nr. UND van altera Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3664. Zaterdag 21 April 1917. EL NERO. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 0.90, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regèl meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. x BU1TENLANDSCH OVERZICHT. De grootste veldslag der wereld, ook uit dezen oorlog, is gaande. Over een terrein van 150 K.M. wordt met felle kracht gestreden. Wij herinneren ons, dat de Engelschen op Paaschmaandag het of fensief openden. Maar om zijn de Fran- schen er bij gekomen en beuken er al even ongenadig op los. De eersten namen het terrein van Atrecht tot Vailly onder handen en nu hebben de laatsten het front van Vailly tot Parijs voor hun rekening genomen. Het resultaat Ook nu weer is het ten gunste van de gealliëerden. De Franschen drongen hier in de eerste, daar in de tweede Duitsche linie door en hebben 17.500 krijgsgevangenen gemaakt en 75 kanonnen bemachtigd. Over een dergelijk reusachtig front en met zulke enorme troepenmachten is na tuurlijk eenige duizendtallen gevangenen niet zoo'n overweldigend succes. Met de ruim 14.000 Duitschers die sedert Paschen den Engelschen in handen vielen is dit een 30.000 man, geen menigte die op de kracht van het millioenenleger der Duit schers van grooten invloed kan zijn. Men herinnert zich nog de honderdduizenden Oostenrijkers, die 't vorige jaar in handen der Russen vielen Maar wel blijkt er uit dat de geallieer den op het oogenblik in de meerderheid zijn en wel voornamelijk wat de artillerie betreft. Dit geeft het Duitsche legerbe- richt zelf toe, waar het zegt dat het voortgezette vuurgevecht de stellingen met het overige terrein tot één" veld van diepe en breede granaattrechters maakt, en dan wordt geconstateerd: «dientengevolge is de verdediging van een vaste linie niet meer mogelijk.Hier wordt dus in een officieel Duitsch bericht geconstateerd, wat al meer en meer duidelijk was geworden, dat de geallieerden een einde aan den positieoorlog hebben gemaakt. Zij zijn artilleristisch zoo sterk geworden, dat geen vaste stelling hun vuur meer weerstand kan bieden. Daardoor is de periode in de oorlogvoering, die in dezen oorlog voor het eerst zoo stelselmatig is toegepast, de periode van den strijd in loopgraven, die den grooten stilstand tengevolge had, ten einde. Het is ook niet waarschijnlijk, dat die stilstand 24) Door de openslaande deur opmerkzaam gemaakt, snelde Diego Pelloro, toen hij met Mercedes van den dans terugkeerde en de plaats van Juan en Manuela ledig vond, eveneens naar buiten, waar de gend arme naar hem toetrad en hem in vluchtige woorden het gebeurde mededeelde op dit oogenblik naderde er een andere gendarme met zijn paard, en Diego, die op het bericht van den gendarme doodsbleek was géwor dén, rukte laatstgenoemde de teugels van zijn paard uit de hand, en zat, ondanks diens protest, onmiddellijk in den zadel. «Neen riep de eerste gendarme, «op die manier krijgen wij den vrouwenroover niet in handen. Hij heeft den weg naar Bilbao ingeslagen schreeuwde hij den reeds verdwijnenden don Diego na, want de muildierdrijver had hem zijne waarneming medegedeeld daarop sprongen, de beide gendarmen in een cabriolet, die den spoedig verwittigden, eveneens op het bal aanwe zigen directeur van politie toebehoorde, en togen nu insgelijks op weg ter vervolging van den ontvoerder. Men kan zich den schrik, den kommer en de smart vat» de ouders van Mercedes en der markiezin denken. Zy verlieten onmiddellijk het bal en spoedig weer zal intreden, want het is gebleken, dat geen stellingen meer gemaakt kunnen worden, die tegen het nieuwer- wetsche 'artillerievuur der geallieerden be stand zijn. Hierdoor is tevens beslist, dat de oorlogsnijverheid van Frankrijk, Enge land en Amerika tezamen de overwinning heeft behaald op de Duitsch-Oostenrijksche oorlogsindustrie. Dit is niet te verwonde ren, vooral als men nog in aanmerking neemt, dat de laatste haar producten in mirtdere mate dan de eerste haar produc ten uitsluitend op het Westelijk front kan concentreeren. Dat de Duitschers zich in de minderheid achten blijkt verder uit de Opmerking, dat de strijd nu niet meer gaat om een linie (m.a.w., die kunnen we toch niet meer behouden), maar om een heele, diep ge- ëcheloneerde verdedigingsstelling. Zoo golft, staat er verder, de worsteling om de voorste stellingen heen en weer, met het doel om, zelfs als daarbij oorlogsmaterieel verloren gaat, (m.a.w.er ïs oorlogsmaterieel ver loren gegaan) om de levende strijdkrachten te sparen en den vijand door zware ver liezen aan doóden en gewonden op beslis sende wijze te verzwakken. Dit klinkt niet erg mooi. Want het eigenlijke doel van alle oorlogvoering de vernietiging van de strijdkrachten des te genstanders wordt hier voorloopig, wegens diens overmacht, vooral aan materieel, voor loopig terzijde gesteld. De eigen levende strijdkrachten moeten worden gespaard en den tegenstander moeten verliezen worden toegevoegd, waardoor hij op beslissende wijze wordt verzwakt. Op beslissende wijze, dat is dus zoo, dat hij ten slotte in de minderheid zal zijn en het hoofddoel van den strijd weer kan worden opgevat. Een moeilijk, een langdurig en ook niet onge vaarlijk proces, vooral als daarbij oorlogs materieel verloren gaat. Vooral daarom schijnt de toestand der Duitschers aan het westelijk front zwakker te worden omdat zij voorbereid waren op den aanval. Zij hadden gelegenheid gehac troepenmassa's samen te trekken op het bedreigde punt. Tevergeefs echter, en dat is kenschetsend voor de tegenwoordige ver houding van de wederzijdsche krachten Er wordt door bevestigd dat nergens meer de Duitschers in vaste stellingen een door het roffel vuur van de geaillieerden voorbe reiden aanval vermogen te weerstaan, oök al zijn zij er op voorbereid. Dat is nu voor de Duitschers het groote raadsel ge begaven zich naar huis, in koortsachtige opgewondenheid verdere berichten afwach tende. Zelfs de Koningin, aan wie de minister van politie den maagdenroof uit de feestzalen van het koninklijk paleis had medegedeeld, was diep verontwaardigd, zij betoonde hare groote deelneming in deze zaak, en beval den minister om alle pogin gen in het werk te stellen, ten einde den schuldige te ontdekken en hem zijne wel verdiende straf te doen ondergaan. Inmiddels lag Juan bewusteloos en den dood nabij onder het paard, dat onmiddellijk na zijn val gestorven was. Zijwaarts van den straatweg, op den achtergrond van een voortuin stond een huisje, welke bewoners echter in diepe rust hadden gelegen doch het luide roepen, zoomede het knallen der pistoolschoten hadden den eigenaar, een tuinier, wakker gemaakt, hij had zijn knecht en zijne dochter gewekt en deze drie personen waag den zich eindelijk, toen het gedruisch van het wegrollende rijtuig reeds lang in de verte was weggestorven, naar buiten op den straatweg. Met groote moeite gelukte het hun, het doode paard, dat op het onderlijf van Juan tyg, te verwyderen, en zij stonden juist op het punt om het lichaam van den jongen man omhoog te heffen, toen er op de brug in de nabijheid andermaal hoefslagen weer klonken en zij zich derhalve in allerijl achter de hooge tuinheg terugtrokken. Het was Pelloro, die kwam aanrennen worden, hoe een vijand te weerstaan, die artilleristisch zoozeer de baas is, dat de onderaardsche stellingen geen afdoende ver dediging tegen zijn aanvallen meer zijn. Wel blijkt uit den verwoeden tegenstand dien de ,Duitschers bieden, dat hun kracht nog niet gebroken is. Hun leiding blijft voortreffelijk, de doorbraak, die de Fran schen beoogden, is niet gelukt en de" ver liezen van den vijand zijn zwaar., Ook dat zijn feiten die in aanmerking komen en de berichten van de andere partij erkennen, dat de tegenstand sterk en/verbitterd is, Een bericht uit het Fransche hoofdkwar tier voorspelt, dat de slag lang en bitter zal zijn. De beslissing is dan ook nog verre en ongetwijfeld zou het in de tegenwoor dige omstandigheden voor dé Duitschers reeds zeer veel gewonnen zijn, indien zij de beslissing on beperk tan tijd kunnen uit stellen, waardoor de grondslag van het Duitsche plan van «een vrede door schik king* zou blijven bestaan. De Franschen schijnen nu weer wat uit te blazen van de groote inspanning en bereiden zich weer voor tot een-nieuwen stoot. Ondertusschen schijnen de Engel schen bij en ten Noorden van Atrecht in gereedheid te zijn, om er opnieuw op los te trekken. De bedoeling van de gealli eerden begint al duidelijker te worden. Zij willen niet meer als in vorigejaren, als bij Verdun en aan de Som me, bijv. een offensief op een punt openen, dat tot een doorbraak zou kunnen leiden, maar den vijand ook toestaat van andere punten reserves te laten aanrukken, zij willen over het geheele of althans over een zoo groot mogelijk front, tegelijk aanvallen. Daarom gaan de Franschen hun offensief steeds verder naar 't zuiden uitbreiden, er wordt ook reeds melding gemaakt van aanvallen ten Oosten van Reims en zelfs van aan vallen in den EJzas, en strekt de aan vallende beweging der Engelschen zich a meer uit naar het Noorden. Dit moet tengevolge hebben, dat de Duitschers waak zaam, actief moeten zijn over 't geheele front en zij niet op 't eene punt hun front van troepen kunnen ontdoen, om die elders op een bedreigde plek, te laten optreden Op deze |wijze hopen duidelijk de gealli eerden om óf hier of daar door een zwak punt heen te breken óf den vijand over de geheele lengte terug te duwen. Het initiatief is duS nu geheel aan de zijde der geallieerden. Afmatten, geen rust laten. Telkens maar weer aanvallen en zijn dampend paard bij den aanblik van de kampplaats deed stilstaan. In een oogwenk was hij uit den zadel en knielde naast Juan neef. «Is er dan niemand hier riep hij, «die dezen ongelukkige bijstaat Nu bewoog zich wat achter de heg en de menschen kwamen aarzelend naderbij «Wij waren reeds bezig, sennor,« zeide de eigenaar van het kleine perceel, «om den armen jongen man hulp te verleenen, als deze ten minste nog mogelijk is, en verborgen ons alleen, wijl wij niet konden weten, of een vriend, dan wel een nieuwe vijand naderde. Als ge echter een handje zoudt willen medehelpen, dan brengen wij den gewonde in mijn huis en in een bed, dat mijne dochter spoedig gereed zal maken, en alsdan zal het er alleen op aankomen om zoo spoedig mogelyk een dokter op te zoeken. Toen zij het lichaam van Juan omhoog hieven steunde deze van de pijn, hoe be hoedzaam de mannen hem ook aanvatten. Zij droegen hem op eene gelijkvloers gele gene kamar, ontkleedden hem en brachten hem te bed. i De borstwonde bloedde niet meer en Pelloro legde er inmiddels kompressen op, zonder dat Juan echter tot zijn bewustzijn terugkeerde. Op dit oogenblik kwamen ook de gendarmen aan. Pelloro verzocht lun echter dringend om de verdere vervol ging van het rytuig voort te zetten, en tevens den eersten den besten dokter, dien op verschillende punten, is nu de leuze. Of het eindelijk tot een beslissing zal voeren Ook op de andere gevechtsterreinen zit men niet stil. In Mesopotamië komen de Engelschen en Russen nog altijd wat voor uit. ,0p het Italiaansche front actie der artillerie, in^ar het resultaat is van weinig of geen belang. Aan het Oosterfront blijft het nog kalm, Hoe de actie der socialisten in Rusland zal afloopen is niet te zeggen. Indien dit land kwam tot een afzonderlijken vrede met de Centralen zou dit een machtige omkeer in de verhoudingen brengen. Dat was de zegen wel voor de centralen. Schei- demann de leider der Duitsche sociaal-de mocraten is yan oordeel dat de toestand door de Russische revolutie totaal veran derd is. Het schrikbewind van den Tsaar is gebroken, en hoewel niet te voorzien is, hoe het nieuwe bewind er in Rusland er over een jaar zal uitzien zoo veel staat toch vast, dat het absolutisme niet za terugkeeren. Belangrijker dan al het an dere is thans de vraag of de gebeurtenis sen in Rusland oris dichter bij den vrede zullen brengen of niet. Ik beantwoorc die vraag onvoorwaardelijk met «jacc; want een volk maakt na een vreeselijken oorlog van bijna drie jaar geen revolutie om nog meer offers en ellende aan het eigen land te brengen dan noodig zija. De Russische revolutionairen willen den vrede, echter geen vrede tot eiken prij^. De staatslieden der centrale mogendheden moeten zich geheel losmaken van elk reke ning houden met den stijl van veroverings politici. Ook Duitschland, Oostenrijk, ja ook de volken van Engeland en Frankrijk wen schen den oorlog niet langer voort te zet ten. Maar zoo besluit, Sch. wij willen op het moment niet spreken van het de mocratisch westen. De vrede zal uit het Oosten komen. Wij helpen het hen hopen De staking te Berlijn, ontstaan door het geringe broodrantsoen, een staking waaraan '210.000 arbeiders deelnamen is weer zoo goed als geëindigd. De commissie uit de arbeiders krijgt mede toezicht op de ver deeling der levensmiddelen. -'Dus hier ook al een democratiseering der voédingspolitiek. o- zij mochten ontmoeten, hierheen te zenden, terwijl hij den beambten nogmaals eene hooge belooning beloofde. Wel brandde Pelloro van verlangen om zelf het spoor van den ontvoerder te ach tervolgen, doch het gold hier in de eerste plaats het leven of den dood van den eenigen zoon van de op eenmaal zoo wreed be proefde familie Diaz, was er een arts bij gekomen en iemand, die hem vervangen kon, dan was hij vrij, en wee dan den ontvoerder, wanneer hij hem ontdekte. Don Diego zond daarom den knecht van den tuinier in diens klein wagentje, naar de stad, om een dokter te halen en te gelijkertijd naar don Diaj, met het verzoek, hem in de verpleging van Juan af te los sen. BUITENLAND. Een zonnige morgen brak aan, doch nog steeds lag Juan buiten kennis op zyne lijdenssponde, alleen kwam er nu en dan een zacht gesteun van zijne lippen. Aan' het hoofdeinde van het bed zat Lola, de dochter des huizes, een even schoon als goedhartig meisje, en beschouwde, van tijd tot tijd de omslagen vernieuwende op Juan's borst en hoofd, want ook het laatste vertoonde eene groote, door den val beko- mene wonde, medelijdend het bleeke gelaat van den jongen man. Aan het voeteneinde zat, in sombere gedachten verzonken, don Diego strak voor zich uit te kijken. Hij wachtte met onge duld op den dokter en op zijne aflossing, en dan, ja, wat wilde hij dan Geen afzonderlijke vrede. De «Associated Press* verneemt uit Washington Men heeft de verzekering gekregen dat onder de tegenwoordige omstandigheden de voorloopige Russische regeering in geen geval wil zwichten voor de Oostenrijksch- Duitsche voorstellen tot een afzonderlijken vrede. Suiker in de badkuip. Dat een Fransche huisvrouw 80 K.G. suiker bij elkaar heeft weten te schrapen, is bij den suikernood in haar land een misdaad jegens haar medemenschen. Dat ze de suiker in een badkuip verstopt, is een stommiteit. Dat ze dan haar geheim aan het dienstmeisje toevertrouwt, is even min verstandig. Maar dat het meisje voor het verlaten van haar dienst, stilletjes de waterkraan openzet, was een gemeenheid ook tegenover haar medemenschen. Na tuurlijk liep de vrouw, die inplaats van haar kostbaren suiker vele dagen na het vertrek van de meid slechts een trieste rest waardelooze, niet eens als zeep te ge bruiken stroop ontdekte, naar den kanton rechter vom te klagen. «Mijnheer de Commissarisriep ze bij het binnentreden al direct, «ik ha'd 80 K.G. suiker. «Zoo! Had u 80 K.G. suiker en hebt u dje niet aangegevendan moet ik u strafrechtelijk vervolgen wegens het verber gen van levensmiddelen.* «Ja, maar ik heb ze niet meer. Mijn dienstmeisje. En ze vertélde het heele geval. «Komtv er niets op aan,« zei de man. «Gestraft wordt u toch. En denkt u er een volgend maal om. Als u geen suiker had verstopt, zou u het meisje niet in het geheim hebben genomen en had het meisje dus ook geen kostelijke suiker kunnen bederven.* En de vrouw werd veroordeeld. Boven dien werden uit de suikerstroop alle papie ren zakken opgevischt om den naam van den leverancier te ontdekken. En ook die kreeg zijn boete thuis. Waarmee we maar zeggen willen, dat het zoo z'n nadeelen heeft, om levensmid delen op te slaan.v o De gevangenen van Tsarkoje Solo. Aan den ex-Tsaar en de Tsaritssa is Hij besefte zeer wel, dat hij allereerst den terugkeer der gendarmen en hun be richt moest afwachten, hij had anders im mers niet het minste uitgangspunt tot ontdekking van den ontvoerder, want Juan lag bewusteloos, ja, kwam wellicht zelfs niet meer tot. zijn bewustzijn, en of hij dan nog iets naders zoude kunnen opgeven, dit scheen meer dan twijfelachtig. Eindelijk reed het tuinderswagentje weder voor, op den voet gevolgd door een rijtuig, waarin zaten don Diaz, Mercedes, die er op aangedrongen, had om mede den broeder te helpen verplegen, en een der bekwaamste geneesheeren van Madrid, sennor don Esta- bellan. Ook bracht men andere kleeding voor don Pelloro mede. Onmiddellijk ging de dokter over tot het onderzoek van Juan's wonden, nadat de meisjes weenend de kamer hadden verlaten. Na veel moeite gelukte het hem den pistoolkogel van groot kaliber uit de borst te verwijderen. «Eene etreep meer links,* zeide luj herademend, en de kogel zoude oogenbiikkelijk hebben gedood.* Hij zette nu zijn onderzoek voort en constateerde nog een breuk van het rechter schenkelbeen, zoomede eene zware hersen schudding, die ook de aanleiding was tot de aanhoudende bewusteloosheid. Wordt vervolgd. Lasil van Heuslen en Alicia, Ie Langstraat en ie Bo mint I cm a it v

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 1