24 HINTHAMERSTRAAT 24 dit nr beun eei troep! feuilleton. ter. Sigar en-Magazij n 's-BOSCH Havana's Ruime keuze sigaretten Pracht-sorteering AFTER-DINNER SIGAREN. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3688. Zaterdag 14 Juli 1917. Und van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 0.90, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 1—6 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. Tel. int. 49S BUITENLANDSCH OVERZICHT. Aller oogen zijn in de laatste dagen met gespannen aandacht op Duitschland en zijn binnenlandsche politieke aangelegen heden gericht. Reeds in ons vorig over zicht wezen wij er op dat er iets gaande was bij onze oostelijke naburen. Hoe daar een roepen was om meer democratisch bewind en verschillende partijen zich aan eengesloten hadden dit doel te bereiken. In hun vaandel staan twee eischendat Duitschland zich bereid moet verklaren tot een vrede zonder inlijving en, wat het binnenland betreft, het parlementair stel sel moet invoeren, waarbij het algemeene, gelijke en rechtstreeksche kiesrecht voor Pruisen wordt verlangd. Ais woordvoerder voor deze richting trad vooral Erzberger, lid van de centrumpartij, op den voorgrond. Er voltrekt zich op het oogenblik in Duitschland een groote (onbloedige) om wenteling. Die omwenteling is niet van vandaag of gisteren. Zij is het gevolg van een ontwikkeling, die in vredestijd al lang aan den gang was. Zij beoogt, dat niet langer het Duitsche volk een geregeerd, onzelfstandig volk van onderdanen, dut niet meer de Duitsche regeering een ongecon troleerd en onger emd noodlot zal zijn, maar- dat voortaan kanselier en ministers slechts in overeenstemming met de volksvertegen woordiging regeeren, op het kussen komen en heengaan en voor alle zaken van gewicht een votum van vertrouwen van het Par lement noodig hebben, net als in alle andere parlementair geregeerde landen, en dat er geen besluit over oorlog en vrede worde genomen, zonder de tijdige raad pleging van de vertegenwoordigers des volks. De regeering heeft tijdens den oorlog den Rijksdag hoe langer hoe meer noodig gehad, en de Rijksdag heeft, hoe langer de oorlog duurde, getoond niet langer meer in zijn onmondigheid te willen berusten. De oorlog, vooral de lange duur van den oorlog eri het verlangen van het Duitsche volk om er een eind aan te maken, is noodig geweest, om de zaken zoo ver te brengen als zij nu zijn gekomen. Toen nu de Rijksdag weer bijeenkwam, feitelijk voornamelijk om de nieuwe kre dieten toe te stemmen, toen bleek al da delijk uit de vergaderingen van de hoofd commissie, dat de Rijksdag ditmaal van plan was de regeering zeer besliste vragen voor te leggen. Eenige vragen zouden er worden gesteld over het oorlogsdoel, over de politiek ten opzichte van Rusland, over den stand van de militaire operaties en over den duikbootoorlog. Rekenschap zou er worden gevraagd van gegeven beloften, opheldering over hetgeen in bet verleden was beloofd en niet gedaan en over het geen men voor de toekomst dacht te doen In het bizonder ook ten opzichte van de beloften over de binnenlandsche hervor mingen. En die vragen zouden zoo ver gaan, dat een betrekkelijk goede concessie in democratischen zin de splitsing van de kiesdistricten met dichte bevolking geen indruk meer maakte. 5 Vertelling van Vacano. Wat er dan ook van zij mettertijd werd hij een trouwe bezoeker van mevrouw Eyckens en werd bijna als een huisvriend beschouwd. Hij zat vaak urenlang bij haar, het een of ander onverschillig woord spre kende of wel uit een gouden doos een verbazend groot snuifje nemend, en daarbij scheen het toch alsof hij als 't ware wachtte. Maar op wat? Er zijn visschers, die uren en dagen lang naar hun onbeweeglijken dobber turen en met een onuitputtelijk geduld op het vischje wachten, dat het aas verslinden moet. Er zijn ook spinnen, die roerloos uren en dagen lang in een donkeren hoek loeren en op het lichtste trillen van haar kunstig weefsel wachten, 't welk haar ver kondigt, dat er zich eene vlieg met goud achtig glanzende vleugels in heeft laten vangen. En er zijn bedelaars, die in hunne armzalige kamertjes in het uit lompen be staande bed hoopen gouds verborgen hebben en toch nog uren en dagen lang aan den weg zitten, in de gloeiende zon en in den regen en met heesche stem hun ellende uitjammeren, totdat het den een of anderen voorbijgaanden, goedhartigen werkman in valt om van zijn eigene blijde armoede een medelijdend penningske in den onoog- lijken hoed van den blijkbaar nog veel armere te werpen. Even geduldig scheen de oude, gerim pelde buurman van de tweede verdieping te wachten en te loeren bij de bleeke, hopelooze zieke. Maar op wat »Wie is deze heer Mussault toch in formeerde dokter Destrée, die den ouden man nu en dan by het bed zijner patiënte had aangetroffen, bij een in de nabijheid wonende kennis, die steeds van alles op de hoogte was. Wat Weet ge dat niet, dokter ant woordde de alwetende verwonderd. »Wel, mijnheer Mussault is de eigenaar van het huis.« »Welk huis?® »Van het huis, waarin hij woont. Hij wil echter niet als zoodanig hekend staan. Hij beweert, dat hij als huurder® rustiger leeft.® «Dus met andere woorden een zonder ling ïTen minste wat er veel op lijkt, maar in elk geval een verstandige en sluwe zon derling. Hij is zeer rijk en neemt er nu zijn rust van, na een werkzaam en woelig leven. Hij is, zooals ik u zeide, eigenaar van het groote huurhuis, doch laat alle zaken daarin aan zijn betrouwbaren inten dant® over en leeft alleen voor zijn lief hebberijen® Welke liefhebberijen kan die man heb ben, die er uitziet als de belichaamde ver Het is zeker, dat het centrumslid Erz berger, een man van noesten vlijt, even rusteloos als welmeenend, opgewonden soms en zeer impulsief, wel eens geneigd tot doordraven, de man was, die den knuppel in het hoenderhok heeft geworpen. Aan hem koo.t de verdienste toe op het psycho logische moment in een duidelijken en be slisten vorm te hebben samengevat en uitgedrukt, wat men in bizonderheden wel al hier en daar verspreid had gelezen en gehoord, maar wat toch den meesten slechts nog vaag voor oogen zweefde. Wat hij heeft gezegd (de zitting van de hoofd commissie was vertrouwelijk) is onzeker, wie hij heeft aangevallen evenzeer, i-naar de uitwerking van zijn rede is geweest, dat plotseling de partijen van de meerder heid in den Rijksdag hebben begrepen, dat zij zich moesten vereenigen op een bepaald program naar buiten vrede zonder an nexatie en oorlogsschatting, naar binnen kiesrechthervorming en parlementair stelsel. Het is nog onzeker of de partijen al een gemeenschappelijke formule hebben gevonden, maar zeker is, dat zij er met een voor den dag zullen komen. Als er nog tusschen de partijen onderhandeld wordt, dan is het in alle geval slechts over formeele kwesties. Er is een groot blok ontstaan van allen uit de linksche partijen, uit het centrum en uit de nationaal-liberale partij, die zich op bovenomschreven be ginselprogramma hebben vereenigd. Onzeker is of de Rijkskanselier in zijn antwoord in de commissie slechts oude dood doeners heeft herhaald, of dat hij verre concessies heeft gedaan, onzeker of hij en of de ministers zullen aanblijven, maar zeker is dat de regeering moet en zal toegeven. Want gaat het bard tegen hard dan verliest zij het. Gaat het schoorvoe tend, dan zal zij vooruitgedreven worden Het is Erzberger, wien wij boven noemden, er niet alleen om te doen een meer democratisch kiesrecht te verkrijgen, maar hij wil door middel van den Rijksdag die alzoo uit en door het volk gekozen is, der wereld duidelijk doen blijken wat de oorlogspolitiek van het Duitsche volk is. De wereld moet inzien dat Duitschland een verdedigingsoorlog voert tegen alle vernie tigingsplannen. De entente moet begrijpen, dat zij niet alleen met den Duitschen keizer, met de Pruisische jonkers, met de militaire kaste oorlog voert, maar met het Duitsche volk. en dat het vastbesloten is voor zijn vrijheid en zelfstandigheid alles veling »Gij miskent hem, dokter. Mijnheer Mussault was in zijne jonge jaren een der meest bekende en gelukkigste ondernemers. Hij beproefde het in alles, wat maar geld opbrengt. Hij was speculant, impressario, tooneeldirecteur, eigenaar van een circus en van kermistenten, aanlegger van wegen, hotelier, in een woord, hij is een univer seel genie in zaken. Een tijdlang heeft hij nieuw ontdekte diamantmijnen geëx ploiteerd en met succès. Toen deze uit geput raakten, deed hij ze, met behulp van eene grootsche reclame zeer in zijn voordeel aan eene aandeelen-maatschappij over. Daarna ging hij met eene beroemde, maar nu juist niet meer jonge zangeres op reis en wist uit haar tanenden roem in de provincieën nog veel geld te kloppen. Dan weder liet hij zich in den Circus Guillaume® zien, dresseerde honden, herten en richtte er een compagnie hazen op af, om in soldatenuniform elkaar slag te leveren. Een tijdlang was hij eigenaar van het theater van mademoiselle Malago, de equi libriste, die honderdmaal achtereen op de punt van den rechtervoet draaide, zonder duizelig te worden, enz. enz. En toen hij eindelijk oud en stram werd, liet hij de loopende zaken aan zijn zoon over, Mussault den jongere, die geheel en al in de voet sporen zijns vaders treedt en diens »genie« geërfd heeft, terwijl de oude kalmpjes van zijne rente leeft. Zijn immer levendige geest gunt hem echter geen rust. Hij op te offeren. Zeker óók als een gevolg van deze be sprekingen heeft de Duitsche keizer aan gekondigd, dat het nieuwe kiesrecht voor het Pruisische huis van afgevaardigden, behalve rechtstreeksch en geheim, ook enkelvoudig zal zijn. Een kleine concessie voor de toekomst, waarmee natuurlijk de huidige crisis geenszins is opgelost, noch verdere crisissen in het vervolg worden vermeden. In verband hiermee is het van belang, dat er nu ook een kroonraad is gekomen waarbij ook de Kroonprins tegenwoordig was. Wat er wel op schijnt te wijzen dat belangrijke veranderingen op til zyn. De oude Keizer die niet zoolang meer zal regeeren, heeft zijn zoon, die straks het bewind uit zijn handen zal hebben over te nemen willen kennen in de besluiten die genomen zullen worden. Met belangstel ling zien wij dan ook de komende dingen tegemoet. Van de gevechtsterreinen is alleen het Oostelijk front in gestadige verandering en dat ten nadeele der centralen. Ten Zuiden van den Dnjestr trekken de centralen nog steeds terug per dag 15 tot 30 kilometer en lijden er aanmerkelijke verliezen 150 officieren en 10.000 sol daten werden gevangen genomen, terwijl de buit der Russen bedroeg ongeveer 80 kanonnen waarvan 12 zware, en een groote hoeveelheid loopgraafmortierer. en machine geweren, alsmede een groote hoeveelheid geniematerieel en munitie. De Russen zetten hun offensief dus krachtig voort. De Vereenigde Staten gaan ook ons, als neutralen de duimschroeven aanzetten. Op 15 Juli zal de regeeringscontrole op de Amerikaanscbe uitvoeren van kracht worden In de verklaring, die aan de proclamatie is toegevoegd, verklaart de president, dat het de politiek is der regeering om het eerst rekening te houden met de behoeften van de Vereenigde Staten zelf, dan voor zooveel mogelijk te voldoen aan de behoef ten der geaillieerden en ten slotte voor raden te leveren aan de neutralen, wanneer dat mogelijk zal zijn. Het wordt duidelijk gemaakt, dat alle moeite zal worden gedaan om zorg te dragen, dat geen voorraden de centrale mogendheden bereiken. De artikelen, van welke de uitvoer onder controle is gebracht, zijn steenkool, cokes, stookoliën, petroleum, gasolie, broodkoren, meel, hooi en stroo, vleesch, vetten, ijzer, staal, staafijzer, moet steeds nieuwe speculaties uitdenken, die zijn zoon dan ten uitvoer brengt. En zoo is nu de heer Massault.« »Wat gij daar zegt, is werkelijk merk waardig,zeide de dokter peinzend. »Maar wat voor aantrekkelijks kan die kleine mummie aan mijne patiënte vinden »Is de dame wellicht koorddanseres ge weest »0, neen.« »Of is ze soms eene nakomelinge van Olivier Cromwell, of de eene of andere historische grootheid »Ook niet, rnaar wacht eens, zij is eene achter-achterkleindochter van Peter Paul Rubens.® De alwetende liet een schel gefluit hooien. »Aha? En? »En daarbij het schoonste wezen, dat ooit uit de hand des Scheppers gekomen is.® »Wel daar hebt ge dan de schoonste speculatie voor den heer Mussault. De geheimzinnige grijsaard zette zijne bezoeken bij mevrouw Eyckens voort. Zijn gezelschap werd voor de arme vrouw in hare hulpeloosheid en verlatenheid bijna eene behoefte. Zij gevoelde zich minder eenzaam, wanneer de heer Mussault naast haar bed zat en haar zijne courantenbe richten of wel zijne opmerkingen betref fende het weer en de marktprijzen voor droeg. Want merkwaardigerwijze sprak deze veelbereisde oude heer nooit over zijne tochten en avonturen, nooit over zijn vroeger scheepsplaten, balkijzer, ijzer- en staal- afval, mangaanstaal, meststoffen, wapens, munitie en ontplofbare stoffen. Het onder controle stellen van den voed- seluitvoer verleent waarschijnlijkheid aan het bericht, dat de Amerikaansehe regee ring de wenschelijkheid overweegt, om ge durende 60 dagen een volledig verbod van scheepsuitvoer voor alle voedingsmiddelen uit te vaardigen, teneinde de uitgebreid heid van de Amerikaansehe voorraden te leeren kennen en aan de geallieerden en de neutralen de gelegenheid te geven een volledig program van hun behoeften in te dienen. Wij zullen dus op rantsoen worden ge steld. Als er nog iets naar ons wordt verscheept zullen deze zendingen zoo be perkt zijn dat er geen sprake is van over schot, dat naar Duitschland zou kunnen worden uitgevoerd. De Daily News ver neemt dienaangaande nog uit Washington De uitwerking van het verbod van uitvoer uit de Ver. Staten naar neutrale landen zal zoo belangrijk zijn, dat er reeds een beweging in het Congres gaande is, om met bepaalde Europeesche naties in onder handeling te treden om te verkrijgen, dat zij aan den oorlog meedoen aan den kant van de geallieerden. Die neutrale naties hebben vreeselijk ge leden en deze nieuwe slag zoo zeggen die leiders in het Congres zal mogelijk het middel zijn om hen er toe te brengen, zich zelf tegen Duitschland te verklaren. Voorwaar een edel bedrijf: Vecht met ons mee of anders hongeren wij je dood. Gelukkig voor ons dat niet allen in het Am. Congres zoo denken. veelbewogen leven, dat toch anders zeker wel belangwekkend genoeg zou zijn ge weest. Hij scheen geheel en al klein burger geworden te zijn en zich gelukkig te gevoelen, het drijven der wereld en den strijd om het bestaan te kunnen vergeten in zijne welverdiende, behaaglijke rust. Op zekeren dag, toen hij als gewoonlijk kwam, om eens te kijken hoe het er mee ging, vond hij mevrouw Eyckens lechtop in haar bed zittend, de handen tegen het voorhoofd gedrukt, en een uitgaven boekje doorbladerend, dat vóór haar lag. Juf frouw Hinrik stond er naast, geheel ter neergeslagen en moedeloos, want sinds veertien dagen had zij de geringe uitgaven voor het huishouden alleen daardoor kun nen bestrijden, dat zij hare beste kleeding- stukken naar den lommerd bracht, en thans had zij niets meer te beleenen en was zij verplicht, om hare geliefde meesteres deze verpletterende bekentenis te doen, hoewel het hart haar daar bijna onder brak. De nootlottige werking, die zij van deze nieuwe jobstijding voor de zieke vreesde, trad echter niet in. Het dreigende voor uitzicht op den hoogsten nood rukte Pau line uit hare onverschilligheid en vervulde haar met eene plotseling weder ontwakende levenskracht, eene grootere smart had de geringere verdreven. Wordt vervolgd. He! Lui m Hessilen ei Altena, it Lanastraat u ervaart CUBA Uitsluitend EERSTE isse fabrikaten

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 1