. Er is nog geen aanwijzing hoeveel manschappen er beschikbaar zijn, maar aen wijst er op, dat terwijl Engeland nu uit ruim veertig klassen en vier van ongetrouwden tot en met den 22-jarigen leeftijd oproept, Oostenrijk reeds mannen van 46-jaar oproept. Bovendien zijn al die Engelschen vrij willig opgekomen. De voorraad mannen van 19 tot 22 jaar is dus bij lange na niet uitgeput. Er zijn nog veertig klassen van in geschreven manschappen voor den dienst beschikbaar, afgescheiden van de nog geheel niet ingeschreven mannen en de milltoenen die reeds geoefend wor den. De bewonderenswaardige geest, waar in van het begin af aan de recruten de oproeping hebben ontvangen, toont dat er geen moeilijkheid zal zijn om nieuwe lichtingen op te roepen. De bijzondere correspondent van de Central News op het Russische front schrijft De winter is begonnen. De nachten zijn koudsaeeuwstormen woeden uren achtereen de bodem is hard be vroren en de kleinere rivieren zijn met een dikke ijskorst bedekt. Alleen de wateren van de schoone Duna stroo men even woest als anders langs hun met ijskristallen bezaaide oevers. De Duitschers maken dan ook in de buurt van Illouksi met koortsachtigen haast voorbereidingen voor den winter Loopgraven met speciale betonvloeren worden aangelegd en in. de moeras wouden van Illouksi wordt een tweede linie van geduchte versterkingen aan gelegd. Geheel Koerland wordt door lange rijen loopgraven doorsneden. Ongeveer zes weken geleden werd het verkeer geopend op het smalspoor tusschen Memel en Libau, dat uitsluitend voor het verkeer van troepen en oorlogsma teriaal gebruikt wordt. Eindelooze militaire transporten trek ken van Libau en Goldingen naar het front. De tweede nota der Vereenigde St. aan Oostenrijk Hongarije ten aanzien van de Ancona is kort. Zij verklaart dat er geen reden was tot behandeling van de bizonderiieden van het in den grond boren wegens Oostenrijk's er kenning dat het schip is getorpedeerd nadat machines hadden gestopt en terwijl de passagiers nog aan boord waren, zoodat het volkenrecht en de beginselen der menscbelijkbeid zijn geschonden. De nota houdt mitsdien staande dat de Oostenrijksche regeering verantwoordelijk is voor de daad van den marinecommandant, hernieuwd de eischen, gesteld in de nota van 5 De cember, en geeft te verstaan dat de totnutoe goede betrekkingen tusschen de Vereenigde Staten en Oostenrijk Hon- garije afhankelijk zijn van Oostenrijk- Hougarije's antwoord. In den Duitschen Rijksdag heeft bij de tweede lezing van het wetsontwerp in zake de voorbereidende maatregel n betreffende het heffen van belasting op oorlogswinsten de s iciaal-democratische af^evaardige David bet Engelsche sy steem aanbevolen tot het opbrengen van gelden voor de oorlogskosten. Minister Helfferich antwoorddeHet bestrijden van een belangrijk deel van de oorlogskosten door belastingen ge durende den oorlog kon in Eugelaud niet worden volgehouden. In de provincie Epere Griekenland leidde een ontmoeting tusschen Griek- sche voorposten en een voorhoede af- deeling der Bulgaren, die op Griekschen bodem doorgedrongen was. tot gewapen de botsingen. Gemeld wordt, aan beide zijden verscheiden dooden en gewonden vielen. Inderhaast werden Griekscbe detachementen uit Koritsa en Cogra- dessi gezonden. Men heeft de garni zoenen dezer steden versterkt. In Oostenrijk zijn de dienstplichtige mannen van 4547 jaar tegen medio Januari opgeroepen voor militairen dienst, die van 47—50 jaar zullen de jongeren voor de diensten achter het front vervangen. De „Berliner Lokal Anzeiger" deelt mede dat volgens het Engelsche adels- register, 800 leden van den hoogen Engelschen adel zijn gesneuveld en dat 10 pCt. der gevallen Engelsche officieren uit den adel stammen. Van het gevechtsterrein op den Balkan wordt gemeld: Bij Ipek zijn opnieuw 69 door de Serviërs begraven kanonnen buit ge maakt. Het aantal zal misschien nog aanzienlijk stijgen. Plaafneliik Nieuws. Heusden, 25 Dec. Met ingang 1 Febr. is benoemd tot direc teur van het Poet- en Telegraafkantoor al hier do heer P. C. W. Worst, thans in gelijke betrekking te Oudewater. Heden voormiddag zal alhier de plech tige uitreiking plaats hebben van de36-ja- rige (gouden) medaille voor onafgebroken trouwe dienst, aan den Wachtmeester der Veldartillerie, de heer Lookman. De plech tigheid zal plaats hebben op de Vischmarkt, opgelnisterd door militaire muziek. Voor dat doel werden reeds gisteren alle mili taire zaken van het terrein verwijderd, om eene parade mogelijk te maken. Voor het Dept. Heusden van het Nut tot Algemeen, hoopt 29 December a.s. op te treden mej. Croes en op 15 Februari a.s. de heer Van Riemsdijk. De hier vertoevende militairen maken gaarne gebruik van de gelegenheid tot on derwijs, hun geboden. Van het herhalingsonderwijs maken 10 personen gebruik en voor het teekenonder- wijs hebben zich 3 personen aangegeven. Ook de bibliothe k van het Nut, gratis voor hen opengesteld, wordt druk bezocht. RBesofien. Door de gladheid van den weg had P. v. d. Gouw 't ongeluk te vallen en zijn pols te breken. T. v. d. Anker had gisteren 't onge luk te vallen en zijn arm te ontwrichten. Beneden Langstraat Uit den aard der zaak gaat er in aardappelen zeer weinig om. Bij kleinen omzet blijven de prijzen stationair. De verkoop van fruit gaat zeer slecht. Niettemin er nog al voor raad is, wordt er niets verzonden. De prij zen zijn dalend. Capelle- Mej. A. Verhoeven is be noemd tot onderwijzeres aan de bijzondere school te Tilburg. Inpla&ts van Dinsdag 28 Dec. a.s. zal de zangvereeniging op Woensdag 29 Dec. 1915 haar eerste winteruitvo^ring geven. Op den eersten Kerstdag a.s. zal in de Ned. Herv. Kerk het Kerstfeest worden gehouden voor de kinderen van de Zon dagschool. Bij de verpachting van het haven en kaaigeld werd niet hooger ingeschreven dan f 135 Het haven- en kaaigeld werd niet gegund. 's-Gravemoer. De verhuring van zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk zal plaats hebben op Maandagmiddag 27 De cember en in de Gereformeerde en Christe lijk Gereformeerde Kerk op Zaterdagmid dag 1 Januari. De on wisseling van broodkaarten zal ditmaal plaats heb oen ten gemeentehuize op Vrijdag 31 December. emenderen- In de j.l. gehouden vergadering te Breda van den Brabantschen Zuivelbond werd tot bestuurslid van de commissie voor inwendige organisatie der zuivelfabrieken benoemd de heer C. J. Branderhorst, Voorzitter van de Coöpera tieve Vereeniging de stoom-zuivelfabriek „Op hoop van z gen" alhier. Herpt- Onze gemeente-secretaris de heer Van Liempt, is benoemd tot waarne mend Secretaris der gemeente Elshout. De Raad dezer gemeente heeft her benoemd tot lid van het Burgerlijk Arm bestuur den heer Adr. Buijs Jz. Tot leden van de commissie tot we ring van schoolverzuim zijn door denra>d herbenoemd de heeren A Buijs Jz. en Jac. de Wilt Pz. en in de vacature A. v. d. Schoot is benoemd de heer J. G Deelen. §Ie«uw(|k. Tot ouderling en diaken bij de Geref. Kerk zijn herkozen C. Ver hagen en J. van Vuuren. Tot president kerkvoogd van de Ned. Herv. gem. is herkozen B Dekker, als notabelen P. Ippel en P. de Man, tot ouderling Johs. Colijn, weike inmiddels heeft bedankt en tot diaken G. A. deRegt, in de plaats van A. Kolff. Zaterdag j.l. ontstond alhier in de wo ning bewoond door P. D. en diens schoon moeder, brand. Door den veldwachter werd direct ter plaatse onderzoek ingesteld, die al spoedig tot de conclusie kwam, dat aan dezen brand nog een extra „luchtje" was. Gisteren mocht het de politie alhier, bij gestaan door den wachtmeester der mare chaussee te Woudrichem, gelukken de schoonmoeder tot bekentenis te brengen, dat zij opzettelijk den brand gesticht had. Door stemgerechtigden zijn de aftredende notabelen P. Smifs en B. Geers herkozen, terwijl door notabelen de aftredende kerkvoogd A. van Herwijnen als zoodanig is herkozen In vergadering van 16 December zijn door stemgerechtigden de aftr. ouderling J. Kant herkozen en tot diaken gekozen H. J. Ruis. 5?urgerlj|ke Stand. Heusden, van 1623 Dec. Ondertrouwd: A. van der Zanden, 22 j. en A. M. Nooten, 19 j. De Werken en Sleeuwijk, van 1723 Dec. Getrouwd: H. Oldenburg, 21 j. en J. M. de Waal, 22 j. Almkerk, van 822 Dec. Getrouwd Bastiaan Koekkoek, 35 j., wedn. van M ria van Stenis en An tja Blankers, 30 j Antonie van Andel, 23 j. en Johanna Hendrikavan Gooi, 23 j. Geboren: Bernardus Hendrik, z. v. M. Rijpstra; Huibert, z. v. M. Verlee en S. van Hoven Bastiaan, z. v. H. K. Elshout en T. VerhoevenGijsbert, z. v. L. van Haafien en A. Kant; Wil helmina, d. v. A. Pellekaan en C. Ver lee. Overvloed van urinezuur in het bloed is een kwaad ding. Bij sommige men- schen vormt zich tweemaal zooveel urinezuur als bij anderen. Het ontstaat gedeeltelijk uit vleesch eu anderester ke voeding, gedeeltelijk uit weefsels van het lichaam bij inspanning. Slachtoffers van urinezuur zijn rheu- matisch, zenuwachtig, slechts gehu meurd, achterdochtig, lijden aan hoofd pijn, zijn soms duizelig en worden ge kweld door plotselinge, vreemde pijn. Zij worden te spoedig oud en na ver loop van tijd ontwikkelen zich hart kwalen, niergruis, verharding der ade ren, waterzucht of de noodlottige Bright's ziekte (chronische uierontsteking). Neemt uw maatregelen bij het eers te teeken van urinezuur kwalen, want urinezuur is het kwaadaardigste ver gift, dat aan de wetenschap bekend is. Eet weinig vleesch en niet te veel van hetzelfde voedsel. Drinkt melk en wa ter. Neemt voldoende lichaamsbewe ging en rust, slaapt meer. Gebruikt Fosters's Rugpijn Nieren Pillen om de de verzwakte nieren te herstellen en verschaft aan deze organen de noodige hulp om hen in staat te stellen het urinezuur uit het bloed te filtreeren. Foster's Rugpijn Nieren Pillen ver wijderen het urinezuur en andere nier giften, de gewone oorzaak van nier steen, blaasontsteking en rheumatiek, en zij helpen het opgehoopte water bij waterzucht af te voeren. Dit genees middel werkt alleen op de nieren en blaas. Verkrijgbaar bij alle goede drogisten éa f 1.75 voor één, of f 10. - voor zes doo- zen. Eischt de echte Foster'sRugpijn Nieren l Pillen, weigert elke ,f|doos, die niet voor- zien is van neven- st and handelsmerk. KiiiiicnSand. De milicien W. H. uit Sloten van de lichting 1916 weigert te Haarlem eiken militairen dienst te verrichten. Hij is in arrest gesteld. Naar wij vernemen zullen de hier te lande geinterneerde Engelsche offi eieren in den vervolge met machtiging van de Engelsche regeering op eere woord mogen worden vrijgelaten. Te Driewegen, gem. Biervliet werd ia een verkocht oud arbeidershuis in de provisiekast een som iu zilver ge vonden van f 3000. Het huis was pas aan oen anderen arbeider verkocht. Naar het Hbld. verneemt, is opnieuw de Noderlandsche mail van een schip van de Holland Amerika lijn gehaald. De Noorderdijk, een vrachtboot van de N A. S. M. heeft de mail in handen der Engelschen moeten achterlaten. Uit Amsterdam meldt men aan de N. R. Ct De heer J. O. Schroder, hoofdredac teur van de Telegiaaf, is Dinsdag uit zijn voorloopige hechtenis ontslagen, na daarin twee en een halve week te hebben doorgebracht Naar wij verna men, hebben zijn beide verdedigers een request ingediend, waarin zijn in vrijheidstelling gevraagd werd. Gelijk blijkt, heeft de rechtbank op het re quest gunstig beschikt. Als eeu bewijs van de gunstige financieele positie, waarin Kampen V'rkeert kan dienen, dat de trakte menten en loonen van bijna alle amb tenaren en werklieden zijn verhoogd, wat ongeveer f20.000 per jaar kost, terwijl toch geen Hoofdelijke Omslag of opcenten op de personeele belasting behoeven geheven te worden. De eeni- ge belasting bestaat in 30 opcenten op de hoofdsom der gebouwde en 10 op die der ongebouwde eigendommen. Het is om jaloersch te worden. De rechtbank te Winschoten heeft de gevangenhouding van den vermoe- delijken dader, den 16-jarigen Johan Kant, met zes dagen verlengd. De in structie in deze treurige zaak duurt uog voort. De verdachte blijft ziju on schuld nog steeds volhouden. Te Culemborg ontstond 14 dagen ge leden onder verdachte omstandigheden brand in de sigarenfabriek der firma Ph. de Ruijter en Zn. De patroon had 's avonds 7 uur bij het verlaten der fabriek naar gewoonte goed geinspec teerd. Het vuur werd nogal spoedig gebluscht. Na den brand ontdekte men de vermissing van f 133 uit de brand kast, die geopend werd gevonden, ter wijl een bedrag van f 63 onderin die kast onaangeroerd was gelaten. De po litie stelde een grondig onderzoek in en onderwierp een 17-jarigen sorteer der aan een streng verhoor. Zaterdag gaf deze zijn patroon te kennen, dat hij te Utrecht een anderen baas wilde gaan zoeken. Dit gaf de politie aan leiding hem voor zijn vertrek ander maal in verhoor te nemen. Op hem werd toen een bankbiljet van f 25 ge vonden, hetwelk hij volgens zijn voor geven een jaar geleden gevonden zou hebben, 's Avonds echter legde hij eeu volledige bekentenis af. Door inklimming had hij zich toe gang weten te verschaffen in fabriek en kantoor, dc brandkast met den sle i- tel geopend, de gelden er uit genomen en daarna brand gesticht. Hij deelde tevens mede, dat er nog f 100 aan bankpapier thuis tusschen de dakpan nen van het privaat verborgen waren, weike gelden men ook werkelijk aldaar vond. Hij zal ter beschikking van de justitie te Tiel worden gesteld. Zondagavond werden in de Ham burgerstraat bij de Oude Gracht te Utrecht twee kleine meisjes aange troffen, die luid huilend hun verdriet te kennen gaven. Na heel veel moeite heeft men van de kleinen te weten kunnen komen, dat het Duitsche kin deren waren van 5 en 3 jaar oud. Moeder is dood en waar vader is, we ten ze niet. Hoe ze in de Hambur gerstraat kwimen, weten ze niet. Ze zijn voorloopig opgenomen in het tehuis voor Belgische kinderen. Bij het laden van de op Belgie va rende stoomboot „Union I" liggende aan de kop van de Scheepmakershaven nabij de Leuvenhaven te Rotterdam, is, naar het „Rott. Nwbl." meldt, door de ambtenaren een zonderlinge ontdek king gedaan. Zij lieten een vat van tamelijk slappe constructie openslaan, dat gevuld bleek met witte paraffine, hard als kaarsvet. Bij nadere boring bleek die paraf fine echter niets anders te zijn, dan een mantel der liefde, die het kwaad moest bedekken. Een vrij dikke paraffinelaag werd weg gehakt en de kern van de moot bleek te zijn een stevig vaatje van kleinere afmetingen dat bleek te zijn gevuld fmet een bruinachtig groene brei, welke sterk naar terpentijn riekte. Zoowel van de par&ffiue als van den inhoud van fhet kleine vaatje zijn monsters genomen tot onderzoek, aan gezien sterk vermoed wordt, dat men hier te doen heeft met een poging tot overtreding van het uivoerverbod. Een tweede, geheel gelijksoortig vat werd eveneens vermorzeld en de in houd bleek precies gelijk aan dien van het andere. Dinsdagnacht is te Rotterdam de sigarenfabriek van de firma B. v. d. Tak en Co aan de Zwaanhals geheel afgebrand. De brand werd te ongeveer 4 uur ontdekt, waarop de brandweer met drie stoomspuiten en een groot aantal handspuiten uitrukte. Met 24 slangen werd [het vuur bestreden. De brand bleek reeds geruimen tijd in het gebouw te hebben gewoed, want een half uur nadat de brandweer was ge alarmeerd stortte reeds een der muren van het zijgebouw, waarbij eenige sla gen onder het puin werden bedolven doch geen persoonlijke ongelukken plaats hadden. Van het hoofdgebouw zijn alleen de gevel en stukken der zijmuren staan de gebleven. Er is een aanzienlijke voorraad tabak verbrand. Ook de kluis is vernield. Alleen de brandkast, waarin nog eenig geld was, bleef gespaard. De fabriek was verzekerd voor pl.m. f 200 000. Waterhoogte Maastricht (brug 22 Dec. 1.47 M. boven 0. 23 1-57 WATERHOOGTE KEULEN (11 u. v.m.) 22 Dec. 2 94 M. boven 0. mmm—mmm—mmamimmm Er is geen verontschuldiging voorals gij er zelf aanleiding toe geeft. 50

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1915 | | pagina 2