f «HOOFDM loopgraaf vermeesterd en was dit precies datgene, wat met den aanval was beoogd. Iets grooter is het succes van de Engelschen ten noorden van de Scarpe, waar zij een stukje van het dorp Roeux konden ver meesteren, een voordeel dat door de Duit- schers wordt erkend. De vooruitgang, of schoon ook hier zeer ondiep, had voorts de vrij aanzienlijke breedte van bijna 2H Kilo meter. Alles bijeengenomen dus geen ver andering van beteekenis. Op het Italiaansch-Oostenrijksch ge vechtsterrein schijnt het nu ook meenens te worden. De kanonnen zijn er geducht in de weer. Binnenkort zal het daar dus ook gaan spoken. Voor het overige kunnen wij wat de strijdende legerscharen betreft gevoegelijk dit overzicht eindigen. Maar 't is gelijk een Rus in de N.R.C. opmerkt Menig intellectueel krantenlezer wordt nu niet -meer geboeid door de beschrij vingen van het offensief van deze of gene strijdmacht met het steeds onovertroffen getal van verliezen voor de tegenpartij. Hij kijkt nu niet zoozeer naar de oorlogs kaart, daar die hem nu geen hoop op vrede meer inboezemt. Des te meer zal hij speuren of nog op het puin van den vreeselijken oorlog bloe men van vrede gaart ontkiemen. Maar men zoekt nu naar wegen, die de diplomatie de diplomatie, zooals wij die van vroeger kennen zou kunnen be treden, dan ontwaart men slechts een warnet van sloppen, dat ingewikkelder is geworden, hoe*langer de oorlog duurde. Maar de diplomatie, wier werkplaatsen de paleizen en de boudoirs waren, heeft haar invloed verloren. De diplomatie is in dezen oorlog in een andere phase ge treden. Zij vraagt hulp van de open baarheid. De diplomatieke wagen hokt en weigert, en - om'[hem uit de modder te helpen, kwam een helper, die menige diplomatie vroeger onsympathiek was en nu als redder in den nood beschouwd wordt. Het Stockholmsche congres, dat den 15en Mei bijeengeroepen wordt, zal menige verrassing ons brengen en naar de laatste berichten van de Russische pers te oordeelen zal zij wellicht den nek slag geven aan de zoogenaamde oorlogs patriotten jusque a bout. De grootste slag welke de diplomatie in dezen oorlog heeft ontvangen, was de Russische revolutie. De tweede slag kan misschien het Stockholm sche congres worden. Mogen ook al de andere landen het Stockholmsche Congres voor een gebeur tenis zonder belang houden, het wordt misschien voor het Russische volk, alsook voor de Russische diplomatie, een baken in den storm. Natuurlijk zullen er de rechtsstaande partijen tot en met de cadet ten geen deel aan hebben, die zullen stellig probeeren de uitwerking er van te ver sluieren, maar op het Stockholmsche con gres zullen juist die Russische elementen vertegenwoordigd zijn, wier houding ten opzichte van den oorlog ontwikkelend op het vraagstuk werken kan. Want de Russische volkspartij Iaat zich niet met diplomatieke illusies of beloften afschepen. De groote chaos der meeningen mogen in het buitenland verwarrend werken, voor- mij als Rus zyn zij niet onbegrijpelijk. Dan geeft deze schrijver een overzicht van de vijf Russische volkspartijen. Hij noemt allereerst de arbeiderspartij, van wie Kerenski de leider is. Zij heeft groote invloed op de boeren, en staat een algemeenen vrede voor. Dan is er de sociaal-democratische partij. Zij is voor standster van den oorlog en beschouwt hem als een vrijheidsoorlog. Dan volgt de Lenin-groep. Het [program van zijn groep ten opzichte van het oor- logsvraagstuk is bekend. Het is een al gemeenen vrede, maar, als die onmogelijk blijkt, sluit de groep een afzonderlijken vrede met de mogendheden niet uit, waar bij dan een Russisch democratische repu bliek de leiding zou moeten hebben. De vierde groep is de nieuw gevormde republikeinsche partij onder leiding van Maxim Gorki, een partij van intellectueelen, die meer als een geestelijke groep beschouwd kan worden en als politieke macht niet van groote beteekenis is. De vyfde groep zijn de Sociaal Revo lutionairen. Zij zijn een groote Russische volksparty, geleid door intellectueele ele menten zij deinst terug voor geen middel dat haar doel kan bevorderen. Zij staat het gewapend schrikbewind voor, en bijna alle aanslagen op de Russische ambtenaren zijn door deze partij ten uitvoer gebracht. De leidster van deze partij is de moeder van den revolutionairen Bresjhko Bresjh- kofskaja, eene sterke vrouwennatuur, die menige kwelling van de verbanning in Siberië heeft doorstaan. Zy is een lieve ling van de Russische boeren en door hare agitatie onder de boeren is zij beroemd geworden en de revolutionairen vereeren haar als eene leermeesteres. De sociaal revolutionairen beschouwen den oorlog als een noodwendigheid, als een voorspel van de sociale revolutie. Of nu al deze partijen vertegenwoordigd zullen zijn op het Stockholmsche congres van socialisten zouden wij niet kunnen zeggen. Maar dit is wel zeker dat de Russen er hun gedachten zullen ontvouwen en met de socialistische afgevaardigden van schier heel de wereld zullen handelen over de vraag wat de democratie kan doen om een einde te maken aan den ontzettenden nood waarin Europa verkeert. De ententelanden zijn niet erg over deze samenkomst te Stockholm te spreken. Zij vreezen dat men Duitschland in de kaart zal spelen. Zoo schrijft Hyndman, voorz. van de socialistische partij in Engeland Deze conferentie te Stockholm is door de handlangers der Duitsche regeering in het leven geroepen. De leden dier conferentie hebben geen mandaat, en durven voor hun doel niet uitkomen. Het geheel is een valstrik om een Duitschen vrede te ver krijgen. Al de afgevaardigden van oor logvoerenden of onzijdigen zijn, volgens hem, Duitschers of pro-Duitschers en ver klaarde voorstanders van algemeene overgave aan Duitschland. Dan vraagt hij, wie de conferentie bij een heeft geroepen. En zijn antwoord is: Een kleine Nederlandsche afdeeling, die gekozen is alleen om de formeele zaken van het Internationaal Bureau tijdens den oorlog gaande te houden. Eén ding is al voldoende, gaat Hyndman voort om te be wijzen hoe volkomen deze coterie aan Duit schen invloed onderhevig is. Van de drie Nederlanders, die de uitnoodiging hebben onderteekend, is Troelstra er een, een be kwaam man en uitstekend spreker. Welnu, evenals de Zimmerwald-Russen en Leninisten hebben zij een paspoort gekregen óm door Duitschland te reizen. Maar Troelstra ging veel verder. Hij is te Berlijn geweest en heeft er een lang onderhoud met Zimmer- mann, den minister van buitenlandsche za ken, gehad. Waarvoor? Om lastgevingen voor de conferentie te krijgen Dit alleen moet stellig reeds de wereld overtuigen, hoe weinig de samenroepers van de confe rentie te vertrouwen zijn. Of deze conferentie wat zal uithalen zal afgewacht moeten worden., Maar dit is toch al een zaak van beteekenis, dat uit bevriende en vijandige landen, mannen, die de groote massa achter zich hebben, samen komen om samensprekingen te houden over de vraag wat er gedaan kan worden om de huidige verwarring te doen ophouden. En een ander moedgevend feit is dat er zoodoende al meer en meer over vrede gesproken wordt. Verleden jaar werd dit woord nauwelijks gehoord. En nu is de lucht er vol van. Wie weet wat er op volgt. Moge spoedig in vervulling gaan het schoone lied, zoo machtig van profetie De bergen zullen vrede dragen, De heuvels heilig recht. Ja, dat laatste vooral. Heilig recht. Waar dat gevonden wordt, keert het zwaard tot de schede, om er in vast te roesten, maar de sikkels zullen b'inken en het glan zende ploegijzer weer voren trekken, door die akkers waar nu der granaten den met bloedgedrenkten bodem open woelen. zoowel als scheele hoofdpijn wor- 1 den spoedig en zeker ge- j nezen door de Hoofdpijnpastilles van Aphotbeker Boom. Prijs per flacon 30 en 80 ct. Ver- I krijgbaar uitsluitend in gesloten verpakking, in de meeste Apho- theken en Drogistwinkels. Waar niet verkrijgbaar wordt na ont vangst van 40 of 90 ct. een flacon franco toegezonden door Firma A. M. BOOM, Arnhem." BUITENLAND. 144 milliard gulden in den grond ge boord. Het Engelsche weekblad John Buil haalt een uitlating aan van R. White, dien het een bij uitstek deskundige op scheepvaart gebied noemt White is president van een groote stoomvaart maatschappij omtrent den duikbootoorlog. White heeft op de algemeene vergadering zijner maat schappij de schade, door de duikbooten aan de scheepvaart der heele wereld toe gebracht, op 12 duizend millioen pond st. geschat. Nog jaren lang zal de scheepvaart de verlammende gevolgen dezer verwoes tingen ondervinden. Vredesstemming in Duitschland. De »Tagliche Rundschaucc fulmineerde dezer dagen heftig tegen den aonderkan- selier« Herzberger, die in de richting werkt van een vrede, zooals Scheidemann dien voorstaat.- Het blad vraagt, of Herzberger alleen als. afgevaardigde dit werk verricht of in opdracht van Bethman Hollweg. Dii artikel, zoo weet de »Kölnische Volkztg.« te vertellen, heeft groot opzien gebaard. Het Katholieke blad merkt daarbij op, dat de vraag vóór of tegen een vrede a la Scheidemann hoe langer hoe meer naar den voorgrond dringt. De meerderheid van het Duitsche volk wil vrede, mits deze eervol zij. Scheide mann en de »Vorwarts verklaren nog al tijd dat de kanselier aan hun zijde staat en geen annexatie en schadeloosstelling wil. In verband met de houding van Oos tenrijk heerscht in Duitschland een pessi mistische stemming. Men zegt dat men zich nu niet langer tegen Scheidemann's optreden verzetten kan. Het Katholieke blad zegt verder, dat de kanselier de conservatieve en sociaal-demo cratische interpellatie omtrent het oorlogs doel niet beantwoorden zal, maar slechts in een korte redevoering daartegen stelling zal nemen. Als de kanselier spreken zal, wat nog lang niet zeker is, dan zal hij dat (heden) Dinsdag doen. Rusland. De eischen der vrouwen. Naar de »Vossische Ztg.« uit Stockholm verneemt, drongen eenige duizenden vrou wen -van soldaten te Petrograd het Doema- gebouw binnen en verkondigden van het spreekgestoelte de volgende eischen r Ver- hooging van de ondersteuning voor de vrouwen der soldaten tot op 20 roebel per maand en dezelfde rechten voor de vrou wen van soldaten als voor die- der officie ren. Ook werd gevraagü de niet gehuwde vrouwen gelijk te stellen met de gehuwden, wanneer zij langer dan drie jaar met een soldaat geleefd hebben. Er is een speciale commissie benoemd waarin ook afgevaardigden van de vrouwen van soldaten zitting hebben, om deze nader te onderzoeken. Meer kolen. Ter bevordering van de kolenproductie van het Rijnsch-Westfaalsche Rijngebiec zal de militaire overheid binnenkort 19.000 arbeiders en ambtenaren aanwijzen. De oorlog en het Europeesche vermogen. In de »V. Ztg.« schrijft dr. H. Friede- mann een artikel, waarin hij den invloec van den oorlog op het Europeesche ver mogen tracht te berekenen. We nemen hieruit over In plaats van vóór den oorlog 5 milliarc zal Europa aan rente en uitkeeringen min stens 30 milliard per jaar hebben op te brengen, Bijna 2/3 van alle staatsuitgaven zullen uit rente en uitkeeringen bestaan. Er zal meer geld zijn, maar minder be schikbaar inkomen, als gevolg van den oorlog. o Toestand van anarchie in Rusland. Petrograd (R. O.; Een bende, bestaande uit een dertigtal anarchisten uit Petrograd en Schlüsselburg, gewapend met geweren, revolvers en bommen, maakte zich meester van het huis van den hertog van Leuch- tenburg, bij het Maria-Theater, ten einde daar hun hoofdkwartier te vestigen. Zij weigerden het huis te verlaten, on danks het bevel van den Raad van Soldaten en Arbeiders. De arrondissementscomman- dant heeft het huis door troepen laten af zetten. Petrograd. (R.O.) De militaire comman dant van Petrograd, Kornilof, heeft ontslag genomen. Generaal Kornilof deelt mede, dat zijn aftreden te wijten is aan het optreden van een aantal organisaties, die aanspraak maken op de contróle van het garnizoen, en aan den eisch van den Raad van gedelegeerden van arbeiders en soldaten, dat hij al zijn orders ter goedkeuring aan genoemden raad zal voorleggen. BINNENLAND^ Door den bliksem gedood. Te Leersum zijn twee kinderen door den bliksem getroffen en gedood. o Onderwijzerssalarissen 1 De Tweede Kamer heeft de artikelen goedgekeurd van het voorstel-Marchant c.s. tot wijziging van artikel 26 der wet tot regeling van het Lager Onderwijs (ver hooging wettelijk minima onderwijzers sa larissen met f 100). o De landstormjaarklasse 1908. Naar het Haagsche Correspondentie-bu reau verneemt, mag er niet op gerekend worden, dat in verband met de Minister crisis aan Oorlog de oproeping van de landstormjaarklasse 1908 zal worden in getrokken. Luchtschip boven de Noordzee vernield. Uit Harlingen seint onze correspondent: Een Zeppelin, koersende in N. N. W. richting van Terschelling, werd gistermor gen opgemerkt, in zwaren rook gehuld. Na eenige minuten was van het luchtschip niets meer te bespeuren. Zeer waarschijn lijk was het door den bliksem getroffen. Men seint ons nader uit Terschelling Ten noorden van het eiland Terschelling is hedenmorgen een Zeppelin-luchtschip ontploft en in vlammen gehuld in zee ge stort. Van de bemanning is nog niets be kend. N. v. d. D. Van Vlieland wordt nader gemeld, dat een Zeppelin, komende van westelijke richting, benoorden het eiland is neer geschoten. Men hoorde kanongebulder en zag vuurstralen. Dikke rookwolken waren daarna zichtbaar. Deze lezing strookt met dit officieele Reuterbericht uit Londen »Onze strijdkrachten hebben hedenoch tend den Zeppelin L. 22 in de Noordzee vernietigd. Een waarschuwing. Het Duitsche gezantschap deelt mede De keizerlijke marine-autoriteiten hebben bepaalden grond om aan te nemen, dat den 15en Mei verscheidene Engelsche schepen met rood-witte beschildering po gingen zullen aanwenden om, zich aanslui tende bij de uitvarende Nederlandsche schepen, aanvallen op Duitsche duikbooten uit te voeren. Het is te hopen dat daardoor de Neder landsche schepen niet in geyaar worden gebracht. Duitschland biedt vergoeding en betuigt leedwezen. Een officieel bericht bevestigt, dat de Duitsche regeering de toegebrachte schade door vernietiging van den Nederl. Stoom- treiler »Geertruida« Schev. 103 op 5 Juli 1916, vergoeden zal en meldt bovendien, dat de Duitsche regeering haar leedwezen over de vernietiging betuigde, die berustte op een verkeerde inlichting van den duik bootcommandant, dat de »Geertruida« zijn duikboot wilde aanvallen. Verder verklaarde Duitschland zich be reid tot vergoeding der schade op 12 Nov. 1916 aan het Nederl. stoomschip x»Leda« toegebracht en betuigde ook voor dit ge val zijn leedwezen, onder mededeeling, dat de Duitsche zeestrijdkrachten bevel hebben gekregen voortaan de waarschuwingsscho ten zoodanig te geven, dat de mogelijk heid, dat het schip wordt getroffen, uit gesloten kan zyn. De stelende rijksveldwachter. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken dat drie rijwielen, door v. V., rijksveld wachter te Gosterbeek, verkocht aan ver schillende personen, zijn samengesteld uit de onderdeelen van vijf door hem ont vreemde rijwielen in het benedendorp, op den Tafelberg en in Heelsum. Een worsteling. Te Stratum heeft Zondagavond een waan zinnige 150 schoten gelost. Om 9 uur ontstond er in Café Goosen twist tusschen een Belgisch geinterneerde en den militair Th. uit Almen (Gr.) De militair Th. bracht den geinterneerde een messteek in den hals toe. De Belg vluchtte doch zakte ineen, werd in de politiewacht door een militair geneesheer verbonden en vervolgens per brancard naar het gasthuis overgebracht. De militair greep zijn geweer en loste vana het tooneel verscheidene schoten. Het café was in een oogwenk ontruimd, terwijl het schieten aanhield. De weg werd onveilig en door de politie voor het talrijk publiek afgezet. De huizen aan de overzyde van de straat, de glasruiten, muren en plafonds van het café werden ernstig beschadigd. De Rijkspolitie en de infanterie losten schoten terug, doch konden van buiten den waanzinnige die zich schuil hield, niet tref fen. Patronen had de waanzinnige in over vloed daar het tooneel voor rustkamer diende. Nadat een 150 schoten gelost waren en het schieten een poosje ophield, deed de kapitein der maréchaussees door de Rijks politie en de infanterie bijgestaan, een inval en overviel om ongeveer 11 uur den woe steling die toen op zijn stroozak lag. Zwaar geboeid en onder verzet werd hij gedeel telijk per as, daar hij weigerde te loopen, naar de kazerne vervoerd. Persoonlijke on gelukken hadden wonder boven wonder niet plaats. Duitsche munten. Naar aanleiding van het feit, dat in Duitschland de zilveren en nikkelen mun ten worden ingetrokken, hebben de Ne derlandsche spoorwegmaatschappijen beslo ten, dat aan de stations van heden af geen zilveren en nikkelen Duitsche munten meer in betaling zullen worden aangenomen. Een bedrieger bedrogen. Een vermakelijke smokkelhistorie wordt aan de »N. Ct.« gemeld. Iemand te Delft, wien het reeds eenmaal gelukt was een half mud kleiaardappelen te smokke len, zou dit voor de tweede maal probee ren. Hij reed naar een der Zuid-Holand- sche eilanden en thans werden twee mud den heerlijke aardappelen behoorlijk verstopt in het rijtuig geladen en de terugreis naar Delft aanvaard. De kapitein van de boot, die den smok kelenden Delftenaar over de Maas bracht, vertelde hem terloops dat de ambtenaren de lucht van het zaakje hadden gekregen en ongetwijfeld paard, wagen en aard appelen in beslag zouden nemen en ver beurd verklaren, zoodra de boot had aan gelegd. Den smokkelaar sloeg de schrik om 't hart. Goede raad was duur. De machinist werd in 't vertrouwen genomen en de vurig begeerde en toch zoo gevaarlijke aardappelen vonden een plaatsje in de machinistkamer. Zoodra de boot gemeerd was, maakte de smokkelaar dat hij van boord kwam, legde de zweep over het paard en reed zonder aardappelen in draf naar huis terug, verheugd er zoo af te komen. Als de man, na het verlaten der boot, even had omgezien, zouden de glundere gezich ten van kapitein en machinist hem spoedig uit den droom hebben geholpen. De kapi tein, die als zoovele anderen reeds lang naar een goede aardappel snakte, had 's mans angst voor aanhouding alleen ver wekt om in 't bezit der verboden waar te komen. Zonder eenig letsel vonden de aardappelen hun weg naar de woning van den kapitein en z'n trawant, die er 's avonds van smulden. o De bomaanslag op Zierikzee. Ook Engeland ontkent schuld. 't Is dapper en hartverheffend Na Duitschland heeft nu ook Engeland ontkend iets met den bomaanslag op Zierikzee te maken te hebben. Duitschland heeft zich bepaald tot de mededeeling, dat geen zijner vliegers den aanslag kan gepleegd hebben, wat ook gemakkelijk wordt aanvaard daar een Duitsche vergissing vrijwel uitgesloten kan heeten aangezien men zich 't doel dier vliegers in de nabijheid kan denken. Enge land ontkent even pertinent alle schuld. Of onze Regeering en ons volk dat zoo dadelijk maar zal aannemen 1 De Engelsche regeering aldus zegt een officeel Reuter-telegram heeft een zeer grondig onderzoek ingesteld of de bomaanval op Zierikzee, waarover ieder een in Engeland met groote sympathie voor het Nederlandsche volk heeft verno men, misschien moest worden toegeschreven aan een ongelukkige vergissing van een Engelschen vlieger. Het onderzoek heeft bewezen, dat het buiten kwestie is, dat de bommen, die op Zierikzee zijn gevallen, geworpen zouden zijn door een Engelsche marine- of leger- arëoplane of uit een ander Engelsch vlieg tuig. Bruiloft met droevigen afloop. Ten huize van een fabrieksarbeider te Nijverdal werd Zaterdagavond een bruilofts partij gevierd. De feestvreugde werd on ophoudelijk gestoord door jongelui, die om de woning zwiervnn, kabaal maakten en het dak met steenen bombardeerden. De vader van de bruid trad naar buiten en vermaande de levenmakers hun baldadig heid te staken, doch aan het verzoek werd niet voldaan en zoodra was de deur niet gesloten of er volgde een herhaling, zoo mogelijk nog versterkt. Dat maakte ten stotte den vader der bruid opgewonden. Hij ging nog eens naar buiten, maar zijn waarschuwende stem klonk nu niet. Hij greep een spade en wierp die tusschen de rustverstorende jongens met het ongelukkig gevolg, dat het scherpe voorwerp den 35-jarigen Bolink in het been trof en een slagader doorsneed. Bolink stortte hevig bloedend neder. Zyn kame raden kwamen hem aanstonds te hulp en bonden met een touw de doorgesneden ader af, waarop de geneeskundige hulp werd ingeroepen. Toen de geneesheer ver scheen leefde de ongelukkige nog, maar geneeskundige bijstand mocht niet meer baten na eenige oogenblikken stierf Bolink ten gevolge van hevig bloedverlies. Het lijk is naar het ziekenhuis te Almelo gezonden, om daar gerechtelijk geschouwd te worden. Men deelt ons nog mede, dat Bolink onschuldig was aan het burengerucht. De dader is gearresteerd. »Tel.«

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 2