Laten wij spaarzaam met de minuten zijn. Een beroemd staatsman, wien men de gewoonte had zijne maaltijden te laat op te dienen, gaf eens aan zijn vrouw een werk ten geschenke, dat hij, zeide hij, had saamgesteld in de kwartieren dat hij had moeten wachten. Het is altijd slecht zijn tijd te verliezen, maar iedereen is het daarover eens dat de slechtst verloren tijd die is welke met lijden verloren gaat. Weest dus spaarzaam met uwe minuten, trekt zooveel mogelijk partij van uwen tijd en indien gij ziek zijt, gebruikt dan de middelen van welke bekend is dat zij den tijd der pijnen verkorten, middelen die genezen en dit dagelijks bewijzen. Wat dit betreft, zal men niet zonder belangstelling den brief lezen, dien wij hier publiceeren en waarin Mevr. Charvay, die te Lyon-Vaise woont, Weg van Saint-Just naar Saint-Simon, no, 95, zegt dat de Pink Pillen haar genezen hebben van de bloedarmoede die haar ondermijnde. «Ik ben zeer tevreden over de behan deling met de Pink Pillen. Dank zij uwe goede pillen, heb ik al mijne ongemakken zien verdwijnen en zijn mijne krachten teruggekomen. De bloedarmoede had mij ondermijnd en ik kon niet meer op mijne beenen staan. Ik was zoo zwak dat ik niet in staat was het minste huiswerk te verrichten, en ik bracht mijn tijd zittende of liggend door. Ik had geen eetlust meer en was zeer bleek. Niet alleen hebben de Pink Pillen mij al mijne krachten weer gegeven, maar zij hebben mij bovendien zoo opgeknapt, dat men niet meer zeggen zou dat ik gedurende vele maanden ziek ben geweest. Door met iedere pil rijk en zuiver bloed aan het lichaam te verschaffen, stellen de Pink Pillen dit in staat zich te verdedigen. Men weet dat onze verdediging tegen de aanvallen van de ziekte zetelt in de hoe danigheid en de hoeveelheid van ons bloed en in den goeden staat van onze zenuwen. Het is immers gemakkelijk te begrijpen dat de ziekte vooral de zwakken treft. De Pink Pillen zijn onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, algemeene zwakte, maagpijnen, schele hoofdpijnen, zenuw pijnen, rheumatiek, neurasthenie. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar f 1.75 per doos, en f9 per zes doozen, bij het Hoofddepot der Pink Pillen, Nassaukade 314 Amsterdam voor Heusden en Omstre ken bij O. Malingré, Drogist te Heusden de firma P. J. van Gils, Apotheek te Waalwijk en verder bij verschillende Apo thekers en goede Drogisten. BUITENLAND. Buiten de wet gesteld. Men schrijft ons uit Lausanne De ex-Tsaar en de geheele familie Ro- manof staan thans buiten de wet. Eener zijds heeft de Voorloopige Regeering be sloten, na de ex-keizerlijke familie haar bezit ontnomen te hebben, haar desniettemin gelijk ieder ander belastingplichtig te ver klaren en aan al hare privilegiën ook in dit opzicht een einde te maken. Welk eene geweldige omwenteling de enkele confiscatie van het bezit der Roma- nofs reeds beduidt, zal men begrijpen, wanneer men bedenkt, dat het inkomen alleen van het hofministerie 42,148.000 roebels bedroeg. De jaarlijksche uitgaven waarvoor het rijkèbudget aansprakelijk bleef, bedroegen onder andere: voor het Keizerlijk huishouden 867.000 roebels voor het onderhoud der paleizen te Petrogad 2.460.000 roebels, te Pjotrodvor 1.117.000 roebels, te Tsaarskoje Sjelo 1.935.000 roebels, te Gatsjina en Moskva 1.444,000 roebelsvoor de administratie van den hofmaarschalk 1.619.000 roebels; voor de stallen en garages 1.338.000 roebels voor de Keizerlijke jacht 345.000 roebels voor het Keizerlijk eetservies 39.000 roe bels voor de bewaking der paleizen 1.041.000 roebels. En dit is nog lang niet alles. Eene belangrijke bron van inkomsten waren bovendien nog de apanages. Hoe groot deze bron was is nog niet precies bekend, doch volgens een gedenkschrift uitgeven in 1897, toen het honderd jaar geleden was sedert Paul I de apanages instelde, zoude men tot de conclusie komen, dat zij ongeveer 20 millioen roebels op leverde. Zij vloeit voornamelijk uit wijn bergen, vischvijvers, molens en dergelijke voort. Dan heeft men de zoogenaamde cabi- netsgoederen, over het lot waarvan de komende Constituantie zal hebben te be slissen. Zij zijn gelegen in de twee reus achtige Siberische districten Altaj en Njertsjinsk, die eene phenomenale ontwik keling der mijnindustrie beloven. De Altaj beslaat bijna 42 millioen bunder, vijf zesde gedeelte van Frankrijk. Hiervan behoorden den Tsaar 16 millioen bunder. De helft van dit land is met oerwoud bedekt, wat op zichzelf economisch reeds een onbere kenbare schat is. Van de 24 millioen bunder van Njertsjinsk behoorden er 10 aan den Tsaar. Ook in dit gebied zijn goud, zilver, ijzer, lood, soda overvloedig aanwezig. De kroon had er het monopolie van den mijnbouw, voor wat hare eigene goederen aangaat, en hief regalia van de delfstoffen-opbrengst van particuliere goe deren. Dit alles is nu uit. Met eenen enkelen pennestreek heeft de revolutionaire regee ring de Romanofs van hunne rechten ver vallen verklaard. Anderzijds evenwel wenscht zij hun niet de gewone burger rechten te laten uitoefenen. De revoluti onaire socialistische partij had door doctri- nairen rechtvaardigheidszin gedreven, der rechterlijke commissie ter voorbereiding der Constituante een verzoek gedaan betref fende de toekenning van het passieve kiesrecht der ex-keizerlijke familie. Dit verzoek is van de hand gewezen op den grond, dat anders aan de beweging tot restauratie der monarchie een legitiem karakter zoude worden gegeven. o De ex-Tsaar en de Vreiheidsleening. PETROGAD, 12 Juli. Generaal Bruc- kendorf, de vroegere hofmaarschalk, heeft den wensch van den ex-Tsaar en zijn familie te kennen gegeven om in te schrij ven op de vrijheidsleening. In vrouwenkleeren. Dezer dagen kwamen te Gronau met den trein aan twee dames uit Lippstadt, die hare identiteit niet voldoende bewijzen konden. Een daarop gevolgd onderzoek wees uit, dat de eene dame een in vrou wenkleeren gestoken ontvluchte Fransche krijgsgevangene was, die met een Duitsch meisje over de grens wilde, om, zooals hij voorgaf, in Holland met haar te trouwen en dan naar Frankrijk te vertrekken. Daar werd nu een stokje voorgestoken. o Kalousz genomen. Volgens berichten, ontvangen door het ministerie van oorlog, vervolgen de Russische troepen hun succes. ZiJ namen, na een gevecht de stad Kalousz, waarin de staf van de vijandelijke legers gevestigd was. Tal van gevangenen vielen in de handen der Russen. BINNENLAND. Stoomtreiler in de lucht gevlogen. Hedenmorgen kwam de stoomtreiler »Bruinvisch IJ. M. 69« te IJmuiden en bracht de ontzettende tijding, dat de lJmui- der stoomtreiler «Elisabeth IJ. M. 181 van de visscherij-maatschappij »Elisabeth«, directeuren M. B. Ossendorp en G. F Haak, in de lucht gevlogen was, waarbi een aantal menschen waren omgekomen Enkele geredden bevonden zich aan boort van den stoomtreiler «Petrus en Paulus, IJ. M. 266«, die mede thuis «toornende was. Van de bemanning van de »Bruinvisch« vernamen we dat de treiler gisteravond met een zevental stoomtreiiers aan het visschen was op ongeveer 25 mijl N W. van Terschelling. Het weer was prachtig en de visscherij was goed. Van de «Bruin- vich# had men de «Petrus en Paulus« het dichtstbij en daarachter de «Elisabeth«. Te halfzes hoorde men een geweldadige ontploffing en men zag een enorme water zuil opstijgen. Kort daarop volgde een tweede explosie en steeg een stoomzuil de lucht in, vermoedelijk tengevolge van de ketelontploffing. Aan boord van de »Bruinvisch« haalde men terstond het net in en stoomde zoo spoedig mogelijk naar de plaats van het onheil, waar reeds de «Petrus en Paulus« was aangekomen. Deze praaide dat hij een aantal menschen van de »Elisabeth« aan boord had, onder wie de schipper, waarbij men pogingen deed de levensgeesten op te wekken. Beide schepen stoomden toen naar IJmuiden, waar de «Bruinvisch# het eerste bericht aanbracht. Te acht uur kwam ook de «Petrus en Paulus# binnen en vernamen we, dat hij van de «Elisabeth# aan boord had schipper J. Cramer, over leden, voorts drie der opvarenden onge deerd en één gewonde. Bij de ramp heb ben dus 7 menschen van de 11 opvaren den het leven gelaten. Zes worden nog vermist. Een zeegevecht. Nabij Eierland, (noordkust van Texel) wordt een zeegevecht geleverd tusschen Engelsche en Duitsche schepen. Neder- andsche torpedobooten zijn vertrokken. De sleephooten Theems, Simson en Her cules zijn uitgevaren om de lichtschepen Joggersbank-Noord, Doggersbank-Zuid en Terschellingerbank naar binnen te halen. o Eerste Kamer. De leden van de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal zijn thans geheel overeen komstig de mededeeling, gedaan in de ver gadering van 30 Juni jl. in openbare vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 17 dezer te 2,30 uur des namiddags. Tweede Kamer. De Tweede Kamer is in openbare ver gadering bijeengeroepen tegen Woensdag den 18 Juli, te 11,30 uur. o Verhooging van pensioenen. Ingediend is een wetsontwerp tot ver hooging van de bedragen der pensioenen ten laste van het fonds, ingesteld bij de Weduwen wet voor de ambtenaren 1890 en wijziging en aanvulling van art. 27 dei- Weduwen wet voor de Rijkswerklieden 1914, De onder dagteekening van 31 Decem ber 1915 opgémaakte vijfde wetenschap pelijke balans van het Weduwen- en Wee- zenfonds voor burgerlijke ambtenaren wijst een batig saldo aan van f17,474,651. Overeenkomstig het advies van het bestuur aan het fonds wordt thans voorgesteld de bedragen der weduwen- en weezenpensi- oenen zoowel van de reeds verleende als van de toekomstige te verhoogen op zoodanigen voet, dat de pensioenen ruim 1/15 grooter zullen worden. Waarmede een bedrag van rond f8,700,000 zal ge moeid zijn. Omtrent de wijze van besteding van de rest van het batig saldo zullen commis sarissen nadere voorstellen doen. Het vellen van bosschen. Op de vragen van het Kamerlid Gerhard in verband met het vellen van bosschen, heeft de minister van Landbouw geant woord, dat het vellen van hout met het oog op de voorziening in de schaarschte van brandstoffen geen afkeuring verdient, zoolang het binnen redelijke grenzen be perkt blijftdat zijn aandacht er op blijft gevestigd dat die grenzen niet worden overschreden dat binnenkort kan worden tegemoet gezien een ontwerp-noodwet. Nekkramp. De vrouw van den landbouwer H. D. te Kampereiland, die sinds geruimen tijd in het ziekenhuis te Kampen aan nekkramp verpleegd werd, is aldaar overleden. Rundvleesch. Reeds herhaaldelijk is medegedeeld, dat een rundvleesch-distributie wordt voorbe reid. Het vorig jaar heeft de minister er al over gedacht, maar toen hebben in een conferentie van Z.Exc. met de directeuren van de vier grootste abattoirs in ons land deze heeren het den minister afgeraden. Een distributie van rundvleesch gaat, vooral wegens de groote verscheidenheid van quali- teit, met veel meer moeilijkheden gepaard dan b.v, de distributie van varkensvleesch Toch zal getracht worden een eenigszins bevredigende regeling te treffen. De zoo even genoemde deskundigen hebben, naar het Hbld. meldt, nu de distributie van regeeringsvarkens heeft opgehouden tegen over den drang der huidige omstandig heden hun aanvankelijke bezwaren tegen de rundvleeschdistributie op den achter grond gesteld. Een nieuw oproer in Amsterdam aan staande In een vergadering van het revolution- riair socialistisch comité, Dinsdagavond ge houden in de Beurs voor Diamanthandel op 't Weesperplein te Amsterdam, bracht de heer Kitz verslag uit over een audiën tie van het comité bij minister Posthuma. David Wynkoop hield een rede, waarin hij verklaarde, dat de strijd zal worden' hervat. Nu de regeering geen verandering wil brengen in hare politiek, trekken wij op het geschikte oogenblik weer ten strijde en dat oogenblik zal spoediger komen dan menigeen verwacht. De vergadering ging kalm uiteen. N. H. C. o Aan de verkiezing voor een nieuwen al- gemeenen secretaris van de Maatsch. «Tot Nut van 't Algemeencc, hebben 186 departe menten deelgenomen, die tesamen 738 stemmen uitbrachten. Van deze hebben op zich vereenigd de heeren J. Hovens Gréve 447, K. billing 11 en mr. J. Hingst 290 stemmen. Tot algemeen secretaris der Maatschappij is dus gekozen de heer J. Hovens Gréve te Amersfoort. Schaper geen burgemeester. In vervolg op het bericht in ons Bijblad, dat het soc. dem. kamerlid genoemd werd als aanstaand burgemeester van Emmen, dient het volgende Het Volk verzekert dat den heer Schaper zelf hiervan niets bekend is. Hij heeft niet gesolliciteerd en is evenmin aangezocht of gepolst. Opzettelijko misleiding. De «Nieuwe Crt,« schrijft gistermorgen In de «Tel.a van 20 Juni had de heer P. H. Burgers in een hoofdartikel de voorstelling gegeven als had ons land uit Duitschland niet meer ingevoerd in het eerste kwartaal van 1917 dan voor 10.9 millioen aan kolen en ijzer, daarentegen voor meer dan 46 millioen naar Duitsch land uitgevoerd. Die bewering, getoetst aan de feiten, bleek ten eenenmale onjuist. In- en uitvoer bewees dat in zijn nr. van 27 Juni. De invoercijfers bij elkaar optellend kwam het blad tot de slotsom, dat Duitschland had ingevoerd voor ruim 25 millioen, dus ruim tweemaal zooveel als in de »Tel.« was beweerd, daartegen over stond een uitvoer van ruim 49 mil lioen naar Duitschland. De uitvoer naar Groot-Brittannie en Ierland was, zoo werd daarop in In- en Uitvoer van 4 Juli aangetoond, weinig grooter dan die naar Duitschland, nl. bijna 52.5 millioen, waartegenover een uitvoer uit Groot Brittanië en Ierland stond van bijna 37 millioen. Deze cijfers bewijzen op zichzelf, dat de poging ook in de uitvoerpoltiek de neutra liteit te handhaven vrijwel geslaagd mag heeten. Wat doet nu evenwel de Londensche correspondent van de »Tel.« Dit heer schap vertelt in een ingezonden stuk in de «Times# van 7 Juli de onware bewerin gen van het Amsterdamsche blad nog eens over, om daardoor bij het geallieerde pu bliek want die bewering wordt natuur lijk verspreid, den indruk te wekken, dat onze regeering in haar uitvoerpolitiek niet neutraal is. Weet iemand een parlementair woorc om dit walgelijk bedrijf naar verdienste te kenschetsen En aan wien de schuld als deze lasterlijke voorstelling leidt tot voor ons land onaangename maatregelen der Britsche regeering? Ongedorschte granen en peulvruchten. De Minister van Landbouw heeft bepaald Art. 1De aflevering van ongedorschte granen en peulvruchten is verboden. Art. 2. Vervoerjvan ongedorschte granen en peulvruchten zal behoudens tegenbewijs beschouwd worden als begin van uitvoering eener aflevering als in art. 1 verboden Art. 3. Onder het vervoerverbod in art. 2 is niet begrepen het vervoer van het land naar de opslagplaats van den verbouwer, alsmede het vervoer, waarvoor door den Regeeringscommissaris voor de Rijks-graanverzameling vergunning is ver leend. Art. 4. Onder granen wordt in deze regeling verstaan wintertarwe, zomertarwe, spelt, winterrogge, zomerrogge, wintergerst, zomergerst, haver, evene, boekweit en kanariezaad. Onder peulvruchten wordt in deze re geling verstaan veldboonen (wier-, paar den-, duiven-, schaapen- en Waalsche-), alle soorten groene erwten, inbegrepen gele erwten, alle soorten grauwe erwten, alle soorten bruine, gele en witte boonen. (St. Ct.) Verpleging van krijgsgevangenen. Woensdag vertrokken generaaal Onnen, chef der interneeringstroepen en de offi cieren van gezondheid Boeser en Mac Leod naar Zwitserland, ter bestudeering van de wijze van verpleging van krijgsgevangenen daar te lande, in verband met de aan staande komst van krijgsgevangenen in Nederland. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. Aangezien de heer J. Reas, die tot onderwijzer benoemd werd aan de Openbare School, hoewel hij als landstor- mer in dienst was, geen klein verlof heeft kunnen bekomen, (aldus wordt aan de E. v. h. Z. gemeld) zal hij genoodzaakt zijn, eervol ontslag van zijn benoeming aan te vragen. Aan een huis in het Ridderstraatje van den slager Janson zat een massief koperen knop midden op de deur, zooals men dat meer ziet. Een vreemdeling be keek dien knop en wilde hem koopen. De eigenaar wilde niet, maar vroeg ten slotte f25, denkende, dat geeft hy toch niet. Jawel, de vreemde mijnheer heeft f25 voor dien deurknop gegeven. (Huisg.) Bij het jongstleden gehouden exa men te Rotterdam voor het Mercurius- diploma (Duitsch) slaagde o. m. de heer P. Maaten alhier. De kolenschaarschte doet iedereen nu reeds uitzien naar hulpmiddelen voor den komenden winter, en wordt tot het hout veelal een toevlucht genomen. Zoo brengt de tram der Holl.-Buurt-Sp. reeds eenigen tijd een partij eikenboomen aan, uit Zuid-Brabant welke verder per schip naar Rotterdam en Vlaardingen wor den verzonden, om in opslag te worden gelegd, voor event, komende nood in de betreffende gemeenten. Door Gedep. Staten der Provincie is benoemd tot Lid-Werkgever bij den met ingang van 46 Juli a.s. te's Hertogenbosch gevestigden nieuwen Raad van Beroep (ongevallen verzekering) de Heer L. J. Veerman alhier. Op de Centrale Merriekeuringen 11 Juli j.l. te Breda gehouden, werden de volgende paarden geprimeerd I. Tweejarige merriën. f100 en medaille, een bruine witvoet v. Cicero van J. van Bergeijk te Wijk f75 en medaille, de zwarte Catora, v. Ehrenberg, van G. J. W. Branderhorst te Eethen f 50 de bruine Carina, v. Zwingli, van H. Wijtvliet ie Zevenbergen de bruine Clara v. Ehrenberg van C. M. Sagt te Raamsdonksveerde bruine Champagne, v. Ernst, van A. Snoek Wz. te Almkerk de zwarte witvoet Célini, v. Cicero van G. J. W. Branderhorst te Eethen de bruine Lies van Th. v. d. Berg te Sam- beek en de Vos Mina v. Mylord van J. P. Dibbits te Almkerk. II. Driejarige merriën. f 100 en medaille, de bruine witvoet Badina van Prins Hendrik, van J. v. Bergeijk te Wijkf 75 en med. de zwarte bles Dorette v. Mentor, v. Chr. Damen te Moerdijk f 75 de bruine Cor van Joost, van J. de Wit te Zevenbergschen-Hoek f50 de zwarte Bellanen, van Ehrenberg, van W. den Engelsen Dz. te Lage-Zwa- luwe de bruine Maria v. Immo, van P. Colijn te Heesbeende bruine witvoet Begonia, v. Zwingli van W. C. Pellikaan te Werkendamde bruine Norma, v. Zwingli v. M. Scherff te Almkerk en de bruine Snel v. Mentor van L. van Dongen te Zevenbergen. III. 48-jarige merriën. f100 met medaille, de 6jarige bruine Marie XLVII v. Humbolt van C. B. Vos te Wijkf 100 en medaille de 7jarige zwarte witvoet Johanna v. Ehrenberg van G. J. W. Branderhorst te Eethen; f75 de 4jarige zwarte witvoet Agrita v. Ehren berg van denzelfde en de 4jarige witvoet Ammie v. Immo van Wed. A. Tabak te Zevenbergschen-Hoekf 50 de 4jarige goudvos, witvoet Aranka, van Cicero, van H. Smits te Waspik de 8jarige zwarte bles, Nelly, van Cicero, van J. van Bergeijk te Wijk de 5jarige zwarte bles, Zarif I v. Wilhelm V van L. C. Punt Hz. te Klundertde 6jarige zwarte Betsy IX v. Richard van A. J. de Roon te Capelle de 4jarige bruine Liza van R. van Erp te Oss de 4jarige bruine Aakje, v. Ehren berg van D. van Buuren te Meeuwen de 4jarige bruine Avance, van Gerhart van L. C. Punt Az. te Klundert de 4jarige bruine bles Aafke, v. Cicero van C. van Rooij te Tilburg de 7jarige zwarte wit voet Johanna III, v. Cicero van P. Nieuw koop te Drongelende 5jarige Vos, v. Xensphon van J. H. Dane te Oudemolen de 5jarige donkerbruine Zamosa v. Zwingli, van A. de Groot te Udende öjarige bruine Snuit III van Wilhelm V, van C. Timmers te Zevenbergen de 6jarige bruine Sophie VI v. Wilhelm V, van L. C. Punt Hz. te Klundertde 7jarige bruine Dina III, v. Cicero, van Gebr. Oerlemans van der Schans te Drongelen en de 4jarige zwarte Ada v. Gerhart van A. M. Nelemans te Moerdijk. Werkendam. In de afgeloopen week werden alhier gehouden Militaire sport- oefeningen waaronder Roeiwedstrijd, Hoog springen, Touwklimmen en andere. Er waren vele deelnemers en belanghebbenden. Aalburg. De jongeheer J. Zoon is op de R. H. B. S. te Zalt-Bommel tot de 3e klasse bevorderd. Almkerk. Op de Woensdag gehouden Premie keuring te Breda werden goedge keurd, de 2-jarige merriën van J. P. Dibbits en A. Snoek Wz. en de 3-jarige merrie van M. Scherf, ieder een 3e prijs van f 50. Biesbosch. De opbrengst van den hooi oogst was over het algemeen matig, doch de kwaliteit is goed. De prijzen zijn f 35 k f40. Delwijnen gem. Kerkwijk. Donderdag middag 3 uur werd by den arbeider van Leeuwen brand ontdekt en bleek dat een achtjarig zoontje van hem, die met lucifers speelde, den hooizolder in brand had ge stoken iri een oogwenk stond alles in lichte laaie. Het huis brandde tot den grond toe af, terwijl weinig huisraad geréd en het huis zoomede de inboedel niet is verzekerd. De brandspuit uit Kerkwijk behoefde geen dienst te doen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 2