3 JAAR OORLOG. Burgers aller landen, vereenigt U „NEDERLANDSCHE ANTI-OORLOG RAAD" ONS PROGRAM is a Het geheim van de eetlust. een rechtvaardigen en duurzamen vrede. MILLIOENEN dooden en verminkten en hoevelen boven dien, die in ellende zijn OM SPOEDIG TE VERKRIJGEN 1. Geen annexatie, geen verdrukte nationaliteiten. 2. Handelsvrijheid in de koloniën. 3. Statenorganisatie met vreedzame beslechting van geschillen. 4. Internationale vermindering van bewapeningen. Vrijheid der zee. 5. Medezeggenschap der volksvertegenwoordiging in de buitenlandsche politiek. RFflPiyi^T' gemeenschaPPe'yke organisatie macht geeft UL.yiL.llll\ I j aan het vredesverlangen van den eenling; dat in ons land de N. A. O. R. deze organisatie vormt tusschen personen van elke politieke en godsdienstige richting tevens den band legt tusschen U en gelijkgezinden in andere landen. Sluit daarom aan bij den SECRETARIAAT Raamweg 24, 's-Gravenhage. Minimumbijdrage f0.25 Nietwaar, uit dat antwoord blijkt glas helder, dat van toenadering nog in het geheel geen sprake is. Wie zulke eischen stelt bedoelt de algeheele vernietiging van zijn tegenpartij voor hij een verstandig woord met hem wenscht te spreken. Michaëlis heeft daarop dan ook gewezen in zijn laatste rede. Hij voegde daarbij een eigenaardige onthulling, en wel deze dat Ribot en Briand in de geheime ver gadering van de Fransche Kamer op 1 en 2 Juni voor het feit moesten uitkomen, dat Frankrijk nog kort voor de Russische revolutie met den Czaar vér strekkende oorlogsplannen ten koste van Duitsch gebied had beklonken. Is het al of niet waar, zoo zeide hij verder, dat bij verdrag aan Frankrijk zijn toegekend Elzas-Lotharingen en daarbij het Saarbekken, alsmede in grijpende gebiedsveranderingen aan den linker Rijnoever, geheel naar Frankrijks goeddunken. Als de Fransche regeering tot de ver klaring van Michaëlis het zwijgen doet, zal men dat in Duitschland natuurlijk als een bevestiging beschouwen. Men kan dan het Duitsche volk opnieuw voorhouden, dat er niets anders op zit, dan, ondanks nood en ontbering, den oorlog voort te zetten. Lloyd George, die pas den 4 Augustus over het oorlogsdoel van de geallieerden zal spreken, zal met de uitlatingen van Michaëlis reke ning kunnen houden. Men mag benieuwd zijn, of hij iets over het vermeende Fran sche oorlogsdoel zal openbaren. De rede van graaf Czernin waarop wij boven wezen is een beantwoording van wat Lloyd George heeft beweerd te Londen De Oostenrijksche minister zeide o. a. Nooit zullen wij toestemmen in een vrede die voor ons niet eervol zou wezen. Wil de entente op dezen genoeg omschreven grondslag niet met ons in onderhandeling treden dan zullen wij dezen oorlog voort zetten, en dan zullen wij strijden tot het uiterste. Mij is het onverschillig of men in deze uitlating een bewijs van zwakheid of van kracht wil zien mij is het slechts een bewijs van verstand en zedelijkheid, die er zich tegen kanten, met een oorlog door te gaan, welks voortzetting reeds thans een krankzinnigheid blijkt te zijn. Wijl ik er van doordrongen ben, dat het de entente niet zal gelukken ons er onder te krijgen, terwijl wij in onze positie van verdedigers niet het voornemen hebben de tegenstanders te verpletteren, zal deze oor log vroeger of later in een vrede door overleg moeten eindigen. Daaruit volgt echter voor mij de natuurlijke slotsom dat verdere offers en het aan de geheele menschheid opgelegde leed, nutteloos zijn en dat het in het belang van de geheele menschheid noodig is zoo spoedig mogelijk te komen tot dien vrede door overleg. Verder wees deze staatsman op den hechten band die alle centralen verbond. Nooit zal Oostenr.-Hongarije een afzonder lijken vrede sluiten. »De vraag, op wie de schuld rust van deze oorlog, zoo vervolgde hij, wil ik hier niet op werpen. Doch ik wil spreken van de toekomst en ik zou uitdrukking willen geven aan den wensch, dat het aan de wereld zou mogen gelukken, na het sluiten van den vrede de middelen te vinden welke voor goed de herhaling van een zóó vreeselijke oorlog zouden verhoeden. Iedere zedelijk denkende man heeft to plicht met den besten wil dit reuzenwerk ter hand te nemen, en alle staten ter wereld zullen moeten trachten, in gemeen- schappelijken arbeid de waarborgen te scheppen, die een zoo vreeselijke ramp als de huidige wereldoorlog, voor de toekomst onmogelijk te maken. Zoowel moraal als verstand pleiten er voor, middelen te zoeken om de werelc te bevrijden van de beklemming, dat toe standen als die welke wij thans beleven, zich zouden herhalen. De weg mag moeilijk zijn, maar onbegaanbaar is hij niet. Dit zijn de beide grondbeginselen, vol gens welke naar mijne meening een vrede door vergelijk kan tot stand komen lo. geen overweldiging2o- de verhoeding van een terugkeer van een oorlog. Alles goed en wel, maar hoe komen w( tot vrede De rest volgt later wel. Toen dezer dagen Ransay Macedonald in het Engelsche leger een vredesmotie voorstelde, waarin hij zeide dat de geallieerden hun vredesvoorwaarden aan de centralen bekend moesten maken, werd hij van alle zijden aangevallen en zijn motie met schier alge- meene stemmen verworpen. De volkeren schijnen nog niet genoeg geleden te heb ben, hoewel wij buitenstaanders ons niet begrijpen kunnen dat zij de gruwelijke ellende nog een dag langer kunnen dragen Om een denkbeeld te geven zegt een Havas bericht van de ontzaglijke moeite die de Duitschers zich geven om het bezet houden van de hoogvlakte op het Westelijk oorlogsterrein onmogelijk te maken en van de weergalooze vastbeslotenheid der Fran schen om ze te houden, zij meegedeeld dat over een lengte van drie K.M. 500 ka nonnen een doodelijk vuur brachten. Denk u dat eens in. Op 3000 M. spuwen 500 kanonnen hun verderf uit, d. w. z. op elke 6 M. is een kanon gericht om er de loop graven te vernielen. Hoe kunnen men schen het in zulk een hel ook maar een oogenblik uithouden En toch houden ze vol. Dan doen de Russen anders. Die trek ken nog maar steeds terug. Hoe in de eerste dagen van de algemeene vlucht de vrees er inzat blijkt uit het volgende be richt in een beschrijving van den terug tocht van de Russen, zegt de correspondent van de Times in een telegram uit het Russische hoofdkwartier aan het zuidwes telijke front d.d. 26 dezer dat, toen hij zich op 17 Juli bij de Engelsche gepant serde auto's aansloot niets bekend was van de doorbraak op het front van het elfde leger. Het bericht daarvan kwam den 23sten. Daarna nam de correspondent vreemde tooneelen waar. Een man te paard kwam door Buczacz gereden toen de vijand nog 90 K.M. ver was. Hij riep »De Duitsche cavalerie komt achter mij aan 1 Redt uzelf De man die naderhand gevangen geno men werd, bleek een Duitsche spion te zijn. Zijn woorden stichtten een onbe schrijfelijke verwarring. Een menigte de serteurs, transportwagens en ambulances stormden in allerijl in oostelijke richting. De weg was bestrooid met bagage. De Engelsche transportauto's waarop de cor respondent meereed, baanden zich met ge weld met stokken, vuisten en revolvers een weg door den janboel. Men had de grootste moeite om deserteurs af te slaan, die de wagens wilden bestormen. Later kwamen de Engelsche auto's voor den stoet uit en stuitten zij, door de wagens dwars op den weg te plaatsen den stroom van de paniek. Geen wonder dat de Russische regeering alles doet om de discipline in het leger te herstellen. Tallooze deserteurs worden te rechtgesteld. Kerenski heeft verklaard Elke poging die gedaan wordt om tegen de regeering te kuipen zal zoo krachtig en meedoogenloos mogelijk worden onderdrukt. Of het veel zal baten zal de toekomst lee- ren. Wel schijnt het, dat, nu de slechte elementen weggevoerd, getuchtigd of ge vangen genomen zijn, het moreel der Rus sische legers er op verbeterd is en men krijgt zelfs den indruk, dat het verband in hun front na den eersten grooten stoot, onder leiding van den nieuwen opperbevel hebber, den St. Petersburgschen revolutie- generaal Kornilof weer eenigszins hersteld is. Van de gevechtsterreinen verder geen nieuws dan dat in het Westen een mach tig offensief verwacht wordt. Niets is gemakkelijker dan op zijn tafe een lekkere maaltijd met keurige spijzen te zetten. Daartoe is alleen geld en een keukenmeid noodig. Moeilijker schijnt het aan tafel te gaan met de noodige eetlust want de eetlust wordt niet gekocht, zegt men. Toch weten zij die ondervinding hebben wel dat, om eetlust te hebben het voldoende is de Pink Pillen in te ne men, die in alle aphotheken verkocht wor den. De eetlust is in der daad het eerste verschijnsel van werkzaamheid der Pink Pillen, dat ondervonden wordt door de zieken die zoo verstandig zijn geweest hulp en bijstand aan dat merkwaardige middel te vragen, zooals Mevr. Annette Rougetet, 4^, rue de Paris, Clichy, dit deed. »Sedert langen tijd, schrijft Mevr. Rou getet ons, leed ik aan de maag. Ik hac geen eetlust en verteerde moeielijk de wei nige spijzen die ik gebruikte. Ik was zeer zwak geworden. Na vele middelen zonder resultaat genomen te hebben, wilde ik de Pink Pillen beproeven, en ik moet zeggen dat ik van af de eerste doosjes mij veel beter heb gevoeld. Mijn eetlust is ge wekt, mijne maagpijnen zijn verdwenen en ik heb spoedig al mijne krachten weer gekregen. De Pink Pillen zijn onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, algemeene zwak te maagpijnen, schele hoofdpijnen, zenuw pijnen, rheumatiek. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a f 1.75 per doos, en f 9 per zes doozen, bij het Hoofddepot der Pink Pillen, Nassaukade 314 Amsterdam voor Heusden en Om streken bij G. Malingré, drogist te Heus den de firma P. J. van Gils, Apotheek te Waalwijk en verder bij verschillende Apo thekers en goede Drogisten. BUITENLAND. Naar het Hamb. Fremdenbl. van de Russische grens verneemt, moet volgens de Rjetsj de afgetreden minister van financiën Sjingareff hebben verklaard, dat hij geen anderen uitweg uit den financieelen nooc ziet dan het staatsbankroet. De financiën zijn tengevolge van den politieken en eco- nomischen toestand zoo geschokt, dat een ook ten naastenbij geregeld beheer der financiën onmogelijk is. De firiancieele in eenstorting is niet meer te voorkomen. Er bestaat reeds gevaar, dat de uitbetaling der salarissen niet alleen beperkt, maar dikwijls zelfs geschorst moet worden, Te Moskou staken 60.000 arbeiders iri de metaalnijverheid. Men vreest uitbreiding der beweging. o Volgens bericht uit Madrid aan de Fran sche pers duurt de staking in het mijn- bekken van Aguilas onverminderd voort. De staking der metaalarbeiders van Bilbao is ten deele bijgelegd. De arbeiders der militaire fabrieken van Sevilla hebben den arbeid weder hervat. Volgens berichten uit Bern acht de Li- berté de nieuwe groote duikbooten, die Duitschland thans in de vaart wil brengen, een ernstig gevaar voor de Entente. De aard van dén duikbootoorlog zou daardoor veel scherper worden, en het blad hoopt dat de Entente tijdig tegenmaatregelen neemt. Mevr. M. G. Zelle (van geboorte Neder- landsche) is met algemeene stemmen door een Franschen krijgsraad ter dood veroor deeld wegens spionnage. Er is een verzoek tot revisie ingediend. o Sedert het begin van den onbeperkten duikbootenoorlog zijn reeds meer dan 5 millioen bruto-registerton scheepsruimte vernield. o Duitsche steenkolen. Naar de Tel. verneemt, is door de Duitsche leveranciers van steenkool aan de Rijkskolendistributie medegedeeld, dat in Augustus aanzienlijk minder brandstof zal worden geleverd dan in de afgeloopen maanden. Ten hoogste zal 250,000 ton, dus 100.000 ton minder dan in de maan den Mei en Juli worden geïmporteerd. Voorts is bereids verklaard, dat de Duitsche mijnindustrie in September zelfs dit quan tum niet zal kunnen verstrekken, zoodat de import dus vermoedelijk beneden 200,000 ton zal dalen. De Rijkskolendistributie heeft onmiddel lijk stappen gedaan om te pogen alsnog de levering van de eertijds overeengeko men hoeveelheid ad 350,000 ton te ver krijgen. In verband met deze hoogst ernstige tijding is reeds aan de Nederlandsche in dustrie medegedeeld, dat de Rijkskolen distributie nog niet in staat is een toe wijzingscijfer voor de komende maand op te geven. Cavclarie tegen een duikboot. Uit Parijs wordt aan de Tel. gemeld Naar aanleiding van de bij Calais ge strandde Duitsche duikboot wordt gemeld Het vaartuig werd het eerst ontdekt door Fransche douanebeambten, die onmiddelijk een eskadron Belgische cavalerie waar schuwden, dat daar in de nabijheid een oefening hield. De vastgeloopen duikboot deed nog een poging om zich vrij te maken maar dat gelukte niet. Het werd eb, de ruiters begaven zich in zee, omsingelden he vaartuig en de bemanning gaf zich over De Duitsche zeelieden werden nu door de straten van Calais gevoerd tot groote verbazing der bevolking. De Fransche marine-officieren namen vervolgens de duikboot in bezit, die door de bemanning zeer beschadigd was alle machines wa ren vernield, de petroleum-reservoirs waren in brand gestoken. De „Ariadnc" getorpedeerd. Londen, 30 Juli. (Reuter). De Admi raliteit berichtHet Engelsche oorlogsschip »Ariadne« is getorpedeerd en gezonken Alle officieren en de geheele bemanning werden gered, behalve 38 man, die door de ontploffing gedood werden. (De Ariadnewas een kruiser van 11,000 ton, gebouwd in 1897. Bewapening: zestien 15 c.M. kanonnen twee torpedo-lanceerbuizen, maximum-snel heid 21 knoopen. Red. H.) Berlijn, 30 Juli. (W. B.) Den 26sten Juli heeft een Duitsche onderzeeër in het Kanaal een grooten, door torpedobootjagers geconvoieerden Engelschen kruiser met 4 schoorsteenen, behoorende tot de Diadem klasse, door een torpedoschot in den gronc geboord. o Tegen de afscheiding van Lotharingen. Het evangelische consistorie te Metz heeft met algemeene stemmen de volgende resolutie aangenomen »Uit naam der over geheel Lotharingen verspreide evangelische gemeenten verklaren wij ons met den meesten nadruk voor een onverbreekbare verbinding van Lotharingen met de Duit sche zaak, maar tevens voor het streven naar een verzoening der volken, die door een nieuwe afscheuring van ons land van Duitschland allerminst gediend zou zijn.« BINNENLAND. Concentratie van bakkerijen. Te Delft zullen, met ingang van 3( dezer, de bakkerijen ter besparing vanjsteen- kolen zooveel mogelijk worden geconcen treerd. Daar deze regeling slechts zonder schade voor de bakkers kan worden door gevoerd, indien de prijs van het regee ringsbrood met 1 cent wordt verhoogd en de gemeente 1 cent bijslag geeft, heeft het bestuur der Delftsche Bak- kerspatroons-vereeniging in deze richting stappen gedaan. Ernstig vliegtuigongeluk. Men meldt uit Zeist aan het Hbld. Gisteren viel luitenant Schimmel van 70 meter hoogte op het vliegterrein te Soes- terberg. Hij heeft drie ribben gebroken, een groote kniewond en vleeschwonden in het aangezicht. Hij zou weldra naar Indië vertrekken. Een korporaal-waarnemer is licht gekwetst. o Van de Zccuwsch-Vlaaiusche grens. Het artillerievuur aan de Vlaamsche cust bij Nieuwpoort duurt onafgebroken voort met ongekende hevigheid. Heden nacht was de vuurgloed niet van de lucht. Veel vliegeraanvallen vooral omstreeks middernacht. Somtijds dreven daarna eenige vliegers, die verdwaald waren, op Nederlandsch grondgebied en werden dooi de grenswacht beschoten. Zoeklichten zochten telkens den hemel af. Lichtgranaten stegen in groepen omhoog. De Nederlandsche grensbevolking wordt door het gedreun en het gerinkel der ra men in den slaap gestoord en was voor een groot deel op de been en zag het gruwelijk vuurwerk aan. o Hout als kocicnvocr. Men schrijft aan de Rott. Weer wat nieuws en nietswaardig, zoo denkt misschien menigeen bij het lezen van dit opschrift. Doch wees niet al te vlug met uw oordeel, lezer. Wat ik wil aanbevelen is niet nieuw, maar oud, en dat het nietswaardig zou zijn kan ik bij ondervinding tegenspreken. Vóór vijftig jaar werd in de Alblasserwaard veel hout aan de koeien gevoerd. De fijne reisjes van de knolstoven en wilgen worden door het vee graag gegeten, en als het vee er wat aan gewend is, dan knabbelen zij niet alleen de fijne reisjes op maar stokjes van de dikte van een pink vermalen zij tusschen de kiezen. Nu is er veel wil genhout in ons land, ik heb het oog op de uitgestrektheid land dat met griendhout bezet isdat kan een massa veevoeder voor den winter opleveren. Men moet beginnen met eerst de fijnere takjes te geven en dan als laatste voer, zoodat ze den ganschen dag den tijd hebben om ze op te knabbelen. Gaandeweg nemen ze de dikkere houtjes. Wie omtrent een en ander nog in twijfel mocht verkeeren, die informeere maar bij de oude boeren in de Alblasser waard. o Broodbakken in gasfabriek-ovens. Met het oog op den kolennood zal te Maastricht een proef genomen worden met het bakken van brood in de nieuwe reserve-ovens van de gasfabriek, die op temperatuur zullen gehouden worden en waarvan de bakkers beurtelings gebruik zullen maken. o Distributie regceringsvarkens. Blijkens mededeeling van de »Inkoop- combinatiecc tn het »Nederl. Landb. Wbl.«, heeft de Rijkscommissie van toezicht op de Vleeschvereeniging aan den Minister van Landbouw voorgesteld om binnen zeer korten tijd wederom aan te vangen met regelmatig distribueeren van regeeringsvar- kens van 70 K.G. slachtgewicht en daarboven, ten einde verzachting te brengen in de moeielijkheden waarin de varkenmester momenteel verkeert. Verwerking afvalproducten tol veevoeder. In een Nota naar aanleiding van het afdeelingsverslag over een suppl. Landbouw begroting 1917 (kosten verwerking, afval producten tot veevoeder), deelt de Minister mede, dat de afvalproducten, waarom het gaat, zijn afval van visch, afval van de abattoirs, vooral in den vorm van bloed afval van aardappelen, hoofdzakelijk in den vorm van schillen; afval van groenten en wel voor een groot gedeelte die afval, waarvan ook nog heden weinig gebruik wordt gemaaktschaaldieren, hoofdzakelijk mosselen. Al deze materiaalsoorten bevatten een zeer groot aantal microben en gaan dus snel in bederf over. Bij het verwerkings procédé heeft men het in zijn hand het materiaal sterk te drogen en wordt het tevens nagenoeg gesteriliseerd. Alle slachtproeven hebben, zoowel wat qualiteit als smaak betreft, gunstige resul taten opgeleverd. Dit feit maakt, dat het proefvoeder ook als mestvoeder kan worden aangewend. De proefinstallatie zal eene capaciteit verkrijgen van pl.m. 20.000 a 25.000 K.G. per week, dat door middel der veevoeder- bureaux tegen nader vast te stellen prijzen zal worden gedistribueerd zoodat de proef installatie met zekerheid inkomsten zal op leveren. Het ligt in de bedoeling de inlichtingen aan particulieren kosteloos te verstrekken. Het benoodigde gebouw en de machines kunnen tegen zoodanigen prijs worden ver kregen. dat verlies vrijwel is buitenge sloten. Het ligt verder in de bedoeling in de proefinstallatie de onderzoekingen in ver schillende richtingen voort te zetten, nadat aan het particulier initiatief omtrent werk wijze enz. van het tegenwoordig procédé voldoende inlichtingen zyn verstrekt. Het paard. Op 31 Juli sluiting aangiften voor de reuring van 1-jar. merries in N.-Brabant '20 Aug.8 September) bij G. J. M. Wagenaar te Heeswijk.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 2