kracht rekening te houden. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat Michaëlis in zijn vorige ambt buitengewone dingen heeft gepresteerd. Men moet er geen aanstoot aan nemen, dat hij naar zijn geheele geestesrichting en waarschijnlijk ook als partijman door en door conservatief is. In geen geval heeft hij eenige verwantschap met de groot-industrieele dwarsdrijvers. Daarvan is geen sprake. De Vorwarts oordeelt Het krachtige optreden van Michalëis tegen de euvelen in de landbouwkundige en politieke administratie heeft hem bijna tot een populair man gemaakt. Toen gezocht werd naar een krachtige persoonlijkheid, die ook het vertrouwen van het volk bezit, kwam men op zijn naam, en vond geen beteren. Buiten de agrarische kringen heeft de nieuwe Rijks kanselier geen politieke tegenstanders. Niemand weet heden nog hoe Michaëlis zich zijn nieuwe moeilijke taak denkt. In de aanstaande Rijksdagzitting zal de nieuwe Rijkskanselier zich nader over zijn politiek uitlaten. Dan zal ook blijken, welke hou ding de sociaal-democratie tegenover hem zal aannemen. Michaëlis heeft dus een onverdeeld gun stige pers. Maar wat is nu het standpunt van den nieuwen rijkskanselier, ten aan zien van de oorlogs- en vredes-politiek Hoe staat hij tegenover het constitutioneele vraagstuk Daar is nog niets van te zeg gen. Afwachten dus de boodschap. De Times schrijft over deze benoeming Een verbond van militairisten en Al-Duit- schers heeft, naar allen schijn, Bethmann Hollweg ten val gebracht. Het staat te bezien of ze hun positie veel hebben ver beterd. De Keizer, die dezer dagen zijn oudsten zoon op den voorgrond heeft ge schoven, ziet vermoedelijk het uur komen om weer zijn mantel van vredekeizer om te hangen, voor de galerij van zijn ont goochelde onderdanen te spelen en indruk te maken op een wereld, die den oor" moe is. Inmiddels zullen de entente-staats lieden goed doen, voorzichtig te zijn met de voorstelling, at de demokratiseering van Duitschland werkelijk is begonnen. Ze zullen al hun waakzaamheid noodig heb ben, om niet in Duitsche vredevallen te storten. Het eenige veilige is, den raad van Lloyd George te volgen en «met den oorlog voort te gaan.« Wij vermoeden ook wel, dat er geen bizondere verandering zal ontstaan door het aftreden van Bethmann Hollweg. Een andere man is aan het bestuur gekomen een sterker wil, naar men aanneemt. Maar voor 'toverige? «Doorvechten® zal welde leuze zijn. Men is er druk mee bezig al is he resultaat uiterst gering. Aan het Weste lijk front eenige kleine stooten zonder vee verandering. In het Oosten zullen de regens en he wassen der rivieren de krijgsverrichtingen belemmerd hebben, terwijl de Russen ook hun geschut moeten opvoeren. Zij liggen derhalve ook nog voor de heuvelenreeks ten W. van de Lomnica, waar de cen- tralen hun reeds den verderen opmarsch trachten te betwisten. Men schiet dus nergens hard op. Wat wel vooruit gaat dat zijn de oor logskosten. Zoo rekent de Daily News uit dat de oorlog aan Engeland per dag kost schrik niet waarde lezer 7.200.000 per dag. Dat beteekent 300.000 per uur, 5000 in de minuut. In Hollandsche munt is dat dus f60.000 per minuut o f1000 per seconde. Dit is eenvoudig niet te gelooven. Elke tik van uw horloge kost de oorlog aan Engeland alleen vee meer dan waar de meeste gezinnen een geheel jaar van moeten leven. Daarom alleen is het al zoo waanzinnig maar voort te gaan met den noodlottigen strijd. Wie aan de toekomst denkt kan niet anders dan vreezen voor een reusachtig bankroet van Europa. Tot nu toe vaart Amerika er het best bij. Het belooft manschappen en schepen en oorlogsmateriaal maar ondertusschen spekt het zich den buidel. Het in Zwitserland verschijnende Vater- land bespreekt de rol der Vereenigde Staten in den wereldoorlog en geeft daar bij als zijn meening te kennen, dat Amerika zich thans tegen Duitschland wapent, om in de toekomst tegen Engeland en Japan gereed te zijn. De kosten dezer bewape ning aldus vervolgt het blad worden door de geallieerden, in het bizonder door Engeland, gedragen. Een daadwerkelijke deelneming van Amerika aan den Euro- peeschen oorlog, althans een deelneming op uitgebreide schaal, schijnt bijna een onmogelijkheid. Indien Amerika de geal lieerden werkelijk wil helpen, dan zijn de 20,000 25,000 man, die naar Europa gezonden worden, heusch niet toereikend. In dit geval zouden ten minste 500,000 of tweemaal 500,000 man noodig zijn. Een dergelijke troepenmacht is weliswaar in uitzicht gesteld, doch afgezien van het feit, dat de troepen eerst uitgerust en opgeleid moeten worden, wat langen tijd in beslag zal nemen, moeten ze ook nog naar Frankrijk overgebracht, verzorgd en van munitie en wapenen voorzien worden. En daartoe ontbreekt het aan scheeps- ruimte. Europa wordt door een hongersnood bedreigd, en derhalve moet Amerika zijn legers, die het naar Europa zou zenden, zelf van voedsel voorzien. Voor zijn troe pen in Saloniki heeft Engeland zes ton scheepsruimte per man noodig, terwijl Amerika voor een leger van een millioen man over een scheepsruimte van zes mil lioen ton zou moeten hebben te beschikken. Amerika heeft echter zijn plan om drie mil lioen ton nieuwe scheepsruimte te bouwen, bereids als onuitvoerbaar opgegeven. In dien Amerika zich niet in staat ziet, drie millioen ton graanschepen te bouwen, dan is het zeer zeker een onmogelijkheid, dat het zes miliioen ton schepen voor oorlogs doeleinden bouwt. Het laat zich dus niet aanzien, dat Amerika op groote schaal aan den oorlog zal kunnen deelnemen. De deelneming van Amerika aan den oorlog zal naar alle waarschijnlijkheid slechts tot gevolg hebben, dat het als een sterke militaire en economische mogendheid uit dien strijd komt, terwijl de andere volken verzwakt en uitgeput den vrede moeten sluiten. BINNENLAND. BUITENLAND. Luchtaanval op Essen Van verschillende grensplaatsen komen belichten over een ontploffing, waargeno men in den nacht van Zaterdag op Zondag, waarbij gedacht wordt aan een nieuwe luchtaanval op Essen. Een onderzeër aangevallen door een vlieger. PARIJS, 16 Juli. Een bij de marine basis te Brest behoorend watervliegtuig kreeg op 15 Juli een in zinkenden toestand verkeerend zeilschip in zicht waarnaast onder water een groote onderzeër. De vlieger wierp bommen op den onderzeeër," die na dat de bommen ontploft waren, niet meer waargenomen werd. De duikbootenoorlog. Er is geconstateerd, dat een der stoom schepen, die volgens vroeger medegedeelde opgaaf in den grond zijn geboord, volgens de ladinglijst o.a. 67 verpakte vliegtuigen en vliegtuigmotoren aan boord had, die van Amerika naar Frankrijk worden ver voerd. Amerika in oorlog. Londne, 16 Juli. (R. O.) De Daily News« verneemt uit Washington, dat de Amerikaansche troepen die tegen Duitsch land in het veld gebracht worden, 2 mil lioen man sterk zullen zijn. Dit is men te weten gekomen uit de berekeningen van het dep. van oorlog voor de betaling van uniformen en uitrustingstukken en voor de voorraden die in de a.s. zomer benoodigd zijn. Lord Cecil over onzen uitvoer. In het Lagerhuis vroeg de afgevaardig de Hunt of lord Robert Cecil eenige offi- cieele inlichtingen had, waaruit zou blijken dat Nederland in het eerste kwartaal van dit jaar naar Duitschland 5616 ton aardappelmeel had uitgevoerd, benevens hoeveelheden aardappelen, vleesch, visch en zuivelproducten verder of aangezien het een onbetwisbaar recht van de geal lieerden is om te voorkomen dat neutralen Duitschland voeden, met het oog op den omvang waarin Nederland nu al bijna drie jaren Duitschland voedt, de minister thans het Huis de verzekering kon geven, dat de vloot nu alle levensmiddelen voor Ne derland zou aanhouden, welke later naar Duitschland zouden kunnen worden uitge voerd. Lord Robert Cecil verklaarde dat het antwoord op het eerste gedeelte van de vraag bevestigend moet luiden. Wat aardappelen betreft waren echter slechts vijftien ton naar Duitschland uitgevoerd. Volgens de Nederlandsche officieele statis tiek bedroeg in het eerste kwartaal van dit jaar de totale uitvoer aan boter, kaas, visch en vleesch naar Duitschland 30.000 metrische tonnen, tegen 13.600 ton naar Groot-Britannië. De regeering was ingelicht, dat in die zelfde periode 10782 ton melk waren uit gevoerd naar Groot-Britannië en 1658 naar Duitschland. Wat het laatste gedeelte van de vraag betreftalle voedingsmiddelen overzee naar Nederland gezonden en die bestemd zijn voor Duitschland, worden al sedert zeer geruimen tijd vastgehouden. Zeppelins boven ons land. Men seint uit Winschoten Vannacht zijn iri den omtrek van Win schoten, Stadskanaal en Assen zes lucht schepen gezien. De correspondent te Oldenzaal schrijft In den nacht van Zaterdag op Zondag j.l., circa half een bewoog zich zuidelijk van Oldenzaal in nagenoeg oostelijke rich ting een vliegmachine (of Zeppelin van onbekend gebleven nationaliteit. Er werd krachtig met zoeklichten gewerkt, ook op Oldenzaal. Enkele minuten na het verdwij nen van het vliegtuig werd in die rich ting Gronau-Burgsteinfurt-Munster een hevige knal gehoord. Duitsche koopvaarders door Engelsche oorlogsschepen aangevallen. Egmond aan Zee, 16 Juli. Hedenmorgen omstreeks half zeven werd hier een hevig schieten gehoord. Onmiddellijk togen wij naar het strand en zagen door een kijker dat op ongeveer 4 mijl van de kust zich negen Engelsche oorlogsschepen in zee bevonden, die een hevig vuur geopend hadden op eenige Duitsche koopvaarders, die recht op de Nederlandsche kust voeren. Wij zagen één van deze schepen onmid dellijk in de diepte verdwijnen. 3 Duitsche schepen, waarvan een in brand staat, be vinden zich nog op ongeveer 2 K.M, afstand van Bergen aan Zee, terwijl er tusschen Bergen en Petten gestrand zijn. De Duit sche schepen waren allen in convooi ver trokken van Rotterdam met bestemming naar Denemarken. De Engelsche oorlogs schepen, waarvan eenige duidelijk konden worden waargenomen, waren de S. 67 en S. 83. Onmiddellijk na het treffen werden reddingbooten uitgezonden uit Egmond om assistentie te verleenen. In een van deze booten bevond zich o, m. de burgemeester van Egmond. Een groot gedeelte der equipage werd gered, doch we kunnen niet met zekerheid zeggen of inderdaad allen, die zich op de Duitsche schepen bevonden, gered zijn. Een van de geredden is licht gewond. Een ooggetuige, de heer Zeiler, directeur van het badhotel «Nassau-Bergen®, deelde hieromtrent het volgende mede Vanmorgen omstreeks half zeven werd ik gewekt door een hevig schieten. Ik ging naar buiten en zag een schip op het strand zitten, ongeveer twee K.M. ten noorden van Bergen en, naar mijn schat ting, 4 a 500 meter uit de kust. Een eind verder zag ik een tweede boot, die eveneens gestrand was. Een aantal groote torpedojagers, vermoedelijk Britsche (ik telde er veertien), was in de nabijheid en beschoot de schepen. Na een poosje zag ik het grootste deel dezer oorlogsschepen in noordelijke richting verdwijnen. Twee torpedojagers bleven achter en schoten het schip, dat ik eerst had waargenomen, in brand. Zij bleven doorschieten, terwijl de opvarenden zich reeds in de boot hadden begeven, waarmee zij naar Bergen aan Zee kwamen. Naar ik hoorde, was een der inzittenden gewond. Het schieten moet reeds om half zes begonnen zijn. Naar mijn meening waren de Engelsche oorlogsvaartuigen ongetwijfeld binnen de Nederlandsche territorale wate ren. Verschillende granaten zijn in de omge ving van Bergen neergekomen, echter, voor zoover ik weet, zonder persoonlijke onge lukken te veroorzaken. Eén granaat kwam neer op het Russenduin, twee granaten belandden bij den Franschman, eene boer- dérij halverwege Bergen aan Zee en Bergen Binnen. Een ervan kwam terecht in den tuin van een landhuis in de buurt van den Franschman. Zelfs is een granaat in de Sparrelaan te Bergen Binnen neer gevallen. De Duitsche schepen waren, naar ik hoorde, op weg van Rotterdam naar De nemarken. Te ongeveer negen uur verdwenen alle Britsche torpedojagers (de overige hadden zich weer bij de eerste twee gevoegd) in zuidwestelijke richting. Kort daarop ver schenen een Hollandsche kruiser en twee Hollandsche torpedobooten. Ik heb nog twee andere schepen gezien, die in zuidelijke richting voeren en geës corteerd werden door torpedobooten. Ik weet natuurlijk niet, of dit Hollandsche schepen waren dan wel Duitsche, die door de Engelschen werden opgebracht. Uit Schoorl meldt men nog, dat bij Kamperduin twee der Duitsche vrachtboo ten in den grond zijn geboord. De kogels vlogen hier links en rechts over de duinen. O. a. kwam er een terecht op het erf van een ijmker. Geen gas voor verlichting. De Raad van Sneek ging in een spoed- eischende vergadering accoord met het volgend voorstel van B. en W. tot tijde lijke aanvulling van de bepalingen betref fende gasbeperking. Van 17 Juli tot en met 17 Aug. mag geen gas voor verlich ting worden gebruikt, anders dan in de beide stations, het Ziekenhuis en de ge bouwen voor publieke diensten bestemd. De brandstoffen-distributie. Het Rijkskolendistributie-bureau heeft thans verzondon de vaststelling der rant- sonoenen voor de Brandstoffen-commissies. De uiterste doorgevoerde zuinigheid wordt dringend aanbevolen. Verhooging van de rantsoenen van klassen III en hooger (3 en meer haard steden) is uitgesloten. Zij zijn gebaseerd op de tegenwoordige productie uit Limburg ad 225.000 tot 250.000 ton per maand en den aanvoer uit Duitschland van ca. 350 000 ton per maand. Om deze hoe veelheden te kunnen verstrekken, dient de industrie zich thans niet tot het uiter ste beperken, maar zal wellicht een of andere tak van industrie gedeeltelijk moe ten worden stopgezet. Wel ligt het in het voornemen, deze rantsoenen ook dan nog te handhaven, ten nadeele van de industrie, indien hetzij productie in eigen land mocht teruggaan of invoer moch verminderen. Voorts zal er bij de toedeeling aan de verschillende Brandstoffencommissies reke ning worden gehouden met de plaatselijke omstandigheden. Die plaatsen, welke in hoofdzaak turf gebruiken, zullen ook thans in hoofdzaak turf ontvangen. Waar op het platteland in gewone tijden veel brand hout werd gebruikt, dient dit ook thans zoo te blijven wordt uit zulk een gemeente te veel brandhout uitgevoerd, dan kan daartegen worden gewaakt. Bij de aflevering der rantsoenen is aan te nemen, dat 1 H.L. steenkool in stook waarde gelijk staat met l1/3 H.L. cokes of circa 300 stuks bruinkolenbriketten met turf is niet een vaste maatstaf voor vergelijking te treffen. In de plaats van 1 H.L, steenkool kunnen in het algemeen 350 -400 turven verstrekt worden. De Rijks-kolendistriebutie hoopt voorts nog in staat te zijn, voor aanmaaktur geringe hoeveelheden ter beschikking te stellen. Basis voor de vaststelling van de rant soenen is de hoeveelheid, welke Klasse (de woningen met 1 haarstede) gedurende het stookseizoen (1 October1 April) bi een normalen winter en bij een tot he uiterste doorgevoerde zuinigheid behoeven Deze hoeveelheid wordt bepaald op 10 H.L. steenkool te verstaan kachelkolen anthraciet en eierbriketten). Het systeem is, dat in het algemeen de klassen I, Ia, en II en Ha geen kolen ontvangen vóór 1 October, maar door de Brandstoffen-commissie voor haar de noo dige kolen worden gereserveerd. Deze worden dan geregeld vanaf 1 October a.s. bij kleine hoeveelheden verstrekt. Voor de klassen Ia en Ha wordt he koken op gas niet op het rantsoen in mindering gebracht. Wel bij de klassen III en hooger en wel voor het tijdvak 1 Mei1 October per maand 1 H.L dus in totaal 5 H.L. steenkolen. Op gas kokend, bedraagt dus het rantsoen voor klasse III: 17 H.L., voor klasse IV: 25 II.L., enz. De distributie van gas voor verwarming gedurende het stookseizoen (1 Oct.1 April" vormt een onderdeel van de brandstoffen distributie voor het gebruik van een gas kachel of gashaard wordt van het rantsoen 6 H.L. afgetrokken. De rantsoenen worden als volgt Klasse I 10 H.L. (event, vóór 1 Oct. 2 H.L. toeslag). Klasse Ia 10 H.L. Klasse II 12 H.L. (event, vóór 1 Oct. 2 H.L. toeslag). Klasse Ha 12 H.L. Klas se III 22 H.L. Klasse IV 30 H.L. Klas se V 36 H.L. Klasse VI 42 H.L. Klas se VII 48 H.L. o Overgang naar de Landweer. De Minister van Oorlog heeft aan de burgemeesters medegedeeld, dat, indien niet nader het tegendeel wordt bepaald, op 1 Augustus a.s. naar de landweer over gaan de dienstplichtigen der militie, be- hoorende tot de infanterie de wielrij ders hieronder begrepen de vesting artillerie, de pontonniers, de hospitaalsoldaten en de administratietroepen, van de lichtingen 1910 en oudere, die ook in normale om standigheden op 1 Aug. 1917 naar land weer zouden overgaan. o Een smokkelaar gefopt. Een remmer b\j de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij te Almelo, zoo ver telt het Hbld., kocht van een stadgenoot 1000 M. elastiek voor f750, vermoedelijk om over de grens te smokkelen. Het elastiek moest, met het oog op den staat van beleg, waarin Almelo verkeert, gele verd worden over het station te Apeldoorn Den dag van het sluiten van den koo| stond de verkooper met een pak, dat ver ondersteld werd in te houden de 100C meter elastiek, te Apeldoorn aan het sta tion, toen de kooper per trein aankwam Omdat de remmer den trein niet kor verlaten, zond hij een zijner collega's mei f 750 naar den wachtende. Deze reikti den collega van den remmer het pak ovei en ontving de f 750. Toen de trein reedi weer van het station Apeldoorn was ver trokken, opende de kooper het pak, da geen elastiek, doch zand bevatte, Verbod van gebruik van tarwe, rogge peulvruchten, boekweit als voedingsmidde voor dieren. De Minister van Landbouw heeft ondei intrekking zijner beschikkingen van 3 Febr 1917, »St.Ct.« No. 29, en van 15 Maar 1917 »St.-Ct.® no. 63, bepaald I. Het is, behoudens zijne bijzonden toestemming of die van den Minister vai Oorlog, met ingang van heden verboden A. tarwe, rogge, peulvruchten en boek weit te verwerken tot voedermiddel voo dieren of te vermengen met voedermidde len voor dieren B. tarwe, rogge, peulvruchten en boek weit, gedorscht of ongedorscht, verwerk of onverwerkt, gemengd of ongemengi met andere stoffen, als voedermiddel vooi dieren te gebruiken. II. Het onder I behaalde is niet vai toepassing op paarden-, wier-, schapen duiven- en Waalsche boonen. (»St.-Ct.«) Hulp geweigerd 1 Het O.M. bij het kantongerecht te Em men eischte f 25 boete of 30 dagen hech tenis tegen twee ingezetenen, wegens he weigeren van hulp bij den grooten veen brand. Nederlandsche Artsen naar het Buiten land. Naar wij vernemen zullen door de re geering binnenkort zestien militaire ei burgerartsen naar Engeland en Duitschlan» worden uitgezonden, teneinde de krijgsge vangenen, die in Nederland zullen wordei opgenomen, aan een geneeskundig onder zoek te onderwerpen. In totaal zullei 16.000 krijgsgevangenen t.w. 8000 uit En geland en 8000 uit Duitschland hierheei komen. De artsen zullen vermoedelijk van twe< tot zes maanden buitenslands vertoeven BEKENDMAKING. Het Gemeentebestuur van Hensden MAAKT BEKEND dat in de week van 16 JULI tot 22 JUL 1917, op de navolgende bons verkrijgbaar ziji de daarbij vermelde regeeringsgoederen Bon no. 105 2 ons Rijst. «1061 Zee p. 1071 Groene erwten. 1081 Bak- of Braadvet DE MINISTER VAN LANDBOUW, NIJVERHEID EN HANDEL. Gezien art. 8 dei Distribuiewet 1916 heeft goedgevonden te bepalen Artikel 1. De aflevering van ongedorschte granen en peulvruchten is verboden. Artikel 2. Vervoer van ongedorschte granen en peulvruchten zal behoudens tegenbewijs beschouwd worden als begin van uitvoering eener aflevering als in artikel 1 verboden. Artikel 3. Onder het vervoerverbod in artikel 2 is niet begrepen het vervoer van het land naar de opslagplaats van den verbouwer alsmede het vervoer, waarvoor door den Regeeringscommissaris voor de Rijksgraan- verzameling vergunning is verleend. Artikel 4. Onder granen wordt in deze regeling verstaan wintertarwe, zomertarwe, spelt, winterrogge, zomerrogge, wintergerst, zo- mergerst, haver, evene, boekweit en ka nariezaad. Onder peulvruchten wordt in deze rege ling verstaan veldboonen, (wier-, paarden-, duiven-, schapen- en Waalsche-), alle soorten groene erwten, inbegrepen gele erwten, alle soorten grauwe erwten, alle soorten bruine, gele en witte boonen. 's-Gravenhage, den 12en Juli 1917. De Minister voornoemd, POSTHUMA. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. Maandagnam. zagen de zandschippers Weijgers uit Aalburg in de Maas een lijkje drijven. Ze vischten het op en brachten het alhier aan wal. Het bleek een jongetje van circa 6 jaar te zyn.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 2