Verkoudheid, Bloedarmoede, mhh Er zijn veel minder menschen ziek dan ongesteld. Schade kan worden veroorzaakt verboden met elkaar of met hun mede gevangenen te spreken, buiten tegenwoor digheid van de bewakers. Dat is volgens »Roeski Volya« een gevolg van pogingen van de hofhouding om op slinksche wijze met de buitenwereld in verbinding te ko men. Er zijn uit het paleis brieven ver zonden door bemiddeling van een zekeren Ketsebu. Een brief is onderschept. Ket- sebu is in hechtenis genomen. De ex- Tsaar beschikt nu over drie kamers in het paleis van Tsarkoje Selo. De wacht is versterkt. De eerst nog zeer afwisselende spijslijst is nu ook beperkt. De Tsaar is opgewekt en optimistisch. De Tsaritssa is zeer uit de hoogte en verbergt haar ver achting voor het nationale'leger niet. Ge- (ëischt wordt, dat de ex-Tsaar zal terecht staan. o Uit Essen wordt aan de »Frf. Ztg.« ge meld, dat in de te houden vergadering van het steenkolensyndicaat ook eene bespreking zal worden gehouden over eene verhooging der steenkolenprijzen. Naar verluidt, is eene prijsverhooging van 2 tot 3 Mark voor steenkool en cokes in uitzicht genomen. Uit het land van Luik. De economische toestand wordt hier hoe langer hoe erger. De broodrantsoenen zijn verminderd en op lange na niet toereikend. Er is bijna totaal gebrek aan erwten, boo- nen, rijst en andere zetmeelhoudende voe dingsmiddelen. Aardappelen zijn er niet. Vleesch is er voldoende, maar de,prijs frs. 12 per kilo rund vleesch en nuchter kalfsvleesch 6 tot 8 frs. is zoo hoog, dat dit voor de arbeidende klasse en burger bevolking niet te bereiken is. Aardappelen, gekocht van de smokkelaars kosten frs. 240 per 100 kilo, ongemalen tarwe frs. 5.50 per kilobieten fr. 0.80 en Zweedsche koolrapen fr. 1.10 per kilo. Het zijn vooral deze laatsfe, die het brood vervangen. Dikke sneden rauwe koolrapen met stroop, dit is de voornaarqste kost, waarmee zelfs de mijnwerkers de mijnen ingaan. De gemeentelijke soep, die, niettegenstaande de schaarschte aan groenten, aardappelen, erwten en boonen er nog goed uitziet, wordt ook door het gegoede deel der be volking gretig gehaald. De eigenlijke gezegde zieken zijn in wer kelijkheid weinig in aantaldaarentegen vormen zij die, zonder te zijn aangetast door een bepaalde kwaal, altijd onwel en afgemat zijn en zich voortdurend over aller lei ongemakken beklagen, in één woord de ongestelden, zeker de groote meerderheid van het menschdom. Dit komt doordat de meeste menschen deze eenvoudige voor zorgsmaatregel verwaarloozen, die daarin bestaat dat, om het lichaam in goeden staat te doen blijven, de kracht en de weerstand van het bloed en van het zenuw stelsel, die twee bestanddeelen van het volmaakt lichamelijk evenwicht, moeten onderhouden worden. Deze nalatigheid is te minder te verontschuldigen, daar met de Pink Pillen, het onderhoud van het bloed en der zenuwen een eenvoudige en weinig kostbare zaak ik. En waarom, zult gij vragen, hebben het bloed en de zenuwen behoefte zoo zorgvuldig te worden onder houden Heel eenvoudig omdat onder den invloed der Vermoeienissen, der buitenspo righeden, der zorgen, zoowel als van de ongestadigheden en veranderingen der sei zoenen, het bloed zijn rijkdom en het zenuwstelsel zijn weerstandsvermogen ver liest. En het zijn de verarming van het bloed en de verzwakking der zenuwen die de herhaalde storingen voortbrengen als maagpijnen, slechte spijsvertering, schele hoofdpijnen, zenuwpijnen enz. De Pink Pil len, nu, die het bloed nieuw leven schen ken en de zenuwen versterken, tegelijk dat zij de eetlust en de verteringsfuncties op wekken, herstellen zeer'spoedig de verslapte organismen. Hunne werkdadigheid tegen alle aandoeningen die de bloedarmoede en de zenuwzwakte tot oorsprong hebben, is bovendien sedert langen tijd bekend. Neemt dus de gewoonte aan regelmatig voornamelijk bij de wisseling der seizoenen een kuur met de Pink Pillen te doen (deze pillen kosten nooit meer dan fl.75 het doosje in alle apothoken) eri gy zult het deel uitmaken van die soort -van ge lukkige stervelingen die niet over hunne gezondheid bezorgd behoeven te zijn, en dus overal beter in slagen dan anderen dit doen. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar f l.75 per doos, en f9 per zes doozen, by het Hoofddepot der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam; voor Heusden en Omstre ken bij G. Malingré, Drogist te Heusden de firma P. J. van Gils, Apotheek te Waalwyk en verder bij verschillende Apo thekers en goede Drogisten. BINNENLAND. Steenkolen. Deze week is te Rotterdam van Leith aan gekomen het Nederlandsche stoomschip »Woensdrecht«, geladen met steenkolen. Het stoomschip heeft sinds Februari te Leith geladen gelegen en brengt dan ook de eerste steenkolenlading uit Engeland aan sinds den verscherpten duikbootoorlog. Men mag echter niet vermoeden dat dit de her stelling van het geregeld steenkolenverkeer beduidt. De aankomst van genoemd stoom schip zal wel hieraan moeten toegeschre ven worden, dat een ander stoomschip van deze reederij te Londen is gearriveerd. Dit toont aan dat slechts in Engeland schepen worden vrijgegeven, indien ander zijds het verkeer op dit land hervat wordt. Eenvoudig middel tot gasbesparing. »Nood maakt vindingrijk«, zoo schrijft de aFabrieksbodecc. Zoo is men in de laatste weken tot de ontdekking gekomen, •dat bij tal van gloeilichtbranders eene zeer aanmerkelijke besparing verkregen wordt door een allereenvoudigst middel, n.l. het leggen van een blikken plaatje met vijf openingen van ongeveer 6 of 7 m.M. bo ven op het latqpeglas. Het is ons niet gelukt ha te speuren wie deze ontdekking heeft gedaan, maar een feit is, dat zij reeds in tal van ge vallen met goed succes is toegepast. Bij volmaakt gereguleerde branders wordt geen of zeer geringe besparing verkregen, maar in verreweg de meeste gevallen doet zich by het opleggen van het plaatje het vol gende verschijnsel voorde lamp gaat donkerder branden en men moet den gas- toevoer verminderen om opnieuw goed licht te hebben. Theoretisch is het ver schijnsel te verklaren doordat in vele ge vallen de luchttoevoer te groot is,' welke lucht verwarmd moet worden en dus de temperatuur van de gloeikous doet dalen. Verminderde luchttoevoer doet deze tem peratuur stijgen en kan men dus om het zelfde licht te verkrijgen met een kleineren gastoevoer volstaan. De besparing bedraagt in sommige gevallen niet minder dan 30 pCt.a Bloembol opgegeten. Te Baarn is Zondag jl. het 10-jarig zoontje van den tuinman B., na het eten van een vergiftigden bloembol ernstig on gesteld geworden. Ondanks spoedig inge roepen geneeskundige hulp is de knaap kort daarop overleden. Petroleum in ruil voor boter. 'Men schrijft van de oostelijke grenzen: Nu er op Hollandsch gebied gebrek aan petroleuha heerscht, is het smokkelen/laar van uit Pruisen naar ons land begonnen. Het vorige jaar werd petroleum van hier naar Pruisen gesmokkeld en werd daarmee 20 tot 30 cent per L. verdiend. De Duit- sche grensbewoners, die ruimer van petro leum zijn voorzien willen deze gaarne afstaan, in de hoop dat ze er boter of vet voor terug krijgen. De doodsdraad. Nabij Budel werd een 22-jarige sigaren maker, bij zijn pogingen om de wijk naar Nederland te nemen, door den electrischen draad gedood. Ongewenschte vreemdelingen. Zaterdagavond werd te Rotterdam een agent van- politie door een melkslijter te hulp geroepen, omdat er een viertal half beschonken Russen bezig waren diens melkwagentje te plunderen. Eieren, melk en sigaren werden door de vreemdelingen van het wagentje medegenomen. Toen de agent er bij kwam, ging een der Russen hem onverhoeds met een dolk mes te lijf en bracht hem daarmede een drietal steken toe tusschen de schouder bladen, in het linkerschouderblad en den linkerarm. Daarna zette hij het op een loopen. De agent, die op de straat ineenzakte, is door de burgers in een winkel binnen gedragen en vandaar per brancard naar het politie-bureau aan de Aellyechtskolk vervoerd. De geneesheer achtte geen on middellijk levensgevaar aanwezig, doch het opnemen in het ziekenhuis noodzakelijk. Politieagenten, bijgestaan door burgers, hebben later nog twee half beschonken Russen aangehouden, die zich volgens die burgers aan het plunderen van het melk wagentje zouden hebben schuldig gemaakt, doch de Rus, die den politieagent heeft verwond, ontkwam. Gebleken is dat de dader is een 22jarige Rus-Pool, een over de grens gekomen burgerkrijgsge vangene —O door gebrek aan nadenken. Hebt gij er ooit aan gedacht, dat uw pijnlijke rug, uw zenuwachtigheid en wa terstoornissen te wijten kunnen zijn aan wat gij eet en drinkt en aan uw leefwyze Te veel eten en het voortdurend gebruik van alcoholische dranken, gepaard gaande met te weinig lichaamsoefening in de bui tenlucht, rust en slaap, zal ongetwijfeld mettertijd de nieren verzwakken. En dan komt de last. Rugpijn, zenuwkwalen, wa terstoornissen, hoofdpijn, niergruis, duize ligheid en waterzuchtige, zwellingen zijn kenteekenen van. te veel urinezuur in het bloed, en er bestaat gevaar voor niersteen en ongeneeslijke nierziekten. Matig eerst alle slechte gewoonten. Help dan de verzwakte nieren door een dege lijke kuur met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Foster's Piilen heelen en Verzachten de nieren, de urinewegen en blaas. De on zuivere vloeistoffen worden uit het lichaam afgevoerd en de afzettingen van urinezuur verwijderd. De blijvende verlichting en baat, die dit speciale geneesmiddel aan nierlijders brengt, is over de geheele wereld beketid. Foster's Pillen maken u niet alleen gezond, maar houden u gezond. Let er evenwel op dat gij de echte Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen krijgt, voor zien van de handteekening van James Foster op de verpakking, Verkrijgb. bij alle goede drogisten a f 1.75 p. doos of f 10.p. zes doozen. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van [Heusden, maken bij deze bekend A. dat dit jaar voor den heryk van maten eh gewichten zitting zal worden gehouden te Heusden, op 23 April a.s. van 1012 uur voormiddag en 14 uur namiddag voor allen wier geslachtsnaam begint met de letters w AK en op 24 April a.s. van 1012 uur voormiddag en 1 -4 uur namiddag, voor allen wier ge slachtsnaam begint met de letters LZ B. dat de maten en gewichten schoon, droog en roestvrij moeten worden aange boden om onderzocht te kunnen worden ijzeren gewichten mogen niet gepotlood zijn C. dat betaald moet worden voor het justeeren van gewichten en wel ten bate van 's Rijks schatkist D. dat de maten en gewichten, die ge stempeld worden met het afkeuringsmerk niet in winkels enz. teruggebracht mo gen worden. E. .dat de maten en géwichten vóór het einde van het jaar gestempeld moeten zijn met de letter x en dat er, bij ver zuim of verhindering om van de onder A genoemde zitting gebruik te maken, nog gelegenheid bestaat maten en gewichten te laten herijken aan het ijkkantoor te 's Hertogenbosch op Woensdag en Donder dag van 91 uur F. dat de milligram-gewichten niet op de herijkzitting, maar alleen aan de ijkkan- toren herijkt kunnen wordend (opzending per post franco.) Heusden, den 16 April 1917. De Secretaris, De Burgemeester, H. J. van EGGELEN. HONCOOP. PLAATSELIJK NIEUWS. &2L Heusden. Gister voormiddag 9 uur passeerde alhier in zuidelijke richting twee vliegmachines. Heusden vooreerst niet in het dui ster.Vrijdagmorgen is een vaartuig ge arriveerd met kolen voor de gasfabriek, hetgeen voor menigeen een zorg van het hart is. Bij kon. besl. is herbenoemd tot burgemeester van Drunen de Heer C. P. van Huiten. Andel. Door de landbouwers alhier wordt van de zomertijd geen gebruik gemaakt, 't Is hun 't vorig jaar niet bevallen. Ook met den aanvang der school wordt oude tijd gehouden. Tengevolge van de schaarste aan brandstoffen verschaffen vele inwoners dezer gemeente zich hout, dat heel gewoon bij de eigenaars wordt omgehakt, alsof het hun toehehoorde. Drongelen. Onze dorpsgenoot, de heer T. Lagendijk, behaalde deze week te Venlo de onderwijzersakte. Genderen. Alhier is de oudste Inwo ner van het dorp, de heer P. van Wijk, in den ouderdom van 95 jaar en 3 mnd. overleden. In verband met de invoering van den zomertijd, die voor het platteland niet tot lichtbesparing leidt, hebben verschillende bedrijven hun aanvangstijd een uur ver laat. Deze maatregel is nu ook genomen voor de Byz; School en de Geref. Kerk. In de afgeloopen week zijn door de afdeeling van de V. P. N. alhier ver zonden 9000 kippen- en 1000 eenden eieren, in totaal 10000 stuks. J Herpt. Ondanks de ongunstige weers gesteldheid loopt hier al reeds veel vee in de weilanden. Bij gebrek aah voeder heeft men maar geschaard, in de hoop op spoe dige verandering van het weder. De lan derijen leveren echter beslist nog onvol doende voeding" op, en zij zien. er meer dan treurig kaal uit. Land van Heusden. Er begint sinds eenigen tijd gebrek aan kippenvoeder te komen. Is het pluimvee 't vorige jaar al zeer verminderd, thans worden weer veel kippen opgeruimd. De veevoedernood dwingt er wel toe. Nieuwendijk. Door de onderafd. der V. P. N: alhier zijn deze week 5000 eieren naar Rotterdam verzonden. Veen. Voor 't eerst is Dinsdag alhier de ooievaar gearriveerd, dat is ruim 5 weken later dan verleden jaar. Toch hopen we, dat hij de verlangde bode is van de lentewarmte. In 't gezin van den heer A. ajhier heeft zich een geval van roodvonk voorge daan. Gelukkig draagt de ziekte tot dusver geen kwaadaardig karakter. Waspik. De molenaar Sanders alhier viel gisteren, uit den molen. Inwendig gekneusd werd hij opgenomen, waarbij bleek dat zijn kaken gedeeltelijk waren verbrijzeld. De ongelukkige is naar het ziekenhuis te Raamsdonksveer overgebracht. Wijk. Naar men verneemt zoude door de Rijkspolitie uit Heusden een tweetal per sonen zyn aangehouden, welke zich Dins dagnacht bezighielden met knotwilgen naar hunne woning te vervoeren. De /prijzen van het hooi zijn de laatste dagen tengevolge der schaarschte, zoodanig gestegen dat voor 500 K.G. gaarne f 40 wordt besteed. Werkendam. Op tal van plaatsen in Nederland is reeds Vrijdag 1.1. door vrien delijke dames de Emmabloem ten verkoop aangeboden, ten bate van den "Strijd tegen de tuberculose Öok alhier zal Maandag a.s, een verkoop plaats hebben en we vleien ons, dat dan een ieder, die zich in het openbaar vertoont, met zoo'n bloempje versierd zal zijn. Het geld dat men daar*- voor besteedt (waarbij men inplaats van een dubbeltje ook wel een grooter geld stuk mag schenken), werkt mede tot het algemeen gevoelde goed doel. We hopen in een volgend nummer het resultaat van déze gemeente te kunnen mededeeleri Van den koepel in den tuin van Dr. Mijnlieff alhier, is een groote hoeveel heid lood gestolen en van het stoomboot- veer Fop Smit een partij touw. Zalt-Bommel, Bij den directeur van het postkantoor alhier was ''sinds eenigen tijd het vermoeden gerezen dat zich onder het personeel iemand bevond, die zich schuldig maakte aan diefstal van poststuk ken en gelden daaruit ontvreemde. Uit een postpakket, kort geleden verzonden van Utrécht naar Zalt-Bommel, bieek bij aan komst een brief met geld verdwenen te zijn. De hulp van den commissaris van politie alhier werd ingeroepen, met dit gevolg, dat R. v. d. F., oud 17 jaren, jongeling-telegrambesteller alhier, Dinsdag middag op heeterdaad betrapt werd. Hij werd bij fouilleering in het bezit gevonden van een door de politie gewaarmerkten gulden, die zich in een brief had bevonden, kort tevoren alhier gepost. Ten postkantore werd hij door den commissaris gearresteer d en door een inmiddels ontboden agent naar het politiebureau overgebracht. In den loop van den avond legde hij een volledige bekentenis af, waarbij bleek, dat ook door hem het geld uit het bewuste postpakket was gestolen, waarna hij het pakket weer zorgvuldig had dichtgemaakt. Brieven, waarvan hij vermoedde dat ze geld of zilverbons bevatten, werden door hem bij het lichten van de bus achterge houden, geopend en van den inhoud ontdaan, waarna hij ze verbrandde. Thans bleek, dat er een 7-tal brieven op deze wijze naar de kantoorkachel waren' verwezen, 3 dezer brieveu bevatten geld. Onnoodig te zeggen, dat de ontrouwe postbeambte op staanden voet ontslagen werd. Snoeplust schijnt de drijfveer tot deze handelingen geweest te zijn. kriebeling én scherpte in de I keel, hoest en heeschheid, wor- I den vlug genezen door ANGA- I bonbons. De vastzittende slijm I wordt er door opgelost. 30 en I 60 ct. p; doos. Bij Apoth. en I alle Drogisten en verder ver- I krijgbaar bij (zie adressen in dit blad bij advertentie Mijn- I hardt's Zenuwtabletten). HÏNGiz(DNDEN~ Geachte Redactie, Beleefd verzoek 'ik U onderstaand een plaatsje te verleenen in Uw veelgelezen blad. Bij voorbaat vriendelijk dank. Uw abonné Q. In Uw vorig nummer bericht U de komst van zwaluwen in dorper) buiten Heusden. Met genoegen leest men zoo'n berichtje, daar elk mensch met vreugde die lentebo den ziet arriveeren. »Zwa!uwen« alle men schen, zelfs kinderen houden ervan Ja maar i n ons Heusden 111 Het is nu al enkele jaren gebeurd dat er aan ons prach tig »Stadhuis« velen van die lieve vogeltjes hun kunstig nest bouwden en dat te gen den tijd dat zij jongen zouden krijgen of hadden, werden door de gemeentewerk lieden die kunstige nesten afgestooten, zoodat zelfs de jonge zwaluwen te pletter vielen. Het was voor een mensch die nog eenig gevoel heeft niet aan te zien en te hooren, hoe die oude zwaluwen jammerden en vergeefs hun woning en kinderen zochten, die door menschenhanden waren vernietigd. Het was dan ook in een woord gezegd een barbaarsch werk. Zou het nu dit jaar niet kunnen dat door het Ge meentebestuur maatregelen genomen wor den, dat zulke wreedheden oportschuldigejdie- ren, niet meer toegepast behoefden teworden? Wil .het Gemeentebestuur geen zwaluw nesten aan het stadhuis, kan er dan niet voor gezorgd worden de beestjes b ij t ij d s verhinderd worden daaraan hun woning te bouwen, en zij bij meer van dierenhoudende menschen plaats zoeken. De reinheid van 't Stadhuis is toch zeker de oorzaak ge weest van genoemde dierenmishandeling, doch hierin is het toch zeker ook beter »voorkomen« dan vgpnezena 1 Hopende mijn schrijven werkelijk dit jaar de gruwelijke mishandeling zal voor komen en de gezaghebbende personen daar- to'e zullen willen medewerken. Iemand die ook zwaluwen beschouwd alsschepselen Gods. IBIeeke gelaatskleur, zwakte, fl Enersan-tabletten p. kok. fl. J In Apoth. en Drogisterijen I en verder verkrijgbaar bij (zie I adressen in dit blad bij ad-ver- j tentie Mijnhardt's Zenuwtablet- a Burgerlijke Stand. Heusden, van 1820 April. Ondertrouwd Martin us Theodorus van den Broek en Adriana Maria de Hart. De Werkep en Sleeuwijk. 16 Maart tot 12 April. GehuwdB. Biesheuvel met G. Otte- vanger A. L. Paams met A. J. Duiser. Geboren Adriana d. v. D. P. den Dun nen en W. J. Sterkenburg Elizabeth d. v. P. van Breugel en M. van Breugel Wilhelmina d. v. L, Pellekaan en B. A. C. van Andel Johanna Maria d. v. C. Pellikaan en J F. W. Kentie Hermanus z. v. A. A. Schreuder en A. J. Mouthaan Niesje d. v P. Vink en L. C. Kooijmans. OverledenC. de Vette 48 j. echtg. van Jan. de Bok A. C. van Hemert 82 j. echtg. van J. van Andel A. Schouten 39 j. echtge van J. Scheffers P. de Man 70 j. echtge. van W. DonkerslootJ. H. Versteeg 73 j. weduw. van M. van Drunen B. Hoeke 5 m. C. Heijcoop 78 j. weduwe van C. W. Schreuders A. Walraven 73 j, weduwe van K. van Helden. Nederhemert over de maand Maart. Geboren Gijsbert z. v. A. v. d. Kolk en W. de Gaaij. Overleden C. de Waal, 66 j. wed v. P. van DieënLevenl. aange. kind van het mannelijk geslacht J. van den Oever en J Brienen Joh. Oomen, 64 j. echtge. van M. O. BragtP. D. van Wijk 29 j. Brakel over de maand Maart. GeborenTeunis Adrianus z. van A. .van Dalen en G. van der Linden Nico- laas Hendrik z. van M. van Mourik en A van SuijdamJohanna Willemina d. van M. Versteeg en J. van Hemert Helena d. v. J. A. Mijdam en M. van Dalem

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 2