kansen staan er beter voor dan ooit te voren. Het nieuwe voorstel tot het openen van vredesonderhandelingen op den grondslag van een schikking, op voet van gelijkheid dus, op den grondslag van geen overwin naar en geen overwonnene, wordt gedaan op een oogenblik, dat naar allen schijn de Westelijke mogendheden meer dan ooit in staat zijn de bewijzen te leveren, dat hun weigering niet op grootspraak berust, maar dat zij zoowel besloten als bij machte zijn, de omstandigheden te scheppen, die hun zelf aanstaan voor het beginnen van vredes onderhandelingen. Op het oorlogsterrein in Frankrijk gaat het toch de Duitschers alles behalve voor den wind. Hun front, al brak de tegen partij er nog niet door heen, wordt leelijk bedreigd. Wel zijn de geallieerden nog niet in Berlijn. Ze zullen er waarschijnlijk ook wel nooit komen. Ja, bet zal nog ontzettende offers kosten om de vijanden van den Franschen bodem te jagen, maar toch de Duitschers worden teruggedrongen. De slag is pas in zijn begin. De tegen stand der Duitschers is bovendien op som mige punten zoo fel (b. v. ten Zuid-Oosten van Atrecht) dat de Engelschen er geen voortgang maken, ja zóóveel te stellen hebben met de tegenaanvallen der Duit schers, dat zij slechts met de grootste in spanning al hun stellingen in die streek hebben weten te behouden. Maar toch, de vérliezen der Duitschers zijn groot en hun eerst »vrijwillige« terugtocht wordt nu wel wat heel erg een gedwongene. In elk geval begrijpen we dat de enten te mogendheden nu zeker niet luisteren willen naar een voorslag tot vredesonder handelingen. En of Rusland het afzonderlijk zal doen Er liepen geruchten dat de radicale partij afgevaardigden naar Stockholm zouden zen den om mpt Duitsche socialisten te spreken over wat hun te doen stónd» Zelfs was er een bericht dat uit ons land Mr. Troel stra derwaarts op reis gaat in verband met de besprekingen die daar gevoerd zul len worden. Nog een enkel woord over de machtige gevolgen die deze oorlog hebben zal voor het oude volk der Joden. Dr. Victor Jacobson schrijft in de Joodsche Wachter voor rnil- lioenen Joden zijn nu de vaste grondslagen gelegd voor een menschwaardig bestaan, voor redding uit een naamlooze materieele nood, voor politieke vrijheid en ongehin derde cultureele ontwikkeling. Mevr. Mr. J. OrnsteinHoofiën, lid van de redactie van de Joodsche Wachter, ziet »de groote afrekening® al tijdens den oor log beginnep. Na de omwenteling in Rus land, het besluit van de Roemeensche re geering, dat de Joden in Roemenië vrij zal maken. En nu het rescript van den Duit- schen keizer v »Voor de Joden van Duitschland zal het keizerwoord van 7 April niet minder bren gen dan de revolutie aan onze broeders in Rusland. En het Joodsche Correspondentie-Bureau in Den Haag verneemt uit Londen Israël Zangwill, die na den dood van Theodor Herzl uit de rij der Zionisten ge treden was om voor het territorialisme te strijden, heeft zich nu weer vóór het Zio nisme verklaard. Op een ter gelegenheid der Russische revolutie op 1 dezer gehou den volksvergadering,-zei hij Het is zoo goed als zeker, dat Palestina in de handen van Engeland zal vallen en de Zionisten daardoor de beste gelegenheid voor de verwezenlijking van hun ideaal zal worden geboden. Ik ben tegen Palestina geweest, qmdat ik de oprichting van een Joodschen staat onder Turksch beheer on mogelijk achtte. Thans echter, nu Pales tina vrij zal worden, ben ik de eerste, die het Zionisme zal steunen, met woord en daad. Al zou geen enkel volk bij dezen wereld- krijg iets winnen dit schijnt wel vast te staan dat hij aan de verdrukking en achter afzetting dejr Joden in gansch Europa een einde zal maken. BUITENLAND. Locomotieven met hout gestookt. Naar Nationaltidende uit Stockholm ver neemt, stelt de directie van de Zweedsche staatsspoor een onderzoek er naar in, of het mogelijk is, hout te stoken op de loco motieven der staatsspoorwegen. Indiende uitkomsten van dit onderzoek gunstig zijn, zullen alle bosschen langs de spoorlijnen ter diepte van 3 K.M. word'ep omgehou wen. De uitgaven worden op 30 millioen kroner» berekend. Het stoken met hout zou, zoo neemt men aan, een geringer snel heid der treinen en hooger prijzen der plaatskaar ten ten gevolge hebben. o Socialistische Vredespogingen. Minister Stauning over den vrede. Kópenhagen, 16 April. In de socialis tische Vrouwen-vereeniging hield de soc.- dem. minister Stauning een redevoering, waarin hij uiteenzette, dat het er allen schijn van heeft, alsof de Duitsche Sociaal democraten, met Kopenhagen als tusschen- station, pogen een afzonderlijken vrede tusschen Duitschland en Rusland te doen ontstaan. Zulke pogingen bestaan echter niet en zouden niet heel begrijpelijk zijn. Wij wenschen, zeide de minister, niet tot een afzonderlijken vrede tusschen Rusland en Duitschland mede te werken, waarna de oorlog op andere plaatsen nog heviger zou ontbranden, maar te werken voor den algemeenen wereldvrede, en behouden ons het recht voor iedere actie te ondernemen, die naar onze meening dat doel meer nabij kan brengen. Ik weet, dat de Duitsche sociaal-democratie in deze wenschen naar een algemeenen vrede deelt. Men is er zeker van, dat een afzonderlijken vrede van geringe waarde is. Men wenscht daar om een overeenstemming tusschen de vol ken te verkrijgen, die den weg naar een vrede zal kunnen banen, zooals alle volken dien wenschen, Londen, 16 April. Avondbericht van generaal HaigHet aantal gevangenen- dat sedert den ochtend van 4 April is ge maakt, is thans tot meer dan 14.000 ge stegen. Bij het buitgemaakte oorlogsma teriaal zijn 194 kanonnen. Hedennamiddag vielen hevige regens, l o- De koolraap in Engeland. Duitschland heeft reeds maanden lang koolrapen in plaats van aardappelen gege ten. Thans begint men ook in Epgeland de wenschelijkheid in te zien om dit voe dingsmiddel meer te gebruiken, teneinde tarwe te sparen. Een der vrouwelijke directeuren van het ministerie van voedings middelen maakt de bevolking opmerkzaam op de waarde van de koolraap, n.l. de soort, die in Engeland onder den naam van mangold-wursek bekend is. De pers pu bliceert verschillende recepten om uit deze raap smakelijke ^gerechten te bereideu. Een Spaansch protest, MADRID. De gezagvoerder van de »Fulgencio® heeft den Duitschen gezant een scherp protest' overhandigd tegen het optreden van den duikbootcommandant, die zijn schip zohder voorafgaande waarschu wing tot zinken bracht en daarbij de tot dusver ongekende gedragslijn volgde om hem met de revolver in de hand te dwin gen de bommen die noodig waren om het schip te doen zinken, in zijn eigen sloep aan boord te brengen. MADRID. De zeer krachtige protest nota in zake het torpedeeren van de »San- fulgencio« werd definitief door den minis terraad vastgesteld. De tekst zal eerst gepubliceerd worden op het oogenblik dat de nota aan Duitsch land wordt overhandigd. De redactie is van den minister van buitenlandsche za ken, doch in den ministerraad bestond daarover geen meeningverschil. Hdbl. o Bolivia verbreekt de betrekkingen met Duitschland. LA PAZ, 14 Arpil. Bolivia heeft de re laties met Duitschland verbroken. Onveiligheid te Petrograd. De »Morningpost« verneemt uit Petro grad, dat de losgelaten tuchthuisboeven en de vroegere politieagenten, die zich nog weten te verbergen, nog altijd eenige moeilijkheden opleveren, vooral in de bui tenwijken der stad. Daar wordt eiken nacht door de militairen gevuurd, welk vuur dan wordt beantwoord. Geheimzinnige automobielen veroorzaken af en toe nog onrust in de straten. De inzittenden vuren op de militaire politie. Een hevig gevechtvond in den nacht plaats op het Newsky Prospect tusschen de in zittenden van zoo'n automobiel en de mi litaire politie, die een hevig vuur opende op de vluchtende automobiel. De eigenaars van automobielen, die ge durende de revolutie van hun wagens zijn beroofd met de revolver op de borst, heb ben weinig hoop, dat ze weer in 't bezit van hun eigendom worden gesteld. Het is zeer waarschijnlijk, dat menige automobiel in slechte handen is gevallen en voor nog slechter doeleinden wordt aangewend. o Grootvorst Nikolaas voor den krijgsraad. De »Köln. Ztg.® verneemt uit Kopen- hage, dat volgens berichten uit Petersburg de voorloopige regeering besloten heeft, den vroegeren, Russischen opperbevelheb ber, grootvorst Nicolaas Nikolajewitsj, voor een krijgsraad te brengen, omdat hij als opperbevelhebber van het Russische leger verantwoordelijk is voor de zware neder laag, die dit leger in 1915 aan de Masoe- rische meren heeft geleden. Volgens verklaringen van Duitsche ar beiders zal heden, Maandag 16 April in Berlijn een groote algemeene werkstaking uitbreken in verband met de vermindering van het broodrantsoen. Ook zullen de ar beiders aan de munitiefabrieken zich bij de staking aansluiten. Een nieuwe eisch der Russische arbeiders. BERLIJN, 14 April. Het »Berl. Tagebl.« verneemt dat het Arbeiders-en Soldaten- Comité te Petrogad zich verzet tegen het wegvoeren van den Czaar. De Czaar zal voor een gerecht moeten verschijnen. Dr. Zamenhof, f Te Warschau is Zaterdag overleden de samensteller van het thans over de ge- heele wereld verspreide Esperanto, Dr. L. Zamenhof. Hij is slechts korten tijd onge steld geweest, doch het sneuvelen van zijn bfoëder Alexander, die'officier van gezond heid was schijnt zijn dood verhaast te hebben. Dr. Zamenhof werd in 1829 in het stadje [Bjelostock in*' het j goevernement Grodno, Russisch Polen, geboren. BINNENLAND. De laudstormplichtigen boven 30 jaar. De Staatscourantbevat een kon. be sluit betreffende de inschrijving ën keuring van den landstorm van de personen, be doeld in art. 4 der wet tot nadere uit breiding van den landstorm. De personen, waarop dit kon. besluit betrekking heeft, zijn zij, die vóór 1916 het 30ste, maar nog niet het 40ste levens jaar hebben volbracht en om redenen in de wet genoemd geen militairen dienst vervuld hebben, dan wel van den djenst bij de militie zijn vrijgesteld als eenige wettige zoon of, door het stellen van een plaatsvervanger, hun dienst bij de militie niet zelf hebben volbracht. Krachtens art. 4 der Landstormwet kun nen deze personen voor den landstorm worden ingeschreven, zonder daartoe te behooren. Bedorven visch. Werd eerst gemeld dat door de Fish Export Cy. te IJmuiden eene partij visch ter waarde van f 30.000 voor de consump tie onbruikbaar, in open zee werd gewor pen. Thans blijkt dat dit bedrag veel te laag is en de- Export Cy. een verlies van f 150.000 lijdt. De lichter bevatte name lijk 3500 kisten visch, die door gemis aan scheepsgelegenheid tot bederf was over gegaan. o De waakhond gestolen. Een landbouwer te Achterveld, gemeente Barneveld, bij wien in de nabijheid kam- peerende Zigeuners reeds meermalen hooi hadden ontvreemd, had 's avonds zijn waak hond in den hooiberg gelegd. Stellig was hij overtuigd, dat nu niemand onopgemerkt den berg zou naderen en nog minder zich ongestraft aan het thans vooral zoo kost bare hooi vergrijpen zou. Hoe vreemd keek de landbouwer echter den volgenden morgen op, toen hij bemerkte dat, behalve een flinke hoeveelheid hooi, ook de kwaad aardige waakhond zelf gestolen was. o Nikkelen stuivertjes. Een waardevol handelsartikel voor Duitsch land zijn thans .onze nikkelen stuivertjes. Voor het zesvoud der waarde worden ze gaarne opgekocht. Zelfs de kleine medailles van aluminium van eer> paar centen vinden grage koopers voor 50 pfg. en meer. Er moet aan en over de grenzen dagelijks reeds heel wat verhandeldworden. o Bij het spitten op het land van den heer K. B. te Hardinxveld stiet men op een pot, die bij onderzoek bleek te bevatten 14 gouden rijders, een 200-tal rijksdaalders, evenveel z.g. guldens en nog een hoeveel heid kleine munt, Een en ander dagtee- kende van omstreeks 1600. Bijzondere lading. Zaterdag kwam aan het Maasstation te Rotterdam een goederentrein aan uit Duitsch land, waarin een wagen geladen met zout. Nadat de trein tot stilstand was gebracht en met de lossing zou worden begonnen, sprongen uit een der wagens drie mannen. Zij waren ontsnapte krijgsgevangenen één Belg en twee Franschen. De mannen ver klaarden den wagen zelf te hebben geladen op het afzendingsstation. o Een veldwachter gearresteerd. Te Oosterbeek werd in Maart inbraak gepleegd in hotel Schoonoord. In verband hiermede had ook een huiszoeking plaats bij den rijksveldwachter P. V. Vijnck al daar, doch sedert geruimen tijd hoorde men van de zaak niets meer. Dezer dagen werd deze veldwachter eveuwel gearresteerd en naar het huis van bewaring te Arnhem overgebracht. Onze invoer uit Amerika bedreigd. Het Amerikaansche Senaatslid King heeft een motie ingediend, waarbij aan het Ame rikaansche departement van handel inlich tingen worden gevraagd omtrent de ver meerdering van het aantal artikelen, dat uit Amerika door de Skandinavische landen, Nederland en Zwitserland sedert het begin van den oorlog zijn weg naar Duitschland heeft gevonden. Hij wil een wetsontwerp indienen, om beslag te leggen op allen uit voer naar de neutrale staten, die aan Duitschland leveren. Mr. Herbert Hower, voorzitter van de pas opgerichte afdeeling voor levensmiddelen-voorziening, bepleitte ook de beslaglegging op graantransporten voor de neutralen, die aan Duitschland grenzen. De »New York Times« zegt, dat als de ^economische bondgenooten® van Duitschland er niet direct in toestemmen om allen handel met Duitschland volkomen stop te zetten, Amerika allen handel met hen moet stop zetten. Voorts doet dit blad het denkbeeld aan de hand, dat de neutralen moeten toestaan, dat aan hun Duitsche grenzen Amerikanen worden ge plaatst, om toe te zien, dat de maatregelen inderdaad doel treffen. Willen ze dat niet, dan absoluut geen aanvoer uit Amerika meer. Dienstregeling der spoorwegen. Naar wij vernemen, schrijft de Tel., zal nietj zooals aanvankelijk in de bedoeling lag, op 1 Mei a.s. een gewijzigde zomer dienstregeling op de spoorwegen worden ingevoerd. De kolenvoorziening voor de spoorwegen blijft steeds groote moeilijkhe den opleveren en wanneer er geen ver betering in den toestand komt, zal men zeer zeker tot inkrimping van den dienst moeten overgaan. Blijkbaar tracht men echter zoo lang mogelijk de tegenwoordige dienstregeling te behouden, daar, wanneer thans een verandering in de dienstregeling gebracht zou wordep, daaraan ongetwijfeld een ver mindering van het aantal treinen gepaard zou gaan. Nu is evenwel bepaald, dat op 1 Juni a.s. - behoudens natuurlijk plot selinge veranderingen in den politieken toe stand een nieuwe dienstregeling zal worden ingevoerd, waarbij het aantal treinen zoodanig zal worden verminderd dat er ongeveer 500 ton kolen per dag door de spoorwegen minder gebruikt zal worden dan thans het geval is. Als men weet, dat er thans ongeveer 6000 ton steenkolen per dag worden ge bruikt, dan kan men ongeveer nagaan hoe veel bezuinigd zal moeten worden. Naar wij vernemen, zal men, wat het reizigersverkeer betreft, zooveel mogelijk met de belangen van de badplaatsen reke ning houden, maar voor |iet overige zal men er op voorbereid dienen te zijn ge durende den zomer weer in overvolle coupé's te moeten reizen. o Rijst. De minister van Landbouw heeft den burgemeesters meegedeeld, dat de winke liers behalve de regeeringsrijst (voorloop Rangoon- of Bassein rijst) ook duurdere soorten, Java- en Siam rijst, kunnen krij-- gen, die dan ook regeeringsrijst wordt. De minister acht het wenschelijk, dat de win keliers de duurdere soort aanvragen, om dat anders de voorraad goedkoope rijst te sterk wordf aangesproken. De prijs van de betere soorten su perieure kwaliteit, zegt de minister zal nader worden bekend gemaakt. o De groenten. Naar het Volk verneemt, is de voor raad kool der Groentencenlrale zoo goed als uitgeput, zoodat de distributie binnen kort zal moeten worden gestaakt. Ook uien, peen en knolrapen loopen naar het eind. Voor de raapstelen wordt, naar het blad meldt, een regeling voorbereid, die in werking zal treden zoodra die groente in wat grooter hoeveelheden loskomt. Verder vestigt het Volk er de aandacht op, dat de Groentencentrale nog beschikt over tienduizenden bussen geconserveerde spinazie, die tegen billijken prijs aan de gemeentebesturen worden afgegeven. Maar er wordt veel te weinig van besteld. »En bloc". Een O. W.-er verneemt, dat ergens schilderijen te koop zijn. Hij gaat kijken en beschouwt met critisch oog de ver zameling. Tep slotte zegt hy Ik wil die twee hebben Neen, mijnheer, zegt de verkooper, dat gaat niet. Ik verkoop ze »en bloc«. 'k Geef 50 gulden meer dan Blok I klinkt het uit den mond van den O. W.-er. (Historisch.) Bij den dienst van Publieke-Werken te Amsterdam worden voor de verlichting van opengebroken straatgedeelten, in plaats van petroleum> kaarsen gebruikt. Suiker. Van welingelichte zijde bericht men Er wordt de aandacht op gevestigd, spe ciaal van fabrikanten van suikerhoudende goederen, dat het hun slechts geoorloofd is, te betrekken door tusschenkomst van den bij het Suiker-Distributiekantoor inge schreven tusschenhandel tot de maximum- hoeveelheden, waarvoor zij op basis van het verbruik van 1915/16 zijn ingeschreven, tenzij hun bijzondere vergunning tot over schrijding van dat kwantum is verleend. Zij, die zich op onwettige wijze in het bezit stellen van meer suiker, maken zich schuldig aan overtreding van de suikerdis- tributieregeling en de Distributie wet 1916 en zullen overeenkomstig de bepalingen daarvan wordqn gestraft. Gewezen wordt op het gevaar voor de overtreders om ge durende deze e,n de volgende campagne van de levering van suiker te worden uit gesloten. Winkeliers en kleinhandelaars worden er nog eens uitdrukkelijk aan herinnerd, dat de door hen ontvangen suiker uitsluitend mag geleverd worden aan particulieren voor huishoudelijk gebruik. Ter weerlegging van Joopende geruchten kan bovendien worden medegedeeld, dat er ruim voldoende suiker in Nederland" aan wezig is voor de behoeften van de bevol king. Er behoeft dus niet de minste vrees te bestaan, dat er gebrek aan suiker voor huishoudelijk verbruik zal komen (Hdbl.) Verbouw graan. Volgens ingekomen berichten zien vele landbouwers zich verplicht, perceelen win tergraan om te ploegen, wegens den on- gunstigen stand van het gewas als gevolg van den strengen winter en het ongunstige voorjaar. Bepaalde zich dit omploegen tot dusverre voornamelijk tot wintertarwe en winter- gerst, in den laatsten tijd gaan vele zand boeren ook over tot het omploegen van winterrogge. Met het oog op de zeer donkere vooruit zichten van de voorziening in de behoefte aan brood koren wekt de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel de landbou wers krachtig op - en hijdoet een be roep op de landbouworganisatie^ om in deze hare medewerking te verleenen om niet eerder tot het omploegen van wintergraan over te. gaan dan nadat ge bleken is, dat inderdaad geen redelijke oogst is te verwachten en om, zoo om ploegen noodzakelijk is, in de plaats van het omgeploegde, zooveel mogelijk zomer graan te zaaien, waarvan met het oog opN den vergevorderden tijd hoofdzakelijk slechts zomergerst en haver in aanmerking komen. Dreigende stopzetting. Naar verluidt zullen de stoomhulzen- fabrieken der firma's Oerlemans Zonem en W. Stam te Helmond wegens gebrek aan jute-garens, voor het bedrijf benoodigd, eerstdaags worden stopgezet. Daardoor zouden 200 arbeiders werkeloos worden. o Zomertijd. Te Grootebroek moet men van den zomertijd niets hebben. Dê tuinbouwers en de middenstandsvereeniging hebben be sloten, de dagverdeeling op den ouden voet te blijven regelen. De katholieke school heeft de schooltijden naar den ouden tijd vastgesteld. Voor de openbare school is de toestemming van den schoolopziener gevraagd. De afdeeling der Friesche Maatschappij van Landbouw heeft besloten den ouden tijd te houden en de kerkbesturen en besturen der bijzondere scholen verzocht, het aanvangsuur der godsdienstoefeningen en schooltijden een uur later te stellen. Onze graanschepen. De Nederl. s.s. Hillegom en Texel zijn te Rotterdam aangekomen. Het eerste schip had een lading van 2450 ton lyn- koeken, het andere een van 68.750 H.L. graan voor de Nederlandsche regeering. Een later bericht meldt, dat de Texel geen graan maar maïs bevat. Drie Nederlandsche schepen tot zinken gebracht. Blijkens bericht van onzen concul te Londen is het vaartuig Voorwaarts® uit Groningen, met kolen op weg van Hartle pool naar Christiania, op 12de dezer door het kanonvuur van een Duitschen onder- zeër tot zinken gebracht. De schoener »Neptunus» kapt. Visser, die een zelfde reis ondernam, is den zelfden dag door middel van bommen door een Duitschen onderzeër vernietigd. Verder is het vaar-1 tuig »Dina Henderika«, kapt. Kielema,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 2