Het gevoelige punt. Een zorgvuldige leefwijze benoemd tot opperbevelhebber, ter vervan ging van generaal Kornilof, is uit zijn ambt ontheven en vervangen door generaal Bo- roetyewitsj, oud-chef van den staf van generaal Roessky, Een paniek. Uit Russische bron verneemt men, dat in Nikolajefsk, in de provincie Samara, een op marsch zijnde kolonne een staatsbran- dewijndepót plunderde, waarin 20.000 eimers (effn eimer is 50 a 60 liter) bran dewijn waren opgeborgen. Het gevolg was natuurlijk algemeene dronkenschap. Er brak brand uit, waardoor een paniek ont stond. Ontzettende tooneelen vielen voor. Meer dan 200 menschen vonden den dood in de vlammen. Tijdens den brand kwa men plunderingen op groote schaal voor, zoodat alle zaken gesloten moesten worden. o Kornilof wil capitulecren. De bladen melden dat Kornilof onder zekere voorwaarden aanbiedt te capitulee- ren. De regeering eischt onvoorwaarde lijke overgave. Een later bericht meldtDe minister van Arbeid heeft verklaard, dat de Kor- nilof-beweging voorgoed was vernietigd en en dat het hoofdkwartier zich had overge- gegeven. Grijsaards onder de dieren. Een hond of een kat van 15 jaar met eerbiedwaardige grijze haren mogen we gerust een grijsaard onder de dieren noe men, al is hun aantal jaren niet erg groot. Maar er zijn ook dieren, die om hun hoo- gen ouderdom behooren tot de grijsaards, ook al hebben ze in het geheel geen haren en kunnen zij dus ook niet in den letter lijken zin des woords grijs worden. In den dierentnin in Leipzig is een heel troepje van die oudjes bij elkaar. Een olifanten vrouwtje van veertig jaar begint al aardig op leeftijd te komen en een condor, de groote Zuid-Hmerikaansche roofvogel, die zich al 40 jaar in den dierentuin bevindt, kan ook meedoen. Maar de oudste gasten van den dieren tuin bevinden zich in het aquarium. Daar is een reuzensalamander van wel honderd jaar en een aligator van ongeveer den zelfden leeftijd. Een schildpad spant daar echter de kroon. Het is een beestje, dat 230 jaar oud is en niet minder weegt dan 400 pond. Zijn schild heeft een middel lijn van 138 centimeter! zijn naam, reu- zenschildpad, draagt het dier dus met eere. o De koningin van Bulgarije. SOFIA, 12 Sept. De Koningin is Woens dagmiddag tien minuten voor half vijf over leden. De Duitsehe gezant ontvangt zijn paspoort. New-York, 12 Sept. Uit Buenos Aires wordt geseind dat de Argentijnsche regee ring aan de Duitsehe legatie de passen heeft doen overhandigen voor den Duitschen gezant Luxburg, wiens verblijfplaats onbe kend is. De Neue Zür. Ztg. plubliceert een cor respondentie uit Londen, waarin melding wordt gemaakt van de opvatting van Wilson's nota in Engeland. Volgens dezen correspondent zou niet de Engelsche re geering, maar enkel en alleen de Jingo- pers van meening zijn, dat eerst het Duit sehe regeeringsstelsel geheel en al zou moeten worden gewijzigd voor en aleer een vrede met de Centraler) mogelijk is. Het officieel Engeland deelt de meening, uitgesproken in Wilson's nota aan den Paus, dat een status quo ante bellum met een op bescheiden schaal blijvend herstel, als grondslag kan dienen voor een toekomsti- gen wereldvrede. Daarbij wil Engeland het aan Italië zelf overlaten, het met Servië eens te worden over zijn eischen. o lit Kusland. Het «Hamb. FremdenblatU verneemt, dat Kerenski, die na de conferentie te Moskou ongesteld was geworden, van zijn dokter dringend den raad kreeg, dadelijk een herstellingsoord in de Krim op te zoeken daar hij anders den winter niet zou overleven. De tuberculose moet den laatsten tijd zeer zijn toegenomen, zoodat Kerenski dikwijls aanvallen heeft van zwakte. o Fransche bladen deelen mede, dat het Fransche troepen-transportschip Natal ter hoogte van Marseille door het stoomschip Malgache is aangevaren. De Natal had een groot aantal troepen aan boord, maai er wordt niet bekend gemaakt of er daar van veel zijn omgekomen. Van de be manning der Malgache zijn 31 man en de kapitein omgekomen. lit Spanje. Volgens de Berner Tagwacht werden in de omgeving van San Sebastiaan, waar, koning Alfonso den laatsten tijd vertoefde, groote hoeveelheden wapens ondekt en zijn in verband met deze vondst, enkele me taalwerkers gearresteerd. Er gaat een gerucht, dat op den koning een aanslag zou zijn gepleegd. De minister-president spreekt dit gerucht ijverig tegen en zegt, dat het hinken van den koning zijn oor zaak vindt in een ziekte. o Optimistische verwachtingen. Berlijn, 43 Sept. De »Vorwarts« schrijft: Reeds sinds eenige dagen waren in Berlijn geruchten verspreid als zouden de vooruit zichten der pauselijke vredesactie aanmer kelijk zijn verbeterd. Zij, die deze geruch ten in omloop hebben gebracht, hebben zich daarby beroepen op toonaangevende kringen en schijnen in zooverre gelijk te hebben gehad, dat de Rijkskanselier te Stuttgart tegenover het op het station ver zamelde publiek de hoop uitsprak, dat het nog in dit jaar tot vrede zou komen. Men houdt het er algemeen voor, dat de lei dende staatsman zich niet zoo geuit zou hebben, wanneer zijne verwachtingen niet op concrete feiten gegrond waren. Naar wij meenen te weten is de basis dezer verwachtingen tamelijk smal en moet voor een ontydig optimisme worden ge waarschuwd. Voor hen die aan zenuwpijnen lijden. In geval van zenuwpijnen verkeert ge heel het zenuwstelsel in een slechten toe stand, terwijl de pijn slechts op een enkele plek zetelt doordat dit gedeelte gevoeliger is en minder weerstand bezit. Uit het feit dat de pijn plaatselijk is, moet men niet afleiden dat men genezen zal door het toe passen van pommades en zalven op het pijnlijke deel. De zenuwpijn is een plaat selijk optreden van den slechten toestand van het geheele zenuwstelsel en alleen door het geheele zenuwstelsel te versterken,zal men een eind aan de pijn kunnen maken De Pink Pillen zijn een krachtige verster ker van het zenuwstelsel, Wij bevelen hen aan ter genezing van de zenuwpijnen. Zij vervullen zeer goed dat werk van verlos sing indien zij voor u doen en waarom zouden zij dit niet wat zij gedaan heb ben voor Mejuf. van Nus, geb. Cirkel. Deze persoon die te Utrecht, Springweg 168, woont, schrijft ons «Ten gevolge van familieverdriet was mijn gezondheid slecht geworden. Ik leed aan erge zenuwuitputting. Ik ondervond zenuwpijnen die mij alle rust ontnamen. Om te trachten te genezen heb ik velerlei middelen ter kalmeering der zenuwen ge nomen en behandelingen ter versterking van het organisme gevolgd. Somtijds deed zich een lichte beterschap voor, maar spoe dig kwamen de zenuwpijnen terug. Einde lijk heb ik de Pink Pillen genomen en alleen deze goede pillen hebben mij van mijne pijnen kunnen verlossen. De Pink Pillen geven bloed en verster ken de zenuwen. Men kan ze, met zeker heid van te genezen, nemen tegen de bloedarmoede, de bleekzucht, de algemeene zwakte, de maagpijnen, de zenuwuitputting, de neurasthenie. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar f 4.75 per doos, en f 9 per zes doozen, bij het Hoofddepot der Pink Pillen, Nassaukade 314 Amsterdam voor Heusden en Om streken bij G. Malingré, drogist te Heus den de firma P. J. van Gils, Apotheek te Waalwijk en verder bij verschillende Apo thekers en goede Drogisten. BINNENLAND. Invoering wintertijd. Zooals men weet, zal in den nacht van 16 op 17 September de zomertijd eindigen. Met onze huisklokken zij men voorzich tig. Wij hebben ze in April een uur voor- uitgezet, maar ze nu weer een uur terug te zetten, zou de uurwerken kunnen be derven daar kunnen ze niet tegen als ondeskundige handen dat doen. Men late ze Zondagavond of -nacht, maar vóór Maandagmorgen een uur stilstaan en brengt ze daarna weer aan den gang. Dan heeft men ook het uur weer terug dat men in April verloren heeft. Beperking van werktijd. De N. Ct. zegt, dat het bericht, als zou overwogen worden, voor alle bedrijven die niet continu zijn den werktijd tot 50 uur te beperken, in zijn algemeenheid niet juist is. De arbeidsinspectie stelt thans in geheel Nederland een onderzoek in naar de brandstofbehoeften van alle bedrijven om tot een billijke, zooveel mogelijk ge differentieerde rantsoeneering te komen. Daarbij zullen dus uit den aard der zaak de voor den gang van zaken allereerst noodige bedrijven anders worden behan deld, dan die, welker productie minder onmisbaar is voor ons economisch leven, en het gevaar is als wij wel geïnformeerd zijn allerminst denkbeeldig, dat bepaal de categorieën geheel of bijna geheel wor den stilgezet als de kolenvoorziening vol strekt onvoldoende wordt. Daarover nu is op dit oogenblik niets te zeggen. De minima der huisbrandvoorzie- ning zijn verzekerd door de Limburgsche productie. Yan de vraag of het gelukt een overeenkomst met Duitschland of met Engeland of met beide te sluiten onder voor ons land aannemelijke voorwaarden, hangt het af, welke hoeveelheden aan onze nijverheid kunnen worden gegeven, en van die beschikbare hoeveelheid hangt het we derom af, welk percentage van het bij de rantsoeneering vast te stellen normaak verbruik zal worden toegewezen. o Kolcnbespariiig. B. en W. van Ensehedé(hebben besloten, dat de leerlingen der openbare scholen ge durende den winter slechts halve dagen onderwijs zullen ontvangen, ten behoeve waarvan de helft der lokalen zal worden verwarmd. De eene helft der klassen zal dan des voormiddags, de andere helft des namiddags les hebben. Eztra duurtc-bijslag. In verband met den buitengewoon hoo- gen levensstandaard in het mijngebied van Zuid-Limburg heeft de directie der Staats spoor besloten, haar geheele personeel in het mijngebied gestationneerd, buiten den reeds verstrekten duurtebijslag, die voor het geheele land geldt, eene toelage te verleenen, ingaande 1 dezer en durende zoolang de abnormale tijden blijven voort bestaan. Met het oog op brood besparing zal in den loop dezer week door de centrale keu ken te Dordrecht, die op toenemend succes mag bogen, bij genoegzame deelname dage lijks warme avondmaaltijden bestaande hoofdzakelijk in stamppot verstrekt worden. Kanarievogels. Tal van meisjes uit Kerkrade arbeiden te Herzogenrath in een fabriek, waarin granaten worden vervaardigd. Deze meisjes krygen een gele gelaatskleur, gele handen, alsof ze de geelzucht hadden. De bevolking noemt haar reeds »kanarievogels.« o Diefstal van telefoondraden. De politie te Maastricht heeft in den afgeloopen nacht op heeterdaad betrapt drie ongunstig bekend staande personen, die bezig waren langs den Molenwal de militaire, rijks- en gemeentelijke telefoon draden te stelen. Een groote partij koper en ijzerdraad werd in beslag genomen. Een stagnatie in het telefoonnet zal het gevolg zijn van deze mislukte poging tot diefstal. o Onverwarmde treinen. Naar wij vernemen zegt de «Tel.«, heb ben de spoorwegdirecties asn de Regeering de vereischte machtiging gevraagd, om gedurende den a s. winter de treinen on verwarmd te laten. moordaanslag. Zekere A. v. B. meer genaamd «de boelmaker«, werd gisternacht te Stiphout (N.-Br.) gewekt en naar buiten geroepen. Hij stond op en ging, doch keerde niet terug. Door zijn huisgenooten gezocht, werd hij doodelijk gewond gevonden. Als verdacht van den moordaanslag werd zekere G. S. naar Roermond vervoerd. o Overboord geslagen. Schipper P., uit Hoogeveen, die uit zee in Zwartsluis terugkeerde, méldde, dat bij Urk zijn vrouw en 11-jarig zoontje over boord geslagen en verdronken waren o Nood der bakkers. De beschuitfabricatie is den bakkers ont nomen de dure boterprijzen maken het bakken van klein goed tot een schadepost surrogaten zijn niet verkrijgbaar personeel mag niet ontslagen worden, hoewel er geen werk voor is, kortom, er is een noodtoe stand voor de bakkers ingetreden. Dit werd in een dezer dagen te Alkmaar gehouden vergadering van bakkerspatroons uiteengezet. Besloten werd een motie ter kennis te brengen van den minister van landbouw, handel en nijverheid, waarin deze grieven werden omschreven en werd aangedrongen tegemoet te komen aan den noodtoestand waarin de bakkerij verkeert, alsmede op maatregelen, o.a. verhooging van den meel- en bloemprijs, zoodat een behoorlijke winst marge overblijft of verhooging van de maximumbroodprijzen. In eene te Utrecht gehouden vergadering van vertegenwoordigers van alle protestant- sche kerken hier te lande is met alge meene stemmen besloten, dat op Zondag 7 October a.s. in alle gemeenten dier ker ken des voormiddags zal. gehouden worden een uur van verootmoediging en gebed en dat bij die gelegenheid aan haar zal wor den meegedeeld een door bovengenoemde vergadering opgesteld «getuigenis der ge- zamelijke kerken in Nederland, uitgaande tot vorsten en volken«. Ar bcidstijil. Naar men aan de N. R. C. meldt, wordt in regeeringskringen ernstig overwogen, den arbeidstijd in alle bedrijven te bepalen op 50 uur per week, behalve voor de continubedrijven. o Een mislukte rekening. In verschillende Brabantsche gemeenten zou gisteren door de boeren de rogge ge leverd worden. Zoo ook te Valkenswaard. Edoch toen alle boeren aan het station waren, waren er geen zakken aanwezig. Er werd naar de betrokken autoriteiten getelegrafeeerd, waarna bleek dat de zak ken reeds voor vijf dagen verzonden waren De boeren konden met hun vracht weer naar huis terugkeeren. Of de zakken ont vreemd zijn, is niet bekend. o Goodkoop vlecsch. In de gemeente Weert maakte de stads omroeper bekend, dat bij een slager vleesch van vette kalveren te krijgen was a 35 ct. per pond. Daarop volgde slager S., die het voor 32 ct. gaf. Slager N. kon het nog minder en bood hetzelfde vleesch voor 30 ets. per pond. S. liet zich dat niet gevallen en noteerde 28. Daarop liet slager N. met breed gebaar bekend maken, dat hij zijn vleesch voor 20 ct, per pond be schikbaar stelde. Tableau o Nationale schoenen. Krachtens regeeringsbesluit stelt het ministerie van oorlog aan de schoenfabri kanten leer ter beschikking. De fabrikanten moeten het verschuldigde bedrag storten aan het ministerie van oorlog. Zij verplich ten zich om schoenen te maken volgens de standaardmodellen, door den minister van handel vastgesteld, en ze aan den kleinhandel te leveren onder den naam van «nationale schoenenen tegen de prijzen door den minister van handei vastgesteld. De fabricatie staat onder scherpe controle. De door de fabrieken afgeleverde schoenen worden na ontvangst door een commissie voorzien van het merk «nationale schoenen met vermelding van het fabricatie-centrum en den maximumprijs voor het publiek, vastgesteld door den minister van handei. Bovendien dragen de schoenen hun eigen fabrieksmerk. (Vaderl.) o Fabriek stopgezet. De wollenstoffenfabriek van de fa. L. E. v. d. Bergh te Tilburg is stopgezet wegens kolengebrek. 250 arbeiders zijn werkloos. Meel uit riet. Nu het riet tot meel vermalen wordt, stijgt de prijs hard. De gemeente Sloten (Fr.) heeft haar rietgewas nu verkocht voor f 1100, terwijl vroeger nooit meer dan f 400 betaald werd. o Staten-Geiieraal. De beide Kamers der Staten-Generaal zal opgeroepen ter vereenigde vergadering in het gebouw van de Tweede Kamer op Dinsdag 18 September te 121/2 n.m. tot opening van de zitting 19171918. Te 2y9 uur denzelfden middag komt de Eerste Kamer bijeen ter verkiezing van drie leden der Gemengde Commissie voor de Stenographie, en van twee leden der Commissie voor de huishoudelijke aange legenheden en tot trekking der afdeelingen. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen a.s. Dinsdag des nam. te 3 uur. Een Nederlandseh Hoogoven bedrijf. Naar de »Tel.« verneemt is thans de oprichting verzekerd van de Naamlooze Vennootschap tot Exploitatie van Hoog ovens (Hoek van Holland.) 't Aandeelen kapitaal van f 25.000.000 is geheel ge plaatst. Het consortium bestaat uit de Rotterdamsche Bankvereeniging, de Neder- landsche Handel-Maatschappij, de Rotter damsche Lloyd, Wilton's Machinefabriek en scheepswerven A. G. Kröller, van de firma Wn., Mülder&Co. de firma Smulders te Schiedam en twee Groningsche firma's. o liet bezoek vau een honderdjarige aan de Marinekazerne. Eergistermorgen stapte een kranige grijsaard de poort van de Marinekazerne binnen. Op zijn borst droeg hy 'tExpe- ditiekruis en de gouden medaille v0or'36 jarigen trouwen dienst. Aan den onder officier van de wacht maakte hij zich be kend als de gepensionneerde marinier Ie kl. Stade. 1-Iet was de honderdjarige heer Stade uit Den Haag. De oude heer werd dadelijk naar de kamer van den eerste-officier geleid, waar de commandant en de eerste-officier hem ontvingen. Onder het genot van een kop koffie en een sigaar vertelde de heer Sta de zijn herinneringen uit zijn diensttijd hij werd weer jong, toen hij verhaalde van. de expedities, die hij had meegemaakt. Te zijner eere gaven de tamboers en pijpers «de Russische taptoe" ten gehoore. Stade stond kaarsrecht terwijl hij naar de bekende muziek luisterde en bedankte de tamboers en pijpers o. a. met de woorden «Jongens, toen ik 14 jaar was, nam ik dienst als pijper. Ik dank jullie wel, jon gens, dat je me die muziek weer hebt laten hooren.cc En tegen een der pijpers zei hij «Jongen, geef mij die fluit. Ja, ja, zoo een heb ik er nog thuis.« Bij het verlaten der kazerne hield hij nog een toespraak tot de jonge recruten van de mariniers. «Ja, jongens,zei hij bij het afscheid «ik geloof, dat ik met den helm geboren ben, maar ik blijf toch nog altijd de oude »Piet«, (Piet is de bijnaam voor een pijper.) Daarna stapte de oud-soldaat de kazerne uit, vergezeld door een familielid. Ontevreden boeren. De voormannen der Boerenbonden zijn ontboden bij Minister Posthuma. Niet slechts in Noord-Brabant en Lim burg komt de ontevredenheid der boeren met de regeeringsmaatregelen tot uiting, ook in Gelderland mokt en gist het reeds lang. Onder de boeren in Maas en Waal zijn thans plannen in voorbereiding om door protestbetoogingen de beweging der Brabantsche boeren te steunen. litvocr van paarden. Er wordt zoo meldt de «Vee- en Vleeschhandek, over den uitvoer van paarden onderhandeld. Maar ook hierbij is de kwestie, dat naar Oost en West ge leverd moet worden. Het eerst wordt gedacht aan uitvoer van anderhalfjarige ruins en wel zoo spoedig mogelijk. De spoortarieven. Met ingang van 1 October a.s. zullen door de spoorwegmaatschappijen de prijzen der gewone plaatskaarten enkele reis weer worden teruggebracht op de vóór 1 Juli geldende prijzen. Buurtverkeerkaarten zullen vermoedelijk niet meer worden afgegeven. Dat de vervaardigers van Foster's Rug pijn Nieren Pillen zooveel doen om een Betere Gezondheid Methode te verspreiden, wekt verwondering. Zij toonen aan, dat niemand volle ge zondheid kan genieten, zelfs niet met be hulp van Foster's Pillen, tenzij hij zelf medehelpt. En zelfs iemand met drukke bezigheden heeft tijd om de korte gezond- heidsregels, die zij week aan week in dit blad geven, te lezen en te beoefenen. Ofschoon zulke openhartigheid nieuw is, lijdt het geen twijfel of een der redenen van de toenemende populariteit van Fos ter's Pillen is te vinden in de omstandig heid, dat de vervaardigers laten zien HOE GEZOND TE WORDEN, ejj wat even belangrijk is HOE GEZOND TE BLIJVEN, zonder geneesmiddel. Foster's Rugpijn Nieren Pillen werken hoegenaamd niet op de maag of ingewan den. Zij dienen uitsluitend voor de nier en urine-orgarien. Dit geneesmiddel is van de hoogste waarde bij waterzucht, niergruis, rheumathiek, steen en alle ziekten uit nier en blaaskwalen ontspruitend. De handteekening van James Foster op de verpakking waarborgt de echtheid. Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen zijn verkrijgb. bij alle goede drogisten f 1.75 p. doos of f10.p. zes doozen 1 PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. Naar men ons mededeelt, hebben de slagers besloten a.s. week het vleesch met 10 cent per K.G. te verlagen. Werkendam. De raad besloot de salarissen der openbare onderwijzers te brengen op f 200 boven het wettelijk mi nimum. Een pasbeginnend onderwijzer krijgt hier dus f 700 's jaars. Niet te veel, daarvan niet, maar we vragen toch met onze twee antirev. raadsleden, of het nu de tijd wel was voor zulk een maatregdi met de gelijkstelling van bijzonder en open baar onderwijs in 't zicht en of er thans geen verandering moet komen in de school- en meer lichaamsoefening.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 2