NIEUWSBLAD voor het Land van leusden 3n Altena, de Langstraat en de is. 3704 Zaterdag 8 lepteiir, Ziekte Wormen Haaruitval Ruwe Maagzuur, AIS gij n Ënersan-tabletten üeeu Overspanning, Hoofdpijn. Gebruik Gal en slijm worden Hoesten, B BEHOORENDE BIJ HET BUITENLAND. Nieuwe nota van den Paus. Zurich (V. D.). Het blad Italia schrijft »De Paus zal de antwoorden der oorlog voerenden aan de vijandelijke machten stu ren met het verzoek om verklaring. De nieuwe nota van den Paus streeft naar een onmiddellijke onderhandeling. De Message r o verklaart, dat de En tente zeker nieuwe voorstellen van den Paus op haar antwoord verwacht. De Ne w-Y or k Sun meldt, dat Wilson bij zijn nota aan den Paus een eigenhan- digen brief heeft gevoegd, die het den Paus mogelijk maakt niettegenstaande defbrmeele afwijzing, zijn vredeswerk voort te zetten. Hij heeft in dezen brief zich bereid ver klaard, het werk van den Paus tegemoet te komen. Duitschc actie in de dolf van Riga. St. Petersburg (V. D.). In den loop der vorige week legden de Duitschers in de Baltische Zee eene zeer groote activiteit aan den dag. Meer dan 40 torpedojagers en van bomwerpers voorziene vaartuigen deden verscheidene raids op verschillende punten van de kust en de Golf van Riga, zelfs tot aan de Finsche Golf, alwaar zij 90 bommen wierpen op gebouwen, schepen, batterijen, vliegparken en havenwerken. De Russische vliegers gingen verscheidene lucht gevechten aan, zonder verliezen of schade te bekomen. Een Russische trawler ging te gronde bij het plaatsen van mijnen, waarbij II personen verdronken, Een Rus sische vrachtboot werd door de Duitschers tot zinken gebracht. Overigens leed de Russische vloot geen verliezen. De verliezen bij de batterijen en posten bedroegen aan dooden 3 matrozen en aan gewonden I officier en 42 matrozen. Het proccs-Socckomliitof. Berlijn (H. N.). Naar aanleiding van de verklaringen van Soechomlinof en Janoeskje- witsj, publiceert de L o k a I A n z. een belangrijke herinnering van zijn medewer ker, die op den 31 n Juli 4914 een gesprek had met den toenmaligen Franschen gezant te Berlijn, Jules Cambon. Cambon was sedert den voorafgaanden dag min of meer gereserveerd. Hij verklaarde, dat er iets moest zijn voorgevallen, waarvan hij zich geen voorstelling kon maken. Sedert den Japanschen oorlog had men een werkelijken afschuw gehad van bloedvergieten. Cambon verklaarde uitdrukkelijk, dat er iets ge beurd moest zijn, dat hij niet wist, of dat men den Tsaar iets verzwegen of iets mede gedeeld moest hebben, dat niet overeen komstig de waarheid was. De Lok An z. voegt hieraan toe, dat deze woorden door de bekentenissen van Soechomlinof en Ja- noeskjewitsj bewaarheid zijn geworden. Het is niet een door dollen strijdlust be vangen »Ueberpatriot« die de wereld in een zee van bloed en tranen heeft gedom peld, niet een Heros, die door het groot en machtig maken van zijn vaderland al het menschelijke had afgeschud, maar slechts een diefachtig individu, dat thans voor de rechtbank terecht staat. Als iels de ver schrikking van den oorlog nog verschrik kelijker kon maken, dan zou het dit feit zijn, dat de geheele beschaafde wereld het offer van een gemeen complot geworden is. Geneve (H. N.). Naar aanleiding van de verklaringen van Soechomlinof zegt L e Journal de Genève: Dit geval is het eerste feit tot verlichting van Duitsch- land, dat zich sedert 1914 heeft voorgedaan. Dc wandelende boom als verspieder. In de buurt van den Chemin des Dames lagen de Duitschers en de Franschen tegen over elkaar, terzijde van een bosch, dat erg van het granaatvuur had te lijden ge had. Vele der boomen waren halverwege afgekapt. De Duitschers verkeerden in het onzekere omtrent de sterkte en de inge nomen stelling van den vijand. Eenige uitgezonden verspieders waren niet teruggekeerd, hetgeen er wel op wees, dat de Franschen op hun »quivive« waren. Toen bood zich een Duitsch soldaat, in zijn burgerlijk leven tooneelspeler, aan, om op verkenning te gaan. Hij kleedde zich heele- maal in boomschors, zoodat hij er na de grimeering als een half uitgeschoten boom uitzag. Toen liep hij langzaam het bosch in, en hoe verder hij kwam, des te langzamer bewoog hij zich voort. Hij wist zelfs achter de Fraosche stelling te geraken. Na drie uren kwam hij terug, voorzien van de kost baarste inlichtingen. Gevechten ia Poilolië. Colin Ross schrijft van het Oost-Galicische front, einde Juli, aan de »Vossische Zeitung« over de gevechten in Podolië o. a. het volgende Van de hoogte bij Ramachow overzag men het geheele gevechtsterrein. De schrap- nells, die in witte wolken aan den horizon stonden, omzoomden het als bonte wimpels een kermisplein. Een machinegeweer-af- deeling, die het bataljon zocht, waarheen ze gecommandeerd was, stak den weg over. De voorste linie ging zoo snel voorwaarts, dat de reserve niet kon meekomen. Maar nu kwam er wanorde in de zich regel matig vooruitschuivende linie. Anderen kropen van den tegenovergestelden kant aan. Overloopers of aanvallende Russen. De linies schenen door elkaar te golven. De avond viel reeds. Het was niet mo gelijk duidelijk te onderscheiden. De auto reed verder. Brullend en ru moerend. Een paar honderd meter verder in een laagte hield de staf van den regi ments-commandant stil. Hier kruiste <'e spoorlijn den weg. In het wachthuisje waren de officieren, die het gevecht leid den. Een eind verder achter de heilir stond een veldbatterij, die te haastig zich te ver naar voren gewaagd had. Zware granaten vielen in den akker. De geweer kogels floten en zongen als zwermen mug gen in den avond. »A1 mijn bataljonscommandanten zijn gewond. Ik ben er zelf nog goed afge- komen«. De grijze luitenant wees op zijn borst, Een uniformknoop was door een kogel platgedrukt. Wij reden verder tot achter de laatste hoogte, lagen boven op de hoogte in het gras en lieten de kogels naast ons inslaan De Russen vielen als de duivel aan. Het waren de revoiutionnaire bataillons van den dood voor vrijheid, gelijkheid en broeder schap, die tegen ons optraden. Nu gingen zij weer voorwaarts. Duivels, dat herin nerde aan de beste Russische tijden, aan de Broessilof-aanval, aan de gevechten bij de Stochod. De machinegeweren ratelden onvermoeid. Nu kwamen de linies tot staan. De granaten boorden zich als wilde dieren snuivend in den grond. De chauf feur was plat op den grond gaan liggen naast den weg. Gewonden kwamen uit de linie, de een na den ander. »Hier moeten reserves komen, de Russen vallen ten derde male aan«. De batterij, die de hoogte niet meer beschieten kon, reed een eind terug. Te ruggaande eigen artillerie, dat maakt een mensch zenuwachtig, ook wanneer hij weet, dat het alleen uit technische redenen ge schiedt. De dunne linie daarvoor moet het een poosje stellen zonder de hulp van de eigen granaten. Maar zij houdt vol, de machinegeweren doen alleen het werk. De verzamelplaats voor gewonden bij het bosch is overvol. De dokter roept me. Hij rekent er op, dat de Russen tot hier kunnen komen, maar hij blijft kalm. Ik laad zooveel gewonden als maar mogelijk is in mijn auto. De zwaargewonden krijgen zitplaatsen, de lichtgewonden, waartoe zelfs zij behoo- ren, met ernstige arm* en beenschoten, moeten op de treeplanken staan. Zij hou den zich aan elkaar vast. Zij hangen als levende klitten aan den wagen. De last is te groot. Maar de motor van negentig paardenkracht bolwerkt het. Over slooten en geulen springt de wagen. De mannen houden zich kranig. Alleen hij met de zware wond aan hals en borst kreunt zachtjes. De anderen zijn met hun gedachten nog voor in den strijd. De weg houdt op. Een steile wal komt. De motor doet het niet. De wagen blijft steken, dreigt om te vallen. De gewonden moeten er uit. De wagen, nu leeg, neemt de hoogte. Achter hem strompelen de ge wonden. Een pontonbrug ligt over het water, naast de afgebrande houten pijlers van de brug. Daarvoor en daarachter wachten de colonnes. Roepen en schreeuwende in fanterie moet naar vorenIk weet, dat een geheele divisie in opmarsch is. Ze zal de kameraden helpen, die op den anderen oever standhouden tegen een overmacht. Zy zal vannacht nog de beslissing brengen. Onvermoeid werkt de machine, die het geheele levende organisme in gang houdt. Wat baat hun daarginds alle wilde, onge disciplineerde dapperheid tegenover den geest, die hier elke beweging leidt en re kening houdt met eiken factor? Eindelijk komen wij over de brug. Wij geven de gewonden af aan de hospitaal soldaten. De nacht leeft. Alle wegen zijn overvol. Maar men hoort en voelt alleen de massa, de menscheri, paaiden en machines, die hier langs ons schuiven. Geen lantaarn, geen licht. De nacht moet een ondoor- dringbaren sluier hangen over alles, wat hier gebeurt. Een leger marcheert. Mor genvroeg zal een overmacht den Rus in de flank staan. En wederom zal de tegen stand van de beste Russische troepen te vergeefs geweest zijn. Re toestand in Italië. De Basler National Zeitung schrijft Berichten van betrouwbare reizigers wij zen er op, dat de komende winter Italië voor geweldige problemen zal stellen. Het gebrek aan kolen is zoo ernstig geworden, dat zelfs de mnnitiefabrieken weldra het be drijf niet meer ten volle gaande kunnen houden. Het stilleggen van het werk in zeer groeten omvang is onvermijdelijk. Reeds nemen de, protestestakingen toe, die, al worden zij met geweld onderdrukt, da delijk elders weer uitbreken. De duurte wordt onhoudbaar. Overal breekt de geest van verzet en van verbit tering zich baan. Het is boven allen twij fel verheven, dat de toestand van Italië critieker is dan ooit, en dat van het suc ces van Cardorna niet alleen het bestaan van de dynastie, maar de kwestie revo lutie of niet, afhangt. Her Berl. Tageblatt verneemt uit Lugano Gelijk te verwachten was, is de binnen- landsche crisis van Italië uitgeloopen op een politieke crisis. Met het aftreden van de ministers Orlando, Canepa en Raineri blijkt, hoe sterk het ministerie geschokt is, dat zich plotseling ziet gesteld tegenover hoogst moeilijke omstandigheden. Het aftreden van den als gematigd bekenden Orlando beteekent een overwinning der oorlogszuch tige elementen, die hein sedert zijn groote verdraagzaamheid tegenover de als binnen- landsche vijanden uitgekretenen aanvielen, aangezien Orlando als geleerde en vriend der wetenschap steeds objectief was geble ven. Hem wordt ten laste gelegd, dat breede lagen van het volk steeds meer af- keerig worden van den oorlog. De land bouwminister, Raineri, en de levensmidde lendictator, Canepa, hebben zich niet opge wassen gevoeld tegen de taak, den levens- middelennood te lenigen. Dc groote brand te Kazan blijkt, uit berichten in de Panjsche bladen, niet door oproer veroorzaakt te zijn, maar door ontploffing van een wagon met mu nitie bij het station. Het vuur tastte ook het hoofd depót van munitie aan en bracht daar een aantal sterke ontploffingen teweeg die den grond deden trillen als bij een aardbeving. Tal van geitouwen werden be schadigd en op de stad sloeg een hagel bui van granaten en shrapnellsplinters neer. De bevolking en een groot deel van het garnizoen vluchtten het veld in, terwijl dieven de verlaten winkels en woonhuizen plunderden, zoodat ten slotte de militaire inacht tegen hen moest op treden. Een groot naphta-reservoir van 2000 poed vloog in de lucht, waardoor weer nieuwe uitbarstingen ontstonden. De stad was 's avonds nog in dichten rook gehuld en de straten lagen vol dooden en gewonden. Ook de militaire gouverneur van Kazan, generaal' Linnitzky, is zwaar gewond. De brand in de stad woedde 36 uren voort en richtte onberekenbare schade aan. t» Rusland. Volgens een Russisch blad wordt de ver moedelijke troonopvolger grootvorst Michel Alexandrowits met zyri vrouw in arrest gehouden in zijn woning. Dit is het gevolg van de ontdekking van een komplot, dat een contra-revolutie beoogde. Bovendien gaat het gerucht, dat grootvorst Dimitrius Pawlowits eveneens aan dien maatregel is onderworpen. Zaterdag is uit het »Groot Gevang« te Leven een man ontslagen, die in 1880 veroordeeld was wegens moord op zijn twee zusters. Wegens zijn goed gedrag werd hij nu voorwaardelijk in vrijheid ge steld, Ecu geheimzinnig luchtschip. Ten oosten van Farsund (Noorwegen) nam men in den morgen een luchtschip waar op circa 300 M. hoogte. Buiten het dorp Spend wierp het zijn anker uit, maar eer er menschen bij konden komen, werd het door den bliksem getroffen en ontplofte. Men onderzocht de overblijfselen, maar vond geen spoor van menschen, ofschoon geloofwaardige personen verklaren gezien te hebben, dat het anker werd uitgewor pen. Men vond alleen een Engelsche vlag, waaruit men opmaakt, dat het luchtschip van Britsche herkomst was. Uit Christiania zijn politie-ambtenareri naar Spend gezon den om een onderzoek in te stellen. Kcpci'king katocnaanplant in Egypte. De Egyptische regeering heeft besloten om het met katoen bebouwde oppervlak met een derde te verminderen. Dit besluit is een der economische gevolgen van den oorlog, die het noodig maakt de levens middelenvoorziening te waarborgen door een grooter oppervlak met granen te doen bebouwen. In Lancashire heeft dit besluit groote ontstemming gewekt. Men acht hier de nijverheid bedreigd, als de katoenaanvoeren nog verder verminderen. kan blijven bestaan indien slechts het goede geneesmiddel wordt aan gewend. Zenuwachtigheid, slapeloosheid, on rust, gejaagdheid, examenvrees. Mijnhardt's Zenuwtabletten. rasussPer koker 60 ct. 3 k.f 1.70. i by kinderen en volwassenen. Neem Enfan-worm bonbons. Per doos 30 ct Mijnhardt's Hoofdpijntabletten Per koker 45 ct. wordt genezen, de hoofdhuid be vrijd van roos en schilfers door was- schingen met Furolzeep. i Per stnk 60 ets. 3 stuks f 1.70. Bloed vormende licht verteerbare slaaltabl., tevens eetlustopwekkend. ijasgssffl Per koker f 1,3kok. f2.85 roode ontstoken huid, doorloopen, zeere plekken, schrijnen en smetten der huid. Gebruik Parol. 3saiusHj@iB Per doos 15 en 30 ct,. verwijderd door Mijnhardt's Lax- eertabletten. Deze tabletten zijn bloedzuiverend, regelen den stoel gang. mmsrnmmPer doos 35 ct.3d.fl. Maagpijn, maagwater en oprisping, geen eetlust, slechte spijsvertering. GebruikMijnhardfs Maagtabletten. »Per koker 60 ct.3 k.fl.65. vastzittend slijm op de borstj krie beling in de keel, verkoudheid. Neem Anga-bonboiis. m Per doos 30 en 60 cent. afgemat gevoelt en lijdt aan voort durende vermoeidheid, gebruikt dan Mijnhardt's Levetogen. Bussen 90 ct., f 1.75, f4.25, f8.25 Zie bij koop toe, dat op het door U gekochte voorkomt de naam van den fabrikant A MIJNHARDT, Pharmac. Fabriek ZEIST. Bij Apoth. en alle Drogisten. Te 's-Hortog-enbosck Gebr. Verhees, Orthenstraat B 89 en Vachterstraat 480 en Apoth. Dr. Lamers en Inde mansWerkendam J. S. Frederiks, Drogist. BINNENLAND. E«u koolqiiucstic en haar gevolgen. Een bewoner van Schellingwoude ver zocht aan den minister van landbouw, 14 bunder land met kool te bebouwen. On danks een weigerend antwoord beplantte hij zijn land toch met kool. Maandag had hij zich deswege voor den kantonrechter alhier te verantwoorden en hoorde hij wegens deze overtreding f 6000 boete of 2 maanden hechtenis tegen zich vorderen. (»N. v. d. D.«) Warm water op straat. In den loop dezer week zullen in Dor drecht geïsoleerde waterwagens rondrijden, waardoor het publiek op nader te bepalen uren en voorwaarden in de gelegenheid zal gesteld worden warm water te verkrijgen. Dc rubherdiefstal tc Arnhem. Omtrent den diefstal van rubber uit een Rijkspakhuis aan den Amsterdamschen Straatweg te Arnhem, valt nog het vol gende mede te deelen. Onlangs werd door de douane en de marechaussee bij een voerman te Arnhem in beslag genomen 115 K.G. rubber in schijven, z.g. N.O.T-vrije rubber, welke een hooge waarde vertegenwoordigt. De partij welke voor uitvoer bestemd bleek te zijn, werd in beslag genomen en opge slagen in een pakhuis van het Rijk, gren zende aan de Nederlandsche Poetsdoeken- fabriek. Dit pakhuis is op zeer solide wijze gesloten, de deuren zijn van zware grendels voorzien en de sloten zijn eveneens uit stekend in orde. In den nacht van Maandag op Dinsdag hebben zich evenwel inbrekers toegang tot het pakhuis verschaft en wel op zeer btutale, wèl overlegde wijze. Zij zijn op het dak van het pakhuis geklommen en staande in de breede goot, wisten zij het met deuren gesloten zolderraam te openen. Dit was geen gemakkelijk werk, want de openslaande deuren van dit raam waren aan de binnenzijde gegrendeld met een zwaren afsluitboom. Men heeft even wel een zaag tusschen de opening der deuren weten te krijgen en zoo was de toegang tot den zolder, na het doorzagen van den afsluitboom opengekomen. Een maal op den zolder, vormde een zwaar zolderluik, aan de onderzijde eveneens ge grendeld, een nieuwe hinderpaal. Doch ook hier deed de zaag haar werk, Het luik werd eenvoudig doorgezaagd en zoo konden de inbrekers de trap naar de be nedenruimte bereiken. Daar stonden onder een tafel twee kisten gevuld met rubber- schijven. Deze kisten werden opengebroken en door de gebroken ruit van een getralied venster de schijven stuk voor stuk naar buiten geworpen. De kostbare buit werd vervolgens naar den kelder van een auto garage vervoerd. Slechts korten tijd is de rubber daar verborgen gebleven, want reeds Dinsdagavond werd zooals reeds ge meld, de bergplaats door douane en mare chaussee ontdekt. o Onze scheepvaart. Naar het Haagsche Currespondentiebureau van betrouwbare zijde verneemt, is door de Regeering thans vergunning verleend tot het uitvaren van de schepen »Ho!landia«, »Gooiland«, »Zaanland«, »Rijn!and« en »Drechterland«, alle van den Kon, Holl. Lloyd. Deze schepen zullen naar Zuid- Amerika vertrekken. Ook voor de »Kawi« van den Rolterd. Lloyd en de »Grotius« van de Maatschappij »Nederland« is deze vergunning verleend voor Indië. Wat betreft het uitvaren van andere schepen naar Indië, daaromtrent staat nog niets vast, aangezien dat vertrek verband houdt met een nog hangende quaestie over het verstrekken van bunkerkolen door Amerika. In tegenstelling met het aan de »N. R. C.« ontleende bericht als zou het vertrek van het s.s. »Kawi« tot nader order zijn uitgesteld, wordt ons namens de directie van den »Rott. Lloyd« medegedeeld dat het stoomschip Zaterdag 8 dezer naar Indie zal vertrekken. o Nfttchooincn. De burgemeesters zijn, ingevolge een aanschrijving namens den opperbevelhebber uitgenoodigd van alle ingezetenen opgaaf te verzoeken van de op hun eigendommen in de gemeente aanwezige noteboomen. De opperbevelhebber heeft den last ver strekt voorbereidende maatregelen te nemen, om zoo spoedig mogelijk tot de vordering van noteboomen over te kunnen gaan. o Hout uit vroegere tijden. In de polders rondom Weesp worden thans, nu het brandhout zoo hoog in prijs is, veel boomen uit den grond opgegraven, die daar waarschijnlijk reeds enkele hon derden jaren hebben gelegen en vermoe delijk door een overstrooming daar bedolven zijn. De opgraving kostte altijd nog al wat moeite, doch nu met de dure hout- prijzen is bet loonend. Er zijn wel boeren, die reeds jaren des winters er van stook ten. In de droge maanden Juni en Juli zijn dorre plekken in het weiland te zien waar de boomen liggen. Het zijn er dui zenden en alle eiken. Een eigenaardig iets is, dat de boomen liggen van Z.O. naar N.W. o Doodgeschoten. Te Beek bij Didam is een onbekende door de grenswacht doodgeschoten. De man had geen smokkelwaar hij zich en is niet herkend, omdat geen enkel iden titeitsbewijs op het lijk is gevonden. BIJVOECSEL

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 5