nr. een Comb. PEEK CLOPPENBURG, 's-Bosch. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No3676. Zaterdag 2 Juni 1917. Draagt li A IIL SI A N IVs Kleeding. Gorinchein. FEUILLETON. EL NERO. Heerenconfectie, Kinderconfectie en Kleeding naar Maat. NF* Voor onze prijzen, welke bijzonder scherp concurreerend berekend zijn, verwijzen wij voortdurend naar onze étalages. Und van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 ma%nden 0.90, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT De tiende Isonzoslag schijnt ook al weer geëindigd. Het officieele Italiaansche be richt doet het althans tusschen de regels doorlezen, dat op dit front de gevechts werkzaamheid haar toppunt heeft bereikt. Terwijl eenige Duitsche bladen verzekeren dat dit offensief het laatste is, waartoe de Italianen in staat zullen zijn. Dit is wel al te boud gesproken. Zeker, hun ver liezen waren schrikbarend groot, terwijl zij aan gevangenen ongeveer 15.000 man verloren. Maar zouden de verliezen aan de andere zijde zooveel geringer zijn Al lereerst werden er pl. m. 95.000 Oosten rijkers gevangen genomen, terwijl deze ook niet minder gesneuvelden en gewonden zullen tellen. sjndien het mogelijk is, dat de hevig heid van de gevechten van23 en 24 Mei nog voor toeneming vatbaar was, dan is die gisteren ingetreden,® zoo meldde het Oostenrijksche stal bericht den 26sten. Wat vroeger ondenkbaar was, dat is hier ge beurd.. Niet enkele uren, maar halve dagen en langer nog achtereen, is er van man tegen man gestreden, en dat wel o. m. met messen, met knodsen, met Hon- gaarsche korte bijlen en met schoppen, die bizonder voor het toebrengen van sla gen zijn ingericht. Als men dan nog denkt aan de steenen, die van de hellingen af worden geworpen, heeft men nog alleen de faktoren, die in dezen slag en op dit terrein, nog bij de 36) Gelukkig dat de maan was opgekomen, zij verlichtte thans, ofschoon slechts gebrek kig, het somber tafereel. Zij konden zoo in het geheel "een uur of anderhalf gereden hebben, toen zij op eene opene plek in het bosch kwamen en het, den lezer reeds bekende, vervallen klooster vóór hen lag. Het rijtujg hield stil en snel waren ook de beide ruiters van hunne paarden, daarop spoedde de vroegere eenzame ruiter zich naar het portier, opende dit en hielp den heer, die in het rijtuig zat, uitstappen. «Zorg voor rytuig en paarden,» beval hij aan twee toesnellende mannen. »Uw koetsier kan met die menschen medegaan, hij zal evenals de dieren verpleging vinden,® zeide hij daarop beleefd tegen den uitge- stegene. Deze, een lange man in burgerkleeding, hulde zich huiverend in zijn mantel, daarop keek hij den voor hem staande scherp in het oog en vroeg, luchtig zijne hand in de hem aangebodene latende vallen »En uw naam, sennor De andere glimlachte. »Men noemt mij El Nero,® zeide hij kalm en beslist. De aangekomene trad ontsteld eene gewone middelen om te dooden moeten worden opgeteld. In zulke omstandigheden is het waar schijnlijk, dat de verliezen aan beide zijden zeer groot zijn. Trouwens ook de Oosten rijksche berichten over de laatste gevechten spreken altijd van »de vijandelijke over macht,® zoodat naaf onze meening de re deneering, dat de Italianen wegens hun verliezen zouden gedwongen zijn zich voortaan tegenover de Oostenrijkers rustig te houden en van verder offensieve pogin gen af te zien, geen steek houdt. Wel lijkt het ons waarschijnlijk, dat de Italianen nog versche strijdkrachten genoeg zouden hebben om op het oogenblik met een offensief op een ander terrein voor den dag te komon. En wat is nu het resultaat van dezen ontzachlijken menschenmoord geweest? Nu de Italianen hebben eenigen voort gang gemaakt, maar voor het overige is de s.trijd onbeslist gebleven, 't Was hun toch te doen om Triëst te nemen. Maar de weg daartoe is niet vrijgekomen of ook maar minder afgesloten dan vroeger. Een pover succes dus na zulk een geweldige krachtsinspanning. Op de overige gevechtsterreinen geen actie van beteekenis. Alleen treft ons, dat, vooral op het westelijk front, de luchtge vechten toenemen. Uit het Engelsche hoofdkwartier wordt gemeld De kalmte van de laatste dagen in het vechten te land, is niet van invloed geweest op het Engelsche offensief in de lucht, dat dag en nacht met onverflauwde intensiteit voortduurt. De laatste dagen zijn getuige geweest van een der verwoed- ste gevechten in de lucht van den geheelen oorlog, 's Nachts waren onze machines ver over de vijandelijke linie gevlogen en hadden vele tonnen ontplofbare stof op plaatsen van militair belang geworpen. Er zijn overdag eenige verbazingwekkende ge vechten geleverd op 19.000 voet hoogte. Een vlieger zeide, dat zijn vliegtuig, model 1914, in het begin van den oorlog 75 minuten noodig had om 6000 voet te stijgen. En thans is het een slechte ma chine die niet gemiddeld 1000 voet per minuut stijgt. Er zullen 'deze maand honderden vijan delijke machines door onze vliegers neer gelegd zijn. Zondag zijn er 30 Duitsche vliegtuigen neergeschoten. Een dien dag geleverd gevecht tusschen zes Engelsche verkenners en acht Duitschers was uiter- schrede achteruit. »Wat.zeide hij, »E1 Nero, de...« »De aanvoerder der smokkelaars,® vulde de andere aan. Juist die ben ik.« «Maar met uw verlof, ik verwachtte hier een geheel anderen heer te zien en te spreken. »Ik weet het, ge verwachttet den markies de Noielles en zult uw doel bereiken. De markies heeft zoo vast beloofd hier te zullen komen, dat gij inmiddels gerust mijne gastvrijheid kunt aannemen. Hij kan, helaas! eerst later komen, dan hij dacht.® »Hm Ik doe het alleen wegens den terugweg. Mijne paarden zijn doodmoe en ook ik moet bekennen, dat »Gij zult het, evenals de later aanko mende markies, zeker niet versmaden om voor dezen nacht mijn gast te zijn. Ik zelf moet, helaas, vannacht nog van hier, en zoodoende kunt ge te zamen van den sluiphoek, dien ik mij eerst sinds kort een weinig bewoonbaar heb laten maken, tot morgen gebruik maken. Ook voor uw koetsier en uwe paarden zal zoo goed, als ik er hier maar toe in staat ben, gezorgd worden.® »En de vergadering?® »Daar de markies nog niet zelf hier is, zoo heeft hij rnij opgedragen haar te leiden. Gelieve mij slechts te volgen, alles is ge reed.® El Nero wenkte uitnoodigend met de hand en voerde den vreemdeling over het muurwerk, dat daar nog steeds in den Voor de Afdeelingen Heeren- en Kinderconfectie bieden wij een geheel nieuwe sorteering JONGENS COSTUUMS (met lange pantalon). VESTON COSTUUMS. NORFOLK COSTUUMS. BLOUSE COSTUMES en CAPES VOOR JONGENS EN MEISJES. COLBERT COSTUUMS. JACQUET COSTUUMS. GEKLEEDE COSTUUMS. DEMI-SAISONS en PANTALONS. REGENJASSEN (gegarandeerd waterdicht.) De Afdeeling naar Maat bevat de meest uitgebreide collectie der laatst uitgekomen Nouveautés, waarvan Stalen-collectie op aanvraag wordt gezonden. De vliegers waren zoo dat de vleugels elkaar mate spannend, dicht bij elkaar raakten. Het was bijna acht uur 's avonds, toen men vechtvliegers van den vijand uit zag kyken naar een vliegtuig van de andere partij. Onze aanvalspatrouille stevende recht op den vijand af, die als een zwerm verschrikte vogels de wijk nam, maar snel werd ingehaald. De commandant van ons vliegtuig dook op den naastbij zijnden Duit- scher af, die naar beneden gleed en hem eerst vermeed. Dit vliegtuig werd door kanonvuur aan stukken geschoten. Daarna keerde onze commandant zich naar een ander vijandelijk vliegtuig, vlak voor hem uit en bestookte het met kogels op een afstand, die snel van 60 yards tot 20 yards verminderde. De Duitscher steigerde, snorde toen 4000 M. naar beneden, buitelde over den kop en viel als een hulpeloos wrak op den grond. Voor het echter den grond bereikt had, was een derde Duit scher vlak achter het vliegtuig van den commandant gekomen'. Deze kon zijn tegen stander niet van zich afschudden en dook tot tweemaal toe öp een geweldige manier naar beneden, terwyl een ander Engelsch vliegtuig, dat weer den Duitscher op de hielen zat, tegelijk met beiden dook. Plot seling plofte het Duitsche vliegtuig blinde- zelfden toestand lag als in den herfst van het vorige jaar. Pedro, die met eene lantaarn in de hand terstond bij aankomst der reizigers was toegesneld, maar vervol gens, gedurende het gesprek der beide heeren bescheiden zijwaarts had gestaan, lichtte hen vóór over de puinhoopen. »Is alles gedaan, wat ik bevolen heb vroeg El Nero den onderaanvoeder der smokkelaars. »Ja, sennor kapitano, zij zijn er!» »En hoeveel »Vier en zestig uit onze streek, achttien uit San Sebastiano en veertien uit Bilbao,® »Goed. Na de vergadering moeten allen zich terstond verwijderen. Alleen zij, die voor de wacht zijn bestemd, blijven achter.® »Ja, ja, don kapitano.® De drie mannen traden thans de vervallen kloosterkerk binnen. Fakkels van was en pik staken in de reten van den muur en gaven in vereeniging met eenige groote handlantaarns, wel flik kerend, maar toch helder licht genoeg, om het inwendige der dicht met menschen gevulde ruimte tamelijk wel te laten onder kennen. De aanwezigen groetten eerbiedig de beide heeren, en deze namen op twee gewone stoelen met houten zittingen plaats achter de bij het breede einde van het oude schip der kerk geplaatste kleptafel. Pedro plaatste zich naast de tafel. »Gelyk ik u reeds gezegd heb,» sprak El Nero, weder opstaande, de aanwezigen lings en stukkend naar beneden en steeg het Engelsche vliegtuig weer op. Zoo ging het door, tot drie Duitsche vliegtuigen ver nield en de overige vier gevlucht waren. De Engelsche patrouille stelde zich weer in slagorde zonder een enkel verlies te hebben geleden. Men begrijpt dat een volgend keer de Engelsche vliegers er even gehavend af komen, als nu de Duitsche. Van alle zijden beginnen al meer de berichten in te komen dat de wereld naar vrede hunkert. Zelfs in Engeland neemt de vredesbeweging een steeds grooter om vang. Zoo heeft de Russische socialist Majski, die, na geruimen tijd in Engeland vertoefd te hebben, zich nu te Stockholm bevindt, gezegd dat de stemming onder het volk, in de eerste plaats onder de arbei ders zeer gunstig voor den vrede is. Voor een vrede door onderhandeling heeft in April te Londen een groote demon stratie plaats gehad, waaraan twaalfduizend betoogers hebben deelgenomen, die in de vergadering hun sympathie voor de Rus sische revolutie hebben uitgesproken en opkwamen voor een spoedigen vrede. Nooit tevoren, zei Majski, heb ik te Londen ge durende den oorlog een dergelijke demon stratie gezien. Vóór de Russische revolutie zou een dergelijke demonstratie onmogelijk ernstig aan, »is het oogenblik van ernstig handelen gekomen, en ik heb u bijeenge roepen, om dezen heer hier, den afgevaar digde van het hoofdcomitè een trouw beeld van onze sterkte te geven. De be richten moeten zoo nauwkeurig mogelijk en afzonderlijk gegeven worden, en gij, mijnheer, zult er goed aan doen, door de berichten, 'of ten minste het aantal der mannen, waarop wy, onvoorwaardelijk rekenen kunnen, te noteeren.» De onbekende, wiens gelaat door een breedgerande vilten hoed bijna volkomen verborgen was, knikte en haalde eene portefeuille te voorschijn, ten einde de vereischte aantoekenningen te doen. »De mannen van Toledo,® riep Pedro thans. Ongeveer een acht- of tiental traden naar voren één er van was blijkbaar hun aanvoerder. Hoeveel betrouwbare mannen hebt ge in uw district vroeg Pedro. Ongeveer achthonderd, meerendeels fabrieksarbeiders en mynwerkers.» »Het is goed. Treed naar achter. District Bilbao.® »Ilier riepen een aantal stemmen, en een andere man trad, omstuwd door zijne geestverwanten naar voren. »Met u hoe velen zijt ge »Elf honderd en zeventig man.® »Goed. En nu het district San Sebas tiano.® »Zes honderd en vijftig man, allen be zijn geweest. Op de vergadering heeft o.a. Zangwill gesproken. Deze vergadering was het punt van uit gang voor een vredespropaganda. Dergelijke vergaderingen hebben in de meeste groote steden van Engeland plaats gehad. De geheele beweging is op touw gezet door socialisten en radicale pacifisten. Op 2 Mei heeft te Glasgow een groote demonstratie plaats gehad, waaraan zeven tigduizend betoogers deelnamen, die voor de Internationale en voor den vrede demon streerden. Het was de eerste keer, dat een dergelijke demonstratie te Glasgow het centrum van de Engelsche oorlogs industrie heeft plaats gehad. Als directe uiting van de toenemende vredesbeweging is het van belang, dat in verband met de vredesbeweging de staking in het munitiebedrijf heeft plaats gevonden. Maar dit alles zegt nog niets zoolang de regeering niet luistert naar de stem des volks. En gelijk wij weten wil over al de Engelsche regeering nog niet weten van een neerleggen der wapenen. Integen deel het schijnt vooral Engeland te zijn dat de overige bondgenooten aandrijft tot een taai volharden, een niet ophouden vóór dat Duitsehlands tegenstand gebroken is. Dat Rusland zich opnieuw gaat werpen in den strijd is ook Engelands werk. In een proefde lieden uit alle standen.® »District Irun «Voor dit district, dat José en ik ver tegenwoordigen,® zeide Pedro, «bedraagt het aantal onvoorwaardelijk en streng be trouwbare aanhangers onzer zaak meer dan vijftien honderd man, die, in afdeelingen van dertig verdeeld, hunue reeds vast aan gewezen aanvoerders hebben. Ook de lieden in andere districten zijn aldus inge deeld.® »Dat zoude dus voor Baskië ongeveer een vier duizend man zijn, een vrij aardig legertje voor deze ééne provincie De menschen krijgen vun den dag van den opstand af en nu reeds, behalve een hand geld van twee douro's per man, aan het einde van iedere maand eene vergoeding van insgelijks twee douro's per maand. Zyn de geweren aangekomen en verdeeld vroeg thans de onbekende. »Ja, sennor,» antwoordde Pedro, vier honderd stuks zijn er uitgedeeld. De men schen uit ons district hebben bijna allen hunne eigene geweren, en daarom deelden wy de vierhonderd uit onder de broeders van Bilbao, San Sebastiano en Tolosa.« »Het is goed zoo. Let op, gy mannen van Baskië,» riep nu de onbekende. »De oproeping om te handelen zal u spoedig en wellicht sneller, dan ge denkt, geworden. Doet alsdan uw plicht. EIIWSBLA» voor Het Laid ven neusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. J. C. JANSSEN, Wordt vervolgd.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 1