een edel, vrouwelijk wezen inderdaad grooterinspanningjhaarjideaal vaarwel te zeggen, dan den man, wiens ge moedsleven niet zoo sterk ontwikkeld is. En daarenboven zijn vele van haar zoo ze nog ooit tot een huwelijk komen veroordeeld om voor zieken oppaster te fungeeren bij een man, die zijn beste levensjaren letterlijk heeft verspild en vermorst. Maar kan het ook wel anders? Baardelooze knapen springen met onvergelijkbare brutaliteit over de jongelingsjaren heen, en voordat zij nog de kinder schoenen ontwassen zijn, hebben zij reeds de begrippen en handelingen der mannen tot de hunne gemaakt. Hun hart gelijkt een appel die van binnen is verrot. Is het nu wel te verwonderen dat het menschelijk ge slacht op die wijze gedemoraliseerd wordt? Sedert zoovele verderfelijke instellingen en gewoonten zich een weg banen in ons maatschappelijk leven, sedert zoovele jongelieden of trouwlustige mannen het gemakke lijker achten om een huwelijk volgens handelssysteem aan te knoopen en en zoo kort mogelijk te rekken, zijn de deuren wijd open gezet voor eene speculatie, die we in den vorm van „oprecht gemeende" huwelijks-adver- tentiën in de couranten geëxploiteerd zien en ofschoon het niet geheel te ontkennen is, dat er wel eens goede huwelijken op die wijze tot stand komen of gekomen zijn, is het toch ook eene waarheid, dat in verreweg de meeste gevallen, de geheele huwe lijks-annonce uitloopt op een laffe grap of op bedrog en oplichterij. ïüITENLANDSCH OVERZICHT. Het belangrykst bericht komt voor dit maal uit Turkije. Het Turksche leger toch heeft Koet-el-Amara tot overgave gedwon gen I De aldaar opgesloten Engelsche troe penmacht heeft zich aan de Turksche be legeraars onvoorwaardelijk moeten over geven. De bezetting bestaande uit 13.300 man, onder opperbevel van generaal Towns- hend is krijgsgevangen genomen. Na 143 dagen belegerd te zijn heeft de bezetting zich door gebrek aan vooraden moeten overgeven. Een leelijke klap voor Enge land. Naar men zich herinnert wilde Townshend door een snellen opmarsch naar het Noorden bij verrassing Bagdad nemen. Ware dit plan gelukt, het zou een vree- selijke ramp voor het Ottomaansche rijk geweest zijn, dat daardoor zijn gezag over de Arabische stammen in deze streek wel kwijt geraakt zou zijn. Naar het heet, waren de troepen waarmee deze aanval werd ondernomen, voor het doel veel te gering. In het Engelsche parlement zijn vragen gesteld, die door het vermoeden waren ingegeven, dat de militaire autori teiten in dezen niet vrij waren geweest, dat er om politieke redenen pressie op hen was uitgeoefend. Maar van regeeringszijde is dat ten stelligste ontkend. Alle be trokken militaire autoriteiten hadden in den opmarsch naar Bagdad toegestemd. Hoe dit zij, de onderneming mislukte op tamelijk smadelijke manier. De Engelschen werden bij Ctesiphon verslagen en Towns hend in Koet-el-Amara opgesloten. Deze afloop kon reeds als schadelijk voor het Engelsch prestige worden beschouwd. Im mers de Engelschen hadden beproefd Bagdad te nemen, maar zij waren verslagen. Dit zal ongetwijfeld vele stammen hebben be wogen de zijde der Turken te kiezen. Wat er daarna gebeurde was een twee de slag voor het Engelsche gezag. Er werd een troepenmacht afgezonden om Towns hend te ontzetten, maar deze werd in den pas tusschen de moerassen tegengehouden en nu heeft hij zich toch moeten overge ven. Als de Engelschen dit alles willen herstellen, hebben ze heel wat te doen. Het kan niet anders of deze nederlaag der Engelschen moet een zware slag zijn voor het prestige van Engeland onder de Mohammedaansche volken van het Oosten. ^Dertienduizend Engelschen als gevangenen in de handen van Mohammedaansche troe pen te zien is voorzeker een aanblik die tot ver buiten Egypte, Perzië en Afganistan, overal waar Mohammedanen wonen, dezen nog meer zal aanvuren dan zelfs de oproep tot den heiligen oorlog* zoo schrijft de Lok. Anzeiger. Wij kunnen ons voorstel len dat de vrienden der Turken juichen en vreugde bedrijven, terwijl Engeland bit ter gestemd is. Zoo schrijft de Times Wij hebben niet lang behoeven te wach ten op een nieuw en treffend bewijs van de pngelukkige uitkomsten van onze tegen woordige leiding van den oorlog. Het be richt van Koet el Amara is door de natie met het grootste leedwezen, maar met het vaste besluit ontvangen, dat dergelijke.on- bekookte en niet te rechtvaardigen avon turen met een volkomen onvoldoende troe penmacht eens voor al uit moeten zijn. Algemeen is de bewondering voor het lang durige en schitterende standhouden van de belegerde troepen tegen een wanhopige overmacht. Het dient nauwelijks gezegd te worden, dat de overgave van Koet el Amara slechts een zeer beperkte militaire beteekenis heeft. .Het aantal soldaten, dat erbij betrokken was, was betrekkelijk ge ring. Koet el Amara zelf is slechts een vuile Arabische stad. De inval van de Russen in Armenië is de voornaamste fac tor van den militairen toestand in het midden van het Oosten. Dit verontschul digt echter geenszins de bewerkers van dit ellendige en onnoodige hoofdstuk van den oorlog. Er moet iets niet in orde zijn met de regeering. In Ierland is de opstand nagenoeg ge dempt. Tegenover de geweldige middelen die geregelde troepen in hun moderne vuurmonden hebben, houden opstandelingen die zich gemeenlijk op hun geweren moeten verlaten,- het niet lang uit. En als dan de oorlogschepen nog meespreken Welk een omvang de opstand heeft gehad blijkt wel hieruit dat het getal rebellen tegen de 12.000 liep de meeste gewapend met geweren, terwijl zij ook over eenige ma chinegeweren beschikten. Het aantal ge- dooden en gewonden is zeer groot, onder hen zijn vele vreedzame burgers, ook kin- deren. Voor de Engelschen zijn het alles behalve gunstige dagen geweest. Een Ge neraal met een troepenmacht verloren. Een oproer in eigen land moeten dempen. Een vlaggeschip verloren en wel de Russell dat in de Middellandsche zee op een mijn is geloopen en gezonken; 676 leden der be manning zijn gered, 124 worden vermist. De schout-bij-nacht Fremanthe onder wiens bezit het schip stond en 22 andere offi cieren zijn gered. De slagschepen, die Engeland tot dusver in den oorlog heeft verloren, zijn de Ed- wark VII, Triumph, Bulwark, Formidable, Irresistable, Ocean, Goliath, Majestic en, nu weer, de Russell. Wat Duitschland aangaat nog altijd is er geen antwoord ingekomen op de nota van Amerika. Dat Franschen en Engel schen in de handen zouden klappen als de Ver. Staten zich bij hen voegde om hun vijand te helpen verpletteren is duidelijk en dat zij alle middelen in het werk stel len het zoover te doen komen verstaat ieder. De Berlijnsche Correspondent van de Kölnische Zeitung schrijft dienaangaande dat Fransche en Engelsche berichtgevers er op uit zijn geweest de openbare meening van de gansche wereld voortdurend de overtuiging in te hameren, dat president Wilson zijn laatste woord had gesproken en dat hij niet meer terug, maar slechts vooruit kon en dat zijn eischen voor Duisch- land onaannemelijk waren. Aan den ande ren kant probeerden dezelfde berichtgevers van te voren het antwoord van Duitsch land en Amerika verdacht te maken, door aan te kondigen dat het zou beproeven door looze beloften de zaak op de lange baan te schuiven, en gaven zij van de Duitsche persstemmen een keuze van de plaatsen, die Amerika het meest vijandig waren. Het doel van dit alles, zegt de Berlijnsche correspondent was om toena dering te verhinderen, daar het Engeland en Frankrijk buitengewoon zou passen als tusschen Amerika en Duitschland verwik kelingen ontstaan. Het stuk van dezen geinspireerden schrij ver maakt den indruk van een aankondi ging om een breuk met Amerika te ver mijden. Welk een niet te versmaden hulp Ame rika zou kunnen bieden teekent ons een inzender in de Weekly Dispatch In de Weekly Dispatch zegt een inzen der, die zich »Anglo-American teekent, wat Amerika zou kunnen doen als het Duitsch land den oorlog mocht verklaren »Als de oorlog lang genoeg duurde zou Amerika verscheidene millioenen mannen op de been kunnen brengen. Er zijn in de Vereenigde Staten 16.000.000 mannen van 18 tot 44 jaar, die geen Duitschers zijn. Zoo het noodig mocht zijn, zou uit deze mannen een leger van 7.000.000 soldaten kunnen gevormd worden. Het wordt niet onmogelijk geacht, om in een jaar twee millioen man uit te rusten en af te richten. De Amerikaansche vloot zou die der ge allieerden nog kunnen versterken en hen in nog grootere mate dan thans de mees ters ter zee maken. De moeilijkheid om transportschepen te vinden voor het over brengen van troepen, wapens, munitie en voorraden, zou opgelost kunnen worden door de inbeslagneming der Duitsche handels schepen die nu werkeloos in de Ameai- kaansche havens liggen. Door dezen in de vaart te brengen zouden de geallieerden in veel gunstiger conditie gaan verkeeren. Amerika's torpedobooten en -jagers zou den de geallieerden helpen bij de vernieti ging van duikbooten. Alle handel tusschen de centrale mogend heden en de Verëenigde Staten zou vanzelf ophouden. Amerika zou in den economi- schen strijd na den oorlog, in samenwerking met de geallieerde natiën, Duitschland een geweldigen slag kunnen toebrengen en er toe medewerken, dat het geen rijkdommen kan verzamelen uit de winst op den handel met de entente-volkeren, zooals het dat vroeger gedaan heeft, wat het in staat stelde om zich gedurende veertig jaren op den oorlog voor te bereiden. Wij hopen voor Duitschland dat het er bewaard voor moge blijven het ook nog met de Nieuwe Wereld aan den stok te krijgen. De oude doet het al moeite ge noeg aan. In Griekenland is de toestand, tengevolge van de weigering om den Serviërs toe te staan de Grieksche spoorwegen te gebrui ken, verscherpt. Skaltoedis, den Grieksche Minister-president, heeft verklaard, dat de overbrenging van het Servische leger door Griekenland heen naar Saloniki zoo noodig met kracht van wapenen zal worden ver hinderd. Wij zijn benieuwd wat de en tente nu zal doen. Over zee durft men niet van wege de duikbooten der Oosten rijkers. Over land mogen ze niet. En om te vliegen met een troepentransport heeft men nog niet uitgevonden. Dus De toekomst zal het leeren. Het arme Griekenland zal wel weer bakzeil moeten halen, vreezen wij. Wat de berichten over de verschillende gevechtsterreinen betreft is er niet veel te melden. In Rusland hebben de Duitschers de rest van de loopgraven, die ze hadden verloren, weer veroverd. Daar is de toe stand dus weer, alsof er heelemaal geen groot Russisch offensief had plaats gehad. Zal het bij Verdun ook zoo gaan 't Lijkt er wel op. Althans de Duitschers maken geen vorderingen meer, terwijl de Fran schen nu telkens aanvallen. Er schijnt op dit Westerfront een periode van stilstand in te treden. Ook van het Oostenrijk-Italiaansche ge vechtsterrein niets meldenswaardig. Weder- zijdsche aanvallen hier en daar en plaat selijk succes. Doch geen beslissing. Zoo wachten wij maar en wachten. Wanneer zal het einde komen. Men zegt als Duitsch land ekonomisch is uitgemergeld. Maar hoe ver het daar nog vandaan is blijkt uit een boek van den Zweed Prof. Cassel, die aantoont dat de afzonderingspolitiek van de entente Duitschland ekonomisch niet kan vernietigen. Betrekkelijk zal Duitschland even sterk blijven, al duurde de oorlog ook nog een jaar. De bewijzen, dat Duitschland het ekono misch kan uithouden, liggen deels hierin, dat het levenspeil, ondanks de beperkingen, niet gedaald is beneden hetgeen het tien of twintig jaar geleden was, anderdeels hierin dat de ekonomische toestand bij het voortduren van den oorlog in de dingen waar het op aankomt beter kan worden of althans niet slechter dan gedurende den tijd, dien Duitschland mettertijd reeds heeft doorleefd. Een voortgezette strijd betee- kent slechts een gelijdelijk voortschrijdende verzwakking van heel Europa. De Duitsche valuta zijn aan waardevermindering onder hevig, maar dat geldt met zeker verschil van graad voor alle oorlogvoerende landen. Het is voor de ekonomische en fiancieele mogelijkheid om den oorlog vol te houden van geen beteekenis. Aan het slot zegt de schrijver, zich wel te kunnen voorstellen, dat de tegenstanders van Duitschland denken, dat in den aan staanden zomer en op zijn laatst na een jaar, de ekonomische hulpbronnen van Duitschland uitgeput moeten zijn, zoodat zijn vijanden, na reeds zooveel voor den oorlog te hebben geofferd, moeten trachten den betrekkelijk korten tijd, die er over blijft, het nog uit te houden. Een derge lijke onderstelling is, zegt de schrijver, volslagen ongegrond. Indien, vervolgt hij, de toestand op het oorlogstooneel niet al te zeer verandert, zal de ekonomische toestand voor Duitsch land geen reden zijn om toe te geven. Na een jaar zal Duitschland's kracht in hoofd zaak, in hetgeen ter voortzetting van den oorlog beslissend is, er ongeveer zoo voor staan als nu. Wanneer dan het einde? Wij herin neren ons dat in 't begin van den oorlog uit Duitschland bericht is dat den vijanden nog een verrassing wachtte die van belang zou zijn. Zal die verrassing dan den door slag geven Hoe eer hoe liever dan maar. De nood wordt te hoog voor heel Europa. Het vecht zich dood voor Japan en Ame rica die nu reeds en na den oorlog nog meer de vruchten zullen plukken. BUITENLAND De Tubantia. Naar de Nieuwe Ct. meedeelt, moet het onderzoek door de Duitsche regeering inzake de Tubantia gelast en omtrent welks bijzonderheden overste Canters met de grootste tegemoetkoming op de hoogte wordt gehouden, reeds tot de overtuiging hebben geleid, dat de officieele ontkenning van alle schuld, die enkele dagen na den onder gang van de Tubantia te Berlijn werd uit gegeven, niet zal worden volgehouden, —o Duitsch uitvoerverbod. Alle uitvoer uit Duitschland van heeren, en dameskleedingstukken en stoffen, ver vaardigd van wol, halfwol en katoen, is- naar het Hbld. meldt, met ingang van 1 Mei officieel verboden. Wat vóór 15 Maart besteld en vóór 45 April gefabriceerd was en voor 30 April in verzending gebracht is, mag worden uitgevoerd. De uitvoer van bedoelde artikelen van zijde of minstens halfzijde blijft toegestaan. o Belgen onder de wapens geroepen ~~De bladen berichten, dat de Duitsche regeering de Belgische onderdanen, die langer dan drie jaren op Duitsch gebied wonen, onder de wapens heeft geroepen. Naar verzekerd wordt, zijn allen uit de buurt van Aken, meer dan 800 Belgen, ingelijfd bij het Duitsche leger. Duitsche consul gevangen genomen. De Duitsche Consul te Drama is Zaterdag op een reis van Serres naar Drama door een Engelsche patrouille gearresteerd. Hij is naar Salonichi vervoerd en aan boord van een oorlogsschip gebracht. o Volgens het Handelsblad, hebben de over tuigingstukken de autoriteiten te Berlijn tot de overtuiging gebracht, dat het inder daad een Duitsche torpedo moet zijn ge weest, waardoor de Tubantia tot zinken gebracht werd. Onmiddellijk daarop zijn de voorloopige besprekingen over de schadevergoeding begonnen. Van de zijde der Duitsche re geering bleek een bereidverklaring om de boekwaarde van de Tubantia te vergoeden wel verwacht te kunnen worden, doch de directeur van den Kon. Holl. Lloyd, de heer Wilmink, die de besprekingen voerde, voor zich overtuigd dat die boekwaarde al te zeer achter blijft bij de marktwaarde, vond geen vrijheid op een dergelijk aan bod in te gaan. Hij keerde de vorige week uit Berlijn terug en pleegde overleg met de commissarissen der vennootschap. Middelerwijl werden, op grond van een bereidverklaring van den bekenden direc teur van de Hamburg-Amerika-lijn, den heer Ballin, om een van de grootste stoom schepen dezer lijn aan den Kon. Holl. Lloyd over te doen, de besprekingen met Berlijn voortgezet. Voor de tweede maal is de heer Wilmink, daarop naar Berlijn vertrokken. Ter plaatse waar het »Hbld.« inlichtin gen verkreeg, hield men zich overtuigd, dat de Engelsche regeering, wanneer de overeenkomst zal zijn tot stand gekomen, den stoomer van de Hamburg-Amerika-lijn, die alsdan aan den Kon. Holl. Lloyd zal zijn overgegaan, als Nederlandsch eigendom zal erkennen. Londen. Alle opstandelingen commando's te Dublin hebben zich overgegeven. Toen de rebellen uit het brandende postkantoor vluchtten staakten de troepen die de toe gangen tot Sackvillestreet bezet hielden, het vuren. De leiders naderden met een parlementaire vlag en sloten een wapen stilstand daarna verklaarden zij zich on voorwaardelijk te willen overgeven. o Hevige ontploffing. Parijs. (Reuter.) Heden had in de fabriek van chemische producten te La Rochelle een brand plaats, gevolgd door een ont ploffing. De gebouwen zijn vernield. Een 20-tal slachtoffers werden onder de puinen gevonden. Er zijn een aantal gewonden, waarvan slechts weinig zwaar gewond zijn. PLAATSELIJK NIEUWS. HEUSDEN. Aan de beurt van af treding als lid der Provinciale Staten, voor het district Heusden, zijn de heeren H. Zeegers v. d. Poll, B. Middelkoop en J. Timmermans Wzn. De eventueele stemming zal plaats hebben op 14 Juni a. s. en de herstemming zoo noodig op 23 Juni. WERKENDAM. De Stemgerechtigde Ingelanden van het Waterschap »Vervoor- nepoldert vergaderen op 17 Mei aanstaande. De punten van behandeling zijn I. Rekening voor het dienstjaar van 1 Juli 191430 Juni 1915. 2, Begrooting van ink. en uitg. voor het dienstjaar 1 Juli 191630 Juni 1917. 3. Vast- en invorderbaarstelling van den omslag over laatstgemeld dienstjaar. 4. Uitvoering van werken in eigen be heer. 5. Het maken eener aanbevelingslijst van 3 personen ter benoeming van een Dijkgraaf bij dit bestuur tengevolge van periodieke aftreding. Maandagmorgen moest alhier nabij d& suikerfabriek een Hollandsch vliegtuig landen wegens een gebrek aan de machine. Door de Ger. Kerk A, alhier, is een beroep uitgebracht op Ds. Koppen van Franeker. Omtrent de alhier gedaalde vlieg machine kunnen we nader melden, dat de vliegenier er, nadat ze gerepareerd was, weder ongeveer 7 uur mede zou opstijgen. Ver kwam hij er echter niet mede, want het vliegtuig maakte een duikeling en kwam met de inzittenden op het weiland terecht. De inzittende officier werd ge- kwest en de machine beschadigd. AALBURG. Ds. H. Ewoldt, Ned. Herv. Pred. alhier, heeft twee beroepen ontvangen Een naar de gem. Polsbroek en een naar de gem. Aalst. ANDEL. Dinsdagnamiddag ten circa 4.30 uur passeerde alhier in noordelijke richting een vliegmachine (tweedekker). BAARDWIJK. Maandagmiddag ont stond een geweldige brand in de heide, toebehoorende aan de heeren Timmermans te Waalwijk. Terstond waren de arbeiders, die in de heide werkten, bijeen, wien het na een goed uur gelukte den brand te blusschen. BENEDEN-LANGSTRAAT. Vette kalveren behouden vrij goede vraag, ter wijl vette varkens lager worden omgezet. Nuchtere kalveren worden minder verhan deld, maar biggen blyven op goeden prijs. De handel in jonge lammeren is levendig. Men besteedt voor vette kalveren 75 k 95 ets per K.G. naar kwaliteit, vette varkens 50 k 54 ets per l/2 K.G., nuchtere kal veren f 18 f22, biggen f 12 f 18 en lammeren f10 k f 13 per stuk. CAFELLE. De heer B. A. Middel koop alhier is herbenoemd tot lid van het Dagelijksch Bestuur van het Waterschap De Oostensche en Westensche Buiten dellen. Tot Secretaris-Penningmeester van het Waterschap Ten Westen der Capelsche Vaart en het Veerpad is benoemd de heer J. van der Lely alhier. DUSSEN. Op 8 Mei a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de Heer G. H. Millenaar als doctor werkzaam is. Kort "na zijn slagen vestigde zich de Heer Millenaar alhier en bleef gevestigd tot Juli 1914, tevens de gemeente-practijk waar nemende. Op genoemd tijdstip vertrok hij met der woon naar Apeldoorn, niet om aldaar practijk uit te oefenen, doch nu en dan zijne diensten te verleenen aan Collega's, die door mobilisatie tijdelijk aan hun werkkring waren ontrukt. Wij vertrouwen, dat Maandag a.s. tal van vroegere patiënten en vrienden, door toezending van kaartjes, als ook op andere wijze, van hunne belangstelling is dezen dag blijk zullen geven. 's-GRAVENMOER. Als herder en leeraar bij de Gereformeerde Kerk alhier is beroepen de heer M. Gravendijk, candi- daat te Rotterdam. MEEUWEN. Aan het telefoonkantoor alhier werden gedurende de maand April j.l. ontvangen 29 en verzonden 14 tele grammen. Voor het herhalingsonderwijs, dat alhier in de zomermaanden aan meisjes zal worden gegeven, hebben zich slechts 2 meisjes zich aangemeld. VEEN. Zaterdagmiddag had alhier de teraardebestelling plaats van onzen gemeente veldwachter Deurloo. Voor enkele maanden was hij naar een kliniek te Utrecht gegaan, doch men heeft daar zijn maagkwaal niet kunnen genezen. Een heelen tijd heeft hij dan ook ge sukkeld voor dat de dood een einde aan zijn leven heeft gemaakt. Hij heeft slechts den 46-jarigen leeftijd mogen bereiken. Van hem kan gezegd worden, dat een braaf vader en echtgenoot aan zijn talrijk gezin is ontnomen en onze gemeente heeft in hem een burger verloren, die door ieder een geacht en bemind was. Zijn assche ruste in vrede. Ingaande 6 Mei wordt de Brigadier- Titulair der Rijksveldwacht alhier, de heer A. Voogt, overgeplaatst haar Spijkenisse. WIJK. Het Centraal-Comité der Ge zamenlijke Vriendenkringen (confessioneel) heeft ter beroeping van twee predikanten in de Ned. Herv. Kerk te Amsterdam, in de vacaturen Ds. C. J. Lammerink en wijlen Ds. J. M Snethlage, de volgende canditaten gesteld:' 1. Ds. H. G. W. Briedée te Franeker,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 2