Zij vlogen met duizelingwekkende vaart. Toen zij bij de kleine kerk waren, wiepen zij verscheidene bommen. De meeste ontploften Zij richtten weinig materieele schade aan, maar doodden zeer veel burgers meer dan honderd. Toen hij de vliegers zag naderen, gaf de koning aan de menigte een teeken om zich snel te verwijderen, maar het aantal der Tauben en hun ongeloof lijke snelheid lieten niet toe, dat de beklagenswaardige menschen zich bij tijds in veiligheid konden brengen. Naar van de zijde der centrale mo gendheden wordt gemeld, schijnt het landen van meer troepen van de Eutente te Saloniki op groote moeilijkheden te stuiten en schijnt het onmogelijk, dat 4 500 000 man te Saloniki behoorlijk onder dak kunnen worden gebracht. Reeds thans, nu het Fransche Eugelsche leger bijna 200.000 man bedraagt on- dervi ïdt men groote moeilijkheden bij het onderbrengen van de troepen. De haven is reeds wekenlang overvol, zoo dat het uitladen van proviand, munitie en oorlogsbenoodigdbeden zeer bezwaar lijk gaat en nieuw aangekomen trans portschepen buitengewoon lang voor de haveningang moeten liggen voordat zij kunnen worden binnengelaten. Tot dusver bevinden zich nog alle consu laire vertegenwoordigers van de Cen trale Mogendheden en haar bondge- nooten, evenals die van de onzijdige mogendheden te Saloniki, maar het schijnt dat de Entente van plan is Saloniki geheel in bezit te nemen, en de Grieksche autoriteiten te onistaan. Generaal Sairrail heeft tevens ver langd, dat hem de volle beschikking zou worden gegeven over de Grieksche verdedigingswerken, in het bijzonder die van kaap Karaboernoe, welke den haveningang beheerschen. Hoewel de Grieksche militaire autoriteiten tot nog toe hierop niet z n ingegaan, is het wel aan te nemen, dat zij binnenkort dit verzoek zullen inwilligen. De nood onder de Servische bevol king is begrijpelijker wijze verbazend grootbij duizenden sterven dan ook mannen, vrouwen n kinderen door gebrek aan onderkomen, kleeding en voedsel. De toestand is verschrikkelijk; in vergelijking met Belgie was het let der Belgen dragelijk. Deze vonden al thans nog een veilig onderdak en hulp, terwijl de Serviers nergens heen kun nen. Volgens een dagbladbericht zijn in het paleis van den Servischen kroon prins Alexander te Nisj, tal van be langrijke bescheiden gevonden, waar onder een uitgebreide briefwisseling met gekroonde hoofden en verder eeni- ge brieven van den tsaar. Een dier brieven handelt over de betrekkingen tusschen Servië en Bulgarije en de onderhandelingen van Bulgarije met de entente-mogendheden. De gevonden bescheiden ongeveer 500 moeten een belangwekkend beeld geven van de rol die Servië voor het uitbreken van den oorlog en ook voor het begin van den oorlog tnsschen Turkije en Bulgarije in 1913 heeft ge speeld. Volgens een bericht aan de Az Est uit Saloniki koesteren de entente-troe pen in Griekenland het plan een be slissende slag te leveren tegen de Bul garen en de centralen in de heuvelen van Kilkitsj, 40 K.M. noordelijk van Saloniki. In die streek en bij Langava en Wartia zijn sterke Engelsch-Fransche troepenmachten saamgetrokken. De plek, waar volgens Az Est de groote slag zou komen, ligt aan de spoorlijn SalonikiDoiran. Het aantal zakken, in de laatste we ken wederrechtelijk aan de Nederlaud- sche mail onttrokken, bedraagt, naar de Nieuwe Ct. verneemt, ongeveer twee duizend. Van de postzendingen, die van loord van de Frisia gehaald werden, is slechts een gedeelte naderhand teruggegeven een ander gedeelte werd achterge houden. Het „Berliner Tageblatt ontleent aan de „Petit Journal" de mededeeling van den bijzonderen correspondent te At hene, dat de Grieksche regeering den toevoer van levensmiddelen naar Sa loniki heeft verboden. Het blad be treurt dezen maatregel, welke de bur gerlijke bevolking en de soldaten be moeilijkt en het bewijs levert, dat de moeilijkheden, welke de verbondenen voortdurend van het Grieksche bestuur ondervinden, nog niet zijn weggeruimd. Een correspondent van de „Frank furter Zeitung" wijst erop, dat te Sa loniki groote Fransche en Belgische belangen aanwezig zijn en aldaar groote ondernemingen bestaan, die met Fransch kapitaal gefinanceerd zijn, zoodetram- maatschappyen en de gas maatschappij. Ook de haven maatschappij heeft zeer groote sommen gestoken in de pieren aidaar. Banken en groote kooplieden staan by Frankrijk in het kryt. Voorts is de spoorweg Saloniki-Dedeagatsj met Fransch kapitaal aangelegd. De vraag dringt zich dus op, of het den Franschen zal passen, dat al deze ondernemingen meegesleurd worden in den oorlogsjammer. De „Lokal Anzeiger" ontleent aan de officieuse „Narodni Prava" te Sofia het bericht dat de Grieksche regeering door haar gezant te Sofia aan de Bul gaarsche regeering kennis heeft gege ven geen bezwaar meer te hebben tegen het betreden van Grieksch grondge bied door Bulgaarsche troepen, indien voor de belangen der operatiën zulks onvermijdelijk en noodzakelijk is. Radoslawof heeft de mededeeling aan vaard onder dankbetuiging en er den nadruk op gelegd, dat de verschijning van Bulgaarsche troepen op Grieksch grondgebied de Grieksche belangen niet zou kunnen scnaden, doch integendeel deze beschermen. Een bevestiging van dit bericht is te Berlijn nog niet ontvangen. Volgens officieele rapporten bedragen de totale verliezen aan vee en paarden in Oost Pruisen door den aanval der Russen 135 000 paarden, 250 000 stuks vee, 200.000 varkens, 50 000 schapen, 10.000 geiten, 600.000 hoenders en 50.000 ganzen. In een officieele mededeeling is het vertrek van de Indische troepen uit Frankrijk bekend gemaakt. Voor hun vertrek heeft de prins van Wales hun een boodschap van den koning medegedeeld, waarin hun met warmte dank gebracht wordt voor de bewezen diensten, welke nu op een nieuw operatieterrein noodig zijn. De correspondent van de „Daily Chronicle" te Athene heeft een inter- vieuw gehad met den eersten minister Skouloudis, die hem verklaarde, dat indien Griekenland niet aan de zijde der entente strijdt, dit is, omdat de regeeringen en diplomaten der entente hun verplichtingen tegenover de an dere landen niet zijn nagekomen. Wan neer de geallieerden zonder omwegen Griekenland zouden hebben uitgeuoo- digd aan hun zijde te strijden, zou dit land niet hebben geaarzeld Griekenland heeft de entente gewaarschuwd voorde gevaren, verbonden aan een aanval op de Dardanellen, en op de geringe kans van slagen. Het plan van den Griek schen generalen staf voor een mogelij ken oorlog met Turkije werd door de geallieerden ter zijde gelegd. Naar de correspondent van de „Frankf. Ztg." te Konstantinopel seint, heeft volgens berichten van betrouwbare zijde, Engeland besloten, de geheele expeditie tegen de Dardanellen op te geven. Dit besluit moet genomen zijn op voorstel van Kitchener, nadat deze 3 dagen te Moedros en 2 dagen te Anafarta was geweest. Waarvoor de vrijgekomen troepen, uit welke in de laatste zes weken reeds verschillende bataljons gerecruteerd waren voor Saloniki, gebruikt zullen worden, is nog niet bekend. Vermoedelijk zal het grootste gedeelte wel naar Egypte wor den gezonden. Te Konstantinopel worden in den laatsten tijd zeer groote militaire toe bereidselen getroffen Het groote men- schenmateriaal, waarover Turkije be schikt, kan thans worden gebruikt. Voor de bewapening en de productie van munitie wordt ijverig zorg gedragen. Er zijn ook Perzische regimenten gevormd die geheel uit vrijwilligers bestaan. Tot dusver hebben zich 25000 Perzen in het Turksche leger laten inschrijven. Met spanning volgt men te Konstan tinopel de voorbereidselen voor den veldtocht in Egypte. Naar de Kopenhaagsche correspon dent van de „Daily Mail" verneemt, heerscht in geheel Scandinavië een ontvettende koude. Woensdag j.l. vroor het te Stock holm 40 graden Fahrenheit, te Chris- tianie 43, te Vardö 72 en te Jemtland zelfs 97 graden. Deze temperatuur is de laagste, die ooit in Scandinavië is voorgekomen Plaatselijk Nieuws. Heusden, 29 Dec. Dinsdag j.l. omstreeks half negen "s mor gens, voer de nachtboot „Luik 7" vast op het overstroomde weiland nabij de groote brug alhier. Nadat de vracht van hel voor steven naar het achtersteven was overge bracht, gelukte het, na ongeveer een half uur flink aanzetten der machine, wederom op het midden der rivier terug te stoomen, waarna de bont zijne reis voortzette Nu het water zoo'n groote hoogte heeft bereikt, wordt het voor de vreemde schip pers uiterst moeielijk om in het vaarwater te blij ven. Met ingang van 1 Febr. is onze stad genoot J. Bax Hz. benoemd tot knecht aan de rolbrug te Geertruiden berg. Jammer, dat het weer Vrijdagmorgen niet meeliep, anders hadden de Heusdena- ren een bijzondere militaire plechtigheid kunnen bijwonen. Nu geschiedde deze in het Bureau Potterstraat, zoodat alleen de pers er getuige van kon zijn. In het Bureau zat wachtmeester C. Lookman met zijn familie de dingen af te wachten, die komen zouden. Bij resolutie van den Minister van Oorlog was hem de gouden medaille ver leend voor 36-jarigen dienst. Ook vele of ficieren waren reeds aanwezig, maar de generaal liet op zich wachten. Wat duurde dat ontzettend lang! Eindelijk daar ver scheen de auto met generaal-majoor Weber, die zich excuseerde daar zijn auto defect was geworden. Onmiddellijk daarop werd den jubilaris het eere-metaal op de borst gespeld en Kapitein v. d. Koogh hield daarbij een treffende toespraak, waarbij Z.Ed, in 't bij zonder deed uitkomen, dat niet alleen langdurige dienst, maar ook trouw en eer lijkheid met het uitreiken dezer medaille in verband stonden. Hij schetste wachtmees ter Lookman als een kundigen dresseur van paarden, iemand die ook vooral in den ziekenstal op zijn plaats was en stelde hem ten voorbeeld om trouw en eerlijkheid en plichtsbetrachting voor de andere man schappen. Generaal Weber voerde ons terug tot Koning Willem II, den held van Waterloo en Quatre-Bras, die deze medaille had in gesteld voor hen, die het vaderland trouw en eerlijk gedurende een reeks van jaren hadden gediend en zei er trotsch op te zijn dezen wachtmeester, dien hij vroeger jaren reeds vol lof over zijn paardendressuur gekend had, thans gedecoreerd te zien. Het speet den Generaal-Majoor dat de plechtig heid niet voor het front der troepen had kunnen plaats hebben Zoo gaarne had hij Lookman als exempel aan de manschappen voorgesteld. Luitenant Gunning overhandigde den jubilaris namens de officieren een eesloten enveloppe. Daarna werd de eerewijn rond gedeeld en zette de muziek van het 9h Regiment het v »lkslied in, waarna dit corps nog ten tournee door de stad maakte. Het Kerstfeest, met de kinderen der Ned. Herv. Zondagschool 2e Kerstdag ge vierd, is in alle opzichten goed geslaagd. Behalve de leerlingen, was het kerkgebouw gevuld met eene groote schare belangstel lenden. Het was een genoegen de jeugd naar den verlichten kerstboom te zien gluren en menigmaal werd gehoord „hoe mooi" en werkelijk de boom was mooier dan andere jaren. Het zingen door de zondagschool leerlingen getuigde ook hoeveel moeite gegeven wordt om met zoo n massa kin deren de liederen in te studeeren. Met de tractaties en vooral de cadeaux was de jeugd al bizonder ingenomen. Het kerst verhaal door ds. Ruijsch van Dugteren, werd door groot en klein aandachtig ge volgd en ten slotte was het geheele samen zijn een verheerlijking van Hem wiens ge boortedag herdacht werd. Een woord van dank, ongetwijfeld ook namens vele ouders, aan het bestuur van de Zondagschool en in het bizondi r aan onzen Predikant en echWenoote voor de vele moeite en zorgen steeds voor de Zon dagschool gegeven. Werkendam. Verleden week werden veie ouden van dagen en behoefti- gen verblijd door de uitdeeling van kleed v ren enz., door de vereeniging „Dorcas" en door de Jongedochtersvereeniging „Die den arme geeft, leent den Heere." Aildel- Tot ouderling bij de Her vormde Gemeente alhier, is herkozen de heer D. G. Mans, en tot diaken H. de Fij- ter A.z. in de plaats van P. de Fijter Pz. De vorige week werden bij J. S. alhier een viertal eenden ontvreemd. Dader oi daders tot heden onbekend. Zaterdagavond werd de hulppostbode op zijn terugreis van Woudrichem, aange reden door een fietser zonder licht, welke ook nog een rijwiel aan de hand had, en bovendien de verkeerde kant hield. In plaats van hulp te bieden aan den postbode, die met een zware vracht onderst boven sloeg, reed de onbekende fietser zoo hard mogelijk door. Behalve een flink mod- derpak had de aangeredene geen letsel, zoDdat alies met eenige vertraging afliep. Aalburg. Door den Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. alhier, is tot ouderling (vacature A. Nieuwkoop) welke heeft be dankt, gekozen A. Verbeek en tot d aken herkozen C. Bouman, die beide hunne be noeming hebben aangenomen. ItesoMen. Zondagavond zijn bij P. Passier alhier, een paar groote ruiten in gedrukt door eenige onbekend gebleven dronken soldaten. Tot administratief Kerkvoogd, tot Ouderling en Diaken zijn respectievelijk herbenoemd A. Langhout, J. van Zeist en M. Holster. Eetheil. Door h.h. Kerkvoogden en Notabelen der Ned. Hervormde Gemeente is besloten in het kerkgebouw een geheel nieuw orgel te doen plaatsen en de noodige verbouwing te do*n verrichten Genderen. De heer C. J. Brander horst, voorzitter der coöperatieve stoom- zuivellabriek „Op hoop van Zegen" alhier, is in de te Breda gehouden vergadering van den Brabantschen zuivelbond benoemd tot bestuurslid van de commissie voor inwen dige organisatie der zuivelfabrieken. Tot ons genoegen kunnen we mede deelen dat de heer Braams, hoofd der school alhier, is geslaagd voor het examen Ge schiedenis Midd. Onderwijs. Hedel- Bij Kon. besluit van 24 dezer is, met ingang van 16 Januari, op zij verzoek, eervol ontslag verleend aan J. C. Hoeflake, als burgemeester alhier. Kaatsheuvel- Met ingang van 1 Jan. a.8. is tot tijdelijk onderwijzeres aan de openb. lag, school alhier benoemd mej. W. v. d. Meijs te Besoyen. Tot directeur van de Coöperatieve bakkerij te Loonopzand, is benoemd de heer Storimans aldaar. Voor de betrekking van onderwijzer a.d. Chr. school te Loonschendijk hebben zich een 17-tal sollicitanten aangemeld. De heer J. Rubert, ambt. ter Secre tarie alhier, is in gelijke betrekking be noemd te Eindhoven. Nederhemert Alhier hield de ver- eenigiDg „Dorcas" onder leiding van mevr. Verloop, haar jaarlijksche uitdeeling van kleedingstukken dooi haar in het afgeloopen jaar vervaardigd en werden niet minder dan 125 stuks aan de minderbedeelden uit gedeeld. Een woor i van dank komt voor zeker toe aan de dames die zich voor dit liefdewerk gaven, doch ook aan degenen die deze vereeniging steunden door gelde lijke offers. Meeuwen. Blijkens gehouden tel ling waren in deze gemeente op 20 Dec.jl. aanwezig 933 runderen. In 1914 bedroeg dit aantal 858. Raainsdonksveer- Benoemd tot directeur v. h. post- en telegraafkantoor te Groenlo, de heer A. W. Branting, thans in dezelfde betrekking alhier. Sprang. Door den Kerkeraad der Geref. Kerk werd besloten gedurende en kele maanden des morgens den d enst om 10 uur te doen aanvangen. Zulks is ge schied in het belang der militairen die van elders, gaarne den dienst bij woonden. J.l. Zaterdaemiddag vierden de kin deren der Chr. Zon iagschool in het Ned. Herv. kerkgebouw, onder leiding van hun onderwijzers de heeren Adr. Janson en B. de Rooij het reeds aangekondigde kerst feest. Daar voorheen zulks nog nimmer ge schied was, waren vele belangstellenden naar het „kerstfeest" heen getogen. Door de onderwijzers werd met de kinderen de kerstgeschiedenis behandeld. Door verschil lende kinderen werden toepasselijke versen gezongen. Voor afwisseling werden de kin deren op roijale wijze getracteerd. Het was de kleinen aan te zien dat ze een genoeg lijken middag doorbrachten. Om circa 4 uur keerden allen in opgewekte stemming huiswaarts. In den nacht van Zondag op Mam- dag zijn bij zekeren C. H. de konijnen ge stolen. Van de(n) dader(s) geen spoor. Den eersten Kerstdag gaf de chr. zangvereeniging „Excelsior" haar gewone kerstuitvoering. Op verdienstelijke wijze werd het keurig verzorgde programma uit gevoerd Een g.oote schare vulde het kerk gebouw. Met genoegen kan de vereeniging op deze uitvoering terugzien. Ween. Het water is langzaam val lende. Langen tijd was de stand der Maas zoo hoog geweest dat het aan den voet van den dijk stond. Ook de stoombooten had den hiervan veel ongemak, wijl het moei lijkheden opleverde met het aanleggen. Dat de correspondentie uit België den laatsten tijd langzaam gaat mag zeker wel dienen het feit, dat de familie V. al hier eerst 6 dagen na het verdrinken van haar broeder te Luik, hiervan de officieele mededeeling ontving. ItilllK-lkfiUllil. De minister van financiën brengt in herinnering, dat de gelegenheid tot inwissfling van zilverbons van den ouden vorm (dus alleen de zilverbons waarop de handteekening van den mi nister Bertling voorkomt) nog slechts openstaat tot 1 Januari 1916. Het publiek wordt er derhalve met nadruk op gewezen, dat het, ter voor koming van geldelijk nadeel, noodig is de zooeven bedoelde zilverbons vóór of uiterlijk op 31 December 1915 in te wisselen. Dit geldt dus niet voor de nieuwe zilverbons van f 2.50 met de handteekening van den Minister Treub. Deze blijven gangbaar. De vorenbedoelde inwisseling kan uitsluitend geschieden bij het agent schap van het ministerie van financiën te Amsterdam (Korte Spinhuissteeg no. 3). v De bons kunnen ook per post aan bovenstaand adres worden gezonden met duidelijke opgave van naam en adres van den inzender. In een nota naar aanleiding van het verslag over het Kamerafdeelingson- derzoek betreffende het wetsontwerp tot langer in dienst houden van de iugehjfden bij de militie, zegt de Re geering, dat nader onder de oogen zal kunnen worden gezien, of wijziging van den considerans der wet van 31 Juli 19L5 gelegenheid zou kunnen bie den om ook de oudste der militielich- lingen door landstormmannen te doen vervaugeD, vasthoudende aan het be ginsel, dat de plaatsen der met verlof te zenden manschappen slechts worden bezet door persouen van jongeren leef tijd. Wanneer alle landweermannen met verlof zullen zijn gezonden, zal in de uitvoering van genoemde wet een tijd perk van stilstand intreden. De minister van oorlog verzekert, dat hij bij voortduring met het oproe pen van nieuwe jaarklassen zooveel •*poed betracht als de verschillende hierbij in aanmerking komende om standigheden gedoogen. Voorts deelt de Regeering in ge noemde nota o.m. nog het volgende mee De dienstplichtigen van de lichting 1908, die bestemd zijn oin naar de landweer over te gaan, zullen nog eenige maanden tot de militie moeien blijven behooren, omdat de sterkte van de legeronderdeelen, waarbij zij dienen hun overgang nog niet toelaat. Er bestaat echter kans, dat zij - althans in feitelijken zin voor den loop van den thans vastgestelden maximalen verlengingstermijn, hun landweerbestemmiDg zullen kannen volgen. In ieder geval laat het zich aanzien dat de overgang zal plaats hebben vóór zij aan de beurt komen om met voor- loopig (klein) verlof te vertrekken. De Regeering is van oordeel, aan de wet van 31 Juli 1915 wel de bevoegd heid te kunnen ontleenen om land- stormplichtigen op te roepen met be- stemming om manschappen der mili tie lichting 1908 te vervangen, indien slechts vaststaat dat deze manschappen naar de landweer zullen zijn overge gaan uiterlijk op het tijdstip waarop de vervanging zal plaats hebben. Ook de oudste lichtingen van die troependeelen, op welke geen land weerplicht rust hereden korpsen, torpedislen en pantserfort-artillerie zullen, evenals die van de zeemilitie, naar huis worden gezonden zoodra de eischen, die een goede voorziening in den dienst stelt, daaraan niet meer in den weg staan. Van al de genoemde deelen der weermacht zal de oudste lichting ver moedelijk reeds voor het einde van den in het ontwerp genoemden ver- lengingsterinijn in het genot van voor- loopig (klein) verlof zijn gesteld. Voor wijziging van de beweegreden der wet van 31 Juli 1915, teneinde bij bedoelde onderdeelen vervanging van miliciens door landstormmannen moge lijk te maken, acht de regeering geen voldoende reden aanwezig. Iudienststelling van landstormplich- tigen heeft plaats niet alleen bij de infanterie, maar, voor zoover noodig, ook bij de vesting artillerie en genie troepen. Bij de inlijving van de militie moet in het algemeen en ook bij de be reden korpsen rekening worden gehouden met de eischen van den dienst na de mobilisatie. Het feit, dat het oudste deel bij en kele bereden korpsen dienst doet per rijwiel, geeft geen grond om spoedige inlijving van de voor die troepen be stemde dienstplichtigen der militie lichting die als bereden manschap pen moeten worden geoefend beter mogelijk te maken. De militielichting 1906 en een groot deel van de militielichting 1907 doen reeds dienst bij de landweer. De rest van laatstgenoemde lichting zal onge veer 1 Februari a.s. in de landweeron- derdeelen worden opgenomen. Het rijden met nachttreinen voor verlofgangers moet achterwege blijven, omdat anders de wettelijke arbeidstijd van een groot deel van het spoorweg personeel zou moeten worden over schreden. Naar wij vernemen, wordt vanaf 1 Januari het percentage, dat de expor teurs aan het Rijk moeten bveren van de varkens gebracht van 200 op 150, terwijl de maximumprijs voor de ge slachte Regeeringsvarkens, welke door de slagers betaald moet worden, van f 0 80 op f 0.70 per KG. wordt terug gebracht. Een romantisch huwelijk. Met den eindeloozen stroom van vluchtelingen, die in de eerste dagen van October, een jaar geleden, onze grenzen overschreden, kwam de Eu gelsche marine officier Harold Guy Rawlins gewond en ziek te Amsterdam. In het militair hospitaal aldaar werd hij opgenomen en daar ook was het dat hij mej. Elly Rasina de Jong, de dochter van den hem verzorgenden ge neesheer, leerde kennen. Donderdag 1.1. is het huwelijk vol trokken. Luitenant Rawlins behoort tot de Eugelsche officieren, die weigerden hun eerewoord te geven, dat zij geen poging tot ontvluchting zouden doen; vandaar dat Urk hem en zijn jonge gade in dezen oorlogstijd tot woonplaats dienen moet. De Nederlandsche regeering heeft hem op parool een vacantie ijd van één week gegeven, die de jongge huwden in de residentie zullen door brengen. De landstormplichtigen der jaarklasse 19i2, wier geslachtsnamen met de let ters A tot en met J beginnen, zullen worden in dienst gesteld op Dinsdag 1 en Woensdag 2 Februari 1916. De N. R. Ct schrijft Naar verluidt, is weldra de indie ning te verwachten van een wetsont werp inzake bestrijding van het mond en klauwzeer. Nadere bijzonderheden daaromtrent konden wij niet te weten komen. Men meldt da te Farmouth van de Nieuw Amsterdam van de Holland- Amerikalyn behalve de geheele mail Eethen was tot nog toe een der weinige gemeenten in den kring Heugden, waar het gezang Diet door een orgel begeleid werd.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1915 | | pagina 2