van het leven gemaakt. En de dood, zooals 1913 hem zag bestaat niet meer. Niet waar wat klinkt dat fraai, maar wat is het hol en leeg. Met z'n verheer lijking van den dood tracht men zich zelf en andere in te beelden, dat het toch bizonder goed is te dooden en gedood te worden. Als of daar nooit geklonken had het gebodGij zult niet dooden en dat andere woord: D> dood is de soldij van de zonde Het is eer een teeken van de levens moeheid, dan van de levensmoed van ons geslacht, dat men den dood niet meer ziet als iets afschrikkelijks, een gruwelijke ver breking van banden die niet gebroken mochten worden, een tegennatuurlijk ein digen van een bestaan, dat op het eeuwige is aangelegd. Ondertusschen gaan de volken voort Europa tot een groot kerkhof te maken. In het westen is de worsteling van een ongekende wildheid. Eigenaardig is dat zoowel de geallieerden als de centralen zich de volkomen overwinning toeschrijven. De Duitschers zijn in ieder geval weer een eindje teruggedreven. De Engelschen maakten zich bovendien ook meester van gevangenen en kanonnen. Maar het is precies als bij den vorigen slag in Vlaan deren de Duitschers zijn verheugd dat het succes der geallieerden verre van be slissend was en vooral dat het nog be perkter en minder beslissend was, dan bij de vorige gelegenheden met dezelfde in spanning kon worden verkregen. Dat hun tegenstander zoo weinig kon bereiken, schrijven ze mede toe aan de uitwerking van den duikbootoorlog. Zoo verzekerde Helfferich aan een dagbladcorrespondent Voor elke 3 tot 4 schepen, die onze duik- booten in den grond boren, kunnen onze vijanden bij alle mogelijke inspanning maar één nieuw schip van stapel laten loopen. Voor elke duikboot, die de vijand buiten gevecht stelt, kunnen wij echter een veel voud in dienst stellen. Gemiddeld is tot dusver meer dan 900,000 bruto ton elke maand in den grond geboord. Dat is evenveel alsof dag en nacht onophoudelijk elk kwartier een ten volle geladen goederentrein van 30 tot 36 wagons naar den kelder ging. De ver nielingen treffen de gestadig verminderende scheepsruimte en werken dus progressief. De dag moet en zal komen, waarop En- gelands aanvoer zoo sterk verminderd is, is, dat het geen adem meer heeft. Hiermee vergelijke men nu de verkla ringen van Lloyd George in het Lagerhuis over ditzelfde onderwerp, Na een uitvoe rige opsomming van Engelands hulpbron nen concludeerde hij Daarom is de regeering tot de slotsom gekomen en ze deelt dit niet enkel ter voorlichting van dit volk, maar ook voor wien het daarbuiten aangaat mee, dat er met het betrachten van redelijke spaar zaamheid geen kans is, dat de bevolking dezer eilanden uitgehongerd wordt. Ten slotte zeide hij nog dat de toekomst voor de geallieerden was. »In dit jaar werd Duitschland keer op keer verslagen. Honderden Duitsche kanonnen zijn buit gemaakt, wat geen slechte aanwijzing is voor de vraag of een slag gewonnen of verloren is. En dat alles is gebeurd in een jaar, waarin Rusland feitelijk niet aan den veldtocht deelnam. Als Rusland zich hersteld heeft, als Amerika metterdaad meedoet, als de prachtige troepen die wij gisteren op straat hebben zien marcheeren, en Amerika met mannelijke kracht aan den wereldstrijd zal deelnemen, zullen de Duitschers en hun bondgenooten begrijpen wat dat beteekent. Op dit oogenblik verkeeren de centralen reeds in moeilijk heden. Als wij in de toekomst vooruit zien, zullen onze moeilijkheden minder worden, zal onze kracht toenemendaar entegen zullen hun moeilijkheden grooter, hun macht kleiner worden, en zij weten dat.cc Geen wonder, dat, waar beide partijen zich onoverwinlijk achten en zichzelf de zege toeschrijven bij een voortduren van den strijd, er slechts weinig geluisterd wordt naar de bemiddeling van den Paus. Toch is het geen ongunstig teeken dat men nu niet, gelijk bij de vier vorige pogingen van den Heiligen Stoel, deze bemoeiingen als waardeloos en noodeloos voorbijgaat. Integendeel, de buitenlandsche bladen staan vol beschouwingen naar aanleiding van dit pauselijk optreden. Een bewijs dat de wereld op dit punt milder gestemd wordt en de vrede, al is het uiterst langzaam en schuchter, zich een weg zoekt te banen over de omwoelde en vernielde landen van ons arme werelddeel. De strijd tusschen Italië en Oostenryk heeft in de laatste dagen weder ernstig gewoed. Uit een bericht aan het Berl. Tagebl. (welke berichten ons minder vlug bereiken dan die van het Westelijk front) ontleenen wij eene beschrijving van den elfden Isonzoslag, zooals die thans is uit gebarsten Zondag wakkerde het Italiaan- sche artillerievuur aan tot roffelvuur, dat tot des morgens vijf uur met onverminderde kracht aanhield. Wat van de eerste O.-H. verdedigings- zóne toen nog bestond werd door duizenden granaten en mijnen, in formeele salvo's afgevuurd, tot puinhoopen en trechters ver vormd. Van Duino tot Mrzli een breede zwarte golvende rookzuil over het front, welke de zonnestralen tevergeefs trachten te doordringen. De posten waar roffelvuur werd afgegeven, waren grootendeels onder puin en steen bedolven. De toegangen tot de kelders waren half verstopt toen om halfzes 's morgens de Italiaansche artillerie spervuur opende op de achterwaartsche verbindingen van het Isonzoleger. Op het zelfde oogenblik drongen van het Tolmeinsche bruggenhoofd tot aan de zee een ontzet tend groot aantal Italiaansche stormcolonnes voorwaarts. De meeste werden reeds door het Oostenrijksche vernietigingsvuur terug gedreven, andere sprongen over de ver nielde hiiiderniszöne en over het gewirwar van balken, staalmatrassen, zandzakken en machines. De meesten zonder verband en enkele in dichte gelederen en kwamen zelfs op enkele punten voorbij de loopgraven en kelders, van waaruit zij met machinege weren beschoten en met handgranaten bestrooid werden. Tegelijkertijd gingen echter de O.-H. reserves door het Italiaansche spervuur en wierpen zich met bajonet, strijdkolven en handgranaten op de indringers, voor wie de terugtocht door het Oostenrijksche sper vuur afgesneden was. Van uit de lucht stieten heele eskaders van O.-H. infantrie- vliegers op opeengepakte massa's troepen, die zij met machinegeweren en bommen uiteendreven. Van alle kanten blootgesteld aan het vernietigingsvuur, leden de aan vallers vreeselijke verliezen en moesten zij de meeste stellingen, die door hen genomen waren ten gevolge van de groote bres, ver oorzaakt door hun trommelvuur, weder prijsgeven. Op geen enkel punt van het zestig K.M lange gevechtsfront kon de vijand eenig noemenswaard succes behalen. De slag duurde den geheelen Zaterdag en den nacht op Zondag met onverminderde hevigheid voort, zonder eenige wijziging ten gunste van de Italianen, die met de uiterste krachtinspanning vochten. Van ltaliaansch zijde komt echter het volgende bericht De actie van onze infanterie duurt met kracht voort, terwijl de artillerie haar ver schrikkelijk vernietigend vuur vervolgt. De verliezen van den vijand zijn zeer zwaar. Voorzoover reeds gemeld is hebben wij een belangrijken buit behaald. Wij namen eenige kanonnen en veel mitrail leuses. Tot Zondagavond waren meer dan 7500 man en meer dan 100 officieren op onze concentratiepunten aangekomen. In het reeds zoo zwaar geteisterde Griekenland heeft den 18en een groote brand te Saloniki gewoed. Vele menschen- levens zijn verloren gegaan, het aantal is echter onbekend. Den volgenden avond was men het vuur meester. En om een idee te geven van den treurigen toestand in Rusland lezen we in een bericht uit Lausanne Hoe nu in Rusland de anarchistische en de misdadige elementen tot elkander staan, blijkt weder eens uit een oproep, dezer dagen op de muren der hoofdstad aange plakt, onderteekend door Kilabjerba, voor zitter van den bond van oud-misdadigers, en gericht tot de broeders-misdadigers in Rusland. Hoort toe »De Russische revolutie is er niet overal in Rusland in geslaagd de misdadigers uit hunne ketenen te bevrijden. Terwijl te Schlüsselburg, te Cherzon, te Kroonstad, in den Kaukasus, in Siberië onze broeders- misdadigers hunne herwonnen vrijheid ge nieten, blyven zij op andere plaatsen nog zuchten achter slot en grendel ten prooi aan de mishandelingen eener onrechtvaar dige maatschappij. Fier kunnen wij zeg gen, dat iedere bevrijde broeder een zede lijk hernieuwde broeder is, dat hij geene misdaden meer begaat. Want de revolu tie is ons Nieuwe Leven. Door haar wer ken wij voor het Nut van het Algemeen. Daarom, laat ons opstaan en onze broeders bevrijden. Laat ons hiertoe ons organi- seeren. Laat ons eene compacte massa vormen en de zaak onzer broeders in Rus land ter hand nemen. Ons is het Nieuwe Leven. Dagelijks van 9 tot 7 bestaat er gelegenheid om als lid tot onze organisatie toe te treden op het Centrale Bureau van »Gevangenis en Leven«, waar ook onze statuten verkrijgbaar zijn.« Dit is geen grap ten koste van de anar chisten van Kroonstad en elders. Het is nuchtere werkelijkheid.... Hoever overigens de misdadigheid der anarchisten gaat, kan blijken uit het feit, dat bij een der laatste gevechten aan het front op een gegeven oogenblik de hospi taal-soldaten de draagbaren nederlegden en de gewonden op het slagveld aan hun lot overlieten. Zij hadden acht uur gewerkt en het was tegen hun economisch beginsel langer dan dit eenig werk te verrichten. Wij kunnen hiermede volstaan met op somming van afgrijsselijkheden. "BUFTENL AND. Dc Engelsche rcgcering en het pauselijk vredesvoorstel. ROME, 20 Aug. (Reuter.) De Engel- sche gezant heeft aan het Vaticaan de ontvangst der pauselijke nota bericht en meegedeeld, dat de Engelsche regeeriug de in welwillende en ernstige overweging zal nemen. Duitsche harrevoeters. De rector van het Kaiser Friedrichreal- gymnasium beval in de groote vacantie den leerlingen aan, blootsvoets te gaan daar dit het belang van het vaderland was. Andere inrichtingen volgden dit voorbeeld, zoodat men thans al de leerlingen der onderwij- zersinrichlingen blootsvoets ziet gaan. Dwang wordt hierbij, zooals van zelf spreekt niet uitgeoefend. lil Hclsiugfors. Naar den 13en Augustus uit Helsingfors aan »Politikon« geseind wordt, vonden in den laatsten tijd in Helsingfors, tengevolge van de duurte en het gebrek aan levens middelen, opstootjes plaats, waarbij de markthallen door de ontevreden menigte bestormd werden. Men verwachtte verdere onlusten. In de straten werden groote ver gaderingen gehouden. Ter zee. Uit Berlijn wordt dd. 17 Aug. officieel gemeld »In de Noordzee stiet een van onze be veiligingspatrouilles op 16 A ugustus aan de grens van het Engelsche spergebied op vij andelijke kruisers en torpedovernielers en viel deze aan. Ofschoon de vijand een sterke overmacht had, onttrok bij zich in de groote haast aan een gevecht. Wij hadden geen verliezen. o In de fabrieken van oorlogsmateriaal in Duitschland worden weder telkens strooi biljetten verspreid »om de arbeiders tot staken te bewegen,zonder dat het ge lukt de geheime vervaardigers en de ver spreiders te betrappen. o Naar de Petit Parisien verneemt, heeft de Amerikaansche levensmiddelendictator Hoover verklaard, dat Amerika voor den oorlog 80 millioen bushels graan exporteerde. Dit jaar verlangt Europa 115 millioen bus hels en de Vereenigde Staten zullen hun best doen, de bondgenooten te helpen, die reeds gedwongen zijn geworden, 35 millioen stuks vee te slachten, waardoor hun vee stapel sterk geleden heeft. BINNENLAND. Nederland en Amerika. Een Hollandsche Amerikaan, die enkele weken geleden in ons land is gekomen, is getroffen geworden door de betrekkelijke zorgeloosheid, waarmee hier te lande, naar zijne waarneming, wordt voortgeleefd. Hij meent, naar hetgeen hij in Amerika heeft gehoord, dat er uiterst moeilijke tijden ook voor ons land aanbreken zullen, en zou gaarne in de gelegenheid worden gesteld, zyn oude vaderland met ernst te waar schuwen. »De oorzaak van deze ontwikkeling van den toestand is eenvoudig. »Van uit Amerika zullen wij niets meer ontvangen. Inderdaad, Amerika zal niet in staat zijn, ons de oude voorraden te leve ren. President Wilson en de overgroote meerderheid der Amerikanen zijn ons per soonlijk welgezind. Maar het is onmogelijk, dat de groote transatlantische voorraadschuur alle geallieerden van levensmiddelen zal voorzien en bovendien ook nog de neutralen. Blijven wij neutraal dan zullen wij tezamen met Denemarken, Noorwegen, Zweden en Zwitserland achteraan op de Amerikaansche lijst komen te staan. Wij kunnen wel schepen naar Amerikaansche havens zenden, maar voorraden om die te vullen, zijn niet verkrijgbaar. »Neutrals last«. Het gaat om leven en dood, en de kleinen komen in het gedrang. Dit feit mag ons onaange naam aandoen, maar het bestaat. Hoe eer der wij het begrijpen, hoe beter voor ons- zelven en onze naaste toekomst. Kommen geworpen op Ncdcrlandsch gebied. Men seint uit Goedereede aan het Hdbl. Zaterdagmorgen ongeveer halftwaalf kwa men twee vliegtuigen van onbekende nati onaliteit uit het Zuidwesten boven Stellen dam en verdwenen in Noordoostelijke richting. Even buiten de kom der gemeente Goedereede zijn zes bommen geworpen. Deze zijn allen ontploft en hebben gaten in het veld geslagen van ongeveer 4 M. middellijn en 2 a 3 M. diep, en hebben enkele telefoondraden vernield. Er is geen schade aangericht. Rehalve uit Westkapelle zijn de vliegers die Zaterdag boven Zeeland vlogen, ook beschoten te Cadzand en te Domburg. In eerstgenoemde plaats werd een visscher aan den arm getroffen. Ook boven Schouwen verschenen ver scheiden vliegtuigen, vermoedelijk van ver- schilende nationaliteit, daar twee dei- vliegers elkaar achtervolgden en beschoten. Boven Renesse werden eenige bommen naar beneden geworpen, die allen in het veld terecht kwamen en gelukkig alleen wat materieeie schade aanrichtten. Te Blijham en te Beerta (Gr.) landden Zaterdagmiddag Duitsche vliegmachines, Die te Blijham verbrandde en van het be dienend personeel was aanvankelijk niemand te vinden. De machine, die te Beerta neerkwam, werd te Tutjeshut geraakt door een schot van Sergeant Lok. Zij moest, doordat een stuk van de schroef werd afgeschoten, dalenbovendien was een stuk van het dek afgeschoten, waardoor het evenwicht verloren ging. Deze machines kwamen van Gent, gingen van daar naar Engeland en daarna in de richting van Duitschland. Boven den Dollard meenden ze Duitschland te hebben bereikt. Toen het schot trof, konden ze niet meer terugkeeren door den hevigen wind. Het nummer der machine te Beerta was SSW. 1055 en verder was ze gemerkt KK. Drie militairen worden vermoedelijk geïnterneerd. Te Blijham werden later ook de drie luchtschippers gevonden. Allen zijn onge deerd. Zaterdagmorgen omstreeks 8 uur vloog een groot aanal vliegtuigen over Aardenburg. Zij vlogen laag en werden door de Neder- landsche militairen beschoten. Nader seint men uit Aardenburg Het waren ongeveer 30 Duitsche vlieg tuigen, die boven Aardenburg vlogen. Het luchteskader kwam uit Oostelijke en ver dween in Westelijke richting. Voor zoover viel waar te nemen, werd geen der ma chines bij de beschieting door de Neder- landsche militairen getroffen. Eenigen tijd later verscheen een Engelsche machine, die bommen op België had geworpen, boven Aardenburg. liet opbrengen der „Leonora". De firma Jos. de Poorter te Rotterdam deelde aan de »N. R. Ct.« mede dat haar omtrent het gebeurde met haar stoomschip Leonora het volgende bekend is De Leonora is Donderdag jl. van Rot terdam uitgevaren, en was 3.40 n.m. in zee. Bestemming was Stockholm en de lading bestond uit Belgische kolen voor de Zweedsche regeering; het schip was ge charterd door een Zweedsche firma. De Leonora was verzekerd. Het schip voer in het Ned. territoriale gebied en is niet gerapporteerd Doggers- bank Zuid passeerend. Waarschijnlijk heeft de Leonora de Engelsche strijdkrachten ontmoet, die Vrijdagsvond in de pers wer den gesignaleerd. Het is riiet uitgesloten, dat het bericht van Egmond aan Zee, waarbij melding gemaakt werd dat Engelsche torpedojagers een Duitsche vrachtboot vervolgden, die uit IJmuiden was gekomen, op de Eleonora betrekking heeft, daar de firma bemerkt had, dat Donderdagavond van IJmuiden geen Duitsche vrachtboot is vertrokken. Het is daardoor ook duidelijk dat de vervolging is geschied in de territoriale vaarwateren, te meer, daar van den Van Speyk toren te Egmond aan Zee nog werd geseind Eerbiedig onze neutraliteit, en waarschuwingsschoten met scherp zijn gelost Aan het ministerie van buitenlandsche zaken zijn nadere inlichtingen verzocht. De firma acht het volkomen buitenge sloten, dat Duitsche torpedojagers het schip naar Zeebrugge wilden opbrengen. Volgens haar lag de Leonora (1155 bruto register- ton) dan ook reeds te Londen, toen het convooi vertrok, waarvan de begeleidende Engelsche torpedobooten de Duitsche oor logsbodems in den grond zouden hebben geschoten. o Ongeluk met een zeilboot. Zondagmiddag zeilden twee Rotterdam mers in de Maas, nabij Oostvoorne. Door den hevigen wind sloeg het bootje om, doch de opvarenden konden op de kiel klimmen. Toen zij zagen dat er op hun hulpgeroep niemand kwam opdagen, hebben zij echter getracht zwemmende den wal te bereiken. Slechts één mocht dit ge lukken, de andere verdronk. IHoord te Tiel. In de Ooststeeg, buiten het dorp Druten, woont het gezin der weduwe van Gelderen, dat zeer ongunstig bekend staat. Een dei- dochters is gehuwd met den oppassenden C. van Thiem, vader van vier kinderen. Deze ontmoette Zaterdagavond twee zijner zwagers dronken in een café. Een van hen bracht hij naar zijn schoonmoeder, wa^op de ander het tweetal volgde. Of thuis getwist is moet nog blijken, maar vast staat, dat tegen halfelf van Thiem door zijn zwager met een schop den schedel gekloofd en door messteken in de borst doodelijk gewond werd. De vermoedelijke dader laadde den ge troffene op een kruiwageu en bracht hem zingende dorpwaarts, doch wierp hem on derweg onder een heg, waar van Thiem op aanwijzing van een paardendrijver ge vonden werd. Hij was nog bij kennis, gaf inlichtingen aan de politie en vroeg naar zijn ouders, te Leeuwen wonende. Zondagmorgen acht uur is van Thiem overleden. De dader is in arrest genomen. Het lijk is ter schou wing naar het schoollokaal gebracht. De justitie uit Tiel is naar Druten vertrokken. (Te!.) Homoeopathische geneesmiddelen. Naar wij vernemen, zijn de onderhande lingen over den uitvoer de homoeopathische geneesmiddelen uit Duitschland thans in een stadium gekomen, waarin verwacht kan worden dat de belemmeringen, die den laatsten tijd aan dezen uitvoer in den weg stonden, binnenkort zullen worden opge heven. Ëcn misdaad? De militaire telefonist v. K., dienstdoende op het fort Loevestein, die sinds eenige dagen vermist werd, is drijvende gevonden met afgesneden hals in een der grachten van bovengenoemd fort. Nadere bijzon derheden ontbreken nog. Door een onderzeeër beschoten. Het gastransportvaartuig »Vlissingen« van het Nederlandsch Loodswezen te Vlis- singen is op 2 mijl afstand binnen den lichtbrulboei »Schouwenbank« beschoten door een onderzeeër. Nadat op de »Vlis- singen« de districts vlag was geheschen, verdween de onderzeeër en kon de »Vlis- singencc de reis voortzetten. Concentratie van bakkerijen. In de gemeente Veendam zal het rog gebrood in een paar bakkerijen worden gebakken en verder zullen de 28 banket en wittebroodbakkerijen worden onderge bracht in 11 inrichtingen. o Doodgeschoten. Een 19-jarig Duitsch militair, die naar ons land trachtte te vluchten, werd on middellijk bij de grens der gemeente Los ser door de Duitsche grenswacht doodge schoten. Het wittebrood. Naar wij vernemen, zal de samenstelling van het wittebrood over eenige weken weer een verandering ondergaan. Het ligt in de bedoeling de roggebloem te vervangen door gerstebloem. Volkomen vast staat dit laatste echter nog niet, omdat alles afhangt van de vraag of binnenkort weer schepen met graan uit Amerika komen. In elk geval wordt de roggebloem over een week of drie door bloem van een andere soort vervangen. Geen opzichter meer „maar Technisch Ambtenaar van het ttyks-Waterstaat Bij Kon. Besluit van den 21 Juli 1917 (Staatsblad No. 496) werd de titel van Opzichter vun den Rijks Waterstaat ge wijzigd in die van Technisch Ambtenaar van den Rijks Waterstaat, daar deze titel meer in overeenstemming is met de ver klaring van deze Rijks-ambtenaren. De economische toestand. Naar Het Volk meldt, heeft het Tweede Kamerlid de heer Duys eenige vragen tot der. Minister van Landbouw gericht, inge leid door de volgende »Is de minister bereid, hetzij in een afzonderlijke nota, hetzij op zoodanige andere wijze als de Minister zal wenschelijk achten, aan de Kamer een volledig inzicht te geven in den toestand, waarin zich ons land op dit oogenblik bevindt en voor de allernaaste toekomst naar alle waarschijn lijkheid zal bevinden ten aanzien van de voorziening van levensbenoodigdheden, spe ciaal voor zoover deze afhangt van der invoer uit het buitenland Waarop dar eenige speciale vragen volgen over der voorraad van levensmiddelen, den uitvoei en de brandstoffenvoorzienirig. o Invoer van kolen uit Duitschlaiiil. De Rykskolendistributie vestigt er d<

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 2