Slijmafdrijvende Slechts indien de militaire toestand ver andert ten gunste van de entente zou het een goede rede worden zoo zei hij. »In- dien de Duitschers in het Westen zouden worden teruggedreven en in het Oosten verslagen, indien hun vrienden de Turken het in Bagdad afleggen en wanneer de duikbooten buitengaats nutteloos blijken dan is de rede best in orde. (Gelach.) Wij moeten allen meehelpen om het een goede rede te maken. (Gelach en gejuich.) Zij bevat mogelijkheden van voortreffelijk heid in zich. Laat ons den rijkskanselier helpen, laat ons den rijkskanselier bijstaan om het tot een succesrede te maken. Maar voor het oogenblik beteekent zij, dat de militaire partij heeft gewonnen. Ik wil in een nieuwen vorm een reeds vroeger afgelegde verklaring herhalen. Welke regeering zij kiezen om over hen te regeeren is uitsluitend de zaak van het Duitsche volk zelfmaar welke soort re geering wij kunnen vertrouwen en vrede mee kunnen sluiten dat is onze zaak. (Toejuichingen.) Democratie heeft geen vredeswaarborg (in de rede van den rijkskanselier Red.en indien gij die in Duitschland niet kunt krijgen, dan moeten wij andere waarborgen hebben ter vervanging. (Ap plaus.) Volgens mijn oordeel bewijst de rede van den rijkskanselier, dat zij die in Duitsch land de leiding der zaken in handen heb ben, voor het oogenblik hun keus geves tigd hebben op oorlog. Dan wijst de minister President er verder op dat de duikbooten geen dreigend gevaar opleveren. (Toch schrijft de Daily Telegraph dat in de afgeloopen 21 weken 413 groote schepen naar den kelder gingen en 157 kleinere vaartuigen, dat is zoo. iets als 27 schepen per week). »Maar geen nood«, zegt Lloyd George, »wij zullen er ons door heen slaan. Bovendien Amerika staat aan onze zijde en Duitschland vergist zich als het denkt dat de Vereenigde Staten niet bij machte zullen zijn troepen en munitie en voedsel naar Europa te zenden. »Ik voorspel het is een gevaarlijk ding, zelfs in vredestijd zich aan voorspel lingen te wagen, maar in oorlogstijd, als alles zoo snel veranderd, is het nog vee gevaarlijker maar toch voorspel ik, dat het niet lang zal duren of Michaëlis indien hij tijd van leven heeft, zal tot een andere meening komen, en een andere rede gaan houden. Daarop wachten we en daarvoor vechten we.« (Toej.). Aan het slot kwam het oude deuntje »Het is een worsteling geworden tusschen twee omlijnde groepen. De eene is een democratische groep van vrije menschen, de andere een groep van volken bestuurc door een militaire autocratie. In de komende groote worsteling in het oosten en westen moet elk Duitsch soldaat in zijn hart weten, dat als hij sneuvelt, hij sterft voor de militaire autokratie in den strijd tegen een verbond van vrije volken. Daarentegen weet elk Belgisch, elk Fransch, elk Russisch soldaat dat hii 1 u zijn leven waagt voor de vrijheid en on afhankelijkheid van zijn vaderland. Elk Britsch, elk Amerikaansch, elk Portugeesch soldaat weet dat hij zij aan zij met de anderen vecht voor het volkenrecht en de rechtvaardigheid in geheel de wereld. En die overtuiging, meer zelfs dan de weten schap dat wij over onuitputtelijke hulp bronnen beschikken, geeft hun het hart en den moed om door te vechten, tot het eindedaar zij weten dat het onze taak is de toekomst van de menschheid te ver zekeren en te verdedigen. <r (luide toejui ching). Steek de fanfare? Brul de leuzen uit Herhaal het maar tot in hetoneindige.dat gij strijdt voor de ideale goederen der menschheid. Misschien gaat gij het zelf ook nog gelooven. Maar de nuchtere toe schouwer weet wel dat het gaat om Mam mon, om het verdringen van een mede dinger, om zeer stoffelijke zaken. Wij hebben er al meerdere malen op gewezen dat Rusland ons nog allerlei ver rassingen zou kunnen bereiden. Nu is er weer eene. Wij bedoelen niet deze dat de ministers beraadslaagd hebben over de onmiddelijke afkondiging van een democratische repu bliek in Rusland. Kerenski zal dan wel zynjiehet heft in handen krijgt. Hij toe de stuwende kracht geweest ^wel zeer krasse maatregelen nemen ""TO mogelijk de hollende paarden van s staatskaros in toom te houden. nt en dat is de verwachtte ver assing de muiterij in het Russische leger rneemt hand over hand toe. De legers weigeren eenvoudig de bevelen hunner meerderen op te volgen. Het gevolg hier van is dat de centralen met rasse schreden voorwaarts rukken, de vijand voor zich uitdrijvende. Het Russische staf bericht zegt: In de richting van Zloczow heeft de vijand, de doorbraak van onze linies ont wikkelende, vandaag zijn aanval in de al- gemeene richting van Tarnopol voortgezet. ')nze troepen, die over het algemeen niet de noodige standvastigheid toonden en op sommige plaatsen zelfs de bevelen van hun chefs niet opvolgden, zetten den terugtocht voort. Ondanks de verpletterende meerderheid in strijdkrachten en technische middelen ontbreekt het onzen troepen aan standvas tigheid. Zij bespreken voortdurend of zij dit of dat bevel van hun leiders moeten gehoorzamen en leenen een willig oor aan de misdadige propaganda van de maximi- listen (de uiterste linkerzij). Geen wonder, dat, waar een discipline zóó geheel ontbreekt, de Duitschers kunnen melden Tengevolge van onzen aanval aan de Sereth wijkt het geheele Russische front tot dicht bij de Dsjestr. Alle dorpen en steden die de terugtrekkende troepen pas- seeren worden verbrand. Zelfs tal van plaatsen ten Oosten van de Sereth staan in brand. Dat wijst op een voorbereiding tot een terugtocht van grooten omvang. Nog zij medegedeeld dat in het Westen de gevechten in hevigheid toenemen, vooral aan de Chemin des Dames. Ook hier zijn de Duitschers de aanvallers. Volgens het Fransche avondcommuniqué zijn zij de eerste Fransche linie op het Californië plateau binnen gedrongen. ^k (Laxeer)pillen van Apothe- ker Boom, zuiveren het bloed, verdrijven overtollige x gal en slijm en bevorderen x een goeden stoelgang. Ver- X krijgbaar in de meeste X Apotheken en Drogistwin- X kels, in gesloten doozen a 25 en 50 ct. Waar niet verkrijgbaar wordt, na ont- vangst van 35 of 60 ct. x een doos franco toegezonden x door Firma A. M. BOOM, x X Arnhem. x X over 't Breslausche asfalt wandelde, maakte diepen indruk op 't hart van alle schoonen der Oderstad. Zoo'n mode heette vroeger »dernier cri«, zegt een Duitsch blad, thans heet ze plicht tegenover 't vaderland. Het zelfde blad vertelt dat Zondag in een der Breslausche voorstadjes een echtpaar keurig op z'n Zondags uitgedost, het militair concert in het Breslausche park-café bij woonde op bloote voeten. binnenland. buitenland. Een admiraal gearresteerd. PETROGRAD 23 Juli. (P. T. A.) De bladen melden, dat admiraal Verde- refsky, commandant van de Oostzeevloot, in hechtenis is genomen, wijl hij geheime regeeringstelegrammen meedeelde aan het matrozen-comité. Een hemd uit 4 K.G. brandnetels, Men zal zich herinneren, dat verleden jaar in Duitschland een begin is gemaakt met het verzamelen van brandnetels. De vezels dezer in het wild groeiende plant leenen zich uitstekend voor bewerking in de spinnerijen en de nieuwe weefstof vormde een welkome aanvulling van de kleine voorraden linnen en katoen. Er werd een maatschappij opgericht, die het verzamelen en verwerken der brandnetels organiseerde en hoewel zij haar werkzaam heden laat begon, bereikte zij toch reeds verleden jaar alleszins bevredigende resul taten. De meeste Duitsche linnen weverijen en katoenspinnerijen hebben hun aandeel gekregen in het werk en men is er zelfs in geslaagd, uit louter brandnetelvezelseen garen van fijner nummer te spinnen. Dit jaar is de organisatie nog breeder opgezet dan verleden jaar. Over het ge heele land zijn lieden, waaronder vele kinderen, bereid gevonden brandnetels te verzamelen. In alle plaatsen zijn drogerijen opgericht, waar de verzamelaars hun plan ten kunnen laten drogen, omdat er anders zooveel bederven. Tevens zijn allerwege verzamelbureaux gevestigd, waaraan de verzamelaars hun buit kunnen afleveren. De maatschappij garandeert prijzen van 2 Mark voor 100 K.G. halfgedroogde brand netels met bladeren, en van 14 Mark voor 100 K.G. geheel gedroogde stengels zon der bladeren. Uit 4 K.G. gedroogde, gezonde stengels kan één hemd worden vervaardigd. Op bloote voeten maar de cylinders op 't hoofd. Dezer dagen werd voor 't eerst gevolg gegeven aan den oproep der Breslausche studenten om in 't belang van 't vaderland op bloote voeten te gaan loopen. Ten einde propaganda voor het barvoets gaan te maken, maakte een aantal corpsleden een ommegang door de stad. Daarbij kwam weer eens aan den dag, hoe de echte »stud« zich ook aan den nieuwen toestand aanpast en zich door niets uit het veld laat slaan. Een van hen, die met den hoogen dop op :t hoofd, de zwaluw staart aan en een wandelstok in de hand, Granaat ontploft. Men meldt uit Uden. De 18-jarige zoon van P. Molenaars had een kop van een granaatkartets gevonden en mee naar huis genomen, na hem eerst aan verschillende kennissen te hebben laten zien. Thuis liet hij den kop op den cemen ten vloer vallen met het noodlottig gevolg dat een ontploffing plaats had, waardoor zijn moeder en hij onmiddelijk gedood wer den. Een 8-jarig meisje is zwaar gewond, men vreest voor haar leven. Nog twee kinderen zijn minder ernstig gewond en zijn op last van den dokter naar het zie kenhuis vervoerd. De kamer, waar het ongeluk plaats had, is totaal vernield. De vader was op het oogenblik van het on geluk niet thuis. o Kolen-aanvoer. Naar wij vernemen zullen vanaf heden in plaats van 10 treinen steenkolen slechts 4 treinen dagelijks van uit Duitschland in ons land worden aangevoerd. o Nederlaudsch schip getorpedeerd. DEN HAAG, 23 Juli. Het stoomschip »Breda« van de firma van Meel te Rot terdam, is Zondagochtend om 7 uur tot zinken gebracht 7 mijlen ten Westen van den Noord-Hinder. Alle opvarenden zijn ongedeerd en be vinden zich aan boord van den Noord- Hinder. o Een smokkelende_hond. Tusschen Didam en de grens is een hond »aangehouden« en gevisiteerd. Het bleek, dat het dier, dat herhaaldelijk den zelfden weg had afgelegd, op smokkelarij was afgericht. Het had eenige stukken zeep om den buik hangen, die netjes verborgen waren. Het dier werd vervolgens, geheel overeenkomstig de wettelijke voorschriften »opgebracht«. o Smokkelalfaire De zucht naar het maken van grove winsten door het smokkelen van allerlei artikelen naar het buitenland, verlokt steeds nog meenigeen zich in gevaarlijke ondernemingen te steken. Zoo is dezer dagen, door de scherpzinnigheid der rivier douanen te Dordrecht, een schipper de dupe geworden zijner niet geoorloofde prac tijken. Deze man, Van O. genaamd, ge huwd en vader, was met zijn kolen bela den Rijnaak »Onderneming« van Duitschland op weg naar Brussel, hier geankerd voor de Harmonie. Bij een koopman te dezer stede had hij ongeveer 450 liter lijnolie gekocht en deze aan boord van zijn schip weten te krijgen. Toen hij nu in den nacht van Maandag op Dinsdag bezig was die olie met behulp van een trechter in een ge heim reservoir onder de lading kolen te laten loopen, werd hij door een onzer watercommiezen betrapt. De schipper, te Made bij Drimmelen gedomicilieerd, is overgebracht naar het Huis van Bewaring. Zijn schip is gisteren verhaald van de rivier naar de Binnen Kalkhaven. Het blijft daar onder bewa king der commiezen en ter beschikking der Justitie. Men zal vermoedelijk de lading kolen lossen om te zien wat het vaartuig behalve die brandstoffen nog meer inhoudt. o Aanroer steenkolen stopgezet. Naar het Persbureau Vaz Diaz verneemt is de aanvoer van kolen uit Duitschland van heden af stopgezet. De extra-treinen van de grens naar de Nederlandsche sta tions zullen dientengevolge voorloopig niet rijden. Het persbureau deelde evenwel nader mede, dat de stopzetting van den aanvoer van kolen uit Duitschland vermoedelijk verband houdt met de omstandigheid, dat de hoeveelheid kolen, welke door Duitschland beschikbaar gesteld wordt voor deze maand reeds bereikt is. Ter geruststelling kunnen wij nog infor matie mededeelen, dat de stilstand in den aanvoer niet langer dan een week zal duren. o Dc „Gelderland" naar Zeebrugge opgebracht. Het Nederlandsche s.s. Gelderland, dat van Engeland voor Rotterdam was bestemd, is hedenmorgen op 3 mijlen afstand van de Nederlandsche kust door een watervlieg tuig aangehouden, waarna de bemanning het schip moest verlaten. Na ongeveer een half uur in de booten gezeten te hebben, werden zij door de be manning van het watervliegtuig terugge roepen om weer aan boord te gaan. Men seint ons nader uit Maassluis Nadat de bemanning weer op de Gel derland was terug gegaan, verkeerde men in de meening, dat het schip den Water weg zou binnenvallen het stooomde echter om de West. De Gelderland is naar Zeebrugge opge bracht. De Gelderland was eigendom van de Stoomvaartmaatschappij te Rotterdam, Hgz. Boterdistributie. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft een distributieregeling voor boter vastgesteld, waarbij o.a. wordt be paald, dat de aflevering en het vervoer van boter verboden zijn, doch dat dit niet van toepassing isa. op personen of vereenigingen van personen die als produ cent of als grossier zijn ingeschreven bij de Rijkscommissie van Toezicht op de Bo- tervereeniging b. op détaillisten, die hunne boter uitsluitend betrekken van ingeschre ven producenten of grossiers; c. op hoe veelheden van 1 K.G. of minder. Deze regeling treedt in werking op een nader te bepalen dag, met dien verstande, dat verzoeken tot inschrijving als producent of als grossier tot de Rijkscommissie van Toezicht zullen kunnen worden gericht van 30 Juli 1917 af. o Economische maatregelen. Zeep. De maximumprijs voor zeep is bepaald op f36.25 per 100 K.G. Aardappelen. De maximum kleinhandel voor vroege aardappelen (uitgezonderd fijne zandaardappelen) is bepaald op 9 cent per K.G. voor groote en 6 cent voor poters en drielingen. Rijst. Wegens de moeielijkheid van aanvoer wordt het rijstrantsoen vanaf 1 Aug. verminderd van 7 tot 4 ons per hoofd en per vier weken. Bruine boonen. Nu voorloopig op de rantsoeneeringsbons geen bruine boonen zullen worden verkocht, is het aan gros siers en winkeliers toegestaan de kleine hoeveelheden boonen, welke zij nog in be zit hebben, zonder bons te verkoopen. De voor regeeringsboonen geldende prijs mag niet overschreden worden. o Ecu Servisch militair uit Duitsche krijgsgevangenschap ontvlucht. Te Reiderpolder kwam bij den landbou wer Schipper een Servisch militair aan, die uit Duitsche krijgsgevangenschap was ont vlucht. De man had niets aan dan een hemd, want hij was dwars over den Dol- lard gezwommen om op Nederl. gebied te komen. Zijn kleeren en alles wat het zijne was, behalve een beurs met geld, had hij op Duitsch gebied achtergelaten. De man werd door den landbouwer van kleeren voorzien en is later naar Rotterdam vertrokken. Duiirtctocslag spoorwegpersoneel. De verschillende bonden van spoorweg personeel hebben aan de directies der vier spoorwegmaatschappijen een telegram ver zonden, waarin met het oog op het steeds stijgen der nooden onverwijlde maatregelen worden verzocht, waardoor meerdere duur- tetoeslag dan tot nu toe zal worden ver leend. Zij verzoeken binnen 14 dagen bericht of zij het verzoek mondeling kun nen komen toelichten. Wegens den be perkten treinenloop is het houden eener groote vergadering, waarin uiting zou worden gegeven aan de groote ontevreden heid, opgeschort. o De bommen op Zierikzec. Een nader officieel bericht onzer regee ring meldt, dat de Engelsche regeering erkent heeft, dat de bommen op Zierik- zee zijn geworpen door een Britschen vliegenier die* meende boven het door de Duitsche troepen bezette gedeelte van België te zijn. Deze vliegenier was een van de twee, die volgens het eerste ant woord der Britsche Regeering Zeebrugge zouden hebben aangevallen en die, naar thans blijkt, buiten zijn koers was geraakt. De Britsche Staatssecretaris voor Bui- tenlandsche Zaken verzoekt aan Hr. Ms. Gezant aan de Nederlandsche Regeering het ernstig leedwezen der Britsche Re geering over deze betreurswaardige ver gissing over te brengen, met de verzeke ring dat alle mogelijke voorzorgsmaatregelen steeds zijn en zullen worden genomen om soortgelijke gebeurtenissen te voorkomen. De Britsche Regeering verklaart zich jereid om eene schade vergoeding te be talen die in overeenstemming met de Nederlandsche Regeering zal worden vast gesteld. Beperking Zondags- en nachtarbeid bakkerijen. Zaterdag is bij de Tweede Kamer in gediend een wetsontwerp tot beperking van Zondagsarbeid en nachtarbeid in brood bakkerijen en van den arbeidsduur van bakkersgezellen. Het ontwerp verbiedt het verrichten van bakkersarbeid door gezellen en patroons des nachts en des Zondags (voor Joden den Sabbath.) De nacht wordt gerekend aan te vangen 's avonds om 10 uur en te eindigen om 6 uur 's ochtends. De Minis ter is echter bevoegd om, met het oog op plaatselijke belangen of gewoonten in be paalde gemeenten of gedeelten van ge meenten, de tijdsruimte van 8 tot 4 of van 9 tot 5 uur in de plaats te stellen. het paard. Op verzoek van eenige onzer Lezers zullen we nu en dan over dit onderwerp berichten overnemen, ten deele ontleend aan het blad »Het Paard Verkoop van halfjarige veulens (type trek paard) in Noord-Brabant. Vanwege de Regl. Comm. v. d. paar denfokkerij werden 18 speen veulens van het Belgische type onder de fokkers in de zandstreken van N.-Br. verkocht, onder voorwaarde dat deze gedurende 5 achter eenvolgende jaren in het district, waarin ze verkocht zijn, moesten blijven en vanaf hun 3e jaar voor de fokkerij zouden wor den gebezigd. De veulens waren aange kocht in Zeeland, Limburg en West Noord- Brabant (kleistreken). De ambitie was, behalve te Ginniken, lang zoo groot niet als verleden jaar, waarvan de voeder- schaarschte ook wel mede oorzaak zal geweest zijn. De gemiddelde opbrengst was f 640. In 1916 was dit voor de 12 half jarigen f870. o De Data, voor de a.s. harddraverijen zijn vastgesteld als volgt 15 Aug. harddraverij en concours hip- pique te Zevenbergen. Prijzen 425 gulden. 16 Aug. harddraverij, concours hippique en jachtrit te Bergen-op-Zoom. Prij zen 525 gulden. 17 Aug. harddraverij en concours hip pique te Goes. Prijzen 425 gulden. De paarden, die worden ingeschreven en meedingen moeten aan alle drie hard draverijen deelnemen om in de vergoedin gen te komen, welke zullen bestaan in 25 gulden voor paarden die niets of niet meer winnen dan f 25 op één der drie draverijen. Verder voor alle paarden vrij vervoer van Zevenbergen naar Bergen-op- Zoom en weer van Bergen-op-Zoom naai Goes. Geen inleggeld en overal vrije stalling, waarvoor de secretaris der vereeniging zorgt Concours Hippique te 's-Gravenhage. Door bijzondere redenen is het concours hippique te 's-Gravenhage een week uit gesteld en zal het gehouden worden op 3C en 31 Augustus en 1 en 2 September. bekendmaking. Het Gemeentebestuur van Hensden, MAAKT BEKEND dat in de week van 23 JULI tot 29 JULI 1917, op de navolgende bons verkrijgbaar zijr de daarbij vermelde regeeringsgoederen Bon no. 109 1 ons Rijst. 1101 Gort. 1111 d Zeep. 1121 d Groene erwten. i 1131 Bak- of Braadvet DE MINISTER VAN LANDBOUW, NIJVERHEID EN HANDEL. Gelet op artikel 6 der Distributiewei 1916, onder intrekking van 2 Zijner be schikkingen van 3 Februari 1917, Staatsblac no. 29 en van 15 Maart 1917, Staatsblac no. 63. Heeft goedgevonden te bepalen 1. Het is behoudens Zijne bijzondere toestemming of die van den Minister var Oorlog met ingang van lieden verboden A. tarwe, rogge, peulvruchten en boek weit te verwerken tot voedermiddel voor of te vermengen met voedermiddelen voor dieren. B. tarwe, rogge, peulvruchten en boek weit, gedorscht of ongedorscht, verwerkt of onverwerkt, gemengd of ongemengd met andere stoffen, als voedermiddel voor die ren te gebruiken. 2. Het onder 1 bepaalde is niet van toepassing op paarden-, wier-, schapen-, duiven- en waalsche boonen. 's-Gravenhage, 16 Juli 1917, De Minister voornoemd, POSTHUMA.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 2