Ruwe i als afgesneden van de achterwaartsche ver bindingen. Een paar van de duizend gra naten hadden ten slotte toch de dunne telefoondraden vernield en de telefonist in de loopgraaf en in de centrale van den commandant schreeuwden in doove, zielooze apparaten. Er was geen denken aan de leidingen nu tijdens het wilde roffel- vuur te repareeren. Maar verbinding naar den commandant moest er zijn, natuurlijk. Ruiters voor De afstand heen en terug was zeven tien kilometer over oneffen, stuk geschoten terrein. Men kon veronderstellen, dat een voetganger ten minste twee uur werk zou hebben om door dit gebied te rennen. Het woedende vuur eischte pauzen zoowel bij het loopen als bij het kruipen en hield den man daarom bovenmate lang in nood en angst. Een goed ruiter echter moest het werk doen in een vijfde van dezen tijd. Eenvoudig door het gevaar jagen, er op of er onder en in vijf en twintig minuten weer terug zijn of naast het doode paard blijven liggen. 's Middags gingen de huzaren Elasny uit Berlijn en Hastedt utt Holstein op weg, Zij waren nu reeds vijf en een half jaar in hun eskadron en waren prachtige, oude soldaten. Ze wisten heel goed wat voor een lot zij getrokken hadden. Zij renden weg, 't lichaam om den hals van het paard en lieten de teugels bijna geheel vrij. Overal brulden de granaten. De schuw geworden dieren hadden de sporen niet noodig. Liepen zoo snel ze konden. Toen stonden ze trillend, schuimend en met zweet bedekt aan het doel. De huzaren dienden hun rapport in, wachtten op antwoord en galoppeerden langs den vuurweg terug. De wildste vtfn alle wilde jachten. Hui lende, fluitende gezangen van de granaten, sproeiende dood en verderf. De avcnd wil niet vallen. De paarden zijn nat van angst en van het werken, de ruiters kleven aan de halzen en jagen de dieren naar huis, De minuten duren uren. Elke minuut dreigt tienduizendmaal de dood. Tusschen granaten en menschen een akelig spel als tusschen kat en muis. Daar zijn zij en ze weten niet hoe het mogelijk geweest is. Zij glijden als slaap dronken van de paarden en willen de dieren als altijd naar stal brengen. Maar deze lichamen van vleesch en beenderen waarvan de kwaliteit zoo inferieur is, dat uit de troepen van alle zijden klachten komen. Eerst krimpt het laken in, dan scheurt het uithet verwarmt niet en laat den regen door. Het aanschaffen van nieuwe uniformen zal binnenkort onvermij delijk zijn Dit bedrog, gepleegd aan den man, die m harden dienst op de grenzen staat, is schandelijk. En het militaire departement is dan ook voornemens op te treden zonder pardon. Binnenkort zullen wij er wel meer van hooren. o Deportaties in België. Van de grens wordt gemeld Uit Ber- laer bij Lier zijn 000 burgers wegge voerd. Bij den tocht naar het station wisten 56 gevangenen te ontvluchten. Deze loo pen nu rond in bosschen en velden. Bar- laer is om deze reden gestraft. De bur gemeester en de pastoor, evenals verschillende andere personen zijn weggevoerd. Decafé's moeten des middags om vier uur geslotei worden, terwijl na dien tijd zich niemand meer op straat mag vertoonen. o Een poging tot ontvluchting. Gisternacht hebben wederom twee Duit- BINNENLAND. is Het eiland Urk geïsoleerd. Men meldt ons uit Urk: Het eiland sedert eenige dagen geheel van de buiten wereld afgesloten. Vandaag trachtte een boot uit Kampen het eiland te bereiken, doch keerde halverwege weder terug. De mailboot «Geuzel® ligt op een paar uur afstand ten Zuidwesten bij de Houtrib sedert Maandag in het ijs opgesloten. Aan boord van dit schip bevinden zich een 14 menschen, waaronder twee vrouwen en twee kleine kinderen. Er kan geen ge meenschap met dit schip worden verkregen Gistermorgen werden vanuit het schip noodseinen waargenomen en vermoedt men, dat dit een sein is dat er gebrek is aan levensmiddelen. Vanuit Urk zond men een «yslooper® (d. i. een schuit met 10 man bezet) om te trachten de «Geuzel® te bereiken. Echter is de «ijslooper® nog niet bij het schip. Men weet echter niet of de postboot in nood verkeert. Op het eiland Urk zelf is voldoende voorraad levensmiddelen, hoewel er eenigs- zins gebrek begint te komen aan tarwe meel en gist. Hoewel de voorraad brand stoffen en petroleum niet groot is, behoeft sche officieren, die in Wierickerschans zijn voorloopig voor gebrek daaraan niet ge- geïnterneerd, een poging tot ontvluchting gedaan. De omstandigheid dat de gracht om het fort en de Ryn zijn dichtgevroren, moest ben daarbij helpen. Een der offi cieren is inderdaad door een open raam tusschen 1 en 2 uur dien nacht buiten het fort weten te komen, waarbij hij door twee rijen prikkeldraad moest en de gracht over. De schildwacht was op zijn qui vive en schoot op den vluchteling. Daardoor attent gemaakt, heeft een patrouille den officier op den Rijn weten te vatten. De kameraad van den vluchteling had het fort niet kunnen verlaten, had zich daar verstopt, maar werd weldra gevonden en gepakt. («Nieuwe Ct.«) Vereenvoudigde spijskaart. De Fransche minister Herriot verklaarde tegenover het gemeentebestuur van Lyon, dat hij het voornemen heeft binnen kort een verordening uit te vaardigen, waarbij wordt verboden, dat de spijskaart meer dan twee gangen bevat. vallen om, slaan de beenen uit en hinni ken. Overal mengt zich bloed met zweet, de brave .b»r»„.iiiBn en sterven z„nde, IUe voorwaarden der genezing. dieren trillen en sterven zonder geluid te geven. Acht paarden in een paar dagen. Maar de huzaren bleven ongedeerd. o De sterkte van het Duitsche leger. De Basler Nationalzeitung van 19 Jan. schrijft bij een opgaaf van de cyfers der Duitsche verliezen «De eerste indruk, dien men krijgt bij het doorlezen dezer lijsten, is die, dat het aantal dooden, na zoovele, hevige aanval len en zoo buitengewoon zware verdedigingen, betrekkelijk gering is. Toch zijn die ver liezen een buitengewoon sterke aderlating van het volk. Wanneer men het geheele verlies op ongeveer twee millioen man schat, dan moest Duitschland nog zeven millioen in reserve hebben van de negen millioen, met welke de oorlog begon. Maar gedurende den loop van den oorlog hebben ook weder een aantal jonge mannen den dienstplich tigen leeftijd reeds overschreden. Men kan er stellig op rekenen, dat Duitschland ge durende de oorlogsjaren lVs millioen jonge soldaten heeft gekregen en wanneer het voortdurend degenen, die de uiterste grens van den dienstplichtigen leeftijd hebben overschreden, onder de wapens heeft ge houden, dan zou het verlies dat het rijk tot dusverre in den wereldoorlog heeft ge leden, derhalve slechts twee derde millioen of hoogstens één millioen man bedragen. Er zouden dus minstens nog acht millioen man overblijven. Men zal dus voorloopig geen rekening mogen houden met de mogelijkheid, dat Duitsche legers niet op voldoende sterkte kunnen worden gehouden, tenzij de moei lijkheden met de voedselvoorziening zoo groot worden, dat ook de soldaten aan het front daaronder te lijden krijgen.® Vacantie wegens de kou. In Berlijn zijn verschillende gemeente scholen gesloten moeten worden, omdat het niet mogelijk was ze te verwarmen by gebrek aan kolen. o Pijnlijk geval. In Zwitserland heerscht groote veront waardiging over een leverantie-schandaal tegenover het leger. De fabrikanten wien de levering werd gegund van het laken, bestemd voor de nieuwe veldgryze unifor men, hebben met behulp van chemische Zij die lijden, of zelfs zij die zonder 11 der daad te lijden, hunne krachten zich langzaam zien begeven, gelooven in niets en in niemand meer. Zij hebben zoovele leefregels gevolgd, te Vergeefs zulk een hoeveelheid en zulk een verscheidenheid van geneesmiddelen geslikt, dat zij zeker zijn dat geen enkel middel hen de gezondheid kan weergeven. Onder hen die in dezen treurigen zielstoestand verkeeren, treft men voornamelijk de bloedarmen, de verzwak ten, de neurasthenie-lijders aan, in één woord de massa van hen wier bloed ver slapt is en die geen weerstandsvermogen meer bezitten. Tot hen wenden wij ons in het bijzonder om hen eerstens de hooj en daarna de gezondheid weer te geven. Bij iedere ziekte zetelen de voorwaarden der genezing natuurlijk in de eerste plaats in het middel of in de behandeling die juist geschikt is ter bestrijding der aandoening, daarna ook in de volharding waarmee de behandeling gevolgd wordt. Wat betreft hen die verzwakt en ter neergedrukt zijn, dat wil zeggen hen wier bloed arm is en wier zenuwgestel in slechten staat verkeei t, is de behandeling die hen het best past, die met de Pink Pillen Deze pillen, toch, hebben eigenschappen, merkwaardig krachtdadig om het bloed nieuw leven te geven en de zenuwen te versterken. Zij zijn bovendien iri het bij zonder saamgesteld met het oog op ziekten, aandoeningen of storingen die een verslap ping van het bloed of een verzwakking van het zenuwstelsel tot oorzaak hebben En die ziekten, die aandoeningen en die storingen zijn zeer talrijk. Bij voorbeeld de bloedarmoede, de bleekzucht der jonge meisjes, de neurhasthenie, de rheumatiek, de maagpijnen, de hoofdpijnen, de hart kloppingen, de benauwdheden, de onregel matigheden by de vrouwen enz. deze allen komen voort uit bederf van het bloed of uit een afwijking van het zenuwstelsel. In al die gevallen hebben de Pink Pillen een zekere uitwerking, daarvoor staan hare vroegere genezingen borg. Het komt er maar op aan de behandeling regelmatig en met volharding te volgen. vreesd te worden. Mr. D. Fock. De heer mr. D. Fock, die bij het op maken van een voordracht voor het presi- dum van de Tweede Kamer gekozen werd als eerste candidaat, om den door het overlijden van mr. Goeman Borgesius opengekomen zetel van den Kamervoorzitter ui te nemen, is thans ruim 58 jaren. Ongeveer 15 jaar geleden maakte hij voor het eerst zijn intrede in de Tweede Kamer. Immers in 4901 vaardigde het kiesdistrict Rotterdam I hem naar ons parlement af en in 4905 werd hij bij herstemming in dit district herkozen. Toen echter heeft de heer Fock geen zitting genomen, aangezien hem na de verkiezingen van dat jaar in het Ministerie De Meester de portefeulle van Koloniën werd toever trouwd. Na het heengaan van genoemd Kabinet in 1908, werd mr. Fock weinige maanden na zijn aftreden als minister als opvolger van den heer Idenburg benoemd tot Gouverneur van Suriname, welk hoog ambt door hem werd bekleed tot 1911, toen hij den zetel van landvoogd te Paramaribo inruimde aan gouverneur Van Asbeck. Bij de verkiezingen in 1913 werd Mr. Fock andermaal naar de Volksvertegen woordiging aigevaardigd, thans door het district Haarlem. Zooals bekend, behoort mr. Fock tot de Unie-liberale Kamerfractie. o Hoeveel kinderen rooken Het Dagelijksch Bestuur van den «Bond tot behartiging voor de belangen van het Kind® pub'iceert in «School en Leven® een paar staatjes over het aantal rookende kinderen op de lagere school. Wij nemen daarvan over, dat het adres in 1916 door zestien vereenigingen aan len gemeenteraad van Haarlem gezondei le volgende cijfers noemt Haarlem waren 78 Leiden en van den datum, waarop zij hun 20e levensjaar zullen bereiken. Overwogen wordt om hoewel de 20-jarige leeftijd vereischt is voor een benoeming tot reser ve-officier deze vaandrigs toch voor bevordering in aanmerking te brengen. Mijnen. Van de in December op de Nederland- sche kust aangetroffen 64 mijnen waren 57 van Engelschen, 4 van Duitschen en 3 van onbekenden oorsprong. In total zijn sedert het begin van den oorlog tot 1 Jan. j.l. op onze kust aange troffen 1640 mijnen, waarvan 999 van Engelschen, 64 van Franschen, 257 van Duitschen en 320 van onbekenden oorsprong. Geïnterneerden in de mijnen. Behalve bij de particuliere mijnen, zijn thans ook bij de Staatsmijnen geïnterneer de Belgische soldaten als mijnarbeiders te werk gesteld. In de verschillende Lim- burgsche mijnen arbeiden op het oogen- blik te zamen meer dan 1000 geïnterneerden. o Smokkelen. Men schrijft uit Venlo Dank zij den nieuwen maatregelen, is de laatste dagen de uitvoerfraude enorm verminderd. In de eerste plaats is dit merkbaar in de lokalen, waar de belasting ambtenaren de vergunningen tot inslag afgeven en de boodschappenpassen aftee- kenen. Terwijl men er zich tot voor eenige dagen stond te verdringen om aan de beurt te komen, vinden de ambtenaren en hun militaire helpers thans zelfs gele heid om eens even de beenen uit te strekken. Ook op de ontvangerskantoren is een vermindering in het aantal af te geven binnenlandsche paspoorten goed merkbaar. En wat boekdeelen spreekt: verscl.illende smokkelaars zijn weer tot hun oude beroep teruggekeerd of trachten althans weer geregeld werk te vinden. o H. B. S.'ers. De directeur der Hoogere Burgerschool te Schiedam had een verzoek der leerlingen om Dinsdagmiddag vrij te geven afgewezen en, weinig in hun humeur, stonden meisjes en jongens in groepen te mopperen. Daar stoof plotseling een 10-tal meisjes op een naderend heer af en brachten lezen in groote vroolijkheid binnen het hek en in het schoolgebouw. Zij hadden den burgemeester gevangen genomen en naar den directeur geleid. Kort daarop kwamen deze beide lots- beschikkers naar buiten en deelde de directeur mede, dat de leerlingen mochtei gaan schaatsenrijden. Hoera Hoera Leve de burgemeester Hoera En geen enkele der zoo even nog mopperende leerlingen was meer in staat een ander dan een blij gezicht te toonen. Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie te 's-Gravenhage vóór 25 Februari a.s. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij den directeur van het post- en telegraafkan toor te dezer plaatse. Men leze ook de advertentie van het Post- en Telegraafkantoor alhier. Vrydag 26 Januaai had op de gracht een kinderijsfeest plaats, uitgeschreven door de Heusdensche IJsclub. Voor alles was gezorgd met hindernis sen. De kleinsten wedijverden in het loopen en ringsteken. De grooteren gaven proeven van hardrijden. Het geheel werd opgeluisterd door muziek. Verschillende prijzen werden uitgereikt en ten slotte kregen alle deelnemers en deelneemsters nog een kleine attentie. Er bewoog zich veel publiek en er heerschte algemeene vroolijkheid. Uitslag Kinderwedstrijden. Hardrijden voor jongens van 12 tot 15 jaar. le prijs Jacob van Leeuwen. 2e Bertus van Diem. 3e Willem Merkx. Hardloopen met hindernissen voor jongens beneden 12 jaar. le prijs Comelis v. d. Oever. 2e Gaston Desneux. 3e Bartel Baaijens. Blokjesrapen voor meisjes beneden 12 jaar. le prijs Marie van Overbeek. 2e Daatje Baaijens. 3e Trui Arendse. Ringrijden voor meisjes van 12 tot 15 jaar. le prijs Marie Baaijens. 2e Anna Otto. 3e Wilhelmina van Andel. Alle deelnemers (91) ontvingen boven dien een stuk «kwatta®. Van de 13 Landstormplichtigen jaarklasse 1906, zijn 12 goedgekeurd. On der dezen bevonden zich gehuwden. Almkerk. In de Geref. Kerk hoopt D. V. a. s. Woensdag voor de Geref. longelingsvereen. op te treden Ds. van Arkel met het onderwerp «De stad van Kainc. 'e Amsterdam Baarn Wildervank Groningen Velzen 86 69 33 60 50 25 p.Ct rookers gemiddeld 61 Va p Ct. o De begrafenis van de Duitsche officieren en matrozen. Men meldt uit IJmuiden: De teraardebestelling van de Duitsche gesneuvelde officieren en matrozen zal Zater- fagmiddag geschieden. Het stoffelijk over schot van den flottillecommandant Schüttz zal met militair eerbewijs naar het station vervoerd worden, van waar het naar Wil helmshaven gedirigeerd wordt. Of ook de lyken der beide gesneuvelde luitenants ter zee, naar Duitschland gezonden zullen wor den, om daar in de familiegraven te worden bijgezet, is nog niet bepaald. Vermoedelijk zullen zij te IJmuiden begraven worden. Onmiddellijk nadat aan den ffottillecom- maridant de laatste eer te IJmuiden zal zijn bewezen, zal de teraardebestelling der andere zeelieden geschieden uit het ge meentegebouw op het Willemsplein. Een der gioote kamers in dit gebouw is tot rouwkamer ingericht. Reeds nu zijn eenige fraaie kransen toegezonden. De per doos, en f9 per zes doozen, bij het Hoofddepot der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam; voor Heusden en Omstre ken by G. Malingrè, Drogist te Heusden de firma P. J. van Gils, Apotheek te middelen een stof geleverd, die schynbaar Waalwyk en verder by verschillende Apo- op de gedeponeerde monsters gelykt, doch thekers en goede Drogisten. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar k fl .75 belangstelling zal zeer groot zijn. De eerste stoet zal precies twaalf uur van het Wil lemsplein vertrekken. De minister van oorlog heeft een opgave gevraagd van vaandrigs, welke jonger zyn dan 19 jaar, met mededeeling, op welken datum zy tot vaandrig werden benoemd huid, barsten, Gebruik winterhanden. PUROL PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. A.s. Woensdag wacht ons een avond vol kunstgenot. Voor de leden van het Nut (de avond is mede toegan kelijk voor niet-leden) zal dan optreden onze vroegere organist de heer A. Alt thans te Bosward. Gegeven zal dan wor den een populaire voordracht ter verklaring van de Opera «Faust® met woordelijke toelichting, lichtbeelden en muzikale de monstraties op piano, viool en orgel. Behalve de muziek wordt hierbyookhet dramatisch gedicht van Goethe bahandeld, terwijl 60 zeer mooie lichtbeelden worden vertoond. Het geheel moet boeiend zijn van het begin tot het einde. Een Belgisch militair van de inter- neenngsgroep, die Donderdagmorgen ziek te bed lag, bemerkte dat in den zoldeiing een gat geboord werd, dat vuur doorliet. Het bleek, dat in de daarboven gelegen kamer een gloeiende kool, uit de kachel gevallen, een begin van brand had doen ontstaan, hetgeen weldra door een paar emmers water gebluscht werd. Een ieder zij, met deze strenge vorst, des te voorzichtiger met vuur. Het blus- schen van brand zou met zeer veel moei- ijkheden gepaard gaan. De aanvoerslangen toch zouden bevriezen en de pompen zou den lastig te bedienen zijn. In Maart a.s. zal te 's-Gravenhage een examen worden gehouden voor de be trekking van telegrafist of kantoorbediende, bestemd voor den dienst der posteryen en telegrafie te 's-Gravenhage en Rotterdam en eventueel te Amsterdam. Aanmelding behoort schriftelyk te geschieden by het Baardwijk. Ook in onze gemeente begint de steenkolennood zeer te nijpen, vandaar dat vele menschen zonder brand stof zitten en men de openbare school om deze reden voorloopig heeft moeten sluiten< Beneden-Langstraat. Nu alle brand stoffen duur zijn, wordt ook het eiken-en elzenschaarhout aan hooge prijzen verpacht. Er wordt van f4.tot f5.per 100 takkenbosschen op struik besteed. Voor het opmaken en afhakken van dit schaar hout betaalt men thans ook tot f 1.50 per 100 stuks, ongerekend de benoodigde ban den. Droge musterds worden afgeleverd aan f7.per 100 stuks. Brakel. Onze dorpsgenoot de heer G. J. van Dalen, thans sergeant-administrateur van het detachement Braadaal te Herwij nen, is benoemd tot onderwijzer aan de Ned Herv. M. U. L. O. school te Delft. Brnchem. Verleden week kampeerde op den Steenweg alhier een weduwe met 3 kleine kinderen, waarvan het jongste ongeveer 16 maanden oud is, in een arm zalig huifkarretje. De militaire dokter Pryn alhier met het lot dezer armen bewogen, verzocht enkele soldaten naar eene betere huisvesting voor haar uit te zien. Deze werd gevonden in een schuurtje staande in den kerseboomgaard van mej. de wed. De Geus alhier. Voorloopig woont dit gezin nu hierin. De armen moesten zich in haar karretje warmen aan een petroleumlampje, want een kachel was er niet in. Spoedig zijn zij nu van het hoogst- noodige voorzien en dus ook van eene kachel. Op de zangvereeniging werd een col lecte voor deze stumperds gehouden. Eethen. Onze beroepen predikant F. I van Asch te Tholeri is voornemens Zondag 4 Febr. zyn intreerede te houden alhier. Als bevestiger zal optreden Dr. G. Tjalma te Veen. Haarsteeg. De Heer C. J. Klyn, sints 1895 alhier Gemeente-Secretaris en Ge meente-ontvanger, overleed op 23 dezer na een slepende ziekte, in den ouderdom van 47 jaar. Hedel. Hedenmorgen werd de schip brug wegens ysgang in de haven geborgen. Overtocht geschiedt per pont en roeiboot. Meeuwen. In deze gemeente zijn voor de militielichting 1918 ingeschreven 9 per sonen. Sleeuwijk. Voor de militielichting 1918 hebben zich alhier 32 personen doen in schrijven. Op de lyst model A bedoeld in art. 18 der leerplichtwet komen 578 namen voor. Sprang. Dinsdagavond kwam II. kwam 1

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 2