i V Geheimschrift. Und van altena Uitgever: L. J.-VEERMAN, Heugden. No. 3671. Woensdag 16 Mei 1917. FEUILLETON. EL NERO. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 0.90, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. Reeds de staten der oudheid hiel den zich bij wederzijdsche onder handelingen aan zekere regelen, een gebruik, dat zich in den loop der tijden steeds uitgebreid heett, zoodat het in de laatste eeuwen een wetenschappelijke kunst geworden is, die wij gewoon zijn met den naam diplomatie aan te duiden. Reeds zeer vroeg vinden wij onder de tech nische hulpmiddelen der diplomaten het geheimschrift vermeld, dat in onze dagen nog niets van zijn waarde verloren heeft. In den oorlog zoowel' als in vre destijd speelt het geheimschrift tus- schen de hoofden der diplomatie en hun afwezige gezanten, agenten enz. een zeer beduidende rol. En ofschoon men reeds lang voor deze soort van correspondentie een systeem uitge dacht heeft, waardoor 't geschrevene voor den oningewijde totaal onoplos baar wordt, zoo heeft men toch niet opgehouden tot op onzen tijd aan de verbetering van dit gewichtig middel voor het diplomatisch verkeer te ar beiden. Een kort overzicht over de geschie nis en de samenstelling van 't geheim schrift zal niemand onwelkom wezen; 't maatschappelijk verkeer heeft ook zijn diplomatie en handel en beurs kennen evengoed de waarde der geheime mededeelingen als de bu reelen onzer diplomaten. Reeds Julius Ceasar zou, gelijk men meent, zich bij zijn correspon dentie met vertrouwen van een eigen alfabet bediend hebben, dat hij door verplaatsing der letters samen gesteld had en waarmee niemand dan de belanghebbenden bekend was Ook de Romeinsche rechtsgeleerden maakten van dergelijk schrift veel gebruik. Een zeer eigenaardig middel- om van gedachten te wisselen vinden wij bij de Lacedemoniërs. De Koning- gaf zijn veldheer een ronde houten staaf mede, terwijl hij een daaraan volkomen gelijke staaf voor zich bewaarde. Wilde hij nu zijn veld overste een geheime order zenden, 31) Daar echter de oorzaken van dit duel wortelen in eene ontmoeting, die er tus- schen graaf Castilio en den markies de Noielles in het casino, waarvan wij bieden presidenten zyn, plaats vond, zoo komt ons volgens de statuten het recht toe, om bij de beslechting der zaak tegenwoordig te zijn. Buitendien wenschten wij u te vrij waren tegen iedere storing van politiewege, daar gelijk u bekend zal zijn het duel in Spanje aan zware straffen onderworpen is. Gy kunt door ons verschijnen echter uwe oorzaak in alle gerustheid beslechten, 't geen u beiden zeker niet anders dan aangenaam zijn kan. Don Diego boog dankend, maar de graaf werd nog bleeker en wierp een blik van doodelijken haat op den spreker. De secondanten pasten nu den afstand af en laadden te zamen de uit het casino medegebrachte pistolen, terwijl de duellan- ten hunne plaatsen innamen. Zy moesten op het commando «drie® van een der secondanten gelijktijdig vuren. Kalm, bijna vroolijk, wierp Diego zijn hoed naast zich in het gras, ontving even als zyn tegenstander het pistool, waarop de secondanten achteruittraden. De tegenstanders lieten de pistolen zak- zoo nam hij een lange, smalle strook perkament, wond die om de staaf, zoodat de laatste geheel bedekt was en schreef dan in de lengte langs de staaf met gewoon schrift. Rolde men nu de strook af, dan was het daarop geschrevene geheel onleesbaar en alleen de ontvanger, die de manier kende, waarop de strook gewonden was, kon dat schrift verstaan. Wanneer men hiervan de proef neemt zal men dit geheimschrift zeer aardig gevonden noemen, doch vol strekt geheim is het geenszins. Om dat te ontwerpen moet men naar Julius Ceasar's idee teruggaan. In den aanvang was de toepassing daarvan zeer eenvoudig en bestond doorgaans in een bloote verzetting der letters, b.v. a voor p, b voor z, c voor k enz., geheel naar willekeur; soms plaatste men daartusschen schriftteekens van andere natiën, bv. Grieksche, Hebreeuwsche of Syrische letters. Of men deed nog een stap voorwaarts en plaatste voor sommige letters zekere teekens, bv. x voor a, voor b, [=3 voor c. Al deze stelsels zijn zoo eenvoudig, dat afzender en ontvanger na zeer weinig oefening den sleutel tot dit geheimschrift van buiten kennen en de geschreven ver klaring niet meer noodig hebben. Edoch zoo gemakkelijk als het is deze wijze in 't hoofd te houden, zoo gemakkelijk is het ook voor een geoefend oningewijde zich uit het geschrevene een sleutel samen te stellen. In onze taal bv. zoowel als in 't Fransch, Duitsch en Engelsch is het de e die 't meeste voorkomt, in 't Spaansch eii Italiaansch de o. Al spoedig herkent men dus deze voka- len en komt daardoor op 't spoor van de andere letters. Reeds eeuwen geleden vond men daarin reeds meesters. In den oorlog een depêche op te vangen gaf soms meer voordeel dan een overwinning te behalen. Men kwam er daarom toe aan 't leger een taalkuDstenaar toe te voegen, die zich speciaal met de ontcijfering van geheime depêches bezig hield en 't daarin tot groote mate van vaardigheid gebracht had. Zoo leefde ten tijde van Koningin Elisa beth aan 't Engelsche hof zekere Walsingham, die tijdens het proces ken om te mikken. «Een, twee, drie klonk het commando. Beide pistolen gingen als met ééne knal af, een oogenblik was het tooneel in kruit damp gehuld, beide tegenstanders stonden naar het scheen, ongedeerd overeind, doch op eens stiet de graaf een woesten kreet uit en viel met het gezicht voorover en inet een doffen plomp op den grond. De dokter en de secondanten snelden toe en legden den gevallene, onder wiens vest bloed te voorschijn kwam, op den rug schielijk ontblootte de oude, ervaren arts de borst van den graaf en onderzocht de wonde. Eindelijk glimlachte hij gerustel- lend. «Niets van beteekenis,® zeide hy, met pluksel en pleister het bloed stelpende, binnen zes weken zal de graaf wqder op de been zijn.® Onkruid vergaat niet,® bromde Ser rano, toen zij eenige oogenblikken later weder in het rijtuig van den maarschalk zaten. «Enfin, hij heeft ten minste een lesje gekregen en wij hebben daardoor vijf weken den tijd om naar uwe bruid te zoeken.® Eenige minuten, later verliet ook het andere rijtuig met den verwonde langzaam het boschje en bracht den jammerlijk steu nenden graaf naar huis. ELFDE HOOFDSTUK. In het kabinet der Koningin. Op den morgen na het duel tusschen van Maria Stuart zich zeer verdien stelijk gemaakt had door 't leesbaar maken van geheime correspondentiën dier vorstin. De nood drong dus een stelsel te vinden, tegen dit gevaar bestand. En inderdaad faalde het niet aan scherpzinnige vernuften, die een meer of minder bruikbaar systeem uit dachten, 't welk jze immer als 't beste geheimschrift aan de regeeringen opdroegen en soms ook wel voor hooge sommen verkochten. Bonifacius, de Bisschop der Duitschers, bracht een geheim stelsel uit Engeland mede. Er bestaan nog documenten, daarin opgesteld, die echter ontcyferd zijn. Om de moeilijkheid der oplossing grooter te maken bedacht men ach tereenvolgens verscheidene middelen. Zoo bv. schreef men de woorden aaneen of bediende zich voor één en 't zelfde letterteeken van verschillen de naar willekeur uitgedachte tee kens of ook men mengde er teekens onder, zonder eenige beduiding enz. We zullen thans op grond van mededeelingen van der zake kundi- gen, eenige der beste methoden van geheimschrift mededeelen. Vooraf ga eene, die niet in den staatsdienst gebruikt kan worden, doch voor bij zondere correspondentie, op brief kaarten bv. zeer geschikt is. Men heeft geen vreemde teekens daarbij noodig, doch schrijft alles in gewoon schrift, met dien verstande, dat men volgens afspraak met den ont vanger verschillende willekeurige woorden en letters daartusschen schuift, waardoor de vreemdste woor den te voorschijn komen. Bovendien verdeelt men de meerlettergrepige woorden en maakt uit woorden van één lettergreep door invoeging van valsche letters meerlettergrepige Men spreekt bv. afin den eersten regel gelden de eerste drie woorden en het laatste niet; in eiken volgen den regel geldt het eerste en laatste woord niet en bij alle overige woor den gelden evenmin de eerste en laatste letters. Of zoo iets. Bijzonder ongemakkelijk te lezen is ook het schrift waarin op zeker getal letters een tusschengevoegde voorkomt. Wie zal bv. dit briefje ontcijferen, wanneer hij niet weet don Diego, markies de Noielles, en graaf Castilio zat Hare Majesteit de regeerende koningin van Spanje, Isabella in hare werk- kabinet, om de voordrachten aan te hooren, die de ministers haar dagelijks om dezen tijd kwamen doen. De Koningin had zoo juist een gesprek gehad met den Minister van Financiën, die het voor totaal onmogelijk had verklaard om nieuwe en belangrijke sommen, die de Koningin voor de hofhouding noodig had, te verschaffen, met dat gevolg, dat hij in halve ongenade het kabinet had verlaten. Nadat hij vertrokken was, schelde de Koningin en de dienstdoende kamerheer trad terstond binnen. »Is de Minister van Oorlog, maarschalk Serrano al hier «Vraag excuus, Uwe Majesteit, alleen don Ablano de Brabanto, de minister van politie bevindt zich in de voorkamer.® «Laat hem binnenkomen, en verwittig er mij van, wanneer de maarschalk Serrano is aangekomen.® «Om u te dienen, Uwe Majesteit.® De kamerheer boog diep en verliet de kamer, wier deur zich een oogenblik later weder opende om den minister van politie binnen te laten. Op een wenk der Koningin nam deze hooge veiligheidsambtenaar, nadat hij zijne vorstin onderdanig begroet had, tegenover haar aan hare werktafel plaats. «Wat voor nieuws is er, don Brabanto?® vroeg de Koningin, terwyl zij met de gou- dat van elke drie letters de derde ingeschoven is A Gipsteerbentavlonsdhiebfiksuti- e vieregelefasglez wockhtropsd - enbeddokelsdempleekawalnnj - eearmdagfiknut verd ugozitene- wielloem. Nauw verwant hiermee is een an der systeem, hetwelk ook wel in de diplomatie gebruikelijk is. De schrij ver bedekt zijn papier met een stuk perkament waariö groote en kleine openingen gesneden zijn, geheel zon der orde en schrijft daarin. Na verwijdering van het netwerk vult hij de opene plaatsen in met wille keurige woorden en verzendt het. De ontvanger, in 't bezit van zulk netwerk, heeft dit er maar op te leggen om de depêche zonder hinder te lezen. Een zeer handige methode, welker uitvinder niemand minder is dan de president van de club der Jacobijnen, Markies de Mirabeau, is de volgende. Men verdeelt het alfabet in vijf ge lijke stukken, noemt die met de cijfers 1 tot 5 ieder daarin voorkomende letter eveneens met deze cijfers; bv. aldus 1 2 3 4 5 cfguz xamok sehnp dlijqw birty 12345 12345 12345 12345 12345 De cijfers 69 en de 0 worden daarbij als waardelooze toevoegsels gebruikt. Bij de aanwending van dit schrift schijnt het, alsof men louter breuken schrijfthet bovenste cijfer wijst de afdeeling aan, het onderste de letter, die bedoeld wordt. Wenscht men nu te schrijven„Anna is gekomen," dan kan dat aldus geschieden: 20 93 36 827 503 39 729 48' 604 200 972 100 717 360 72 28 720 36 839 830602765 64 730902 840 (Slot volgt.) BUITENLANDSCH OVERZICHT. Het wordt wel eentonig altijd weer te moeten lezenGeen nieuws van belang Geen beslissing. Geen vooruitgang. Maar wij kunnen nu eenmaal den loop der wereld den kwasten van haar kostbaar morgen gewaad speelde, «ik hoop toch niets on aangenaams. De Minister, die uit het misnoegde ge zicht, waarmede zijn collega van financiën na de audiëntie de kamer had verlaten, reeds zijne gevolgtrekkingen maakte, legde licht zuchtend zyne portefeuille voor zich neer en antwoordde, terwijl hij deze al aarzelend opensloeg «Het geheele leven is eigenlijk gezegd' niets anders dan een aaneengeschakelde keten van vele onaangename, en maar weinig werkelijk blijde gebeurtenissen, en daarvan breng ik er ook heden, helaas eenigen ter kennis van Uwe Majesteit.® Ondanks de ergernis, die de mededee lingen van den Minister van Financiën by haar hadden opgewekt, moest de Koningin toch lachen om het jammerlyke gelaat, waarmede don Brabanto zijne woorden be geleidde. «Wordt nu niet aangedaan, mijnheer de minister,® zeide zij. «Draag my voor, wat ge me te melden hebt,® liet ze er vervolgens ernstig op volgen. «Ik heb dan in de eerste plaats aan Uwe Majesteit te melden, dat, naar ik uit de beste bron weet, er een genootschap samenzweerders tegen de regeering van Uw Majesteit bestaat, en dat dit genoot schap uit de hoogste kringen van onze be volking is samengesteld.® «Ik weet het I Ik weet het I® zeide Isabella afwerend en ietwat spottend, geschiedenis niet naar eigen wensch leiden. Als dat kon, wel dan was er nu op dit zelfde oogenblik vrede en rust, om de ge slagen wonden, waaraan de volkeren zoo langzaam aan doodbloeden, nog zooveel mogelijk te doen heelen. Van het Wester front geen ander nieuws het is schrik kelijk genoeg dan dat er verwoed ge vochten wordt. De Engelschen hebben eenige plaatselijke voordeelen behaald. Het dorpje Bullecourt hebben zij ten deele ge nomen. Volgens bericht uit het Duitsche hoofd kwartier hebben de Duitschers in een te genaanval den Engelschen het in Bullecourt behaalde voordeel weer af handig gemaakt volgens de Engelschen zijn die tegenaan vallen mislukt; maar beide partijen be sluiten met de mededeeling, dat de strijd in Bullecourt, waar de wederzijdsche linies gezwaluwstaart in elkander grijpen, en dat hoogst vermoedelijk een groot kerkhof is, nog voortduurt. 't Is te begrijpen, dat men het volk in eigen land zoekt voor te houden dat de zaken goed gaan en al wordt er geen schitterende overwinning bevochten de vijand toch het onderspit moet delven. Zoo schrijft de Times in een hoofdartikel«Het ergste bij het gadeslaan van een veldtocht van zoo grooten afstand, is de moeilijkheid om de zaken te blijven zien in het juiste pers pectief. De plannen van Haig kunnen niet worden meegedeeld en het publiek komt er toe, de krijgsoperaties als op zichzelf staande gebeurtenissen te beoordeelen, voor zoover die in de dagelijksche bulletins wor den bekend gemaakt. Maar men dient wel te beseffen, dat de slag in het Westen als een goed geregelde klok loopt en dat de opperbevelhebber goed tevreden is met de ontwikkeling van zijn plannen. Hij is niet in het minst uit het veld geslagen, nu de Duitschers divisies na divisies verbruiken in vergeefsche tegenaanvallen. Hierdoor wordt hem in de kaart gespeeld want zijn doel en dat van de geaillieerden is, de Duitsche reserves te doen interen, en de mogelijk heid, dat de Duitschers op een ander front iets ondernemen, nog kleiner te maken dan die reeds sinds eenigen tijd is. Aan beide zijden van den weg Atrecht- Kamerijk hebben de Engelschen mede voor deelen behaald. Maar ook deze zijn niet van wereldschokkende omvang. Volgens de Duitschers mislukten de aanvallen geheel en onder zeer zware verliezen volgens de Engelschen werd een 900 meter langen «deze zoogenaamde samenzweringen heb ben mij nog nooit eenig kwaad gedaan, op den voorgrond gesteld, dat deze niet alleen maar in de phantasie van onzen minister van justitie en politie bestaan, zullen wij ook in het vervolg onder de bescherming van het leger en van onzen politiemacht rustig slapen kunnen,® «Mocht het Uwe Majesteit behagen, om my ernstig, en al mijne waarnemin gen en berichten overwegend, aan te hoo ren. Ditmaal is de samenzwering geen loos bericht, maar wel degelijk een vast staand feit. Alleen zijn de heeren thans zoo slim om hunne bijeenkomsten steeds in provinciesteden te houden. Maar ook daar hebben wij onze relaties en zyn thans goed op de hoogte, maar, helaas, ook niet weinig verschrikt, want de keur van onzen adel bevindt zich onder de saamgezworenen.® «Gy kent dus namen «Zeker, Uwe Majesteit, meer dan ge noeg, die «Welnu, wat belet u de schuldigen ter stond te laten gevangen nemen «Nog ontbreken ons de bewijzen. Wij kwamen het wel te weten, wanneer er eene vergadering had plaats gehad en ook de plaats waar, doch wij ontvingen zulke berichten nooit vóór de vergaderingen, zoo dat wij geen daarvan konden overvallen. Ook zijn onze berichtgevers alleen personen, die wel in dienst van de samenzweerders staan, maar die zelf tot de beraadslagin gen geen toegang hebben. Wordt vervolgd. V IIWSBLAD voor Het Land van Hemden en Altena, de Langstraat en de Bommelervaard.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 1