IUVOECSEL NIEUWSBLAD voor het Land van Hensden en iltena, de Langstraat en de No. 3640. Zaterdag 2/ Januari. '1 Hoofdpijn - i 5 Mijnhardt's I BEHOORENDE BIJ HET AAMBEIEN. 801 De Aambeienzalf van Apotheker Boom geneest spoedig in- en uitwendige aambeien, zoowei blinde als bloedende. Het jeuken houdt binnen korten tijd geheel op. Verkrijgbaar in de meeste Apotheken en Drogistwin kels k 50 cent per potje. Waar niet verkrijgbaar wordt een potje franco toegezon den, na ontvangst van 60 ct. door Firma A. M. BOOM, Arnhem. O BUITENLAND. De Duitsche keizer in het Nederlandsche hospitaal te Gleiwitz. Men seint uit Berlijn Keizer Wilhelm bracht den 18den Jan. een bezoek aan het Nederlandsche hospitaal te Gleiwitz. Aan den ingang van het gebouw werd hij be groet door Dr. Vinkhuizen, chef der am bulance, en ïGeneralarzU Von Schjerning chef van den Duitschen gezondheidsdienst te velde. De Keizer begaf zich onmiddellijk naar de zaal der zwaargewonden, vertoefde eenigen tijd aan elk bed, en sprak eiken patient aan, de Russen in hun eigen taal. Daarna hield hij tot de verzamelde Ne derlandsche geneesheeren en verpleegsters een toespraak, waarin hij hun den diep- gevoelden dank van het Duitsche volk voor hun opolferenden onvermoeiden arbeid bracht. De toestand van het hospitaal, zoo zeide hij, moest ieders bewondering wekken. Voor de uitstekende verpleging, en vooral voor het prachtige bed- en hjflinnen kwam den milden gevers uit Nederland bizonde ren dank toe. De Keizer knoopte een gesprek aan, waarin hij alle geneesheeren en verpleeg sters betrok en gaf allen de hand. Aan den chef der ambulance, Dr. Vink huizen, verleende hij de Roode Kruisme- daille 2de klasse, aan Dr. Van Haefï, Mej Blauw, directrice, en aan de zusters De Wit, Schoonewil, Ruys en Vermeulen de Roode Krnismedaille 3de klasse. Aan de overige leden van de ambulance, Dr. Kre kel, Dr. Vosilai, Dr. Wuhaus, de hoofd verpleegster De Boer, de verpleegsters Van de Akker, Van de End, Blonkerts, Sieg- mann, Hos, P. Broedveld, Ruiter, Koppe- jahn, Westerauw, Z. Jelsma, Kloek, Vee- nenbos, Rijswijk de Jonge, Pons, Nijman, Nieuwenhuis, Hofstra, Van Essen, Verdonk en Mevr, Dr. Witthaus, was reeds bij het bezoek van de Keizerin de Roode Kruis- medaille verleend. De Keizer bezocht later nog de oefe ningswerkplaats voor verminkten en liet zich zeer waardeerend uit over hetgeen daar was bereikt. Weggevoerde Belgen teruggekeerd. De berichtgever van N. R. C. te Havre meldtBlijkens een door de Belgische re geering ontvangen mededeeling zijn 400 weggevoerde Belgen uit Duitschland in Ant werpen teruggekeerd, dank zij de tusschen- komst van Nederland op grond van de beloften, in 1914 door de Duitschers af gelegd, dat zy geen Belgen, die uit Neder land naar hun land terugkeerden zouden wegvooren. Alle teruggekeerden klagen over het on voldoende en slechte voedsel in Duitschland. Een ernstig spoorwegongeluk. Bij het spoorwegongeluk, dat den 7den Januari te Ciurea op korten afstand van de Jassy, de tydelijke hoofdstad van Roe menië plaats had, zijn, naar de «Timest meldt, 374 personen gedood en 756 ge wond. Het ongeluk geschiedde, doordat een pas- sagierstrein met 2000 personen op een militaire trein uit het hoofdkwartier liep. o Stakende melkboeren. Naar de Vorwarts verneemt, hebben de meeste melkboeren in den omtrekvanKeu- len, naar aanleiding van de maatregelen, door het stadsbestuur genomen inzake de melk voorziening, waartoe behoort de vast stelling van een maximumprijs, gestaakt. De clerlcale Kölner Lokalanzeiger komt in scherpe woorden op tegen deze houding van de boeren, die het leven van honder den zuigelingen en zieken in gevaar bren gen. Daar komt nog bij, dat Keulen met 40 k 43 pf. (24 26 ets den hoog- sten melkprijs heeft van geheel Duitsch land. o Russische dienstweigeraars. Berlijn, 24 Januari. Een gevangen ge nomen Rus, die deel heeft uitgemaakt van het 17e regiment Siberische scherpschut ters, heeft het volgende medegedeeld Het 17e en 18e regiment Siberische scherpschutters waren in de jongste ge vechten bij het bruggehoofd van Riga be stemd voor den eersten aanval. Zij wei gerden echter op te rukken, aangezien het le bataljon van het 17e regiment niet wilde aanvallen. De officieren van het bataljon deden geen moeite om hun man schappen te overreden en maakten zelfs geen toebereidselen om tot den aanval over te gaan. zy bleven in hun stellingen, of er nooit een bevel voor den aanval was ge geven. Daarop werden het 17e en het 18e regiment afgelost door het 19e en 20ste regiment Siberische scherpschutters en in een reservestelling geplaatst. Daar werd het le bataljon van het 17e regi ment ontwapend. Dat gelukte echter eerst na onderhandelingen, die anderhalve dag duurden, aangezien de manschappen van het 2e, het 3e en het 4e batahon wei gernen op hun kameraden te schieten. Daarna werden nog denzelfden dag 24 manschappen van het le bataljon zonder vorm van proces doodgeschoten. 40 an deren hangt nog hetzelfde lot boven het hoofd. Het geheele bataljon is ten slotte zonder wapenen naar het binnenland ver voerd. Handel in vrouwen en kinderen. Tengevolge van het barbaarsche Turk- sche bewind heerscht een vreeselijke hon gersnood onder de Armeensche bevolking in de streek van Zilan, waar de Koerden vrouwen en kinderen op de markt ver koopen, zelfs voor 10 roebels. De herbouw van de Kathedraal van Reims. Kardinaal Lucon, de aartsbisschop van Reims, heeft naar aanleiding van den toe stand, waarin zich de kathedraal dezer stad bevindt, zich tot den paus gewend met het verzoek, stappen te doen bij den Duit schen keizer, ten einde te weten te komen of bij een eventueelen herbouw de kathe draal gevrijwaard zou zijn tegen beschie ting door de Duitsche kanonnen. Paus Benediktus heeft zich met deze vraag tot kardinaal Hartmann, Aartsbis schop van Keulen, gewend met opdracht, den keizer bescheid daarop te verzoeken. Naar de Duitsche bladen mededeelen, heeft kardinaal Hartmann's zending succes gehad. De keizer heeft verzekerd dat, vonder zekere voorwaarden«, de kathedra len door het Duitsche geschut zullen wor den gespaard. o Misdadige jeugd. De Engelsche pers begint zich te bekla gen over toenemende criminaliteit van jeugdige personen. Zoo zegt bijv. de Daily Expressec, dat Maandag j.l. twee en twin tig zeer jeugdige misdadigers terecht ston den voor den politierechter te Enfield Zeventien van hen waren beschuldigd van diefstal of heling. Het blad wijst er op, dat tengevolge van de duisternis, die tegen woordig in de Londensche straten heerscht, het plegen van diefstal wordt vergemak kelijkt en aangemoedigd. De drie hoofd oorzaken voor deze toenemende criminaliteit zijnten eerste de vaders zijn voor het grootste gedeelte in het leger en de vader lijke macht kan dus niet meer op hen uitgeoefend worden. Ten tweedede moeders werken in de munitie-fabrieken en van moederlijk toezicht kan dus geen sprake zyn. Ten derde de bioscoop-the aters hebben met hun aantrekkelijker! misdadigersfilm een verderfelyken invloed op kinderen. o De vredesvoorstellen. Wilson's redevoering. De opvatting te Berlyn. De indruk die Wilson's nota op leidende potitieke kringen te Berlyn heeft gemaakt, is volgens de Korresponderit Norden over 't algemeen vol achting. Men erkent gaarne den zedelyken ernst daarin en vindt er een reeks de menschheid rakende vraag stukken in behandeld welke Europeesche en in het bizonder Duitsche denkers heb ben bezig gehouden. Niemand zal ontken nen dat een sterke verbreiding juist van deze beschouwingen van Wilson over den oogenblikkelijken toestand in Europa aan zyne boodschap meer academische dan practische waarde geeft. Dit wordt hier te Berlijn ook openlijk door allen uitge sproken. Men vindt daarentegen in de bij zonderheden van de boodschap veel waar mee men zich hier zonder meer kan ver- eenigen. Ook vindt men er in qiiaesties opgeworpen waarvan de oplossing veel moeilijker is voor de Entente dan voor de Midden-Europeesche mogendheden, bijv. de agressieve politiek van bondgenootschap pen, de heerschappij over vreemde volke ren, waarop het Engelsche wereldrijk even als het Russische berust, de vrijheid der zeewegen, een eisch die dadelijk aan Gi braltar, Suez en Singapore doet denken, maar in verband met de algemeene beper king der bewapening Wijst men hier op Amerika zelf, dat nog kortelings een dei- grootste maririewetsontwerpen, waarmee ooit een natie zich heeft bezig gehouden,* heeft afgehandeld. In een woord, de tegen stelling tusschen de werkelijke toestanden in de wapenkletterende wereld en de nit- eenzettingen van den president van Amerika wordt algemeen ingezien. Zorgen ondermijnen de gezondheid. lederen dag zorgen maakt u moedeloos Laat u er niet door beheerschen. Gij wordt dan gemelijk, prikkelbaar en een gemakkelijke prooi van urinezuurkwalen en de nieren zijn dan geneigd om te ver zwakken. Gij krijgt waterstoornissen, rug pijn, rheumatiek en waterzuchtige zwel lingen. Niets is erger dan zorgen. Tracht om de dingen van den vroolijken kant te bezien. Een poging daartoe brengt spoedig belooning. Om van nierkwalen en overtollig urinezuur bevrijd le worden, dient gij hulp te hebben en die zult gij vinden in Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Behalve voor opgewektheid, dient gij te zorgen voor meer frissche lucht, minder vleesch te eten, minder koffie, thee of alcohol te drinken. Houdt de poriën dei- huid schoon. Drink genoegzaam water of melk. Beiden zijn uitstekend voor de nie ren en verhaasten de heelende werking van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Foster's Pillen dienen u gezond te ma ken" en u bevrijd te houden van rheuma tiek, ischias, spit, niersteen, waterzucht en de lange nasleep van nierkwellingen ontstaan uit urinezuur. Maar boven alles, vermijd zorgen. Zie toe, dat de handteekening van Ja mes Foster op het etiket voorkomt ten einde de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen te krijgen. Verkrijgb. bij alle goede drogisten üt fl.75 p. doos of f10.p. zes doozen.' Lord Devonport, de Engelsche voedings controleur, heeft, om de voorraden gerste suiker, die voor voedsel kan dienen, te vermeerderen, besloten de bierproductie met ingang van 1 April met 30 percent te verminderen. Tot dezelfde vermindering is voor wijnen en geesteijke dranken be sloten. o De teurugkeer der gedeporteerden. Madrid, 23 Januari. Gimono, de Spaan- sche minister van buitenlandsche zaken meldt, dat tot den terugkeer van alle burgers, die door de Duitschers uit de be zette gebieden van Frankrijk werden weg gevoerd, besloten is. De vrijheid der zeeën. »Een der zeewegen moet rechtens en feitelijk vrij zijn. De vryheid van de zeeën is de sine qua non van vrede, gelijkheid en samenwerking. Ongetwijfeld zullen ve len van de regelen van internationale practijk die tot dusver geacht werdei vast te staan, op radicale wijze moeten worden herzien opdat de zeeën inderdaad vrij worden en onder alle omstandigheden open voor het gemeenschappelijk gebruik der menschheid maar het motief voor zulke wijzigingen is overtuigend en dwingend. Zonder haar kan er geen vertrouwen en vriendschap zijn tusschen de volken dei- wereld. Het vrije, voortdurende, onbe dreigde verkeer der naties onderling is een eseentieel deel van het proces van vrede en ontwikkeling. Het behoeft niet moei lijk te zijn de vryheid der zeeën te defi- neeren en te verzekeren indien de regee ringen der wereld oprecht wenschen te dezen aanzien tot overeenstemming te ko men. BINNENLAND. Het voederen der vogels. De wind blaast uit het Oosten, de grond is hard en daarom gelooven wij, dat de tijd is aangebroken om onze gevederde vrienden aan voedsel en water te helpen. Het laatste is dikwyls nog noodiger dan het eerste. Zoolang het weer open is, het dus niet vriest, zijn wy er niet voor de vogels stelselmatig van voedsel te voorzien, omdat wij bevreesd zijn, dat dit van scha delijken invloed moet zijn in hunijvernaar het zoeken van insecten, poppen enz. Wan neer vve een mees in zijn gracieuze-vlugge bewegingen volgen, staan we verbaasd over hetgeen hij op de takken der boomeri vindt, en zien we een musch op den grond dan is hij steeds pikkende en gaat met een ge vuld maagje naar bed. Anders wordt het wanneer de aardkorst hard en het water ijs is, dan helpen wij gaarne Wij zagen dezer dagen een gepension- neerden kerstboom ingericht voor voeder plaats. Tusschen de nog groene takken hingen stukjes ongezouten spek, apenootjes en korstjes brood. Vogels van diverse pluimage komen af- en aanvliegen, terwijl musschen en lysters de kruimeltjes weg pikken. Er zijn voeder kooitjes in den handel die, practisch en goedkoop zijn. Het zijn ronde stukken dennen- of berkenhout waarin ga ten zijn geboord, die met een vettig voed sel gevuld zijn. is men in het bezit van een gedroogde zonnebloem en hangt men deze onderstboven aan een schuin in den grond gestoken stok, dan kan men daarvan veel genot hebben. De meezen dol op zorinepitten, maken alle mogelijke capriolen om de pitten machtig te worden, om ze elders, bij voorkeur op een tak van een boom kapot te hameren en de pit er uit te halen, op te eten, of ergens op een ver zamelplaats te bewaren. Doet hij het laat ste dan wordt het zaad ongeschonden vervoerd, om zoo spoedig mogelijk een an dere te halen. In korten tijd is de schijf ledig, neen, er zitten er nog een paar, maar die bly- ken bij onderzoek loos te zijnVinden we op den zolder of in den kelder een rotte appel of peer, dan geven wij die aan lijsters die hem tot het laatste stukje op peuzelen. Wanneer men in gesmolten vet wat fijn brood, gestampte apennootjes en vogelza den doet, en deze pap warm in een schaal van een cocosnoot schept, waarin het stijf wordt, dan kunnen wij daarmede heel wat vogels voederen. Wij moeten niet vergeten dat de vogels goedkoope arbeiders zijn en onze natuur lijke helpers bij de vernietiging van dui zenden rupsen, kevers en andere schade lyke insecten. Door ze nu te helpen doen we een nut tig en dankbaar werk. MIJNHAKDT's Hoofdpijntabletten zenuwtabletten werken zenuwstillend In een artikel over den koffiehandel voor en tijdens deu oorlog wijst »In- en Uit« voer« erop, dat de import van Santos-koffie in Nederland in de laatste twee jaar ten gevolge van de N. O. T.-bepalingen gedaald is van 1.652.000 tot 582.000 balen, d. i. van 14.6% tot 5.1% van den totalen export. Daarentegen is de import in Skan- dinavië gestegen van 179,000 tot 2.104.300 balen, of van 1.6% tot 18.4% van het totaal. Wat den kofieoogst in Nederlandsch- Indië betreft, deze steeg van 664,165 balen in 1913 tot 1.048.225 balen in 1916. Tot verleden jaar Juli kon deze productie vrij hier te lande worden geïm porteerd en konden hooge prijzen worden bedongen. Sindsdien werd ons rantsoen echter op 380.000 balen per jaar bepaald en thans zelfs op 20.000 balen per maand. Als gevolg hiervan is de aanvoer uit Indië, die in de eerste periode van den oorlog was toegenomen, later sterk verminderd. Naar alle waarschijnlijkheid zal hij in de toekomst, mede met het oog op het gebrek aan scheepsruimte nog meer afnemen. Een spoedige vrede is dus ook voor den Neder landsche koffiehandel zeer gewenscht. Van de grens. Men schrijft uit ZevenaarEen nieuwe bron van inkomsten heeft de toenemende smokkelary voor menig grensbewoner ge schapen, Het is thans onder velen langs de grens gewoonte, om 's ochtends in de vroegte de landerijen af te zoeken, vooral als in den nacht vele scholen gewisseld zyn tusschen buitengewone kommiezen en smokkelaars, van wie de laatsten in dat geval herhaaldelijk aan den haal gaan met wegwerping van de meegevoerde goederen, die niet steeds in de rechtmatige handen terecht komen. Wy vernemen b. v. dat een paar dagen geleden twee »smokkel- zoekers« voor ongeveer duizend Mark vet en spek »gevondenhebben en daarna zon der veel moeite over de grens brachten. Als gevolg daarvan is het »zoeken« naar smokkel-ingrediënten nu ook al een beroep geworden, dat veelal winstgevend blijkt te zijn. In ieder geval werpt een en ander al een hoogst eigenaardig licht op de langs de grens geschapen toestanden. o Broodkaarten voor militairen. De Minister van Landbouw, overwegende, dat een regeling vereischt is voor de brood voorziening van het leger en de geinter- ueerden, voor zoover deze niet geschiedt hetzij door de militaire- en étappebakkerij en, welke van miliitaire zijde de benoo- digde grondstof ontvangen heeft, bepaald, dat aan militairen, welker broodvoorziening niet van Rijkswege geschiedt, zoowel als van militairen, die in het genot zijn gesteld van een verlof voor meer dan vier weken, op hun verzoek broodkaarten zullen worden aitgereikt. De staking te IJmuiden. De vereeniging van reeders van vis- schersvaartuigen te IJmuiden vergaderden deze week ter bespreking van den toestand. Naar onze berichtgever verneemt, bestaat er alle kans, dat binnen enkele dagen schepen zullen uitvaren, omdat de reeders van verschillende zijden aanbiedingen van werkwilligen ontvangen, en wel in voldoende hoeveelheid om althans een deel der vloot te kunnen bemannen. De „Zeta" gezonken. Reuter seint.dat het Nederlaridsch stoom schip „Zèta" tot zinken is gebracht. (Het s.s. „Zeta" was 3053 ton bruto groot, en was in 1913 van stapel geloo- pen. "Het schip behoorde aan de Vracht- vaartmaatschappij „Bothnia" en was met regeeringsgraan onderweg van New-York naar Amsterdam.) o De „Salland" gezonken. Lloyds seint, dat het Nederlandsch stoom schip „Salland" tot zinken is gebracht. (Het s.s. „Salland", bruto 3550 ton groot en in 1915 te water gelaten, be hoorde aan den Kon. Hollandschen Lloyd te Amsterdam. Het schip was 10 Januari van hier in ballast naar Buenos-Ay res vertrokken, om regeeringsgraan te laden.) (Jit Duitsche gevangenisschap ontslagen. Dezer dagen is de koopman Henry V. uit Roosendaal, die ongeveer 5 weken ge leden te Antwerpen werd gearresteerd en al dien tijd in Duitsche gevangenisschap heeft doorgebracht, in vrijheid gesteldv De gevangenneming berustte op een be schuldiging, vermoedelijk van een Duit- scher te Rotterdam, dat de heer V. goede ren uit Duitschland had doorgezonden, naar een met Duitschland in oorlog zijnd land. Bovendien werd de heer V. beschuldigd van spionnage en het overbrengen van brieven. Intriges van andere kooplieden, die den heer V. zijn goede zaak benijdden schij nen aan de gevangenneming niet vreemd te zijn geweest. Na te Antwerpen te zijn gevat werd de heer V. naar Brussel overgebracht. De be handeling welke hij van de Duitsche auto riteiten tijdens zijn gevangenhouding en het onderzoek ondervond, noemde hij zeer correct. Volgens de heer V. zouden de Duitsche autoriteiten wel eer tot zijn invrijheidsstel- ling zijn overgegaan, indien de gemachtig de van de Nederl. Regeering te Antwerpen hem dadelijk een rechtskundigen raads man had ter zijde gesteld. Thans werd de gevangenhouding door de omslachtige brief wisseling tusschen het Duitsche gouverne ment te Brussel en de Nederl. Regeering onnoodig verléngd. De heer V. was zooals vanzelf spreekt, zeer verheugd by vrouw en kinderen wederom terug te kunnen keeren. o Met genoegen kan gemeld worden, dat de Noordbrabantsche Tuinbouwbond in le dental goed vooruit gaat. Waren op de stichtingsvergadering toe getreden de plaatselijke vereenigingep Dru ilen—Elshout, Haarsteeg, Beugen, Someren, Overtoom, Cuijk en Bergen-op-Zoom, na 15 Januari gaven zich als lid op: Ouden bosch, Gestel, Maria-Heide, Leende en Baarle-Nassau. Vele aanvragen om inlich tingen komen nog in. Ook het aantal indiridueele leden op plaatsen, waar geen afdeeling van N. T. B. bestaat, is steeds groeiende. J

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 5