NIEUWSBLAD voor bet Land van flensden en iltena, de Langstraat en de Bommelerwaard. No 3642. Zaterdag 3 Februari. Groote Uitverkoop Van MISLUKTE INBRAKEN BRANDKASTEN, Chapellerie JAN W. LIPPUS. (Stéonneezé u op M Qsd/acJ. WINTERDIENST. Heeren- en Jongeheeren Demi's, Winterjassen en Ulsters. Jekkers, Capes en Pantalons. Firma Wed. J. BORZO ZONEN, I. C. MORTIER ZONEN, vooriJfn J. A. VAN DER SCHUIT g Verwerstraat 21, (?8l8^7nfmTJra5^> s'-Bosch. ondoordringbare Pantserplaten. GELDKISTEN, GELDDOOZEN enz. Even als vorige jaren zijn wij weder geslaagd een ruime sorteering voor het a. s. seizoen machtig te worden. Hinthamerstraat 10, 's-BOSCH. MEN ZIE ONZE ETALAGES. leest men geregeld, dit bewijst de Voortreffelijkheid der Vraagt gratis Catalogus en attesten. Tel. No. 22, Gorinchem. BEHOORENDE BIJ HET naar Engeland vervoerde. I met de twee onderofficieren vertrokken, De beklaagde H. had aan een inspecteur waarna de hoornblazer verdronk, van politie verklaard, dat hij de berichten Toen een half uur later luitenant Pie van D. doorzond aan «meine Leute*, en met eenige manschappen aankwam (volgens de rechtbank nam aan, ondanks H.'s ver- beweren per telefoon opgeroepen) hebben klaring, dat hij de ontvangen berichten dezen met behulp van een schuit het lij niet overbracht aan personen die in be- opgevischt, waarna direct maatregelen ge trekking stonden tot de Duitsche regeering nomen werden om het stoffelijk overschot BINNENLAND. Hoe er gespionneerd wordt. Dat er, door onderdanen van verschil lende landen, en hun handlangers in ons land gespionneerd wordt, weten wy: hoe het gebeurt, blijkt uit een vonnis, dat de zer dagen in het »W. v. h. R.« stond. Bij dat vonnis worden een Duitscher en een te Maassluis wonende Nederlander door de Rotterdamsche Rechtbank veroordeeld we gens overtreding van art. 100 W. v. S., (over het in gevaar brengen van de on zijdigheid van den Slaat) tot resp. zes maanden en een jaar en dre maanden ge vangenisstraf. Wat de veroordeelden deden bleek uit het in het vonnis opgenomen résumé van het verhoor der beklaagden. De Hollander D., erkende o. a., dat hij «in betrekking heeft gestaan tot beklaagde H. en op verzoek van dezen inlichtingen heeft ingewonnen betrekkelijk de bewegin gen van Engelsche oorlogsschepen en deze iniichingen per telegram, per brief ot mon deling aan dien beklaagde overbracht; dat of de Duitsche autoriteiten, dat die eerste verklaring juist was. Burgemeester en veldwachters. Aan een schrijven uit Havelte ontleenen wij het volgende Sedert geruimen tijd hangt tusschen den heer P. A. Loos, burgemeester dezer ge- j ineente, en de gemeenteveldwachters een geschil, dat de gemoederen van de inge zetenen in beweging brengt. Overal, tot zelfs in verren omtrek, hoort men er over spreken, en zooals het gewoordijk bij zulke geschiedenissen gaat het groote publiek neemt graag het ongelooflijkste voor waarheid aan. Bedoelde politiemannen vertelden aan ieder die het maar hooren wilde, in en buiten deze gemeente, dat de burgemeester I voor hen van de broodcommissie te Assen f 50 had ontvangen, doch dat hy dit bedrag niet aan hen wilde uitkeeren, maar ten eigen bate onder zich hield. De zaak kwam in de laatstgehouden naar Kampen over te brengen. Van een en ander is proces-verbaal op gemaakt. De bevolking van Kampen is zeer verbitterd. Het lijk ligt bedolven onder bloemen van vrienden en bekenden. «N. v. d. D.« De avonturen van het tankschip »Juno.« Men meldt uit Rotterdam Het wordt steeds gevaarlijker op zee zei de eerste stuurman L. A. Willemse die verleden jaar om dezen tijd het tor pedeeren van de Artemis* meemaakte en nu weer aan boord van de «Juno* was toen deze op een mijn liep en een paar dagen later nog eens aangevaren werd op den koop toe. De «Juno* is dan ook al heel onfortuin lijk geweest op die laatste reis. Van Tha meshaven in ballast op weg naar Poriis head in 't Bristolkanaal kwam het schi den 22sten Januari twintig mijlen bewes ten Dungeness in gezicht van een vierta Engelsche mijnenvegers, maar die hadden raadsvergadering ter tafel en werd breed-1 niet goed schoon'geveegd, want even voor voerig behandeld. halfdrie in den middag liep de »Juno« o De beide aanklagers, Sluisman van hier een vermoedelijk verankerd onder water en Vierhoven van Wasperveen, waren op liggende mijn. uitnoodiging van den burgemeester in de Met kapitein P. Glijnes stond stuurman raadzaal aanwezig. Beiden werden ter ver- Willemse op de commandobrug, toen de antwoording geroepen doch hielden tot het ontploffing plaats had ter hoogte van het uiterste vol, dat de burgemeester reeds in voorschip. Dat sloeg aan één kant heele 1915 tot hen gezegd had van de brood commissie f50 te hebben ontvangen om aan hen uit te keeren. Tot nu toe had hij daaraan geen gevolg gegeven, derhalve ingevolge afspraak met H. zich in die tele- had hij het geld opgestoken. Lang en breed werd over deze zaak ge disputeerd. De burgemeester noemde alles grove onwaarheid. maal uit elkander en de voorraad scheeps benoodigdheden, daar opgeborgen, vlogen hoog de lucht in. De stukgeslagen vaten olie stortten hun invloed uit over het heele schip, dat thans vet is tot boven in de masten. Verschil lende stukken van het schip kwamen tegen de brug terecht en vernielden deze 't Ging zelfs zoo ver, dat op een des- gedeeltelijk, zoodat de officieren zich maar grammen J. noemde; dat sommige dier telegrammen een invloed hadden met ver zonnen woorden, alsof ze op gewone han delszaken betrekking hadden, uit welken inhoud li. de gewenschle inlichtingen kon putten; dat hij de lef ter terechtzitting aanwezige telegrammen, nl. den inhoud daarvan, op de daarin aangegeven dagen aan H. heeft gezonden dat hij op Maan-1 dag 4 Sept. 1916, aan H. een dringend telgram heeft verzonden, waarin vermeld stond, dat de Batavier IV* dien nacht zou vertrekken en 2000 schapen aan boord haddat zijn beklaagde's vader agent te I pelijk levensgedrag, van zeer goede fkmilie I mengestelde schip op de tanks bleef drij- betreffenae vraag eenige raadsleden ant woordden, dat, zoo zij het vertrouwen in den burgemeester nog niet geheel verloren hadden, dit dan toch in erge mate geschokt was. moesten weten te redden. De eenige ern stige gekwetste was de kwartiermeester die aan 't roer stond. Na de geweldige ontploffing zat de Chi neesche bemanning onmiddellijk in de Nog een andere quaestie, te fabelachtig booten, en ook op de mijnenvegers maak om er maar het minste geloof aan te hechten, te men aanstalten om aan het gevaar te werd ter sprake gebracht. De burgemee- ontkomen. Maar weldra bleek dat alles ster, iemand van zeer solied en onberis-1 goed afliep en dat het enorm stevig sa Maassluis is van de reederij der Batavier- en zelf vermogend, zou een mandaat ten lijn, welker booten varen tusschen Rotter- bedrage van fl.25 vervalscht hebben tot dam en Engelanddat hij begreep dat een ten bedrage van f 2.50, tot eigen beklaagde, hem verstrekte, ter kennis bracht profijt, van personen, die in betrekking stonden Zekere Trompetter en diens vrouw had tot de Duitsche autoriteiten, dat hij van den voor rekening van de gemeente turf H. voor zijn inlichtingen geld heeft ont vangen.* De Duitscher H., «dat hij onderdaan is van het Duitsche Rijk, en in 1916 te Vlaardingen woonde; dat hij wist dat het Vereenigd Koninkrijk Groot-Britannië en Ierland en het Duitsche Rijk met elkander in oorrlog waren en dat Nederland daarin gelost en geladen. Beiden hadden daar fl.25 aan verdiend. Bedoeld mandaat was opgemaakt ter uitbetaling van die bedragen. T. verklaarde echter slechts fl.25 te heb ben ontvangen in plaats van f 2 50. Wij I berizine-opslagplaatsen merken hierbij op, dat veldwachter Sluis-1 Nederlandsche. man, die in de verschillende beschuldigin gen de hoofdpersoon is, bevriend is met de familie T., die nu juist niet op een ven. Op eigen gelegenheid kon het opstoo men, doch liggende in de Downs zou het nog een avontuur beleven. Een Engelsch schip, dat voorlangs wou raakte in den sterken stroom en zette hee den voorsteven van de »Juno" schreef. Maar ook dit bleek niet van veel betee kenis voor de zeewaardigheid van het schip het is op eigen gelegenheid naar hier ge stoomd en vanmorgen gearriveerd aan de van de Koninklijke niet betrokken wasJat beklaagde D. hem op zijn verzoek in den loop van het jaar I gunstige reputatie kan bogen, herhaaldelijk telegrammen, brieven en mon- Hoewel dit alles bij de raadsleden be- delinge inlichtingen heeft gegeven betrek- kend is, wilden eenige van deze vroede kelijk de bewegingen van Engelsche oor- mannen ook nog aan deze belachelijke be- logsschependat hij de 13 ter terechtzit-1 schuldiging geloof hechten ting aanwezige telegrammen te Vlaardingen heeft ontvangen dat sommige daarvan zijn onder teekend met den naam J. hetgeen hij met D. had afgesprokendat hij dan ook begreep, dat alle telegrammen door D. waren afgezondendat sommige daarvan een inhoud hebben met verzonnen woorden, alsof zij op gewone handelszaken betrekking hadden; dat hij, beklaagde, evenwel daar uit de gewenschte inlichtingen kon putten dat hij op Maandag 4 Sept. 1916, een dringend telegram, geteekend heeft ont vangen, waarin vermeld stond, dat de «Batavier IV* dien nacht zou vertrekken, en 2000 schapen aan boord haddat hij op 4 Sept. 1916, in zijne woning te Vlaar dingen op een blocknote begonnen was een brief te schrijven toen hij aldaar door de De broodcommissie te Assen deelde aan onzen correspondent mede, dat zij nooit eenig geld aan den burgemeester heeft ge zonden, Deze onaangename quaestie tusschen het hoofd dezer gemeente en genoemde veld wachters is nu een ander stadium inge treden. Beiden beweren, volgens orizen correspondent, nu niet meer, dat de bur gemeester het hun toekomend geld onder zich gehouden heeft, maar zeggen thans, dat de burgemeester het hun beloofd had, wat een groot verschil is met hun eerste bewering. »N. v. d. D.« o Een ernstige beschuldiging. Gelijk gezegd, is het alleen aan de ster ke constitutie van het tankschip te danken, dat de wonde, door de mijn geslagen, niet noodlottig is geweest, elk gewoon koop vaardijschip zou er onmiddellijk door gekel derd wezen. Het dek is geheel opgewron gen, de wand uit elkaar gescheurd, de luiken zijn weggeslingerd en al wat vast stond is losgerukt en gebroken. De voorpiek is dan ook vol ijs geworden water Steenkolen uit Duitschand Er komen uit Duitschland weer wat meer brandstoffen oris land binnen. Maan dag passeerden te Zevenaar 15 wagons briketten en een paar wagons steenkolen o Een 70-jarige bruiloft. Den 6 Febr. hoopt het echtpaar Wie riks te Apeldoorn den dag te herdenken, waarop het 70 jaar geleden in den echt werd verbonden. Van de dan jubileerende oudjes werd de man verleden jaar in Octo ber 102 jaar oud zijn echtgenoote is reeds Het instructie-bataljon te Kampen, zoo lang de 90 gepasseerd, terwijl de bij hen schrijft men aan «Het Volk*, zou een oefe- politie werd aangehouden; dat deze block- tiing gaan maken per schaats naar El burg. note thans ter terechtzitting aanwezig is Op verkenning werden luitenant P. Beets, inwonende dochter reikt. reeds de 70 heeft -o en de begonnen brief aldus luidt«Bericht no. 253, den Sept. 1916, VI. 86 meldet, Am 3 September auf 54° 20'. No. 2° 10.0. sahen 1 Kreuzer mit 3 Schornsteine und 2 Masten'' dat hij aan D. voor zijne in lichtingen geld heeft gegeven." twee onderofficieren en stafmuzikant-hoorn blazer P. v. d. Weerd uitgezonden. Hoe wel de kapelmeester dezen muzikant niet kon missen, werd hem door den luitenant gelast mede te gaan. Ter hoogte van de «Molenkolk*, een Beklaagden hadden aan den verbalisant half uurtje van Kampen, verdween plotse- meegedeeld wat de bij hen gevonden tele grammen beteekenden. Een bijv. beteekende «hedenavond zullen schepen vertrekken onder geleide van zes Engelsche torpedo booten* een tweede«alle schepen zijn van Hoek van Holland vertrokken* een derde «alle te Hoek van Holland liggende schepen varen hedennacht*. Een bericht van D. aan H. had ook wel eens betroffen «en Nederlandsch schip, dat levensmiddelen ling de muzikant onder het ys en verdronk De vrouw van den molenaar (de man was afwezig) had de schuwd niet verder te beslist onbetrouwbaar was, welke waar schuwing de luitenant in den wind sloeg. Toen de hoornblazer door het ijs zakte, werd hem wel is waar een touw toege worpen, maar ernstige pogingen tot red? ding werden niet aangewend. De luitenant De 87-jarige heer W. E. Sonneteldt te Zevenbergen heeft tegen 5 Februari eervol ontslag gevraagd als deurwaarder bij de rechtbank te Breda. Deze functe heeft hij op genoemde datum juist 50 jaar vervuld. o— Nood en schaarschte. In Zeeuwsche-Vlaanderen Westelijk Deel heerscht een ware steenkolennood. De patrouille gewaar- I aanvoer staat geheel stop. De gasfabriek gaan, daar het ys voor Oostburg en Zuid-zande heeft slechts voor enkele dagen steenkolen meer. o Te Aalten zyn ia viertien dagen tijds 54 Duitsche deserteurs en 55 krijgsgevan genen over de grens gekomen. ^toomtooot-Heoderij c-RnsCH-HEUSDEN-WIJK met de Stoomboot „Maasstroom ,S ÖUÖOH DAGBLIJKS behalve ZONDAGS ir dhcph n m 1.30 uur. I Van W1.IK v.m. «7. uur. Van 8-B0oLri n.ra. i.ov urncnvM 7 IR HRTTSDEN 3.HEUSDEN 7.1» Te WIJK 3.30 Te 's-BOSCH 9.- Op de Bossche Marktdagen vertrekt de boot van WIJK circa 4.30, van HEUSDEN 5 en van 's-BOSCH n.m. 42 uur. Retourkaarten afgegeven op het traject WIJK—'s-BOSCH en omgekeerd zijn op de Bossche Booten geldig. Informatiën te bekomen: Te 's-Bosch bij de ondernemers J. A. VAN DER SCHUIT. Te Ileusden bij den agent J. A. BOEREN. Op Ie, 2e KERSTDAG en NIEUWJAARSDAG zal er geen dienst plaats hebben. van alle nog- in voorraad, zijnde Voorts s - C Aangezien de prijzen van stoffen en fonrnitnren nog voortdurend blijven stijgen, raden wij een ieder aan van deze buitengewone gelegenheid te proffteeren. MINDERBROEDERSTRAAT 6 's BOSCH. Speciale inrichting- voor het repareeren en opnieuw vergulden van Spiegel- en Schilderijlijsten 3 in nieuw goud, oud goud, glimmend en mat goud. Het opnieuw verzilveren van bedorven Spiegels. •M3 Verzilverd Spiegelglas, Deurplaten, Spions en Theebladglazen. MET Aanbevelend, BIJVOEGSEL Firia P. IVELTMAN ZONEN,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 5