Complete Eiken MEUBELEN Bezoekt onze magazijnen, Vergold Harnas 7-8 s-BOSCH. M. PH. NORT-DE JONG. KUNSTHANDEL. Colbert Costuums Jongens Costuums Kinderpakjes Luster Colberts Pantalons Piqué Vesten Overhemden Stroohoeden Dassen enz. Vughterstraat 10-12, 's-BOSCH, 0 ZONDAGS GESLOTEN. van 2de Hands MEUBELEN I0IEB raiQ ZWART GLAS. j F. W. H. WILMSEN, IBD139DE met korte en lange Pantalons De lotgevallen van Hollandsche verpleeg sters in eene gebombardeerde stad. De »Onder de Menschencc schrijver in de N. R. Ct. geeft een zeer boeiende beschrijving van »een Hollandsch Hospi taal in een gebombardeerde stad.cc Het zijn de lotgevallen van dr. Van Dijk en 6 Hollandsche pleegzusters, die te midden van de grootste gevaren de burgerbevol king van de Servische stad Monastir heb ben verpleegd. We laten hier eenige ge deelten volgen Zoo bleven we daar dan aan het werk. 's Morgens polikliniek. Daar kwamen weldra iederen dag 'n honderd patiënten vooral gewonden. De lichtgewonden voor de eerste behandeling, de zwaarder gewonden om verband te vernieuwen. Dit waren de men- schen die veelal uit plaatsgebrek uit het ziekenhuis ontslagen waren. En dan de zieken, meerendeels kinderen met voedings stoornissen, ondervoeding, ziekten der lucht wegen, wormen, schurft en andere huid aandoeningen. Verder vrouwen en ook en kele mannen met allerlei nerveuse stoor nissen want 4 maanden in den grootsten angst leven in kelders of andere schuil plaatsen pakt aan. Maar het hoofdwerk was opereeren, waarbij ik narcose gaf en verder hielp, van des morgens tot des avonds vaak aan één stuk dooramputeeren, trepaneeren enz. Maar toch was dit alles nog niets, ver geleken bij de gevolgen van den gasaanval der Duitschers op de burgers dezer stad. Na dien nacht, toen dr. Mias ons was komen waarschuwen, begon de aanvoer van de slachtoffers. Wat was dat afschu welijk Geen enkele soldaat, slechts een paar mannen, overwegend vrouwen, kin deren, soms heele gezinnen. Om ze allemaal op te nemen, daar was natuurlijk geen sprake van. Vaak kwamen ze nog loopende binnen, ietwat kuchende. Dan klaagden ze over pijn onder het borst been, in de maagstreek. De ademhaling was onregelmatig, de oogen traanden sterk door de ontsteking van het oogbindweefsel. Maar al gauw veranderde de toestand, kwam de onheilspellende kleur over 't ge- heele lichaam en dan begon de doodstrijd, de afschuwelijke doodstrijd. Overal tegelijk werd geroepen om den dokter, om de zusters. Dien morgen waren ook zij onder den indruk. »Hoe gaat het?« vroegen ze dan telkens weer medelijdend. »Moet ik sterven O, zoo'n pijn hier. Ik stik haast van het hoesten. Ik moet braken en kan nietDan vielen ze neer op de matrassen of in het stroo, dat we in alle haast uitgespreid hadden in de gang. We wilden ze naar buiten brengen in de frissche lucht, maar de granaatscherven vlogen voortdurend door den tuin. Want nog was het niet genoeg om deze civiele bevolking met gas te vergiftigen gra naten, granaatkartetsen sisten eindeloos aan over de menschen in hun doodstrijd. Wij kwamen handen te kort om de dooden weg te laten dragen en aldus plaats te maken voor de nieuwe gewon den, nieuwe verstikten. De stad was ra deloos. Van alle kanten kreeg ik aanvragen: »Wat kunnen we doen tegen het gas?« »Niets, niets, niets. Geen kruid voor gewassen, Gebruik gasmaskers, als ge ze krijgen kunt.« Hoeveel dooden er waren, dien morgen alleen, aan gasverstikking, ik wist het niet. Het was een aandragen van nieuwe slacht offers, een uitdragen van gestorvenen. Van de zusters in het hospitaal te Mo nastir vertelde de Fransche dokter Platei, dat het mooiste, van wat hij gezien had in den oorlog, 't gedrag was van de Ameri- kaansche chauffeurs en van de Hollandsche verpleegsters. Die Amerikaansche chauffeurs brachten bijvoorbeeld, dwars door de hevigste gra naatregens, onze gewonden buiten het vuur, evenals de Fransche soldaten die vroeger in de militaire hospitalen in Mo nastir waren geweest voor spoedoperaties en hun rustige dapperheid scheen hen wel granaatvrij te maken. Maar van onze zusters vertelde dr. Pla tei onder meer»Daar kom ik gistermor gen in het polikliniek-gebouw: zuster Bak ker en zuster Vermaas zijn er aan het verbinden. Het bombardement is hevig. Bijna allen zijn naar het huis gevlucht of zitten in het vier vierkante meter groote keldertje bij de polikliniek, dat voor pa- tienten gereserveerd is. Zoudt u nu nog niet naar den anderen kant van het gebouw gaan De kleinste granaat hier op het dak en u bent er geweest Wat antwoordden zij »Er is hier een ernstige patient. Die moest beslist ver bonden worden. Eerst de patiënten dan wij in veiligheidEn ze gaan voort met het werk, helmen op, gasmas kers klaar. Ze hooren niet het gesuis van de granaten j Op een keer kwam ik met een der zusters uit Saloniki terug. Met m'n per mis om van auto's gebruik te maken stap ten we naar het commando van denauto- mobieldienst in Sakouljevo. De chef zei Er zullen vanavond wel geen auto's meer gaan, want de weg wordt te hevig be schoten. Gisteravond, bij maanlicht, zijn er twee auto's kapot geschoten, verscheidene man nen op den weg gedood.Nee, u kunt vanavond niet gaan.« »Ik ben de Nederlandsche geneesheer directeur van het Fransche hospitaal. Ik kan de zusters niet langer alleen laten »'t Gaat niet.« »Ik moet weg.« »En deze zuster »Die mag wat mij betreft, hier gerust wachten tot het weer wat rustiger is. Maar de zuster dacht er niet over om te blijven. En zoo stapten we in, zoodra 't daglicht weg was. In de vuurlinie gekomen, begon het lieve leven. Wij waren met 3 auto's op groote afstanden van elkaar en uit kans berekening zat de zuster in één daarvan, ik in een andere, steeds met den stalen helm op, natuurlijk. En avantSiiiiiist. pang, pang, sloegen telkens om ons heen de granaten en vlogen de scherven ons om de ooren. En dan wacht je, met een sigaret in den mond, maar gelaten af wat er zal gebeuren. De la chance Weer kwamen we heelhuids tegen den riacht in het hospitaal aan. Daar hadden ze inmindels bezoek gehad van twee Hollanders. Landgenooten in het vreemde lingenlegioen. Ze hadden in de loopgra ven gehoord van de dappere Hollandsche zusters te Monastir, en om haar op te zoeken, waren ze gedeserteerd. Nog twee anderen hadden beloofd te volgen. Des avonds waren ze aangekomen, in hun Fransche uniformen en hadden ze deelgenomen aan het avondmaal. Het was zoo ver weg van honk, en met den dood steeds voor oogen, 'n wonderlijk vaderlands lievende avond geworden. Midden onder de verhalen van hun avonturen hadden de kerels daar in de eetzaal het portret van de Koningin in de gaten gekregen en de Hollandsche vlag. En ze waren spontaan opgestaan om te salueeren. Vive la HollandeVive la France, 't Wien Neerlandsch bloed werd gezongen, de Marseillaise, 't Servische volks lied. Een paar dagen later zijn ze naar 't front teruggekeerd. De strijd om het Hellebosch. Philip Gibbs schrijft in de Daily Chro- nicle »Tusschen Wytschaete en Messines ligt een bosch, dat vreeselijlc door granaatvuur geteisterd is en op onze loopgravenkaarten voorkomt onder den naam van Bois de l'enfer of Hell Wood Hellebosch. Ten Noorden daarvan lag een Duitsche versterkte stelling, met prikkeldraad versper ringen en zware betonblokken, welke 1' Enfer de Hel, genoemd wordt en ten Zuiden daarvan een labyrint van loopgra ven en eenige brokken muur boven een nest van ondergrondsche schuilplaatsen, welke bekend staan als de Hellehoeve In het begin van den aanval onzer mannen op deze stelling verzette de vijand zich bijna niet, zoodat zij in verspreide orde even rustig voorttrokken als op de oefenterreinen, door boterbloemen en viool tjes. Maar later kwamen voor hen de moeilijkheden toen zij in het machinevuur van het Hellebosch op den linkervleugel van hun opmarschfront en in het midden uit dat van de Hellehoeve geraakten. Een afdeeling van 't Cheshire-regiment week zijdelings af om het vuur uit het [bosch tot zwijgen te brengen. Zij stormden vooruit naar de groep verkoolde boom stammen, waaruit een stroom kogels weg gespoten werd en drongen, al strijdende, voort tot bij de vijandelijke machinegeweer stellingen, zij het ook met groote verliezen. Toen zij dicht bij de Duitsche stelling ge komen waren, hield het vuur plotseling op, de meeste bedieningsmanschappen werden naast hun stukken neergelegd, terwijl de overigen, vijftig in getal, zich met hunne veertien machinegeweren overgaven. De Hellehoeve was genomen eri werd bezet gehouden en de Cheshires waren doorgedrongen tot het hoogst gelegen deel van het bosch, waar zij nog een machine geweer namen, zoodat in dit deel van het veld alles veilig was. Intusschen was de hoofdmassa der aan- valtroepen vooruitgekomen tot bij een an der verdedigingsstelsel, bekend als de Oc- tober-loopgraaf, welke een slagooom op hun nen weg vormde. Toen zij dichterbij kwamen, moesten zij blijven staan voor een breeden gordel van prikkeldraad-ver- sperringen, die nog niet door ons vuur was verwoest en waarin wildverwarde massa's draad met scherpe prikkels lagen. Het was sommigen officieren bekend, dat de vijand achter deze versperring 26 machinegeweren had bijeengebracht, zoodat hij hier een geheel bataillon zou kunnen neermaaien. Tot op dit oogenblik weten de mannen zelf nog niet hoe zij over deze draadversperring kwamen. Zij wisten dat zij er over moesten of sterven Uit de October-verbindingsloopgraaf, die meer naar achter lag eveneens verde digd door een nog niet uiteen geschoten draadversperring openden de Duitschers een zwaar vuur op onze mannen. »Vooruit, er overheen 1" riepen de of ficieren. De mannen sprongen op de draadmas sa's, kropen er overheen en kwamen be bloed en vol krabben aan de overzijde, behalven enkelen die door den vijand neer geschoten werden. Het was de doodelijkste episode van den dag, maar de Duitschers betaalden hunnen weerstand ontzettend duur, want er lagen 300 Duitsche dooden op den grond rondom de oude ruïnes van Middle-hoeve, achter de draadversperringen. Verderop was een groepje soldaten, waarbij ook wat Iersche jongens waren, doorgedrongen tot het punt, dat hun als doel aangewezen was. Zij zagen van daar af wat er geschiedde en toen zij bemerk ten, dat hunne kameraden zich op de draadmassa wierpen, riep een van hen »Wij blijven hier niet »Geen sprake van,« riepen de anderen, »we kunnen daarginds beter werk doen »Vooruit dan, jongens I« riep de eerste man en hij snelde voort. Zij liepen zoo vlug mogelijk naar het einde van de draad versperring, vervolgens daar omheen en vielen den vijand uit de flank aan. Het was een tijdige hulp voor de anderen, van wie velen alleen hieraan hunne redding te danken hadden. De tweede phase van den slag begon met de aankomst van een tweede afdeeling van dezelfde troepen, die voorbij hen, die reeds aan den aanval hadden deelgenomen, trokken en een achter de laafstgenomen stelling gelegene aanvielen. Zij trokkken in volmaakte orde op, wat een zeer moei lijke manoeuvre is op een terrein waar reeds een gevecht heeft plaats gehad, waar overal gewonden en brancardiers verspreid zijn, en lieden die naar souvenirs zoeken en ordonnancen in den weg loopen tus- schen den warboel, die een pas genomen terrein altijd oplevert. Maar eenmaal voorbij dit alles gekomen, vormden de troepen lange, aaneengesloten golven en maakten zij zich voor den aan val op het nieuwe doel gereed. Ook nu moesten weder afzonderlijke groepen van de hoofdmacht worden afge zonderd om geïsoleerde, op de vleugels gelegen stellingen te nemen, waarin groep jes Duitschers onze troepen onder flankvuur namen. Ten N.-O. en ten Z.-O. van de Lumm- hoeve lagen een eindje loopgraaf, waaruit de vijand pas na scherpe gevechten kon verdreven worden. Daarachter stonden eenige muren overeind, de »Naamlooze Hoeve« genoemd en deze moest genomen worden voor het bevel kwam om met vuren op te houden. En toen begon het vuur onzer artillerie op een nieuwe aanvalslinie. Dordrecht, Gisteravond zijn twee schepen onder de groote spoorbrug vastgeraakt zoodat het spoorwegverkeer over de brug gestremd is. Per boot werden de reizigers var» Zijndrecht naar Dordrecht v.v. vervoerd. Vermoedelijk zal het verkeer heden her steld worden. o is steeds voordeelig" en solied. Daar vindt men van alle soorten alsSalon Kamer en Slaapameubleiiienten, Buffet ten, Linnenkasten, Theekasten, Tafels, Stoelen, Spiegels, Schilderijen, Boekenkasten, Cylinder en Bureaux Ministres, Alle soorten van geschilderde Buffetten, Kasten, Tafels, alle soorten Spiegels en Schilderijen, Vloerkleeden, com plete Bedden, Resours, Lampen enz. enz. Aanbevelend, Fransche en Engelsclie Prenten, geëncadreerd in ouden stqi. EZ] CZD gj Groote keuze ovale Lasten met en zonder strik. gj a INLIJSTEN VAN PLATEN EN FOTO'S, a SI FABRIEK VAN SPIEGELS EN SCHILDERIJEN. H VUGHTERSTRAAT 118—120 's-BOSCH. Telefoon 757. 4 tve: r OPRUIMING. Zeer voordeelige aanbieding H. HOLLENKAMP C

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 6