linl Land van Hsisden en Alteia, it Langstraat en (e Bomielerwaard. De schoone Limonadeverkoopster. J. C. JANSSEN, j Comb. PEEK CLOPPENBURG, 's-Bosch. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heugden. No. 3686. Zaterdag 7 Juli 1917. FEUILLETON. ISM Heerenconfectie, Kinderconfectie en Kleeding naar Maat. UND VAN ALTEN^ Draagt RA HL 91 AN U's Hleeding. Gorinchem. Voor onze prijzen, welke bijzonder scherp concurreerend berekend zijn, verwijzen wij voortdurend naar onze étalages. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 0.90, frartco per post zonder prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Buitenlandsch overzicht dat beteekent sinds 3 jarenoorlogsberichten of wat daarmede verband houdt. Wat schreef een journalist vóór den oorlog in zijn «Buiten- landsch overzicht® Ik heb er geen flauw begrip van. Zoozeer is het idee «Buiten land® samengegroeid met «Oorlog®. Dus maar weer feiten aan het opnoemen, groote eri kleine van de oorlogsterreinen. Wat die opsommingen van feiten eigenlijk zoo weinig tot ons doet spreken is, dat de persoon lijkheid van hen die strijden er niet in uitkomen. Men heeft al meer gezegd deze oorlog laat geen plaats voor de dapperheid van den enkeling. In massa wordt er in de loopgraven geduldig gewacht tot het oogen- blik van den aanval daar isin massa wordt er aangevallen, in massa worden de mannen neergeschoten, 't Is altijd de-groote hoop waarvan gesproken wordtvan den enkeling hoort men niet en dat is juist waarom men zoo weinig mee kan leven met de oorlogsberichten. Het verhaal van den heldenmoed betoond door één man brengt een prop in de keel de dood van duizenden laat koud. Deze week is er toch zulk een enkeling op den voorgrond getreden in den persoon van William Redmond. Gesproten uit een oud Iersch geslacht hing hij met zijn gansche hart Ierland aan. In het Home-Yule-ontwerp zette hij heel zijn politiek bestaan. Eerst bedreigde het verzet van Ulster, toen het uitbreken van den oorlog de verwezenlij- 3 Vertelling van Vacano. Niets vermag zoozeer de droefheid des gemoeds te vergrooten dan deze kleine, sjofele herbergen, die zich voor den eersten den beste openen, die eeuwigdurend van bewoners verwisselen, en wier wormstekige en armoedige meubels verhalen van de gelukswisselingen van vroegere bezitters en gedwongen verkoopingen, waarop zij bijeengebracht werden. Hoe treurig was die eerste avond voor het drietal I Van Eyckens had bijna geen antwoord op de bemoedigingen zijner jonge vrouw, de kleine Adriaan vlijde zich angstig, bevreesd, tegen zijne moeder, en Pauline zelve moest al hare krachten inspannen, om niet tot wanhoop te vervallen eri in een stroom van tranen los te barsten. Over de eerstvolgende weken kunnen wij vluchtig heenstappen. De strijd met het leven nam een aanvang. Pauline zocht en vond in eene der voorsteden eene kleine, op de vierde ver dieping gelegen woning, die niet al te duur was, en in den zomer ten minste den blik zou vrijlaten over de naburige moestuinen. En thans nadat zij weder een armoedig tehuis bezaten, gold het om naar werk uit te zien. En het geluk gunde hun een king van dat ontwerp. Maar William Red mond begeerig om te toonen dat reeds het vooruitzicht van home-rule zijn oude anti- Erigelschheid bezworen had, steunde de oorlogspolitiek en Redmond, om zijn volk den weg te wijzen nam op 54-jarigen leef tijd nog dienst in het Engelsche leger. Maar het Iersche volk werd tijdens den oorlog door verschillende redenen steeds meer tegen Engeland gekant. Voor Red mond, die heel zijn verleden had verloo chend in het geloof dat voor Ierland een nieuwe toekomst was aangebroken was dit onuitsprekelijk bitter. Hij en zijn wapen broeders werden door zijn volk uitgemaakt voor verraders omdat zij in het Engelsche leger dienden. En nu heeft hij zijn leven gegeven voor Ierland, hopende zijn vader land den weg te openen tot de vrijheid door verbroedering met Engeland. Deze week zijn aller oogen gevestigd geweest op het Oostelijk gevechtsterrein. Het Russische front hield aller aandacht gespannen. Uit Petersburg meldt men over het Russische offensiefIn de richting van Kovel, in de streek van Roedka Sitowitsji hebben onze verkenners, gecommandeerd door vier officieren, met mijnen de vijan delijke prikkeldraadvesperring stuk gemaakt en een overval ondernomen in de vijande lijke loopgraven. De verdedigers daarvan werden aan de bajonet geregen. Wij maak ten gevangenen, die getuigden, dat de Oostenrijkers kennis hadden gekregen van ons plan tot overval door twee overloopers, te weten een officier, genaamd Kirisjikin en een soldaat Kolotwinof. Men stelt een onderzoek in. Na een artillerievoorbereiding van twee dagen hebben onze troepen de Oostenrijksch- Duitsche stellingen bij Koniuchy aangeval len. Na een heet gevecht hebben zij zich meester gemaakt van drie linies loopgraven en van het versterkte dorp Koniuchy zelf. Zij hebben voortgang gemaakt tot aan de beek Koniucha, ten Zuiden van het zoo even genoemde dorp. In den loop van den strijd van den eersten Juli hebben wij, naar tot nog toe geteld, 164 officieren en 8000 soldaten gevangen gemaakt. Voorts namen wij 7 kanonnen en 7 machinegeweren. De ge vangenen blijven toestroomen. Ten Zuidoosten van Brzezany hebben wij de sterk georganiseerde stellingen des vijands aangevallen en, na een hardnekkig gevecht, ons op sommige plaatsen er mees ter van gemaakt. Voor de Afdeelingen Heeren- en Kinderconfectie bieden wij een geheel nieuwe sorteering COLBERT COSTUUMS. JACQUET COSTUUMS. GEKLEEDE COSTUUMS. DEMI-SAISONS en PANTALONS. REGENJASSEN (gegarandeerd waterdicht.) JONGENS COSTUUMS (met lange pantalon). VESTON COSTUUMS. NORFOLK COSTUUMS. BLOUSE COSTUMES en CAPES VOOR JONGENS EN MEISJES. 5ÏK De Afdeeling naar Maat bevat de meest uitgebreide collectie der laatst uitgekomen Nouveautés, waarvan Stalen-collectie op aanvraag wordt gezonden. bescheiden zonnestraaltje. Zij vonden beiden werk bij een koopman, vqor wien George de boeken zou bijhouden, terwijl zijne vrouw borduur- en toiletwerk te verrichten had Daarbij nam de kloeke vrouw nog het kleine huishouden waar en deed alles, wat de zorg voor haar kind vereischte. Terwijl het echtpaar zich aldus met de armoede gemeenzaam trachtte te maken, versprijdde zich in Antwerpen eerst lang zaam en vervolgens met bliksemsnelheid de mare van den val van het groote han delshuis en wekte daar een storm van misnoegen en angst op. Want ofschoon Pauline haar aanzienlijk erfdeel bij de massa had gevoegd, verloren de schuldei- schers toch nog altijd een vierde hunner vorderingen. In Parijs zou de edelmoedi ge afstand der jonge vrouw, die haar gansche bezitting opofferde, als eene dwaas heid beschouwd geworden zijn, in Ant werpen daarentegen, waar nog aartsvader lijke zeden heerschten, verwonderde men zich daar niet eens over. In het oog van alle Antwerpenaars had mevrouw Van Eyckens eenvoudig haar plicht gedaan, en niet eens de schuld of de onvoorzichtigheid van haren echtgenoot scheen hun daardoor in een zachter licht toe. De schuldeischers deelden het geheele, nog aanwezige ver mogen, zonder er zich veel om te bekreu nen, of Pauline en haar kind tot den bedelstaf vervielen- Toch gelukte het aan de bemoeiingen van eenige vrienden en vooral aan den onbaatzuchtigen ijver van De Duitschers en de Turken doen tegen aanvallen. De steunpunten gaan van de eene hand in de andere over. In den loop van den eersten Juli heb ben wij hier 9 officieren en 1700 Duit schers, Oostenrijkers en Turken gevangen genomen. Verscheiden van onze troependeelen heb ben groote verliezen geleden, in het bizon der onder de officieren. In het geheel zijn dus den eersten Juli 173 officieren en ruim 10.000 soldaten gevangen genomen, terwijl wij 7 kanonnen en 7 machinegeweren hebben genomen. Dat het wel een geweldige stoot en een besliste overwinning der Russen geweest is blijkt uit een bericht uit Weenen. Aan de Stochod zijn zwakke vijandelijke aan vallen afgeslagen. Ten Zuidwesten van Zborow (d. i. ten Noorden van Koniuchy Red.) gelukte het den vijand door het inzetten van zeer over machtige troepenmassa's een begrensd deel van ons front in de voorbereide steunstel- ling terug te drukken. Hier hebben de Oostenrijksch-Hongaarsche troepen in zware gevechten, die groote offers vroegen, voor den druk van de overmacht slechts stap voor stap uitwijkend, het optreden van reserves tot herstel van den toestand en de verhouding van krachten, mogelijk ge- den eersten boekhouder om ten minste de eer van den bankier te redden. De schuld eischers stemden toe in een accoord, en het failliet werd niet gerechtelijk uitge sproken. Dat waren de tijdingen, die de beide echtelingen in Parijs gewerden en wel door eene onverwachte bode. Op zekeren morgen namelijk, dat Pauline met een mandje aan den arm met de kleine inkoopen voor het huishouden van de groentenmarkt huiswaarts keerde, moede van het werken, stiet plotseling eene vrouw, die van de tegenovergestelde zijde der straat kwam, een uitroep van verrassing uit. Vreugde en onsteltenis mengden zich in dezen uitroep. Het was juffrouw Hin- rik, de trouwe Hinrik, die op deze wijze hare gevoelens lucht gaf bij den aanblik van hare voormalige meesteres, die als eene dienstbode gekleed ging en de zware mand droeg. De ruwe, eenvoudige, maar edelhartige Vlaamsche kon hare tranen niet onderdrukken. «Juffrouw Hinrik! Gij hier in Parys riep Pauline verwonderd uit. «Ja, ik ben van morgen aangekomen,® antwoordde deze half lachend, half snikkend. «O, en hoe goed is het toch, dat ik maar gevolgd ben. Ge hebt toch iemand noodig, om u te bedienen. Hemelsche goedheid, ik zal weenen moeten, zoo vaak ik er aan denk, hoe ik u hier heb weergevonden.® «Gij ge zijt dus alleen om onzentwil hierheen gekomen «Waarom dan anders. Ben ik niet bij maakt. Verdere aanvallen zijn hier niet losgekomen. Bij Koniuchy zijn verschillende aanvals- stooten bloedig afgeslagen. In het vak van Brzezany zijn de Russen door de verliezen, die zij daar hebben ge leden en het gebrek aan succes, waaronder zij tot dus ver hebben te lijden, gedwon gen een pauze in het gevecht te maken. De Russen voegen er nog aan toeOns offensief in de richting van Zloczow is met goed gevolg voortgezet. Gister hebben wij 6300 officieren en manschappen gevangen genomen, 21 kanonnen, 16 machinegewe ren en verscheiden mijnwerpers buit ge maakt. De gevangenen stroomen nog toe. Men zou dus alles van deze krachtige aanvallen kunnen verwachten, en toch de pauze is al weer ingetreden het was een buitengewone krachtsontplooiing, een stroovuur en voorbij. Het kwam zoo plotseling, die kracht uit dat Rusland, dat 14 dagen gelèden nog niet wist wat het wilde oorlog of vrede. De Kopenhaagsche correspondent van de Kölnische Zeiting verneemt uit betrouw bare bron, dat het tegenwoordige offensief van Rusland het gevolg is van een En- gelsch-Fransch ultimatum, dat de Russische regeering half Juni is overhandigd en den eisch inhield, dat het voorgenomen Russi- u in dienst, sinds gij op de wereld zijt. Heb ik u al niet als kind op de armen gedragen En kan ik dan leven zonder u, mevrouw Ik zeg u, van den morgen tot in den laten nacht heb ik geweend, sinds ge mij in Antwerpen alleen achter liet. Het hart was my tot berstens toe vol. Ten laatste kon ik het niet meer uithouden. Ik heb den boekhouder zoolang gesmeekt, tot hij mij het adres van u en van mijnheer opgaf en den weg zeide, dien ik te nemen had, om hier te komen. Toen ben ik op reis gegaan en heb al den postwagen willen betalen, toen mij inviel, dat wij het geld hier beter konden ge bruiken en zoodoende ben ik maar op mijn eigen houtje hierheen gesukkeld, menigmaal te voet, menigmaal ook op een boerenwa gen zittend, precies zooals dat uitviel. De weg was lang, dat moet ik zeggen, en ik ben vaak moe genoeg geweest, want ik legde geduchte einden af, om maar des te eerder bij u, bij onzen kleinen Adi en bij mijnheer te zijn. Nu, tot hiertoe iti Parijs ging het goed. Maar, lieve hemel, sinds ik hier in dat dolle, groote Parys ben, ken ik mij zelve niet meer. Ik ver dwaal in de straten en wanneer ik rechts moet gaan, dan ga ik justement links. Ten laatste wist ik waarachtig heelemaal den weg niet meer, totdat ik eensklaps voor u sta. Neen, maar dat is merk waardig Ik kan u waarlijk niet zeggen, wat een plezier het me doet, dat ik den kleinen Adi weer zal zien. Ik zou wezenlyk sche offensief den len Juli zou beginnen. In geval Rusland daaraan geen gehoor gaf zouden de bondgenooten dat als een vijan dige daad beschouwen en aan Japan wor den opgedragen, tegenover Rusland de vereischte maatregelen van veiligheid te nemen. Hieruit is ook de waarschuwing het vaderland is in gevaarte verklaren die Kerenski en andere aanzienlijke perso nen den laatsten tijd herhaaldelijk aan leger en volk van Rusland hebben gericht. Intusschen is het Russische offensief al weer afgeloopen. Voorloopig tenminste. Het succes ten Noorden van Koniuchy is voorshands het laatste geweest. De ge tallen van gevangenen en buit, die de Russen opgeven, slaan op de gevechten van Zondag en Maandag. Zij hebben nog een aanval gedaan bij Brzezany, maar zonder succes. De Duitsche bladen hebben over het Russische offensief over het algemeen niet veel zakelijks in het midden te brengen. Alleen zegt de Münchener Neueste Nach- richten, dat het als een uittarting moet worden beschouwd. De zaak is nu weer aan den gang, zegt het blad, op aanval zal tegenaanval moeten volgen en de Rus sische mannen, die deze beweging op touw hebben gezet, zouden er op den duur nog wel eens weinig genoegen van kunnen beleven. wel midden op straat kunnen beginnen te dansen.® «Bij mij thuis kun-je dansen zooveel als je wilt zie we zijn er al.® «En ik laat u maar altijd die zware mand dragen. Waar zijn mijne gedachten toch. De blijdschap, dat ik u eindelijk weerheb, brengt me heel en al van streek. En juffrouw Hinrik nam hare jonge meesteres de mand bijna met geweld af en volgde haar in het sombere, kazerne achtige huis. Op de eerste verdieping gekomen, bleef zij stilstaan. Pauline glimlachte echter en zeide: «We zijn nog niet, waar we wezen moeten, 't Is nog drie trappen hooger.® «De huizen hier in Parijs schynen wel kertorens te zijn,® riep juffrouw Henrik, de mand steviger aanpakkend en flink doorstappend. De aanwezigheid van juffrouw Hinrik in de familie Eyckens bracht wel is waar eene persoon meer in den kost, maar onthief daarentegen ook weer de jonge vrouw van den grofsten arbeid en ver oorloofde haar, om meer tyd aan het borduurwerk te besteden en op die wijze het kleine inkomen te vermeerderen, waar van zij thans leven moesten. En dank zij haar beleid en de bijna ziekelijke gierigheid der dienstbode kwam men er. Wordt vervolgd.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 1