Als alles mis gaat. Schouwvoering. Het middel voor haastige menschen* merkwaardig artikel wijst de Kölnische Ztg. er op, hoe Rusland gedwongen wordt den oorlog voort te zetten, hij schrijft Reeds geruimen tijd liepen er geruchten, dat Engeland in een verdrag aan Japan het recht had toegekend geheel Mantsjoerije en een groot deel van Siberië te bezetten, als Rusland neiging mocht toonen zich met Duitschland te verstaan. Deze geruchten kregen nieuw voedsel door een onderhoud, dat Gazzurelli, de Italiaansche consul-gene raal te Moskou, aan Tsjenkof, den voorzitter van de Moskou'sche Russisch-Italiaansche kamer van kóóphandel, had toegestaan. De Djen van 11 Mei meldde, dat de consul-generaal zich als volgt had uitgela ten Als dat zoo door mocht gaan, zullen de geallieerden zich genoodzaakt zien, Rus land aan zijn lot over te laten, zonder het oogenblik af te wachten, dat Rusland zijn bondgenooten in den steek laat. Als dat gebeurt, loopt Rusland gevaar óf door Duitschland te worden uiteengerukt, óf van het oosten uit slaag te krijgen van Japan. Volgens een tusschen de oude Russische regeering en Japan bestaand verdrag heeft Japan het recht tot Irkoetsk nederzettingen te vestigen. Van dit verdrag trekt Japan in ruime mate partij, zoodat het zonder moeite de geheele streek van Wladiwostok tot den Oeral kan bezetten.» Deze uitingen baarden in Rusland natuur lijk groot opzien, zoodat Gazzurelli zich genoodzaakt zag een tegenspraak in de wereld te sturen. De hem in den mond gelegde uitingen had hij niet gebezigd1; ze gaven slechts de overal in omloop zijnde geruchten weer. Deze tegenspraak liet Tsjenkof zich echter niet aanleunenhij antwoordde in de bladen, dat bij zijn ver slag over het onderhoud in alle deelen handhaafde. De geheele geschiedenis toont tamelijk duidelijk aan, dat de moeite, die de entente en de imperialistische elementen der Russische regeering zich een heelen tijd naarstig troostten om de openbare meening in Rusland met het Japansche spook aan het schrikken te maken, haar doel niet geheel heeft gemist. Alleen be oogde men volstrekt niet de verkregen uitwerking. Immers, de Russen, hadden nu gelegenheid, de waarde der Engelsche vriendschap te leeren kennen. Engeland is er nu zonder twijfel te Tokio mee bezig, Japan door allerhande beloften te bewegen, druk op Rusland uit te oefenen. We ge- looven graag, dat dit niets heeft gebaat, want naar alle waarschijnlijkheid is de Japansche regeering niet van zins, het voordeel, dat ze krachtens het Japansch- Russische verdrag van 13 Juli 1916 achter de hand heeft, af te staan en zich voor het vervolg van Engeland en Amerika volslagen afhankelijk te maken; De duikbooten gaan voort hun 1000de tonnen per dag en nacht naar den bodem der zee te zenden en maken het de ge allieerden wel lastig. Mede door hun werk zaamheid heeft er allerwege een stijging plaats van de prijs der levensmiddelen. Zoo deelde Minister Bathurst in het Lagerhuis mede dat die prijs sedert het begin van den oorlog gerezen is met 56 percent voor margarine en met 172 per cent voor de suiker voor de voornaamste levensmiddelen is de prijsstijging gemid deld 98 percent. Sommige levensmiddelen van bijkomstig belang zijn nog duurder geworden geen echter zooals spersieboonen die nagenoeg 400 percent duurder zijn. En dan de melk. In de kleinhandel werd de maximum prijs vastgesteld op fl.40 de gallon (ruim 4.5 L.) of f 0.35 de quart (ruim 1.1 L.). Wat dat betreft, bevindt zich ons land dus nog in Abrahams schoot, of in een land overvloeiende van melk en honing. BUITENLAND. BERLIJN, 31 Mei. Ten gerieve dei- neutralen heeft de Duitsche regeering een bevel gegeven, waardoor alle neutralen, in Engeland liggende schepen, op 1 Juli de vrije doorvaart door het versperde gebied om Engeland waarborgt, mits de schepen de vastgestelde teekens dragen en de be paalde route volgen. Rome wordt beschermd. De »Neue Zürcher Nachrichten« krijgen uit betrouwbare bron bericht, dat deze# dagen in Rome 15.000 man carabinieri zyn aangekomen ter bescherming der hoofd stad bij mogelijk oproer. In verband met de toenemende weerspanninigheid bij de soldaten zou Cadorna geen verloven meer geven. De conferentie te Stockholm. Berlijn, 29 Mei. Naar de »Vorwarts« uit Stockholm verneemt, heeft Huysmans verklaard, dat de algemeene conferentie te Stockholm tot Juli zal worden uitgesteld. Een bepaalde datum is'nog niet vastgesteld. Het oorlogsdoel der Entente. BERLIJN, 29 Mei. De Lokal Anzeiger verneemt uit Bern: Het Berner Tagblatt weet mede te deelen dat te Parijs aan het einde der vorige week ministerieele beraadsla gingen hebben plaats gehad onder voorzitter schap van president Poincaré, waarin de Rus sische voorstellen ter sprake kwamen om nieuwe oorlogsdoelen vast te stellen. De Russische regeering zou aan de. Fransche regeering hebben voorgesteld het vraag stuk van Elzas-Lotharingen door een volks stemming tot oplossing te brengen. De socialistische leden van het Fransche Kabi net hebben zich met dit voorstel in begin sel eens verklaard. De vaart op Indië en Amerika. Juni a s. zullen de stoomschepen »Riouw« en Koningin der Nederlandenvan de Stoomvaart Mij. Nederlandvolgens den aangegeven weg naar Indië vertrekken. Het s s. »Rijndam« van de Holl. Amerika- lijn zal bij de beide schepen aansluiten, zoodot het drietal booten den 6en Juni zich in onze territoriale wateren verzamelen zal om gezamelijk de zeereis te onderne men. o De Duitsche vliegers, die Dover en Fol kestone aanvielen, hebben er zeven groote branden geconstateerd. Eén Duitsche vlieg tuig keerde niet terug. o Groote brand in Duitschland, Hamburg, 29 Mei. In Runne (district Winsen) vernietigde een groote brand zes tig gebouwen. De schade is enorm. Uit Canada. New-York, 30 Mei. Canada is opnieuw het tooneel geweest van weerzinwekkende opstootjes, die tegen xlen dienstplicht ge richt waren, In de groote steden is het tot regelrechte gevechten gekomen. De politie heeft te Montreal vergaderingen en optochten ontbonden. Kaas in beslag genomen. v Londen, 30 Mei. De voedingsmiddelen controleur naast alle kaas, die wordt inge voerd uit de Vereenigde Staten, Canada, Australië en Nieuw-Zeeland. »lk heb geen tijd om ziek te zijn«, zeg gen dikwijls de werkzame menschen. Dat neemt niet weg dat zij het even goed en zelfs somwijlen meer dan anderen zijn, juist wegens hun overmaat van bedrijvig heid. De haastige, zeer werkzame men schen, voor wie de minuten zoo kostbaar zijn, doen verkeerd door te gelooven dat men zich een ziekte even gemakkelijk van den hals schuift als een onwelkomen be zoeker. De ziekte is een indringer die zich nestelt en opdringt, langzaam-aan, onder schijnbaar zeer onbeteekenende vormen. In den aanvang bemerkt gij zijn nade ring niet. Hoofdpijnen die u op sommige oogenblikken overvallen, vertraging van den eetlust, onrustige nachten, gevoel van al gematheid, dat alles zegt u niets. Gij stelt die ongemakken op rekening van den overmaat van arbeid en, daar gij werkzaam zijt, wilt gij u er tegen in zet ten. Daarin slaagt gij voor eenigen tijd maar bedrieg u niet, de ziekte verwijdert zich slechts voor een oogenblik om u daarna beter te kunnen omvatten. Reeds kan men waarnemen dat uw weerstandsvermogen hetzelfde niet is. De ongemakken die gij ondervindt, brengen wel degelijk aan het licht dat onder den invloed van geestelijke of lichamelijke overspanning, zorgen enz., de kracht van uw bloed verminderd is, dat uwe zenuwen niet meer dezelfde veer kracht hebben. Er mag dus niet geaar zeld worden nu hebt gij de Pink Pillen noodig, want het is voldoende er eenige doosjes van te gebruiken, om aan uw bloed zijn bedorven rijkdom weer te geven en om uwe zenuwkrachten te herstellen. De Pink Pillen zijn, om meer dan een reden, kostbaar voor allen die veel werken en niet kunnen rusten zonder hunne be langen in gevaar te brengen. Onafhanke lijk van hunne machtige werkzaamheid tot wederopbouwen van het bloed, tot verster ken der zenuwen en tot opwekken der lichaamsfuncties hebben de Pink Pillen in der daad dit te waardeeren voordeel, geen bijzonderen levensregel noodig te maken en in niets de dagelijksche gewoonten te hinderen. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar f 1.75 per doos, en f9 per zes doozen, bij het Hoofddepot der Pink Pillen, Nassaukade 314 Amsterdam voor Heusden en Omstre ken bij G. Malingré, Drogist te Heusden de firma P. J. van Gils, Apotheek te Waalwijk en verder by verschillende Apo theker* en goede Drogisten. BINNENLAND. De nieuwe Zegelwet. Het antwoord door minister Treub ge geven op de vraag van de Rotterdamsche Kamer van Koophandel omtrent het al of niet vallen van koopbriefjes onder de nieuwe zegelwet, is alle onderhandsehe stukken, opgemaakt tot bewijs van gesloten koop overeenkomsten, voor zoover niet elders in de wet genoemd, volgens art. 23 sub 12 van de Zegelwet onderworpen zijn aan een formaatzegel van 50 cent. Onze graanschepen. De dezer dagen hier-te-Iande aangeko men stoomschepen brachten de volgende ladingen aan Turbimia165334 bushels tarwe en 8743 zakken meel. Thuban 24097 quarters tarwe. Dubhe 22739 quarters tarwe. Westerdijk 266602 bushels tarwe en 55383 zakken meel. Elisabeth10750 quarters tarwe. Oostdijk 4364 ton tarwe. Magdalena 2967 ton tarwe. Noorddijk 4564 ton tarwe. Pollux101311 bushels tarwe en 12203 zakken meel. Gooiland: 158116 bushels tarwe en 24374 zakken meel. o Hooiverpachting. Uitgaande van de belangen van het bedrijf en beoogende het bedrijfsevenwicht zoo weinig mogelijk te verstoren, acht de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel het noodig, dat bij de verpachtingen van hooilanden er naar worde gestreefd, dat zij, die voor hun bedrijf op het pachten van losse hooilanden zijn aangewezen, daar toe ook thans zooveel mogelijk in de ge legenheid worden gesteld en niet de con currentie ondervinden van hen, die hun bedrijf ook zonder het pachten van los land regelmatig kunnen voortzetten. Hebben de hooivêrpachtingen een normaal verloop, dan zal er voor den minister geen aanleiding bestaan tot ingrijpen. Wordt echter dit normale verloop gestoord, hetzij door het optreden van landbouwers, die als regel geen hooiland bijpachten of door hen, die met speculatieve oogmerken hooi land gaan pachten, dan zal door hem worden overwogen op het geoogste hooi beslag te leggen en zoo noodig over te gaan tot he vaststellenvan maximumprijzen. Te Sluis zijn vijf Belgische jongemannen over den draad gekomen. Bezig met gras- maaien, sloeg een hunner met zijn zeis tegen een der draden aan, en bemerkte, dat er geen stroom op stond. Bij onder zoek bleek, dat door geen der draden de stroom ging. Oogenblikkelijk zijn zij toen gezamenlijk er overheen gewipt. De Duit sche wachtposten begonnen dadelijk op hen te schieten, maar zij wierpen zich op den grond, en kropen toen verder de grens een goed eind over. Zij hingen een droevig beeld op van den honger en de ellende, die er bij hen ge leden wordt. Alle beschikbare voorraden van aardappelen zijn opgeischt en slechts een klein rantsoen is den boeren overgelaten voor eigen gebruik. - Gewonden vervoer. Van de grens wordt gemeld Sedert Maandagavond worden in alle Noord-Belgische plaatsen gewonde Duitsche soldaten aangevoeld in lange, modern in gerichte Roode Kruis treinen. Alle gast huizen hebben gewonden ter verpleging ontvangen. Vele zalen van particulieren worden nog in gereedheid gebracht. o De Maastrichtsche rechtbank heeft de kerkdievegge uit de St. Mathias, de dienst bode J. B„ tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld met aftrek van voorarrest. De eisch van het O. M. was vier maanden. Beklaagde behoort de edelgesteenten, benevens 27 cent, aan het kerkbestuur terug te geven. De 700 gulden, ter griffie als overtuigingsstukken, worden beklaagde teruggegeven. Omtrent de 8000 gulden, op een bank gedeponeerd, zal een nadere be slissing volgen. Aardappelen. Aan de »Tel.« wordt geschreven, dat het Rijks centraal administratiekantoor voor de distributie van levensmiddelen heeft bericht, dat, in verband met de beperkte hoeveelheid klei-aardappelen, de aanvragen slechts gedeeltelijk uitgevoerd zullen kunnen worden. Er wordt daarbij de raad gegeven, »bij de distributie van aardappelen zoo zuinig mogelijk te zijn.« En de gemeenten, die zand- en veenaardappelen te veel heb ben, worden om opgaaf verzocht, »ten einde andere gemeenten desverlangd daar van te kunnen voorzien.» Noodlottig schot aan de grens. Het Ministerie van Buitenl. Zaken deelt het volgende mede In den nacht van 14 op 15 Mei 1.1. trachtten eenige personen van uit Neder land in de nabijheid van St. Marguérite de Belgische grens te overschrijden. Een Duitsche soldaat, die op hen wilde schieten, miste zijn doel en trof doodelijk een Ne- derl. soldaat, die deel uitmaakte jvan een naderende patrouille. Zoowel de Duitsche regeering als de chef van den generalen staf der Duitsche strijdkrachten heeft een betuiging van diep leedwezen daarover aan de Nederl. Re geering doen toekomen. De Duitsche regeering verklaarde zich tevens bereid om aan de betrekkingen van het slachtoffer een schadeloosstelling- toe te kennen, voor het geval uit het inge stelde onderzoek mocht blijken, dat het ongeluk inderdaad aan den betrokken Duit- schen soldaat is te wijten. Ons natuurschoon. Van de fraaie bosschen tusschen 's-Hee- renberg en Zeddam worden 1,250,000 denneboomen omgehouwen. Twee onder Amerongen en Leersum ge legen bosschen, tellende ongeveer 35,000 denneboomen, zullen verdwijnen 15 Juni worden ze bij inschrijving verkocht. Gezouten varkensvleesch De Regeering heeft aan Van Staay's Baconfactory te Assen opgedragen 400 000 K G. varkensvleesch in te zouten. Reeds 2000 varkens zijn geslachtdeze week zullen er 5000 geslacht worden. Tijd. o Zondagmiddag is te Waa'wijk bij het zwemmen de korporaal van B. uit Amster dam verdronken in een z, g. Wiel. —o Twintig arbeiders werkloos. Maandag is er door onbekende oorzaak brand ontstaan in de wandelstokken-en pijpenfabriek van de firma Peters en Gans te Aalten. De fabriek brandde tot den grond toe af. De schade wordt gedeelte lijk door verzekering gedekt20 arbeiders zijn werkloos geworden. Verschijnselen van nierzwakte, zooals onnatuurlijke vermoeidheid, schemeringen voor de oogen, rugpijn, waterstoornissen, spit, niergruis, -steen, rheumatiek en wa terzucht, zijn voldoende om iemand het gevoel te geven of alles mis gaat. Hoe spoediger zulk een stand van za ken veranderd wordt, des te beter, want uit verwaarloozing komen vaak ongenees lijke nierziekten voort. Misschien hebt gij te veel vleesch of ander zwaar voedsel ge bruikt, u te veel zorgen gemaakt, en niét voldoende lichaamsoefening, frissche lucht en slaap genomen. Als dit het geval is, wees dan geregelder in uw gewoonten en een poos zorgvuldiger met uw diëet Dit is een verstandige, nuttige raad maar dat is niet voldoende, want de door een of andere oorzaak verzwakte nieren kunnen niet van zelf beter worden. 'Zij hebben behoefte aan een speciaal nierge neesmiddel. Het eenige, waarop de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen ooit aanspraak maakten, was dat zij een speciaal genees middel voor de nieren en blaas zijn. Als bijtijds met dit middel begonnen wordt, vóór de nieren ernstig ziek werden, dienen de goede resultaten duurzaam te zijn. Maar verwaarloos uw nieren niet te lang. Verkrijgb. bij alle goede drogisten a f 1.75 p. doos of f 40.:p. zes doozen. Eisch de echte Foster's Rugpyn Nieren Pillen, voorzien van het handelsmerk de man met zijn handen in de lendenen op de verpakking. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Heus den brengen ter kennis der ingezetenen, dat op Zaterdag 9 Juni a.s. des nam. 6 uur Schouw zal worden gevoerd over straten en goten in deze gemeente, zul lende alsdan deze behoorlijk moeten zijn gereinigd en van gras en onkruid gezuiverd, op straf by de algemeene politieverorde ning bepaald. Heusden, 1 Juni 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HONCOOP. De Secretaris, H. J. VAN EGGELEN. GEVONDEN VOORWERPEN. Een eau de cologne fleschje ovaal rond met zilveren dop en plaatje. Terug te bekomen bij den Wachtmeester der Kon. Maréchaussée alhier. PLAATSELIJK NIEUWS, Spoorwegverbinding Land van Heusden en Altena. Heusden. Op gisteren, Vrijdagavond, werd eene spoedeischende vergadering van dén Raad dezer Gemeente gehouden, ter bespreking van eene spoorwegverbinding door het Land van Altena en Heusden. In ons volgend nummer zullen we daar van een getrouw verslag gevendoch deelen thans mede wat we hiervan voor- loopig vernamen. In eene te 's Hertogenbosch gehouden bijeenkomst van Burgemeesters uit de be trokken gemeenten, opgeroepen door de Eerste Kamerleden Mr. 't- Hooft en Mr. Smits werd een ontwerp ingediend voor eene spoorwegverbinding, die vanaf Geer- truidenberg door den Dussensche Polder, langs Nieuwendijk, Almkerk, Uitwijk, Andel, Veen, Wijk, Aalburg, Heusden, zou loo- pen, om zich te Drunen of te Nieuwkuik met de lijn 's Bosch-Zwaluw te verbinden. Volgens sommigen zou het aanbeveling verdienen ook Werkendam en Sleeuwijk aan te sluiten. Tot daarstelling dezer verbinding, zouden de aangrenzende gemeenten gedurende 30 jaar een gedeelte van de kosten hebben te dragen, berekend per jaar op 15 cent per inwoner en de aangrenzende water schappen (3 K.M. aan weerszijden dei- lijn) eene bijdrage hebben te verleenen van f 1,50 per Hectare, over eenzelfde tijdvak. Dat een en ander veel stof tot ge- dachtenwisseling zal geven, zoowel in deze als andere» gemeenten en waterschappen laat zich gemakkelijk denken. Toch zal de een zich naar den ander eenigszins te voegen hebbenanders komt men nooit tot een geheel. Het nut eener verbinding, als voorge steld, zal gewis ieder met ons erkennen. Vooral voor de geheel geïsoleerde^emeen- ten Dussen, Almkerk en de gemeenten langs den Dijk, die nu uitsluitend op den waterweg als verbinding zijn aangewezen, zou eene spoorverbinding een uitkomst zijn. Op <:e keuring tot inschrijving van merriën in de stamboeken der Nationale Vereeniging tot bevordering der Paarden fokkerij in Nederland, Vrijdag 1 Juni al hier gehouden, werden 29 paarden aange boden. v Voor opneming werden goedgekeurd een 3jarige zwarte witvoet v. Cicero, van kinderen G- J. Boll te Doeveren, een 3jarige zwarte v. Cicero, van Wed. J. Branderhorst te Eethen, een 4jarige zwarte witvoet v. Cicero, van dezelfde, een 3jarige donkerbr. witvoet v. Prins Hendrik, van J. van Bergeijk te Wijk, een 4jarige donkerbr. witvoet v. Cicero, van J. Burg hout te Eethen, een 5jarige zwarte v. Elegant, van E. van der Beek te Gen- deren, een 4jarige bruine witvoet, van L. G. van der Beek Gz. te Genderen, een öjarige lichtbr. witvoet v. Ehrenberg, van W. Blijenberg te Wijk, een öjarige zwarte v. Frits IV, van A. Vos te Babyloniënbroek, een 3jarige bruine v. Immo, van P. Colijn te Heesbeen, een lichtbruine, van Gebr. Branderhorst te Genderen, een 3jarige bruine v. Prins Hendrik, van Wed. C. Bouman te Aalburg, een 7jarige bruine witvoet, van dezelfde, een 3jarige vosbles v. Rinaldo, van H. Branderhorst te Eethen, een 6jarige zwarte v. Equier, van Gebr. Oerlemans van der Schans te Drongelen, een 3jaiige donkerbr. v. Cicero, van A. de Bie te Sprang, een 3jarige vosbles v. Ehrenknabe, van Joh. Oerlemans te Gen deren, en een 17jarige bruine, van P. Nieuwkoop te Drongelen. Woensdagmiddag werd door den Generaal-Commandant der 4e Divisie met zijn staf een demonstratie bijgewoond dei- pontonniers aan de Prins-Hendrikkade alhier. Op de Scheepswerf Rijn en Maas alhier, werd deze week de kiel gelegd voor een vrachtboot van 1500 tons. Naar wij vernemen, zullen binnen kort vanwege de N. V. Bouwmaatschappij Heusden» wederom een complex arbeiders woningen worden gezet op het terrein onder de gemeente Herpt, Met ingang van 4 Juni is herbe noemd tot burgemeester der gemeente Heesbeen, Eethen en Genderen de Heer D. F. Brune, Secretaris dier gemeente. Werkendam, 28 Mei. Bij de Ger. Kerk (A) alhier is beroepen de WelEerw. heer Ds. J. Koelewije van Dedemsvaart. Aalburg. Onze geachte Predikant Ds. H. Ewoldt, heeft een beroep ontvangen naar de Ned. Herv. Gem. te Berg-Ambacht. Brakel. Op 1 Juni was het 40 jaar geleden, dat de heer J. van Wijk alhier als postbode in dienst trad. Al die jaren heeft hij zijn betrekking trouw vervuld.' Aan bewijzen van belangstelling in zijn jubileum heeft het hem zeker niet ont broken.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 2