C. VERHAGEN, Markt 61, 's-BOSCH. Een kou veroorzaakt vaak nierkwalen. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3565, Zaterdag 6 Mei 1916. Alleen verkoop der Horloges der m Grootste keuze Pendules in alle stijlen, Regulateurs, Wekkers, enz. Und van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 0.75, Advertentiën van i6 regels 50 ct. Elke regel meer 7Vt cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. BUITENLAND. Engeland en de neutrale scheepvaart. Men meldt aan de Msb. Het Nederlandsche s. s. Waak bevracht van Cardiff naar Bizerna en bestemd om na ontlossing aldaar te verstoomen naar Sfaz om eene lading fosfaat te laden voor de Amsterdamsche Supertosfaatfabriek, ligt op het oogenblik te Cardiff sinds den 2en Paaschdag en wordt opgehouden door de weigering der Engelsche autoriteiten om toestemming te verleenen bunkerkolen aan boord van genoemd schip te laden, welke reeds gekocht waren. Deze permissie wordt alleen verleend op voorwaarde, dat het stoomschip thuiskomend lading naar Enge land zal vervoeren en verlangd wordt dat de afgesloten charter voor de thuiskomende lading naar Nederland geanuleerd wordt. De reederij wordt aldus geplaatst tusschen twee vuren, want de Amsterdamsche Su- perfosfaatfabriek, welke de fosfaat voor haar bedryf zeer noodig heeft staat er natuurlyk op, dat de boot voor Amsterdam laadt, terwijl de Engelsche regeering er evenzeer op staat, dat de boot naar Engeland zal laden. De oorlogsbijdragen van Canada. In het Canadeesche Lagerhuis heeft de premier, sir Robert Borden, een voorstel gedaan, om 250 millioen dollar, hoofdzakelijk door leening te verkrijgen, gedurende het loopende fiscale jaar voor oorlogsdoeleinden beschikbaar te' stellen. Het Huis heeft het voorstel met algemeene stemmen aangeno men. Borden merkte op, dat de over- zeesche strijdmacht van Canade 60.000 man meer telt dan het Britshe leger bij het uitbreken van den oorlog. Omtrent de Bulgaarsch-Rumeensche ver houding heeft de bekende Rumeen Take Jonescu de volgenne verklaringen afgelegd de centrale mogendheden hadden Bulgarije beloofd, dat de oorlog in de lente van 1916 zou eindigen. Maar nu de toestand op alle fronten een geheel andere wending heeft genomen, begrijpen de Bulgaren, dat zij het naderende einde maar liever niet moeten afwachten. Nu zij begrijpen, dat er geen uitweg voor hen is, zouden zij voor de meest wanhopige middelen niet terugdeinzen om uit de impasse te komen. Daartoe zouden ze zelfs een aanval op Rumenië knnnen doen. Toch zijiv officieel de betrekkingen tusschen Rumenië en Bul garije bevredigend te noemen. Maar alles hangt vande toekomst af. Men moet niet vergeten, dat de Bulgaren een ernstige ontgoocheling moeten ondergaan ten opzichte van hunne compensatie-verwachtingen. Zij hadden gehoopt op Durazzo en Valona, maar, daar Oostenrijk daartegen protesteert, voe len de Bulgaren zich bedrogen uitgekomen. BINNENLAND. De «Tubantia*. Naar »de Tijde uit Berlijn verneemt, heeft de Duitsche Regeering thans, krach tens het van Nederlandsche zijde overge legd bewijsmateriaal, erkend, dat het tor- pedeeren der «Tubantia« door een Duitsche duikboot moet zijn geschied. Een oplossing van het vraagstuk, hoe de schadevergoeding geregeld zal worden, in den geest als in het vorig nummer is aangeduid, is zeker voor de Hollandsche Lloyd zeer bevredigend, schrijft het »Hbl.« en het vervolgt Doch voor Nederland is de zaak daar mede toch nog niet afgeloopen. Want ten eerste is de torpedeering van een schip als de >Tubantia« bij «vergissing* volstrekt onmogelijk. Ieder die weet, dat de naam van de «Tubantia* hel verlicht op het schip te lezen was, die weet hoe zeldzaam in deze tyden zulk een groot schip in het Kanaal is, zal dat begrijpen. Welken zee varende wij ook naar zijn meening vroe gen, steeds kregen wij ten antwoord een vergissing is uitgesloten, hij die de «Tu bantia* torpedeerde, deed dit willens en wetens. Ieder zal wel het onwenschelijke inzien van een bewust en gewild torpedeeren van onze Nederlandsche handelsvloot, van passagiersschepen, varende, zonder contra bande, op neutrale havens. En daar klaarblijkelijk de verklaringen van de Duitsche regeering, dat hare oor logsschepen geen oorlogsdaden ter vernie tiging van onze handelsvloot zouden ver richten, slechts een zeer betrekkelijke waar de hebben, bestaat er toch wel aanleiding voor onze regeering eenige waarborgen te vragen voor de juiste uitvoering van de beloften en verzekeringen van de Duitsche regeering. Ten tweede blijkt, dat, indien een offi cieel Duitsch onderzoek tot resultaat heeft de verklaring er is geen Duitsche torpedo boot of onderzeeboot in de buurt waar het «ongeval* plaats vond, geweest tijdens dat ongeval, en dus is het ten eenenmale uit gesloten dat de schuld bij een Duitsch oorlogschip ligt dat dan dót onderzoek niet altijd vertrouwen verdient. Dadelijk verklaarde de Duitsche regeering krach tens de verklaringen van de reeds terug gekeerde onderzeeboot-commandanten en allen zijn terug heeft geen Duitsche torpedo de «Tubantia* getroffen. Die ver klaringen waren onjuist, of die verklarin gen zijn onjuist overgebracht. Mogen wij nu niet aannemen, dat ook in de »Palembang«-zaak de officieele ver klaring van de Duitsche regeering, dat geen Duitsche onderzeeër de schuldige kan geweest zijn, onjuist is Ieder, die deze zaak gevolgd heeft, weet, dat het volstrekt zeker is, dat de «Palembang* door een torpedo van een onderzeeër getroffen is. En door een torpedo die bepaaldelijk op de «Palembang* was afgevuurd. Ieder weet ook, dat het uitgesloten is, dat een Engelsche onderzeeër dat schot gevuurd heeft, daar even te voren diezelfde onder zeeër rakelings langs een Engelsche torpe doboot vuurde wat een Engelsche on derzeeër nu niet een voor de hand liggen de gevechtsoefening zal achten. Voor ieder staat het evenzeer vast, dat de »Palembang« als dat de «Tubantia* door een Duitsche torpedo van een Duitsche torpedoboot ge troffen is. Moeten wij nu geloof hechten aan de Duitsche ontkenning, aan een Duitsche ver klaring, dat een Duitsche duikboot de mis daad pleegde, alleen omdat wij hier niet het nummer van de torpedo in handen hebben gekregen Moet er niet met kracht ook op schadevergoeding voor de «Palem bang* worden aangedrongen o Dr. Kuyper geinterviewd. De «Berliner Lokal-Anzeiger« deelt den hoofdinhoud mede van een onderhoud van een zijner medewerkers met dr. A. Kuyper, over Nederland en Engeland. Daarin wordt, naar het N. v. d. D. meldt, gezegd, dat dr. Kuyper het optreden van Engeland tegen de zeevarenden neu tralen staten, in 't bijzonder Nederland, als een noodzakelijk uitvloeisel beschouwt van Engelands aanspraken op de onbeperkte heerschappij ter zee. Op de vraag, of niet uit den loop der geschiedenis (Akte van navigatie.vermeestering van Nederland sche koloniën overweldiging der Boe ren) afgeleid moest worden, dat de neu trale staten behooren samen te gaan om de Engelsche hegemonie te breken, waar toe hun thans een eenige gelegenheid ge boden wordt, antwoordde de Nederlandsche staatsman, dat zulk een aaneensluiting haar doel niet kan bereiken, zoolang de Ver. Staten weigeren, daartoe den eersten stap te doen. Daartoe zullen zij niet overgaan, zoolang Wilson president is. Wanneer de republikeinsche partij in Amerika aan de regeering komt, zal deze gedachte gemak kelijker te verwezenlijken zijn. Het gesprek liep vervolgens over den oorsprong van den wereldoorlog. De vijan dige stemming in Nederland tegen Duitsch- land ontstond niet uit de overtuiging dat de Midden-Europeesche mogendheden be gonnen, maar uit de schending der Belgi sche neutraliteit. Het verdrag van 4839, dat die neutraliteit waarborgde, verloor zijn grondslag (beveiliging tegen een Fransche inlijving), toen in 1907 Engeland zich met Frankrijk verbond. Toen had Duitschland de ontbinding van bedoeld verdrag behoo ren voor te stellen. Doch dr. Kuyper gaf toe, dat, zoo Duitschland dit gedaan had, de wereldoorlog waarschijnlijk reeds in 4907 zou zijn uitgebroken. In den laatsten tjjd was de stemming jegens Duitschland in Nederland weer ver beterd «de vrees dat Duitschland Neder- land's onzijdigheid zou schenden, was ver dwenen*, meende de «Standaard«-redacteur. Toch is de meerderheid van het Neder landsche volk ons vijandig gezind, meende de interviewer. Dat is dan Duitschland's eigen schuld, antwoordde dr. Kuyper. Deze schuld zocht hij, voor zoover wij uit het interview kun nen lezen, niet in de torpedeering van onze mooie handelsschepen maar in dén steun door een Duitsche handelspartij verleend bij de verkiezingen van 4905 ten gevolge waarvan (beweerde hij) de grootendeels Duitschgezinde rechterzijde in de min derheid was geraakt. Op de vraag of hij deze partijverhou dingen en bij de vrees voor de groote schade, die Engeland aan Nederland kan berokkenen, Nederland ten slotte toch niet voor de Engelsche eischen zou capituleeren, antwoordde dr. Kuyper, dat eigenlijk al leen de Nederlandsche regeering die vraag kan beantwoorden. De stemming onder het volk was echter van zulk toegeven zeer ver verwijderd. Dr. Kuyper geloofde niet, dat de Engel- schen Nederland als Griekenland zouden behandelen een inval van een Engelsch leger in Nederland had geenerlei kans. Wat de koloniën betreft, had hij er zelf en altijd op aangedrongen, helaas te vergeefs, dat men op de Aziatische eilan den een sterke krijgsmacht zou onderhou den en ze van groote voorraden aan mu- nutie en wapenen voorzien dat men wer ven zou aanleggen en er een tot verdedi ging voldoende vloot moest stationneeren. Hoewel dat niet gebeurd was, geloofde hij toch niet dat de Nederlandsche kolonieën gevaar liepen. Haar beste bescherming is de wedijver tusschen Engeland en Japan. Engeland zou nooit toegeven, dat Japan zich voorgoed in Ned.-Indië vastzette, en Japan zou zich met niet minder energie verzetten tegen een vermeestering van dat gebied door Engeland. Ondanks de groote moeilijkheden waarin Nederland door den oorlog geraakt was, zag dr. Kuyper de toekomst met gerust heid tegemoet, vooral omdat, naar zijn meening, de oorlog onmogelijk nog zeer lang zou kunnen duren. Graan voor ons land. Het Persbureau Vaz Dias verneemt uit goede bron, dat in Noord-Amerikaansche havens een groot aantal schepen voor het vertrek gereed liggen, met graanladingen voor onze regeering. De Engelsche regee ring heeft verklaard de graanladingen voor ons land spoedig te zullen doorlaten, zoo dat voor graangebrek hier te lande, be houdens buitengewone omstandigheden, niet gevreesd behoeft te worden. o Zondag tegen den avond kwamen twee Duitschers per rijwiel uit de richting En schedé met het doel de grens aldaar langs den heirweg te passeeren. Geheel bezweet en hijgend van afmatting trokken zij in bijzondere mate de aandacht der kommie zen. Aangezien het geval hun ietwat ach terdochtig voorkwam werd fouilleering aan den ljjve bevolen. En wat bleek? Beiden waren geheel zoodanig met fietsbanden omwonden, dat bij den een op het lichaam 52 en bij den ander 30 banden werden aangetroffen. De smokkelaars hadden de waar te Deventer wezen halen en waren reeds daar door derden geholpen om de gummibezending om het lijf te wikkelen. Zonder gimmibanden toog men Duitsch land in 1 o In een overzicht maakt de N. Rott. Ct. een vergelijking tusschen het vechten in Yperen in October 4944 en om Verdun thans. Het blad schrijft dan Voor een richtige beoordeeling van den tegenwoordigen toestand bij Verdun is het nuttig eens een blik in de geschiedenis van dezen oorlog te slaan en zich het krijgs bedrijf om Yperen te herinneren. De Duitschers waren na den val van Antwerpen reeds den 20sten October 4914 aan het Yserkanaal verschenen en den 24sten van die maand gingen zij tot den aanval tegen Yperen over, waar spoedig hevige gevechten begonnen, die tot in No- ven ber werden voortgezet. Den 4 Oden November was de aanval zoover gevorderd, dat de Duitschers in een halven cirkel om Yperen heenlagen en het station van die stad onder vuur konden nemen. De kortste afstand tusschen de Duitsche linies en Ype ren was ongeveer zoo groot als die tusschen Rodenrijs en Rotterdam, maar zooals het toen was, zoo is het op den huidigen dag, na anderhalf jaar oorlog, gebleven. De loop van de frontlinie is te beschouwen als de resultaten van den druk van beide zijden op elk bepaald punt uitgeoefend. Na een bespreking van den slag bij Verdun, zooals die tot dusverre gegaan is, besluit het blad Zoolang de Duitschers, zij het schoks gewijze en langzaam, vooruitgingen, en dat wel nadat de Franschen allen tijd hadden gehad om versterkingen aan te voeren, moest men zich over het lot van Verdun zijn meening voorbehouden. Maar nadat nu al zoo langen tijd (van 10 April af) de Duitschers geen nieuwen voortgang meer hadden kunnen maken, veeleer de tegendruk, die de Franschen uitoefenen, geleidelijk sterker schijnt te worden, heeft het er alles van of zich bij Verdun een toestand heeft ontwikkeld, gelijk aan dengenen, die men uu al sedert anderhalf jaar bij Yperen heeft kunnen waarnemen. Zoo heeft men dan op het Westelijk front al weer eens voor de zooveelste maal met een mislukkihg en met een uitstel te doen. Een mislukking van de poging der Duitschers om zich van Verdun meester te maken en een uitstel van het offensief der bondgenooten. Het waarschijnlynk resultaat isverderen voortduur van den stilstand op dit hoofdtooneel van den strijd. Zouten van varkens. Men schrijft uit Winterswijk aan de »N. Ct.« 't Was de vorige week aan de export- slachtery der N. V. Zwanenberg's slach terijen en fabrieken verbazend druk. Im mers ook aan deze firma was van regee- ringswege opgedragen het zouten vóór deze week Donderdag van 9000 varkens in haar slachterijen hier en in Oss. De boeren waren blij, dat ze nu ten minste van hun vette varkens, waarmede ze verlegen waren, konden afkomen. Reeds Dinsdag, de eerste dag der slachting, waren 800 stuks aan gevoerd, zoodat de boeren soms uren moes ten wachten alvorens geholpen te kunnen worden. De varkens werden Jvoor reke ning der Regeering gekocht voor 40 cent per H K G. een prijs, die wel is waar den mesters weinig deed verdienen, als gevolg van de hooge voederkosten, doch voor hoogeren prijs konden zij ze toch niet aan den man brengenwant doordien de uit voer verboden was en de varkensslagers veel goedkooper regeeringsvarkens konden krijgen, bleven de boeren er mede zitten. Wat de bestemming dezer gezouten varkens is, is nog onbekend. Volgens de Schlesische Zeitung heeft de Engelsche vloot in dezen oorlog reeds 18 duikbooten verloren, dat wil dus zeggen gemiddeld ongeveer een duikboot per maand. Houdt uw lichaam in goede conditie en gij vat geen kou. Een geregelde leefwijze, frissche lucht, zonneschijn, lichaamsoefening, licht dieet en voldoende slaap zijn de beste voorbehoedmiddelen. Het is van belang om bij het herstellen van een kou de nieren bij te staan. Het is dan namelijk mogelijk, dat de ingewan den en huid niet bij machte zijn om de opgehoopte onzuiverheden te verwijderen. De nieren, verzwakt door de ongewone inspanning bij het filtreeren van het met meer onzuiverheden beladen bloed, roepen om hulp en dit is oorzaak, dat rugpijn en waterstoornissen zoo dikwijls op een kou volgen. Tast iedere kou uw rug aan en geschiedt de waterloozing te veelvuldig Zijt gij rheumatisch in de spieren en gewrichten Hebt gij pafferige zwellingen onder de oogen of in de enkels? Is er bezinksel of zand in uw water? Als gij u ellendig en terneergeslagen, zwak, zenuwachtig en vermoeid gevoelt, last hebt van hoofdpijn, duizeligheid, en rheumatische pijnen, is het waarschijnlijk dat uw nieren niet behoorlijk werken en bestaat er gevaar voor ernstiger kwalen, zooals waterzucht, niersteen en nierontste king. Foster's Rugpijn Nieren Pillen verster ken zwakke nieren en houden de urine wegen werkzaam, zoodat de nieronzuiver heden afgevoerd worden, voordat zij groote schade kunnen aanrichten. Maar de lijder moet het zijne tot genezing bijdragen door verstandig te leven door het vermijden van alle buitensporigheden, niet te zwaar en niet te veel voedsel te gebruiken, be hoorlijke rust en slaap te nemen, en door voldoende water en melk te drinken. Verkrijgbaar bij alle goede drogisten f 4.75 voor één, of f 40.voor zes doo- zen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillenweigert elke doos, die niet voor zien is van neven staand handelsmerk. ffSs voor Hot Land van Heosdon en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. franco per post zonder prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. BIJVOEGSEL Hoe kou te voorkomen en de kwade gevolgen te vermijden.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 5