Hoe urinezuur afzettingen Het geheim van de eetlust. Zou het waar zijn Deze vraag komt in ons op als we lezen het bericht dat uit Konstantinopel, uit het Turkenland, tot ons komt. Verscheiden Engelsche vliegers hebben de vorige week meer dan 70 bommen op de stad Jeruzalem geworpen. Er zijn geen verliezen aan menschenlevens en ook is er geen aanzienlijke schade. De schade is toegebracht aan enkele van de heilige plaatsen. Wij laten het aan de openbare meening over te beoordeelen of een dergelijk op treden niet spot met alle beginselen van beschaving en menschelijkheid. Zou het waar zijn? En moet een Turk dan aan Christenen komen leeren hoe gruwelijk het is de oorlogsfakkel te zwaaien waar de Vredevorst eens zijn licht deed schijnen. Schande over verdediger en aanvaller der stad Jeruzalemindien het waar is. In Griekenland is de rust wondergauw hersteld. Het gevaar van het Pe'oponesusleger is geheel voorbij. Alle generaals, die een troepencommando hebben, hebben zich bij Venizelos aangemeld en verklaard, dat zij aan de bevelen van de nieuwe regeering zouden voldoen. Alleen generaal Popoelos is niet ver schenen, Maar hij kan niet ontsnappen en zal worden gevangen gezet. Hij is de man van de gebeurtenissen in December. Van reactie of oppositie is eigenlijk geen sprake meer. Het land komt snel tot eenheid. Represailles worden niet toegestaan, maar zij, die zich aan machtsmisbruik hebben schuldig gemaakt zijn aangehouden en zul len worden gevonnist. Het denkbeeld wint veld, dat het heele land in oorlog is en daarvoor alle hulpbronnen moeten worden aangesproken. De oorlogvoerende naties hebben zich deze week druk gemaakt met de kleine neutrale landen. Zij moesten het op twee erlei wijze ontgelden, lo doordat, zooals u reeds bekend is, Engeland het versperde gebied uitgebreid heeft, zoodat er nu van een betrekkelijk veilige vaargeul niets meer over is, en 2o doordat Engeland het bewijs heeft geleverd dat Duitschland aanzienlijke hoeveelheden voedsel heeft gekregen door bemiddeling van de neutralen in Europa. Dit is geschied ter voorlichting van de Amerikaansche regeering bij de vaststel ling van hun (Amerika's) politiek van con troleering der uitvoeren. Uit Scandinavië en Nederland gaat ge noeg vet naar Duitschland om meer dan 7.000,000 soldaten of feitelijk het geheele Duitsche leger te voorzien. Engeland heeft aan de Vereenigde Staten de volgende tabel voorgelegd, waarin de voedseluitvoeren in 1916 uit Scandinavië en Nederland voor Duitschland worden ge geven boter 86,600 kub. ton, vleesch 115.800 t., artikelen van het varken 68.000 t., gecondenseerde melk 70.000 t., visch 407 t., 'kaas 80,500 t., eieren 46,000 t., aardappelmeel 179,500 t., koffie 58.500 t., fruit 741.000t., suiker 12.000 t. en groenten 215.000 t. De Duitsche vetinvoeren waren zeer aan zienlijk en maken een vierde van de dage- lijksche comsumptie in Duitschland uit. Engeland heeft ook aangetoond, dat de Amerikaansche lijnkoeken, die naar de neutralen worden aangevoerd, Duitschland bereiken, doordien de neutralen hun eigen zuivelproducten daarheen uitvoeren. De Ver. Staten zoo wordt betoogd hebben het in hun macht, den uitvoer van boter en kaas naar Duitschland te beletten door alle uitvoer van voedings middelen naar de neutralen te verbieden. Zou no. 1 misschien het gevolg zijn van no. 2. Wel gelukkig is hij, die niet in het regeeringsgestoelte zitEngeland roept niets geen toevoer van overzee want gij levert aan Duitschland; Amsterdam roept staak allen uitvoer eh geef ons te eten Duitschland roept: voer uit, of gij krijgt geen steenkool. Wel hebben onze regeeringsmannen wijs heid noodig om in zulke moeilijke dilemma's de goede keuze te doen. BUITENLAND. Vliegtuigen boven Essex. LONDEN, 4 Juli. Twaalf veertien vlieg tuigen deden vanmorgen een aanval op Har wich. Volgens de laatste berichten zijn er acht dooden en 22 gewonden. Er is slechts lichte materieele schade aangericht. Het afweergeschut verbrak de formatie van den vijand, hoewel het uitzicht niet hel der was. Onze vliegers vielen de raiders aan, die weer in de richting van de zee omkeerden, zonder een poging te doen boven het binnenland door te dringen. De raid duurde slechts enkele minuten. Overvloed van aardappelen in Engeland. Londen, 4 Juli. De schaarschte aan aardappelen, die in Engeland gedurende de laatste paar maanden eenigermate voelbaar was, kan nu geheel opgeheven genoemd worden. De oogst, dien de groote telers hebben gemaakt, is buitengewoon goed gebleken, zoodat naar alle deelen des rijks aardappelen konden gezonden worden. Bovendien hebben de aanvoeren van aard appelen uit Nederland en uit Spanje en Zuid-Afrika den toestand belangrijk ver beterd het resultaat is, dat er in plaats van schaarschte, thans aan de centrale markten meer aardappelen beschikbaar zijn dan gemakkelijk te plaatsen zijn. Vandaag werden de aardappelen op straat voor 2Ji d. per pond verkocht en tegen het einde der week beloven zij nog goedkooper te worden. Men verwacht dat de prijs Zaterdag 2 d. per pond zal be dragen en volgens vertrouwelijke mede- deelingen zal het publiek den geheelen komenden winter aardappelen tegen 1 d. per pond kunnen krijgen. De aanvoer van aardappelen is zoo over vloedig, dat de regeering de beperkende bepalingen op het gebruik van aardappelen in de restaurants heeft opgeheven, zoodat men die daar weder de geheele week kan krijgen. De aanvoeren van fruit en vruchten zijn eveneens overvloedig. Tot de kwade gevolgen van overtollig urinezuur behooren niet alleen spit, ischi as en rheumatiek, want ongetwijfeld is urinezuur ook de grondoorzaak van steen achtige afzettingen in de nieren en blaas. Kleine, scherp gekante urinezuur kris tallen, veel gelijkend op glassplinters, ver zamelen zich rond de teere niercellen en vormen niergruis, dat zich een weg baant naar de blaas en dikwijls zoo groot wordt, dat een operatie onvermijdelijk is. Maar een speciaal niergeneesmiddel, genomen bij het optreden der eerste verschijnselen, dient succesvol te zijn ter voorkoming en verwijdering der urinezuur afzettingen. Fosters's Rugpijn Nieren Pillen zijn een speciaal niergeneesmiddel. Zij herstellen de werkzaamheid der nieren, spoelen de urine- kanalen door en reinigen deze, en verwij deren het urinezuur vergift en de vloei stoffen, die zich ophoopen en ontsteking in de spieren en gewrichten veroorzaken. Om bij het gebruik van Foster's Pillen de beste resultaten te verkrijgen, dient de lijder te helpen door voldoende melk te drinken, voldoende water, en slechts licht verteerbaar, gezond voedsel en weinig of geen alcoholische dranken te gebruiken. Foster's Rugpijn Nieren Pillen dienen uitsluitend voor nier- en blaaskwalen. Zij werken hoegenaamd niet op de ingewan den. Let er op, dat gij de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen krijgt. Iedere echte doos draagt de handteekening van James Foster. Verkrijgb. bij alle goede drogisten h fl.75 p. doos of f10.p. zes doozen. BINNENLAND. De ongeregeldheden te Amsterdam. In vervolg op ons voorgaand bericht Een persoon, die Dinsdagavond op de Elandsgracht zwaar gewond werd, is aan de gevolgen overleden. Bij de Nederl. Fabriek van Spoorweg materiaal werd Woensdagmorgen den werkwilligen belet aan. den arbeid te gaan. Politie en cavalerie voerden charges uiten dreven de menigte uiteen. Enkele schoten vielen. Een deel der werklieden toog aan den arbeid. Aangekomen is 1 bataljon infanteristen uit Laren, die ondergebracht werden in de groote zaal van het Concertgebouw. Een compagnie mitrailleurs van Haarlem is op weg naar Amsterdam. Woensdagmorgen had een botsing plaats tusschen publiek en politie in de Haarlem merstraat, waarbij het publiek met den blanken sabel uiteengejaagd werd. In de buurten van de Jordaan was het zeer rumoerig en werden enkele winkels geplunderd. Het blijkt dat het niet alleen is het gebrek aan levensmiddelen doch dat ook rooven de bedoeling is, waartegen krach tig wordt opgetreden. Circa 10,000 arbeiders hebben het werk neergelegd, verdeeld over verschillende vakken. Donderdag is er een meerdere kalmte ingetredendoch tengevolge van de op windende toespraken, kon nog van eene volslagen rust geen sprake zijn. Er is in ongeveer twintig woningen op Kattenburg huiszoeking gedaan naar de geplunderde artikelen. Een betrekkelijk groote hoeveelheid werd in beslag geno men. Het politie-bureau aan de Katten burgergracht is een soort van pakhuis ge worden van gestolen spek, aardappelen, kruidenierswaren enz. Een drietal arrestaties had plaats. Later spreekt het Handelsblad van nieuwe onlusten. Een doode, negen gewonden. De onlusten zijn weder in een nieuw stadium gekomen. Waren het aanvanke lijk de opgezweepte en verontwaardigde vrouwen, die op aardappelen uitgingen en datgene namen wat haar niet behoorde, daarna kwam het grauw uit de achter buurten dat van de gelegenheid gebruik maakte om te plunderen en te rooven overal waar de kans schoon was. Dat is gedaan. Den geheelen dag is van plundering en daarmede samenhangen de ongeregeldheden niets vernomen. En toch op ons redactie-bureau in het centrum van de stad hoorden we gisteren den ge heelen avond de schoten knetteren, De aanleidende oorzaak lag nu in de onderlinge oneenigheid der werklieden. Onbekend nog met het feit dat de direc tie van de Hembrug het voornemen had geuit de fabrieken Vrijdag en Zaterdag geheel te sluiten, kwamen gisteravond een aantal werkwilligen voor de nachtploeg naar de halte aan de Zaanstraat, gereed om zich naar de werkplaatsen te begeven. Daar dromden echter ook honderden sta kers te zamen en het duurde niet lang of het kwam tusschen beide groepen werk lieden tot hevige vechtpartijen, zoo erg, dat verschillende werklieden ernstig ver wond werden. Dat kon en mocht de politie niet werk loos aanzien. Een detachement kwam aan om de vechtenden en het al meer en meer samenscholende publiek uiteen te drijven. Dat ging echter niet zoo gemakkelijk en om haar taak uit te voeren moest van de wapenen worden gebruik gemaakt. Nu echter kwam het verzet tegen de politie. Nadat het publiek uit de Spaarndamnier straat verdreven was, vulde het Nassau- plein en het Haarlemmerplein zich weldra met een dichte menigte. Verspreiden scheen niet mogelijk en weldra zag de politie, ge assisteerd door militairen, zich genoodzaakt ook hier met wapengeweld op te treden. Verschillende charges werden uitgevoerd en herhaaldelijk klonken de salvo's geweer schoten. In alle richtingen werd vuur ge geven de Marnixstraat, de Planciusstraat, de Wittestraat en Haarlemmerdijk. De mannen van den geneeskundigen dienst volgden de soldaten en politieagenten op den voet om de gewonden want overal vie len onmiddellijk de gekwetsten op te rapen en per auto-brancard te vervoeren. In de zijstraten van den Haarlemmerdijk bleef het publiek samenklonten en ook daar werd gesommeerd uiteen te gaan waar aan helaas niet spoedig genoeg werd vol daan. Toen werden ook de zijstraten leeg geschoten door een zestal infanteristen dat voorop ging. Op den hoek van de Dom- merstraat werd een salvo gegeven in de lengte van de Vinkenstraat in de richting van de Korte Prinsengracht. Daar viel on middellijk een onschuldig slachtoffer, dat voor zijn woning stond, de 48-jarige lampenist bij de spoorwegen Jan Schoenmaker, ge huwd en vader van twee kinderen. Een schot door zijn hoofd maakte terstond een einde aan zijn leven. De militairen gingen verder en losten nog verschillende schoten op de Brouwersgracht en Palmgracht. Behalve de gedoode man, werden nog negen personen zoodanig gewond dat zij naar het Binnen-Gasthuis moesten worden vervoerd. Het was weer hetzelfde trieste gezicht van de auto-brancards, die af en aan reden om de slachtoffers te vervoeren. Het spreekt vanzelf dat het tramverkeer gedurende al dien tijd het optreden van militairen en politie duurde van ongeveer half negen tot tien uur stil stond. Tot dat tijdstip bleven de afzettingen tot ver in de omgeving van Nassauplein, Haarlem merplein en Haarlemmerdijk gehandhaafd. Kort daarop werd het verkeer hersteld en tegen half elf werd ook de passage succes sievelijk weder vrij gelaten. Patrouilles huzaren, marechaussees en infanteristen bleven de straten doorkruisen. In de overige buurten werd de rust niet verstoord. Onze schepen blijven thuis. Wij vernemen, dat in verband met de jongste maatregelen van Engeland ter zee bepaald is, dat Nederlandsche schepen, die door de zoogenaamde vrye vaargeul zouden moeten varen, tot nader order niet mogen vertrekken, o Een vroolijke strafkolonie. Men schrijft uit Limburg aan »De Tijd® i Wanneer de reiziger of wandelaar zich van het station Sittard in westelijke rich ting naar den Maaskant begeeft, ontwaart hij reeds dadelijk twee ongelijke torens, te midden van hooge opgaande blauw groene boomen, en naderbij gekomen wordt zijn oor getroffen door heerlijke Duitsche melodisten, die door de lucht weergalmen tegelijk met het vogelenkoor. Dat is het dorpje Limbricht met zijn geïmproviseerde gevangenis voor smokkelmenschen uit Duit schland. De vereischte inlichtingen zijn den vreemdeling spoedig gegeven, daar ieder kind op straat hem den weg kan wijzen en ook voor het noodige nieuws zorgen zal. Gaandeweg zal hij vernemen, dat sinds maanden reeds het oud vervallen kasteel als hulpgevangenis werd ingerichtdat er aanhoudend troepjes smokkelaars mannen en vrouwen, jongens en meisjes, onder militaire begeleiding worden aangevoerd, niet weerspannig of huilend, maar opge ruimd, vroolijk pratend en lachend, om na eenige dagen weer te worden terugge bracht overmoedig en uitgelaten, om na korten tijd voor een tweede maal, soms nog meerdere malen te worden gevangen genomen dat de gevangenen het toch zoo kwaad niet hebben, soms veel geld zich dragen, waarvoor zij zich versnaperingen bezorgen kunnen. o De grasverkooping op de Maasweiden, toebehoorende aan de gemeente Roermond bracht dit jaar f 19,797 op, tegen f 13,300 in 1916. o Een veehouder in de gemeente Dantu- madeel had een stuk land gehuurd om te hooien en betaalde daarvoor f 475 pacht. Het gewonnen hooi heeft hij nu verkocht voor f 1500. Op een der laatste topgrasverkoopingen te Hared (Gr.) werd het gras van 2 H. A. hooiland verkocht voor den abnormalen prijs van f1335. o Betoogingen te Utrecht. Woensdagmorgen had ook te Utrecht een demonstratie plaats van ontevredenen met de levensmiddelenvoorziening. Een aantal bewoners van de Lombokbuurt, een groote volkswijk bij den Léidschenstraatweg, trok in optocht naar het stadhuis. Een deputatie uit de menigte had een onder houd met den waarnemenden burgemeester, wethouder Hart (de burgemeester was uit- stedig). De hoofdklacht gold het aardap pelengebrek, doch over de verdere levens middelenvoorziening en over de brandstof» fendistributie uitte men ook ontevredenheid. Na afloop trok men weder in optocht terug. Ongeregeldheden kwamen niet voor. o Vervoer van Fruit. De Min. v. Landb. heeft bepaald dat de lijst van stations, waar inlading van fruit onder ambtelijk toezicht kan geschie den, wordt toegevoegd. Gorinchem. StCt. o De aardappelvoorziening. Het Haagsche Correspondentie-bureau meldt Naar aanleiding van de Dinsdag j.l. in een conferentie met de delegatie van den Amsterdamschen Bestuursbond, de S. D. A. P. en de Dageraad bij den minister van Landbouw, Handel en Nijverheid ge dane mededeeling, dat Woensdag en vol gende dagen 15 h 20 waggons aardappe len naar Amsterdam zouden worden ge zonden, is in verschillende dagbladen de vraag gesteld, waarom deze toezegging niet reeds vroeger had kunnen zijn ge daan, daar thans den indruk werd ge vestigd, dat Ongeregeldheden, als te Am sterdam zijn voorgevallen, het beste middel zijn om de noodige voorraden van bepaalde levensmiddelen te verkrijgen. Het antwoord op deze vraaag is zeer eenvoudig, wanneer men kennis neemt van de sinds 20 Juni j.l. dagelijks op de vei lingen voor het binnenland beschikbare hoeveelheden vroege aardappelen. Op 20 Juni bedroeg die hoeveelheid 29.000 K.G.op 21 Juni 68,000 K.G. op 22 Juni 99,000 K.G.op 23 Juni 108,000 K.G.(24 Juni was een Zondag, waarop niet geveild werd)op 25 Juni 256,000 R.G.op 26 Juni 486,000 K.G.; op 27 Juni 917,000 K.G.op 28 Juni 748,000 K.G.op 29 Juni (een R.-Kat holieke feestdag) 240,000 K.G. op 30 Juni 959,000 K.G.(1 Juli was wederom een Zondag)op 2 Juli 925,000 K.G. op 3 Juli 1,490,000 K.G.op 4 Juli 1.656,000 K.G. Hieruit blijkt dus, dat de vorige week de beschikbare hoeveelheid vroege aardap pelen nog onvoldoende was om dagelijks 15 20 wagons aardappelen naar Amster dam te verzenden, maar dat op 3 Juli te voorzien was, dat de aanvoer daartoe de volgende dagen ruimschoots toereikend zou worden. Vandaar dat toen zonder bezwaar een ruimere aanvoer kon worden in uit zicht gesteld. Niets is gemakkelijker dan op zijn tafel een lekkere maaltijd met keurige spijzen te zetten. Daartoe is alleen geld en een keukenmeid noodig. Moeilijker schijnt het aan tafel te gaan met de noodige eetlust, want de eetlust wordt niet gekocht, zegt men. Toch weten zij die ondervinding hebben wel dat, om eetlust te hebben, het voldoende is de Pink Pillen in te nemen, die in alle apotheken verkocht worden. De eetlust is in der daad het eerste verschijnsel van werkzaamheid der Pink Pillen, dat ondervonden wordt door de zieken die zoo verstandig zijn geweest hulp en bijstand aan dat merkwaardige middel te vragen, zooals Mevr. Annette Rougetet, 47, rue de Paris, Clichy, dit deed. »Sedert langen tijd, schrijft Mevr. Rou getet ons, leed ik aan de maag. Ik had geen eetlust en verteerde moeilijk de wei nige spijzen die ik gebruikte. Ik was zeer zwak geworden. Na vele middelen zonder resultaat genomen te hebben, wilde ik de Pink Pillen beproeven, en ik moet zeggen dat ik van af de eerste doosjes mij veel beter heb gevoeld. Mijn eetlust is gewekt, mijne maagpijnen zijn verdwenen en ik heb spoedig al mijne krachten weergekregen.® De Pink Pillen zijn onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, algemeene zwakte, maagpijnen, schele hoofdpijnen, zenuw pijnen, rheumatiek. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar f 1.75 per doos, en f9 per zes doozen, bij het Hoofddepot der Pink Pillen, Nassaukade 314 Amsterdam voor Heusden en Omstre ken bij G. Malingré, Drogist te Heusden de firma P. J. van Gils, Apotheek te Waalwijk en verder bij verschillende Apo thekers en goede Drogisten. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. Het gerucht, als zoude op de scheepswerf wegens ijzergebrek, een aantal werklieden deze week ontslagen worden, is naar wij vernemen slechts een gissing en geheel uit de lucht gegrepen. Waar echter, wegens de abnormale tijds omstandigheden, in bijna eiken tak van industrie eene wijziging of verkorting van werktijd of werkwijze is ingevoerd, zoude het in de toekomst niet geheel onmogelijk zijn, dat ook in dit bedrijf eenige wijziging kwam, daar vooral de Nederlandsche scheepsbouw met gebrekkigen aanvoer van materialen te kampen heeft. De geïnterneerde Belgische militair F. M. uit de groep Heusden®, is sinds Vrijdagmorgen verdwenen. Dit is binnen korten tijd reeds de tweede desertie. De vluchteling is inmiddels op de noodige plaatsen gesignaleerd. Een Duitsch deserteur kwam hier aan en had in 4 dagen tijds, te voet, de reis van Bergen (N.Holl.) naar hier ge maakt en was op weg naar Limburg om aldaar werk te verkrijgen. Werkendam. Woensdagavond gaf de heer R. Beintema in het Gereformeerde kerkgebouw A een orgelbespeling met me dewerking van een dubbel kwartet. Het was een goedgeslaagde avond, die druk bezocht werd. Ook waren er velen ge komen uit de omliggende plaatsen. Andel. Bij de gehouden verkiezing zijn tot leden van den Raad herkozen de heeren H. var» Wijgerden en G. Millenaar, terwijl in de plaats van J. G. Schouten gekozen werd de heer C. Verwijs. Met het plukken der zwarte bessen is hier een begin gemaakt. De prijs be- braagt 20 cent per K.G. Drunen. Bij de gehouden stemming voor 2 leden van den Gemeenteraad werd gekozen de heer L. Elshout, terwijl her stemming moet plaats hebben tusschen de heeren Van Halder en P. Elshout. Genderen. In de afgeloopen week zijn door de afdeeling V. P. N. alhier verzon den 4238 kippen- en 163 eendeneieren, totaal 4401 stuks. By de Donderdag j.l. gehouden stemming ter vervulling van drie plaatsen in den Gemeenteraad werden uitgebracht 126 stemmen, waarvan 4 van onwaarde. De stemmen waren aldus verdeeld L. P. Branderhorst (aftr.) 96 W. G. J. Bran derhorst (aftr.) 91 J. van Gorcum (aftr.) 64; J. Macleane 32; A. Nieuwkoop 13; A. v. Wijk Azn. 23. De aftredende leden zijn dus alletj herkozen. 's-Gravemoer. By de Woensdag ge houden stemming voor drie leden van den Gemeenteraad zijn uitgebracht 109 stem men, van onwaarde 4. De stemmen waren verdeeld als volgtG. Verhagen 70, A. Kielen 58, W. Kielen 42, W. T. C. Voor- beijtel 37 en J. Versteeg 28. Alzoo ge kozen de heeren G. Verhagen en A. Kie len, beide aftredend. Herstemming op 13 Juli tusschen de heeren W. Kielen en W. T. C. Voorbeytel. te verwijdereu

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 2