Antwoord op eenige brieven Lord BeresfordHij zeideHet gebrek daaraan is veel grooter dan de menschen weten. Uit de statistiek blijkt, dat van Augustus 1914 tot Januari 1917 van de koopvaardijvloot van Engeland, zijn bond- genooten en neutralen vier millioen ton in den grond is geboord. Van Januari 1917 tot nu hebben we nagenoeg vier millioen ton verloren. Op de schaal van Januari tot nu is het acht millioen in het jaar. We zijn den oorlog begonnen met 49 millioen ton van al de koopvaardijvlo ten in de wereld, waarvan 19 millioen van den vijand. Nu reeds is er acht millioen ton weg. Ik geloof, dat we niet veel meer dan 22 of 23 millioen ton ter be schikking over hebben. De Amerikanen nu kunnen, de Duitsche schepen meegerekend, ongeveer 2 millioen ton in de vaart brengen. Een zeer groot deel van die schepen echter is niet ge schikt voor de vrachtvaart. De aanbouw van Engeland en zijn bondgenooten be draagt ongeveer 2| millioen ton in het jaar. Na (in?) de eerste twee jaren oorlog is de scheepsbouw ontzettend naar beneden gegaan, zoodat we nauwelijks begonnen zijn de schade in te halen. Ik geloof niet, dat we bij elkaar meer dan 4 millioen ton in het jaar kunnen bouwen. Wij moeten niet alleen rekening houden met de schaarsch- te van staal, maar ook van machines. Ik acht den toestand zeer gevaariijk. Ik ver zoek de regeering nogmaals, haar opgave van de verliezen, die zeer misleidend is, te veranderen. Tot nu toe schreven we slechts over oorlogswee en oorlogsgruwel. Laten we besluiten met een oorlogsuitvinding. Er zijn n.l. in Duitschland papieren schoenen uitgevonden. Het papier wordt goed ge prepareerd samengeperst en waterdicht ge maakt en in zeer korten tijd is uit het oude afval een sierlijk schoentje gemaakt, dat, naar het heet, voldoet aan alle eischen, die men aan een paar goede schoenen kan stellen. De papieren schoenen houden de voeten warm en zijn zeer goed voor dage- lijksch gebruik. De papieren schoenen zijn goedkoop, kunnen vlug worden ge maakt en hebben bovendien nog dit voor deel, dat ieder na eenige oefening zijn eigen schoenlapper kan zijn. Dat belooft wat bij de steeds stijgende lederprijzen aanvrage bij de voorloopige regeering in gediend. Kornilof is benoemd tot opperbe velhebber der Russische legers. Tsjeremisof, die bevel voerde over het achtste leger, is tot opperbevelhebber van het zuidweste lijk front benoemd. Petrograd, 2 Aug. (P. T. A.) Ten N. W. van Chotin tusschen de Zbrucz en den Dnjestr gaven de Russische troepen hunne stellingen in de buurt van Koedrintzo en Mikholoewka op. Tusschen den Dnjestr en de Proeth gaat de vijand voort zijn offensief te ontwikke len door de krachtigste aanvallen te doen langs den Russischen oever van den Dnjestr. Den len Aug. bij het aanbreken van den dag bezette de vijand Perebekowtsje, Tsjer- nyioijotsj, Dobrinowtsje, Khorosjowtsje en Koetsjoermik. De Russische troepen we ken terug naar het Oosten. In de Karpathen sloeg de vijand de Russische troepen terug ten W. van Poetna. o Nog dit jaar het einde Lugano 1 Aug. (H.N.)- De Parijsche correspondent van de Tribuna, die een bezoek gebracht heeft aan het Engelsche front in Frankrijk, zegt dat talrijke officie ren van meening zijn, dat de oorlog nog dit jaar ten einde gebracht zal worden, alhoewel men druk bezig is met het treffen van voorbereidingen voor den nieuwen winterveldtocht. Warmte in Amerika. New-York, 2 Augustus. (H.N.) Er gaan een verschrikkelijke hittegolf over Van verschillende zijden vraagt men ons of de Pink-Pillen tegen de rheumatiek helpen. Wij antwoorden dat daar aan geen twijfel bestaaten om onze verze kering te bevestigen, kunnen wij de per sonen wie de vraag aangaat verwijzen naar de tallooze gepubliceerde getuigschriften die evenveel bewijzen vormen van de wer king der Pink-Pillen bij reumatische aan doeningen. Maar de rheumatieklijders, die meestal te vergeefsch vele geneeswijzen hebben beproefd, houden van hunne vruchtelooze pogingen een zeer verklaarbaar wantrouwen over, ten opzichte van allen die bezweren hen van hunne pijnen te kunnen verlossen. Zelfs de voorbeelden die ter bevestiging worden aangehaald zijn niet bij machte hun ongeloof te verzwakken. Voor de rheumatiek, zeggen zij, helpen alleen warmte en rust, de rest is onzin. Inderdaad zijn rust en warmte noodig wanneer zich een crisis voordoetmaar zij zijn niet voldoende ter oplossing en ter uitdrijving van het urine-zuur dat door het bloed wordt meegevoerd, en welks afzet ting in de spieren en in de gewrichten de oorzaak van al het kwaad is. Indien het bloed niet zelf aan die uitdrijving heeft meegewerkt, komt dit doordat het ver zwakt was. Hieruit volgt dat een der voornaamste oorzaken van de rheumatiek zetelt in de wijziging van den rijkdom en van de zuiverheid van het bloed. Om zich daarvan te overtuigen, is het voldoende op te merken dat de rheumathiek voorna melijk hen treft die overwerkt, vermoeid of zwak zijn, allen wier bloed, om de een of andere reden, zijn kracht heeft verloren. Daarom zijn de Pink-Pillen, die het bloed herstellen en zuiveren, werkdadig tegen de rheumatiek, want door aan het bloed zijn verminderden rijkdom weer te geven, stellen zij het in staat te verhinderen dat het urine-zuur 'zich afzet, en zoo maken zij de uitdrijving er van langs den natuur lijken weg mogelijk. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar k f 1.75 per doos, en f 9 per zes doozen, by het Hoofddepot der Pink Pillen, Nassaukade 314 Amsterdam voor Heusden en Om streken bij G. Malingré, drogist te Heus den de firma P. J. van Gils, Apotheek te Waalwijk en verder bij verschillende Apo thekers en goede Drogisten. het land ten oosten van het rotsgebergte. Maandag is het op twee na de heetsten dag geweest, die in "de laatste 50 jaren is voorgekomen. De fabrieken sloten reeds om J2 uur. Te New-York alleen zijn 61 dooden. BUITENLAND. Op het Oostelijk oorlogstoonccl. Petrograd. Broessilof heeft zijn onslag- De conferentie te Stockholm. New-York. De Amerikaansche arbeids partij heeft de uitnoodiging van het Nederl Skandinavisch comité aangenomen om af gevaardigden naar Stockholm te zenden die het standpunt van de Amerikaansche arbeiders ten opzichte van den oorlog uit een zullen zetten. A Berlijn. Uit Geneve wordt gemeld, dat de Fransche, Engelsche en Russische socia listen besloten hebben de te Stockholm plaats vindende Internationale conferentie op den len Augustus bijeen te roepen. Uit Polen. Berlijn. De onthullingen in de zaak Pilsoedzki nemen van dag tot dag een voor dezen ongunstiger verloop. Er zijn thans bewijzen voorhanden, dat Pilsoedzki niet slechts in het geheim de eedsaflegging der Poolsche legioenen tegenwerkte, maar dat hij ook in directe verbinding stond met Rusland, dat dit heeft getracht. De toestand in Rusland. Keulen. Naar de »Koln Ztg.« uit Stock holm verneemt, worden volgens berichten uit Petersburg opnieuw krachtige maat regelen getroffen tegen de contra-revolu tionaire beweging. De Maleskaja Gazeta één van monarchistische denkbeelden ver dacht blad te Petersburg, werd verboden en verdachte personen worden gearresteerd BINNENLAND. De Britschc overval bij Bergen. Door het lid van de Tweede Kamer, den heer Van der Voort van Zijp, zijn de vol gende schriftelijke vragen tot den Minister van Marine gericht 1. Was het den Marine-autoriteiten bekend, dat in den nacht van 15 op 16 Juli j.l. een convooi Duitsche schepen een der Hollandsche havens zou verlaten om koers te zetten naar het Noorden Zoo ja, zijn er dan maatregelen genomen, teneinde deze schepen te vrijwaren tegen eventueele aanvallers in onze territoriale wateren 2. Indien die maatregelen uitgebleven zijn, was dit te wijten aan gebrek aan materieel Zoo ja, is de minister voor nemens ten spoedigste over te gaan tot het in dienst stellen van meer hulpvaar tuigen, opdat een voldoend toezicht op onze kust verzekerd zij 3. Waren er bij den aanval van een Engelsche onderzeeboot op twee schepen, 27 Juli j.l. bij de Texelsche kust, booten buitengaats, teneinde in onze wateren toe zicht te houden, of moet ook hier, toen gevaar voor schending der neutraliteit dreigde, worden gewacht op de komst van torpedobooten uit de haven van Nieuwe- diep De waarde van het z.g. waardeloos. Men kent het onkruid »krode« dat hoog opgroeit tusschen rogge en aardappelen en en dat tot nog toe waardeloos was. Thans wordt het volgens het »Hbld.« in de ge meente Schoterland opgekocht tegen f 40 de 1000 Kilo. Roggekaf wordt daar op gekocht tegen f 30 de 1000 Kilo. o Opruiing tijdens de onlusten. »Wat, kunnen jullie geen olie krijgen, flunder dan de boel en haal het er uit Deze woorden zou, volgens de politie, in de Oostenburgervoorstraat tijdens de on- usten een varensgezel tot een troep vrou wen gezegd hebben op 4 Juli. De volks menigte groeide steeds aan, terwijl de man de menschen toesprak. De politie-agenten namen een afwachtende houding aan en vroegen versterkinghuzaren en maré- chaussées verspreidden den troep, voordat nog geplunderd werd. De opruier werd gearresteerd. De vrouwen waren saamge schoold, omdat zij in een winkel geen olie konden krijgen. De varensgezel, 24 jaar oud, herinnerde zich Donderdag jl. ter terechtzitting van de vacantie-kamer, niet deze ophitsende woorden gebruikt te hebben. Wel was hij op dat oogenblik zeer driftig. De man had vroeger eens gesolliciteerd naar de betrek king van politie-agenthij werd echter afgekeurd. Het O. M., mr. baron van Lamsweerde, wees er op, dat de beklaagde getracht had de openbare orde te verstoren, te meer daar de vrouwen niet van plan waren tot kwaad over te gaan. Wegens opruiing eischte het O. M. drie maanden gevange nisstraf. Steenkolen. Namens de regeering is te IJmuiden op alle bij den Vereenigden Steenkoienhande aanwezige steenkolen beslag gelegd. De aflevering moest onmiddellijk gestaakt wor den, zoodat de treilers, die beladen moes worden, geen steenkolen meer krijgen en niet naar de visscherij konden vertrekken Mede door de langzame voorziening van den laatsten tijd, liggen thans reeds onge veer 70 stoomtreilers op steenkolen te wachten. Een droevige zeiltocht. Uit Harlingen wordt gemeld, dat giste ren twee zoons van den heer van D., 17 en 15 jaar, met een logé, een jongen van 15 jaar in een bootje in zee gingen zeilen Door den stevigen Noordenwind schepte het bootje water en begon te zinken. De oudste jongen is daarop uit de boot in zee gesprongen en is na 5 kwartier te heb ben rondgezwommen door een Terschellin ger schipper opgepikt en in de haven ge bracht. Daarop is het sleepbootje Relief met den geredden knaap aan boord in zee gaan zoeken en vond men het bootje vo water, zonder de beide jongens, zooda deze moeten zijn verdronken. Een succes. De garnizoenscommandant te Amersfoort heeft aan het bestuur der Vereeniging »Afdeeling Gooi- en Eemland der Neder landsche Vereeniging tot bescherming van Dierentoegezegd, te beginnen met Sep tember, een bepaling betreffende het ver plicht gebruik van het schietmasker in de voorwaarde van aanbesteding van de vleesch leverantie voor militaire consumptie, te zullen opnemen. Bijtijds geknipt. Hedenmorgen heeft de Amsterdamsche recherche op verzoek van de Haagsche po litie de hand gelegd óp twee als heeren gekleede personen van ongeveer 22-jarigen leeftijd, die hun intrek hadden genomen in het Amstelhotel. Zij wilden juist per auto het hotel ver laten, toen zij gearresteerd werden. Beide personen werden aangehouden, als verdacht van zich in den Haag en wel licht ook in andere groote steden, te heb ben schuldig gemaakt aan oplichting. Zij maakten er hun werk van om bij eerste klasse firma's groote inkoopen te doen op 30 dagen zicht, waarna natuurlijk geen betaling geschiedde. De „vrije" vaargeul. Het Hbld. komt, na een beperking van de afmetingen der vrije vaargeul, tot de slotsom, dat bij een totaal van afstanden van het vuurschip j»Haaks« tot het vuur schip »Doggersbank Noord«, van 185.5 mijl, een vaartyd van ruim 18 uur noodig is. Een schip, dat 's morgens 4 uur het vuurschip »IIaaks« passeert, zal dus 's a- vonds om 10 uur jDoggersbank Noord bereiken, dat is in dezen tyd van het jaar dus nog nauwelijks by daglicht. Maar de dagen worden allengs korter, en daar het toch wel zeer wenschelijk is bij dag licht de geul te bevaren, zal 't zeer wel mogelijk zyn dat, wanneer het jaargetijde vordert, de schepen twee of drie dagen over de vaargeul moeten doen, daar zij telkens ten anker zullen moeten gaan, als zy niet precies op tijd de eerstvolgende Doeien of vuurschepen verkennen. Koflicvuurtjcs. Sedert den ernstigen veenbrand in Dren the ziet de politie streng toe op het aan eggen van koffievuurtjes. Dat dit noodig is, blijkt uit het feit dat voor het Kan tongerecht te Emmen 98 personen terecht stonden wegens het aanleggen van vuurtjes. Polder overstroomd. Tengevolge van het zandspuiten aan den Waterlandschen dijk is bij Holysloot de dijk van de Büjkmeer doorgebroken, waardoor de vloeibare massa zich verspreidt over den 50 H.A. grooten polder, eigendom van den veehouder T. Breedijk, die verleden jaar met zijn 13 kinderen voor een watervloed moest vluchten. Thans worden door het zand de beide boerderijen met verwoesting bedreigd, Klein verlof voor lichting 1912. (Officieel.) De dienstplichtige korporaals en manschappen van de militielichting 1912 behoorende tot de pantserfort-artillerie en de torpedisten, zullen op 17 Augustus a.s met onbepaald (klein) verlof worden ge zonden. Het laat zich aanzien, dat de dienstplich tige korporaals en manschappen der lich ting 1910 van de bereden korpsen einde September a.s. naar huis zullen kunnen gaan. o Gestrande Nederlanders. Uit Stockholm wordt aan het »Hbld.« geseind i Vier Nederlanders hebben toestemming gekregen door Duitschland naar Nederland te vertrekken. Hieronder bevinden zich de heer Schadd., directeur der Nederlandsch- Indische Handelsbank en de heer Dinger, directeur der Internationale Crediet- en Handelsvereeniging. „Dc Vrede". Volgens te Rotterdam ontvangen bericht, is het stoomschip »vrede«, dat getorpedeerd heette, behouden te Havre aangekomen. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. Onze stadgenoote mej. M. Reas, onderwijzeres te Babyloniëribroek, is als zoodanig benoemd aan de Openbare school aan de Noordzijde te Nederhemert. Aan het postkantoor en de daar onder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Juli ingelegd f 18210.05 Terugbetaald f 8525.73. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 6095. De heer H. Langerhorst, onderwij zer aan de R. K. Bijzondere school alhier, slaagde te Breda voor het examen, Hoofd der school. Tot waarnemend directeur van het Post- en Telegraafkantoor alhier, is be noemd de heer Van den Brug, ambtenaar ten postkantore alhier. Werkendam. Bij kon. besluit van 31 Juli is als blijk van goedkeuring en tevredenheid de bronzen eerepenning voor menschlievend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift toegekend aan D. W. van Ouwekerk, reserve-tweede- luitenant van de infanterie der landweer, wegens de door hem met levensgevaar verrichte redding van een tweetal personen uit een brandend perceel te Werkendam, op 26 April 1917. Op de alhier gehouden verhuring van naweiden in den Biesbosch, werden buitengewoon hooge prijzen besteed, die zelfs opliepen tot f 88.per II.A. Andel. Aan den gemeente-secretaris alhier is ingevolge de meerdere werkzaam heden der distributieregeling een verhooging der jaarwedde van f400 toegekend, Verschillende kinderen alhier zijn lijdende aan keelziekte, tot heden nog van geen ernstigen aard. Door den heer Bouman worden kastanjes opgekocht en in zijne malerij tot meel verwerkt, om na vermenging met andere ingrediënten tot varkensvoeder te dienen. Alhier worden kleine partijtjes kool zaad opgekocht tegen f65 de 100 K.G. Babiloniënbroek. De heer A. ®J. Wormgoor, cand. tot den H. Dienst te Arnhem heeft bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier. Dassen. Door de regen der laatste dagen is het in het landbouwbedrijf minder druk. Het vlas, dat nog niet binnen is, verliest heel wat in kwaliteit. De overige prodneten ten velde worden ook niet beter daar het water in de pol ders te hoog komt. Dranen. Als iets zeer zeldzaams kan worden gemeld, dat door den landbouwer S. alhier, in de binnenwiel een schildpad is gevangen. Naar de grootte te oordeelen, moet het beest al een tijd lang zich op de bewuste plaats hebben bevonden, aldus het oordeel van deskundigen en is het ook niet gansch onmogelijk, dat zich daar nog meerdere familieleden van haar schuil hou den. Dat de heer S. met zijn vreemde vangst veel bekijks heeft, :s te begrijpen. Genderen. In de week, die 6 Augus tus aanvangt, zal weer 't eerst versch varkenvleesch beschikbaar worden gesteld, 't Gezouten, dat in de laatste weken ver strekt werd, was van uitstekende kwaliteit, Onze vroegere dorpsgenoot, de Heer C. Kleyn, onderwijzer aan de school met den Bijbel te Hoek van Holland, behaalde te Breda de hoofdakte. De Brandstoffencommissie voor het District Genderen- heeft biljetten verspreid ter invulling voor degenen, die boomen voor brandhout te koop kunnen aanbieden. Deze biljetten worden na een paar dagen weer opgehaald. Moge het dan blijken, dat velen met het plan instemmen, en er veel hout tot billijken prijs beschikbaar wordt gesteld. Dan kan ieder tenminste zich wat brand hout ter aanvulling verschaffen. De heeren C. J. Branderhorst en B. de Graaff alhier zijn benoomd als com missie, aan wie de schatting is opgedragen voor de vordering der verschillende land bouwgewassen. Kerk-Driel. De gevreesde vlekziekte onder de varkens heeft in deze gemeente weder haar treurigen intocht gehouden verschillende dieren zijn haar reeds ten prooi gevallen, 'tls wel jammer, dat bij velen nog een vooroordeelbestaat tegen de inspuiting met serum. De laatste dagen hebben zich ge kenmerkt door een bizonder levendigen hooihandelaan vier groote schepen, die ruim 600.000 kilo's hooi vervoerden, werd gelijktijdig geladen. Dit hooi is bestemd voor het binnenland de prijs bedraagt f 45 per 500 kilo. Meeawen. Tot leden der graancom- missie in deze gemeente zijn benoemd de heeren G. Boom en J. Dammers. Nederhemert. Dat het paardenfok- ken nog zeer winstgevend is, ondervond de landbouwer A. Bodmer alhier, die aan de gebroeders Timmermans te Hedikhuizen een driejarige bruine merrie verkocht voor f 1100. Raamsdonk. Ter benoeming van een gemeente-ontvanger zijn op de voordracht geplaatst de heeren H. Leijten en P. Broers beiden alhier. Veen. Voor eene vacature van een lid van den gemeenteraad zijn tot candidaat gesteld de Heeren J. den Dekker en M. Smits. Met het rooien der Eigenheimers werd reeds een begin gemaakt. De qua- liteit er van is best en de uitkomst is naar genoegen. Men besteedt hiervoor van f 4.00 tot f 4.25 per H.L. Er is in de laatste dagen in dén Polder zooveel water gevallen dat de water molen in functie moest worden gesteld om de weilanden van het overtollige water te bevrijden. Vergadering van den Raad der ge meente Heusden op 31 Juli des avonds 7.30 Voorzitter Burgemeester Iloncoop. Secretaris de heer H. J. v. Eggelen. Aanwezig alle leden. Nadat de voorzitter de vergadering heeft geopend, leest de secretaris de notulen van de spoedeischende vergadering van 1 Juni j.l. welke onveranderd werden goedgekeurd en daarna vastgesteld. IngekomenProces-verbaal van kasop- neming bij den gemeente-ontvanger op 27 Juni, waarbij alle bescheiden en stukken in orde waren bevonden. Tot onderzoek van de geloofsbrieven van de herkozen raadsleden de heeren G. v. Everdingen en H. Prins benoemt de voor zitter de leden Veerman en Van Andel. Bij monde van den heer Veerman wordt verklaard, dat de stukken in orde zijn en mitsdien tot toelating van de herkozenen besloten. Voor het nazien der gemeente-rekening en die van het levensmiddelenbedrijf wor den aangewezen de heeren De Mol, Prins en Vos, welken de benoeming aanvaarden. Zooals reeds in een vorige vergadering gebleken is, konden heeren Ged. Staten hun goedkeuring aan de nieuwe salaris regeling niet hechten. Voorgelezen werd een schrijven van dat college waarbij als norm bepaald werd f 200 boven het wet telijk minimum.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 2