strijd met de elementen in hun land en als toatuurmenschen verkregen hadden, na te velde te pas te brengen. In Engeland gelooft men juist daarom reeds het hoogte punt van alle soldateske praestaties bereikt ,te hebben. Op die opvatting is in Enge land het geloof gegrond, dat deEngelsche soldaat allen anderen in de wereld de baas is. Men vergist zich, en men zal die ver gissing pas erkennen, als de feiten precies zoo hard en nauwkeurig besproken hebben, als wij het reeds eenmaal in den slag aan de Somme beleefd hebben. In Frankrijk is men voorzichtiger. In de pers klinkt niet meer het luide en drukke overwin- ningsgeschreeuw van negen maanden gele den. De laatste ban is in Frankrijk ge mobiliseerd. Men ziet zichzelf aan het einde van zijn krachten en begint ook te voelen, dat men toch niets anders dan kanonnen voer voor de Engelsche groep van de »onvervaarden« is. De voornaamste militaire kwestie van den dag iswanneer zal de groote slag beginnen Ongetwijfeld zijn beide tegen standers gereed. Toch kan men waarne men, dat de zeer regenachtige winter en de jongste periodes van vorst een zeker uitstel hebben veroorzaakt. De versterking van de loopgraven, vooral het betoneeren van de artilleriestellingen, evenals het werk aan de wegen is meer dan een maand vertraagd. Ten slotte heeft het geheele werk achter het front en de africhting van de soldaten ook daaronder geleden. De troepen die aan de koude niet gewend waren, vooral natuurlijk de zwarten, heb ben zwaar geleden,-* en vrij groote ver plaatsingen naar warperre streken zijn noodzakelijk gebleken. Doch niet alleen het genoemde is oor zaak dat de voorjaarsworsteling nog niet in al haar geduchtheid kan losbreken. De oorlogscorrespondent Gibs uit het Engelsche hoofdkwartier (een onverwacht getuige dus in dezen) klaagt toch in verband met het terugtrekken der Duitschers aan de Ancre Het uur is gunstig voor den vijand bij zijn terugtocht. Wij kunnen hem niet vervolgen gelijk wij willen. Hij heeft zijn linie verkort en zoodoen de een aantal divisies voor het offensief en defensief vrijgemaakt. Hij heeft den tijd voor dezen strategischen terugtocht verwonderlijk goed gekozen. Hij trok partij van de felle vorst, om zijn man schappen, kanonnen en materiaal weg te voeren en nam zijn laatste manschappen uit zijn sterkten aan de oude linie weg, juist op het oogenblik dat de dooi inviel, waardoor het terrein in een poel werd veranderd, die erger was dan voor de lange periode van vorst. De vervolging is nu voor onze manschappen, kanonnen en ma terieel dubbel moeilijk geworden. Het Duitsche plan beoogt ongetwijfeld onzen opmarsch zooveel mogelijk en met zoo min mogelijke offers te vertragen, zoodat er eerst, terwijl zijn duik booten en diploma ten en propaganda nog aan het werk zijn, veel tijd kan verloopen, voor wij met al het gewicht van onze manschappen en materieel de eigenlijke linie bereiken, waarop hij terug is getrokken. Hij had gordels vsn prikkeldraad opgericht en uit gelezen troepen gelegd in de stellingen, die daarin tot het laatst toe stand moesten houden. Verder had bij ten Oosten van Bapaume artilllerie opgehoopt, om onze vervolging door vuur op grooten afstand uit zijn zwara stukken te belemmeren en de spil in handen te houden. Terwijl zijn troepen langzaam en geleidelijk terugtrok- trekken, hoopt hij voor zichzelf den toe stand gemakkelijk en voor ons verschrik kelijk moeilijk te makeh. Maar aan den anderen kant zijn de Engelsche en Frqn- sche legers ook niet werkeloos en hebben die hun eigen plannen. En nog voortdurend blijven de Duit schers bij de vrijwillige terugtocht vol harden. Waar ergens de nieuwe stellingen zich bevinden, waar de hoofdmacht zich nestelen zal is nog niet te zeggen. Maar dit staat vast dat zij een leelijke streep door de rekening der entente hebben ge haald. Als er te midden van den oorlogs gruwel nog gelachen kan worden, lacht de Duitsche legerleiding nu zeker in haar vuistje. Maar dat doen ook op hun beurt weer de vrienden der entente in Amerika. Daar toch is bekend geworden een voorstel van Duitschland aan Mexico om, in het geval de Vereenigde Staten niet onzijdig bleven, in bondgenootschap met Japan, Amerika den oorlog aan te doen. Ter belooning zou Mexico dan kunnen rekenen op Duitsehlands financieelen steun, Texas, Nieuw-Mexico en Arizona krijgen en deel hebben in de voorwaarden van den zegevierenden vrede-, dien Duitschland zich voorstelde. De regeling in bijzonderheden werd over gelaten aan den Duitschen gezant v. Eckhardt te Mexico die by opdracht van 19 Jan., geteekend Zimmermann, instructies kreeg om aan Carranza een bondgenoot schap met Mexico voor te stellen en te opperen, dat Mexico zou trachten Japan in het Complot te betrekken. President Wilson had het compromit- teerende document in handen, toen de be trekkingen met Duitschland verbroken wer den. Gevolg van de onthulling van deze plannen is, dat de vijandige gezindheid tegen Duitschland bij het overgroote deel der Congresleden, (die de bevoegdheid van oorlogsverklaring bezitten) sterk is toege nomen. Zoo meldt een telegram Uit Washington aan de Darby Telegraph Vandaag staan de Amerikanen niet langer op den rand van den oorlog, doch wat het feitelijke van de zaak aangaat, bevinden^ zij zich in een toestand van oorlog. In het Huis van afgevaardigden hebben 403 van de 416 leden gestemd voor het wetsontwerp ter bewapening van koopvaardijschepen en die getallen betee- kenen heel wat, indien men in aanmer king neemt, dat tot de meerderheid ver scheiden leden behoorden die zitting heb ben voor districten, welke gemeenlijk als pro-Duitsch, worden aangeduid. De tijd en de omstandigheden van de oorlogsver klaring zijn bijzaken, want de houding van het congres inzake de bewapening van koopvaardijschepen zal ertoe moeten leiden. Zoover is het nog wel niet. De zitting van het Congres is verdaagd, zonder een besluit te hebben genomen. Maar toch staan de kansen voor Duitschland in Ame rika verre van gunstig. Op de Europeesche forten is het nog de tijd van afwachten. Wanneer de ver schrikkelijkste van alle tot nu toe gele verde' gevechten zullen aanvangen is niet te zeggen. Maar 'tzal een meedoogenlooze en ontzettende laatste strijd worden. Met welk resultaat Dat een der tegenstan ders den ander verpletteren zal gelooft niemand. Wat dan Zal de honger tot wapenstilstand nopen i Of een financieéle kracht? Of een algemeen oproer der natieën Ofhet, wel heel laat maar dan toch eindelijk verkregen inzicht dat Europa bezig is zichzelf te vernietigen Ofvraag maar toe. Een antwoord is er niet. Dit alleen weten we dat we hebben te huiveren voor de komende dagen. BUITENLAND. WASHINGTON, 4 Maart. Naar wij van de meest gezaghebbende zyde ver nemen, zal Wilson de koopvaardijschepen bewapenen en andere stappen doen ter bescherming van de Amerikaansche scheep vaart, zelfs in geval de Senaat de wet op de gewapende neutraliteit zou ver werpen. De president vertrouwt de macht te hebben zulks te kunnen dóen op grond van de stemming van het parlement en de algemeene houding, door den Senaat aangenomen, die bewijzen, dat hij het Congres achter zich heeft. Fransche tegenspraak. De Fransche regeering spreekt de be weringen van den Duitschen minister van oorlog in den rijksdag, betreffende de slech te behandeling der Duitsche krijgsgevan genen in Frankrijk, met name de bewe ring, dat zij in de vuurlinie moeten ar beiden, officieel tegen. De Duitsche re geering zond dienaangaande een protest, waarop den 15en Januari geantwoord moest worden. De Fransche regeering zond op den in de nota aangewezen da tum een officieele weerlegging en verklaar de zich bereid -geen krijgsgevangenen in de vuur-zóne te laten arbeiden, onder voorwaarde, dat ook Duitschland dit na liet. Duitschiand beantwoordde deze nota niet, maar dreigde met represaille-maatregelen. Nu bewijzen verschillende documenten, dat langer dan een maand, voordat Frank rijk Duitsche krijgsgevangenen in de vuur- zóne gebruikte, Duitschland krijgsgevan genen, het werken| onder het vuur der Fransche kanonnen, zooals nog onlangs in de onmiddelyke nabijheid van den Mort- Homme en hoogte 304. De Fransche regeering heeft integen deel door de getuigenis van neutrale ge delegeerden de absolute onjuistheid van de beweringen van den Duitschen minister van Oorlog bewezen, die ten doel hebben de niet te rechtvaardige maatregelen van Duitschland te dekken. Een Engelsch blad meldt dat kapitein Vlartin van de »King Stephen», den Engelschen stoomtreiler die op 2 Februari 1916 weigerde hulp te verleenen aan de bemanning 1 van het verongelukte Duitsche luchtschip L 19, aan vervolgingswaanzin is gestorven. Martin 'kreeg voortdurend dreigbrieven en raakte aan het malen, o Ook in België is thans een officieel besluit voor de invoering van den zomer tijd genomen. Een verordening daarom trent zal binnenkort verschijnen. De zomer tijd in België begint 16 April om van kracht te blijven tot 16 September. Hoe de Engelschen tegen de duikbooten optreden. De Duitsche admiraliteit deelde 2 Maart mede, dat een Duitsche duikboot een tank schip ontmoette, dat daar als «vak was geplaatst, want de duikboot geraakte in strijd met een duikbootjager van de Fox- gloveklasse. Hierover worden nog de volgende bij zonderheden gemeld. Den 22sten Febr. twee uur 's middags, trof de duikboot bij de lersche Zuidkust een tankschip van circa 3000 ton. Toen dit pnder vuur genomen werd stopte het, en zette een paar booten uit, waar de bemanning in plaats nam. De duikboot voer onder water naar de tank toe, die oogenschijnlijk niet bewapend was. Toen de sloepen zich op ongeveer 1000 M. afsfand van hun schip bevonden kwam de duikboot daar tusschenin boven, de sloepen schenen door te willen varen. Plotseling opende het stoomschip het vuur uit vier stukken, waarbij de duikboot, die onmiddellijk weer wegdook, toch eenige treffers kreeg. Buitendien wérden er van uit de sloepen nog twee bommen gewor pen, waardoor, alsmede door de vorige schoten, eenige gewichtige apparaten van de duikboot beschadigd werden. Er ontstond averij, de duikboot kon zich niet langer onder water houden en kwam even na drie uur weer boven, terwijl de bémanning bij het geschut stond. De «duikbootvak, die zich toen op 2500 M afstand bevond, opende het vuur opnieuw hetgeen door de duikboot beantwoord werd. Toen de afstand 5000 M. was geworden, kwam aan stuurboordzijde van de duikboot een vijandelijke torpedojager in zicht die op 8000 M. het gevecht begon! Deze behoorde tot de »Foxglove«-klasse, trachtte het geschutvuur te ontwijken, kreeg twee treffprs en vergrootte den afstand. Tijdens den strijd gelukte het eenige herstellingen aan te brengen. Door den torpedojager vervolgd, koerste zij~ weer in Zuidelijke richting, terwijl de tank gelei delijk uit het gezicht verdween. De duikboot was toen weer in staat zoo noodig onder water te blijven. De vervolger hield even op met vuren, doch begon later weer, de duikboot antwoordde en maakte weer eenige treffers. Toen het donker werd geraakte de torpedojager tegen acht uur uit zicht. De duikboot begaf zich toen op den terugweg en kwam op haar basis aan, zonder verder te wor den lastig gevallen, om eenige herstellingen te ondergaan. o— Nieuwe pensioenregeling in Engeland. De verhoogde pensioen-tarieven voor oor logsweduwen en -weezen en voor invalide soldaten en zeelieden zullen op 1 April a.s. in werking treden. Voor de invalide soldaten zal een mini mum-pensioen, verschillend naar den rang en naar den graad van invaliditeit yvorden ingevoerd, met toelagen voor de kinderen. Zoo dit pensioen niet groot genoeg mocht zijn om den gepensionneerde in staat te stellen om ongeveer op denzelfden voet te leven als tevoren, dan kan hem een alter natief pensioen worden toegekend, geba seerd op zijn vroegere inkomsten, maar in- geen geval de som van drie pond T5 sh. per week te boven gaand. Weduwen zullen een pensioen ontvan gen, dat overeenkomt met de helft van wat hare echtgenooten, zoo zij in leven waren gebleven en volkomen invalide waren, zou den ontvangen hebben. Tijdelijke weduwen-pensioenen worden uitgekeercj aan »ongehuwde« vrouwen en onwettige kinderen. Ouders van gesneuvelden zullen hulp ont vangen, overkomstig hunne mate van af hankelijkheid vóór den oorlog. De Staat zal tengevolge dezer pensioen- verhoogingen 6.500,000 per jaar meer moeten uitgeven dan volgens het oude tarief het geval geweest ware. De totale uitgaven voor pensioenen worden voor het jaar 191j3 geraamd op 25,000,000, id. voor de invalide mannen 14,100,000, voor weduwen en weezen 8,200,000 en voor de andere groepen 2,700,000. Hieruit blijkt dat Engeland de slacht offers van den oorlog grootmoedig zal be handelen en hierin het voorbeeld zal volgen van de Vereenigde Staten in den Burger oorlog, doch niet naar de Europeesche gebruiken- zal handelen. De uitkeeringen aan vrouwen en andem personen, die van de onder de wapenee geroepen soldaten afhankelijk zijn, waren natuurlijk zeer ruim en bedroegen bij de arme bevolking in de steden, maar vooral voor de landarbeiders dikwijls n.eer dan het geheele inkomen van het gezin vóór den oorlog. - Hdbl. BINNENLAND. Aardappelen. De Min. v. Landbouw heeft bepaald dat in de besch. dd. 22 Jan. No. 7610 en 7611 onder No. 3 in stede van: «Aar dappelen van zand- en veengrond (zoowel goed- als witvleezige)", zal worden gele zen «Aardappelen, met uitzondering van eventueel nader bekend té maken soorten." Dat in zijn beschikking dd. 9 September 1916 onder 3, in stede van «aardappelen, t. t w. Eigenheimers, Groninger Kronen, Roode Star en daarmede door den Min. gelijk te stellen soorten,» zal worden ge lezen «aardappelen van zand-, veen- en kleigrond van de soorten, door den Min. v. Landb. aan te wijzen." De Min., v. Landb. heeft aangewezen als soorten van aardappelen welke, tot na dere aankondiging, zullen worden verkrijg baar gesteld voor gem. besturena. zand en veenaardappelen uitGron., Fries}., Drente en Overijssel b. zandaardapp uit de overige prov. c. Eigenheimers, Borger en Industries van kleigronden de «inkoopprijs gemeente» bepaaalt als volgta. zand- en veenaardapp. uit Gron., Friesl., Drentelen Overijssel f 615, b. zand aardapp. uit de overige prov. f 665, c. Eigenheimers, Borgers en Industries van kleigronden f780, alles per 10 000 K.G („St.-Ct-") o Gezouten Varkensvleesch. De Min. v. Landb. heeft bepaald lo. dat, zoolang aan de gemeenten niet zullen worden geleverd levende varkens, noch aan gemeenten machtiging tot zelf- aankoop van levende varkens zal worden verstrekt, verkrijgbaar zal worden gestelc gezouten varkensvleesch 2o. dat de prijs, waarvoor gezouten varkensvleesch aan de gemeenten zal worden geleverd, is bepaald op f 0 85 per K,G. franco stat. van bestemming of laatste veer, onder verplichting voor de gemeentebesturen de emballage franco aan den afzender terug te zenden of te doen zenden 3o. dat de maximumprijs voor welker genoemd gezouten varkensvleesch ten hoog ste aan den verbruiker mag worden te koop aangeboden of verkocht, is bepaald op f 0.55 per 7s K.G. („St.-Ct.") Te Hilversum is de goedkoope keuken een groot succes iederen dag worden 360 porties eten klaar gemaakt en de prijs is van 15 tot 12!/s cent per liter verlaagd. Aan II. M. de Koningin is door de drankbestrijdersvereenigingen van alle rich tingen een adres gericht, waarin zijver zoeken, de regeering op te dragen ten spoedigste maatregelen te beramen, waar bij zoo lang het gevaar voor een tekort in de voeding en verwarming zoo groot blijft als thans, de vervaardiging van bier en van sterken drank uit granen van aller lei soort verboden wordt. Bij Aalten zijn 13 koeien en 2 stieren in beslag genomen, die met smokkelwaar bepakt waren. De begeleiders wisten te ontkomen. De Jaarbeurs te Utrecht. In beginsel is besloten de Jaarbeurs met eenige dagen te verlengen De Koningin en Prins Hendrik zullen deze week een bezoek aan de Jaarbeurs brengen. o De aandeelhouders in de stoomvisscherij Eendracht te IJmuiden krijgen voor 1916 een dividend van honderd percent. Te Terneuzen is een schip met 100 ton aardappelen wegens frauduleuzen vervoer in beslag genomen. De aanwezige voorraad brandstoffen ten paleize Het Loo is door de intendance voor den kostenden prijs ter beschikking van Apeldooms gemeentebestuur gesteld, om gedistribueerd te, worden onder de inge zetenen der gemeente. o De grenswacht te Winterswijk heeft twee in uniform gekleede Duitsche soldaten bij een poging tot smokkelen gearresteerd. o Haring. De Min. v. Landb. heeft bepaald, dat de bij zijne besch. dd. 22 Jan. no. 7610, vastgestelde maximumprijzen voor volle ha ring (zonder staart, gezouten), voor maatjes haring (zonder staart, gezouten) en voor gemarineerde haring (zonder kop, met staart), met ingang Maart zullen gelden voor alle volle haring, maatjesharing en gemari neerde haring, al of niet van bepaalde kenteekenen voorzien, („St.-Ct.") o In de afgeloopen week zijn in de Rot- terdamsche haven maar 8 schepen binnen gekomen vóór den oorlog waren er dagen dat er 8 in een uur binnenliepen. Van de 8 schepen waren twee Nederlandsche. Zes schepen hadden stukgoederen aan boord, één hout en één klei. Te IJmuiden kwamen in de afgeloopen week maar 7 stoomschepen binnen tegen 10 in de week te voren. Onze regeering heeft bij de aeroplaan- fabriek van dr. Thulin te Stokholm 120 vliegtuigen besteld. Enkele gegoede ingezetenen te Leerdam hebben met het oog op de duurte en schaarschte besloten, grond tegen lage pacht beschikbaar te stellen voor het telen van groenten en aardappelen. Ook door de gemeente worden met hetzelfde doel perceeltjes grond verhuurd. o Rantsoeneering met varkensvleesch. Naar de Tel. verneemt is besloten, de bevolking ook wat het varkensvleesch be treft, op rantsoen te stellen. Dezer dagen zal een circulaire aan 'de gemeentebesturen verzonden worden, waarin wordt medege deeld, dat met ingang van een nader te bepalen datum de gemeenten slechts 200 K.G. vleesch per week en per 1000 in woners zullen ontvangen. Gelijk men weet, is de hoeveelheid thans vrijwel ongelimiteerd. De circulaire vermeld nog, dat voor be paalde gemeenten bijv. industrie centra of plaatsen waar het verbruik van varkens vleesch in het algemeen groot is, het rant soen kan worden verhoogd. De levering der varkens en de regeling der locale dis tributie wordt als tot dusverre aan de ge meenten overgelaten. Verwacht wordt, dat deze rantsoeneering in het begin der volgende maand in werking zal treden. Naar «Het Volk» verneemt, heeft de regeering zich bereid verklaard, den var kensfokkers in zooverre tegemoet te komen, dat zij ook varkens zou afnemen van 90 in plaats van 100 kilo gewicht, echter alleen natuurlijk indien de fokkers willen leveren tegen de door de regeering vast gestelde prijzen. In verband met den inbraak en diefstal bij het Distributie-bureau te Gorinchem is aangehouden een hoofdagent van poli tie. Het vermiste geld -is in beslag ge nomen. o Er leven nu eenmaal in de wereld aller zonderlingste menschen. Zoo heeft een koopman te Groningen zijn 500ste proces verbaal thuis gekregen, wegens het na zonsondergang v zonder licht fietsen. Een dergelijk hardnekkig verzamelaar van over tredingen is geen alledaagsche figuur. o Door den snellen val van de Waal, volgend op het kruien van het ijs, zijn de zalmen, die op de uiterwaarden en aanwassen onder het ijs zaten, verrast. Zij zwemmen daar thans in de slooten rond en kunnen gemakkelijk met de hand bemachtigd worden. o Een lezer van het Hand.bl. verklaart den toestand onzer naburen als volgt Het Duitsche volk lijdt nooit gebrek, want de Keizer schiet met spek, de Kroon prins schiet bokken, Bethman Hollweg bakt zoete broodjes, Hindenburg haalt de kastanjes uit het vuur en het volk zit met de gebakken peren. o Doet het nu Aangezien' het levensmiddelenvraagstuk, bij voortduren van den oorlog, dit jaar zeker hoogsternstig zal worden, is ieder Neder lander die grond heeft, geschikt voor het teelen van groenten of andere levensmid delen, verplicht, dien dadelijk daarvoor te bestemmen. Wanneer ieder daartoe me dewerkt, zal het resultaat verrassend zijn.' Overal zijn handen vrij, de tijd dringt 1 Ieder stukje grond, nuttig gebruikt, helpt mede aan de oplossing van het vraagstuk der Volksvoeding. Doch vooral, wacht er niet mede, doet het nu Dat er hooge prijzen worden besteed voor konijnen, bleek te Tiel op de markt alwaar voor zoo'n langoor f 5,50 werd betaald. De moord te Den Haag. Het slachtoffer van den moord in ben Haag is de gehuwde adjudant-onderofficier der artillerie Otto Alexander Gallen, in 1858 te Leipzig geboren.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 2