NIEUWSBLAD voor het Land van Heiden en Altena, de Langstraat en de Ho. 3688. Zaterdag 14 Juli. SLECHTS VEERTIEN DAGEN 90 JONKERFRANSSTRAAT 90 ROTTERDAM. Alle voorradige ZOMERHOEDEN en BLOEMEN worden tegen SPOTPRIJZEN UITVERKOCHT. OPRUIMING!! T. JONKER, L. BRANDEL. duurt de REUZENUITVERKOOP in het Goedkoopste (Modehuis DAMES!! Zorg dat u er bij komt. Tot en met 31 Juli van le klas Heeren- en Da mesrijwielen met prima, prima, banden, tegen zeer lagen prijs. Ruime voorraad in banden, als HEVEA LUC en VREDESTEIN, le soort. RIJ WIELH A NDEL. VEEN, bij Heusden. EmailleerenVerhuren, en Reparatie-inrichting BEHOORENDE BIJ HET BUITENLAND. Generaal Villa in den val. Volgens een officieus Mexicaansch bericht, van de Agencia Americana, zou generaal Villa dicht bij de sterk bewaakte grens der Vereenigde Staten door Mexicaansche regeeringsstroepen omsingeld zijn. Door gebrek aan munitie gedwongen, moet Villa aangeboden hebben te capitu- leeren, mits zijn leven en dat van zijn sol daten gespaard zou worden. Het heet echter, dat de Mexicaansche regeering ge weigerd heeft te onderhandelen, daar ze Villa als een rebel beschouwt. Een levensmiddelen-minister heeft een rhinoceroshuid noodig. In een te Cardiff gehouden rede ver klaarde lord Rhondda, de Engelsche levens middelen-minister, dat hij eiken levensmid delen-woekeraar zoo zal aanpakken, dat het hem is »of er een voer steenen op zijn hoofd neerkomt.Lord Rhondda erkende grif, dat zijn populariteit daardoor niet zou toenemen, maar hij geloofde vast, dat de eerste minister hem voornamelijk tot zijn post geroepen had, omdat hij wist, dat hij (lord Rhondda) een »huid als een rhi- noceros« bezat. Het zou zijn taak zijn, den verbruiker in bescherming te nemen. Er moet een vermindering der prijzen plaats hebben. Het zal weliswaar onmogelijk zijn, dadelijk de prijzen, die voor den oorlog bestonden, weer terug te krijgen, omdat door den oorlog vele artikelen moeilij ker te verkrijgen waren, vrachtprijzen waren verhoogd enz., maar alle naar boven gejaagde prijzen door woeker, zal lord Rhondda tot normale verhoudingen te rugbrengen. Geeft zijn ambt hem geen volmacht daartoe, dan zal hij trachten de noodige volmacht erbij te krijgen. Zijn doel moet bereikt worden De tegen woordige toestand is onhoudbaar en zou nog slechter worden, als niet krachtig werd ingegrepen. o Democratisch Roemenië. De »Secolo« verneemt uit Parijs, dat de Roemeensche Kamer met 130 tegen 14 stemmen een voorstel tot wijziging der grondwet heeft aangenomen. De wijziging komt neer op de invoering van algemeen kiesrecht, de onteigening van het groot grondbezit en de verdeeling van het land onder de boeren. De handel met de Ver. Staten. Washington. Het huis van afgevaardigden heeft een wet aangenomen, waardoor de handel met alle landen, waarmee de Ver. Staten in oorlog zijn, wordt verboden. De duikbootenoorlog. Londen. De marine-medewerker van de Times ber'cht, dat de 6 laatste maanden 600 Engelsche schepen zijn in den grond geboord d.i. 2 millioen ton. o Frankrijk wijst een plebiscit over Elzas- Lotharingen af. Parijs. Ribot verklaarde in de commissie voor buitenlandsche zaken, dat Frankrijk's recht op Elzas-Lotharingen onaantastbaar is en een plebiscit niet kan worden aan vaard. o De politieke toestand in Duitschland. Keulen. De Politieke Correspondenz ver neemt, dat de regeering bereid is in Pruissen vyf ministerzetels en in het Rijk drie staats secretarisplaatsen voor nieuwe mannen vrij te maken. In Pruisen treden af de Minister van Binnenlandsche Zaken, van Handel, van Spoorwegen en van Landbouw. In het Rijk de staatssecretaris van buitenlandsche en van binnenlandsche zaken. Het laatste ministerie zal gesplitst worden. o Berlijn. De »Berl. Lokal Anzeiger ver neemt, dat de Nationaal-Liberale fractie van den Landdag gisteren in een besluit tegen den kanselier met algemeene stemmen besloten heeft ten uitdrukking te brengen, dat de kanselier haar vertrouwen niet meer bezit. In Argentinië verwacht men een belang rijke toename van de met tarwe beplante oppervlakte voor den oogst 1918. Men rekent op een bebouwde oppervlakte van 17.5 a 18 mill, acres tegen 16 millioen in het vorige jaar. Uit Rusland wordt gemeld, dat zoowel voor winter als voor voorjaarstarwe, welke laatste gemiddeld ca. 2/3 van den totalen tarweoogst opbrengt, een belangrijke ver mindering van den aanplant is vastgesteld. Deze vermindering wordt op 25 pet. van het normale geschat. In de Skandinavische landen schijnt de oogst 1917 de ongunstigste van de drie oogstjaren te worden. Dit geldt in hoofd zaak voor Zweden. Er zal dus eengrooter kwantum moeten worden ingevoerd dan in normale jaren. van Apotheker Boom. Aambeienzalf 50 ct. Asthmapoeder 90 ct. Asthmacigaretten 90 ct. Hoestpiilen 60 ct. Hoofdpijnpastilles 30 en 80 ct. Laxeerpillen 25 en 50 ct. Maagpoeder 75 ct. Verkrijgbaar in de meeste Apotheken en Drogistwin kels in gesloten verpakking. BINNENLAND. Land- en tuinbouwverloven in den oogst tijd. Bepaald is dat, uitsluitend ten behoeve van bijzondere verloven in den oogsttijd, aan land- en tuinbouwers (zoowel bedrijfs leiders als werkkrachten) tot 15 Novem ber door compagnies-(escadrons-, batterij-, fort-, detachements-) commandanten eenig ruimer verlof kan worden gegeven. Wat ons de Belgische vluchtelingen kosten. Samengevat zijn alle uitgaven ten laste van 's Rijks kas voor de vluchtoorden en de ondersteuning buiten de vluchtoorden tot einde Juni 1917 f 20.600.000. Kosten van kleeding en schoeisel door het Nederl. Comité tot steun van Belgische en andere slachtoffers besteed voor reke ning van 's Rijks schatkist tot 1 Juni 1917 f 750.059.83. Kosten gemaakt door de centrale com missie voor het onderwijs aan de uitgewe kenen voor rekening van 's Rijks schat kist van April 1915 tot 31 Mei 1917 f 302.289.78. Kosten van de naai- en breiklassen van 1 Juni 1915 tot 1 Juni 1917 f 784 790.57. Behalve deze gelden zijn nog zeer be langrijke bedragen uit particuliere midde len uitgegeven. Die bedragen zijn natuur lijk niet te schatten. In herinnering wordt gebracht, dat, in tegenstelling met de kosten van internee ring, de uitgaven ten behoeve van de Bel gische uitgewekenen, geen pretentie ten laste van de Belgische regeering opleveren, noch te zijner tijd zullen opleveren. Het ligt voor de hand, dat de Nederl. bevolking zich deze lasten gaarne getroost om het hare bij te dragen tot leniging van de rampen die de oorlog met zich sleept. Lichting 1918. Door den minister van Oorlog is bepaald, dat ingeschrevenen voor de lichting 1918, die aanspraak meenen te kunnen maken op vrijstelling van den dienst op grond van eigen vrijwilliger» dienst, broederdienst, aanwezigheid van in hetzelfde jaar geboren broeders of halfbroeders of kostwinner schap, op de gebruikelijke plaats (hij den burgemeester) uiterlyk op 31 Juli a.s. hunne aanvragen daartoe kunnen richten. Het recht van vrijstelling op bovenge noemde gronden wordt beoordeeld naar den toestand op 21 Maart 1917. o Hoe moet melk gedronken worden. Velen weten niet, hoe melk gedronken moet worden. Ze drinken de melk alsof het water was het glas maar in enkele teugen leeg. Wanneer de melk met groote slokken gedronken wordt, vormt zich in de maag onder de werking van het maag zuur een groote massa neergeslagen stoffen, waarop de spijsverteringsvochten slecht inwerken. Wordt de melk met kleine teugjes gedronken, dan vormt zich een veel feiner neerslag dat gemakkelijk ver teerd kan worden. Een afschuwelijke misdaad. De officier van justitie bij de arrondis sementsrechtbank te Dordrecht, mr. G. J. W. van Tricht, en de wachtmeester Robijns van de maréchaussees te Papendrecht hebben aan boord van aDe Twee Gebroe- ders« nogmaals een onderzoek ingesteld. Daarna hebben zij opnieuw den 15-jarigen schippersknecht P. V., woonachtig te Rot terdam, in verhoor genomen, waarbij de jongen een volledige bekentenis aflegde. De jongen verklaarde, dat hij alleen en niemand anders den moord heeft gepleegd, om den schipper te bestelen. In den nacht van Vrijdag 29 op Zaterdag 30 Juni heeft de jongen den schipper, Gijsbertus Vos, die ter ruste lag in het achteronder, gewekt en toen deze zijn hoofd boven het luik van het achteronder uitstak heeft hij hem met een bijl de hersenpan ingeslagen. In het achteronder heeft de jongen hem verder met een z.g. marll-spijker (een puntig ijzer om touw te splitsen) afgemaakt. Het lijk vertoonde een groot aantal steken in het hoofd en de borst. Daarna heeft hij het lichaam uit het achteronder gesleept, op het dek in een zei! gewikkeld en het, nadat hij er een anker aan had bevestigd, over boord gezet. De heer Schaper burgemeester Naar uit 's-Gravenhage aan het »Nbld. v. Emmeiiï wordt bericht, wordt in leidende kringen als toekomstig burgemeester van Emmen genoemd de heer J. H. Schaper, lid der Tweede Kamer. o De kerken en de vrede. Men meldt uit Zutphen Een aantal predikanten en anderen van hier en elders, onder wie dr. J. A. Cramer te 's-Gravenhage, dr. A. J. Oort, mr. van IJsendijk, president der Rechtbank en Mr. Wildervanck de Blecourt, kantonrechter, allen alhier, hebben aan de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk een adres gericht, waarbij de wenschelijkheid wordt te kennen gegeven, dat de Besturen der Kerken in Nederland worden opgewekt tot het houden van een collecte in hunne kerken voor vorming van een kapitaal ter bestrijding van kosten, verbonden aan het propageeren door woord en geschrift, in de neutrale en in de oorlogvoerende landen, van het beginsel, om door arbitrage te komen tot het beëindigen van den vreese- lijken oorlog. De bedragen, gecollecteerd in de verschillende, zoo Protestantsche als Katholieke kerken, zouden aan de hoogste bestuurscolleges dier kerken moeten worden afgedragen. Voorts bevat het adres nog een aantal redene ten betooge, dat een vrede gegrond op arbitrage-uitspraak aanbeveling verdient. Uitgebroken. Dezer dagen werden door de recherche te Utrecht twee verdachten aangehouden in verband met de inbraak aan de Zand- hofsche straat aldaar; een Hollander en een Duitscher. Deze twee personen, die beiden hun schuld bekend hadden, werden ingesloten in cellen aan 't hoofdbureau van politie aan de Ganzenmarkt. Een van die twee arrestanten, de Duitscher, zat, - naar het »U. D.« mededeelt aanvan kelijk in een der cellen in het hoofdbureau boven, maar wijl men wel in de gaten had, dat de Duitscher een kerel was voor twee, vond men het veiliger hem onder te brengen in een cel, in den kelder van het bureau. Daar zat hij dan ook al ee- nige dagen achter slot en grendel. In tusschen heeft deze arrestant toch nog een gelegenheid weten te vinden om uit breken. Er zijn direct rechercheurs gezonden naar verschillende plaatsen, waar men reden had zijn schuilplaats te vermoeden, maar gisteren was de Duitscher nog niet ontdekt. Hij zal wel de wijk hebben ge nomen naar buiten de stad. Het is niet de eerste maal dat een ar restant uit het hoofdbureau ontvlucht. Het is méér vertoond, zoowel uit de cellen boven, als uit de cellen beneden. Een aanwijzing wellicht, om de cel-inrichting eens zéér afdoende te verbeteren, meent het »U. D.« o Tabaksbelasting. In de Maandag te Utrecht gehouden vergadering van de commissie tot bestry- ding van tabaksbelasting (gevormd uit de in ons land bestaande patroons-, werklieden en winkeliersvereenigingen in de sigaren en tabaksindustrie en de handelsreizigers- vereeniging Ons Belang) is besloten een adres te zenden aan de Tweede Kamer waarin verzocht wordt het wetsontwerp tot heffing van tabaksaccijns niet in be handeling te nemen. Voorts zyn de middelen besproken, welke kunnen bijdragen en zullen worden aan gewend om dit verzoek ingewilligd te krijgen. o Een woeste stier. Men meldt ons uit Eindhoven Bij de firma Cox werd een stier na het schieten razend en holde de slagerij uit. Het dier stiet een groote ruit in bij den goudsmid De Jong en sprong daarop door de vitrine in den winkel, welke geheel met gbuden en andere sieraden gevuld was. Daarmede niet tevreden sprong het dier door een binnenraam in de huiskamer. Hier werd het door toegeschoten hulp afgemaakt. De schade bedraagt een kolossaal bedrag. De geheele rijk voorziene winkel is een ruïne. o Arrestatie van een berucht inbreker Het is aan de recherche te 's Gravenhage ge'ukt, de hand op een berucht inbreker te leggen. In den loop van dit jaar werd in tal van pensions in Den Haag inbraak gepleegd. Veelal werd er zilverwerk vermist en nu geschiedde het herhaaldelijk, dat bij op- koopers zoowel in Den Haag als in Am sterdam, Rotterdam en Utrecht zilver van diefstal afkomstig, door de politie werd in beslag genomen. Vroeg men den opkoo- pers, van wien zij het zilver hadden ge kocht, dan gaven zij meestal een gelijk luidend signalement van een persoon op. Daar dit signalement dikwijls duidelijk en tot in bijzonderheden werd opgegeven, herkende de Haagsche politie er een souden bekende« in, een berucht inbreker, die de gewoonte heeft van keurig ais een heer gekleed te gaan, een strooien hoed en crème handschoenen dragendeDe ver dachte werkt ook niet in een bende, maar pleegt steeds op zichzelf te sarbeidene: en heeft dan ook zeer waarschijnlijk de inbra ken in de pensions, waarbij tamelijk groote partijen zilver werden ontvreemd. Alleen bedreven. Hij heeft reeds veel op zijn kerfstok, is herhaalde malen veroordeeld en heeft gezamenlijk 10 tot 15 jaar gevan genisstraf achter den rug. In verband met het door de opkoopers opgegeven signalement keek de recherche sedert eenigen tijd scherp naar hem uit en nu kwam de rechercheur der centrale recherche Grondel hem in de Spuistraat tegen. De rechercheur ging tot aanhou ding van den verdachte over, maar deze wierp Grondel een city-bag voor de voeten en trachtte door de Passage te ontvluchten. De rechercheur echter was op alles voor bereid, zette hem achter na en stortte zich na ongeveer twintig passen op den man, die zich nog een kort oogenblik verzette, zoodat achtervolger en achtervolgde over het plaveisel rolden. Met behulp van eenige toegeschoten politieagenten slaagde recher cheur Grondel er in hem in te rekenen. De city-bag was met een partij zilver gevuld. Het staat vrij wel vast, dat kof fertje zoowel als inhoud van inbraak af komstig zijn. Haagsche Ct. Oplichting metduiven. Men meldt uit Maastricht Door de politie is proces-verbaal opge maakt tegen den Belg L. en zekeren E. verdacht wegens poging tot oplichting, ter gelegenheid van een prijswedvlucht van de Duiven-Sociëteit »La Colombe« alhier. De duiven van L. of E. kwamen altijd een half uur eerder aan en kregen dan de eerste prijzen. Dit wekte achterdocht. Het bestuur had nu de duif van E. niet laten meevliegen. Toch werd zijn duif, of liever een andere, geheel gekleurde met nagebootste stempels op de vleugels, weer het eerste aangebracht. Tableau o De douane te Oldenzaal heeft niet min der dan 41 vaten lijnolie, bestemd voor uitvoer naar Duitschland in beslag genomen. De vaten waren verborgen in twee wag gons onder een partijen mosselschelpen. De zendingen k wamen uit Bergen-op-Zoom. De onveilige Noordzee. De reederij »Vuurbaak« te Katwijk aan Zee heeft aan de schippers, die deelnemen aan de trawlvisscherij, strenge orders ge geven, dat zij zich bij het uitoefenen dier visscherij in geen geval verder dan 20 zeemijlen van de kust mogen begeven met hun vaartuig. Wanneer de schippers zich niet aan de voorschrift houden, dan zal aan hen bij een eventueele torpedeering of anders zins, geen enkele uitkeering worden gedaan. o Ondeugdelijke melk. In Boven-Pekela (Gr. is een 17-tal per sonen aangetast door febris typhoinra, ver moedelijk tengevolge van melkgebruik. Opmerkelijk is dat allen die melk van een en denzelfden veehouder hebben ge kregen. Een vrouw uit Bottrop, moeder van vijf Kinderen, wier man naar ons land was gedeserteerd, is bij de Hollandsche grens bij het smokkelen betrapt. Toen zij aan den )>halt«-aanroep geen gevolg gaf, schoot de wacht op haar, met het gevolg, dat zij aanstonds een lijk was. o Onze corr. te De Lemmer seintDoor Lemster visschers is hier hedenmorgen aangebracht het in zee gevonden in uniform gekleed lijk van vermoedelijk A. Jansen soldaat wonende en in garnizoen te Amster dam "E! fiH?ïn3DTfniJiriJllTTilGïriJISrDtFTn3IHr3 LrinilHrïlt^rUln rOiriffUPï ET is h] AANBEVELEND, AANBEVELEND, 3 BIJVOEGSEL

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 5