Uitslag Het slechte jaargetijde voor der heumatieklijders door den oorlog zijn getroffen en dat de voeding de ernstigste van alle vraagstuk ken is. Een werkelijk slechte oogst zou het teere evenwicht kunnen verstoren. Maar Duitschland is nog niet belegerd. Het beleg is slechts ten deele geslagen en even als een belegerd leger, zoo lang het een uitgestrekt land in de buurt van zijn ves tingen heeft, daar voorraad van kan halen, kan Duitschland door het groote gebied, de talrijke bevolking en de uitgebreide hulpmiddelen, die er voor openstaan, het volhouden zonder afdoende schade aan zijn zaak.* En dan zal Roemenië misschien nog de levensmiddelen aanzienlijk vermeerderen. Geen andere slotsom acht de schrijver dan ook mogelijk, dan dat Duitschland alleen met de wapenen kan worden overwonnen. Hij hoopt, dat de entente nog eens ter dege overleg zal plegen en den toestand flink onder de oogen zien. Alsof dat al niet lang en breed gedaan ware. Alsof Frankrjjk niet reeds aan den rand van den afgrond stond. Alsof Engeland niet reeds alles heeft ingespannen om de centralen te vernietigen. Alsof niet reeds in het voorjaar de leuze weerklonken had: nu begint de algemeene aanval en krijgt Duitschland den nekslag. Duitschland met de wapenen overwinnen? Wij gelooven er voorals nog niet aan. Hoe zal er dan een eind aan dezen wereldkrijg komen Wij wagen ons aan geen voerspelling. De toestand is verborgen voor mensche- lyk oog. Wat zij in haar schoot bewaard is on bekend. Maar de bede van alle volkeren, oorlogvoerende zoowel als neutralen, wordt al dringenderGeef ons vrede. 1 Niet zonder een gerechtvaardigde vrees zien de rheumatieklijders het regenachtige jaargetjjde naderen. Hunne pijnen, die de mooie dagen nagenoeg hadden doen ver dwijnen, ontwaken plotseling onder den invloed der vochtigheid. Hunne arme gewrichten doen, wanneer men ze in beweging brengt, knarsingen hooren die van hevige pynen vergezeld gaan. De rheumatiek treft zonder onder scheid de jongen en de ouden, maar zi valt by voorkeur de verzwakte en over werkte personen aan, en in het algemeen hen wier bloed, om de een of andere re den, verarmd en met urinezuur beladen is. De eerste voorzorgsmaatregel der rheu- matieklyders en van hen die voor rheu matiek vatbaar zyn, dat wil zeggen de overwerkten, de vermoeiden, de bloedar men en alle zwakke in het algemeen, moet zyn hun bloed te zuiveren en te verijken Een kuur met de Pink Pillen is hen daarom bijzonder aanbevolen. De Pink Pillen zyn in der daad onvergelijkelijk als herstellingsmiddel van het bloed. Door hun gebruik hebben tal van rheumatiek lijders hunne pynen volmaakt zien ver dwynen. Het is natuurlijk noodzakelijk de behandeling met volharding te volgen. Op die voorwaarde geven de Pink Pil len altyd de gunstigste resultaten. De Pink Pillen zyn verkrijgbaar d f. 175 per doos, en f. 9 per zes doozen, by het Hoofddepot der Pink Pillen. Dacostakade 15. Amsterdamvoor Heusden en Om streken by G. Malingré, Drogist te Heus den de firma P. J. van Gils, Apotheek te Waalwijk en verder by verschillende Apo thekers en goede Drogisten. zij de graven hunner gevallenen verzorgen. Onlangs kwam een Fransche vrouw in diepen rouw hier een handvol witte bloe men op een der graven leggen. Waar schijnlijk was het dat van haar zoon, want zij was niet jong meer. Terwjjl zij bezig was die aan het hoofdeinde van het graf te rangschikken, kwam er een dier sombere op tochten, geleid door een onderofficier, het kerkhof op,achter hen liep een geestelijke met een een geopend boek, gevolgd door de draagbaar, waarop het in een deken genaaide lijk lag, bedekt door de Engelsche vlag en daarachter weer een half dozijn Tommies, die er uitzagen zooals Engelschen in zul ke gevallen doen: een beetje onhandig, maar eenvoudig en oprecht bedroefd. De Fransche vrouw was opgestaan en toen blijkbaar toegevend aan een aandrang, dien zekere verlegenheid moeilijk uitvoerbaar maakte, liep zij achter den kleinen stoet aan met een paar bloemen in de hand Toen de begrafenis geëndigd was stond de vrouw, die een paar meter daarvandaan neergeknield was, op, ging naar het graf legde daar de bloemen op neer die zij over had en ging met ledige handen naar het andere graf terug. BUITENLAND. Burgemeester Max. Uit Havre wordt aan de N. R. Ct. ge meld Een vriend van Burgemeester Max doet aan de XXe Siècle mededeeling van een brief uit Berlyn van 23 October, waarin de heer Max schryft: «Sedert 12 dezer smaak ik opnieuw de rust van de eenza me opsluiting, waarom weet ik niet, even min voor hoe lang." O Op het soldatenkerkhof. In de Scotsman schryft een correspon dent te velde Op een begraafplaats ten westen van Vimy liggen 1320 Franschen en 600 Engelschen begraven. Op de Engelsche graven groeit nog niets, maar deFransch- sche, die ouder zyn, zyn reeds met gras bedekt en de Engelschen verzorgen al deze graven met even groote toewijding. »Wy geven u onze graven en onze loopgraven over, zei eeu Fransch officier tot den Engelschen, toen dat deel der stel ling overgedragen werd, en die opdracht wordt in elk opzicht nauwkeurig nageko men. Wat dit voor de Franschen betee- kent begrypt men eerst als men ziet hoe Toen het leven eenvoudiger was was de levensduur langer. Als de organen beginnen te verzwakken hetzij vroeg of laat in het leven, raken de hard werkende nieren gewoonlijk het eerst uitgeput en vereischen zjj in de eer ste plaats verzorging. Achteruitgang van het gezicht, stijve en pijnlijke gewrichten, rheumatische pij nen, rugpijn en bedroevende waterstoor nissen zijn vaak alleen te wijten aan zwak ke nieren. Geef bij het eerste teeken van verzwak king onmiddellijk hulp aan de nieren Drink vrij water om de nieren door te spoelen en gebruik Foster's Rugpijn Nie ren Pillen om ze te versterken. Keer terug tot eenvoudige leefwijze, tot de ver standige gewoonten van uw jeugd. Eet minder vleesch, vermijd overwerking, en neem meer lichaamsoefening in de buiten lucht, rust en slaap. Iedereen vreest een nierkwaal, maar Foster's Rugpijn Nieren Pillen zullen de nieren in goeden staat houden. Deze verstandige behandeling dient uw 'leven te verlengen, het aangenamer te maken en allicht ernstiger nierziekten te voorkomen. v Eisch de echte Foster's Rugpjjn Nieren Pillen, voorzien van de handteekening van James Foster op de verpakking. Verkrjjgb. bij alle goede drogisten van 4.75 p. doos of f 10.p. zes doozen. BINNENLAND. Opkomst landstorm. (Officieel.) Zooals reeds is bekent gemaakt, zullen in het tijdvak van 16 tot 20 December worden ingelijfd de dienst plichtigen van de militie-lichting 4917 be stemd voor het eerste bataljon infanterie. Tegeljjk met die ploeg zal ook een groep landstormplichtigen van de jaarklasse 1909 in dienst worden gesteld. Tot deze groep zullen behooren de voor de infanterie be stemde landstormplichtigen, wier geslachts namen beginnen met een der'eerste letters van het alfabet. Waarschijnlijk zullen het de letters A tot G zyn, die voor de op komst in December in aanmerking komen. De rest van de jaarklasse 1909 zal voor het grootste deel in de eerste dagen van Februari moeten opkomen. Visscherij. De visscherij op den midden-Waal gaf in de afgeloopen week slechts matige resul taten.' Paling waarvoor het nu juist het seizoen is, werd tamelijk gevangen, maar was zeer duur, tot f 1.05 per pondbliek 15 20 cent; voorn 10 15 cent; snoek 30 k 45 per pond. Sterftecijfer. 'Onder de grootere gemeenten van ons land was over de maand September het sterftecijfer het hoogst te 's-Hertogenbosch 14.49 pet. het laagst te Vlissingen 4.99 pet. o Rechtzaken. Door den gemeente-veldwachter Lokerse te Halfweg werd in den nacht van 25 op 26 October 1.1. een persoon aangehou den, die zich verdacht ophield op een af gesloten erf voor de woning van B. Deze persoon, die D. zei te heeten, wist bij zyn overbrenging naar het raadhuis den veld wachter te ontkomen, door over de Am- sterdamsche Vaart te zwemmep. Dienzelf den nacht werd in den Houtrakpolder ingebroken en werden eenige kleedingstuk- cen en een ry wiel ontvreemd. Het lag voor de hand dat D. de dader was. Later bleek deze D. te zyn zekere M. uit Amsterdam. De vorige week mocht het de politie gelukken de hand op M. te leg gen. Herhaaldelijk werd hy door de politie verhoord, doch ontkende iets van den dief stal in den Houtrakpolder af te weten, totdat hij ten slotte door den mand viel en aan den veldwachter Lokerse bekende, wel de persoon te zijn die ontvlucht was en dat hij ook dienzelfden nacht den diefstal in den Houtrakpolder had gepleegd. Verder verklaarde hij de laatste twee jaren niets anders dan rijwielen te hebben gestolenhij ging er om den anderen dag of nacht op pit en bezocht dan de pro vincies Noord- en Zuid-Holland en Utrecht. Ook wordt hij o. a. nog verdacht vaneen rijwieldiefstal gepleegd op Walcheren. Ook in Halfweg heeft hij meer dan eens rij wielen gestolen, evenals in Heemstede en Zaandam. De gestolen rijwielen werden door M. verkocht aan een persoon, die in een ge sloten huis te Amsterdam woonde en een geheimen kelder had, waar de rijwielen werden opgeborgen. Zoo ook kwam het dat de gestolen rijwielen nimmer bij de opkoo- pers of rijwielhandelaren werden terugge vonden, omdat zij voor een geringen prijs aan particulieren werden verkocht. Bij een huiszoeking in het perceel van den heler werd de bewuste geheime kel der gevonden, welke toen nog volgeladen was met rijwielen. De heer D., adjunct-commies aan de Staatsspoorwegen te Sittard, die met zijne echtgenoote en schoondochter verleden week op eene wandeling langs de Duit- sche grens waarschijnlijk te ver is gegaan en door de Duitsche grenswacht werd aan gehouden, is Dinsdagmorgen te Sittarc wederom teruggekeerd. Na de Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant die van Overijselzij stellen voor den duurtetoeslag voor verschillende cate gorieën van ambtenaren en beambten in dienst der provincie te verhoogen van f 1 f 1.50 per week en den kindertoeslag van f0.25 op f 1.50 per kind en per week 'Aangezien de prijsstijging nog steeds aan houdt, komt het Ged. Staten voor, dat die zich thans ook merkbaar doet gevoelen aan hen, die eeri salaris hebben van meer dan f 2000, waarom zij voorstellen, de toe lagen voortaan toe te kennen aan alle pro vinciale ambtenaren, beambten en werk lieden. Ipuisten, gele gelaatskleur, worden veroorzaakt door onzuiver bloed. Zuivert dus Uw bloed door 't ge bruik van Mïjnhardt's Laxeer-tabletten. in vierkante doosjes k 35 ct. 3 doosjes f 1.00. in Apoth. en Drogisterijen. Te 's-Hertogenbosch Gebr. Verhees, Orthenstr. B. 89 en Vuchterstr. 430 en Apoth. Dr. Lammers en Indemans; Waalwijk Apoth. Fa. P. J. van Gils; Werkendam J. S. Frederiks, Drogist. BEKENDMAKING. REGEERINGSAARDAPPELEN. Burgemeester en Wethouders van Heus den brengen ter kennis van de ingezetenen, dat op Woensdag 15 November a.s. regee- ringsaardappelen bij verschillende tusschen- handelaren in de gemeente verkrijgbaar zullen zijn tegen 5 cent per kilogram. De aardappelen worden uitsluitend ver strekt op bons, u>t te scheuren uit bon boekjes, die op Dinsdag-namiddag van 2 tot 4 uur ten stadhuize kunnen worden afgehaald tegen betaling van 2><, 3, 3jf, 4 en 5 cents per boekje, respectievelijk bestemd voor gezinnen^ bestaande uit 1, 2, 3, 4 en 5 personen. Voor ieder lid van een gezin (kinderen beneden de 2 jaren niet medegerekend) worden beschikbaar ge steld 20 kilogram per maand, derhalve voor het tydvak van 1530 November 10 K.G. Heusden, 10 November 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, HONCOOP. De Secretaris, H. J. VAN EGGELEN. heer van Riemsdyk uit Kampen. Zyn dra matische schets «Een einde* maakte niet den gewenschten indruk. Beter was spre ker in «Tante Frida* en in de parodie op Willem Tell. Eenig was hij weer toen hij in Veluwsch costuum zyne liederen met met begelijding van harmonica of guitaar voordroeg. Wij genoten allen van zijn leuke voor drachten en prettig gezicht. Het slot was een liedje op het «Nut v. 't algemeenwaarin o. m hulde werd gebracht aan de bestuursleden van ons departement (opvolgers van Jan v. Nieu- wenhuizen) zooals spreker hen noemde. Bij de op Dinsdag 1.1. gehouden ver koop van vierjarig waardenhout, waren de prijzen als volgt 2.96.40 Heet. f965 0.85.90 130 0.17.30 29 PLAATSELIJK NIEUWS. HEUSDEN De zomer verdwenen en de herfst verschenen dat ondervond Jinsdagavond het kleine publiek dat op ging om den eersten Nutsavond in dit seizoen bij te wonen. Het zal er geen spyt van hebben gehad weer en wind te hebben getrotseerd. De avond is uitstekend geslaagd. Voor de 2de maal trad voor ons op de Samen f1124 In 1912 (een zeer gunstig jaar) bracht hetzelfde hout f1405 op, tegen f927 in 1908. ANDEL. Nog nooit tevoren waren hier zooveel aangevoerde bieten wachten de op vervoer, als thans het geval is. In dien scheepsruimte zich nog lang laat wach ten en het water wassende blijft, zullen vele geruimd moeten worden. Het 8jarig zoontje van P. de C. geraakte bij zijn vader onder de bieten- kar, waardoor een der wieien den kleinen over het been ging. Mochten tot op heden de burgers uit deze gemeente profiteeren van uitvoe ringen in de militaire cantine gegeven thans is zulks verboden en wordt ieder door een geplaatste schildwacht, het bin nengaan belet. Déze strenge maatregel is te wijten aan jongens die de laatste avonden ergelijke baldadigheden in en om de can tine hebben uitgehaald. Hedemmiddag werd van een de Sluis binnenkomende sleep, het laatste schip aan gevaren door een Helmondsche vrachtboot, waardoor het schip een groot lek bekwam en direct water binnen kreeg, 't Kon echter op zand worden gezet, zoodat gevaar voor zinken niet bestaat. Het schip was geladen me cokes, met bestemming Leiden. CAPELLE. Aan het hulptelegraafkan toor zijn in de maand October ontvangen 108 telegrammen, terwijl er 131 verzonden Het aantal gesprekken bedroeg 140, waar van 41 celgesprekken. De heer J. v. Tilborg, tijdelijk on derwijzer aan de school uit de Nieuw- straat alhier, komt onder No. 2 voor op de voordracht voor onderwijzer te Rys- wijk (N.B.) GIESSEN. Voor den landstorm der jaarklasse 1908 zyn alhier 4 jongelingen ingeschreven. Aan het herhalingsonderwijs, dat alhier 2 November j.l. is aangevangen wordt door 19 jongelingen deelgenomen. 's GRAVEMOER. Eene millitaire oefening, alhier Donderdag gehouden, had een tragisch einde. De landstormplichtige Dijkstra uit Leeuwarden raakte bij die oefening in het zoogenaamde Dok te water en verdween in de diepte. Toen hy eeni ge tijd daarna werd opgehaald, bleken helaas de levensgeesten geweken. De man laat een vrouw met vier kinderen na. GENDEREN. Ds. C. A. van Nood van Lopik heeft voor het beroep naar de Gereformeerde Kerk alhier bedankt. Door de plaatselijke afdeeling van de V. P. N. zyn de vorige week verzon den 255 kippen- en 20 eendeneieren, totaal 275 stuks. Onze duistere avonden geven schijn baar een goede gelegenheid voor het uit voeren van allerlei baldadigheden, 't Ware te wenschen, dat daaraan eens paal en perk kan worden gesteld en de helden van het duister konden worden aangehouden. Een goede straatverlichting was volstrekt niet overbodig. KERKDR1EL. Deze week heeft zich voor eenige personen alhier slecht ingesteld. De knecht van den heer L. had het ongeluk van het paard te worden gewor- >en, tengevolge waarvan hy zyn enkel brak en eenige verwondingen bekwam. Daarna stortte de laudbouwerszoon v. d. 3. van den hooizolder op den dorschvloer, waarby hy zoo ongelukkig op het hoofd terecht kwam, dat hij bewusteloos werd weggedragenmen vreest voor hersen schudding geneeskundige hulp was weldra aanwezig. By het uitwyken voor een ander voer tuig stortte de met bieten geladen kar van den voerman S. in een diepe sloot. Ge- ukkig liep dit ongeval nogal af met eenige schade aan tuig en kar; het paard bleef ongedeerd. Door spoedig toegesnelde hulp stond alles weldra weer op den weg. NIEUWENDIJK. 15 Nov. hoopt de Geref. Jongelingsvereeniging «De Zaaier* alhier haar 25sten geboortedag te geden ken. Bij gelegenheid van dit feit hoopt Ds. de Bruin een feestrede te houden over Kracht en Zwakheid, en a. s. Woensdag zal er een feestelijke bijeenkomst zijn voor oud leden en afgevaardigden. Voor het herhalingsonderwijs aan de Chr. school hebben zich tien leerlingen aangemeld. Voor het herhalingsonderwijs aan de openbare school hebben zich 12 jongens en 3 meisjes aangemeld. SPRANG. Van het Gereformeerde kerkgebouw werd dezer dagen een zinken afvoerbuis weggehaald. Tot op heden bleef den dief onbekend. Mejuffrouw Elsacker die met haar gezin met het beleg van Antwerpen hier heen was gekomen, is heden via Engeland naar Frankrijk vertokken. Haar man, die voorloopig voor den militairen dienst was afgekeurd en tijdens zyn verblijf te Londen weer goed was goedgekeurd, is voor enkele maanden al naar het front vertrokken. Onze dorpsgenoot Frieling huurde te Vucht bij een rijwielhandelaar een fiets. Echter beging hij de onvoorzichtigheid deze door een ander te laten terug bezorgen, wat zeker niet is geschied. De rijwiel handelaar stelde de politie met de zaak in kennis, wat ten gevolge had, dat genoemde j. I. Woensdag door de maréchaussée werd gearresteerd, doch na onderzoek weer op vrije voeten gesteld. Door den comman dant werd bij zijn invrijheidstelling de n.v. verklaring uitgereikt «Bij onderzoek is thans gebleken dat de werkman J. H. Frieling niet schuldig is aan het feit, waarvoor hij heden is gear resteerd. Het vermiste rijwiel, door hem gehuurd, is zonder zijn schuld zoek ge raaktalthans zonder dat daarop bij de strafwet verhaal is.« (w. g.) «De opperwachtmeester R. Hoekstra.* TEEN. Daar de laatste dagen veel regen is gevallen zijn de weilanden zeer drassig geworden en hebben verschillende boeren hun melkvee naar den stal gebracht. De voorraad gras is evenwel nog ruim voldoende. Wjjl de meeste landbouwers hunne melk zoet aan de fabrieken tegen hooge prijzen afleveren, worden er by na geen kalveren meer gemest. De prijzen zijn dientengevolge omhoog gegaan en worden ze reeds opgekocht tot 50 cent per pond. Het gevolg hiervan echter is, dat de koop lieden in nuchteren kalveren aanmerkelijke schade ondervinden. Ook alhier wordt het publiek in de gelegenheid gesteld zich van regeerings- aardappelen te voorzien. Zij kunnen dan hun kwantum aan het gemeentebestuur opgeven. Ze ontvangen ze dan tegen een Vasten prys. Of hiervan gebruik gemaakt wordt bet twyfelt men, want men hoort over he- algemeen dat de kwaliteit er van te wen schen overlaat. WIJK en AALBURG. De Heer M. Maas, die kort geleden van hier als onder wijzer naar Leiden vertrok, staat thans N. 4 op een voordracht ter benoeming aan een openb. school te Rotterdam. Onze vroegere dorpsgenoot, de Heer M. van Rijswyk, hoofd der school te Rossum, is door den Raad dier gemeente een salaris-verhooging van f 300 toegekend. Ter distributie zijn door het ge meentebestuur 1000 K.G. Eigenheimers ontvangen, die blijken van goede kwaliteit te zijn. Reeds is een 50 H.L. door ingezetenen aangevraagd, doch de eigenlijke gelegenheid daartoe is ten gemeentehuize open gesteld op Zaterdag 11 en Woenedag 15 dezer en vervolgens des Zaterdags. De billyke prys zal zeker willige afname ver zekeren. Naar we vernemen, zijn de voor leidende maatregelen voor den bouw eener nieuwe school met onderwyzerswo- ning te Aalburg thans zoodanig gevorderd, dat nu weldra de aanbesteding van het werk zal kunnen volgen. Voor het herhalingsonderwijs, dat dezer begon, zyn aanvankelijk een 10-tal eerlingen ingeschreven. Marktberichten. Land van Aitsna, 3 Nov. Men besteedt thans voorVroege f kt -, Blauwe 3.50 f 4.Zeeuwen f4,k f5, alles per H.L.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 2